Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-02-10, 09:26   #1
mkp

mkp χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΑΔΕΝΟΜΥΩΣΗ

Κορίτσια καλημέρα! Τι μου κάνετε? Ήθελα να ρωτήσω, αν κάποια από εσάς έχει εμπειρία με αδενομύωση, και πως το έχει αντιμετωπίσει.
Ο χρήστης mkp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-10, 09:54   #2
Pinarifa

Το avatar του χρήστη Pinarifa

Περιοχή: Αθήνα
Pinarifa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα, mkp!
Οταν περσυ εκανα υστεροσκοπηση βρέθηκε αδενομυωση. Η γιατρός μου ειπε οτι είναι η μορφη ενδομετριωσης που βρίσκεται εσωτερικά στην μήτρα. Εγώ έκανα 3 ενέσεις arvekap.
Ο χρήστης Pinarifa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-10, 12:16   #3
mkp

mkp χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pinarifa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, mkp!
Οταν περσυ εκανα υστεροσκοπηση βρέθηκε αδενομυωση. Η γιατρός μου ειπε οτι είναι η μορφη ενδομετριωσης που βρίσκεται εσωτερικά στην μήτρα. Εγώέκανα 3 ενέσειςarvekap.
Όντως έτσι είναι pinarifa μου, κι εγώ τυχαίνει να έχω και αδενομύωση και ενδομητρίωση. Το κακό με την αδενομύωση είναι ότι δεν φεύγει με το χειρουργείο, απλά περιορίζεται. Μόνο αν βγει η μήτρα εξαφανίζεται. Γι' αυτό και ρωτάω, επειδή δεν έχω ακόμη παιδάκι, να δω άλλες κοπέλες πως το αντιμετώπισαν. Έκανες απλά ενέσεις ή χειρουργείο και ενέσεις? Σου έχει προκύψει εγκυμοσύνη?
Παλιά 22-02-10, 13:38   #4
Pinarifa

Προεπιλογή

mkp, μαζι με την υστεροσκοπηση έκανα και την λαπαροσκόπηση αλλα αν καταλαβα καλα δεν κάνανε κατι μεσα στην μήτρα μου αν και είχα εκει πολλά σημεία ενδομυτριωσης. Γιαυτο μου γραψανε Αρβεκαπ. Τελείωσα με τις ενέσεις και περιμένω να αδιαθετήσω για να πάω να κάνω εξωσωματική - έχει και ο άνδρας μου πρόβλημα.
Εσενα τι σου λενε οι γιατροι?
Παλιά 22-02-10, 14:34   #5
mkp

mkp χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pinarifa Εμφάνιση μηνυμάτων
mkp, μαζι με την υστεροσκοπηση έκανα και την λαπαροσκόπηση αλλα αν καταλαβα καλα δεν κάνανε κατι μεσα στην μήτρα μου αν και είχα εκει πολλά σημεία ενδομυτριωσης. Γιαυτο μου γραψανε Αρβεκαπ. Τελείωσα με τις ενέσεις και περιμένω να αδιαθετήσω για να πάω να κάνω εξωσωματική - έχει και ο άνδρας μου πρόβλημα.
Εσενα τι σου λενε οι γιατροι?
Έχεις καθαρίσει δλδ από την αδενομύωση ή συνεχίζει να υπάρχει? Σ'εμένα η ενδομητρίωση καθαρίστηκε, αλλά η αδενομύωση περιορίστηκε λίγο, αλλά συνεχίζει να υπάρχει. Τώρα είμαι στην φάση των ενέσεων arvekap. Κι εμένα για εξωσωματική μου λένε.
Παλιά 22-02-10, 15:40   #6
Pinarifa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mkp Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις καθαρίσει δλδ από την αδενομύωση ή συνεχίζει να υπάρχει? Σ'εμένα η ενδομητρίωση καθαρίστηκε, αλλά η αδενομύωση περιορίστηκε λίγο, αλλά συνεχίζει να υπάρχει. Τώρα είμαι στην φάση των ενέσεων arvekap. Κι εμένα για εξωσωματική μου λένε.
Και εμενα εχουν καθαρισει λιγο την ενδομητριωση - ειχα παρα πολλα σημεια. Προφανώς με την εμμηνόπαυση έχει περιοριστεί λίγο η αδενομυωση αλλα για να μαθω αν εκαναν δουλεία οι ενέσεις πρέπει να κάνω ξανα την υστεροσκοπηση - που ελπίζω να μην χρειαστεί. Δυστυχώς, και ενδομητριωση και αδενομυωση ειναι forever
Παλιά 23-02-10, 13:44   #7
mkp

mkp χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια. Τι μου κάνετε? Ήθελα να σας ρωτήσω, αν γνωρίζετε από τους γιατρούς σας, όταν υπάρχει αδενομύωση μπορούμε να κάνουμε εξωσωματική ή τα φάρμακα της εξωσωμ. υπάρχει περίπτωση να την φουντώσουν?
Παλιά 24-02-10, 12:09   #8
mkp

mkp χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια και πάλι. Τι έγινε, ξέρει κάποια από εσάς να μου απαντήσει?
Παλιά 26-01-12, 13:29   #9
liina

liina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια! Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κοπελα με αδενομυωση, που εκανε εξωσωματικη και πετυχε. Κατα πασα πιθανοτητα το Μαη θα κανω την πρωτη μου προσπαθεια και ειμαι προβληματισμενη.
Να σημειωσω οτι περσι ειχα μια παλινδρομη με φυσιολογικη συλληψη.
Ο χρήστης liina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-12, 18:10   #10
ellesole

ellesole ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα liina,
Τον περασμενο Σεπτεμβριο διαγνωστηκα με αδενομυωση.Ο ιατρος μου εγραψε ενεσεις avercap και μετα κατευθειαν εξωσωματικη.Το σοκ ηταν μεγαλο ,γιατι ειχα παει για ενα μικρο ινομυωμα και μου προεκυψε αδενομυωση.Φυσικα,δεν ακολουθησα τη συμβουλη του και επισκεφθηκα μια αλλη γυναικολογο,η οποια οχι μονο μου απαγορευσε να παρω την avercap(χαρακτηριστικα μου ειπε οτι παμε για εγκυμοσυνη και εμεισ θα "κοιμησουμε" τισ ωοθηκες?),αλλα μετά απο μια σειρα εξετάσεων βρήκε οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες και τωρα ειμαι στην προσπαθεια για την πρωτη σπερματεγχυση.Θα ηθελα να σε ρωτησω,με ποια μεθοδο διεγνωσε ο δικος σου ιατρος την αδενομυωση?
Ο χρήστης ellesole δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-12, 18:19   #11
chrisa1980

Το avatar του χρήστη chrisa1980

Περιοχή: THESSALONIKI
chrisa1980 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ellesole Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα liina,
Τον περασμενο Σεπτεμβριο διαγνωστηκα με αδενομυωση.Ο ιατρος μου εγραψε ενεσεις avercap και μετα κατευθειαν εξωσωματικη.Το σοκ ηταν μεγαλο ,γιατι ειχα παει για ενα μικρο ινομυωμα και μου προεκυψε αδενομυωση.Φυσικα,δεν ακολουθησα τη συμβουλη του και επισκεφθηκα μια αλλη γυναικολογο,η οποια οχι μονο μου απαγορευσε να παρω την avercap(χαρακτηριστικα μου ειπε οτι παμε για εγκυμοσυνη και εμεισ θα "κοιμησουμε" τισ ωοθηκες?),αλλα μετά απο μια σειρα εξετάσεων βρήκε οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες και τωρα ειμαι στην προσπαθεια για την πρωτη σπερματεγχυση.Θα ηθελα να σε ρωτησω,με ποια μεθοδο διεγνωσε ο δικος σου ιατρος την αδενομυωση?
καλησπέρα,τί θεραπεία σου πρότεινε η γιατρός σου;Εσυ τελικά έχεις πολυκιστικές;Σε μένα η αδενομύωση φάνηκε με μαγνητική και η θεραπεία είναι avercap

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10
Ο χρήστης chrisa1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-12, 18:28   #12
ellesole

ellesole ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οσον αφορα την αδενομυωση μου ειπε να μη με απασχολει καθολου και οτι δεν επρεπε να παρω την avercap.Δεν αχοληθηκε καθολου με την αδενομυωση μια και ο πρωτος μου ιατρος τη διεγνωσε με απλο υπερηχο!!!!ο μονος τροπος αντιμετωπισης της αδενομυωσης είναι η υστερεκτομη.Η avercap απλως την καταστελλει.Εγω εχω πολυκυστικες(υψηλα ανδρογονα) παιρνω 2 μηνες glucophage και αυτον τον μηνα clomiphaine,εκανα 6 ωαρια και παω για σπερματεγχυση.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-01-12, 02:09   #13
chrisa1980

Προεπιλογή

Παράθεση:
Οσον αφορα την αδενομυωση μου ειπε να μη με απασχολει καθολου και οτι δεν επρεπε να παρω την avercap.Δεν αχοληθηκε καθολου με την αδενομυωση μια και ο πρωτος μου ιατρος τη διεγνωσε με απλο υπερηχο!!!!ο μονος τροπος αντιμετωπισης της αδενομυωσης είναι η υστερεκτομη.Η avercap απλως την καταστελλει.Εγω εχω πολυκυστικες(υψηλα ανδρογονα) παιρνω 2 μηνες glucophage και αυτον τον μηνα clomiphaine,εκανα 6 ωαρια και παω για σπερματεγχυση.
λογικά ομως δεν θα έπρεπε να κάνεις πρώτα θεραπεία,να συρρικνωθούν τα οποια ευρήματα και έπειτα να προχωρήσεις σε σπερματέγχυση;Για ποιον λόγο δεν ασχολήθηκε με την αδενομύωση;Θεωρεί πως δεν εμποδίζει στην σύλληψη;Με τις κύστες που βρήκε τι έκανε;Στα ρωτάω αυτά γιατι μου κάνει εντύπωση το γεγονός πως προχωράει αμέσως σε σπερματέγχυση χωρίς να λύση πρώτα τα προβλήματα.Οπως και να εχει σου εύχομαι γρήγορα να φουσκώσει η κοιλίτσα σου

Παλιά 30-01-12, 15:25   #14
liina

liina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα liina,
Γεια σου ellesole,
ο γιατρος μου το καταλαβε με το πρωτο υπερηχο. Δεν του φαινοταν να ειναι ινομυωμα οπως ελεγαν οι αλλοι. Καναμε λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση και βεβαιωθηκαμε.
Παλιά 30-01-12, 15:28   #15
liina

liina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο liina Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου ellesole,
ο γιατρος μου το καταλαβε με το πρωτο υπερηχο. Δεν του φαινοταν να ειναι ινομυωμα οπως ελεγαν οι αλλοι. Καναμε λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση και βεβαιωθηκαμε.
Ξεχασα να πω, οτι και εμενα μου μιλησε για καταστολη, πριν την προσπαθεια.
Παλιά 31-01-12, 06:37   #16
ellesole

ellesole ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα chrisa1980,
Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου και ελπιζω συντομα και εσυ να εχεις στην αγκαλια σου το δευτερο μπεμπε σου. Αυτο που μου είπε η γιατρος είναι οτι η αδενομύωση θα υπάρχει για πάντα και δεν είναι λόγος υπογονιμοτητας και στην παρουσα φαση δεν πρεπει να με απασχολει.Ετσι και αλλιως το προβλημα μου ειναι οι πολυκυστικες,μιας και πηγα για υπερηχο και ειδαμε οτι τα "αυγουλακια" μου δε μεγαλωσαν καθολου.Οποτε παει η σπερματεγχυση για αυτον τον μηνα...Θα πρεπει να αντιμετωπισουμε αυτο προσ το παρον.
Παλιά 31-01-12, 06:46   #17
ellesole

ellesole ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα liina,
Ισως η καθε περιπτωση να είναι διαφορετικη και να χρηζει διαφορετικης αντιμετωπισης.Δε θελω να ειμαι απολυτη και σιγουρα οι γιατροι που μας παρακολουθουν ξερουν πολλα περισσοτερα.Στη δικη μου περιπτωση κριθηκε αναγκαιο να "πολεμησουμε" τις πολυκυστικες που μεχρι πρωτινως αγνοουσα.Απλως επειδη το εψαξα σε ξενα και ελληνικα sites και forums η αδενομυωση ειναι μια κατασταση η οποια ¨ηρεμει¨ μονο με την εμμηνοπαυση.Παρ΄ολα αυτα σου ευχομαι συντομα και οι δυο,καθως και ολες οι κοπελες που βρισκονται στην ιδια φαση με εμας να αποκτησουν συντομα το πολυποθυτο bebe στην αγκαλια τους.Καλη επιτυχια σε ο,τι και αν κανεις!!!!!
Παλιά 31-01-12, 13:29   #18
liina

liina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα liina,
Ισως η καθε περιπτωση να είναι διαφορετικη και να χρηζει διαφορετικης αντιμετωπισης.Δε θελω να ειμαι απολυτη και σιγουρα οι γιατροι που μας παρακολουθουν ξερουν πολλα περισσοτερα.Στη δικη μου περιπτωση κριθηκε αναγκαιο να "πολεμησουμε" τις πολυκυστικες που μεχρι πρωτινως αγνοουσα.Απλως επειδη το εψαξα σε ξενα και ελληνικα sites και forums η αδενομυωση ειναι μια κατασταση η οποια ¨ηρεμει¨ μονο με την εμμηνοπαυση.Παρ΄ολα αυτα σου ευχομαι συντομα και οι δυο,καθως και ολες οι κοπελες που βρισκονται στην ιδια φαση με εμας να αποκτησουν συντομα το πολυποθυτο bebe στην αγκαλια τους.Καλη επιτυχια σε ο,τι και αν κανεις!!!!!
Σε ευχαριστω!!! Οσον αφορα την αδενομυωση, εξαρταται το ποσο μεγαλο ειναι το προβλημα. Στη δικια μου περιπτωση δεν ειναι απογορευτικη. Πριν ενα χρονο ειχα μεινει εγκυος φυσιολογικα, αλλα παλινδορμησε. Ο γιατρος μου μου δινει 50% πιθανοτητα τοσο για φυσιολογικα, οσο και για εξωσωματικη. Λογω ηλικιας, 35, αποφασισα να παω για εξωσωματικη. ... Σου ευχομαι και εσενα καλη επιτυχια σε ο,τι κανεις!!
Παλιά 31-01-12, 22:12   #19
chrisa1980

Προεπιλογή

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι;Εσείς πονάτε καθόλου;Εγω υποφέρω πάρα πολύ απο την αδενομύωση και ο λόγος που ξεκίνησα θεραπεία είναι αυτός και μόνο.Μιλάμε τον τελευταίο μήνα επι 20 μέρες έκανα ενέσεις voltaren,διαφορετικά δεν περνούσε ο πόνος με τπτ.
Εllesole που το αποδίδει η γιατρός σου το γεγονός οτι δεν μεγάλωσαν τα αυγουλάκια;Σ'ευχαριστώ και για τις ευχές αν και δεν θέλω δεύτερο παιδάκι για τα επόμενα 20 χρόνια τουλάχιστον .Είμαι τόσο ευτυχισμένη και γεμάτη με τον μικρό μου που νομίζω πως αν κάποια στιγμή κανω άλλο παιδί θα το αδικήσω αφου δεν θα του δώσω την πρέπουσα φροντίδα και προσοχή.Ζω για τον μικρό μου και δεν θέλω τιποτα αλλο.Το ξέρω είναι αμαρτία αλλα ετσι νιώθω.Βέβαια κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει,οπότε και εγω προσεύχομαι να είμαστε όλοι καλά και απο κει και πέρα ο,τι πει ο μεγαλοδύναμος!Τέλος πάντων αλλαξα θέμα πάλι
liina Ο γιατρός γιατί σου δίνει αυτες τις πιθανότητες,αν επιτρέπεται;Λόγω της πάθησης η λόγω της ηλικίας;

Παλιά 01-02-12, 14:08   #20
liina

liina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=chrisa1980;2291584]κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι;Εσείς πονάτε καθόλου;Εγω υποφέρω πάρα πολύ απο την αδενομύωση και ο λόγος που ξεκίνησα θεραπεία είναι αυτός και μόνο.Μιλάμε τον τελευταίο μήνα επι 20 μέρες έκανα ενέσεις voltaren,διαφορετικά δεν περνούσε ο πόνος με τπτ.
Εllesole που το αποδίδει η γιατρός σου το γεγονός οτι δεν μεγάλωσαν τα αυγουλάκια;Σ'ευχαριστώ και για τις ευχές αν και δεν θέλω δεύτερο παιδάκι για τα επόμενα 20 χρόνια τουλάχιστον .Είμαι τόσο ευτυχισμένη και γεμάτη με τον μικρό μου που νομίζω πως αν κάποια στιγμή κανω άλλο παιδί θα το αδικήσω αφου δεν θα του δώσω την πρέπουσα φροντίδα και προσοχή.Ζω για τον μικρό μου και δεν θέλω τιποτα αλλο.Το ξέρω είναι αμαρτία αλλα ετσι νιώθω.Βέβαια κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει,οπότε και εγω προσεύχομαι να είμαστε όλοι καλά και απο κει και πέρα ο,τι πει ο μεγαλοδύναμος!Τέλος πάντων αλλαξα θέμα πάλι
liina Ο γιατρός γιατί σου δίνει αυτες τις πιθανότητες,αν επιτρέπεται;Λόγω της πάθησης η λόγω της ηλικίας;[/QUOTE
Chrisa εννοεις πονους στην περιοδο? Γιατι εκει ναι για μια μερα εχω πολυ δυνατους πονους αλλα τιποτα αλλο.
Το 50% το δινει και λογω ηλικιας και λογω αδενομυωσης. Ο,τι και να αποφασισω, φυσιολογικα ή εξωσωματικη 50-50 εχω να κατσει το εμβρυακι. ... Εσυ απο ό,τι καταλαβα εχεις παιδακι. Σε δυσκολεψε με την αδενομυωση? Ποιον γιατρο εχεις αν επιτρεπεται?
Παλιά 01-02-12, 23:06   #21
chrisa1980

Προεπιλογή

Chrisa εννοεις πονους στην περιοδο? Γιατι εκει ναι για μια μερα εχω πολυ δυνατους πονους αλλα τιποτα αλλο.
Το 50% το δινει και λογω ηλικιας και λογω αδενομυωσης. Ο,τι και να αποφασισω, φυσιολογικα ή εξωσωματικη 50-50 εχω να κατσει το εμβρυακι. ... Εσυ απο ό,τι καταλαβα εχεις παιδακι. Σε δυσκολεψε με την αδενομυωση? Ποιον γιατρο εχεις αν επιτρεπεται?[/QUOTE]
Οχι εννοώ και εκτός περιόδου....παλια πονούσα και εγώ μόνο εκείνες τις ημέρες (αφου όλοι στο γραφείο ήξεραν πότε έχω περίοδο),τώρα πλέον πονάω συνέχεια.Εμένα το είδε ο γιατρός μου αρχικά στην καισαρική,οπότε έκανα παιδί με την αδενομύωση παρέα.Και τώρα έκανα και μαγνητική και είδαμε πως το πρόβλημα καλά κρατεί.Εχω τον Ν.Πράπα,μεγάλη μορφή...
Ειλικρινά εύχομαι ο,τι καλύτερο

Παλιά 02-02-12, 21:21   #22
liina

liina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Chrisa γεια σου! Εγω δεν ποναω περα της περιοδου. Μονο την εβδομαδα πριν την περιοδο εχω κατι ηπια πονακια και λιγο ροζ. Αλλα οχι παντα. Και εγω εχω μια φυσιολογικη συλληψη στο ιστορικο μου, η οποια παλινδρομησε στην 6η βδομαδα. Εγω τοτε ηξερα οτι εχω ινομυωμα. ... Εγω εχω τον Μπαθρελλο στο Γενεσις.
Εσενα τι σου λεει ο γιατρος σου? Ειναι απο την αδενομυωση? Στην εγκυμοσυνη ειχες αιμα? Εκανες εξωσωματικη ή φυσιολογικα? ... Συγνωμη αν ρωταω πολλα, αλλα ειμαι αρκετα αγχωμενη!
Παλιά 03-02-12, 01:35   #23
chrisa1980

Προεπιλογή

Παράθεση:
Chrisa γεια σου! Εγω δεν ποναω περα της περιοδου. Μονο την εβδομαδα πριν την περιοδο εχω κατι ηπια πονακια και λιγο ροζ. Αλλα οχι παντα. Και εγω εχω μια φυσιολογικη συλληψη στο ιστορικο μου, η οποια παλινδρομησε στην 6η βδομαδα. Εγω τοτε ηξερα οτι εχω ινομυωμα. ... Εγω εχω τον Μπαθρελλο στο Γενεσις.
Εσενα τι σου λεει ο γιατρος σου? Ειναι απο την αδενομυωση? Στην εγκυμοσυνη ειχες αιμα? Εκανες εξωσωματικη ή φυσιολογικα? ... Συγνωμη αν ρωταω πολλα, αλλα ειμαι αρκετα αγχωμενη!
ο πόνος είναι απο αυτό.Υπάρχουν γυναίκες που δεν ενοχλούνται απο την αδενομύωση και άλλες που υποφέρουν πολύ.Εγω είμαι στην δεύτερη περίπτωση και αν ημουν μεγαλύτερη θα πήγαινα κατευθείαν για υστερεκτομη,αυτη ουσιαστικά είναι η πλήρης ίαση.Είπαμε να το παλέψουμε τώρα με την θεραπεία και αν δεν δω και έτσι διαφορά τότε την βάψαμε.Μιλάμε ομως πως πεθαίνω στον πόνο.
Έμεινα φυσιολογικά έγκυος και η εγκυμοσύνη μου ηταν καλή εκτος απο μια πολύ μικρή αποκολληση η οποία ηταν άσχετη με την πάθηση.Την τελευταία φορά που πήγα στον γιατρό για να μου γράψει την ένεση μου λέει:εγώ λέω να κάνεις ενα ακόμη παιδί και ν'αφήσεις την θεραπεία.Του λέω:γιατρέ αφενός δεν θέλω και αφετέρου και να ήθελα δεν θα μπορούσα να μείνω έγκυος με την αδενομύωση...Μου λέει:ποιος στο είπε;Μπορείς να μείνεις!Ασε που είναι και η καλύτερη θεραπεία αφου σταματάει η περίοδος και κατ'επέκτασιν σταματάει και αυτή ν'αναπτύσσεται.Και τώρα που το σκέφτομαι ενώ πονούσα πολύ πριν την εγκυμοσύνη,στην διάρκεια αυτης δεν πόνεσα καθόλου.Αρα όντως έχει μια βάση αυτό που λέει.Οπως και να έχει σίγουρα μπορείς να μείνεις έγκυος με την αδενομύωση αλλα αν ήθελα να κάνω τώρα παιδί θα έκανα πρώτα θεραπεία για να ήμουν ήσυχη και μετά θα προχωρούσα για ενα bebe....
Ειλικρινά σου εύχομαι πολύ σύντομα να γίνεις μανούλα και θα γίνεις γιατι απ'οτι κατάλαβα τέτοιου είδους προβλήματα λύνονται εύκολα

Παλιά 03-02-12, 10:14   #24
liina

liina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Chrisa σε ευχαριστω. Ολοι οι γιατροι λενε οτι αφου καταφερε ενα να πιαστει, θα τα καταφερει και αλλο. Απλα δεν ειναι τοσο ευκολο. ... Ο γιατρος μου μου μλιλησε για καταστολη πριν την εξωσωματικη. Σταματανε την περιοδο και αυτο το πραμα μαζευει καπως. Θεραπεια ομως δεν υπαρχει. Η μονη λυση ειναι η αφαιρεση ολου του πακετου. Πολυ ατιμο πραγμα την χαρακτηριζει ο γιατρος μου, γιατι ποτε δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει. ... Να δουμε!!! ... Φιλια πολλα και στον λεβεντη σου με τα 3 10αρια!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-02-12, 23:16   #25
chrisa1980

Προεπιλογή

Παράθεση:
Chrisa σε ευχαριστω. Ολοι οι γιατροι λενε οτι αφου καταφερε ενα να πιαστει, θα τα καταφερει και αλλο. Απλα δεν ειναι τοσο ευκολο. ... Ο γιατρος μου μου μλιλησε για καταστολη πριν την εξωσωματικη. Σταματανε την περιοδο και αυτο το πραμα μαζευει καπως. Θεραπεια ομως δεν υπαρχει. Η μονη λυση ειναι η αφαιρεση ολου του πακετου. Πολυ ατιμο πραγμα την χαρακτηριζει ο γιατρος μου, γιατι ποτε δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει. ... Να δουμε!!! ... Φιλια πολλα και στον λεβεντη σου με τα 3 10αρια!
σ'ευχαριστώ κορίτσι μου και εύχομαι την επόμενη φορά που θα διαβάσω νέα σου να είναι στα θέματα για τις εγκύους και μετά στα θέματα για τα νεογνά,μετά προσχολικής ηλικίας κτλ.

Παλιά 04-02-12, 10:23   #26
liina

liina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chrisa1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
σ'ευχαριστώ κορίτσι μου και εύχομαι την επόμενη φορά που θα διαβάσω νέα σου να είναι στα θέματα για τις εγκύους και μετά στα θέματα για τα νεογνά,μετά προσχολικής ηλικίας κτλ.
Μακαρι!!! Δεν ξερεις ποσο χαρηκα, που βρηκα εστω και μια κοπελα με το ιδιο προβλημα, που εχει παιδακι!!! Μου εδωσες πολυ κουραγιο!!!
Ειχα αρχισει να απογοητευομαι!
Παλιά 04-02-12, 11:10   #27
ellesole

ellesole ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chrisa1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι;Εσείς πονάτε καθόλου;Εγω υποφέρω πάρα πολύ απο την αδενομύωση και ο λόγος που ξεκίνησα θεραπεία είναι αυτός και μόνο.Μιλάμε τον τελευταίο μήνα επι 20 μέρες έκανα ενέσεις voltaren,διαφορετικά δεν περνούσε ο πόνος με τπτ.
liina Ο γιατρός γιατί σου δίνει αυτες τις πιθανότητες,αν επιτρέπεται;Λόγω της πάθησης η λόγω της ηλικίας;
Καλημέρα και από εμένα!!!
Θα ήθελα να απαντησω σχετικα με τα συμπτωματα της αδενομυωσης.Απολυτως κανένα.Δεν εχω ιδιαιτερο πονο(περα του φυσιολογικου τις 2 πρωτες ημερες) και απο ροη,κανονικη.Τα αυγουλακια μου δε μεγαλωσαν λογω των ανδρογονων(πολυκυστικες ωοθηκες) και μαλλον δεν εκανα ωορρηξια σε αυτον τον κυκλο.Τη Δευτερα θα παω για υπερηχο για να δουμε μηπως τα αυγα μου εγιναν κυστες και να συνεχισω τα clomiphane για δευτερο μηνα.Αυτο που ήθελα να πω ,κυρίως στη liina,ειναι οτι η αδενομυωση δεν ειναι απαγορευτικη για συλληψη.Για αυτο να μην ανησυχεις.Καταλαβαινω απολυτα πως αγχωνεσαι(και εγω 36 ειμαι χωρις παιδακι) αλλα ειμαι βεβαιη πως οι ιατροι μας,μας καθοδηγουν σωστα και ολα θα πανε καλα.
Παλιά 04-02-12, 12:07   #28
liina

liina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα και από εμένα!!!
Θα ήθελα να απαντησω σχετικα με τα συμπτωματα της αδενομυωσης.Απολυτως κανένα.Δεν εχω ιδιαιτερο πονο(περα του φυσιολογικου τις 2 πρωτες ημερες) και απο ροη,κανονικη.Τα αυγουλακια μου δε μεγαλωσαν λογω των ανδρογονων(πολυκυστικες ωοθηκες) και μαλλον δεν εκανα ωορρηξια σε αυτον τον κυκλο.Τη Δευτερα θα παω για υπερηχο για να δουμε μηπως τα αυγα μου εγιναν κυστες και να συνεχισω τα clomiphane για δευτερο μηνα.Αυτο που ήθελα να πω ,κυρίως στη liina,ειναι οτι η αδενομυωση δεν ειναι απαγορευτικη για συλληψη.Για αυτο να μην ανησυχεις.Καταλαβαινω απολυτα πως αγχωνεσαι(και εγω 36 ειμαι χωρις παιδακι) αλλα ειμαι βεβαιη πως οι ιατροι μας,μας καθοδηγουν σωστα και ολα θα πανε καλα.
ellesole γεια σου!! Ουτε και εγω ειχα κανενα συμπτωμα. Φετος την ανακαλυψαμε τυχαια και αφου ειχα μια παλινδρομη φυσιολογικα. Επαιρνα και εγω κλομιφαινη, τον 3ο μηνα εμεινα εγκυος. Μετα την παλλινδορμη τη συνεχισα αλλα το συστημα μου αντεδρασε ασχημα και τα σταματησα. Ευχομαι να μεινεις συντομα εγκυουλα!
Παλιά 06-02-12, 22:10   #29
ellesole

ellesole ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ellesole γεια σου!! Ουτε και εγω ειχα κανενα συμπτωμα. Φετος την ανακαλυψαμε τυχαια και αφου ειχα μια παλινδρομη φυσιολογικα. Επαιρνα και εγω κλομιφαινη, τον 3ο μηνα εμεινα εγκυος. Μετα την παλλινδορμη τη συνεχισα αλλα το συστημα μου αντεδρασε ασχημα και τα σταματησα. Ευχομαι να μεινεις συντομα εγκυουλα!
Σε ευχαριστω πολυ.Μολις γυρισα απο την ιατρο.Τα ωαρια μου εμειναν στα 14χιλ. και παω για 2ο μηνα clomiphane με διπλη δοση.Αν δεν ανταποκριθω και τωρα,τουλαχιστον θα ξερουμε το προβλημα.Εσυ γιατι πηρες clomiphane?Θα κανατε σπερματεγχυση?
Παλιά 07-02-12, 10:53   #30
liina

liina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε ευχαριστω πολυ.Μολις γυρισα απο την ιατρο.Τα ωαρια μου εμειναν στα 14χιλ. και παω για 2ο μηνα clomiphane με διπλη δοση.Αν δεν ανταποκριθω και τωρα,τουλαχιστον θα ξερουμε το προβλημα.Εσυ γιατι πηρες clomiphane?Θα κανατε σπερματεγχυση?
Οταν καναμε τις πρωτες εξετασεις, σαλπιγγογραφια, ορμονικες και σπερμοδιαγραμα και βγηκαν ολες καλες, μου εδωσε ο γιατρος σε πρωτη φαση σεπραφαρ (κλομιφαινη) για να φτιαξει ο κυκλος και να βγαλω περισσοτερα αυγουλακια. Θα τα επαιρνα 6 μηνες και ειχα επαφες κανονικα. Αν μεσα σε 6 μηνες δεν ειχα μεινει εγκυος θα προχωρουσαμε σε εξωσωματικη. Τον 3ο μηνα εμεινα εγκυος, αλλα για λιγο. Οταν ξαναρχισα προσπαθεια συνεχησα και τα χαπια αλλα ο οργανισμος αντεδρασε και τα σταματησα.
Εσυ τα ιδια παιρνεις? Τι προβλημα εχεις ακριβως?
Παλιά 07-02-12, 14:54   #31
ellesole

ellesole ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν απο ενα χρονο,ο τοτε γιατρος μου,ειδε στον υπερηχο ινομυωμα 3εκ στο εσωτερικο της μητρας.Μου ειπε να μην ανησυχω και οτι θα το ξαναδουμε σε 3 μηνες.Οταν ξαναπηγα το ινομυωμα ειχε γινει 4,5εκ.Τοτε πηγα σε αλλον "μεγαλο" γιατρο για να δουμε και τις αιτιες που δεν ειχα μεινει ακομα εγκυος και με το που με ειδε υπερηχογραφικα μου ειπε οτι εχω αδενομυωση και δεν προκειτει να μεινω εγκυος αν δεν κανω εξωσωματικη.Καταλαβαινεις τον πανικο μου και το αγχος που μου δημιουργησε ο συγκεκριμενοσ ιατρος.Μου ειπε να παρω τη daronda για τρεις μηνες και να μπω σε τεχνητη εμμηνοπαυση.Το επομενο βημα μετα το τριμηνο ηταν να παω σε αυτον για την εξωσωματικη.Φυσικα,οχι μονο δεν πηγα,αλλα επισκεφθηκα και αλλη ιατρο(αυτη που εχω τωρα)και η γυναικα φρικαρε με αυτα που ακουσε.Ηταν αυτη που μου εξηγησε οτι η αδενομυωση,δεν ειναι αιτια υπογονιμοτητας(εκτος αν ειναι σε εκτεταμενη μορφη)και αρχισαμε να ψαχνομαστε για την πραγματικη αιτια υπογονιμοτητας.Ηταν η μονη από όλους τους γιατρους που επισκεφθηκα που υποψιαστηκε για πολυκυστικες ωοθηκες,αφου ουτε τα συμπτωματα εχω,ουτε την μορφολογικη και κλινικη εικονα των πολυκυστικων.Και φυσικα δεν επεσε εξω,αφου και τα glucophage και τα clomiphane(serpafar αλλα ειχαν εκλείψει απο την αγορα)που μου συνταγογραφησε ειναι για να "πολεμησουμε" τους δυο κυκλους που ειχα χωρις ωορηξια.
Παλιά 07-02-12, 21:10   #32
liina

liina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πριν απο ενα χρονο,ο τοτε γιατρος μου,ειδε στον υπερηχο ινομυωμα 3εκ στο εσωτερικο της μητρας.Μου ειπε να μην ανησυχω και οτι θα το ξαναδουμε σε 3 μηνες.Οταν ξαναπηγα το ινομυωμα ειχε γινει 4,5εκ.Τοτε πηγα σε αλλον "μεγαλο" γιατρο για να δουμε και τις αιτιες που δεν ειχα μεινει ακομα εγκυος και με το που με ειδε υπερηχογραφικα μου ειπε οτι εχω αδενομυωση και δεν προκειτει να μεινω εγκυος αν δεν κανω εξωσωματικη.Καταλαβαινεις τον πανικο μου και το αγχος που μου δημιουργησε ο συγκεκριμενοσ ιατρος.Μου ειπε να παρω τη daronda για τρεις μηνες και να μπω σε τεχνητη εμμηνοπαυση.Το επομενο βημα μετα το τριμηνο ηταν να παω σε αυτον για την εξωσωματικη.Φυσικα,οχι μονο δεν πηγα,αλλα επισκεφθηκα και αλλη ιατρο(αυτη που εχω τωρα)και η γυναικα φρικαρε με αυτα που ακουσε.Ηταν αυτη που μου εξηγησε οτι η αδενομυωση,δεν ειναι αιτια υπογονιμοτητας(εκτος αν ειναι σε εκτεταμενη μορφη)και αρχισαμε να ψαχνομαστε για την πραγματικη αιτια υπογονιμοτητας.Ηταν η μονη από όλους τους γιατρους που επισκεφθηκα που υποψιαστηκε για πολυκυστικες ωοθηκες,αφου ουτε τα συμπτωματα εχω,ουτε την μορφολογικη και κλινικη εικονα των πολυκυστικων.Και φυσικα δεν επεσε εξω,αφου και τα glucophage και τα clomiphane(serpafar αλλα ειχαν εκλείψει απο την αγορα)που μου συνταγογραφησε ειναι για να "πολεμησουμε" τους δυο κυκλους που ειχα χωρις ωορηξια.
Γεια σου ellesole! Το σιγουρο ειναι τελικα οτι με αδενομυωση μενεις εγκυος. Το ξερω, γιατι εμεινα. Μπορει να μην μενεις τοσο ευκολα αλλα μια φορα μενεις. Αυτο μου το εχουν πει 3 γιατροι. Οι δυο ειναι ειδικοι στην εξωσωματικη.
Οι κυστες οντως ειναι ενα προβλημα αλλα ειμαι σιγουρη, οτι η γιατρος σου ξερει τι κανει και θα τα καταφερεις!!!
... Δυστυχως υπαρχουν γιατροι και μαλιστα μεγαλα ονοματα, που μας βλεπουν μονο σαν πορτοφολια. Εμενα τα σεπραφαρ μου χαρησαν 3 κυκλους, που ουτε στα ονειρα μου δεν ειχα! Εχω και εγω κυστες που και που. ... Δυστυχως ο οργανισμος μου αντεδρασε και δεν μπορω να ξαναπαρω!
Παλιά 18-02-14, 21:18   #33
YASMINA1

YASMINA1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΔΕΝΟΜΥΩΣΗ

κορίτσια γεια σας!δυστυχως τον τελευταίο καιρό με απασχολεί και μενα το θέμα της αδενομύωσης, κυρίως για το αν πρέπει να την αφαιρέσω χειρουργικά ή όχι. είμαι 36 χρονών και δεν έχω κάνει παιδί ακόμη. έχω μάλλον αδενομύωση-αν και η μαγνητική κάνει λόγο για ινομύωμα με εκφύλιση- 5,5 εκατοστών στον πυθμένα της μήτρας, πήγα σε πολλούς γιατρούς, οι περισσότεροι μου είπαν να την αφαιρέσουμε λαπαροσκοπικά και μόνο ένας μου είπε να την αφήσω και να την παρακολουθούμε,να κάνω πρώτα παιδί και βλέπουμε. έχω αγχωθεί πολύ, γιατί δεν ξέρω τι να κάνω, αφού φοβάμαι μην εξελιχθεί και σε τίποτα κακό. προσανατολίζομαι να κάνω την επέμβαση με ανοιχτό χειρουργείο και συντηρητικά, για να μην κινδυνέψει η μητρα μου, διότι η αφαίρεση αδενομύωσης μάλλον δεν είναι και τόσο ρουτίνα!ξέρει καμιά σας κάποιο γιατρό που ειδικέυεται; φοβάμαι αν την αφήσω και μείνω έγκυος, μπορεί να μεγαλώσει και να έχω πρόβλημα σε πιθανή εγκυμοσύνη, φοβάμαι επίσης να αφήσω ένα τόσο μεγάλο μόρφωμα στη μήτρα μου. από την άλλη φοβάμαι να πειράξουμε τη μήτρα χειρουργικά πριν κάνω παιδί!μπορεί κάποια να με συμβουλέψει ή να μου συστήσει κάποιο γιατρό που ασχολείται;;;
Ο χρήστης YASMINA1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές