Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-02-10, 09:08   #1
litsar

Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
litsar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΧΑΠΙ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΑΜΝΙΣΜΑΤΟΣ CHAMPIX

Πήγε ο σύζυγος σε δημόσιο ιατρείο διακοπής καπνίσματος. Ξεκίνησε από το Σάββατο θεραπεία με Champix. Έχει μια ελαφρά ζάλη, αλλά ήδη έχει μειωθεί η διάθεσή του για τσιγάρο. Έχετε εμπειρία από τέτοια θεραπεία???
Παλιά 08-02-10, 09:59   #2
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα...Τα είχε παρει ο αρραβωνιαστικός μου (μανιακός καπνιστής) πριν 2 χρόνια και οντως με αυτα το εκοψε για 4-5 μηνες.Μετα το ξαναρχισε αλλα αυτό ειναι δικιά του βλακεια ,δεν ευθυνονται τα χαπια.Για ζαλη δε θυμαμαι να παραπονιοταν...ερεθισμό στο στομάχι ειχε αρκετα.
Νομιζω ειναι αρκετα βαρια χαπια.Ακομα και τωρα συνεχιζει να εχει διαφορα θεματακια με το στομαχι για τα οποια θεωρω πως καποια ευθυνη εχουν και τα χαπια....χωρις να ειμαι και σιγουρη βεβαια.

Προσωπικά δε θα τα επαιρνα ποτε.Ημουν τελειως αντιθετη και τοτε αλλα δε με ακουγε και τα πηρε.Προτιμω να καπνιζω παρα να παρω χαπια που ενας Θεος ξερει τι σκατα εχουν και σε κανουν να κοψεις το καπνισμα.Παντως τη δουλεια τους την κανουν.Ειναι αυτο που λεμε αν τη γλυτωσεις και δε σε σκοτώσουν...θα σε βοηθησουν να κοψεις το καπνισμα!!!

Λοιπόν δεδομενου οτι για να φτασει ο αντρουλης σου να παρει χαπια παει να πει οτι δε μπορει να κοψει το καπνισμα μονος του....θα σου ελεγα να τον συμβουλεψεις το εξης.Ας τα παρει για λιγο καιρο 1-2 μηνες.Στους 2 μηνες αν θυμαμαι καλα θα το εχει ηδη κοψει.Απο κει και περα ας προσπαθησει σιγα σιγα να τα σταματησει.Φυσικα εννοειται αν αρχισει να εχει περιεργες παρενεργειες και αν νιωθει πως του δημιουργουν προβλημα...τα κοβει με τη μια.
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 10:10   #3
smartaki09

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
smartaki09 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα και μενα ο συζηγος ηταν μανιωδης καπνιστης, ο γιατρος που τον παρακολουθει του ειπε οτι εχουν παρενεργειες και καλυτερα να παει σε πιο απλες μεθοδους πηρε τα αυτοκολητακια απο το φαρμακειο για 3 μηνες τον βοηθησαν πολυ και εδω και 5 χρονια το εχει κοψει.
Ο χρήστης smartaki09 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 10:12   #4
fofoka

Το avatar του χρήστη fofoka

Περιοχή: θεσσαλονίκη
fofoka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας. Η αδελφή μου, μανιακή καπνίστρια και αυτή, άρχισε τα χάπια πριν 8 ημέρες. Απο σήμερα δεν θα καπνίσει καθόλου ενω την προηγούμενη εβδομαδα καπνιζε 5-6 την ημερα, αλλά δεν είχε στέρηση τουλαχιστον. Ελπίζω να παέι καλά χωρίς παρενέργειες. Πάντως πιστεύω ότι καθαρά εγκεφαλικό το θέμα του καπνισματος και κακώς καταφεύγετε στα χάπια.

Εγω το εκοψα πριν 7 χρόνια μαχαίρι και μεχρι τωρα δεν εχω προβλημα.
Καλη τύχη
Ο χρήστης fofoka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 10:56   #5
AngiCat

Το avatar του χρήστη AngiCat

AngiCat χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμένα ο άντρας μου πήρε τα Champix για 2 εβδομάδες, τόσο χρειάστηκε για να το κόψει. Εκείνο το διάστημα τα είχα πάρει κι εγώ αλλά εμένα δεν με έπιαναν. Καθυστερούσα να πάρω το χάπι τι πρωί για να ευχαριστηθώ τον καφέ μου με τσιγάρο κτλ. Τελικά εγώ το έκοψα όταν έμεινα έγκυος αλλά ο άντρας μου το έκοψε με τα Champix. Επειδή τα πήρε λίγο καιρό δεν είδαμε παρενέργιες.
Παλιά 08-02-10, 12:51   #6
litsar

Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
litsar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για ένα με δύο μήνες θα το πάρει το πολύ. Είναι μανιακός καπνιστής εδώ και 25 χρόνια. Δοκίμασε και με τσίχλες κτλ. αλλά τίποτα. Σήμερα ήταν πολύ καλά, καμιά ζάλη. Και έχει ήδη πέσει στο μισό πακέτο!!! Αχ μακάρι να πάνε όλα καλά και να σταματήσει. Τον βλέπουν και τα μικρά να καπνίζει και θέλουν να τον μιμηθούν με καλαμάκια κ.α. Εγώ πιστεύω ότι λίγες παρενέργειες ωχριούν μπροστά στη βλάβη που δημιουργεί το κάπνισμα...Μας τα σύστησε ο παθολόγος μας τα χάπια και τα έδωσε δημόσιο νοσοκομείο...
Παλιά 08-02-10, 13:04   #7
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγγενικό μου πρόσωπο που κάπνιζε 3 πακέτα την ημέρα επί χρόνια το εκοψε μαχαίρι με βελονισμό! Υπαρχουν κάποια κέντρα antismoking therapy νομιζω λεγονται κ σου δινουν και εγγύηση τα χρήματα σου πίσω αν καπνίσεις σε ενα ετος!
Ο χρήστης candy1234 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 16:20   #8
eft

eft χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

άρχισα κι εγώ και ούτε ξέρω τι θα καταφέρω. Μακάρι θεέ μου
Ο χρήστης eft δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-13, 16:30   #9
Chrisisred

Το avatar του χρήστη Chrisisred

Chrisisred ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μανιακή καπνιστρια εγώ, κάπνιζα απο τα 13 μου τα πιο βαρια τσιγαρα του εμποριου, η εγκυμοσυνη ηταν αρκετη για να το κοψω.
Παλιά 24-05-13, 16:56   #10
Έμπνευση

Περιοχή: Αθήνα
Έμπνευση ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν γνωρίζω τίποτα για τα χάπια, αλλά επειδή βρίσκομαι κι εγώ στη φάση διακοπής καπνίσματος, να σας πω ότι με βοήθησαν πολύ τα πιπάκια nicorette. Είναι πιπάκια που περιέχουν φαρμακευτική νικοτίνη και τα χτησιμοποιείς όταν σου έρχεται η επιθυμία για τσιγάρο.

Με βοήθησαν πάρα πολύ. Τώρα έχω κόψει και τα πιπάκια και είμαι συνολικά 20 μέρες εντελώς άκαπνη.

Να σημειώσω ότι κάπνιζα 27 ολόκληρα χρόνια 23 με 25 τσιγάρα την ημέρα.
Ο χρήστης Έμπνευση δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-06-13, 09:22   #11
eft

eft χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eft Εμφάνιση μηνυμάτων
άρχισα κι εγώ και ούτε ξέρω τι θα καταφέρω. Μακάρι θεέ μου

Έχω μια βδομάδα που το έκοψα. Το χάπι με βοηθάει πάρα πολύ στα συμπτώματα της εξάρτησης. Ελπίζω να τα καταφέρω κι εγώ κι εσείς!
Παλιά 24-06-13, 16:41   #12
rainman47

rainman47 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το κάπνισμα είναι εγκεφαλική διαδικασία, πρέπει να πείσεις τον εαυτό σου πως δεν το χρειάζεσαι, μόνο έτσι το κόβεις.
Ο χρήστης rainman47 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-06-13, 19:14   #13
Τόνια 1712

Περιοχή: Πειραιας
Τόνια 1712 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
εγώ το έκοψα τον Μάιο του 2010. Το ειχα πάρει απόφαση να το κόψω, εγκεφαλικά ή οχι με βοήθησαν πολυ τα χαπια. Ηταν δύσκολο αλλά οχι τόσο οσο φανταζόμουν. Καλή επιτυχία και υπομονή σε οσους ειναι σε φαση διακοπής.

Ο χρήστης Τόνια 1712 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-13, 21:30   #14
eft

eft χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Τόνια 1712 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
εγώ το έκοψα τον Μάιο του 2010. Το ειχα πάρει απόφαση να το κόψω, εγκεφαλικά ή οχι με βοήθησαν πολυ τα χαπια. Ηταν δύσκολο αλλά οχι τόσο οσο φανταζόμουν. Καλή επιτυχία και υπομονή σε οσους ειναι σε φαση διακοπής.
Συμφωνώ κι ευχαριστώ. Επίσης να σας πω όσοι το αποφασίσετε να πάτε στο Παπανικολάου στη Θεσσαλονίκη με την καταπληκτική κα Πατάκα
Παλιά 28-06-13, 13:01   #15
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχει κανείς να μου συστήσει ιατρείο διακοπής καπνίσματος σε δημόσιο νοσοκομείο της Αθήνας;
Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-13, 10:29   #16
CBI.

CBI. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.
Έχω να καπνίσω εδώ και δύο μήνες με την βοήθεια του CHAMPIX.
Πολλοί ερωτούνται όπως και εγώ πριν πάρω το χάπι: “Η διακοπή καπνίσματος οφείλεται μόνο στο χάπι?” Μετά την εμπειρία μου θα σας έλεγα ότι χρειάζεται και κάποια θέληση. Δηλαδή για να πάρει κάποιος το χάπι θα πρέπει να είναι αποφασισμένος πως μέσα σε 14 ημέρες θα πρέπει να διακόψει τελείως το κάπνισμα. Εγώ ως μανιακός καπνιστής επέλεξα την 14η!!! Αν κάποιος δεν το έχει πάρει απόφαση καλλίτερα να μη προχωρήσει με το χάπι γιατί άδικα θα σπαταλήσει 40,00€.

Προσωπικά ΔΕΝ αισθάνθηκα ιδιαίτερες παρενέργειες. Ένοιωθα κάτι σαν ελαφρύ μυρμήγκιασμα στους κροτάφους όταν σκεπτόμουν το τσιγάρο ενώ την 7η ημέρα ένοιωσα μια περίεργη αδυναμία και έπεσα για ύπνο κατά τις 19:00 μέχρι το πρωί. Μετά είχα μόνο το μυρμήγκιασμα αραιά και που. Τίποτα το σοβαρό δηλαδή.

Η διαδρομή μέχρι την 14η μέρα μπορώ να πώ ήταν σχετικά αρκετά εύκολη για μένα!!! Τόσο που δεν το πίστευα. Κάθε μέρα που περνούσε ,από την ημέρα που ξεκίνησα το χάπι, ήθελα να καπνίζω όλο και λιγότερο.. Το τσιγάρο σταμάτησε πλέον να μου προκαλεί την όποια ευφορία μου προκαλούσε. Τι το κάπνιζα τι δεν το κάπνιζα το ίδιο και το αυτό. Η δε γεύση του τσιγάρου ήταν πλέον ουδέτερη ίσως και κάπως περίεργη.

Την 5η ημέρα θυμάμαι ότι δεν είχα την έντονη επιθυμία που είχα να σηκωθώ να τρέξω να κάνω καφέ και να καπνίσω το πρωινό μου τσιγάρο. Αυτό ήταν άθλος για μένα. Εκέινη την ημέρα κάπνισα το πρώτο μου τσιγάρο 3-4 ώρες μετά που ξύπνησα!!!

Κατά την 8η ημέρα άρχισα να καπνίζω λιγότερα από 5-6 τσιγάρα την ημέρα. Να σας πω ότι παράλληλα σταμάτησα να πίνω και κανονικό καφέ. Από τότε πίνω μόνο χωρίς καφεΐνη.

Δεν ξέρω αν βοήθησε και αυτό αλλά την 14η μέρα, μου ήταν πλέον πολύ εύκολο να μην ανάψω τσιγάρο. Δεν πίστευα τον εαυτό μου!! Αφού πέρασε η 14η μέρα σχετικά ανώδυνα το ίδιο πέρασαν και οι επόμενες 6 μέρες που φοβόμουν καθώς όλοι λένε πως αν κάποιος καταφέρει να μην καπνίσει για μία εβδομάδα μετά θα είναι παιχνιδάκι.

Φυσικά κάτι μου έλειπε αλλά το έβλεπα και ήξερα ότι δεν θα μου προκαλούσε καμία ευχαρίστηση οπότε δεν το ακούμπησα.

Συνέχισα να παίρνω τα χάπια άλλες 2 εβδομάδες μετά την 14η ημέρα που σταμάτησα να καπνίζω. Μετά τα σταμάτησα και αυτά.

Με λίγα λόγια θέλω να σας πω ότι ελευθερώθηκα!!!

Εύχομαι δε σε όλες και όλους επίσης καλή λευτεριά από το τσιγάρο.

Τέλος ας μη γελιόμαστε. Εμείς που μάθαμε και εθιστήκαμε στο κάπνισμα θα το θυμόμαστε για πάντα. Εγώ δεν υπάρχει μέρα που να μη το σκέπτομαι αλλά η σκέψη είναι στιγμιαία και δεν συνοδεύεται από ισχυρή επιθυμία. Κάτι που καταπολεμάται πολύ μα πολύ εύκολα. Για το μόνο που λυπάμαι είναι ότι έμαθα για το χάπι εφέτος ενώ κυκλοφορεί από το 2006!!!
Ο χρήστης CBI. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-13, 11:45   #17
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο CBI. Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας.
Έχω να καπνίσω εδώ και δύο μήνες με την βοήθεια του CHAMPIX.
Πολλοί ερωτούνται όπως και εγώ πριν πάρω το χάπι: “Η διακοπή καπνίσματος οφείλεται μόνο στο χάπι?” Μετά την εμπειρία μου θα σας έλεγα ότι χρειάζεται και κάποια θέληση. Δηλαδή για να πάρει κάποιος το χάπι θα πρέπει να είναι αποφασισμένος πως μέσα σε 14 ημέρες θα πρέπει να διακόψει τελείως το κάπνισμα. Εγώ ως μανιακός καπνιστής επέλεξα την 14η!!! Αν κάποιος δεν το έχει πάρει απόφαση καλλίτερα να μη προχωρήσει με το χάπι γιατί άδικα θα σπαταλήσει 40,00€.

Προσωπικά ΔΕΝ αισθάνθηκα ιδιαίτερες παρενέργειες. Ένοιωθα κάτι σαν ελαφρύ μυρμήγκιασμα στους κροτάφους όταν σκεπτόμουν το τσιγάρο ενώ την 7η ημέρα ένοιωσα μια περίεργη αδυναμία και έπεσα για ύπνο κατά τις 19:00 μέχρι το πρωί. Μετά είχα μόνο το μυρμήγκιασμα αραιά και που. Τίποτα το σοβαρό δηλαδή.

Η διαδρομή μέχρι την 14η μέρα μπορώ να πώ ήταν σχετικά αρκετά εύκολη για μένα!!! Τόσο που δεν το πίστευα. Κάθε μέρα που περνούσε ,από την ημέρα που ξεκίνησα το χάπι, ήθελα να καπνίζω όλο και λιγότερο.. Το τσιγάρο σταμάτησε πλέον να μου προκαλεί την όποια ευφορία μου προκαλούσε. Τι το κάπνιζα τι δεν το κάπνιζα το ίδιο και το αυτό. Η δε γεύση του τσιγάρου ήταν πλέον ουδέτερη ίσως και κάπως περίεργη.

Την 5η ημέρα θυμάμαι ότι δεν είχα την έντονη επιθυμία που είχα να σηκωθώ να τρέξω να κάνω καφέ και να καπνίσω το πρωινό μου τσιγάρο. Αυτό ήταν άθλος για μένα. Εκέινη την ημέρα κάπνισα το πρώτο μου τσιγάρο 3-4 ώρες μετά που ξύπνησα!!!

Κατά την 8η ημέρα άρχισα να καπνίζω λιγότερα από 5-6 τσιγάρα την ημέρα. Να σας πω ότι παράλληλα σταμάτησα να πίνω και κανονικό καφέ. Από τότε πίνω μόνο χωρίς καφεΐνη.

Δεν ξέρω αν βοήθησε και αυτό αλλά την 14η μέρα, μου ήταν πλέον πολύ εύκολο να μην ανάψω τσιγάρο. Δεν πίστευα τον εαυτό μου!! Αφού πέρασε η 14η μέρα σχετικά ανώδυνα το ίδιο πέρασαν και οι επόμενες 6 μέρες που φοβόμουν καθώς όλοι λένε πως αν κάποιος καταφέρει να μην καπνίσει για μία εβδομάδα μετά θα είναι παιχνιδάκι.

Φυσικά κάτι μου έλειπε αλλά το έβλεπα και ήξερα ότι δεν θα μου προκαλούσε καμία ευχαρίστηση οπότε δεν το ακούμπησα.

Συνέχισα να παίρνω τα χάπια άλλες 2 εβδομάδες μετά την 14η ημέρα που σταμάτησα να καπνίζω. Μετά τα σταμάτησα και αυτά.

Με λίγα λόγια θέλω να σας πω ότι ελευθερώθηκα!!!

Εύχομαι δε σε όλες και όλους επίσης καλή λευτεριά από το τσιγάρο.

Τέλος ας μη γελιόμαστε. Εμείς που μάθαμε και εθιστήκαμε στο κάπνισμα θα το θυμόμαστε για πάντα. Εγώ δεν υπάρχει μέρα που να μη το σκέπτομαι αλλά η σκέψη είναι στιγμιαία και δεν συνοδεύεται από ισχυρή επιθυμία. Κάτι που καταπολεμάται πολύ μα πολύ εύκολα. Για το μόνο που λυπάμαι είναι ότι έμαθα για το χάπι εφέτος ενώ κυκλοφορεί από το 2006!!!

Βομβαρδισμός ερωτήσεων λοιπόν:
Σου συνταγογράφησε κάποιος γιατρός τα χάπια; Αν ναι, τι ειδικότητα;
Απευθύνθηκες σε ιατρείο διακοπής καπνίσματος;
Έκανες κάποιες εξετάσεις πριν, κατά τη διάρκεια ή μετά τη θεραπεία;
Είχες καθόλου εφιάλτες τις ημέρες που έπαιρνες τα χάπια;
Τι σου προκαλούν τα χάπια ως προς το τσιγάρο; Απέχθεια; Αδιαφορία; Τι;
Οι τέσσερις εβδομάδες από ποιον σου προτάθηκαν;
40ευρώ στοιχίζουν τα χάπια για 4 εβδομάδες;
Έχεις πάρει βάρος το τελευταίο δίμηνο;
Αθλείσαι γενικά;
Πόσους καφέδες έπινες όταν κάπνιζες; Τώρα πώς νιώθεις με τον ντεκαφεϊνέ;

Και φυσικά, σου δίνω τα συγχαρητήριά μου και σου εύχομαι να διατηρήσεις αυτή τη μεγάλη κατάκτησή σου. Εμείς που καπνίζουμε χρόνια, αναγνωρίζουμε τι άθλος είναι. Μπράβο!
Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές