Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Τρίτο Τρίμηνο (24η εβδομάδα - μέχρι τον τοκετό)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-01-10, 09:16   #1
bil

bil χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή συσπασεις και πως καταλαβαινουμε οτι ειναι σοβαρες

κοριτσια καλημερα ηθελα να κανω μια ερωτηση. πως καταλαβαινουμε εαν οι συσπασεις ειναι σοβαρες ή οχι? χθες το βραδυ ειχα ανα 20λεπτο μετα ξαπλωσα και σταματησαν. ποτε πρεπει να παρω το γιατρο? γιατι δεν θελω να ζαλιζω χωρις λογο. στο πρωτο μου παιδι δεν θυμαμαι κατι τετοιο. βεβαια ξεκουραζομουνα και περισσοτερο.τωρα δεν εχω χρονο για να κατσω καθολου.
Ο χρήστης bil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-01-10, 09:44   #2
Lioula

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Lioula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ!ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΡΕΠΑΡ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΕΧΩ!ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ?

Ο χρήστης Lioula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-10, 09:53   #3
mariantinos

Το avatar του χρήστη mariantinos

Περιοχή: Σέρρες
mariantinos ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mariantinos
Προεπιλογή

Εγώ είχα ότι να ναι σύσπασεισ.δηλ ανά 20 λεπτά μετά ανά μισή ώρα μετά ανά δέκα λεπτά κτλ αλλά είχα κ λίγο καφέ αίμα.πήρα τον γιατρο πηγα νοσοκομείο,είχα πράγματι διαστολη κ μετά AΠO μερικές ώρες γέννησα.ο γιατρός γιαυτό υπάρχει,για να τον ζαλίζουμε!
Μην κολλάς.
Α!όλα AYTA έγιναν 2 βδομάδες πριν την πητ.
Παλιά 14-01-10, 09:58   #4
peper

Το avatar του χρήστη peper

peper χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συνήθως οι συσπάσεις για να είναι σοβαρές πρέπει να είναι περισσότερες από τέσσερις την ώρα. Αλλά εγώ στη θέση σου θα πηγαινα στο γιατρό μου για να είμαι σίγουρη.
Ο χρήστης peper είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-10, 12:17   #5
Eleniparis

Eleniparis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί του. Δεν χτύπησες στο δαχτυλάκι σου, ένιωσες συσπάσεις, είναι σημαντικό στοιχείο. Εγώ που ένιωσα μια επώδυνη πριν μια εβδομάδα, μου είπε να ξεκουράζομαι περισσότερο και να αποφεύγω την περιττή φυσική δραστηριότητα. Εμένα βέβαια μάλλον προκλήθηκαν από σοβαρό κρυολόγημα (ιός νέας γρίπης;; που μου έχει προκαλέσει έντονο βήχα και σοβαρή ρινική συμφόρηση.
Παλιά 14-01-10, 12:26   #6
christiana000

christiana000 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μην ανησυχεις φιλη μου και εγω τα ιδια περναω και απο οτι μου ειπε ογιατρος ειναι φυσιολογικο
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sophie07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, σε αυτό θα σου πω οτι δεν είναι η μοναδική!
Και ο δικός μας το ίδιο κάνει!

Το έχουν σύστημα μου φαίνεται όλοι τους...

Θα τους "κοπεί όμως ο βήχας" με τα νέα συστήματα φορολογίας που έρχονται
και όλοι τώρα οι ασθενείς θα τους ζητάνε αποδείξεις!!
Ο χρήστης christiana000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-01-10, 21:28   #7
Γουντουδάκη Ευστρατία

Περιοχή: Κομοτηνή
Γουντουδάκη Ευστρατία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια να σας πω κι εγώ από την εμπειρία μου ο τ ι δ ή π ο τ ε πε΄ριεργο εαν νιώσετε στις τελευταίες βδομάδες να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας όσο χαζό και αν σας φαίνεται. Εγώ ήμουν με πρεπάρ προληπτικά από τον 5ο μήνα περίπου (ευτυχώς ανήκω στην μειοψηφία που δεν είχα καθό.λου παρενέργειες τίποτα απολύτως)γιατί είχα συχνούς κολικούς στο έντερο οι οποίοι μπορεί να επηρέαζαν και την μήτρα οπότε δεν ήμασταν σίγουροι αν ήταν συσπάσεις ή όχι.. Στην 33η εβδομάδα λοιπόν ένιωθα να πετρώνει η κοιλιά μου αλλάμετά τόσους μήνες ήμουν συνηθισμένη ναμην δίνω σημασία. Τελικά είπα αντε ας πάρω την γιατρό η οποία πάλι θα με πεί υπερβολική (η αλήθεια είναι οτι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου ήμουν υπερβολική σε όλα και πονούσα συχνα αλλά είχαν αξιολογηθεί όλα ως πολύ φυσιολογικά). Λοιπόν όταν πήγα και με ΄πρωτοείδε μου είπε" αχ πότε θα γεννήσεις για να σε δείρω", όταν όμως με έβαλε στον καρδιοτοκογράφο κιτρίνισε. Βαρούσε 100ρες συσπάσεις ήμουν λίγο πριν τις ωδίνες κ δεν το είχα καταλάβει.Νοσηλεύθηκα στην κλινική 2 βράδια με ενδοφλέβιο πρεπάρ, ενέσεις για τα πνευμόνια του παιδιού και μετά 3 εβδομάδες σπίτι και ανάσκελα με ταβανοθεραπεία. Το πολύ αγχωτικό ήταν οτι παρά την φαρμακευτική αγωγή συνέχιζα στο σπίτι να πονάω και να πετρώνει η κοιλιά μου, όλη μέρα αλλά πλέον για μένα ήταν πολύ δύσκολο να αξιολογήσω την κατάσταση, αφού κόντεψα να γεννήσω κ δεν το κατάλαβα. Τελικά, ευτύχώςκρατήθηκε το κοριτσάκι μου μέχρι την 36η εβδομάδα. Με το που μπήκα, μετ'ά την εξέταση έφυγα βολίδα για χειρουργείο. Αφού πρώτα πήγα σπίτι, έκανα μπάνιο, πιστολάκι κλπ κλπ σαν κυρία.Ε΄πίσης να πω σε όλες που φοβούνται την καισαρική ότι τα πράγματα όταν ο αναισθησιολόγος και ο γιατρός είναι καλοί, είναι πολύ καλύτερα απ ότι φαντάζεστε. Εγώ έκανα επισκληρίδιο στις 2.45΄και στις 4 ήδη κουνούσα τα πόδια μου. Την επόμενη το πρωι έκοβα βόλτες μέσα στην κλινική και μετά από 4 ημέρες έκανα κανονικά δουλειές στο σπίτι. Το κοριτσάκι μου γεννήθηκε 2650 και ήταν μια χαρά.Η πρώτη τσιρίδα όταν βγαίνει είναι απίστευτη εμπειρία. Σήμερα είμαστε 2,5 μηνών 4600γρ και πάμε μια χαρά. Με το καλό να γεννήσετε όλες τα μωράκια σας και πάνω απ΄όλα θα ήθελα να σας πω οτι η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική. Ξέρω οτι σας είναι πολύ δύσκολο αλλά προσπαθήστε να μην αγχώνεστε. Εγώ ακόμα και σήμερα πιστεύω οτι χάρη στην γιατρό μου η οποία έδειχνε τελείως χαλαρή και άνετη κατόρθωσα να κρατηθώ και να γεννήσω με το που μπήκα στον 9ο. Όσο το δυνατόν όχι άγχος, επικοινωνία με το γιατρό για το παραμικρό και όλα θα πάνε καλά.
Ο χρήστης Γουντουδάκη Ευστρατία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-11, 11:04   #8
besily

besily ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα κ απο μενα κοριτσια..κ εγω την ιδια απορια εχω..αν θα καταλαβω ποτε ηρθε η ωρα μου να γεννησω κ αν καταλαβω τις συσπασεισ του τοκετου!!! να σας πω οτι ειμαι στην 33 εβδομαδα κ παιρνω εδω κ μια εβδ. yutopar λογω πετρωματος της κοιλιας κ ειχα κ κατι τσιμπηματα χαμηλα κ σε ολη την κοιλια..επισης ειναι το πρωτο μου παιδι κ δεν εχω την καταλληλη εμπειρια..οποτε καταλαβαινετε.....θα ηθελα να μου πει καποια αν ξερει..
Ο χρήστης besily δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-11, 13:34   #9
κλειώ αθ.

κλειώ αθ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο besily Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα κ απο μενα κοριτσια..κ εγω την ιδια απορια εχω..αν θα καταλαβω ποτε ηρθε η ωρα μου να γεννησω κ αν καταλαβω τις συσπασεισ του τοκετου!!! να σας πω οτι ειμαι στην 33 εβδομαδα κ παιρνω εδω κ μια εβδ. yutopar λογω πετρωματος της κοιλιας κ ειχα κ κατι τσιμπηματα χαμηλα κ σε ολη την κοιλια..επισης ειναι το πρωτο μου παιδι κ δεν εχω την καταλληλη εμπειρια..οποτε καταλαβαινετε.....θα ηθελα να μου πει καποια αν ξερει..
Τα yutopar θα σου πει ο γιατρός σου να τα σταματήσεις με το που θα μπεις στον ένατο...Όσο για τις συσπάσεις της γέννας, πίστεψέ με θα καταλάβεις τη διαφορά. Στις συσπάσεις που κάνει τώρα η μήτρα σου (εμένα ξεκίνησε από τον 6ο) δεν πονάς, απλά νιώθεις κάποια ενόχληση. Στις συσπάσεις που προηγούνται του τοκετού, πονάς. Μάλιστα όσο περνάει η ώρα και γίνονται πιο τακτικές (ανά 10 ή 7 λεπτά), αυξάνεται και η ένταση του πόνου.
Ο χρήστης κλειώ αθ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-11, 15:07   #10
kallirroi84

Περιοχή: αθηνα
kallirroi84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω έχω συσπασεις εδω κ ενα μηνα περιπου. ο γιατρος μου δεν μου εχει δωσει τιποτα, ολα βαινουν καλως, και απ' οτι μου ειπε, αν οι συσπασεις δεν συνοδευονται απο καποιο πονο, και δεν γινονται ανα τακτα διαστηματα ειναι ακρως φυσιολογικες!
καλη συνεχεια!!
Παλιά 06-10-11, 15:48   #11
ster

Περιοχή: Αθήνα
ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ρε κορίτσια, πως νιώθεις δηλαδή όταν έχεις αυτές τις συσπάσεις; Μιλάω για τις συσπάσεις που ξεκινούνε από νωρίς, όχι πριν τον τοκετό.
Ο χρήστης ster δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-11, 10:47   #12
kallirroi84

Περιοχή: αθηνα
kallirroi84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νιωθεις καπως βαρια την κοιλιτσα σου, και αν την ακουμπησεις εκεινη την ωρα θα την νιωσεις πετρωμενη και μουδιασμενη. Βεβαια καλο ειναι να αποφυγεις εκεινη την ωρα να ακουμπησεις η να χαιδεψεις την κοιλια σου γιατι θα κρατησει πιο πολυ ωρα η συσπαση, και γενικοτερα λενε οτι τα πολλα τα χαδια στην κοιλια προκαλουν συσπασεις

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές