Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι > Δικαιώματα κ Νόμοι για το παιδί και τον ενήλικα

Notices

Δικαιώματα κ Νόμοι για το παιδί και τον ενήλικα Σωματική τιμωρία, ενδοοικογενειακή βία, σεξουαλική κακοποίηση, λεκτική κακοποίηση, ρατσισμός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-02-10, 14:18   #41
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γκορμπουνοβα Ολενα Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι οπος το λες,γ'αυτο και αναρωτιεμαι,αν δε δικαιωμαι εδω,που το δικαιωμαι?Καθε χωρα μας διωχνει με πολλες δικαιολογιες...
για ποιο λογο λες οτι σας διωχνει?σας διωχνουν απο τη χωρα επειδη ζητατε επειδομα? κ σε ποιες χωρες πηγατε να το ζητησετε?κ στις 3?τι εννοεις?οτι πηγατε να μεινετε εκει κ σας εδιωξαν για το επιδομα?
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 14:27   #42
olenaki

Περιοχή: περιστερι
olenaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Ελληνες ομογενης,γιατι δεν παιρνουμε τιποτα!

Παλι δεν καταλαβα,εδω δεν βγαζω ακρι με 13000,με 6000 θα ειχαμε πεθανει...Το νοικιο το χρονο 4500 μας δινουν πισω 2480 αρα μενει4000 το χρονο,πος το καταφερνει μια 5 ατομον οικογενια?Εχω δει αφορολογητο με 3 παιδια που φτανει 22000!!!Προσφερουν βοηθια τροφιματα με προυποθεση οτι παιρνετε λιγοτερα απο 28000,και αν εχουμε νοικιο+ αλλα 6000,διλαδη-να εχω λιγοτερα απο 34000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ,τοτε παιρνω και ρυζι,μακαρονια και φετα.Ακου...Εγω αν επαιρνα τοσο δεν θα ειχα αναγκη απο κανενα επιδομα!!
Ο χρήστης olenaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 14:29   #43
κλάρα

Το avatar του χρήστη κλάρα

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δήμητρα ακριβως αυτό........που είπες...Το ίδιο ήθελα να ρωτησω και έγω....Το ξέρω κοπέλα μου οτι είσαι απογοητευμένη και θυμωνένη μαζί και καταλαβαίνω απόλυτα τις δυσκολίες που περνας αλλά έτσι είναι οι νόμοι δυστιχως.....Και μην νομίζεις ότι μόνο εσύ αδικησε σε αυτό το θέμα αλλά υπάρχουν και πολλές Ελληνίδες που δεν έχουν καταφέρει να πάρουν το επίδομα γαι διαφορους λόγους......
Ο χρήστης κλάρα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 14:29   #44
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επίδομα ενοικίου πως μπορείς και πέρνεις ?
Παλιά 05-02-10, 14:31   #45
foulina
Μή ενεργός λογαριασμός

foulina ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην foulina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παλι δεν καταλαβα,εδω δεν βγαζω ακρι με 13000,με 6000 θα ειχαμε πεθανει...Το νοικιο το χρονο 4500 μας δινουν πισω 2480 αρα μενει4000 το χρονο,πος το καταφερνει μια 5 ατομον οικογενια?Εχω δει αφορολογητο με 3 παιδια που φτανει 22000!!!Προσφερουν βοηθια τροφιματα με προυποθεση οτι παιρνετε λιγοτερα απο 28000,και αν εχουμε νοικιο+ αλλα 6000,διλαδη-να εχω λιγοτερα απο 34000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ,τοτε παιρνω και ρυζι,μακαρονια και φετα.Ακου...Εγω αν επαιρνα τοσο δεν θα ειχα αναγκη απο κανενα επιδομα!!
Καλη μου αυτα τα ξερουμε και μπορει και καποιοι απο εμας να περνανε τα ιδια. Δεν είναι ομως αυτο το θεμα σου. Το θεμα σου είναι το επιδομα. Θελεις να σε βοηθησουμε ή οχι. Αν θελεις απαντησε μου σε αυτα που ρωτησα. Σου είπα οτι μπορω να σε βοηθησω, αυτο θα επρεπε να σε ενδιαφερει αυτη τη στιγμη και οχι να μας αναλυσεις με ποσα χρηματα το χρονο περνας. Αν θες βοηθεια εχει καλως αν παλι θες μονο πεις το πονο σου οτι τα βγαζεις με μικρο εισοδημα περα παλι καλως, Απλα πες το μας για να μη ψαχνουμε αδικα.
Ο χρήστης foulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 14:34   #46
latiatoula

Το avatar του χρήστη latiatoula

Περιοχή: Αθήνα
latiatoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Άρα, από ότι κατάλαβα, έχουμε τα εξής δεδομένα:
"είναι μία οικογένεια, η Ολένα κι ο άντρας της, με 3 παιδιά (να σας ζήσουν! )
Ο σύζυγός της, είναι ομογενής από την Βόρειο Ήπειρο, έχει ταυτότητα ομογενούς στην οποία από ότι κατάλαβα λέει "ελληνική ιθαγένεια, υπηκοότητα αλβανική".
Η κοπέλα, είναι από την Ουκρανία, έχει ταυτότητα ομογενούς στην οποία από ότι κατάλαβα λέει ότι είναι "αλλογενής -σύζυγος ομογενούς".
Τα παιδιά, είναι ότι κι ο σύζυγός της.
Έχουν εισόδημα πάνω από 6000 ευρώ.
Έκανε αίτηση στον ΟΓΑ και της την απέρριψαν με την αιτιολογία "αλλογενής -σύζυγος ομογενούς". "
Ολένα, διόρθωσε με στα παραπάνω, αν κατάλαβα κάτι λάθος και δεν το έγραψα σωστά.
Και τώρα έρχομαι εγώ, διαβάζοντας τις πληροφορίες που παρέθεσε η Κλάρα, και λέω, ότι αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το δικαιούστε το επίδομα, αν είστε ακόμα παντρεμμένοι με τον άντρα σου (μακάρι να είστε) κι αφού μένετε στην Ελλάδα.
Ψάξτο. Πολλές φορές, σε θέματα επιδομάτων, ακόμα κι εμείς που έχουμε γεννηθεί, μεγαλώσει στην Ελλάδα, τελειώσει σχολείο εδώ κι είναι τα Ελληνικά η μητρική μας γλώσσα, μπορεί να μην βρίσκουμε αμέσως άκρη σε σχέση με το τι δικαιούμαστε και τι όχι. Κι οι υπάλληλοι, πολλές φορές είναι ανενημέρωτοι, δυστυχώς. Δεν θα πω ότι φταίνε πάντα οι υπάλληλοι, μπορεί να είναι και θέμα κεντρικής διοίκησης που δεν τους ενημερώνει σωστά. Αν έχουν κάνει λάθος, κι ενώ το δικαιούσαι, σου είπαν ότι δεν το δικαιούσαι, ψάξτε το. Λάθη γίνονται, δυστυχώς. Αν ψάξετε την ανάλογη ενότητα του φόρουμ, που ρωτούν οι κοπέλες για επιδόματα ΙΚΑ, τοκετού κλπ κλπ θα δείτε ότι υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που ταλαιπωρήθηκαν για να πάρουν αυτό που δικαιούνται.
Ο χρήστης latiatoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 14:35   #47
nathael

Περιοχή: νικαια,πειραιας
nathael χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Δεν καταλαβα τπτ.
Παιρνεις επιδομα ενοικιου?
Παλιά 05-02-10, 14:37   #48
foulina
Μή ενεργός λογαριασμός

foulina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο latiatoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο σύζυγός της, είναι ομογενής από την Βόρειο Ήπειρο, έχει ταυτότητα ομογενούς στην οποία από ότι κατάλαβα λέει "ελληνική ιθαγένεια, υπηκοότητα αλβανική".
Η κοπέλα, είναι από την Ουκρανία, έχει ταυτότητα ομογενούς στην οποία από ότι κατάλαβα λέει ότι είναι "αλλογενής -σύζυγος ομογενούς".
Έκανε αίτηση στον ΟΓΑ και της την απέρριψαν με την αιτιολογία "αλλογενής -σύζυγος ομογενούς". "
Ολένα, διόρθωσε με στα παραπάνω, αν κατάλαβα κάτι λάθος και δεν το έγραψα σωστά.
Και τώρα έρχομαι εγώ, διαβάζοντας τις πληροφορίες που παρέθεσε η Κλάρα, και λέω, ότι αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το δικαιούστε το επίδομα, αν είστε ακόμα παντρεμμένοι με τον άντρα σου (μακάρι να είστε) κι αφού μένετε στην Ελλάδα.
Ψάξτο. Πολλές φορές, σε θέματα επιδομάτων, ακόμα κι εμείς που έχουμε γεννηθεί, μεγαλώσει στην Ελλάδα, τελειώσει σχολείο εδώ κι είναι τα Ελληνικά η μητρική μας γλώσσα, μπορεί να μην βρίσκουμε αμέσως άκρη σε σχέση με το τι δικαιούμαστε και τι όχι. Κι οι υπάλληλοι, πολλές φορές είναι ανενημέρωτοι, δυστυχώς. Δεν θα πω ότι φταίνε πάντα οι υπάλληλοι, μπορεί να είναι και θέμα κεντρικής διοίκησης που δεν τους ενημερώνει σωστά. Αν έχουν κάνει λάθος, κι ενώ το δικαιούσαι, σου είπαν ότι δεν το δικαιούσαι, ψάξτε το. Λάθη γίνονται, δυστυχώς. Αν ψάξετε την ανάλογη ενότητα του φόρουμ, που ρωτούν οι κοπέλες για επιδόματα ΙΚΑ, τοκετού κλπ κλπ θα δείτε ότι υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που ταλαιπωρήθηκαν για να πάρουν αυτό που δικαιούνται.
Φιλη μου χωρις παρεξηγηση θα ηθελα να μαθω συγκερκιμενα απο την ολενα το τι συμβαινει. Εγω και εσυ μπορουμε να υποθετουμε. Αν είναι οπως τα λες θελω να μαθω ποιος της είπε οτι δεν το δικαιουτε το επιδομα.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-02-10, 14:40   #49
latiatoula

Προεπιλογή

Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης, απλά ανακεφαλαιώνω αυτά που η ίδια έγραψε. Αν προσέξεις, όλα αυτά που γράφω, είναι αυτά που η ίδια έγραψε σε προηγούμενα ποστ. Σε κάποιες από τις ερωτήσεις που της έχεις κάνει, αν προσέξεις, έχει απαντήσει (π.χ. τι ιθαγένεια έχουν και αν έχει κάνει αίτηση στον ΟΓΑ).
Παλιά 05-02-10, 14:42   #50
olenaki

olenaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο foulina Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε παρακαλω κοπελια μου επειδη ισως εχω βρει τη λυση θελω να μου πεις δυο πραγματα αλλιως λυπαμαι δε θα μπορεσω να κανω τιποτα. Πρωτον τι ιθαγενεια εχετε οι γονεις και τα παιδια. Που απευθυνθικες για το επιδομα? Επαρχια ή αθηνα? Εκανες αιτηση? Αν ναι τι εκβαση είχε, ποιος ο λογος που την απρεριψαν. Απο που γενικα ενημερωθικες οτι δεν δικαιουσε το επιδομα. Απαντησε μου και μαλλον εχω τη λυση.
Εχω κανει αιτηση στο ΟΓΑ,μετα ηρθε απαντηση οτι δεν δικαιωμαι λογου που εγω ειμαι αλλογενης συζηγος ομογενη,αρα ο ανδρας και τα παιδια εχουν μονο ελληνικη εθνικοτητα,και οχι ιθαγενια,στο καλο και να τους καταλαβεις πρεπει να εχεις τελιωσει Χαρβαρδ!!Παντου,μα παντου βρισκουμε προβληματα.Φερε το ενα χαρτι φερε το αλλο...Να γραψω το παιδι στο σχολιο εφερα ληξαρχικη πραξη-εδω γεννιθηκαν,ΟΧΙ-μου λενε τρεχα στην Αλβανια,και λες ειναι 1 ωρα απο'δω, και φερε πιστοποιητικο γεννησεως !!!Να λεει τι???Οτι το παιδι γεννιθηκε στην Αθηνα!!!Και να το μεταφρασω στα ελλινηκα...Αχ...
Παλιά 05-02-10, 14:44   #51
κλάρα

κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

latiatoula θέλω να πω κάτι :η κοπέλα δεν μπορεί να πάρει επίδομα αφου απο ότι καταλάβαμε είναι αλλογενης(υπηκοος τρίτης χώρας)συζυγος ομογενη .Θα το έπερνε μόνο έαν ήταν ο άντρας της Ελληνας.Δηλαδή 'ολες οι αλλοδαπές παντρεμένες με Ελληνα παίρνουν επίδομα ανεξαρτήτως εθνηκότητας.Η διαφορά είναι όταν ο αντρας είναι ομογενήςτότε πρέπει η γυναίκα να είναι ή Ελληνιδα,ή ομογενής και αυτή ή υπηκοος χωρας της Ευρ Ενωσης.....Είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα....
Παλιά 05-02-10, 14:46   #52
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχω κανει αιτηση στο ΟΓΑ,μετα ηρθε απαντηση οτι δεν δικαιωμαι λογου που εγω ειμαι αλλογενης συζηγος ομογενη,αρα ο ανδρας και τα παιδια εχουν μονο ελληνικη εθνικοτητα,και οχι ιθαγενια,στο καλο και να τους καταλαβεις πρεπει να εχεις τελιωσει Χαρβαρδ!!Παντου,μα παντου βρισκουμε προβληματα.Φερε το ενα χαρτι φερε το αλλο...Να γραψω το παιδι στο σχολιο εφερα ληξαρχικη πραξη-εδω γεννιθηκαν,ΟΧΙ-μου λενε τρεχα στην Αλβανια,και λες ειναι 1 ωρα απο'δω, και φερε πιστοποιητικο γεννησεως !!!Να λεει τι???Οτι το παιδι γεννιθηκε στην Αθηνα!!!Και να το μεταφρασω στα ελλινηκα...Αχ...
η ελληνική γραφειοκρατεία είναι ένα άλλο θέμα που πονάει και δυστυχώς την αντιμετωπίζουμε όλοι ασχέτως ιθαγένειας...
Παλιά 05-02-10, 14:46   #53
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο κλάρα Εμφάνιση μηνυμάτων
latiatoula θέλω να πω κάτι :η κοπέλα δεν μπορεί να πάρει επίδομα αφου απο ότι καταλάβαμε είναι αλλογενης(υπηκοος τρίτης χώρας)συζυγος ομογενη .Θα το έπερνε μόνο έαν ήταν ο άντρας της Ελληνας.Δηλαδή 'ολες οι αλλοδαπές παντρεμένες με Ελληνα παίρνουν επίδομα ανεξαρτήτως εθνηκότητας.Η διαφορά είναι όταν ο αντρας είναι ομογενήςτότε πρέπει η γυναίκα να είναι ή Ελληνιδα,ή ομογενής και αυτή ή υπηκοος χωρας της Ευρ Ενωσης.....Είναι λίγο μπερδεμένο το θέμα....
άρα δεν το διακαιούται και λογικά τελειώνει το θέμα...
Παλιά 05-02-10, 14:47   #54
latiatoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο! Το βασικό πρόβλημα, είναι η υπηκοότητα, σωστά?
Παλιά 05-02-10, 14:49   #55
κλάρα

κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Oλένα απάντησέ μας σε παρακαλώ......Τι είδους ταυτότητα έχεται......Αστυνομική ή
¨Δελτίο ομογενους???????Μην παίζεις με τις λέξεις....Δεν αμφιβάλουμε για την εθνικότητα σας .Το ερώτημα είναι απλό....δελτίο ομογενους ή αστ.ταυτοτητα???????
Για να μην με παρεξηγησεις οι ομογενείς ξέρω ότι είναι Ελληνες....
Παλιά 05-02-10, 14:56   #56
olenaki

olenaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο latiatoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα που λες,καλη μου,μου φερνουν δακρια...Το δικαιωμαι!Τι ωραιο!Λαθη γινοντε,αλα που να παω ακριβος,και παλι φοβαμαι την απορριψη,παντα κατι βρισκουν, με εξυπηρετουν βιαστικα,γ'αυτο θελω να ειμαι σιγουρη,οτι το δικαιωμαι,τι χαρτια θελουν,γιατι προηγουμενος αυτο εκανα,γεννησα το τριτο παιδακι μου,πηγα ρωτησα,τι χαρτια θελουν(στο ανταποκρητη του ΟΓΑ στο διμαρχειο Περιστεριου)τα καταθεσα ολα προσφατα,μεταφρασμενα-και να το αποτελεσμα-εκλεγα μηνες μετα...
Παλιά 05-02-10, 14:58   #57
olenaki

olenaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ειναι ακριβως οπος το λες!
Παλιά 05-02-10, 15:02   #58
olenaki

olenaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA Εμφάνιση μηνυμάτων
η ελληνική γραφειοκρατεία είναι ένα άλλο θέμα που πονάει και δυστυχώς την αντιμετωπίζουμε όλοι ασχέτως ιθαγένειας...
Καλο και αυτο και το γνωπιζω,γ'αυτο δεν θελω να σας κουραζω με τα προβληματα μου,αλλα αν δεν εχω εσας,πως να βρω ακρη? Που να παω?Κουραστικα!
Παλιά 05-02-10, 15:04   #59
olenaki

olenaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Oλένα απάντησέ μας σε παρακαλώ......Τι είδους ταυτότητα έχεται......Αστυνομική ή
¨Δελτίο ομογενους???????Μην παίζεις με τις λέξεις....Δεν αμφιβάλουμε για την εθνικότητα σας .Το ερώτημα είναι απλό....δελτίο ομογενους ή αστ.ταυτοτητα???????
Εχουμε "Ειδικο Δελτιο Ταυτοτητος Ομογενους"
Παλιά 05-02-10, 15:05   #60
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω μία φίλη από Ουκρανία και έρχεται για τις δουλειές στου σπιτιού και τα λεμέ πολύ συχνά...
Εχουν όλοι οι Ρώσσοι ( Θεσσαλονίκη ) κάτι σα σωματείο να το πω και ενημερώνονται για τα πάντα, έχουν γιατρούς κ.τ.λ, γενικά πολύ οργάνωση υπάρχει
η κοπέλα έχει 1 παιδί 18 ετών από γάμο με Ουκρανό που το παιδί γεννήθηκε εκεί και άλλα 2 μικρότερα με Ελληνα, ζει μόνη της και με τα 3 παιδιά και τα βγάζει πέρα με πολύ λιγότερα χρήματα αξιοπρεπέστατα, τα παιδιά με εξωσχολικές δραστηριότητες, ξένες γλώσσες, η μικρή χρειάστηκε και λογοθεραπεία
Παλιά 05-02-10, 15:06   #61
latiatoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Νομίζω ότι εδώ είναι το θέμα. Πρέπει να απαντήσει η κοπέλα, στο ερώτημα που της θέτει η Κλάρα, για να βρει την άκρη τελικά, αν το δικαιούται ή όχι.
Λοιπόν, εγώ δεν θα γράψω κάτι άλλο, γιατί δεν το κατέχω καλά το θέμα, διάβασα τη συζήτηση επειδή δουλεύω σε δημόσια υπηρεσία και ξέρω κάποιες διαδικασίες, όχι όμως το συγκεκριμένο θέμα. Η Κλάρα όμως, το έχει ψάξει το θέμα και γνωρίζει.Καλή επιτυχία, αν το δικαιούσαι μακάρι να το πάρεις, αν δεν το δικαιούσαι, υπομονή!
Παλιά 05-02-10, 15:08   #62
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
.
Δεν υπάρχει εισοδηματικό κριτήριο για τους δικαιούχους.....
Διευκρινιζω....
το 1ο λινκπου εχω βαλει ειναι για ενα επιδομα που δινει ο ΟΓΑ. Εκει εχει οικομικο κριτηριο και ισως καταλαβα λαθος αλλα ρωτουσε και για εκεινο.
Παράθεση:
μιλω για επιδομα εφαπαξ(που δεν πηρα) και επιδομα τριτεκνον που δεν δικαιωμαι!

Το 2ο ειναι για τους τριτεκνους.
Αρα:
Παράθεση:
μιλω για επιδομα εφαπαξ(που δεν πηρα)
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik
δ) Αλλογενείς σύζυγοι Ελλήνων ή ομογενών ή υπηκόων κρατών μελών της Ε.Ε. καθώς και τα τέκνα αυτών.

http://www.disabled.gr/lib/?p=13160

Ειναι δεκτοι σε ολα τα επιδοματα αλλα αν εχω διαβασει καλα γιατι βιαζομαι πρεπει να εχουν ετησιο εισοδημα μεχρι 6.000,00 , Εσυ εχεις 13.000,00

Μηπως γι αυτο?

http://www.nah.gr/prefecture/structu...g-support.html
και

Παράθεση:
και επιδομα τριτεκνον που δεν δικαιωμαι!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik
Προϋποθέσεις, δικαιούχοι και δικαιολογητικά για τo επίδομα τριτέκνων

............
Επισημαίνεται ότι, προκειμένου για δικαιούχους που έχουν αλλοδαπή υπηκοότητα ή είναι ανιθαγενείς ή πρόσφυγες, τα δικαιολογητικά αυτά θα εκδίδονται από τις Αρχές της χώρας της οποίας είναι υπήκοοι. Σε περίπτωση που αυτό είναι δύσκολο, τα απαραίτητα στοιχεία θα πρέπει να αποδεικνύονται από άλλα πρόσφορα έγγραφα, κατά την κρίση του οργάνου αναγνώρισης του δικαιώματος. Στη συνέχεια θα πρέπει να προσκομίζονται νόμιμα μεταφρασμένα και επικυρωμένα (πρωτότυπα και μετάφραση).
http://giandal.blogspot.com/2008/02/200000.html

Αυτα και για το επιδομα τριτεκνιας.
Δεν αναφερει πουθενα ΕΟΚ.
Τα χαρτια τα πηγες?
Αιτηση εκανες?

Γιατι λογικη εξηγηση δεν υπαρχει.
Eλπιζω να εγινε επιτελους κατανοητο τι εγραψα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 15:09   #63
olenaki

olenaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο foulina Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που σου είπα λοιπον οτι πειρα τηλεφωνο στον ογα και μου ειπαν οτι το δικαιουσε σε αφηνει παγερα αδιαφορη ή ανοιξες το θεμα για να μας πεις για τα γραφειοκρατικα προβληματα των φορεων που στη τελικη ολους μας ταλανιζουν?
Που πηρες τηλεφονο,γραψε το νουμερο,γιατι οπως σας εγραφα,εχει ερθει η απαντηση,οτι δεν το παιρνω,το ειπε και η ανταποκριτης του ΟΓΑ στο Δημαρχειο...
Παλιά 05-02-10, 15:10   #64
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολένα μου δεν μας κουράζεις καθόλου, εξάλου όποιος θέλει ασχολείται αλλά βοήθησε μας να καταλάβουμε ποιο είναι το θέμα..
1) το ότι δυσκολα τα βγάζεις πέρα με 3 παιδιά και 1083? το μήνα
2) ότι υπάρχει γραφειοκρατία στην Ελλάδα
3) ότι δικαιούσε το επίδομα και δεν σου το δίνουν
4) δεν γνωρίζεις ποια επιδόματα θα μπορούσες να πάρεις
Παλιά 05-02-10, 15:12   #65
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολένα αν δεν κάνω λάθος το εφαπαξ επίδομα τριτέκνων πρέπει να έχει κατεργηθεί..
θα σου απαντήσω σίγουρα Δευτέρα...
παιδιά κατάλαβα ποιο επίδομα λέει
Παλιά 05-02-10, 15:12   #66
κλάρα

κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχουμε "Ειδικο Δελτιο Ταυτοτητος Ομογενους"
Εσύ πως χαρακτηρίζεσαι????Ομογενής ή αλογενής????Εχεις και εσύ Δελ.ταυτ.ομογενους η μόνο την αδεια παραμονής ?????
Παλιά 05-02-10, 15:14   #67
κλάρα

κλάρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ολένα αν δεν κάνω λάθος το εφαπαξ επίδομα τριτέκνων πρέπει να έχει κατεργηθεί..
θα σου απαντήσω σίγουρα Δευτέρα...
παιδιά κατάλαβα ποιο επίδομα λέει
όχι δεν έχει καταργηθει.Δινεται σε όσους αποκτουν τρίτο και πάνω....
Παλιά 05-02-10, 15:14   #68
olenaki

olenaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik Εμφάνιση μηνυμάτων
Διευκρινιζω....
το 1ο λινκπου εχω βαλει ειναι για ενα επιδομα που δινει ο ΟΓΑ. Εκει εχει οικομικο κριτηριο και ισως καταλαβα λαθος αλλα ρωτουσε και για εκεινο.

Το 2ο ειναι για τους τριτεκνους.
Αρα:

και

Eλπιζω να εγινε επιτελους κατανοητο τι εγραψα
Εγινε,αλλα και παλι τα 13000 παιρνει ο ανδρας εγω δεν δουλευω.
Παλιά 05-02-10, 15:18   #69
Dimitra83

Προεπιλογή

δεν εχει σημασια που δε δουλευεις .εφοσον δουλευει ο αντρας σου τα λεφτα μπαινουν μεσα στην οικογενεια.φουλινα εσυ εκει που πηρες τηλ ειπες οτι παιρνει κ 13.000 το χρονο??
Παλιά 05-02-10, 15:19   #70
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολένα μου από τη στιγμή που είστε παντρεμένοι δεν έχει σημασία ποιος πέρνει τα 13.000 το σύνολο των χρημάτων που μπαίνει στην οικογένεια μετράει...
Παλιά 05-02-10, 15:20   #71
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πιστοποιητικό δεν μπορείς να πάρεις μέσω ΚΕΠ ?
έχεις επισκεφτεί ποτέ ΚΕΠ? θα σου λύσουν πολλές απορίες σου
Παλιά 05-02-10, 15:20   #72
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik Εμφάνιση μηνυμάτων

Η Αλβανια που μπλεχτηκε παλι? Αφου κανεις σας δεν ειναι απο εκει...
ειπε οτι ειναι βορρειοηπειρωτης νομιζω?αυτο μετραει??
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-02-10, 15:25   #73
foulina
Μή ενεργός λογαριασμός

foulina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitra83 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχει σημασια που δε δουλευεις .εφοσον δουλευει ο αντρας σου τα λεφτα μπαινουν μεσα στην οικογενεια.φουλινα εσυ εκει που πηρες τηλ ειπες οτι παιρνει κ 13.000 το χρονο??
απο το σαιτ του ογα. Ανεξαρτητος εισοδηματος. Δειτε
Ι. Δικαιούχοι - προϋποθέσεις
1. Με τις διατάξεις του ως άνω Νόμου χορηγείται επίδομα στη μητέρα που έχει ή αποκτά τρία ζώντα τέκνα για κάθε άγαμο παιδί της κάτω των 23 ετών.
Το επίδομα αυτό καταβάλλεται ανεξάρτητα από κάθε άλλο επίδομα, μισθό, σύνταξη, αμοιβή, αποζημίωση ή εισόδημα, απαλλάσσεται από κάθε φόρο, τέλος, εισφορά ή κράτηση υπέρ του Δημοσίου ή τρίτου και διακόπτεται την 1η του επομένου έτους εκείνου, κατά το οποίο το επιδοτούμενο άγαμο τέκνο συμπληρώνει το 23ο έτος της ηλικίας του.
Παλιά 05-02-10, 15:26   #74
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitra83 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειπε οτι ειναι βορρειοηπειρωτης νομιζω?αυτο μετραει??
αντε ρε και μπλεχτηκα
Απλα ομογενης νομιζα οτι θεωρειτε Ελληνας. Και πιστοποιητικο γεννησης δεν βγαζουν τα ΚΕΠ?

Δεν τα παιρνει καποιος ενα ενα το που παει και τι κανει σε ενα ποστ ωστε να τα τυπωσει και να τα κανει βημα βημα οσον αφορα το τριτεκνιας?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 15:27   #75
Dimitra83

Προεπιλογή

ΚΑΙ ανεξαρτητου υπηκοοτητας ομογενειας κλπ?
Παλιά 05-02-10, 15:29   #76
olenaki

olenaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επίδομα ενοικίου πως μπορείς και πέρνεις ?
Καταθεσουμε ολα τα δικαιωλογητηκα,και ειπειδη,ο ανδρας ειναι εργαζομενος και εχουμε ετησιο λιγοτερο τον 22000 το παιρνουμε,οπως το παιρνει και με ενα παιδι με εισοδιμα λιγοτερο τον 14000!!!Καταλαβατε τι θελω να πω?Πιως το βγαζει ευκολα?Εγω με 13000 και με 3 παιδια,η αλλοι με 1 και με 13999???
Παλιά 05-02-10, 15:30   #77
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βρε κορίτσια τι πανζουρλισμός είναι αυτός?? Κι εμείς που ειμαστε Έλληνες κατεθέτουμε ένα σωρό πιστοποιητικά κάθε φορά, είναι λογικό δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την εθνικότητα...απλά και ήρεμα πήγαινε σε έναν φορέα ΚΕΠ πχ και ζήτα να σε ενημερώσουν σχετικά για το που θα πρέπει να απευθυνθείς.
Αν πηγαίνεις και τους μιλάς με τον ίδιο πανικό που απαντάς στα μηνύματα των κοριτσιών χωρίς να ακούς τί σου λένε και ζητάς συνεχώς πράγματα που όντως δεν ξέρουμε αν δικαιούσαι, σίγουρα δε θα βγάλεις άκρη. και στην τελική το επίδομα δε θα σου το δώσουμε εμείς, εδώ απλά αλληλοενημερωνόμαστε για το που θα πρέπει να απευθυνθούμε.
Ξαναδιάβασε ήρεμα όλο το θέμα και ξεκίνα από αύριο τα τηλέφωνα ή τις επισκέψεις σε αρμόδιους φορεις του δημοσίου.
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 15:31   #78
foulina
Μή ενεργός λογαριασμός

foulina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καταθεσουμε ολα τα δικαιωλογητηκα,και ειπειδη,ο ανδρας ειναι εργαζομενος και εχουμε ετησιο λιγοτερο τον 22000 το παιρνουμε,οπως το παιρνει και με ενα παιδι με εισοδιμα λιγοτερο τον 14000!!!Καταλαβατε τι θελω να πω?Πιως το βγαζει ευκολα?Εγω με 13000 και με 3 παιδια,η αλλοι με 1 και με 13999???
Για να εχουμε καλο ρωτημα, οι αλλοι ποιοι είναι?
Παλιά 05-02-10, 15:32   #79
agentP

Το avatar του χρήστη agentP

agentP χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οι προϋποθέσεις για το επίδομα, εξετάζονται στο πρόσωπο της μητέρας.
Αν η μητέρα, όπως η Ολένα, δεν είναι ομογενής, αλλά έχει μόνο δελτίο ταυτότητας ομογενούς, σαν σύζυγος ομογενούς δεν δικαιούται το επίδομα, ακριβώς για το λόγο που απάντησε ο ΟΓΑ.
Ο χρήστης agentP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 15:34   #80
foulina
Μή ενεργός λογαριασμός

foulina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ζέττα Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι προϋποθέσεις για το επίδομα, εξετάζονται στο πρόσωπο της μητέρας.
Αν η μητέρα, όπως η Ολένα, δεν είναι ομογενής, αλλά έχει μόνο δελτίο ταυτότητας ομογενούς, σαν σύζυγος ομογενούς δεν δικαιούται το επίδομα, ακριβώς για το λόγο που απάντησε ο ΟΓΑ.
Ζεττα ο ΟΓΑ μου απαντησε οτι δικαιουτε. Πηρα τηλεφωνο. Και η εγκυκλιος του ογα για το επιδομα μιλαει για γονεις και οχι για τη μητερα.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές