Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες

Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες Τι δραστηριότητες να κάνω με το παιδί μου? Παιχνίδια, προτάσεις για δραστηριότητες στο σπίτι, επικαιρότητα παιδικών εκδηλώσεων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-02-10, 14:11   #1
marvas

Το avatar του χρήστη marvas

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΑΣΧΑ

Άντε κορίτσια να οργανωθούμε. Σε ένα μήνα περίπου έρχεται το Πάσχα. Τι ετοιμασίες κάνετε; Στολίζετε το σπίτι; Φτιάχνεται καμιά πασχαλινή λιχουδιά; Τι ψώνια κάνετε; Άντε, ρίξτε καμιά καλή ιδέα γιατί μου φαίνεται ότι θα έρθει το Πάσχα και θα φύγει χωρίς να το καταλάβουμε. Πολύ νωρίς είναι φέτος!

Ανακάλυψα αυτή τη συνταγή για σοκολατένια αυγά
http://www.sintagespareas.gr/sintage...-ekpliksi.html
Δε ξέρω πως είναι αλλά ίσως τη δοκιμάσω. Έχετε κάτι άλλο στο μυαλό σας για σοκολατένια αυγά;
Παλιά 25-02-10, 15:24   #2
EUGENI

Το avatar του χρήστη EUGENI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
EUGENI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δικιο εχεις!
Για ποτε θα ερθει το Πασχα και για ποτε θα φυγει, ουτε που θα το καταλαβουμε!!!
Λοιπον εγω δεν κανω και πολλα γιατι συνηθως το Πασχα πηγαινουμε χωριο...
Το μονο που κανω ειναι να στολιζω λιγο το σπιτι, ετσι για να υπαρχει λιγο το Πασχαλινο κλιμα!
Οσο για τις λιχουδιες τις εχω ετοιμες στο χωριο απο μαμα και πεθερα....
Καλη η συνταγη που βρηκες!!!
Παλιά 25-02-10, 16:34   #3
ANDEDANTINOS

Το avatar του χρήστη ANDEDANTINOS

ANDEDANTINOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΛΑΜΠΑΔΕΣ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΓΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 1 ΕΤΟΥΣ
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΟΝΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΛΑΜΠΑΔΑ
ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΙΝΗ - ΠΟΛΥΦΟΡΕΜΕΝΗ ΛΑΜΠΑΔΑ ΜΕ ΖΩΑΚΙΑ ΛΟΥΤΡΙΝΑ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ................

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ.......
ΚΑΝΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ............................

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ο χρήστης ANDEDANTINOS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-10, 09:58   #4
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ANDEDANTINOS Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΓΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 1 ΕΤΟΥΣ
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΟΝΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΛΑΜΠΑΔΑ
ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΙΝΗ - ΠΟΛΥΦΟΡΕΜΕΝΗ ΛΑΜΠΑΔΑ ΜΕ ΖΩΑΚΙΑ ΛΟΥΤΡΙΝΑ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ................

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ.......
ΚΑΝΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ............................

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Δε ξέρω από που είσαι, αλλά αν είσαι από Θεσσαλονίκη όπως κι εγώ, ίσως μπορώ να σου προτείνω μαγαζιά.
Πάντως, ανεξάρτητα από τα μαγαζιά σου παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία : Πέρσι πήρα για τη δική μου βαφτισιμιά (1,5 χρονών) μια λαμπάδα με μια ξύλινη νεράιδα την οποία μετά την κρέμασε η μαμά της στο δωμάτιο της.
Παλιά 26-02-10, 10:01   #5
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδή με έχει πιάσει η προκοπή για δείτε τι βρήκα (ίσως τα έχετε δει) :
http://www.noikokyra.gr/modules.php?...rticle&sid=674

όπως και αυτό :
http://www.noikokyra.gr/modules.php?...rticle&sid=246

Και για όποιον θέλει να φτιάξει μόνος του λαμπάδα :
http://www.noikokyra.gr/modules.php?...rticle&sid=242
Παλιά 26-02-10, 13:18   #6
MARGIO

Το avatar του χρήστη MARGIO

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

marvas και μενα μ'εχει πιασει μια προκοπη φετος και λεω να κανω τσουρεκια.
Σκεφτομαι να κανω αυτο.
http://www.sintagespareas.gr/sintage...sokolatas.html
Κατα τα αλλα επειδη κανουμε Πασχα στο χωριο δεν στολιζω ιδιαιτερα.Βαζω κατι πετσετακια πασχαλινα και μια πιατελα με κοκκινα αυγα στην τραπεζαρια και ενα καλαθακι με ψευτικα αυγα στο τραπεζακι.
Ωραιες αυτες οι ιδεες για τις φωλιες αλλα μου φανηκαν λιγο δυσκολες και δεν καταλαβα και καλα ο φιδες ειναι βρασμενος? (εβαψα και το μαλλι τρομαρα μου)

Ο χρήστης MARGIO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-10, 13:23   #7
Συντονιστής Περιεχομένου
Senior Content Manager

Το avatar του χρήστη Συντονιστής Περιεχομένου

Συντονιστής Περιεχομένου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε εδώ την ανακοίνωση με λινκ
που σχετίζονται με το Πάσχα:

Πάσχα πασχαλινές ιδέες για κατασκευές, έθιμα
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=38160

πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης
Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ : http://www.parents.gr/news/a309
Είναι πολύ σημαντικό να αναζητείτε πρώτα στα παλιά θέματα πρίν ανοίξετε καινούρια.
Ήδη αρκετοί γονείς πριν απο εσάς έχουν συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες.
Τα εγγεγραμμένα μέλη δεν γίνεται να απαντούν κάθε φορά εκ νέου σε θέματα τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί,
ενώ ο όγκος του φόρουμ θα γίνει δύσχρηστος εάν όλα τα μέλη ανοίγουν κάθε φορά για το ίδιο ερώτημα ένα νέο θέμα.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση
Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ
Ευχαριστούμε
Ο χρήστης Συντονιστής Περιεχομένου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-10, 22:14   #8
Eviri

Το avatar του χρήστη Eviri

Περιοχή: Stuttgart-Deutschland
Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας σε όλους. Εγώ θα φτιάξω σίγουρα Λαζαράκια το Σάββατο του Λαζάρου. Για όσους δεν έχουν ξανακούσει, είναι γλυκά ψωμάκια γεμισμένα με ξηρούς καρπούς, σταφίδες και κανέλα σε σχήμα φασκιωμένου μωρού για να συμβολίζουν το Λάζαρο πριν την ανάστασή του. Κατά τα άλλα κάθε χρόνο φτιάχνω τσουρέκια, κουλούρια και κόκκινα αυγά. Ενδιάμεσα θα κάνω και νηστήσιμα κουλουράκια.
Για διακόσμηση πήρα ήδη μια τετράγωνη βάση πλέγμα με γρασίδι από πάνω και μαργαρίτες. Μάλλον θα αγοράσω μαλλί να φτιάξω κοτοπουλάκια για να του βάλω γιατί δεν νομίζω να βρω έτοιμα.
Έχω και ένα πολύ μεγάλο κολωνάτο ποτήρι του κονιάκ με ύψος 30εκ περίπου που θα του βάλω αυγά που έχουν μόνο κέλυφος, βαμμένα από τη μικρή μου κόρη.
Στο βάζο του σαλονιού θα βάλω μπουκετάκια με ψεύτικους μικρούς κίτρινους ήλιους (λουλούδια). Σε ψάθινα καλαθάκια θα βάλω ψεύτικο χόρτο και αυγά που θα βάψουμε τη Μεγάλη Πέμπτη.
Αν πάλι εσείς μου δώσετε κι άλλες ιδέες ευχαρίστως θα τις εφαρμόσω.
Παλιά 27-02-10, 18:18   #9
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπράβο σου χρυσοχέρα!
Εγώ πάντως δεν κάνω τίποτα από όλα αυτά. ίσως όμως αξιωθώ φέτος. Μόνο αυγά βάφω και στολίζω λίγο το σπίτι. Στο βάζο της τραπεζαρίας μου εγώ βάζω ξερά κλαδιά στα οποία κρεμάω ψεύτικα αυγουλάκια. Δείχνει πολύ όμορφο αν και συνηθισμένο τώρα πια.
Παλιά 27-02-10, 18:30   #10
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marvas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο σου χρυσοχέρα!
Εγώ πάντως δεν κάνω τίποτα από όλα αυτά. ίσως όμως αξιωθώ φέτος. Μόνο αυγά βάφω και στολίζω λίγο το σπίτι. Στο βάζο της τραπεζαρίας μου εγώ βάζω ξερά κλαδιά στα οποία κρεμάω ψεύτικα αυγουλάκια. Δείχνει πολύ όμορφο αν και συνηθισμένο τώρα πια.
Ωραία ιδέα και τα κλαδιά με αυγά στο βάζο. Εγώ προσπαθώ να κάνω αρκετά Πασχαλινή ατμόσφαιρα εδώ γιατί είμαστε στο εξωτερικό σε μουσουλμανική χώρα και δεν θα καταλάβουμε αλλιώς γιορτινές μέρες. Δεν μπορούμε να εκτελέσουμε ούτε τα θρησκευτικά μας καθήκοντα, καθώς εδώ απαγορεύεται κάθε εκδήλωση θρησκευτικής λατρείας πέραν του μουσουλμανισμού. Γι' αυτό και δεν υπάρχει εκκλησία και παπάς. Άρα τι μου μένει; Ότι είναι φαγώσιμο και διακοσμητικό. Αν δεν τα κάνω και αυτά......
Παλιά 27-02-10, 20:38   #11
polinaκι
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: λειβαδια
polinaκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το πασχα ειναι για μενα η καλυτερη γιορτη....πηγαιναμε παντα στο χωριο στην αρκαδια και ο πατερας μου μας επερνε μαζι του σε ολες τις προετοιμασιες....ακομα νομιζζω πως μυριζω το τσουρεκι της μαμας...
φετος λογω πενθους θα ηθελα να φυγω μακρια...κατι πρεπει να κανω...να μη μεινουμε εδω...αλλα δε μπορω πασχα μονο εγω και ο αντρας μου...αντε τα χριστουγεννα φυγαμε οι δυο μας...αλλα τωρα?///
Ο χρήστης polinaκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-10, 21:38   #12
NASIA

NASIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι?Φέτος το Πάσχα καλώς ή κακώς πέφτει αρκετά νωρίς και εγώ επιπλέον την Κυριακή του Θωμά έχω και την βάφτιση του μπέμπη μου και εκτός από τα τρεξίματα με τα της βάφτισης δεν ξέρω τί να κάνω με την γενική καθαριότητα.Τί εννοώ,εγώ εκτός από την καθημερινή καθαριότητα και την μηνιαία κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα κάνω γενική καθαριότητα δηλαδή κατεβάζω κουρτίνες,σηκώνω χαλιά(το Πάσχα),καθαρίζω φώτα,ντουλάπια κ.α.Φέτος όμως που το Πάσχα πέφτει νωρίς δεν μπορώ να σηκώσω τα χαλιά οπότε θα κάνω τα υπόλοιπα εκτός από τα χαλιά το πρόβλημα είναι στο χαλί της κουζίνας που παρόλο που το έχω πλύνει ήδη 2 φορές έχει γίνει χάλια και από ότι φαίνεται θα πρέπει να το πλύνω πάλι.Εσείς θα σηκώσετε τα χαλιά λόγω του Πάσχα,θα κάνετε γενικό ή θα το αφήσετε για αργότερα?Πείτε μου την γνώμη σας γιατί δεν ξέρω τί να κάνω.
Ευχαριστώ και καλό Πάσχα να έχουμε όλες.
Ο χρήστης NASIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-02-10, 09:37   #13
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NASIA Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι?Φέτος το Πάσχα καλώς ή κακώς πέφτει αρκετά νωρίς και εγώ επιπλέον την Κυριακή του Θωμά έχω και την βάφτιση του μπέμπη μου και εκτός από τα τρεξίματα με τα της βάφτισης δεν ξέρω τί να κάνω με την γενική καθαριότητα.Τί εννοώ,εγώ εκτός από την καθημερινή καθαριότητα και την μηνιαία κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα κάνω γενική καθαριότητα δηλαδή κατεβάζω κουρτίνες,σηκώνω χαλιά(το Πάσχα),καθαρίζω φώτα,ντουλάπια κ.α.Φέτος όμως που το Πάσχα πέφτει νωρίς δεν μπορώ να σηκώσω τα χαλιά οπότε θα κάνω τα υπόλοιπα εκτός από τα χαλιά το πρόβλημα είναι στο χαλί της κουζίνας που παρόλο που το έχω πλύνει ήδη 2 φορές έχει γίνει χάλια και από ότι φαίνεται θα πρέπει να το πλύνω πάλι.Εσείς θα σηκώσετε τα χαλιά λόγω του Πάσχα,θα κάνετε γενικό ή θα το αφήσετε για αργότερα?Πείτε μου την γνώμη σας γιατί δεν ξέρω τί να κάνω.
Ευχαριστώ και καλό Πάσχα να έχουμε όλες.

Γεια σου Nasia και με το καλό η βάφτιση του μωρού. Στη θέση σου δε θα τα σήκωνα τα χαλιά γιατί είναι ημερολογιακά ακόμη νωρίς και δε ξέρεις ποτέ τι γίνεται με κανένα ξαφνικό κρύο. Ύστερα, δώσε τώρα βαρύτητα στο τρέξιμο της οργάνωσης και κάνε από γενική καθαριότητα λιγότερα, ό,τι προλάβεις. Γιατί όλα μαζί θα σε πεθάνουν και θα δείχνεις κουρασμένη τη μέρα της βάφτισης.
Παλιά 01-03-10, 10:15   #14
MARGIO

MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπράβο σου χρυσοχέρα!

Αχ ωραια ιδεα για τα ξερα κλαδια που εχω στο βαζο μου.Συνηθισμενο το λες αλλα δεν το ειχα σκεφτει να κρεμασω αυγουλακια.Κι εγω μονο αυγα βαφω καθε χρονο αλλα φετος ειπαμε μ'επιασε προκοπη...και οικολογικες ανησυχιες για'υτο σκεφτομαι να βαψω αυγα με φυσικους τροπους.
NASIA μην σηκωνεις χαλια ειναι πολυ νωρις.Ασε τη γενικη για αργοτερα τωρα προηγειται η βαφτιση.

Παλιά 01-03-10, 10:40   #15
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARGIO Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ ωραια ιδεα για τα ξερα κλαδια που εχω στο βαζο μου.Συνηθισμενο το λες αλλα δεν το ειχα σκεφτει να κρεμασω αυγουλακια.Κι εγω μονο αυγα βαφω καθε χρονο αλλα φετος ειπαμε μ'επιασε προκοπη...και οικολογικες ανησυχιες για'υτο σκεφτομαι να βαψω αυγα με φυσικους τροπους.
NASIA μην σηκωνεις χαλια ειναι πολυ νωρις.Ασε τη γενικη για αργοτερα τωρα προηγειται η βαφτιση.
Φίλη MARGIO,
Όταν λες "φυσικούς τρόπους" τι ακριβώς εννοείς; Για ρίξε καμιά ιδέα γιατί αυτά τα καλλιτεχνικά μ' αρέσουν πολύ.

Φίλη NASIA,
Κι εγώ πιστεύω ότι είναι νωρίς να σηκώσεις χαλιά. Όσν αφορά για τα υπόλοιπα, εξαρτάται από τον καιρό. Αναλόγως, πως θα πάει. Κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι, να κάνω τα παντζούρια; Να πλύνω τις κουρτίνες; Κι αν δεν τα κάνω για το Πάσχα, τι έγινε; Το χαλί πάντως της κουζίνας μπορείς να το πλύνεις γιατί όσο το βλέπεις βρώμικο τρελαίνεσαι. Κάπως έτσι ήμουν κι εγώ ώσπου ηρέμησα και κάνω πλέον τα "στραβά" μάτια.
Παλιά 01-03-10, 10:52   #16
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν, μια και αρχίσαμε να οργανωνόμαστε ας μιλήσουμε λίγο για τα επικείμενα ψώνια μας. Για τα βαφτιστήρια μας εννοώ. Φαντάζομαι έχετε βαφτιστήρια.
Εγώ έχω ένα αγόρι 4,5 χρονών και ο άντρας ένα κορίτσι 2,5 χρονών αλλά φυσικά τα δώρα τους τα φροντίζω εγώ αποκλειστικά. Συνήθως, τους έπαιρνα παπούτσια αλλά φέτος λόγω του ότι πέφτει νωρίς το Πάσχα, συνεννοήθηκα με τις κουμπάρες μου και τους ψώνισα ρούχα με τις εκπτώσεις. Ένα παλτουδάκι για το κορίτσι και παντελόνι με πουλόβερ για το αγόρι. Και φυσικά, οι αγορές αυτές δεν έγιναν για λόγους οικονομίας γιατί δεν πήρα και φθηνά πράγματα αλλά γιατί ήταν κάτι που το χρειάζονταν πραγματικά. Θα ήταν δύσκολο να πάρω καλοκαιρινά παπούτσια το Μάρτιο με την προοπτική να τα φορέσουν το καλοκαίρι, ειδικά για το κορίτσι που είναι μικρή και το ποδαράκι της μεγαλώνει διαφορετικά. Μένει μόνο να πάρω τις λαμπάδες τους και τα σοκολατένια τους αυγά. Εσείς παίρνετε κάτι άλλο;
Παλιά 01-03-10, 11:11   #17
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα. Marvas έχω να σου προτείνω κάποιους φυσικούς τρόπους βαφής αυγών:
Κόκκινα: πολλές φλύδες ξερού κρεμμυδιού ή παντζάρια
Κίτρινα: χαμομήλι
Πράσινα: σπανάκι, μαϊντανό (αλλά δεν έχει ιδιαίτερη επιτυχία)

Επίσης έχω να προτείνω και φυτικές βαφές ζαχαροπλαστικής, αυτές που βάφουμε το γλάσο για τις τούρτες. Υπάρχουν σε 3 ή 4 χρώματα οπότε αν αναμίξεις δύο, δύο πετυχαίνεις κι άλλους συνδυασμούς. Κόκκινο με κίτρινο= πορτοκαλί
Κίτρινο με μπλε= πράσινο
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Παλιά 01-03-10, 11:36   #18
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eviri Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης έχω να προτείνω και φυτικές βαφές ζαχαροπλαστικής, αυτές που βάφουμε το γλάσο για τις τούρτες. Υπάρχουν σε 3 ή 4 χρώματα οπότε αν αναμίξεις δύο, δύο πετυχαίνεις κι άλλους συνδυασμούς. Κόκκινο με κίτρινο= πορτοκαλί
Κίτρινο με μπλε= πράσινο
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Για πες περισσότερες λεπτομέρειες για τις βαφές ζαχαροπλαστικής. Εννοείς τα χρώματα ζαχαροπλαστικής; Σε υγρή μορφή ; (μόνο αυτήν τη μορφή έχω βρει) Και πως ακριβώς βάφονται τα αυγά; Το έχεις δοκιμάσει;
Παλιά 01-03-10, 16:21   #19
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για πες περισσότερες λεπτομέρειες για τις βαφές ζαχαροπλαστικής. Εννοείς τα χρώματα ζαχαροπλαστικής; Σε υγρή μορφή ; (μόνο αυτήν τη μορφή έχω βρει) Και πως ακριβώς βάφονται τα αυγά; Το έχεις δοκιμάσει;
Ναι marvas τα χρώματα ζαχαροπλαστικής σε υγρή μορφή εννοώ. Τις είχα δοκιμάσει πέρσι. Και είχα διαλύσει ένα μέρος βαφής σε νερό με λίγο ξίδι μέσα σε πλαστικό ποτήρι. Βουτούσα ένα ένα τα αυγά και περίμενα 1΄ή 2΄ μέχρι να δω αποτέλεσμα. Θα ρωτήσω ξανά τις γειτόνισσες εδώ, που το είχαν πει, να μου θυμίσουν τη διαδικασία και θα σου γράψω ξανά λεπτομέρειες.
Παλιά 02-03-10, 09:55   #20
MARGIO

MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

marvas διαβαζα παλαιοτερες δημοσιευσεις (δες στο λινκ) και απογοητευτηκα με τους φυσικους τροπους που δοκιμασαν τα αλλα κοριτσια.Διαβασε κι εσυ και το συζηταμε μετα.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24226

Εμεις εχουμε δυο βαφτιστηρια ενα κοριτσι 7 χρονων και ενα αγορι 4.Τους επερνα καθε χρονο λαμπαδα ,ρουχα και σοκολατενιο αυγο.Περσι ομως τα πηρα τηλεφωνο και ρωτησα τι λαμπαδα θελουν και οπως ειναι επηρεασμενα απο τις διαφημισεις μου ζητησαν αρκετα ακριβες λαμπαδες ετσι μου βγηκε αρκετα ολα μαζι.Και φετος προβληματιζομαι.Ισως παλι να ρωτησω γιατι κακα τα ψεματα τη λαμπαδα περιμενουν απο το νονο και χαιρονται αν ειναι αυτη που θελουν και να παρω κανενα πιο φτηνο ρουχαλακι,δεν ξερω.
Εσεις τι κανετε τα ρωτατε ή παιρνετε ότι νομιζετε?

Παλιά 02-03-10, 10:25   #21
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MARGIO,
Όσον αφορά τους φυσικούς τρόπους βαφής, μου φαίνεται κι εμένα αρκετά δύσκολο. Ίσως δοκιμάσω τον τρόπο που ανέφερε η Eviri με τα χρώματα ζαχαροπλαστικής, ειδάλως θα ακολουθήσω την κλασική οδό. Αν μερακλώσω, ίσως πάρω βαφές με διάφορα χρώματα που γίνονται σαν μωσαϊκό ή αστραφτερά. Δε ξέρω αν τα έχετε δοκιμάσει. Στη συσκευασία δείχνουν πολύ όμορφα, στην πράξη όμως τι γίνεται;

Για τα βαφτιστήρια σου, ομολογώ ότι έχεις δίκιο. Είναι πολύ μεγάλο κόστος να πάρεις λαμπάδα-παιχνίδι και ρούχο. Για να πω την αλήθεια, δεν τα ρωτάω τι θέλουν, συνεννοούμε με τις μαμάδες τους. Η μικρή σίγουρα δεν έχει άποψη, ο μεγάλος πάλι είναι τόσο φορτωμένος απο παιχνίδια που το θεωρώ περιττό. Δε ξέρω πάντως αν τους ρωτήσω, γιατί όπως είπα και πιο πάνω τους έχω πάρει ήδη ρούχα, οπότε σκέφτομαι να κινηθώ σε σκέτη λαμπάδα η οποία πάλι δε μου κοστίζει και λίγο! Έχω ένα κακό, το μάτι μου πέφτει πάντα στα ακριβά. Ανεξάρτητα από την τιμή πάντως, δεν μου αρέσουν καθόλου οι λαμπάδες - παιχνίδια. Τις προωθούν απλά και μόνο για να πουλήσουν τα παιχνίδια. Η λαμπάδα είναι ένα σκετό κερί με μια κορδέλα, πραγματικά αντιαισθητικό το θέαμα. Μάλιστα, έχω αποτρέψει και τα κορίτσια μου να ζητήσουν κάτι τέτοιο από τις νονές τους. Και μέχρι τώρα τους έχουν φέρει εκπληκτικές λαμπάδες. Χαίρεσαι να τις κρατάς!
Αλήθεια, για πείτε μου : στα παιδιά των νονών των παιδιών σας παίρνεται κάτι για το Πάσχα;
Παλιά 03-03-10, 10:36   #22
MARGIO

MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eχεις απολυτο δικιο για τις λαμπαδες κι εμενα δεν μου αρεσουν καθολου αυτες με τα παιχνιδια ελα ομως που αρεσουν τοσο στα μικρα?Κι εγω το εκανα αυτο περσι γιατι την προηγουμενη χρονια ειχα παρει για το κοριτσι μια φανταστικη (κατα τη γνωμη μου) λαμπαδα και δεν της εριξε ουτε μια ματια,και εμαθα μετα οτι ζητησε απο τη γιαγια της που θα ερχοταν για τις γιορτες απο αλλη πολη να της φερει για δωρο λαμπαδα με την πριγκηπισσα του μαγικου νησιου.Στεναχωρεθηκα να σου πω την αληθεια γιατι ηθελα να χαρει με τη λαμπαδα της νονας και οχι της γιαγιας, και επισης θεωρησα οτι πηγαν και τζαμπα τα λεφτα γιατι δεν ειναι και φτηνες οι ωραιες λαμπαδες οπως λες κι εσυ και την Ανασταση την κρατουσε η μαμα της!
Στα παιδια των νονων μας δεν παιρνω κατι.Παιρνω ενα τσουρεκι και ενα στολισμενο καλαθι.

Παλιά 03-03-10, 12:02   #23
ippoliti

ippoliti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

χαίρομαι πολυ που ανοίξατε αυτή τη συζήτηση!!! λοιπόν τον στολισμό και την καθαριότητα του σπιτιού τα θεωρώ απολύτως απαραίτητα. Φυσικά και δεν είανι η κατάλληλη εποχή για να σηκώσουμε χαλιά -και ειδικά για τη φ'ιλη που ετοιμάζει τη βάφτιση- αλλά όλα τα υπόλοιπα: βεράντες, φωτιστικά, καλοριφέρ, ντουλάπια κουζίνας θα πρέπει να τα περάσουμε ένα χεράκι. Και γω στολίζω κλαδιά δέντρων με γυάλινα αυγούλακια που είχα αγοράσει όταν απόκτησα την 1η μου κόρη δηλ. πριν 10 χρόνια, αλλά μου χουν σπάσει τα μερικά και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω κάτι παρόμοιο. Επίσης βάζω πιατέλες, διακοσμητικά, κεριά ανοιξάτικα, welcome στην εξώπορτα και η πεθερά μού ετοιμάζει καρεδάκι με πασχαλίατικες φιγούρες. Όσον αφορά τα γλυκά, εκτός από μια τούρτα και τσουρέκια κάνω κάτι πεντανόστιμα μπισκοτάκια με τυρί κρέμα να γλύφεις τα δάχτυλά σου. Επιτρέψτε μου να σας ανεβάσω την συνταγή μετά τις 15/03 γιατί αυτή τη στιγμή χάνομαιαιαιαι. Αυτά τα μπισκοτάκια τα κόβω με πασχαλινά κου πατ, μου αρέσει να κάνω και προφιτερολ και γαλακτομπούρεκο και φυσικά τα λαζαράκια. Εδώ στην επαρχία τα κοριτσάκια στολίζουν τα καλαθάκια από το βράδυ της Παρασκευής πριν το Σάββατο του Λαζάρου και πηγαίνουν Λαζαρίνα, κάτι δηλ. παρόμοιο με τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα. Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι στην επαρχία και στα χωριά νιώθουμε πιο έντονα τις γιορτές. Το θέμα με τις λαμπάδες με απασχολεί έντονα. Φυσικά έχω αποτρεψει τις κόρες μου να ζητάνε "εμπορικές λαμπάδες" αλλά το βαφτηστήρι δεν ξεκολλάει απ' αυτές και είανι αλήθεια ότι είναι πανάκριβες!!! Αν μου ζητήσει και πάλι φέτος ακριβή λαμπάδα θα περιοριστώ να του πάρω κάτι λιγότερο ακριβό σε ρούχο. Ξέρετε έχει 3 αδερφάκια και παίρνω για όλους κάτι όπως επίσης δωρίζω μικροπράγματα π.χ. κάλτσες, βρακάκια, πασχαλιάτικο βιβλίο για ζωγραφιές, πασχαλιάτικα αυτοκόλλητα κτλ και στα παιδιά των νονάδων μας. Αυτά, αν ξέχασα κάτι θα επανέλθω.
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!!
Ο χρήστης ippoliti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-03-10, 12:04   #24
ippoliti

ippoliti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο polinaκι Εμφάνιση μηνυμάτων
το πασχα ειναι για μενα η καλυτερη γιορτη....πηγαιναμε παντα στο χωριο στην αρκαδια και ο πατερας μου μας επερνε μαζι του σε ολες τις προετοιμασιες....ακομα νομιζζω πως μυριζω το τσουρεκι της μαμας...
φετος λογω πενθους θα ηθελα να φυγω μακρια...κατι πρεπει να κανω...να μη μεινουμε εδω...αλλα δε μπορω πασχα μονο εγω και ο αντρας μου...αντε τα χριστουγεννα φυγαμε οι δυο μας...αλλα τωρα?///
στην Κέρκυρα, έχω ακούσει ότι κρατάνε πολλές παραδόσεις και τα Πάσχα περνάνε τέλεια. Καλό θα ήταν ένα ταξιδάκι....τί πειράζει που είχες φύγει τα χριστούγεννα, εσύ πώς νιώθεις και τί έχεις ανάγκη
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-03-10, 12:12   #25
ippoliti

ippoliti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

α, θυμήθηκα εδώ στα Γρεβενά συνηθίζουν να βάφουν τα αυγά με κερί αλλά για να το κάνει κάποιος θα χρειαστεί κονδύλι έναν μηχανισμό που περνάει από γενιά σε γενιά και να δεν κάνω λάθος εκεί λιώνουν το κερί και διακοσμούν τ 'αυγά, έπειτα μαζί με το κερί τα βάφουν και όταν στεγνώσουν αφαιρούν τα υπολήμματα του κεριού και γίνονται οι "περδίκες", καταπληκτικό!!!
Παλιά 04-03-10, 08:59   #26
MUMSOFIA

Το avatar του χρήστη MUMSOFIA

Περιοχή: ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
MUMSOFIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια θέλω συνταγή για κουλουράκια εύκολη για να φτιαξω στο μικρό μου
Παλιά 04-03-10, 09:52   #27
Mina G

Mina G ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσια. Βλεπω πως ολες εισαστε χρυσοχερες. Οντως το Πασχα θα φτασει χωρις να το παρουμε χαμπαρι. Για δουλειες δεν θα ξεπατωθουμε κιολας. Ο,τι μπορεσουμε. Τα χαλια πιστευω και εγω οτι ειναι νωρις να τα σηκωσουμε. Αλλα ενα στολισμος χρειαζεται για να μπουμε στο κλιμα και να αλλαξει η διαθεση μας. Δεν εχω στολισει ποτε το σπιτι το Πασχα αλλα οι ιδεες που διαβασα μου αρεσαν και λεω να το κανω φετος.
Εμεις στη βαφτιστηρα δεν εχουμε αποφασισει τι αλλο θα παρουμε εκτος απο την λαμπαδα. Ειναι και αυτο ενα προβλημα γιατι καθε φορα αγχωνομαστε.
Περσι δεν εφτιαξα τιποτα απο γλυκα ουτε εβαψα αβγα λογω του οτι γεννησα Μ.βδομαδα αλλα φετος θα φτιαξω κουλουρακια.
MUMSOFIA αν θες μπορω να σου δωσω αυριο τη συνταγη. Την φτιαχνει χρονια η μαμα μου και την πηρα και εγω. Γινονται πεντανοστιμα και αφρατα.
Παλιά 04-03-10, 11:04   #28
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αλήθεια πότε σκέφτεστε να στολίσετε;
Εγώ λέω την επόμενη εβδομάδα. Λέτε να είναι νωρίς;
Να ξεθάψω τα πασχαλινά μου στολίδια από το πατάρι και να θυμηθώ τι έχω. Όπως είπα και πιο πάνω, θα βάλω ξερά κλαδιά στο βάσο της τραπεζαρίας μου και θα κρεμάσω ψεύτικα αυγουλάκια. Σε άλλο τραπάζι θα γεμίσω ένα μπωλ με ψεύτικα αυγά βαμμένα από εμένα με διάφορα χρώματα (τα έχω χρόνια). Έχω κι εγώ μια τετράγωνη βάση πλέγμα με γρασίδι από πάνω και μαργαρίτες όπως η φίλη Eviri και βάζω ψεύρικα κοτοπουλάκια που πουλάνε στο εμπόριο. Έχω και κάτι κεράκια αυγουλάκια και φυσικά διάφορα καλαθάκια που θα γεμίσουν με τα βαμμένα μου αυγά τη Μ. Πέμπτη. Δε θυμάμαι τι άλλο έχω. Ίσως επισκευτώ το jumbo για να συμπληρώσω λίγα αλλά με μέτρο γιατί οικονομικά δυσκολεύουν τα πράγματα.
Παλιά 04-03-10, 11:07   #29
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φίλες μου από Θεσσαλονίκη :
Για πείτε μου από που αγοράζετε λαμπάδες για τα βαφτιστήρια σας; Και δεν εννοώ αυτές που είναι λαμπάδα - παιχνίδι αλλά από τις άλλες τις κανονικές. Θα προτιμούσα εκτός από jumbo αν και μου είπαν ότι φέρνουν και κάποια ωραία σχέδια. Ποια είναι η προσωπική σας εμπειρία;
Παλιά 04-03-10, 12:43   #30
MUMSOFIA

Το avatar του χρήστη MUMSOFIA

Περιοχή: ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
MUMSOFIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mina G Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα κοριτσια. Βλεπω πως ολες εισαστε χρυσοχερες. Οντως το Πασχα θα φτασει χωρις να το παρουμε χαμπαρι. Για δουλειες δεν θα ξεπατωθουμε κιολας. Ο,τι μπορεσουμε. Τα χαλια πιστευω και εγω οτι ειναι νωρις να τα σηκωσουμε. Αλλα ενα στολισμος χρειαζεται για να μπουμε στο κλιμα και να αλλαξει η διαθεση μας. Δεν εχω στολισει ποτε το σπιτι το Πασχα αλλα οι ιδεες που διαβασα μου αρεσαν και λεω να το κανω φετος.
Εμεις στη βαφτιστηρα δεν εχουμε αποφασισει τι αλλο θα παρουμε εκτος απο την λαμπαδα. Ειναι και αυτο ενα προβλημα γιατι καθε φορα αγχωνομαστε.
Περσι δεν εφτιαξα τιποτα απο γλυκα ουτε εβαψα αβγα λογω του οτι γεννησα Μ.βδομαδα αλλα φετος θα φτιαξω κουλουρακια.
MUMSOFIA αν θες μπορω να σου δωσω αυριο τη συνταγη. Την φτιαχνει χρονια η μαμα μου και την πηρα και εγω. Γινονται πεντανοστιμα και αφρατα.

ok περιμένω... Καλό Μεσημέρι
Παλιά 04-03-10, 16:06   #31
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

marvas μια χρονιά είχα πάρει στη βαφτιστήρα από το jumbo μια πολύ ωραία λαμπάδα με μια νεραϊδούλα πάνω. Βέβαια πάνε περίπου 5 ή 6 χρόνια και δεν τη θυμάμαι καλά. Αλλά νομίζω ότι μετά τη λαμπάδα η χρήση της νεράιδας ήταν για να την καρφιτσώσει στην κουρτίνα της ή τέλος πάντων κάπου τη χρησιμοποιούσε στο δωμάτιό της.

Όσο για το στολισμό του σπιτιού, μάλλον θα το στολίσω το Μ. Σάββατο, επειδή θεωρώ πένθιμες τις προηγούμενες μέρες της Μ. Εβδομάδας. Όμως τα κρατάω όλα αρκετό καιρό στολισμένα.
Παλιά 04-03-10, 16:52   #32
ippoliti

ippoliti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι και γω τον στολισμό τον κρατώ μέχρι το Άγιο Πνευμα!!!
Παλιά 05-03-10, 09:15   #33
Mina G

Mina G ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MUMSOFIA Εμφάνιση μηνυμάτων
ok περιμένω... Καλό Μεσημέρι
Καλημερα MUMSOFIA σου στελνω πμ σε λιγο
Παλιά 05-03-10, 09:32   #34
MARGIO

MARGIO ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

marvas ειδα ενα μαγαζι που ειχε ωραιες λαμπαδες στο Cosmos.Δεν μπηκα να ρωτησω βεβαια τιμες και τετοια γιατι εγω μαλλον δεν θ'αποφυγω τη λαμπαδα-παιχνιδι.
Mina G βαλε εδω τη συνταγη για κουλουρακια μπας και κανουμε κι εμεις τιποτα.

Παλιά 05-03-10, 09:56   #35
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
marvas ειδα ενα μαγαζι που ειχε ωραιες λαμπαδες στο Cosmos.Δεν μπηκα να ρωτησω βεβαια τιμες και τετοια γιατι εγω μαλλον δεν θ'αποφυγω τη λαμπαδα-παιχνιδι.
Που είναι αυτό το μαγαζί; Πως το λένε;
Είχα και στο μυαλό μου κι ένα μαζαγί στην Αγία Σοφίας με disney προϊόντα ή τη "Λιλιπούλη" στην Τσιμισκή. Μας έχουν φέρει οι νονές μας από αυτά τα μαγαζιά και ήταν πολύ ωραίες λαμπάδες. Δε ξέρω τι παίζει από τιμές.
Παλιά 05-03-10, 09:58   #36
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eviri Εμφάνιση μηνυμάτων
marvas μια χρονιά είχα πάρει στη βαφτιστήρα από το jumbo μια πολύ ωραία λαμπάδα με μια νεραϊδούλα πάνω. Βέβαια πάνε περίπου 5 ή 6 χρόνια και δεν τη θυμάμαι καλά. Αλλά νομίζω ότι μετά τη λαμπάδα η χρήση της νεράιδας ήταν για να την καρφιτσώσει στην κουρτίνα της ή τέλος πάντων κάπου τη χρησιμοποιούσε στο δωμάτιό της.

Όσο για το στολισμό του σπιτιού, μάλλον θα το στολίσω το Μ. Σάββατο, επειδή θεωρώ πένθιμες τις προηγούμενες μέρες της Μ. Εβδομάδας. Όμως τα κρατάω όλα αρκετό καιρό στολισμένα.
Δεν το αποκλείω και το jumbo. Θα πάω να ρίξω μια ματιά. Απλά θέλω να είναι κάπως καλύτερο το μαγαζί.
Όσον αφορά το στολισμό, σίγουρα είναι πένθιμες ημέρες αλλά αν στολίσω μετά το Πάσχα μου φαίνεται κάπως. Και το στολισμό τον κρατάω μέχρι την Κυριακή του Θωμά. Περισσότερο δε νομίζω να το κρατήσω.
Παλιά 05-03-10, 10:24   #37
Mina G

Mina G ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημερα MARGIO και σε σενα. Δες πμ.
Παλιά 12-03-10, 10:24   #38
marvas

marvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ιδέες για λαμπάδα για αγόρι 4,5 χρονών

Κορίτσια για πείτε καμιά ιδέα για λαμπάδα για το βαφτισιμιό μου. Είναι 4,5 χρονών και δε θέλω σίγουρα λαμπάδα-παιχνίδι. Πέρσι του είχα πάρει μία με ένα επιτραπέζιο ρολόι για να το βάλει μετά στο δωμάτιό του αλλά ήταν κάπως βαριά (ήταν κεραμικό). Για φέτος δε ξέρω τι να πάρω. Κάποια σχέδια που είδα για αγόρια μου φαίνονται ή πολύ "μπεμπέ" ή για κάπως μεγαλύτερα αγόρια (π.χ. με μπρελόκ ή με πυξίδα). Περιμένω ιδέες.
Παλιά 16-03-10, 13:52   #39
MIDE

MIDE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ανοιξα ενα θεμα αλλα κλειδωθηκε γιατι δεν ειχα δει οτι υπαρχει κατι αναλογο...
λ
οιπον θα ηθελα να πουμε διαφορες ιδεες για βαψιμο κ σχεδια αυγων κ επισης σχεδια κουλουριων.

εγω βρηκα τα παρακατω κ σας τα γραφω:

για οικολογικο βαψιμο των αυγων χρησιμοποιηστε

πατζαρια για βαθυ κοκκινο (αυτο θα κανω εχω φετος)
παπαρουνες για ανοιχτο κοκκινο
βιολετες για μωβ
ζαφορα η αχυρα για κιτρινο
μαϊντανο για πρασινο (αν δεν βαριεμαι θα δοκιμασω κ αυτο)
φλουδες φερων κρεμμυδιων για μελί
σκονη τσιλι η παπρικα για πορτοκαλί

για αυγα με σχεδια υπαρχουν τα εξης:

Η μέθοδος του γκοφρέ: Όπως καταλάβετε για την μέθοδο αυτήν θα χρειαστείτε χαρτί γκοφρέ. Θα χρειαστείτε, επίσης, απαραιτήτως γάντια. Φυσικά θα πρέπει να έχετε αυγά, ένα μπολ με νερό και πολύχρωμα γκοφρέ χαρτάκια σε διάφορα χρώματα και σχέδια. Η μέθοδος αυτή είναι πολύ απλή. Καταρχήν βράζουμε καλά τα αυγά μέχρι να σφίξουν τελείως. Έπειτα, παίρνουμε ένα-ένα τα αυγά, βρέχουμε τα χαρτάκια στο μπολ με το νερό και τα κολλάμε πάνω στο κάθε αυγό, όπως θέλουμε, μέχρι να καλυφθεί όλη του η επιφάνεια. Αφού τελειώσουμε με όλα τα αυγά, τα αφήνουμε στην αυγοθήκη μέχρι να στεγνώσουν τελείως. Ξετυλίγουμε μετά τα αυγά από τα χαρτάκια, τα λαδώνουμε και απολαμβάνουμε τα υπέροχα χρώματά τους!
αυτη πιστευω ειναι κ η πιο ευκολη..μπορει να τη δοκιμασω

Η μέθοδος της δαντέλας: Εδώ θα χρειαστείτε (πέρα από αυγά, κατά προτίμηση λευκά) λίγα κομμάτια δαντέλας (υπάρχει και χάρτινη δαντέλα, μην χαλάμε τις καλές…), λίγη κλωστή και κρύα βαφή αυγών. Καταρχήν βράζουμε τα αυγά μέχρι να σφίξουν καλά. Τα βγάζουμε από το νερό και τα αφήνουμε να κρυώσουν. Έπειτα τα τυλίγουμε ένα-ένα με ένα κομμάτι δαντέλας όπως θέλουμε (είτε ολόκληρα ή στη μέση ή σε μία μόνο πλευρά τους) και στο τελείωμα της δαντέλας την δένουμε σφιχτά με την κλωστή. Από εκεί και πέρα βάφουμε κανονικά τα αυγά με την κρύα βαφή, τοποθετώντας τα αυγά προσεκτικά στο μπολ με την βαφή για να μην φύγει η δαντέλα και να μην σπάσουν και ακολουθούμε τις οδηγίες της βαφής. Όταν τα αυγά θα είναι έτοιμα και θα έχουν στεγνώσει, αφαιρούμε την δαντέλα, τα γυαλίζουμε με λίγο λάδι και απολαμβάνουμε το τέλειο αποτέλεσμα!

Η μέθοδος του καλσόν: Αν σας έχει μείνει κάποιο σχισμένο καλσόν που δεν έχετε πετάξει, έχει καλώς. Διαφορετικά θα πρέπει να θυσιάσετε ένα καινούργιο. Το καλσόν θα αποτελέσει την συσκευασία μέσα στην οποία θα τοποθετηθεί το αυγό για να βράσει. Σχετικά με το σχέδιο του βαψίματος τώρα, θα χρειαστείτε μικρά ανθάκια και φυλλαράκια με περίεργα σχήματα, π.χ. μαργαρίτες ή αγκαθωτά φυλλαράκια, τα οποία θα βρέξετε και θα «κολλήσετε» πάνω στο γυμνό αυγό (το οποίο καλύτερα να είναι άσπρο). Για να στερεωθούν, όμως, θα πρέπει να «αγκαλιάσετε» το αυγό με κρεμμυδόφυλλα (εξωτερικά), και έπειτα όλη αυτή η σύνθεση θα πρέπει να μπει στο καλσόν-πουγκί, το οποίο θα δέσετε σφιχτά. Όταν θα έχετε φτιάξει αρκετές αυγοσυνθέσεις ώστε να τοποθετηθούν σε μία κατσαρόλα κοντά μεταξύ τους, τις βάζετε να βράσουν ρίχνοντας μέσα στο νερό ό,τι χρώμα (ή χρώματα) βαφής προτιμάτε.

Τα κρεμμυδόφυλλα θα δώσουν έτσι κι αλλιώς μία πορτοκαλί απόχρωση αλλά και κάθετες γραμμές και τα σχέδια από τα ανθάκια θα αναδείξουν τα αυγά σε πραγματικά έργα τέχνης! Μην ξεχάσετε να τα λαδώσετε όταν θα είναι έτοιμα για να γίνουν ακόμα πιο εντυπωσιακά.

τωρα θελω να βρω σχεδια για τα κουλουρια γιατι δεν εχω τα ετοιμα σχεδια να τα φτιαξω..
αυτα που κανω εγω ειναι :
τα κλασικα στρογγυλα
πλεξιδες
λαγουδακια τα οποια φτιαγνω το ελληνικο γραμμα γ με λιγο μακρυα τα αυτακια του και βαζω 2 γαρυφαλακια για ματακια..κ σε μερικα κολλαω ενα φιογκακι απο κορδελα στο ενα αυτακι του κ ετσι μοιαζουν με λαγουδακια...
ψαρακια τα οποια φτιαχνω παλι με το γραμμα γ οπως τα λαγουδακια αλλα βαζω μονο 1 γαρυφαλακι για ματι στην κατω μερια τωρα..ελπιζω να καταλαβαινετε...
επισης η μαμα μου κανει κ κατι στρογγυλα σαν σαλιγκαρια η γλυφιτζουρια..τιποτα το σπουδαιο

ειχα δει καπου που εφτιαχναν παπακια αλλα δεν ξερω πως..

εψαξα να βρω κ αλλα σχεδια αλλα δεν βρηκα τιποτα..
για πειτε ιδεες για σχεδια - δεσιματα κ κορδελες για τα κουλουρια..
Ο χρήστης MIDE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-03-10, 14:03   #40
ippoliti

ippoliti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φίλη mide ΦΟΒΕΡΕΣ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΣΟΥ, ΜΠΡΑΒΟ!!!!! εγώ ήξερα μόνο τη μέθοδο του καλσόν και να φανταστείς την είχα ξεχάσει, αν δεις λίγο παραπάνω περιγράφω και τη μέθοδο του κεριού να το πω, του κοντυλοφόρου; θα δεις είναι και αυτή μια τάλεια ιδέα αλλά δυστυχώς πρέπει να έχουμε το εργαλείο το οποό είναι χειροποίητο και παέι από γενιά σε γενιά. Δεν είμαι σίγουρη βέβαια αν υπάρχει κάτι παρόμοιο στο εμπόριο. Όσον αφορά τα σχέδια των κουλουριών να σου πω την τρομερή αλήθεια εγώ χρησιμοποιώ κουπ-πατ....αναμένετε και θα σας γράψω την συνταγή που σας υποσχέθηκα
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές