Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Κοινωνικοποίηση, Εκπαίδευση: τα πρώτα βήματα > Παιδικοί σταθμοί, Βρεφικοί σταθμοί & Babysitter

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-02-10, 23:30   #1
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΣΑΠΟΥΝΙ "αντισηπτικό gel" που δεν ξεβγάζεται!!

Σήμερα έμαθα μια λεπτομέρεια στο θέμα καθαριότητας και υγιεινής που τηρούν στον παιδικό σταθμό της κόρης μου:

Δεν πλένουν τα χέρια των παιδιών με σαπούνι,
αλλά με ένα αντισηπτικό gel που δεν ξεβγάζεται!!

Το εγκεφαλικό κόντεψε να με αφήσει παράλυτη......

Εγώ φαίνεται είμαι τόσο χαζή,
που προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ πολλά "χημικά" στο παιδί μου...
που κάθομαι και πλένω τα ρούχα της με αγνό "αρκάδι",
της αγοράζω οικολογικά ρούχα για να μην έρχεται σε επαφή με κινέζικα τα οποία μπορεί να έχουν τοξικά,
σφουγγαρίζω το σπίτι με ξύδι για φυσική απολύμανση και όχι χημική,
μου έχει "κοπεί η μέση" να την ξεπλένω σε κάθε αλλαγή πάνας για να μην χρησιμοποιώ μωρομάντηλα,
χρησιμοποιώ μόνο οικολογικό υγρό πιάτων για το πλύσιμό τους,
χρησιμοποιώ για το καθάρισμα του σπιτιού ατμοκαθαριστή για να μην αναπνέει τα χημικά των διάφορων καθαριστικών...

και έρχονται αυτοί και μου λένε,
ξέρεις το παιδί σου δεν θα πλένει τα χέρια του με το αγνό σαπουνάκι
που χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος εδώ και χρόνια,
αλλά με "αντισηπτικό gel" απο αυτά που δεν ξεπλένονται!!....

Και αυτό γιατί???
"Για να μην μπούμε λέει, στη διαδικασία του ξεπλύματος των χεριών με πετσέτες κλπ κλπ...."

Και έρχομαι κι εγώ λοιπόν και ρωτάω:
Βλέπω ένα σωρό κόσμο να τα χρησιμοποιεί,
τα jumbo να είναι φίσκα απο δαύτα,
τόσος "χημικός βομβαρδισμός" γύρω μας.....

Μήπως τελικά έχω άδικο???????...........

Μήπως δεν πρέπει να με ενοχλεί
που θα φάει κι απο λίγο "αντισηπτικό gel" που δεν ξεβγάζεται?????.......
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-10, 23:48   #2
ssttaa

Το avatar του χρήστη ssttaa

Περιοχή: νικαια πειραια
ssttaa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Noμίζω ότι εσύ καλά κάνεις και πέρνεις αυτά τα μέτρα, αλλά δυστυχώς κάποτε η κόρη σου, (όπως και ο γιός μου) θα έρθουν σε επαφή με ότι κυκλοφορεί γενικότερα. Εμένα θα με φρίκαρε περισσότερο να πλένονται με σαπούνι και να σκουπίζονται σε κανένα παλιόχαρτο ή σε καμιά βρωμοπετσέτα, ή να μένουν με βρεγμένα μανίκια μέχρι το σχόλασμα. Μερικά πράγματα είναι τόσο πρακτικά που βολεύουν! Εσύ τα δικά σου χέρια δεν τα κάνεις ποτέ με gel ? Εγώ ομολογώ έχω βρεθεί σε φάση να κάνω και τα χέρια του γιού μου τώρα που είναι ικανός να μπουσουλήσει και στη πλατεία αν δεν τον προλάβω! θεωρώ καλύτερα gel παρά μικρόβια
Παλιά 19-02-10, 00:01   #3
mom

Το avatar του χρήστη mom

Περιοχή: Στον κόσμο μου
mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν αυτή είναι η γενική πολιτική του παιδικού σταθμού ή είναι αποτέλεσμα των τελευταίων γεγονότων με την νέα γρίππη.
Στην έναρξη της σχολικής χρονιάς, είχε έρθει οδηγία απο το Υπουργείο και απ'όσο γνωρίζω, όλα τα σχολεία εφοδιάστηκαν με αντισηπτικά gel. (μεταξύ άλλων είχαν εγκαταστήσει και κάδους απορριμάτων ανοξείδωτους με "ποδαράκι")
Η δασκάλα κάθε τάξης είχε ένα μεγάλο μπουκάλι και έβαζε τζελ στα χεράκια κάθε παιδιού, κάθε φορά που έμπαιναν στην τάξη και μετά το διάλειμμα και την τουαλέτα. Εντύπωση μου είχε κάνει κι εμένα, ότι στην τουαλέτα δεν υπήρχε ούτε σαπούνι, ούτε χαρτί.

Το έκαναν πάντως, σαν μέτρο πρόληψης για την μετάδοση της νέας γρίππης, αφού ποιός μπορεί να είναι σίγουρος ότι τα παιδιά θα τηρήσουν απόλυτα τους κανόνες υγιεινής, αφήστε που και να πλύνουν τα χέρια τους, δεν είναι σίγουρο ότι θα το έχουν κάνει σωστά....

(Φυσικά, τώρα τελευταία που ρώτησα τον γιό μου, αυτό τον καιρό τα πράγματα έχουν χαλαρώσει. Δεν τους βάζει ανελλιπώς, παρά μόνο μερικές φορές, όταν θυμάται.)

Δεν ξέρω σίγουρα για τα συστατικά των τζελ, αλλά δεν νομίζω να έχουν κάτι επιβλαβές. Νομίζω κατά βάση γλυκερίνη, άρωμα και αλκοόλ περιέχουν....
Παλιά 19-02-10, 00:24   #4
vickygirl79

Το avatar του χρήστη vickygirl79

vickygirl79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...εχω την εντυπωση οτι τα περισσοτερα απο αυτα τζελ γραφουν πανω στο μπουκαλακι να μη χρησιμοποιουνται σε παιδια κατω των 6 ετων η 4 νομιζω....εγω δεν τα χρησιμοποιω ποτε δεν αγορασα αλλα για δειτε το οσες εχετε σπιτι σας...!!!
Παλιά 19-02-10, 00:30   #5
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό που έχω εγώ, δεν έχει καμία απαγόρευση για παιδιά, παρά μόνο την κλασσική οδηγία να μην είναι προσβάσιμο σε παιδιά για περίπτωση κατάποσης.

Πάντως, έχει κι άλλα πολλά συστατικά πέρα απο αυτά που ανέφερα πιο πάνω που φυσικά ως μη χημικός δεν μπορώ να ξέρω τι είναι.....
Παλιά 19-02-10, 00:57   #6
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απαραδεκτο. δεν ειναι προιοντα για συστηματικη καθαριοτητα των παιδιων αυτα. το γραφουν και πανω!!
κ δεν ειναι δικαιολογια αυτο που σου ειπαν, μονο βαρεμαρα δειχνει. Στη θεση σου, ειδικα αν ειναι ιδιωτικος σταθμος, θα απαγορευα να της βαζουν τζελ κ ας με ελεγαν υπερβολικη κ ο,τι αλλο τους κατεβαινε. ζεστο νερο και σαπουνι ..τελεια.

δεν ειμαι νηπιαγωγος, αλλα εκανα πρακτικη για αλλο λογο σε 2 νηπιαγωγεια....οχι μονο η δασκαλα επεβλεπε τα παιδακια αλλα και τα βοηθουσε με το σαπουνισμα και μετα με το σκουπισμα ΕΝΑ- ΕΝΑ ...στο 2ο νηπιαγωγειο ειχε γινει τοσο καλη δουλεια που τα περισσοτερα ζητουσαν μονα τους να πλυνουν χερια μετα απο καποια 'βρωμικη' δουλεια...(χωματα, ζυμες, πηλο κτλ κτλ)

παρεμπιπτοντως, αν αντι για 'αρκαδι' βαλεις 'φυτικο απορυπαντικο πλυντηριου( επισης bio)' , κανω ακριβως τα ιδια!

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-10, 01:36   #7
foulina
Μή ενεργός λογαριασμός

foulina ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην foulina
Προεπιλογή

Μα το αντισυπτικο δεν διωχνει τα μικροβια απλα τα αδρανοποιει για εκεινη τη στιγμη. Τα μικροβια τα σκοτωνουμε μονο με το σαπουνι. Το τζελ θα το βαλουμε μονο οταν ειμαστε εξω και δεν υπαρχει προσβασιμος χωρος για να πλυθουμε. Ειναι απαραδεκτο αυτο που κανουν. Και εγω εχω στη τσαντα μου ενα μπουκαλακι τζελ αλλα μονο για εξω απο το σπιτι. Εχω και ενα υγρο σαν του νοσοκομειου στο σπιτι και ριχνω με το που μπαινω μιας και δε μπορω να αφησω τον μικρο στο καροτσι στην εισοδο και να παω να πληθω. Οποτε το εχω στη σκαλα εξω απο το διαμερισμα και με το που φτανω βαζω λιγο. Με το που μπαινουμε σπιτι χερακι στο μπανιο γρηγορα.
Ο χρήστης foulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-10, 07:27   #8
BILL

BILL χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τα μικρόβια παραμονεύουν παντού, οπότε πιστεύω δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικοί, να τηρούμε βέβαια τους κανόνες υγιεινής, αλλά με μέτρο, να μην αποστειρωθούμε κιόλας.
Ο χρήστης BILL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-10, 10:48   #9
soevan07

Προεπιλογή

Mε συγχωρείτε,
δεν θέλω να το παίξω "οικολόγος"...

...προτιμώ τα απλά μικρόβια που βρίσκονται
ούτως ή άλλως στην φύση μας
και που ο οργανισμός μας μπορεί να αναπτύξει αντισώματα
για να τα καταπολεμήσει...

παρά τα χημικά που θα τα φάει!!

Η κόρη μου είναι μόλις 2,5 χρονών
και έχει ακόμα την συνήθεια να βάζει τα χέρια της στο στόμα!

Και στο φινάλε εαν θέλουν να μην εξαπλώνονται οι γρίπες και τα μικρόβια ας χρησιμοποιούν ΣΑΠΟΥΝΑΚΙ που ξεπλένεται, με ατομική πετσετούλα που θα έχει το καθε παιδάκι στην τσάντα του!!
(Εγώ έτσι κάνω ΣΥΝΕΧΕΙΑ στον εαυτό μου και στην κόρη μου και δεν έχουμε αρρωστήσει ποτέ!! Τζελ ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει!!!!)
Τόσο φοβερό και κουραστικό είναι???
Παλιά 19-02-10, 10:57   #10
Τόνια 1712

Περιοχή: Πειραιας
Τόνια 1712 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω κορίτσια ρώτησα την παιδιατρο μας το φθινοπωρο που ειχαμε παλαβωσει όλοι με το θέμα της γρίππης για τα αντισηπτικα τζελ και τα μαντηλακια και μου ειπε κατηγορηματικα οχι. Οταν ειμαστε έξω και χρειαστει μωρομάντηλο, στο σπίτι φυσικα καλο πλυσιμο τα χερακια που έτσι και αλλιως το κάνουμε.

Ο χρήστης Τόνια 1712 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-10, 11:01   #11
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το καλοκαίρι στην ΕΤ3 έβλεπα μια καταπληκτική "σειρά" να την πω? "ντοκυμαντέρ" να το πώ? κάτι στο ενδιάμεσο τέλος πάντων, το What's good for your health. Σε ένα από τα επεισόδια, έπαιρναν με μπατονέτες δείγμα από τα χέρια εθελοντών και μετά τους έβαζαν να πλυθούν. Εδειχνε τα εργαστηριακα αποτελεσματα και τις μετρήσεις πριν και μετά το πλύσιμο για κάθε έναν και για να μην πολυλογώ κατέληξε ότι για να καθαρίζουν αποτελεσματικά τα χέρια μας με το πλύσιμο πρέπει να ακολουθούμε τις εξής οδηγίες: σαπουνίζουμε σχολαστικά δάκτυλα και νύχια μετρώντας μέχρι το 20, ξεπλένουμε με νερό παλι μετρώντας μέχρι το 20 και σκουπίζουμε με χαρτί (όχι με πετσέτα που χρησιμοποιούμε ξανά και ξανά). Μάλιστα αν δείτε και τις οδηγίες που ανακοινωθηκαν από το υπ.υγείας για την αντιμετώπιση της νέας γρίπης, τα ίδια λέει. Μετά το καλό πλύσιμο, αν θέλουμε βάζουμε αντισηπτικό ή οινόπνευμα (το οποίο εξολοθρεύει τα εναπομείναντα μικρόβια), όχι όμως κάθε φορά, γιατί ουσιαστικά η συνεχής αντισηψία μόνο καλό δεν κάνει.
Με λίγα λόγια, οι βρωμιές από τα χέρια θα φύγουν μόνο με πλύσιμο. Δηλαδή αν τα παιδάκια παίζουν με πλαστελίνες, ας πούμε, δε θα τους πλύνουν τα χέρια? Θα τους βάλουν αντισηπτικό και είμαστε εντάξει? Και ναι, συμφωνώ κι εγώ μαζί σου sophie07 ότι τα παιδάκια σ' αυτήν την ηλικία βάζουν τα χέρια στο στόμα τους, αυτό δεν το σκέφτονται οι δασκάλες? Αν είναι δυνατόν δλδ! Εγώ στον δικό μου ούτε μωρομάντηλο βάζω, αν λερωθούν τα χεράκια και είμαστε εκτός σπιτιού έχουμε ένα μπουκαλάκι νερό και πλενόμαστε.
Παλιά 19-02-10, 11:19   #12
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά εννοείται, ότι το αντισηπτικό gel δεν είναι ισάξιο του καλού πλυσίματος με σαπούνι!!!
Προσωπικά πλένω τα χέρια μου, ίσως και 30 φορές την ημέρα...
Το τζελ το έχω στην τσάντα μου, για να το χρησιμοποιώ σε περιπτώσεις που δεν μπορώ να πλυθώ και δεν έχω μαζί μου υγρό μαντηλάκι. Π.χ. μόλις κατέβω απο το λεωφορείο.

Επίσης, εννοείται ότι δεν είναι σωστό για μικρά παιδιά που βάζουν τα χέρια στο στόμα γιατί θα το καταπιούν, (όπως προανέφερα, ο γιος μου είναι στη Β'Δημοτικού), αλλά ούτε και καθαρίζει τα χέρια απο πλαστελίνες κλπ.

Στο προηγούμενο μου ποστ, απλά προσπαθούσα να ερμηνεύσω την λογική με την οποία ενδεχομένως λειτουργεί η δασκάλα. Μήπως δηλαδή, παρασύρθηκε απο την οδηγία που είχε δοθεί για την γρίππη και γι'αυτό το κάνει....
Φυσικά υπάρχει και η περίπτωση να βαριέται.....

Δεν το επικροτώ επ'ουδενί!!!!!
Μόνο που φαντάζομαι να έχει πάει τουαλέτα το 2,5χρονο, να έχουν βραχεί τα χεράκια του με τσισάκια και μετά απλά να του βάζουν αντισηπτικό τζελ...με πιάνει ΤΡΕΛΛΑ!!!
Παλιά 19-02-10, 11:57   #13
katerina@!!

Το avatar του χρήστη katerina@!!

Περιοχή: Ναύπλιo
katerina@!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο σταθμο που πηγαινει η κορη μου, πλενουν κανονικα τα χερακια τους με νερο κ σαπουνι, απλα φετος λογω οδηγειας απο το υπουργειο τα σκουπιζουν με χαρτομαντηλα...
Αντισηπτικο βαζουν μονο οταν ειναι στο σχολικο...
Παλιά 19-02-10, 12:29   #14
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mom Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά πλένω τα χέρια μου, ίσως και 30 φορές την ημέρα...
Και εγώ το ίδιο!! Και δεν ντρέπομαι καθόλου να το λέω!!!! Με απλό αγνό σαπουνάκι!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina@!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο σταθμο που πηγαινει η κορη μου, πλενουν κανονικα τα χερακια τους με νερο κ σαπουνι, απλα φετος λογω οδηγειας απο το υπουργειο τα σκουπιζουν με χαρτομαντηλα...
Αντισηπτικο βαζουν μονο οταν ειναι στο σχολικο...
Είσαι τυχερή!!!

Ετσι μου έρχεται να την πάρω απο αυτόν τον παιδικό σταθμό...
αλλά ποιός μου εγγυάται οτι και άλλοι παιδικοί σταθμοί δεν έχουν την ίδια τακτική???

Δεν θέλω να τους κάνω και φασαρία...το παιδί μου κρατάνε!!
Προτιμώ να το "πνίξω" μέσα μου!!
Παλιά 19-02-10, 12:56   #15
soevan07

Προεπιλογή

Μόλις πήρα τον παιδίατρό μας
(δεν άντεξα, έλεγα να μην τον πάρω!!...- δεν θέλω να τον ενοχλώ τον χριστιανό και για τέτοια!)
και μου είπε κι εμένα κατηγορηματικά:

ΟΧΙ!!
Καλύτερα να μην χρησιμοποιούνται αυτά τα gel
γιατί εκτός του οτι μπορεί να τα φάει το παιδί άθελά του,

μπορεί επίσης να δημιουργήσει αλλεργίες, ξηροδερμία, τσούξιμο στα μάτια κλπ......

Αρα δεν είμαι εγώ η υποχόνδρια!......
Παλιά 19-02-10, 13:06   #16
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχω παρει και εγω τετοιο gel για δικια χρηση και ποτε για την μικρη μου. Οντως γραφει οτι δεν κανει μεχρι καποια ηλικια νομιζω 4 ετων αλλα εκτος απο αυτο σιγουρο ειναι οτι τα τοσο ευαισθητα χερακια τους θα παθουν ξηροδερμια με την συστιματικη χρηση του
Παλιά 19-02-10, 13:15   #17
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sophie07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις πήρα τον παιδίατρό μας
(δεν άντεξα, έλεγα να μην τον πάρω!!...- δεν θέλω να τον ενοχλώ τον χριστιανό και για τέτοια!)
και μου είπε κι εμένα κατηγορηματικά:

ΟΧΙ!!
Καλύτερα να μην χρησιμοποιούνται αυτά τα gel
γιατί εκτός του οτι μπορεί να τα φάει το παιδί άθελά του,

μπορεί επίσης να δημιουργήσει αλλεργίες, ξηροδερμία, τσούξιμο στα μάτια κλπ......

Αρα δεν είμαι εγώ η υποχόνδρια!......

ΟΧΙ εισαι υποχονδρια ....αυτο προσπαθουν να μας περασουν...οτι ολες οι μανες που προσπαθουν για το καλυτερο ειναι προβληματικες....ετσι τους βολευει..
Το θεμα ειναι οτι τα χερια του παιδιου πρεπει να πλενονται ουτως σοι αλλως με νερο και σαπουνι και μετα βαζεις τζελ...
στο νοσοκομειο ετσι κανουν..και αυτο κανω και εγω στο παιδι μου αλλα το τζελ δεν το βαζω συχνα γιατι λεει ειναι σαν να πλενεις καθε τοσο και λιγακι τα χερια σου με χλωρινη..αυτο μου ειπε ο γιατρος οταν τον ρωτησα..
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-10, 14:26   #18
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ για να πώ την αλήθεια δεν έχω ρωτήσει για κάτι τέτοιο επίτηδες γιατι πιστεύω ότι δεν θα μείνω ικανοποιημένη από την απάντηση και θα εκνευριστώ...δεν περιμένω ότι θα σαπουνίζουν όλη την ώρα τα χέρια του μικρού αν λερώνεται συνέχεια... του κάνω βιολογικό καθαρισμό όταν έρχεται στο σπίτι.
Εγώ το λέω πάντως οι σταθμοί είναι μόνο για φύλαξη.Σαν τις μανούλες δεν τα προσέχει κανένας τα μπουμπουκάκια μας. Μην περιμένουμε ότι κάνουμε εμείς (ακόμα και τα αυτονόητα) να τα πράξουν και στο σταθμό. Τα βασικά κάνουν...απλά συμβιβαζόμαστε...
Παλιά 19-02-10, 16:18   #19
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mom Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το επικροτώ επ'ουδενί!!!!!
Μόνο που φαντάζομαι να έχει πάει τουαλέτα το 2,5χρονο, να έχουν βραχεί τα χεράκια του με τσισάκια και μετά απλά να του βάζουν αντισηπτικό τζελ...με πιάνει ΤΡΕΛΛΑ!!!
Ευτυχώς που έχω κι εσάς και με καταλαβαίνετε
και ανακουφίζομαι λιγάκι!!!!!
Παλιά 19-02-10, 16:34   #20
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vickygirl79 Εμφάνιση μηνυμάτων
...εχω την εντυπωση οτι τα περισσοτερα απο αυτα τζελ γραφουν πανω στο μπουκαλακι να μη χρησιμοποιουνται σε παιδια κατω των 6 ετων η 4 νομιζω....εγω δεν τα χρησιμοποιω ποτε δεν αγορασα αλλα για δειτε το οσες εχετε σπιτι σας...!!!

Ναι, κορίτσια για δείτε το σας παρακαλώ
όσες τα έχετε!! ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΕΙ ?????
Παλιά 19-02-10, 16:35   #21
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το σαπούνι αφαιρεί ΡΥΠΟΥΣ. Απομακρύνει (με φυσικό τρόπο) και ένα μεγάλο ποσοστό των μικροβίων. ΔΕ θανατώνει τα μικρόβια.

Τα αντισυπτικά ΘΑΝΑΤΩΝΟΥΝ τα μικρόβια (και τα απαραίτητα, που βρίσκονται στα χέρια μας, αλλά και τα βλαβερά).

Η συνεχής χρηση αντισυπτικών επηρεάζει το pH του δέρματος και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.

Η ορθή χρήση για καλή υγιεινή είναι η τακτική χρήση ΣΑΠΟΥΝΙΟΥ και μάλιστα με όξινο pH (γύρω στο 5.5). Το αντισυπτικό πρέπει να χρησιμοποιείται με φειδώ (π.χ. μετά την τουαλέτα και ΜΕΤΑ το σαπούνισμα των χεριών).

Επίσης οι ρύποι ΔΕΝ απομακρύνονται με το αντισυπτικό.

Αυτό που κάνουν στον παιδικό σταθμό ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ !! Σαφώς και πρέπει να επέμβεις!!!!!
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-10, 00:55   #22
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σαπούνι αφαιρεί ΡΥΠΟΥΣ. Απομακρύνει (με φυσικό τρόπο) και ένα μεγάλο ποσοστό των μικροβίων. ΔΕ θανατώνει τα μικρόβια.

Τα αντισυπτικά ΘΑΝΑΤΩΝΟΥΝ τα μικρόβια (και τα απαραίτητα, που βρίσκονται στα χέρια μας, αλλά και τα βλαβερά).

Η συνεχής χρηση αντισυπτικών επηρεάζει το pH του δέρματος και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.

Η ορθή χρήση για καλή υγιεινή είναι η τακτική χρήση ΣΑΠΟΥΝΙΟΥ και μάλιστα με όξινο pH (γύρω στο 5.5). Το αντισυπτικό πρέπει να χρησιμοποιείται με φειδώ (π.χ. μετά την τουαλέτα και ΜΕΤΑ το σαπούνισμα των χεριών).

Επίσης οι ρύποι ΔΕΝ απομακρύνονται με το αντισυπτικό.

Αυτό που κάνουν στον παιδικό σταθμό ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ !! Σαφώς και πρέπει να επέμβεις!!!!!
Αφού βρήκα σύμφωνο και τον παιδίατρό μας ως προς την βλαβερότητα αυτών των αντισηπτικών gel...δεν με κρατάει τίποτα τώρα!!
Θα δώ πως θα το χειριστώ!
Είναι λεπτό το θέμα, γιατί δεν θέλω να κάνω φασαρίες με τους ανθρώπους που "κρατάνε" το παιδί μου!!
Αλλα δεν θα το αφήσω κι έτσι.....
Παλιά 20-02-10, 03:13   #23
riri

Το avatar του χρήστη riri

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
riri ουδετερη μηδέν
Angry

AΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το βρισκω! Ναι, δεν ειναι ευκολο 25 παιδια, 2 δασκαλες, να τους πλενουν τα χερια, αλλα αν γινεται με προγραμμα και σειρα, και οχι ολα τα παιδια μπουγιο στις τουαλετες,
ολα γινονται πιο ευκολα!
Εγω που ειμαι 22 χρονων και δεν εχω δερματακι μωρου, εκανα τη βλακεια και χρησιμοποιουσα μεσα στο σπιτι gel, 4-5 φορες την ημερα!
Το αποτελεσμα ηταν να παθω σοβαρη ξηροδερμια και δερματιτιδα!!

Να τους πεις να του πλενουν τα χερια με σαπουνι! Και σκουπισμα με χαρτι για να μην εξαπλωνονται τα μικροβια με τις πετσετες!

Να πω και κατι ακομα! Στους παιδικους που εχω παει, χρησιμοποιουσαν πετσετες!
Οι οποιες μετα το 2 πλυσιμο χεριων, 70 παιδιων, ηταν ΜΟΥΣΚΕΜΑ! Που σημαινει οτι μαζευαν μυκητες! Αλλα τις αφηναν εκει!
Ο χρήστης riri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-10, 15:47   #24
Μαρια Στυλιανακη

Περιοχή: Αθήνα
Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απαραδεκτο εαν χρησιμοποιουν gel αντί σαπουνιού.

Αν θέλει κάποιος μπορεί εφόσον μας κάνει μια ακριβής περιγραφή για όποιο γεγονός, μπορουμε να επικοινωνούμε εμείς εκ μέρους της ΕΕΕΓ,

για να ειδοποιησουμε τον σταθμό ότι ευαισθητοποιηθήκαμε για την μέθοδο που χρησιμοποιεί και ότι δεν ενδείκνυται για παιδιά η χρήση του gel κατ αυτό το τρόπο.

σαν παιδαγωγός ποτέ δεν επηρεάστηκα απο τον χαρακτήρα ή τις πράξεις του γονέα στο πως αντιμετώπιζα το παιδί που είχα μπορστά μου.
ουκ ολίγες φορές μου είχε τύχει να έχω την χειριστη γνώμη για τον γονέα ή να νευριάσω, αλλά ποτέ δεν είχε διαφορά στο πως αντιμετώπισα το παιδί του.

Εάν λοιπον αισθάνεσαι οτι αυτοι όι άνθρωποι θα αντιδρουσαν περιεργα ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ , εάν τους έλεγες κάτι ΑΠΟΛΥΤΩΣ λογικό για το οποίο έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικαίωμα να ΕΚΦΕΡΕΙΣ ΓΝΩΜΗ, είσαι σε σταθμό που δεν μπορεις να έχεις εμπιστοσύνη γενικα για το τι κανουν..

Αν απο την άλλη τα συναισθήματα αυτά προκύπτουν απο δικές σου σκέψεις η ανησυχία τότε πρέπει να τις αποβάλλεις!

Αν δεν μπορείς να τους μιλήσεις για κάτι που είναι πολύ απλό και εχεις όλα τα επιχειρηματα,

τότε πως θα τους μιλησεις για κατι στο οποίο ισως έχεις απλώς μια ανησυχία?

Παράθεση:
Οι οποιες μετα το 2 πλυσιμο χεριων, 70 παιδιων, ηταν ΜΟΥΣΚΕΜΑ! Που σημαινει οτι μαζευαν μυκητες! Αλλα τις αφηναν εκει!
οι πετσέτες δεν είναι μια χαρά εάν τις αλλάζουν καθημερινά, -
αν τις αλλάζουν καθημερινά, (ή καθε φορά που τα 70 παιδιά περνουν) τότε δεν υπάρχει κινδυνος για μύκητες..απο όσα ξέρω τουλ οι μυκητες δεν αναπτύσσονται σε μια μέρα...??

Entrepreneurs can change the world (If You Wanna Make The World A Better Place)
Take A Look At Yourself And Then Make A Change
R.I.P. Michael Jackson.
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-02-10, 16:01   #25
riri

Το avatar του χρήστη riri

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
riri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Nαι τις αλλαζαν καθημερινα! Αλλα τα 70 παιδια περνουσαν τουλαχιστον 3 φορες (που ηταν τα γευματα) για πλυσιμο χεριων! Και λεω τουλαχιστον γιατι πλενουν χερια μετα απο καθε φορα που πηγαινουν τουαλετα, μετα απο πλαστελινες, νερομπογιες κτλ!
Οποτε οι πετσετες επρεπε να αλλαζουν μεσα στην ημερα!
Αλλα αυτο προυποθετει οτι πρεπει να πλυθουν και να σιδερωθουν 2πλασιες πετσετες!
Και οι καθαριστριες με το ζορι καθαριζαν τα τραπεζακια μετα το φαγητο!!
Εμενα προσωπικα μου ειχε ζητηθει ουκ ολιγες φορες να σκουπισω τα τραπεζια, να μαζεψω τα ρυζια που εχουν πεσει στο πατωμα και αλλα πολλα!
Θα μου πειτε, δυσκολο σου ειναι? Οχι! Αλλα δεν ειμαι εκει γι αυτο το σκοπο!
Ο χρήστης riri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-10, 16:24   #26
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν είναι δύσκολη η εγκατάσταση χαρτιού για σκούπισμα. Στον παιδικό σταθμό που πηγαίνουν τα δικά μου παιδιά, έχουν βάλει τέτοιο. Στις ηλικίες που είναι τα παιδιά (ακόμα και το 2.5 ετών) μπορεί να πλύνει ΜΟΝΟ του τα χέρια και να σκουπιστεί με χαρτί, επίσης... μόνο του! Δεν του το έμαθα εγώ αυτό. Το έμαθε εκει.

Άρα δεν είναι κάτι ανέφικτο.

Ίσως μια καλή συζήτηση να φέρει καλά αποτελέσματα για χάρη των παιδιών. Αλλά το θέμα με το σαπούνισμα είναι πρωταρχικής σημασίας. Αφορά την υγιεινή των παιδιών!
Παλιά 20-02-10, 16:42   #27
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια Στυλιανακη Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλει κάποιος μπορεί εφόσον μας κάνει μια ακριβής περιγραφή για όποιο γεγονός, μπορουμε να επικοινωνούμε εμείς εκ μέρους της ΕΕΕΓ,

για να ειδοποιησουμε τον σταθμό ότι ευαισθητοποιηθήκαμε για την μέθοδο που χρησιμοποιεί και ότι δεν ενδείκνυται για παιδιά η χρήση του gel κατ αυτό το τρόπο....??
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου Μαρία και της ΕΕΕΓ!!!!

Πως θα επικοινωνούσατε δηλαδή?
Θα λέγατε οτι κάποιος γονιός σας ειδοποίησε?
Φοβάμαι οτι θα το καταλάβουν οτι είμαι εγώ....

Δεν θα ήθελα να πουν:
"αυτή δεν πρόλαβε να φέρει το παιδί της και θέλει να μας τα αλλάξει όλα!!"

και πως θα φερθούν μετά στο παιδί??...

Συγγνώμη για τις ανησυχίες μου...
δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο παιδικούς σταθμούς....
(τώρα ξεκινάμε)

Πιστεύω οτι η παρέμβασή σας εκ μέρους της ΕΕΕΓ,
ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΛΟ,
όχι μόνο στο δικό μου παιδί,
αλλά και στα υπόλοιπα παιδιά του σταθμού.....

Πιστεύω οτι δεν τους έχει ενημερώσει κανένας....
Ισως εαν ήξεραν τι κίνδυνοι κρύβονται πίσω απο την χρήση αυτών των gel ,
να μην το χρησιμοποιούσαν
μόνο και μόνο για να μην δυσφημιστούν ως παιδικός σταθμός (ιδιωτικός)

Μαρία, μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες για το τι μπορώ να κάνω εγώ για την δική σας παρέμβαση?
Να σου στείλω πμ?

Παράθεση:
οι πετσέτες δεν είναι μια χαρά εάν τις αλλάζουν καθημερινά, -
αν τις αλλάζουν καθημερινά, (ή καθε φορά που τα 70 παιδιά περνουν) τότε δεν υπάρχει κινδυνος για μύκητες..απο όσα ξέρω τουλ οι μυκητες δεν αναπτύσσονται σε μια μέρα...??

Εαν το πρόβλημα είναι οι πετσέτες, υπάρχει και το εξής ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ :

Το κάθε παιδάκι έχει στην τσαντούλα του και μια πετσετούλα ατομική
που η μαμά του θα αλλάζει κάθε μέρα!!

Ετσι κι αλλιώς μας ζήτησαν να έχουμε στην τσάντα
μια αλλαξιά εσώρουχα και εξώρουχα...
...σε τι θα μας ενοχλούσε να βάζαμε και μια πετσετούλα επιπλέον?
Παλιά 23-02-10, 14:30   #28
kassianh74

Περιοχή: Ηγουμενίτσα
kassianh74 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η υπερβολική καθημερινή υγιεινή πάντως περισσότερο νομίζω προκαλεί παρά λύνει προβλήματα (εκτός και υπάρχει συγκεκριμένο ιατρικό πρόβλημα).

Δεν νομίζω τα παιδάκια των 2,5 - 5 ετών των παιδικών σταθμών να είναι φορείς των τόσο παθογόνων μικροοργανισμών που να απαιτείται η απόλυτη απολύμανση.

Εξάλλου, όσες φορές και να πλύνουν τα χέρια τους, εφόσον βάλουν κάθε μέρα στο σχολέιο τουλάχιστον 50 φορές τα χέρια στο στόμα ή στη μύτη, αφού έχουν ακουμπήσει εκεί που βήχουν η φτερνίζονται ή τρώνε και τα υπόλοιπα, νομίζω ότι η αντισυψία είναι μια ουτοπία.
Καλό είναι να εκπαιδευτούν σε κανόνες υγιεινής, αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας.
Ας αποφύγουμε τα χημικά που τίποτα δεν έχουν να προσφέρουν στον οργανισμό τους, και ας αφήσουμε τα μικροβια να παίξουν το ρόλο τους, ο οποίος μακροχρόνια τις περισσότερες φορές είναι θετικός.
Σκεφτείται μονάχα πως μεγαλώσαμε εμείς,οι γονείς μας και οι παππούδες/γιαγιάδες μας και πείτε μου ... θεωρείται πως με την πάροδο του χρόνου και την "εξελικτική μικροβιοφοβία" βλέπετε να αρρωσταίνουμε λιγότερο;
Μήπως λοιπόν να μη γινόμαστε υποχόνδριοι ;
Ο χρήστης kassianh74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-10, 16:26   #29
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kassianh74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η υπερβολική καθημερινή υγιεινή πάντως περισσότερο νομίζω προκαλεί παρά λύνει προβλήματα (εκτός και υπάρχει συγκεκριμένο ιατρικό πρόβλημα).

Δεν νομίζω τα παιδάκια των 2,5 - 5 ετών των παιδικών σταθμών να είναι φορείς των τόσο παθογόνων μικροοργανισμών που να απαιτείται η απόλυτη απολύμανση.

Εξάλλου, όσες φορές και να πλύνουν τα χέρια τους, εφόσον βάλουν κάθε μέρα στο σχολέιο τουλάχιστον 50 φορές τα χέρια στο στόμα ή στη μύτη, αφού έχουν ακουμπήσει εκεί που βήχουν η φτερνίζονται ή τρώνε και τα υπόλοιπα, νομίζω ότι η αντισυψία είναι μια ουτοπία.
Καλό είναι να εκπαιδευτούν σε κανόνες υγιεινής, αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας.
Ας αποφύγουμε τα χημικά που τίποτα δεν έχουν να προσφέρουν στον οργανισμό τους, και ας αφήσουμε τα μικροβια να παίξουν το ρόλο τους, ο οποίος μακροχρόνια τις περισσότερες φορές είναι θετικός.
Σκεφτείται μονάχα πως μεγαλώσαμε εμείς,οι γονείς μας και οι παππούδες/γιαγιάδες μας και πείτε μου ... θεωρείται πως με την πάροδο του χρόνου και την "εξελικτική μικροβιοφοβία" βλέπετε να αρρωσταίνουμε λιγότερο;
Μήπως λοιπόν να μη γινόμαστε υποχόνδριοι ;
ΑΚΡΙΒΩΣ!! ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

Και μετά λένε εμένα υποχόνδρια που έχω....
....ΧΗΜΕΙΟ-φοβία !!
Ναι, όπου μπορώ προσπαθώ να αποφεύγω τα χημικά!!!

Αυτοί είναι οι χειρότεροι γιατί κάνουν κακό
και στον ιδιο τον άνθρωπο αλλά και στο περιβάλλον!!!
Παλιά 23-02-10, 20:54   #30
Μαρια Στυλιανακη

Προεπιλογή

Αυτό που κάνουμε
είναι πρώτα καταρχήν να μάθουμε τι ισχύει απο όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες.

Πήρα τηλέφωνο σήμερα,
Νομαρχία Αθηνών Παιδικοί σταθμοί που με παρέπεμψαν στον Επόπτη Υγείας
τηλ 210 644080
οι οποίοι με παρέπεμψαν πέραν αυτών που μου είπαν και στο
ΚΕΕΛΠΝΟ (κέντρο λοιμώξεων).
Πέραν των προφορικών πληροφοριών,

Θα αποστείλω έγγραφο αίτημα το οποίο θα ρωτά την υπηρεσία
το αυτονόητο,

δηλαδή εάν πέραν της πρόσθετης προφύλαξης για την γρίππη με χρήση τζέλ, που ενδείκνυται
σύμφωνα με οδηγίες
κατασκευαστή Α στις περιπτώσεις ......
και κατασκευαστή Β στις περιπτώσεις.....

(θα χρειαστεί να μου πείς ή να βρείς τους όρους που ονομάζει ο κατασκευαστής του gel στην συσκευασία, που κάνει χρήση ο παιδικός σταθμός, καθώς για καθε κατασκευαστή ισχύει κάτι άλλο)

θα πρέπει τα παιδιά πρό της χρήσης να πλένουν τα χέρια τους με παραδοσιακά μεσα (νερό και σαπούνι)

ή είναι αποδεκτή η παράλειψη αυτής της διαδικασίας
και αρκεί η αποκλειστική χρήση gel ?

Στο αίτημα θα περιλαμβάνεται ότι

θα πρέπει να υπάρξει απάντηση για κάθε ηλικία,

όπως και απάντηση
στην περίπτωση που ο κατασκευαστής αναγράφει χρήση για παιδιά άνω κάποιας ηλικίας,
και ο παιδικός τα χρησιμοποιεί για παιδιά μικρότερα απο αυτήν,

ή συχνότερα απο την αναγραφόμενη δοσολογία χρήσης ανά ημέρα,
(η οποία μπορεί να επιφέρει ξηροδερμία όπως είπε και το ΚΕΕΛΠΝΟ)

όταν εχω το ακριβές κείμενο κ το στείλω, θα το ποστάρω και εδώ.
Μάλλον αύριο θα μπορέσω να το συντάξω.

Οι λεπτομέρειες για τις οδηγίες χρήσης του κατασκευαστή είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητες,

καθώς οι πληροφορηση ./ απάντηση θα επέλθει σύμφωνα με την συγκεκριμένη παρουσίαση στην επιστολή που θα στείλω.

Όταν πάρω απάντηση, την απάντηση αυτή θα μπορώ να την στείλω εγώ στον παιδικό σταθμό,
αλλά θα μπορεί να την στείλει και οποιοσδήποτε άλλος θέλει,
στον παιδικό σταθμό, θα αναρτηθεί δημόσια δηλαδή.

Μου έχουν στείλει και άλλο ένα μαιλ οπότε δεν είσαι η μοναδική που το έχει παρατηρήσει και ανησυχεί.

Θα στείλω και σε αυτό το άλλο μέλος τα ίδια όταν εχω την απάντηση έτσι ώστε να πράξει όπως θέλει, ή να μου πει εμένα παρακαλώ στείλε το εσύ και παρε τους τηλέφωνο.

Σε όποια τηλέφωνα παίρνω ειμαι άκρως ευγενική

σε αυτό, θα πάρω κ θα πω γειά σας, παιρνω τηλ εκ μέρους .......
στο πλαίσιο της παρέμβασής μας σε περίπτωσεις όπου υπάρχουν ενστάσεις γονέων σχετικά με κάποιες πρακτικές,
έτυχε να λάβουμε για τον δικό σας σταθμό,
όπως και για άλλους σταθμούς, ειδοποίηση ότι γίνεται αποκλειστική χρήση.......
Σε σχέση με αυτό ήρθαμε σε επαφη με τους αρμόδιους φορείς, και μας απέστειλαν γνωμοδότηση την οποία μπορούμε να σας την στείλουμε με φάξ ή εμαιλ έτσι ώστε να ενημερωθείτε για αυτήν, όπως και για να ενημερώσετε ενδεχομένως και τους γονείς για αυτό το γεγονός,

ευχαριστούμε πολύ θα χαρούμε να μας στέλνετε δελτία τύπου με τις δραστηριότητές σας κλπ΄!

Σε όσες φορές εχει τυχει να χρειαστεί να παρέμβουμε,
δεν χρειαζεται ΤΙΠΟΤΕ άλλο για να γίνει διόρθωση ή αλλαγή του γεγονότος που πρέπει να γίνει συμφωνα με την καθε λογική και οι παιδικοί σταθμοί είναι απολύτως συνεργάσιμοι.

προτείνω εαν εχεις ενδοιασμούς να μη συζητησουμε το θεμα εδω περεταίρω, αλλά με πμ, και όταν υπαρχει κάτι να το ανακοινώσουμε σαν ΕΕΕΓ εξάλλου εφόσον εχουν στείλει και άλλο ένα εμαιλ δεν αφορά μονο εσενα αλλά και άλλους γονείς οπότε δεν εισαι η μονη εμπλεκόμενη.

Παράθεση:
Εαν το πρόβλημα είναι οι πετσέτες, υπάρχει και το εξής ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ :

Το κάθε παιδάκι έχει στην τσαντούλα του και μια πετσετούλα ατομική
που η μαμά του θα αλλάζει κάθε μέρα!!

Ετσι κι αλλιώς μας ζήτησαν να έχουμε στην τσάντα
μια αλλαξιά εσώρουχα και εξώρουχα...
...σε τι θα μας ενοχλούσε να βάζαμε και μια πετσετούλα επιπλέον?
αυτό δεν είναι πρακτικό καθώς τα περισσοτερα παιδιά δεν εχουν ακομα σε αυτη την ηλικία την απαραίτητη "πειθαρχεία" ώστε να θυμούνται να βαζουν παλι πισω την πετσέτα αλλα οχι μονο αυτό αλλα θα ειναι αδυνατο για τη δασκαλα να ψαχνει καθε φορα στο πλυσιμο των χεριών την πετσέτα του καθενός. πωπω μονο που το σκέφτομαι φρίκαρα

πιστεύω ότι θα μπορούσατε να επιμεινετε για το ενδιάμεσο άλλαγμα των πετσετών, δεν είναι κάτι τρομερό να το κάνουν, και δεν ειναι οτι ειναι δυσκολες στο σιδέρωμα δηλαδή αλοίμονο. βασικά περισσότερο αν ειναι τα εξοδα του πλυντηρίου θα είναι που διπλασιάζονται...
ή με μια καλύτερη διαχείριση δηλαδή να κρατάνε μια δυο πετσέτες για καβάτζα απο τις καθαρές καθε μερα, για να τις χρησιμοποιούν οι μετέπειτα ομάδες που έρχονται μετά. απλό είναι ...

R.I.P. Michael Jackson.
Παλιά 23-02-10, 21:49   #31
Μαρια Στυλιανακη

Προεπιλογή

να πώ κάτι που εξαιτίας ίσως βιασύνης μου διέφυγε να ρωτήσω απευθείας

(ενώ αντίθετα απηύθηνα αρκετά ερωτηματα σε σχεση και συνδυασμο με το gel)
duh!

το βασικό, είναι το εάν οι κανονισμοί υγιεινής αναφέρουν το πλύσιμο των χεριών των παιδιών με νερό και σαπούνι.
εάν το αναφέρουν, οποιαδήποτε άλλη χρήση εννοείται ότι είναι επιπλέον και όχι για αντικατάσταση,
εφόσον δεν έχει υπάρξει άλλη οδηγία διευκρινιστική .

(και ξανά DUH!)

R.I.P. Michael Jackson.
Παλιά 23-02-10, 22:59   #32
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι κανονισμοί αναφέρουν ΚΑΛΗ ΥΓΙΕΙΝΗ !! Δηλαδή πλύσιμο με σαπούνι και νερό. Μάλιστα διευκρινίζεται πως το σαπούνι πρέπει να είναι σε αντλία και όχι πλάκα. Δίνονται λεπτομερείς οδηγίες για τους κάδους απορριμάτων των χαρτιών στις τουαλέτες κτλ.

Ειδικά τώρα με την Η1Ν1, οι οδηγίες ήταν λεπτομερέστατες. (Αυτά στη δευτεροβάθμια, αλλά νομίζω πως ήταν για ΟΛΕΣ τις βαθμίδες εκπαίδευσης). Σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ χρησιμοποιείται αντισηπτικό gel.

Στον παιδικό που έχω τα παιδιά, μου ανέφεραν ρητώς πως είναι στις οδηγίες το ΤΑΚΤΙΚΟ πλύσιμο των χεριών των παιδιών με σαπούνι και νερό.
Παλιά 23-02-10, 23:22   #33
soevan07

Προεπιλογή

Μαρία,
η υπέυθυνη στον παιδικό μας σταθμό μου είπε επακριβώς:

"Χρησιμοποιούμε αυτα τα αντισηπτικά gel για να μην μπούμε στην διαδικασία ξεπλύματος με πετσετούλες!"

Δηλάδή αντικαθιστούν το σαπούνι με αυτό!!!

Αυτα τα gel μπορούμε να τα πάρουμε απο οποιοδήποτε φαρμακείο .....
"έχει και το jumbo" της συμπλήρωσα...
"ναι " μου είπε!

Αρα δεν είναι κάποιας συγκεκριμένης μάρκας/εταιρείας!

Μας τα ζήτησε να τα φέρνουμε ο κάθε γονιός για το παιδί του
κάθε μήνα (μαζί με ενα ρολο χαρτί κουζίνας )
απο οποιοδήποτε κατάστημα και οποιασδήποτε μάρκας!
Παλιά 23-02-10, 23:29   #34
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο παιδικός είναι ιδιωτικός ή δημόσιος;;
Παλιά 23-02-10, 23:39   #35
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι οδηγίες που δώθηκαν ....

http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxo...-scholeia.html
Παλιά 23-02-10, 23:54   #36
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απο το site που μας παρέθεσε η alcyon....
...................
........................
· Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι καινερό. Ακολουθεί προσεκτικό στέγνωμα των χεριών με χάρτινες χειροπετσέτες μιας χρήσης οι οποίες θα απορρίπτονται στους κάδους απορριμμάτων. Η διαδικασία πλυσίματος των χεριών περιγράφεται εικονογραφημένη στο Παράρτημα Δ.
Ταπαιδιά και οι εργαζόμενοι στην εκπαιδευτική μονάδαμπορούν εναλλακτικά να χρησιμοποιούν αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντηλα με αλκοόλη. Συνιστάται καλό τρίψιμο των χεριών μέχρι το αντισηπτικό να στεγνώσει. Το μπουκάλι με το αλκοολούχο διάλυμα (με αντλία έγχυσης και βάση) πρέπει ναβρίσκεται σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας,κοντά στην έξοδο, και να χρησιμοποιείται υπό την εποπτεία του εκπαιδευτικού της τάξης.
Τα χέρια πρέπει να πλένονται καλά οπωσδήποτε πριν τη λήψη τροφής.

.................
.........................
Ιδιαίτερη προσοχή στο πλύσιμο των χεριών πρέπει να δίνει το προσωπικό των νηπιαγωγείων σε περιπτώσεις όπως:
πριν και μετά τη χορήγηση των γευμάτων.
○ μετά τον καθαρισμό της μύτης και του στόματος του κάθε παιδιού.
○ μετά τον καθαρισμό επιφανειών λερωμένωνμε εκκρίσεις (σάλιο, κ.α.)και την υποβοήθηση του κάθε παιδιού στην τουαλέτα.
Παλιά 24-02-10, 00:03   #37
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο παιδικός είναι ιδιωτικός ή δημόσιος;;
Είναι ιδιωτικός αλλά έχω μάθει και για έναν δημόσιο οτι κάνουν τα ίδια!!
Παλιά 24-02-10, 00:08   #38
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Όταν πάρω απάντηση, την απάντηση αυτή θα μπορώ να την στείλω εγώ στον παιδικό σταθμό,
αλλά θα μπορεί να την στείλει και οποιοσδήποτε άλλος θέλει,
στον παιδικό σταθμό, θα αναρτηθεί δημόσια δηλαδή.
Μου έχουν στείλει και άλλο ένα μαιλ οπότε δεν είσαι η μοναδική που το έχει παρατηρήσει και ανησυχεί.

Θα στείλω και σε αυτό το άλλο μέλος τα ίδια όταν εχω την απάντηση έτσι ώστε να πράξει όπως θέλει, ή να μου πει εμένα παρακαλώ στείλε το εσύ και παρε τους τηλέφωνο.
Μαρία, σου έστειλα π.μ με τα στοιχεία 2 παιδικών σταθμών που θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ να επέμβεις!

Σ΄ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!
Παλιά 24-02-10, 01:05   #39
Μαρια Στυλιανακη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι κανονισμοί αναφέρουν ΚΑΛΗ ΥΓΙΕΙΝΗ !! Δηλαδή πλύσιμο με σαπούνι και νερό. Μάλιστα διευκρινίζεται πως το σαπούνι πρέπει να είναι σε αντλία και όχι πλάκα. Δίνονται λεπτομερείς οδηγίες για τους κάδους απορριμάτων των χαρτιών στις τουαλέτες κτλ.

Ειδικά τώρα με την Η1Ν1, οι οδηγίες ήταν λεπτομερέστατες. (Αυτά στη δευτεροβάθμια, αλλά νομίζω πως ήταν για ΟΛΕΣ τις βαθμίδες εκπαίδευσης). Σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ χρησιμοποιείται αντισηπτικό gel.

Στον παιδικό που έχω τα παιδιά, μου ανέφεραν ρητώς πως είναι στις οδηγίες το ΤΑΚΤΙΚΟ πλύσιμο των χεριών των παιδιών με σαπούνι και νερό.

προφανώς αυτος τότε στο κέντρο λοιμώξεων που μίλησα ήταν άχρηστος δεν εχω άλλη λέξη τότε γιατι του ανελυσα επακριβως,
και καταλαβε τι εννοούσα,
και δε μου είπε αυτό, μαλιστα μου ανέφερε, ε το ίδιο κανει το ενα και το άλλο πάνω κάτω, μονο η ξηροδερμία είναι αυτη που προκαλεί προβλημα! και του ειπα ακριβως για ηλικίες και τα λοιπά!

και η ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ στην ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΥΓΕΙΑΣ της ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ,
ΔΕΝ ήξερε η ΙΔΙΑ να μου πει ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ αλλα χρειαστηκε να με παραπέμψει στον ΚΕΕΛΠΝΟ! !!!!
και όμως,...Κανένας δεν μου ανέφερε το πιο ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
.....
θα τους παρω αύριο τηλέφωνο ξανά τι να πώ,.. δε παμε καλα. και ολοι αυτοι πληρώνονται για να σηκώνουν τηλέφωνα ,.... να πούνε ΤΙ ! ?
ΤΙ ? πες, δηλαδή...

R.I.P. Michael Jackson.
Παλιά 24-02-10, 10:27   #40
soevan07

Προεπιλογή

Εγω θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ την χρήση
των συγκεκριμένων gel ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΒΓΑΖΟΝΤΑΙ
και μόνο για το γεγονός που γράφουν πάνω οτι
Η ΧΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 4 ΕΤΩΝ!!

(φαντάζομαι οτι είναι ακατάλληλη ακριβώς επειδή δεν ξεβγάζονται
γιατί ένα μικρό παιδί βάζει συνέχεια τα χέρια του στο στόμα!)

Και παρ όλα αυτά, τα χρησιμοποιούν στους βρεφονηπιακούς/παιδικούς σταθμούς !!!

Και στο φινάλε
απο αυτά που μου είπε η υπεύθυνη του δικού μας παιδικού σταθμού
η δική τους πρόθεση δεν είναι ΜΟΝΟ η αποστείρωση
γιατί εαν ήταν έτσι
τότε γιατί δεν χρησιμοποιούν dettol που ξεπλένεται;;;;
Αυτοί θέλουν να αποφύγουν
ΤΟ ΞΕΠΛΥΜΑ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ !!!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές