Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-11-10, 23:39   #81
Nanouka

Το avatar του χρήστη Nanouka

Περιοχή: Αθήνα-Π.Φάληρο
Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τοξικό ή μη τοξικό εγώ το φούρνο μου που είναι neff τον καθαρίζω με το mr. muscle .. ψεάζω παντού εκτός απο ανεμιστήρα και αντιστάσεις .. περιμένω 20 λεπτάκια .. καθαρίζω με ένα βετεξάκι και ΛΑΜΠΕΙ !!!!! .. μετά τον αφήνω ανοιχτό για μια ημέρα περίπου και κατόπιν μαγειρεύω .. ο φούρνος μου εμένα είναι ψηλά και δίπλα ακριβώς απο την μπαλκονόπορτα οπότε μου είναι αρκετά εύκολο να τον αερίζω .. αλλά βρε κορίτσια αντί να τρίβω και να κουράζομαι προτιμώ να χρησιμοποιώ αυτό το καθαριστικό ..
1 φορά δοκίμασα την πυρόλυση αλλά απογοητεύτικα ..

http://www.youtube.com/watch?v=JQOwUbJ9_0A
Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!
Ο χρήστης Nanouka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-10, 09:56   #82
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nanouka Εμφάνιση μηνυμάτων
τοξικό ή μη τοξικό εγώ το φούρνο μου που είναι neff τον καθαρίζω με το mr. muscle .. ψεάζω παντού εκτός απο ανεμιστήρα και αντιστάσεις .. περιμένω 20 λεπτάκια .. καθαρίζω με ένα βετεξάκι και ΛΑΜΠΕΙ !!!!! .. μετά τον αφήνω ανοιχτό για μια ημέρα περίπου και κατόπιν μαγειρεύω .. ο φούρνος μου εμένα είναι ψηλά και δίπλα ακριβώς απο την μπαλκονόπορτα οπότε μου είναι αρκετά εύκολο να τον αερίζω .. αλλά βρε κορίτσια αντί να τρίβω και να κουράζομαι προτιμώ να χρησιμοποιώ αυτό το καθαριστικό ..
1 φορά δοκίμασα την πυρόλυση αλλά απογοητεύτικα ..
κι εγώ είχα απογοητευτεί με το σύστημα πυρόλυσης της νεφ.
όλο λόγια!
θα πάρω και το μίστερ μάσλ! και το φέρυ σπρέυ!
άντε να δούμε πότε θα δω πεντακάθαρο το φούρνο μου.
και θέλω να κάνω και κούκιζ που έδωσε συνταγή η φίλη γκολντ!
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-10, 10:22   #83
ROARY

Το avatar του χρήστη ROARY

Περιοχή: Αθήνα
ROARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sevoula Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγώ είχα απογοητευτεί με το σύστημα πυρόλυσης της νεφ.
όλο λόγια!
Εγώ έχω pitsos και δεν μπορώ να πω, η πυρόλυση τα κάνει όλα σκόνη έλα όμως που την 1η φορά που έβαλα, σταμάτησε να δουλεύει ο φούρνος και είχα και τη γιορτή του άντρα μου την άλλη μέρα, πήγαν και ήρθαν τα ταψιά με τ' αυτοκίνητο στη μαμά μου... Ήρθε ο τεχνικός από την pitsos, κάηκε ο διακόπτης μου λέει, "έτυχε, δεν φταίει η πυρόλυση" μου λέει τότε, τον έφτιαξε και ευτυχώς ήταν στην εγγύηση (6 μηνών κουζίνα).

Τώρα πάλι έβαλα για 4η φορά πυρόλυση σε 5,5 χρονών κουζίνα και πάλι όλως τυχαίως μου κάηκε το ρολόι αυτή τη φορά! Ο τεχνικός μας είπε ότι πάλι ήταν τυχαίο (ας γελάσω!) και θέλει 150 ευρώ αυτή την φορά Ε, σιγά μην την φτιάξω.. Με 150 θα αγοράσω fornet για όλη μου τη ζωή!!
Παλιά 16-11-10, 10:29   #84
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ROARY Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω pitsos και δεν μπορώ να πω, η πυρόλυση τα κάνει όλα σκόνη έλα όμως που την 1η φορά που έβαλα, σταμάτησε να δουλεύει ο φούρνος και είχα και τη γιορτή του άντρα μου την άλλη μέρα, πήγαν και ήρθαν τα ταψιά με τ' αυτοκίνητο στη μαμά μου... Ήρθε ο τεχνικός από την pitsos, κάηκε ο διακόπτης μου λέει, "έτυχε, δεν φταίει η πυρόλυση" μου λέει τότε, τον έφτιαξε και ευτυχώς ήταν στην εγγύηση (6 μηνών κουζίνα).

Τώρα πάλι έβαλα για 4η φορά πυρόλυση σε 5,5 χρονών κουζίνα και πάλι όλως τυχαίως μου κάηκε το ρολόι αυτή τη φορά! Ο τεχνικός μας είπε ότι πάλι ήταν τυχαίο (ας γελάσω!) και θέλει 150 ευρώ αυτή την φορά Ε, σιγά μην την φτιάξω.. Με 150 θα αγοράσω fornet για όλη μου τη ζωή!!
εγώ κάποια λαλακία έκανα στον καθαρισμό ή δεν ξέρω τί και πάει το φωτάκι.
την πρώτη φορά καλά ήταν με την πυρόλυση. μετά τον καθάριζα τακτικά. έλα όμως που τελευταία το είχα ρίξει στο ξαπλώνειν και ο φούρνος μου είχε γίνει....
"σκάσε τώρα και τρίβε". για μένα εξαιρετικά αφιερωμένο!
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-12-10, 19:38   #85
XARIS@COM

XARIS@COM χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια τα σκληρά καθαριστικά τρυπάνε το φούρνο.Εγώ τον καθαρίζω με βραστό ξύδι ανεμιγμένο με αμμωνια.Κάνει θαύματα και δεν μυρίζει καθόλου!και τρίβεις ελάχιστα,με πράσινο λεπτό συρματάκι!
Ο χρήστης XARIS@COM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-10, 19:57   #86
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ κορίτσια (και αγόρια...), όταν ανακατεύετε οξύ με βάση.... γίνεται εξουδετέρωση!

Είναι σα να καθαρίζετε με αλατόνερο.

π.χ. ξύδι + σόδα
ή
ξύδι + αμμωνία
ή
σαπούνι (αν είναι όξινο) + χλωρίνη

-> Αν αναμιχθούν σε κατάλληλες αναλογίες γίνονται..... αλατόνερο!!
-> Αν τώρα ένα από τα δύο είναι περισσότερο... τότε χρησιμοποιείτε την ιδιότητα αυτού που περισσεύει.

Δηλαδή: Αν βάλω πολύ ξύδι και λίγο αμμωνία, θα γίνει εξουδετέρωση (μέχρι να τελειώσει η αμμωνία) και έπειτα το ξύδι που θα περισσέψει θα είναι αυτό που θα "καθαρίσει".

Αν η αμμωνία είναι περισσότερη, τότε αυτή θα είναι που θα καθαρίσει.

Σϋμφωνα με αυτά που λες....
Παράθεση:
και δεν μυρίζει καθόλου
...σημαίνει πως η αμμωνία έχει αντιδράσει ΟΛΗ !! Αν υπήρχε αμμωνία για να "καθαρίσει", θα μύριζε οπωσδήποτε!!!! Το ίδιο και για το ξύδι! ... Ενα από τα δύο "περισσεύει"... κι αυτό το "λίγο", είναι που καθαρίζει.

Με δύο λόγια:
Αναμιγνύοντας οξύ + βάση.... "ΕΞΑΣΘΕΝΙΖΕΤΕ" το "καθαριστικό" σας και είναι πολύ πιθανό να παράγετε (εν αγνοία σας) ΤΟΞΙΚΕΣ αναθυμιάσεις, οι οποίες ΔΕ ΜΥΡΙΖΟΥΝ πάντα.
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-10, 21:35   #87
mariazil

Το avatar του χρήστη mariazil

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
mariazil χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια, έχει δίκιο η alcyon, το λένε εδώ κι οι κυριούλες του ΣΚΑΪ που ξεβρωμίζουν από τηλεοράσεως
http://www.channel4.com/4homes/clean...10-02_p_1.html
ή
σόδα, που την αφήνεις όλη τη νύχτα να κάνει τη δουλειά και το πρωί καθαρίζεις
ή
αμμωνία με νερό, μάσκα, γάντια, καλή κάλυψη γενικώς, γιατί καίει και ...δεν αστειεύεται!!!
Ο χρήστης mariazil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-12-10, 16:43   #88
ultraviolet

Το avatar του χρήστη ultraviolet

ultraviolet χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

νοικοκυρουλες μου με σωσατε, χθες στις 12παρα εβαλα την κατσαρολα με το βραστο νερο και την αμμωνια, εκλεισα με μια πετσετουλα και την οπη για τους υδρατμους και σημερα το πρωι τον καθαρισα.. δεν πιστευα ποσο ειχαν μαλακωσει τα λιπη, μυριζε ελαχιστα..
μαλιστα για πρωτη φορα καθαρισε τοσο καλα που φανηκαν και σημεια που ειχαν διαβρωθει(κλαψ,κλαψ) απο το φορνετ που χρησιμοποιουσα πριν σας γνωρισω.. να 'στε καλα, γλιτωσατε μια εγκυουλα απο πολυυυυ κοπο.. φιλακια!!
Παλιά 17-12-10, 16:50   #89
my billy

Περιοχή: Αθηνα
my billy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο livinath Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαιρετικό καθαριστικό φούρνου είναι αυτό της MIELE και το πουλάει σίγουρα ο Κωτσόβολος (ίσως να υπάρχει και αλλού, δεν γνωρίζω). Ούτε 'γω είμαι ιδιαίτερα συνεπής με την καθαριότητα του φούρνου και παρόλαυτά μου τον έκανε ΤΖΑΜΙ. Κυριολεκτικά...!
Και εγω της miele το καθριστικο εχω κ Miele φουρνο κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη καθαριζει τελεια . βεβαια μυριζει κ αυτο οπως ολα τα χημικα

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,
ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!
Ο χρήστης my billy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-12-10, 13:42   #90
zaharini

Το avatar του χρήστη zaharini

Περιοχή: Άρτα
zaharini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ κορίτσια (και αγόρια...), όταν ανακατεύετε οξύ με βάση.... γίνεται εξουδετέρωση!

Είναι σα να καθαρίζετε με αλατόνερο.

π.χ. ξύδι + σόδα
ή
ξύδι + αμμωνία
ή
σαπούνι (αν είναι όξινο) + χλωρίνη

-> Αν αναμιχθούν σε κατάλληλες αναλογίες γίνονται..... αλατόνερο!!
-> Αν τώρα ένα από τα δύο είναι περισσότερο... τότε χρησιμοποιείτε την ιδιότητα αυτού που περισσεύει.

Δηλαδή: Αν βάλω πολύ ξύδι και λίγο αμμωνία, θα γίνει εξουδετέρωση (μέχρι να τελειώσει η αμμωνία) και έπειτα το ξύδι που θα περισσέψει θα είναι αυτό που θα "καθαρίσει".

Αν η αμμωνία είναι περισσότερη, τότε αυτή θα είναι που θα καθαρίσει.

Σϋμφωνα με αυτά που λες....
...σημαίνει πως η αμμωνία έχει αντιδράσει ΟΛΗ !! Αν υπήρχε αμμωνία για να "καθαρίσει", θα μύριζε οπωσδήποτε!!!! Το ίδιο και για το ξύδι! ... Ενα από τα δύο "περισσεύει"... κι αυτό το "λίγο", είναι που καθαρίζει.

Με δύο λόγια:
Αναμιγνύοντας οξύ + βάση.... "ΕΞΑΣΘΕΝΙΖΕΤΕ" το "καθαριστικό" σας και είναι πολύ πιθανό να παράγετε (εν αγνοία σας) ΤΟΞΙΚΕΣ αναθυμιάσεις, οι οποίες ΔΕ ΜΥΡΙΖΟΥΝ πάντα.
Nα υποθέσω ότι το ίδιο ισχύει και για τα ρούχα. όταν πλένω τις υφασμάτινες πάνες της μικρής, βάζω σόδα στην κυρίως πλύση και ξύδι αντί για μαλλακτικό. Αυτά τώρα αναμιγνύονται από την αρχή ή πέφτουν χωριστά το ένα από το άλλο οπότε δρουν και τα δύο

Και για να μην είμαι τελείως οφ τόπικ (εξ'άλλου ψάχνοντας πωςθα καθαρίσω το φούρνο μου έφτασα ως εδώ) σκέφτομαι μα χρησιμοποιήσω και εγώ την αμμωνία όπως η ultraviolet... Θα ενημερώσω για αποτελέσματα
Παλιά 19-12-10, 18:31   #91
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το πότε ακριβώς "πέφτει" το απορρυπαντικό και πότε το μαλακτικό.... δεν το ξέρω ακριβώς.... Άρα, μη σε πάρω στο λαιμό μου.....

Έχω την εντύπωση πως το πλυντήριο, το μαλακτικό το "κρατάει" για το τέλος μετά τα πρώτα ξεβγάλματα. Άρα δε θα εξουδετερώνεται από την αρχή. Έτσι νομίζω πως εκμεταλλεύεσαι τις ιδιότητες του κάθε υλικού ξεχωριστά. Λίγη εξουδετέρωση θα γίνεται (όταν θα κάνει ξεβγάλματα με το ξύδι), αλλά υποθέτω πως θα είναι αμεληταία.

Δε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά όμως (λόγω έλλειψης στοιχείων).

Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-12-10, 22:23   #92
poukis

Το avatar του χρήστη poukis

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου!!!
poukis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτησω κ γω κατι κοριτσια.Πως καθαριζετε τον απορροφητηρα σας?Εγω εχω εναν της teka(συρωμενος.) Τον καθαρισα με τον ατμοκαθαριστη αλλα δεν εγινε τιποτα,δεν ξερω με τι κ πως να τον καθαρισω,πειτε καμια ιδεα κ μενα την ασχετη!!!
Παλιά 20-12-10, 01:38   #93
Nanouka

Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο poukis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κ γω κατι κοριτσια.Πως καθαριζετε τον απορροφητηρα σας?Εγω εχω εναν της teka(συρωμενος.) Τον καθαρισα με τον ατμοκαθαριστη αλλα δεν εγινε τιποτα,δεν ξερω με τι κ πως να τον καθαρισω,πειτε καμια ιδεα κ μενα την ασχετη!!!
τον ίδιο έχουμε .. !!
βγάζω και τα 2 "συρτάρια" και τα καθαρίζω με ένα ειδικό σπρέϋ που βρήκα στο Carrefour .. η μάρκα είναι eres και είναι αποκλειστικά για απορροφητήρες .. θα το βρείς στο διάδρομο με τα καθαριστικά φούρνου, εστιών κλπ ..
αφού λοιπόν τα περάσω με αυτό, μετά τα περνάω με υγρό για τα πιάτα και τα τρίβω καλά καλά .. και στο τέλος τα βάζω στο πλυντήριο πιάτων για να γίνουν λαμπίκο!! .. μετά τα ξεβγάζω με λίγο νεράκι, τα αφήνω να στεγνώσουν και μετά τα ξαναβάζω στον απορροφητήρα μου

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!
Παλιά 20-12-10, 01:52   #94
pashalitsa

Περιοχή: ΡΑΦΗΝΑ
pashalitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εξαιρετικό καθαριστικό φούρνου είναι αυτό της MIELE και το πουλάει σίγουρα ο Κωτσόβολος (ίσως να υπάρχει και αλλού, δεν γνωρίζω). Ούτε 'γω είμαι ιδιαίτερα συνεπής με την καθαριότητα του φούρνου και παρόλαυτά μου τον έκανε ΤΖΑΜΙ. Κυριολεκτικά...!
Επειδή το θέμα με καίει, μπορείς να μου πεις πόση ώρα το άφησες αυτό το καθαριστικό (το έχω πάρει);;; Αύριο θα πρέπει να κάνω την "επιχείρηση καθαρισμός φούρνου"!!!
Ο χρήστης pashalitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-12-10, 12:05   #95
poukis

Το avatar του χρήστη poukis

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου!!!
poukis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nanouka Εμφάνιση μηνυμάτων
τον ίδιο έχουμε .. !!
βγάζω και τα 2 "συρτάρια" και τα καθαρίζω με ένα ειδικό σπρέϋ που βρήκα στο Carrefour .. η μάρκα είναι eres και είναι αποκλειστικά για απορροφητήρες .. θα το βρείς στο διάδρομο με τα καθαριστικά φούρνου, εστιών κλπ ..
αφού λοιπόν τα περάσω με αυτό, μετά τα περνάω με υγρό για τα πιάτα και τα τρίβω καλά καλά .. και στο τέλος τα βάζω στο πλυντήριο πιάτων για να γίνουν λαμπίκο!! .. μετά τα ξεβγάζω με λίγο νεράκι, τα αφήνω να στεγνώσουν και μετά τα ξαναβάζω στον απορροφητήρα μου

Ευχαριστω πολυ Nanouka,θα το παρω κ θα επιχειρήσω να τον καθαρισω.ελπιζω να τα καταφερω!
Παλιά 20-12-10, 12:29   #96
zaharini

Το avatar του χρήστη zaharini

Περιοχή: Άρτα
zaharini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πότε ακριβώς "πέφτει" το απορρυπαντικό και πότε το μαλακτικό.... δεν το ξέρω ακριβώς.... Άρα, μη σε πάρω στο λαιμό μου.....

Έχω την εντύπωση πως το πλυντήριο, το μαλακτικό το "κρατάει" για το τέλος μετά τα πρώτα ξεβγάλματα. Άρα δε θα εξουδετερώνεται από την αρχή. Έτσι νομίζω πως εκμεταλλεύεσαι τις ιδιότητες του κάθε υλικού ξεχωριστά. Λίγη εξουδετέρωση θα γίνεται (όταν θα κάνει ξεβγάλματα με το ξύδι), αλλά υποθέτω πως θα είναι αμεληταία.

Δε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά όμως (λόγω έλλειψης στοιχείων).

Eυχαριστώ!!
Παλιά 01-01-11, 17:39   #97
@XRUSA

@XRUSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mr. Muscle νομιζω ειναι το καλυτερο!!!
Ο χρήστης @XRUSA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-01-11, 10:46   #98
maridoula80

maridoula80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα και απο μενα μετα απο τοσες μερες μαγειρεματος ειπα και εγω να την καθαρισω το πρωι και ειπα να δοκιμασω το κολπο με την αμμωνια αλλα δεν μου εκανε τιποτα στην κουζινατι εκανα λαθος?τελικα επεσα παλι στα χημικα και χρεισιμοποιησα το σπρευ για τον καθαρισμο του φουρνου!!!!!
Ο χρήστης maridoula80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-11, 11:03   #99
livinath

Το avatar του χρήστη livinath

livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pashalitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή το θέμα με καίει, μπορείς να μου πεις πόση ώρα το άφησες αυτό το καθαριστικό (το έχω πάρει);;; Αύριο θα πρέπει να κάνω την "επιχείρηση καθαρισμός φούρνου"!!!
Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν έμπαινα ένα μήνα τώρα! Αν θυμάμαι καλά μπορείς να το αφήσεις μέχρι 1 ώρα το πολύ. Έχει οδηγίες πάνω στο μπουκάλι για σιγουριά!
Παλιά 13-01-11, 17:40   #100
mamavicky

Περιοχή: Ίλιον
mamavicky χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή μυρίζει πολύ ασχημα καμμένο λάδι

την κυριακή που μαγείρεψα μου χύθηκε λάδι μεσα στον φουρνο κ απο τότε βρωμοκοπάει κάθε φορά που τον ανοίγω όπως επίσης κ η γάστρα.
τι μπορώ να κάνω ώστε να εξαφανιστεί αυτή η κωλομυρωδιά?
Ο χρήστης mamavicky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-11, 09:13   #101
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamavicky Εμφάνιση μηνυμάτων
την κυριακή που μαγείρεψα μου χύθηκε λάδι μεσα στον φουρνο κ απο τότε βρωμοκοπάει κάθε φορά που τον ανοίγω όπως επίσης κ η γάστρα.
Χρησιμοποιήσε ξύδι. Συνήθως το ξύδι διαλύει όλες τις μυρωδιές. Αφού τον καθαρίσεις από τα λάδια, βρέξε ένα βιτέχ με νερόξυδο και σκούπισε τον φούρνο σου.
Παλιά 14-01-11, 10:39   #102
mamavicky

Προεπιλογή

α θα δοκιμασω κ το ξυδι...λεμονι παντως που εβαλα δεν....
ευχαριστώ να σαι καλά που μου απαντησες.
Παλιά 14-01-11, 14:37   #103
Nanouka

Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
mr muscle Και .. καθάρισες!!!

Παλιά 14-01-11, 18:41   #104
nikol1981

Περιοχή: Koukouroukouland
nikol1981 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
το σαπουνισες??? μηπως καιγεται καθε φορα που τιν αναβεις κ αυτο βρωμαει????
Ο χρήστης nikol1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-11, 11:50   #105
μαρια082

μαρια082 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!θα ηθελα να με βοηθησετε με τη περιπτωση μου,εχω παθει το εξης...ο αντρας μου καθαρισε το φουρνο μας με καθαριστικο εντλες συμφωνα με τις οδηγιες του καθαριστικου,εβαλε το φαρμακο και τον αναψε για 15 λεπτα,μετα το καθαρισαμε!ομως οποτε τον αναβουμε μυριζει ολο το σπιτι φαρμακο....τον καθαρισα με αβα και αφθονο νερο 3 φορες και παλι οποτε τον αναβουμε συνεχιζει να μυριζει φαρμακο!!οι οδηγιες του φουρνου λενε να χρησιμοποιουμε μονο καθαριστικο πιατων σε φουρνο κρυο,αλλα τωρα ειναι αργα....τι μπορω να κανω?ειναι ασφαλες να ψησω φαγητο?
Ο χρήστης μαρια082 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-11, 11:26   #106
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να ρωτησω κι εγώ κάτι; Έχω φούρνο της Siemens. Η ανόητη έχω πετάξει το βιβλιαράκι και δεν ξέρω πως να καθαρίσω το εσωτερικό της πόρτας. Χθες μου έγειρε το ταψι και όλο το ζουμί από το γιουβέτσι χύθηκε κάτω. Αποτέλεσμα; Πέρασε ζουμί (και δυστυχώς και κριθαράκι) μέσα από την εσωτερική πλευρά της πόρτας. Περιττό να σας πω οτι φαίνεται μια αηδία.Έχετε καμιά ιδέα πώς να το καθαρίσω; Απ' οτι βλέπω δεν ανοίγει για να έχω πρόσβαση...

Επιπλέον, είναι δύο κουμπάκια που καιρό τώρα αναρωτιέμαι τί σημαίνουν. Το ενα είναι το: i, και το άλλο είναι >>/// (αντί για κάθετες γραμμές έχει 3 κυματιστές).
Τέλος το P τί είναι; Όταν γυρίζω τον περιστροφικό διακόπτη προς τα δεξιά ανοίγει ο φούρνος. Προς τα αριστερά που είναι το Ρ τί γίνεται; Καμιά βοήθεια;...

]
Ο χρήστης tamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-11, 12:36   #107
fragola

fragola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Tamar, στο σαιτ της σιμενς έχει τη δυνατότητα να κατεβάσεις οδηγίες χρήσης, για δες μήπως βρεις το δικό σου...
Παλιά 06-06-11, 12:38   #108
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Θα ρίξω μια ματιά...

]
Παλιά 08-06-11, 11:46   #109
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τελικά το καθαρίσαμε. Το τζάμι μπροστά ή μάλλον τα τζάμια (είναι 3) βγαίνουν με λίγη προσπάθεια και ένα κατσαβίδι.
Εν τούτοις η απορία σχετικά με τα σύμβολα εμμένει:
Το ενα είναι το: i, και το άλλο είναι >>/// (αντί για κάθετες γραμμές έχει 3 κυματιστές).
Τέλος το P τί είναι; Όταν γυρίζω τον περιστροφικό διακόπτη προς τα δεξιά ανοίγει ο φούρνος. Προς τα αριστερά που είναι το Ρ τί γίνεται;
Καμιά βοήθεια;...
(Ο φούρνος είναι SIEMENS)

]
Παλιά 12-06-11, 23:42   #110
Gold

Το avatar του χρήστη Gold

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tamar Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά το καθαρίσαμε. Το τζάμι μπροστά ή μάλλον τα τζάμια (είναι 3) βγαίνουν με λίγη προσπάθεια και ένα κατσαβίδι.
Εν τούτοις η απορία σχετικά με τα σύμβολα εμμένει:
Το ενα είναι το: i, και το άλλο είναι >>/// (αντί για κάθετες γραμμές έχει 3 κυματιστές).
Τέλος το P τί είναι; Όταν γυρίζω τον περιστροφικό διακόπτη προς τα δεξιά ανοίγει ο φούρνος. Προς τα αριστερά που είναι το Ρ τί γίνεται;
Καμιά βοήθεια;...
(Ο φούρνος είναι SIEMENS)
To P πρεπει να ειναι η πυρολυση του φουρνου σου.

Ο χρήστης Gold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-11, 09:15   #111
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Gold Εμφάνιση μηνυμάτων
To P πρεπει να ειναι η πυρολυση του φουρνου σου.
Πυρόλυση; Δηλαδή;

]
Παλιά 13-06-11, 10:20   #112
"φασολακι"

"φασολακι" ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πυρολυση αν δεν κανω λαθος ειναι οτι εχει συστημα αυτοκαθαρισμου
κανει καθαρισμο χωρις να χριαστει να τριβεις
ας με διορθωσουν αν κανω λαθος
Παλιά 13-06-11, 13:50   #113
Gold

Το avatar του χρήστη Gold

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο "φασολακι" Εμφάνιση μηνυμάτων
πυρολυση αν δεν κανω λαθος ειναι οτι εχει συστημα αυτοκαθαρισμου
κανει καθαρισμο χωρις να χριαστει να τριβεις
ας με διορθωσουν αν κανω λαθος
Ακριβως,
¨κλειδωνει¨ο φουρνος σου κι αναπτυσσει πολυ υψηλη θερμοκρασια,λιωνοντας τα ξεραμενα λιπη.

Ο χρήστης Gold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-11, 15:08   #114
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχω τέτοιο πράγμα και κάθομαι και τρίβω σαν χαζή τόσο καιρό; Πρέπει να πάω σε ένα Κωτσόβολο επειγόντως να ρωτήσω για να σιγουρευτώ. Ευχαριστώ κορίτσια

]
Παλιά 12-07-11, 10:18   #115
mamavicky

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δυστυχως βρωμαει πολυ ομως μετα....εγω εκανα την εξης τεραστια βλακεια...γενικα ξεχναω παρα πολυ οποτε να τι εκανα η χαζη. αφου προσπαθησα με σαπουνι με ξυδι με λεμονι κ τα σχετικα αφου του μιλε δεν το χρησιμοποιω γιατι βρωμαει κ μετα απο πολυ καιρο κ τι εβαλα στην απελπισια μου η χαζη? αυτο το σπερυ χλωρινη 3 σε 1 για την κουζινα κ το μπανιο.κ σαν να μην εφτανε αυτο ξεχασα να το ξεβγαλω κα βτρωμισε ολος ο τοπος στο μαγειρεμα κ εγω να μην το θυμαμαι καθολου τι ειχα κανει κ να νομιζω πως ειναι απο τα λαδια του φαγητου κ δυστυχως το φαγαμε κιολας το φαγητο.
Παλιά 12-07-11, 10:20   #116
mamavicky

Προεπιλογή

ελπιζω μονο να μην ηταν καρκινος αυτο που φαγαμε
Παλιά 12-07-11, 10:22   #117
mamavicky

Προεπιλογή borax

το borax που το βρισκει κανεις κοριτσια?
Παλιά 01-12-12, 15:55   #118
andrian

andrian χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω ειμαι εγκυος επτα μηνων και καθαρισα εχθες το φουρνο φορωντας μια μασκα προληπτικα με ενα καθαριστικο που μου συστησε μια φιλη μου dealer....δε θα πω εταιρεια ,να μη θεωρηθει διαφημιση.
Γενικα με αυτα τα καθαριστικα ημουν δυσπιστη μιας και μυριζανε παρα πολυ,ακομα και μερες μετα το καθαρισμα...Αφου φοβομουν μηπως αν μεινει κατι απο τα καθαριστικα γινεται σκονη και πεφτει στο φαγητο....
Η φιλη μου μου υποσχεθηκε λαγους με πετραχειλια και το πηρα....Ειναι οντως καλο....Ειχα αφησει το φουρνο απο την αρχη της εγκυμοσθνης ακαθαριστο και τον καθαρισε....και κατι κατσαρολες με κολλημενα λιπη απο κατω που οσο και να τα ετριβα δεν εβγαιναν,τα καθαρισα....
ειναι γνωστη αλυσιδα προιοντων για το σπιτι....αν ψαξετε λιγο σιγουρα ολο και καποια γνωστη θα εχετε σε αυτη την εταιρεια καθαριστικων
Ο χρήστης andrian δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-12-12, 16:22   #119
mamana

mamana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω τον καθαριζω τον φουρνο μου με σοδα κ ξυδι
ριχνω την σοδα κ μετα το ξυδι κ αφριζει κ τριβω μ'ενα σφουγγαρακι
βεβαια το κανω μετα απο 1-2 ψησιματα στον φουρνο
δεν τον αφηνω καιρο γιατι κολλανε τα λιπη κ ειναι δυσκολο να βγουν
χημικα δεν εχω βαλει ποτε!!!

Ο χρήστης mamana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-12-12, 16:46   #120
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

στο φουρνο και σε διαφορα σκευη χρησιμοποιω overlay για τα λιπη.
Ο χρήστης ΛΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές