Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-03-10, 16:47   #1
ZOUZOUNIARA

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ZOUZOUNIARA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΚΟΛΠΟ-ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ!!!!! ΕΛΑΦΡΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ!!!!!!

Δεν ξέρω γιατί….. τρώγομαι με τα ρούχα μου…..
Πριν από λίγο έμαθα τα αποτελέσματα του ετήσιου PAP-TEST μου. Εντοπίστηκε μία ελαφριάς μορφής Κολπο-Τραχηλίτιδα. Στο προηγούμενο τεστ επίσης είχε ανιχνευθεί μία Τραχηλίτιδα. Μήπως πρέπει να ανησυχώ? Η Γραμματέας της Γυναικολόγου μου με συμβούλεψε για επανέλεγχο σε 1 έτος & καλή υγιεινή. Υπάρχει κάτι άλλο που ίσως θα έπρεπε να κάνω? Μήπως πρέπει να χρησιμοποιώ κάποιο ειδικό σαπούνι?
Με έχει φάει η αμφιβολία τώρα….. τι στο καλό???? Θα ψάξω και στο Διαδίκτυο σχετικά, αλλά δεν ξέρω….. γιατί δεν είμαι ήσυχη????? Αφού είναι πεντακάθαρο!!!!!!!!
Ο χρήστης ZOUZOUNIARA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-10, 17:09   #2
VaN_eSSa

Το avatar του χρήστη VaN_eSSa

VaN_eSSa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ZOUZOUNIARA ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ; ΔΕ ΦΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΛΕΝΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ Η "ΕΠΑΦΗ" ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ Π.Χ. ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ 'Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ;
Ο χρήστης VaN_eSSa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-10, 17:25   #3
ZOUZOUNIARA

Προεπιλογή

Καλησπέρα VaN_eSSa μου!!!!
Όχι.... όχι.... καμία αγωγή.... δε χρήζει αγωγής καθόλου!!!!
Εγώ απλώς τρώγομαι.....
ΟΚ..... δεν είναι τίποτε.... μου κόλλησε τώρα.... ξέρεις......
Απλώς επανέλεγχος κανονικά σε 1 χρόνο.....

Δεν έχω ακούσει πάντως ποτέ κάτι το ιδιαίτερα ανησυχητικό για την Τραχηλίτιδα..... άσε που μία φίλη μου το παθαίνει συνέχεια.... από το σεξ... οπότε.... τι να λέμε τώρα????

Εσύ καλά μου είσαι????
Εγώ αδιαθέτησα χθες ξημερώματα κι έχω πεθάνει στους πόνους.....
Έρχεται που έρχεται η άτιμη.... που καθόλου δεν την θέλω..... με παιδεύει κιόλας.... κατάλαβες????

Τρανό παράδειγμα πάντως..... του τί χαμός..... πρέπει να συμβαίνει με τις ορμόνες μου..... άλλη μέρα έπρεπε να είχα αδιαθετήσει..... βάσει της ωορρηξίας στις 11 του μηνός.....
Ουφ.... για να δούμε τί θα δούμε..... όόόταν.....
Παλιά 23-03-10, 00:41   #4
Μηλίτσα

Το avatar του χρήστη Μηλίτσα

Μηλίτσα χωρίς αξιολόγηση
Smile

ζουζουνιαρα μου,οτι τελειωνει σε -ιτιδα σημαινει φλεγμονη που οφειλεται σε μικροοργανισμο. Καλο ειναι να μην το αφησεις ετσι,αλλα να εντοπισεις τον ενοχο με καλλιεργεια κολπικου και αντιβιογραμμα. Δεν πρεπει να αφηνουμε τις φλεγμονες στην τυχη τους,ειδικα σε τοσο ευαισθητη και σημαντικη περιοχη. Ειδικα αν προσπαθεις για παιδακι. Η τραχηλιτιδα καποιες φορες εμποδιζει τη συλληψη. Προσεχε,γιατι κακη υγειινη ειναι και η υπερβολικη καθαριοτητα με φαρμακευτικα σαπουνια,ντετολ,κλυσματα κολπικα κι αλλα. Αυτα,μονο αν μας τα συστησει γιατρος και μονο για καποιο διαστημα.Πρεπει μεχρι να το αντιμετωπισεις να φορας βαμβακερα εσωρρουχα, και να πλενεσαι μετα την επαφη με νερακι σκετο η οπως εγω με αφρολουτρο για μωρα. Μη γελας,ειναι οτι πιο αθωο. Μακρυα απο ναυλον και στενα παντελονια που ανεβαζουν πολυ τη θερμοκρασια της περιοχης. Σε ζαλισα; φιλακια...
Παλιά 23-03-10, 09:09   #5
ZOUZOUNIARA

Προεπιλογή

Καλή σου μέρα Μηλίτσα!!!! (πολύ ωραίο nickname!!!!!!)

Πρώτον δε με ζάλισες καθόλου & δεύτερον….. εννοείται πως κακή υγιεινή είναι και η υπερβολή!!!!! Πλένομαι καθημερινώς (1 φορά), αλλάζω διαρκώς εσώρουχα & δεν πλένομαι ποτέ μετά την επαφή. Απλώς έχω ένα μικρό πετσετάκι και σκουπίζομαι τοπικά. Πάντως, όποτε ξαναμιλήσω με τη Γυναικολόγο μου, αρχές Μαϊου λογικά (μετά τις εξετάσεις μου) θα ζητήσω κι άλλες συμβουλές της. Εάν ήταν κάτι το σοβαρό όμως δεν πιστεύω να μην μου το έλεγε….. γι’ αυτό & προσπαθώ να μην ανησυχώ…… Ούτε πονάω, ούτε ενοχλούμαι ιδιαίτερα...... ίσως κάποιες φορές να έχω φαγουρίτσα, αλλά δε δίνω βάση......
Τα φιλιά μου……
Παλιά 23-03-10, 09:32   #6
eleman1979

eleman1979 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ZOUZOUNIARA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή σου μέρα Μηλίτσα!!!! (πολύ ωραίο nickname!!!!!!)

Πρώτον δε με ζάλισες καθόλου & δεύτερον….. εννοείται πως κακή υγιεινή είναι και η υπερβολή!!!!! Πλένομαι καθημερινώς (1 φορά), αλλάζω διαρκώς εσώρουχα & δεν πλένομαι ποτέ μετά την επαφή. Απλώς έχω ένα μικρό πετσετάκι και σκουπίζομαι τοπικά. Πάντως, όποτε ξαναμιλήσω με τη Γυναικολόγο μου, αρχές Μαϊου λογικά (μετά τις εξετάσεις μου) θα ζητήσω κι άλλες συμβουλές της. Εάν ήταν κάτι το σοβαρό όμως δεν πιστεύω να μην μου το έλεγε….. γιΆ αυτό & προσπαθώ να μην ανησυχώ…… Ούτε πονάω, ούτε ενοχλούμαι ιδιαίτερα...... ίσως κάποιες φορές να έχω φαγουρίτσα, αλλά δε δίνω βάση......
Τα φιλιά μου……

ΖΟΥΖΟΥΝΙΑΡΑ καλημέρα! είχα και εγώ κάποτε τραχηλίτιδα. ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορεί να την θεραπεύσει ο οργανισμός μου αλλά επειδή καπνίζω δεν θεραπεύτηκε και μετά από 2 χρόνια παρακολούθησης τελικά έκανα μία μικροεπέμβαση και τώρα είναι όλα μια χαρα! μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα!!
Ο χρήστης eleman1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-10, 09:36   #7
ZOUZOUNIARA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleman1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΖΟΥΖΟΥΝΙΑΡΑ καλημέρα! είχα και εγώ κάποτε τραχηλίτιδα. ο γιατρός μου είχε πει ότι μπορεί να την θεραπεύσει ο οργανισμός μου αλλά επειδή καπνίζω δεν θεραπεύτηκε και μετά από 2 χρόνια παρακολούθησης τελικά έκανα μία μικροεπέμβαση και τώρα είναι όλα μια χαρα! μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα!!

Αχ..... σ' ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου!!!!!!
Εντάξει μωρέ..... σίγουρα δεν είναι και τίποτε..... σιγά τώρα.....
Εγώ δεν καπνίζω, ούτε πίνω (περιστασιακά ενίοτε.....) αλλά δεν αποκλείεται να φταίνε και τα κιλάκια μου.....
Σχολαστική υγιεινή..... καλή διατροφή..... κι όλα γίνονται.....
Εξάλλου.... εμπιστεύομαι απολύτως τη γιατρό μου.....
Καλημέρα!!!!!!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές