Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-02-10, 15:42   #1
ANNA27!

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ANNA27! ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANNA27!
Angry "ΚΑΚΗ" ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ!

Η δασκάλα του παιδικού σταθμού που πηγαίνει ο μεγάλος μου γιος (3 ετών) έχει πει κατά καιρούς στον άντρα μου να φέρνουμε στο σχολείο (δημόσιο να σημειώσω) διάφορα κεράσματα, γαριδάκια, μπισκότα, σοκολάτες, ζαχαρώδη για όλα τα παιδάκια γιατί όλα τα υπόλοιπα φέρνουν απ το σπίτι. και μάλιστα έχει πάρει το μάτι μου ενα μεγάλο κουτί στο οποίο τα μαζεύουν οι δασκάλες καθημερινά. Επίσης σε καθημερινή βάση μου κουβαλάει το παιδί ή βρίσκω στις τσέπες του σοκολατάκια αμφιβόλου προέλευσης και πως γίνεται σχεδόν πάντα να μην έχει φάει το φαγητό που προσφέρουν στο σταθμό!
Το βρίσκω μεγάλη υπερβολή να σιτίζουν τα παιδιά κατ αυτόν τον τρόπο και να τα μαθαίνουν τέτοιου είδους διατροφή που δε τους προσφέρει απολύτως τίποτα!
έχω παρατηρήσει και το λέει και το παιδί από μόνο του ότι κάποιες φορές τα επιβραβεύουν με γλυκίσματα ή διάφορα αλμυρά ή τα καλοπιάνουν για να κάθονται ήσυχα.
Απορώ τέλος με τους υπόλοιπους γονείς που συμφωνούν και προωθούν τέτοιες πρακτικές.
Είμαι τόσο παράλογη που δε θέλω να τρώει γαριδάκια το παιδί μου; άντε να πεις σε ένα πάρτυ πάει στο καλό αλλά γενικά δε μου αρέσει καθόλου!!! βλέπω ότι γνωρίζει πράγματα που ποτέ δε μας έχει δει να τρώμε ή να τα χουμε στο σπίτι μας!
Παλιά 08-02-10, 15:47   #2
DEMS

Το avatar του χρήστη DEMS

DEMS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχεις απόλυτο δίκιο!

Δεν ξέρω που πρέπει να διαμαρτυρηθείς, αλλά σίγουρα κάτι πρέπει να κάνεις.

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας
Ο χρήστης DEMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 15:53   #3
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να διαμαρτυρηθείς!! Είναι ιδιαίτερα σοβαρό το θέμα της διατροφής.
Άλλο πράγμα να γιορτάζει κάποιο παιδί και να φέρει ένα κέρασμα κι άλλο να γίνεται συχνά και συστηματικά!!

Να μη μιλήσω για το πόσο κακή πρακτική είναι η επιβράβευση συμπεριφορών με γλυκίσματα. Και τώρα και στο μέλλον!!!!

Για μένα μπαίνει θέμα της υγείας του παιδιού. Γιατί η διατροφή που δεν ακολουθεί κάποιους βασικούς κανόνες έχει επίπτωση στο ίδιο το παιδί.
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 16:09   #4
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μα είναι παράνοια!!!! για το αποκριάτικο πάρτυ αύριο φέρτε γαριδάκια και πατατάκια! όχι λέω να ψήσω ένα ταψί κασεροπιτάκια-τυροπιτάκια κτλ να τους πάω για το πάρτυ. η απάντηση "όοοοοχι δε γίνεται αυτό!" "γιατί καλή μου γυναίκα;;;;"
μάλλον θα το θίξω σε σύλλογο γονέων....

αλλά πραγματικά τι τρώνε τα παιδιά μέσα στο ίδιο τους το σπίτι αναρωτιέμαι!!!! από άλλο πλανήτη είμαι;

κι έχει ξαναγίνει. θα μου τη πει η δασκάλα πάλι μα και ο γιος σου έφαγε απ αυτά!!! είναι δυνατόν αν τα δει μπροστά του δε θα τα φάει;;; 3 ετών παιδί;
Παλιά 08-02-10, 16:12   #5
PASOUMI

Το avatar του χρήστη PASOUMI

Περιοχή: ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ
PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

προφανως στον ιδιο το παιδικο πρεπει να απευθυνθεις και να ρωτησεις γιατι γινεται αυτο. Να αλλαξει κατι βεβαια μονο απο σενα δεν νομιζω μια και φαινεται οτι ειναι η πολιτική του σταθμού τέτοια. Εκτος και αν το συζητησεις κ με αλλους γονεις κ δεις οτι υπαρχουν κ απο αλλους οι ιδιες αποψεις, να πατε να το συζητησε με τη διευθυνση κ μπορει να καταφερετε κατι.
Το να πεις στο δικο σου παιδι να μην τρωωει απ αυτα κλπ κλπ δεν γινεται αφου ολα τα υπολοιπα παιδια θα τρώνε.Μαλλον χειροτερα θα γινουν τα πραγματα...
Εγω να ρωτησω κατι σχετικά σχετικο (με αυτό το θέμα) που το εχω αποριά?Τα παιδακια 1,5-2 ετων που ακομα δεν μπορουν να αυτοταιστουν απολυτα ικανοποιητικα, πως τα ταιζουν στου παιδικους? υπαρχουν τραπεζοκομοι ή τους βαζουν ενα πιατο φαγητο με ενα κουταλι κ οσο φανε-οτι φανε μονα τους???
ΑΝΝΑ27 sorry για την παρμεβολή μου.
Παλιά 08-02-10, 16:17   #6
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αυτό το τελευταίο που είπες. τρώνε μόνα τους κι ό,τι φάνε. άντε το πολύ να γυρίζει και η δασκάλα γύρω γύρω. στις αρχές μου ερχότανε χάλια!!! μες τα λάδια όλα του τα ρούχα! του βαζα ποδιές αρνιόντουσαν οι δασκάλες να τις βάλουν λέγοντας ότι πρέπει να μάθουν να τρώνε χωρίς να λερώνονται.
το δικό μου πιο μικρό πήγαινε σε ιδιωτικό και τα τάιζαν οι κοπέλες του σταθμού.
Παλιά 08-02-10, 16:20   #7
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

διαμαρτύρομαι αλλά με κοιτάνε λες και είμαι υποχόνδρια/περίεργη/ψώνιο κι εγώ δε ξέρω τι άλλο. οι γονείς φταίνε για μένα είναι πια ξεκάθαρο και ποιες διατροφικές συνήθειες επικρατούν στο εκαστοτε σπίτι. αν δινεις στο παιδί πακοτίνια για πρωινό θα του τα βάζεις και στη τσάντα για το σχολείο! αν είναι δυνατόν.
Παλιά 08-02-10, 16:20   #8
PASOUMI

PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλα το λέρωμα είναι το λιγότερο( τέλως πάντων...) το θέμα μου είναι οτι δεν θα τρώνε σίγουρα ικανοποιητικές ποσότητες και μάλλον θα πρέπει να ξανατρώνε οταν γυρίζουν σπίτι...τεσπα. θα το δω στη πράξη όταν πάμε και εμείς παιδικό.
Παλιά 08-02-10, 16:21   #9
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εννοείται τρώνε στο σπίτι....αλλά μη το υποτιμάς το λέρωμα καθόλου!!!!
με πιάνει η ψυχή μου όταν τον βλέπω μες τα λάδια!!! έχω πετάξει πολλά ρούχα φέτος!
Παλιά 08-02-10, 16:23   #10
μαμαλευτερακι

Περιοχή: ΛΕΥΤΕΡΟΧΩΡΑ
μαμαλευτερακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΤΕΛΕΙΟΣ ΟΜΩΣ …………….!!!!?
Προφανώς το κάνουν για να κάθονται ήσυχα τα παιδάκια ποιο εύκολα περνά η ώρα με παΐδια που παίζουν παρά με παΐδια που ουρλιάζουν και δεν θέλουν να φανέ φασολάκια-φακές κτλ τους είναι ποιο εύκολο ένα μπισκότο

δεν νομίζω να κάνα αυτό και στα δικά τους παΐδια οι νηπιαγωγοί ?

φυσικά να αναφερθείς και να κάνεις συμβούλιο γονέων και κηδεμόνων

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΑΝΕΧΕΣΤΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ
Παλιά 08-02-10, 16:39   #11
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δε το ανέχομαι πραγματικά αυτό που μου τη δίνει έίναι ότι οι γονείς το δέχονται και το επικροτούν!
Παλιά 08-02-10, 16:54   #12
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειλικρινα εχω μεινει αναυδη με αυτα που διαβαζω ... Να επιτρεπουν οι παιδαγωγοι αυτα τα σνακς και να τα βαζουν οι γονεις στην τσαντα των παιδιων τους??

Κι ο σταθμος που παει η κορη μου δημοσιος ειναι, αλλα δεν επιτρεπεται σε καμια περιπτωση να πηγαινουμε τιποτα απο το σπιτι, ακομα και στα γενεθλια της μικρης που πηγαμε τουρτιτσα ξεραμε εκ των προτερων οτι τα παιδια δεν επιτρεπεται να φανε σε καμια περιπτωση, κι για αυτο πηρα μια μικρη για σβησει το κερακι και να την κερασω στις δασκαλες!

Αννα να κανεις φασαρια, κι εγω δε θα ηθελα εν αγνοια μου να τρωει το παιδι μου σοκολατες και γαριδακια, τι να πω!

Νομιζω οτι μαλλον δεν εχετε πεσει σε ευσυνειδητες δασκαλες γιατι η δικη μου δεν εχει ερθει ποτε λερωμενη απο φαγητο!! Σημερα δε, που δεν επινε το γαλα της στο σπιτι, οταν πηγαμε σχολειο την πηρε παραμερα η δασκαλα της αγκαλια και ασχοληθηκε μαζι της μεχρι να το πιει
Παλιά 08-02-10, 18:16   #13
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απαραδεκτο κ εντυπωσιακο!δεν το εχω ξανακουσει!εμεις τα παιρνουμε τα πατατακια κ δεν τους τα δινουμε αν εχουν μαζι τους κ μας κοιτανε με μισο ματι τα καημενα!!!
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 19:15   #14
agentP

Το avatar του χρήστη agentP

Περιοχή: Αθήνα
agentP χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ζητάνε κάθε μέρα γαριδάκια; Είναι εντελώς απαράδεκτοι. Υπάρχει πολύ αυστηρό πλαίσιο για τα προϊόντα που μπορούν να πουλάνε τα κυλικεία στα σχολεία, για τα παιδάκια στον παιδικό δεν ξέρω αν υπάρχει εγκύκλιος, αλλά έστω αν εφαρμοζόταν αυτό που ισχύει για τα κυλικεία, τα σκουπιδοφαγητά θ' απαγορευόντουσαν.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PASOUMI Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω να ρωτησω κατι σχετικά σχετικο (με αυτό το θέμα) που το εχω αποριά?Τα παιδακια 1,5-2 ετων που ακομα δεν μπορουν να αυτοταιστουν απολυτα ικανοποιητικα, πως τα ταιζουν στου παιδικους?
Στο δικό μας παιδικό τα ταϊζαν τρεις δασκάλες, αναλογούσε περίπου μία δασκάλα για δύο παιδάκια.
Ο χρήστης agentP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 19:31   #15
agentP

agentP χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπόν βρήκα κάτι σχετικό για τη διατροφή.
http://www.poeota.gr/_download/fekk497-2002.pdf
κοίτα στο άρθρο 15
Παλιά 08-02-10, 21:58   #16
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και στο δικό μας δεν επιτρέπεται να φέρνουμε φαγητό απ το σπίτι και πολύ μου στοιχίζει αυτό γιατί.... ο γιος μου έχει αλλεργία σε βαθμό επικινδυνότητας στο ψάρι. τους ζήτησα όταν έχουν ψαρόσουπα να του φέρνω φαγητό απ το σπίτι για να μη μένει νηστικός. δε με άφησαν. για να τρώνε λέει όλα τα παιδάκια το ίδιο και να μη ζηλεύουν και δίνουν στο παιδί μου σκέτο ψωμί. ό,τι να ναι!!!

αλλά τα πατατογαριδοσοκολατάκια είναι κοινά για ολα τα παιδάκια οπότε δε θα χουν ν αντιμετωπίσουν το άγχος της ζήλιας οι δασκάλες.
Παλιά 08-02-10, 22:00   #17
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ζεττα πολύ καλή η παραθεση!!! σ ευχαριστώ θερμά....
και η κοινη λογική αυτό λέει! τι να πω
Παλιά 08-02-10, 22:18   #18
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΠΙΕΙΚΩΣ... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!
Τι άλλο θα ακούσουμε πια...
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 23:17   #19
foulina
Μή ενεργός λογαριασμός

foulina ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην foulina
Προεπιλογή

Τι είναι αυτα ρε κοριτσια? Εμφραγμα επαθα....Εμενα η μικρη αν και δε παει ακομα παιδικο δεν εχει βαλει στο στομα της γαριδακι, πατατακι,κοκα κολα και ολα αυτα τα " Υγειινα", ουτε σε παρτι, μονο ποπ κορν που φταχνω εγω. Τωρα αυτο προκειται για ...... ουτε να το χαρακτηρισω δε μπορω. Και το αλλο που το πατε? Με τι θρασσος ζητας απο τους γονεις να φερνουν τετοια πραγματα? Αν θελεις και εχεις τη στεπη παρτα εσυ. Θα μου πειτε πρωτα το θεμα της διατροφη και θα συμφωνησω αλλά και αυτο το θρασσος να ζηταει παει πολυ.
Ο χρήστης foulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 23:41   #20
Asteroskonh

Asteroskonh χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΑΙΣΧΟΣ ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ

Ο χρήστης Asteroskonh δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 10:54   #21
ΜαρΚ

Περιοχή: Γλυφάδα
ΜαρΚ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! Τελικά είμαστε πολύ τυχεροί με τον δημόσιο παιδικό σταθμό που πηγαίνει η κόρη μας. Ασχολούνται μαζί τους με το φαγητό (τουλάχιστον με το μεσημεριανό που έτυχε μερικές φορές να είμαι εκέι και να δω) έστω και λίγο χωρίς πίεση, δεν λερώνεται σχεδόν ποτέ...
Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι θα υπήρχε τέτοια ασυνειδησία! Όσο για το φαγητό, στον παιδικό της κόρης μου είδα ότι η ποσότητα είναι λίγη σε σχέση με αυτό που της βάζω εγώ...αλλά ούτως ή άλλως αυτό που της βάζω δεν το τρώει όλο. είναι περίπου όσο ο πάτος ενός βαθύ παιδικού πιάτου. Εγώ της δίνω φρούτο όταν έρθει και το απόγευμα πάλι φαγητό όσο θέλει.
Κάτι πρέπει να κάνεις γι'αυτό! Σε ποιά περιοχή είναι αυτός ο σταθμός?
Ο χρήστης ΜαρΚ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 11:01   #22
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις απαντήσεις
δε θα θελα να αναφέρω περιοχή για ευνόητους λόγους τεσπα για το δήμο Αθηναίων μιλάω. κάναμε αμάν για να μας δεχτούν και μας συμπεριφέρονται λες και μας κάνουν χάρη! πέρυσι μας απορρίψανε παρόλο που είμασταν και οι 2 γονείς φοιτητές. οπότε υπάρχει μια αμηχανία στο πως να φερθώ, αν δεν έχεις πολλές επιλογές το σκέφτεσαι λίγο παραπάνω. λίγο όμως...

κυρίως οι γονείς με προβληματίζουν που δεν αντιδρούν....ποιος θα ενδιαφερθεί για το παιδί σου αν όχι ο ίδιος, έτσι δεν είναι;
Παλιά 09-02-10, 11:07   #23
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ANNA27! Εμφάνιση μηνυμάτων
. οπότε υπάρχει μια αμηχανία στο πως να φερθώ, αν δεν έχεις πολλές επιλογές το σκέφτεσαι λίγο παραπάνω. λίγο όμως...

κυρίως οι γονείς με προβληματίζουν που δεν αντιδρούν....ποιος θα ενδιαφερθεί για το παιδί σου αν όχι ο ίδιος, έτσι δεν είναι;
δεν ειναι επιλογη του προσωπικου για το ποιος θα γραφτει ..οπως κ να χει απλα διαχωρησε τη θεση σου απο τους αλλους γονεις στο φαγητο.καμια φορα καθιερωνεται μια κατασταση κ ακομα κ μεσα απο το σχολειο δεν ειναι ευτκολο να αλλαξει
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 11:12   #24
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μα είναι δυνατόν εγώ ΄γίνομαι κακία με γονείς και πεθερικά και προγιαγιάδες γιατί δεν θέλω η μικρή μου να τρώει γλυκά πχ.κείκ που δεν έχω φτιάξει εγώ με καστανή ζάχαρη κτλ.και θα αφήσω ένα μωρό να φάει πατατάκια και θα το στείλω και στο σχολείο ??Τι λέτε τώρα αυτά τα αποφεύγουμε εμείς οι ίδιοι και δεν τα τρώμε θα τα δώσουμε στα παιδιά μας???
Παλιά 09-02-10, 11:14   #25
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η μία δασκάλα είναι η διευθύντρια, παλιά καραβάνα.....

τα υπόλοιπα τα γνωρίζω, έχεις απόλυτο δίκιο. τις προάλλες μου μαθε και ήθελε κοκα κολα, βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου τίποτα. στο τέλος εκεί που δε κοιτούσε έριξα μέσα στο μπουκαλάκι που χε λίγη ποσότητα αρκετό αλάτι και του την έδωσα. ίσα που ακούμπησε τα χείλη και το φτυσε με αηδία. τι άλλο θα σκαρφιστώ κι εγώ δε ξέρω!
ευτυχώς το ξεπεράσαμε. αλλά αν ξαναδοκιμάσει θα καταλάβει το κόλπο μου.
Παλιά 09-02-10, 11:14   #26
PASOUMI

PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ετσι ειναι. κ πιθανον και αλλοι γονεις να εχουν το ιδιο προβλημα με σενα αλλα κ αυτοι να μην εχουν εξωτερικευσει τις αποψεις τους κ δεν το εχεις μαθει. εδω στο forum κ υπαρχουν τοσες αντιδρασεις που δεν ειναι κ δικα μας παιδια, φαντασου στον ιδιο τον παιδικό. δεν ειναι κατι παραλογο αυτο που λες...ισα ισα!!
και η παραθεση απ την εφημεριδα της κυβερνησης ειναι πολυ χρησιμη...βεβαια απ την αλλη επειδη οτι κανεις, μπορει λεω μπορει, να εχει καποιο αντικτυπο στο παιδακι σου (οσον αφορα απ τις δασκαλες και τη διεύθυνση εννοώ)πρεπει να χειριστεις λεπτά την ολη κατασταση.
συζητα το με οσους γονεις βρεις κ βλεπεις τι θα κανεις.
Παλιά 09-02-10, 11:17   #27
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nefelirene Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα είναι δυνατόν εγώ ΄γίνομαι κακία με γονείς και πεθερικά και προγιαγιάδες γιατί δεν θέλω η μικρή μου να τρώει γλυκά πχ.κείκ που δεν έχω φτιάξει εγώ με καστανή ζάχαρη κτλ.και θα αφήσω ένα μωρό να φάει πατατάκια και θα το στείλω και στο σχολείο ??Τι λέτε τώρα αυτά τα αποφεύγουμε εμείς οι ίδιοι και δεν τα τρώμε θα τα δώσουμε στα παιδιά μας???

και πολύ καλά κάνεις. κοίτα κάποια στιγμή θα τα δοκιμάσει από μόνη της, αφού όμως πρώτα έχουν παγιωθεί οι διατροφικές της συνήθειες οπότε δε θα τα ζητάει, θα ξέρει το παιδί από μόνο του. όσο το καθυστερήσει πάντως να έρθει σε επαφή με τέτοια σκευάσματα κέρδος είναι.
Παλιά 09-02-10, 11:18   #28
ΤΙΓΡΑΚΙ

Περιοχή: Νικαια
ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
Να διαμαρτυρηθείς!! Είναι ιδιαίτερα σοβαρό το θέμα της διατροφής.
Άλλο πράγμα να γιορτάζει κάποιο παιδί και να φέρει ένα κέρασμα κι άλλο να γίνεται συχνά και συστηματικά!!

Να μη μιλήσω για το πόσο κακή πρακτική είναι η επιβράβευση συμπεριφορών με γλυκίσματα. Και τώρα και στο μέλλον!!!!

Για μένα μπαίνει θέμα της υγείας του παιδιού. Γιατί η διατροφή που δεν ακολουθεί κάποιους βασικούς κανόνες έχει επίπτωση στο ίδιο το παιδί.
συμφωνω
Παλιά 09-02-10, 11:21   #29
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πασούμι αυτό ακριβώς!!! γι αυτό είπα ότι πρόκειται για δημόσιο. εδώ η διευθύντρια προχτες που βλέπει το γιο μου λέει φωναχτά αυτό είναι το παιδάκι που γελάω μαζί του γιατί δε λέει τα σύμφωνα!!!! αν είναι δυνατόν! μιλάμε για τα στοιχειώδη!
τεσπα προς το παρόν φαίνεται να περνάει καλά, η μία η δασκάλα είναι οκ και η δεύτερη ήταν αλλά έφυγε με άδεια εξού και η διευθύντρια.
Παλιά 09-02-10, 11:31   #30
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν τα πιστευω αυτα που διαβαζω...
Απλως δεν το χωραει ο νους μου...
Μια αναφορα στο δημο, εστω και ανωνυμα, κατι δε θα κανετε?
Παλιά 09-02-10, 11:38   #31
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αδιανόητο
εγώ σίγουρα θα έκανα παράπονα....

και ο δικός μου πάει σε δημόσιο παιδικό σταθμό και έχουν κάνει ένα τεράστιο πίνακα που κόλλησαν μόνοι τους με 2 στήλες και διαχώρισαν τα υγιεινά και τα μη υγιεινά....και φυσικά έγινε συζήτηση πάνω στο θέμα...
αφού να φανταστείτε συνεχώς ρωτάει " μαμα αυτό είναι υγιεινό ? "

οταν γιορτάζει κάποιο παιδάκι φέρνουν καμιά σοκολάτα ή σοκοφρέτα και πάντα του τις δίνουν φεύγοντας αφού φάνε το φαγητό και μετά....
Παλιά 09-02-10, 11:40   #32
mom

Το avatar του χρήστη mom

Περιοχή: Στον κόσμο μου
mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απίστευτο!! Εμάς και στο νηπιαγωγείο και τώρα στο δημοτικό, απαγορεύονται τα έτοιμα σκευάσματα και τα σνακς. Μόνο σπιτικό κολατσιό και στο κυλικείο έχει τοστ, τυρόπιτες, κουλούρια κλπ. (όχι chips, γαριδάκια κ.α. όχι αναψυκτικά κλπ)

Απορώ πως το δέχονται οι υπόλοιποι γονείς!!!
Παλιά 09-02-10, 11:42   #33
mom

Το avatar του χρήστη mom

Περιοχή: Στον κόσμο μου
mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA Εμφάνιση μηνυμάτων
αδιανόητο
εγώ σίγουρα θα έκανα παράπονα....

και ο δικός μου πάει σε δημόσιο παιδικό σταθμό και έχουν κάνει ένα τεράστιο πίνακα που κόλλησαν μόνοι τους με 2 στήλες και διαχώρισαν τα υγιεινά και τα μη υγιεινά....και φυσικά έγινε συζήτηση πάνω στο θέμα...
αφού να φανταστείτε συνεχώς ρωτάει " μαμα αυτό είναι υγιεινό ? "

οταν γιορτάζει κάποιο παιδάκι φέρνουν καμιά σοκολάτα ή σοκοφρέτα και πάντα του τις δίνουν φεύγοντας αφού φάνε το φαγητό και μετά....
Έτσι ήταν και σε μας, με τον ίδιο πίνακα.
Και για τα κεράσματα ίσχυε το ίδιο ακριβώς. Τα έστελναν στο σπίτι και έτσι αποφάσιζε ο γονιός αν θα τα δώσει στο παιδί ή όχι.
Παλιά 09-02-10, 11:47   #34
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αννα27 νομιζω οτι μπορεις να στειλεις μην στους αντμιν του παρεντς και να αναλαβουν να κανουν εκεινοι καποιο εγγραφο διαμαρτυριας στον παιδικο χωρις να φαινεται ποιος γονιος διαμαρτυρεται.
Παλιά 09-02-10, 11:52   #35
JENIA

JENIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

θα πω φρικη αν μαθενα κατι τετοιο οτι παιζεται στον παιδικο του γιου μου . αλλα για καλη μου τυχη δουλευει η αδερφη ενος φιλου μου μεσα και με ενημερωνει αμεσος αν γινει κανενα κουλο . βεβαια αν καποιο παιδακι εχει γιορτη η γενεθλεια τα γλυκακια η την τουρτα την κοβουν μετα το μεσημεριανο και την περνουν οι γονεις οταν φευγει το παιδακι για το σπιτι .
Ο χρήστης JENIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 12:36   #36
ANNA27!

ANNA27! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!!!!
θα προσπαθήσω να κάνω αυτό το πίνακα στο σπίτι.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-02-10, 13:42   #37
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο foulina Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είναι αυτα ρε κοριτσια? Εμφραγμα επαθα....Εμενα η μικρη αν και δε παει ακομα παιδικο δεν εχει βαλει στο στομα της γαριδακι, πατατακι,κοκα κολα και ολα αυτα τα " Υγειινα", ουτε σε παρτι, μονο ποπ κορν που φταχνω εγω.
Καταρχάς τα πατατάκια για τα μικρά παιδιά είναι επικίνδυνα για πνιγμό... όπως και οι ξηροί καρποί!

Φαντάσου της μικρής μας που της αρέσουν πολύ
να τρώει τα corn flaces "ωμά"
μας είπε ο γιατρός δια ροπάλου:
ΟΧΙ ΩΜΑ!!
Κίνδυνος πνιγμού!
Μόνο μουλιασμένα στο γάλα!!
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 14:29   #38
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτός ο σταθμός πρέπει να είναι μεγάλη εξαίρεση! Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. Είναι αίσχος κι εγώ θα είχα διαμαρτυρηθεί ή θα το είχα πάρει το παιδί αν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες.

Σ'εμάς στο σταθμό είναι μια ενδιάμεση κατάσταση αυτών που περιγράφετε εδώ. Υπάρχει κουζίνα όπου μαγειρεύουν κάθε μέρα φαγητό και φτιάχνουν και κάποια γλυκά που δίνουν στο πρωινό ή μετά τον ύπνο το μεσημέρι. Τα γλυκά αυτά είναι κέικ, ρυζόγαλο ή κρέμα ... και όχι κάθε μέρα. Στα πάρτυ και στις γιορτές φυσικά και τρώνε τούρτα ή κέικ (ό,τι φέρει η μαμά ....) και γενικά τους δίνουν και μπισκότα μιράντα ή παπαδοπούλου μετά τον ύπνο. Εμένα η δικιά μου τρελλαίνεται για γλυκά. Και στα πάρτυ που πάμε μαζί τρώει και γλυκά και πατατάκια αλλά αν της τα έδιναν καθημερινά στο σταθμό θα είχα πρόβλημα μεγάλο!!!

Όσο για το φαγητό τα αφήνουν να τρώνε μόνα τους (τώρα που η δικιά μου είναι 2) με τη λογική ότι και το φαγητό είναι μια διαδικασία που πρέπει να μάθει το παιδί να κάνει μόνο του. Γενικά λερώνεται πολύ ... αλλά έχει σχεδόν μάθει να τρώει μόνη της και μ' αρέσει πολύ αυτό. Και η παιδίατρός μας μας έχει πει και στο σπίτι να μην την ταϊζουμε εμείς. Βέβαια κάποιες φορές εμείς το κάνουμε. Πέρσυ που ήταν πιο μικρή βοηθούσαν και οι δασκάλες στο τάισμα όταν έβλεπαν ότι το παιδί δε μπορούσε να φάει μόνο με τίποτα.

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 15:44   #39
agentP

agentP χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΕΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'εμάς στο σταθμό είναι μια ενδιάμεση κατάσταση αυτών που περιγράφετε εδώ. Υπάρχει κουζίνα όπου μαγειρεύουν κάθε μέρα φαγητό και φτιάχνουν και κάποια γλυκά που δίνουν στο πρωινό ή μετά τον ύπνο το μεσημέρι. Τα γλυκά αυτά είναι κέικ, ρυζόγαλο ή κρέμα ... και όχι κάθε μέρα. Στα πάρτυ και στις γιορτές φυσικά και τρώνε τούρτα ή κέικ (ό,τι φέρει η μαμά ....) ...
Και σε μας έτσι κάνουν. Όταν κάποιο παιδάκι έχει γενέθλια, τρώνε την τούρτα μετά το φαγητό. Έχουν και κάτι καραμελίτσες - ζελεδάκια της παρηγοριάς, μιά μέρα που έπεσε ο δικός μου, του έδωσαν μία να τον ξεγελάσουν. Αυτό δεν με πειράζει.
Υπάρχουν πάρα πολλοί γονείς αδιάφοροι στο θέμα της διατροφής. Δεν μου κάνει εντύπωση που δεν μιλάνε.
Παλιά 09-02-10, 15:52   #40
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sophie07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς τα πατατάκια για τα μικρά παιδιά είναι επικίνδυνα για πνιγμό... όπως και οι ξηροί καρποί!

Φαντάσου της μικρής μας που της αρέσουν πολύ
να τρώει τα corn flaces "ωμά"
μας είπε ο γιατρός δια ροπάλου:
ΟΧΙ ΩΜΑ!!
Κίνδυνος πνιγμού!
Μόνο μουλιασμένα στο γάλα!!

Ωχ αυτό δεν το ήξερα εμένα τρελλαίνεται να τα τρώει ωμά με το γάλα δεν τα πολυθέλει.
Εμένα πάντως στα γενέθλια της μου είχαν πεί οχι τούρτα μόνο κείκ σε στύλ τουρτάς να στείλω και κάτι Kinder και γλυκάκια που έχουν στείλει άλλα παιδάκια μου τα ΄βάζει στην τσάντα και τα παίρνω εγώ σπίτι.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές