Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Τρίτο Τρίμηνο (24η εβδομάδα - μέχρι τον τοκετό)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-04-10, 19:47   #1
zaxarini

Περιοχή: Santorini
zaxarini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΝΕΤΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΣΑΣ?

Αυτα τα σιδηρα-ασβεστια-μαγνησια-φιλικα οξεα μου εχουν σπασει τα νευρα!
Ειμαι στην 36 εβδομαδα και ομολογω πως σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου δεν τα επερνα τακτικα,τωρα πλεον δεν τα περνω καθολου.
Η μπεμπα ειναι μια χαρουλα,εχει φτσασει τα 3κιλα το καμαρι μου!
Εσεις τα περνετε τακτικα?
Παλιά 10-04-10, 19:55   #2
mariw

Περιοχή: νεο ηράκλειο
mariw χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

νομίζω ότι καλό θα είναι να τα πέρνεις γιατί όλα τα μωράκια έχουν ανάγκη από όλα αυτά που εσύ τα θεωρείς χαζά..μην το κάνεις για εσένα κάντο για το μωράκι.. εγώ φυσικά κ τα πέρνω εφόσον πρέπει κ αν δεν τα έπερνα οι εξετάσεις όλες θα ήταν πολύ χαμηλές που αυτό φυσικά θα επηρέαζε κ τον μπέμπη μου..
Ο χρήστης mariw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-04-10, 20:02   #3
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν τα επαιρνες απο αποψη η γιατι σου ηταν κοπος???
Παλιά 10-04-10, 20:02   #4
zaxarini

Προεπιλογή

Οι εξετασεις μου απ την αρχη ηταν μια χαρα-μονο με τον αιματοκριτη εχω ενα θεμα αλλα αυτο ειναι απο παντα.
Και οι μετρησεις της μπεμπας ειναι μια χαρα!
Δεν τα αντεχει το στομαχι μου,εχω ολη την μερα καουρες.
Παλιά 10-04-10, 20:05   #5
mariw

mariw χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αραγε ο γιατρος τι λεει?
Παλιά 10-04-10, 20:06   #6
zaxarini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MarcoPolo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα επαιρνες απο αποψη η γιατι σου ηταν κοπος???
Κοπο σιγουρα δεν μου κανει!
Απλα ειμαι της αποψης πως η φυση σου προσφερει απλοχερα ολα οσα χρειαζεσαι χωρις να ειναι αναγκη να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με ενα καρο χαπια και αμπουλες!
Παλιά 10-04-10, 20:06   #7
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χωρις αυτα σταματησαν οι καουρες??? γιατι μπορει να προερχονται απλως απο την εγκυμοσυνη. Το φιλισιν σιγουρα βοηθαει παντως στα αιματολογικα.
Παλιά 10-04-10, 20:08   #8
zaxarini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariw Εμφάνιση μηνυμάτων
αραγε ο γιατρος τι λεει?
Ο γιατρος λεει πως πρεπει να τα περνω!
Παλιά 10-04-10, 20:08   #9
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αρα απο αποψη, οποτε αφου αυτο πιστευεις καλα εκανες, οτι και να σου πει ο γιατρος η εμεις δεν εχει νοημα.
Παλιά 10-04-10, 20:10   #10
zaxarini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Χωρις αυτα σταματησαν οι καουρες??? γιατι μπορει να προερχονται απλως απο την εγκυμοσυνη. Το φιλισιν σιγουρα βοηθαει παντως στα αιματολογικα.
Οχι δεν σταματησαν,αλλα οταν τα επερνα ενοιωθα ακομα χειροτερα!
Παλιά 10-04-10, 20:10   #11
marsolan

marsolan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Zaxarini,
μια απο τα ιδια κι εγω.Προσπαθησα πολυ να τα παρω,αλλαξα και διαφορα σκευασματα αλλα λογω υπερεμεσης και κατα συνεπεια ευαισθητου στομαχιου τα σταματησα. Κι εμενα ευτυχως οι εξετασεις μου βγηκαν πολυ καλες και το μωρο μεγαλωνει πολυ καλα(ευτυχως γιατι ειχα εγνοια).Το μονο αρνητικο που παρατηρω ειναι οτι νιωθω αδυναμια και εξαντληση που ισως να μην ενιωθα αν ειχα τη βοηθεια του σιδηρου.Παντως ο γιατρος μου δεν ανησυχει κι ακομη πληροφορηθηκα κι απο φιλο γυναικολογο οτι σε γυναικες με υπερεμεση δεν ειναι απαραιτητο να δωσουν φαρμακα μεχρι την 22η εβδομαδα.
Παλιά 10-04-10, 20:11   #12
mariw

mariw χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τοτε απλα προβλημα σου αλλα να ξερεις οτι δεν προκαιτε για χαπια που επιβαρυνεις τον οργανισμο σου ειναι απλα κατι σαν εχτρα στην διατροφη σου για να περνει το μωρακι σου οτι τπυ χρειαζετε ωστε να αναπτυσετε κ να γενηθει σωστα..
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-04-10, 20:16   #13
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο σιδηρος και το φιλικο οξυ θα σε βοηθουσαν αιματολογικα και το ασβεστιο ειναι για τα κοκκαλα του μωρου σου καθως και το μαγνησιο για τις συσπασεις νομιζω.

Καταλαβαινω οτι δεν σου αρεσε να τα παιρνεις αλλα αν το σκεφτεις λογικα εισαι τυχερη που ειχες μια τοσο μικρυ θυσια να κανεις για το καλο το δικο σου και του παιδιου σου. Δεν ειναι και κατι φοβερο που δεν μπορεις να το καταφερεις. Καλυτερα να το ξανασκεφτεις και να εισαι συνεπης αν και τωρα φτανεις στο τελος.
Παλιά 10-04-10, 20:20   #14
mariw

mariw χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συμφωνώ απόλυτα!!
Παλιά 10-04-10, 20:21   #15
zaxarini

Προεπιλογή

Μα και μενα ο γιατρος μετα τον 5ο μηνα αρχησε να μου γραφει αυτα τα χαπια,τα οποια μου ειπε πως δεν ειναι για το μωρο,το μωρο οτι ειναι να παρει,θα το παρει απο μενα,τα χαπια ειναι για μενα,αλλα απο την στιγμη που εγω δεν νοιωθω οτι πρεπει να τα παρω καθως ουτε ζαλαδες-ατονια-αιμοραγια στα ουλα κτλ κτλ εχω,δεν βρισκω καποιο λογο να τα πιω!
Το μωρο μου παλι ειναι 2 εβδομαδες πιο μεγαλο απ το κανονικο,απ οτι μου εχει πει ο γιατρος μου.
Παλιά 10-04-10, 20:25   #16
mariw

mariw χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οτι περνεις κ εσυ περνει κ το μωρο...ελεος μεσα σου ειναι κ εχετε κ οι 2 αναγκη απο παραπανω σίδηρο κ ασβεστιο... απορω πως κ δεν εχεισ πεσει κατω..τι να πω...εσυ ξερεις καλυτερα...
Παλιά 10-04-10, 20:28   #17
DEMS

Το avatar του χρήστη DEMS

DEMS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για τα στατιστικά... και στην πρώτη εγκυμοσύνη τα έπαιρνα με απόλυτη συνέπεια και τώρα στη δεύτερη κάνω το ίδιο.
Μάλιστα ο γιατρός μού συνέστησε να εξακολουθήσω να τα παίρνω και μετά τη γέννηση του παιδιού, για όσο διάστημα θηλάζω και έτσι τα έπαιρνα για οκτώ μήνες ακόμα. Όταν τελικά τα σταμάτησα αισθάνθηκα βέβαια μια ανακούφιση που δεν χρειαζόταν να έχω το νου μη περάσει η ώρα για το κάθε φάρμακο.

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας
Ο χρήστης DEMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-04-10, 20:30   #18
marsolan

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zaxarini Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα και μενα ο γιατρος μετα τον 5ο μηνα αρχησε να μου γραφει αυτα τα χαπια,τα οποια μου ειπε πως δεν ειναι για το μωρο,το μωρο οτι ειναι να παρει,θα το παρει απο μενα,τα χαπια ειναι για μενα,αλλα απο την στιγμη που εγω δεν νοιωθω οτι πρεπει να τα παρω καθως ουτε ζαλαδες-ατονια-αιμοραγια στα ουλα κτλ κτλ εχω,δεν βρισκω καποιο λογο να τα πιω!
Το μωρο μου παλι ειναι 2 εβδομαδες πιο μεγαλο απ το κανονικο,απ οτι μου εχει πει ο γιατρος μου.
Να σου πω την αληθεια,εγω ειχα πολυ μεγαλο προβλημα με τους εμετους..τα επαιρνα τα φαρμακα και στο μισαωρο τα εβγαζα-καμια απορροφηση.Το φιλικο βεβαια το αντεξα και ολοκληρωσα την "θεραπεια" ας το πω ετσι. Οταν σταματησαν ελαφρως οι εμετοι ειπα να τα ξαναρχισω..εεεε,τι τα θες επανηλθαν τα συμπτωματα.Το πηρα κι εγω αποφαση και πλεον δεν ενιωθα τυψεις
Ελπιζω παντως τωρα που λογικα θα κανω ξανα εξετασεις να εξακολουθησουν να ειναι καλες οπως οι προηγουμενες.
Παλιά 10-04-10, 20:33   #19
zaxarini

Προεπιλογή

Για ρωτηστε τις γιαγιαδες σας,μην σας πω και τις μαμαδες σου,ποσα συμπληρωματα διατροφης περνανε οταν κυοφορουσαν?
Γιατι η μια απ τις γιαγιαδες μου που μενει σαντορινη,9 παιδια υγιεστατα εκανε,στα χωραφια μεχρι 9 μηνων εσκαβε και φυλικο οξυ δεν εχει ιδεα τι σημαινει!
Παλιά 10-04-10, 20:34   #20
nanana

nanana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
zaxarini μου κι εγω ποτε μου δεν ημουν τακτικη με χαπια και τετοια. κι εμενα παντως ο γιατρος μου ευτυχως ειναι κατα των σκευασματων και μου πε αυτο που λες κι εσυ οτι το μωρο οτι ειναι να παρει θα το παρει. εμεις οι μανουλες ημαστε το θεμα που εξαντλουμαστε. στον 5ο μηνα αρχισε να μου δινει μονο σιδηρο (gynotardyferon που περιεχει και φυλλικο). κι εμενα με πειραζει στο στομαχι αλλα επειδη ειχα αρχισει να νιωθω αδυναμη το παιρνω καθε μερα. οσο για ασβεστιο ευτυχως ο γιατρος δε θελει να παρω καθολου λεει οτι εχουν γινει ερευνες που λενε οτι δεν κανει καλο στο μωρο οταν το παιρνεις σε σκευασμα και μου συνεστησε να πινω πολυ γαλα για να το παιρνω φυσικα. καλυτερα γιατι καποια στιγμη στο παρελθον που ειχα παρει με το ζορι το επινα δε μ'αρεσε καθολου.
Ο χρήστης nanana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-04-10, 20:42   #21
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aφου εχεις καταληξει οτι κανεις το σωστο βρε κοριτσι μου τι το σκαλιζεις και ρωτας τι κανουν οι αλλες μαμαδες??? Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και πορευεται συμφωνα παντα με αυτα που πιστευει και αντεχει. Αφου το πιστευεις απολυτα οτι δεν τα χρειαζεσαι καλα εκανες. Μην το ψαχνεις αλλο γιατι δεν θα σου αρεσουν αυτα που θα ακουσεις.
Παλιά 10-04-10, 20:42   #22
marsolan

Προεπιλογή

Αυτο για το ασβεστιο δεν το ηξερα!!!!!!!!παντως εμενα το ασβεστιο επεσε λιγακι,οχι κατω απο τα ορια αλλα επεσε...βεβαια δεν τρωω γαλακτοκομικα τωρα δυστυχως.Ισως με σωζει το οτι ετρωγα παρα πολλα πριν μεινω εγγυος και μεχρι που ξεκινησε το προβλημαμε το φαγητο.
Παλιά 10-04-10, 20:43   #23
v & a

Το avatar του χρήστη v & a

Περιοχή: ...στο υπέροχο μυαλουδάκι των 2 κοριτσιών μου!!!
v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κι εγω δε τα παιρνα τακτικα...στη μια 4 μηνες δεν ειχα παρει τιποτα. στη 2η εγκυμοσυνη μου ψιλοξεχνουσα το σιδηρο. ωσπου ο αιματοκριτης ειχε πεσει τοσο που μετα που τα παιρνα κανονικα δεν ανεβαινε... και επειδη τα μωρα τραβανε απο μας οτι χρειαζονται και εεμεις "σουρωνουμε" το προβλημα ειναι δικο μας. εμενα η γυναικολογος μου μου λεγε πως αμα εχω τοσο χαμηλο αιματοκριτη δε με βαζει να γεννησω γιατι θα χασω που θα χασω αιμα, θα καταληξει επικινδυνο ισως κ για τις 2 μας! βεβαια αν θα το χωνευα το μωρο δε μου ειπε, γιατι να το κρατησω για παντα μεσα δεν επαιζε!!!!!:P
τη 1η φορα δε που με σηκωσαν απο το κρεββατι εριξα μια λιποθυμια ναααααα....χ%στηκαν ολες επανω τους!
Παλιά 10-04-10, 20:47   #24
zaxarini

Προεπιλογή

Οταν εμεινα εγκυος και πηγα πρωτη φορα στον γιατρο μου ειπε κατι το οποιο το καταλαβα λιγο αργοτερα....''εχε τα αφτια σου κλειστα και μην ακους κανεναν παρα μονο εσενα,μονο εσυ μπορεις να καταλαβεις τι σου κανει καλο και τι οχι''
Εχω ακουσει τα απιστευτα και εχω διαβασει κιολας,για το κακο που κανει το ανθρακικο απο τα αναψηκτικα,οτι οι καουρες ειναι απο τα μαλλια του μωρου,οτι ενα βραφος δεν ειναι δυνατον να εχει λοξυγγα και ενα καρο ακομα τετοια,δεν ειμαι πιο εξυπνη απο κανεναν,ουτε γνωριζω περισσοτερα,ουτε και θα κρινω τις πραξεις του αλλου,αλλα παρατηρησα πως οσες γινοντε μανουλες ξαφνικα τα ξερουν ολα!
Παλιά 10-04-10, 20:51   #25
zaxarini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Aφου εχεις καταληξει οτι κανεις το σωστο βρε κοριτσι μου τι το σκαλιζεις και ρωτας τι κανουν οι αλλες μαμαδες??? Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και πορευεται συμφωνα παντα με αυτα που πιστευει και αντεχει. Αφου το πιστευεις απολυτα οτι δεν τα χρειαζεσαι καλα εκανες. Μην το ψαχνεις αλλο γιατι δεν θα σου αρεσουν αυτα που θα ακουσεις.
Μου αρεσει να ακουω γνωμες!
Ισως να μαθω και κατι που δεν γνωριζω ενω νομιζω το αντιθετο!
Παλιά 10-04-10, 20:54   #26
zaxarini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v&a Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω δε τα παιρνα τακτικα...στη μια 4 μηνες δεν ειχα παρει τιποτα. στη 2η εγκυμοσυνη μου ψιλοξεχνουσα το σιδηρο. ωσπου ο αιματοκριτης ειχε πεσει τοσο που μετα που τα παιρνα κανονικα δεν ανεβαινε... και επειδη τα μωρα τραβανε απο μας οτι χρειαζονται και εεμεις "σουρωνουμε" το προβλημα ειναι δικο μας. εμενα η γυναικολογος μου μου λεγε πως αμα εχω τοσο χαμηλο αιματοκριτη δε με βαζει να γεννησω γιατι θα χασω που θα χασω αιμα, θα καταληξει επικινδυνο ισως κ για τις 2 μας! βεβαια αν θα το χωνευα το μωρο δε μου ειπε, γιατι να το κρατησω για παντα μεσα δεν επαιζε!!!!!:P
τη 1η φορα δε που με σηκωσαν απο το κρεββατι εριξα μια λιποθυμια ναααααα....χ%στηκαν ολες επανω τους!
Αυτο που λες με τον αιματοκριτη δεν το ηξερα,οτι μπορει να εχω προβλημα στην γεννα,αλλα θυμαμε πως ακομα και τοτε που το επερνα τακτικα εκεινος βρισκοταν στο 30!
Η ξαδερφη μου γεννησε με 28 η 29 χωρις να εχει καποιο προβλημα εκεινη η το μωρακι της.
Παλιά 10-04-10, 21:06   #27
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mπορει στο 28 αιματοκριτη να εισαι μια χαρα και στο 26 27 λιποθυμη, αναλογα τον οργανισμο και πολλους αλλους παραγοντες που παιζουν ρολο. Το θεμα ειναι να μην φτασει σε αυτο το σημειο καποιος γιαυτο παιζει ρολο η προληψη.
Παλιά 10-04-10, 21:27   #28
nanana

nanana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω ετυχε να παιρνω ασβεστιο στην αρχη της εγκυμοσυνης για καποιο αλλο λογο ασχετο με εγκυμοσυνη και ο γυναικολογος μου πε να το κοψω αμεσα και οτι δε θελει να παρω καθολου κατα την εγκυμοσυνη εκτος κι αν εχω σοβαρο προβλημα που δεν ειχα βεβαια. οπως καταλαβαινετε και καθε γιατρος εχει τις δικες του αποψεις. κατα τα αλλα σας ειπα και σιδηρο στον 5ο ξεκινησα αλλα αυτο εξαρταται και απ τα αιματολογικα. εγω εχω 38 αιματοκριτη κι ετσι δεν εχω προβλημα. για αλλες μπορει να ειναι απαραιτητο.
Ο χρήστης nanana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-04-10, 21:31   #29
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ να πώ την αλήθεια μόνο το ασβέστιο δεν πάιρνω τακτικά και αισθάνομαι πολύυυάσχημα γι αυτο....με ψιλοχαλάει βέβαια γι αυτο το "ξεχνάω" αλλά θεωρώ τον εαυτό μου αδικαιολόγητο...πίνω γάλα και όταν ρώτησα το γιατρό μου αν το ασβέστιο είναι και για το μωρό ή μόνο για εμένα γέλασε....γιατί μου λες λέει να το δίνουμε στην εγκυμοσύνη?? Φυσικά είναι και για το μωρό, τώρα προσπαθώ να μην το ξεχνάω γιατί είμαι υπεύθυνη γι αυτό το μωράκι και για αυτά τα συστατικά που πρέπει να παίρνει..μετά τί θα λέω?? δεν το ταίζω γιατί δε γουστάρω????
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-04-10, 21:55   #30
lineal

lineal χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για ρωτηστε τις γιαγιαδες σας,μην σας πω και τις μαμαδες σου,ποσα συμπληρωματα διατροφης περνανε οταν κυοφορουσαν?
Γιατι η μια απ τις γιαγιαδες μου που μενει σαντορινη,9 παιδια υγιεστατα εκανε,στα χωραφια μεχρι 9 μηνων εσκαβε και φυλικο οξυ δεν εχει ιδεα τι σημαινει!
εχεις δικιο τι να πω...
και γω οταν ειδα οτι πρεπει να παιρνω 6 χαπια τη μερα,επαθα σοκ,τωρα βεβαια μου γιναν συνηθεια και δε σκεφτηκα καν να μη παρω καποιο κι ας με αναγουλιαζει αυτο το ασβεστιο,κλεινω τη μυτη και το παιρνω.
αλλα τοσα φαρμακα και γω αναρωτιεμαι,ξερεις και μετα αρχιζεις να σκεφτεσαι και αλλα,οτι αυτα τα χαπια θελουν να μας κανουν να βγαζουμε πιο "υπακουα"παιδια---αααα δε τα λεω εγω,οι συνομοσιολογοι
Ο χρήστης lineal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-04-10, 22:28   #31
Mara-76

Το avatar του χρήστη Mara-76

Περιοχή: Athina
Mara-76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω παλι τα παιρνω...όποτε το θυμηθώ...υποτιθεται οτι μαγνησιο πρεπει να παιρνω 2 φορεσ τη μερα...ε παιρνω μια...δεν ιεμαι κ συνηθισμενη σε χαπια κ προγραμματα ¨π
Παλιά 10-04-10, 22:35   #32
zaxarini

Προεπιλογή

Να πω την μαυρη αληθεια μου και γω στην αρχη ειχα τυψεις που δεν τα επερνα,μετα σκεφτηκα αυτο με τις γιαγιαδες μας....ο καθε γιατρος λεει τα δικα του νομιζω....ισως να περιμενω να ακουσω αλλη μια εγκυμονουσα που κανει οτι κανω και γω για να ικανοποιησω τον εγωισμο μου και να επιβεβαιωθω οτι κανω το σωστο ενω μπορει και να μην το κανω....αλλα αρνουμε ρε γ..... να τα παρω!
Με τις καουρες που εχω γιατρος μιας φιλης μου ειπε να παρω zantac!!!!
Ο δικος μου γιατρος μονο simeco και αυτο μονο οταν πεθαινω.
Δεν ξερω ρε κοριτσια αλλα οσο η μπεμπα μου μεγαλωνει μεσα σε καλο περιβαλον χαπια δεν περνω!
Παλιά 10-04-10, 22:44   #33
andith

andith χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βασικα τα χαπια τα περνεις για σενα οχι για το μωρο!!το μωρο οτι χρειαζεται το περνει απο σενα!!κ αν τρεφεσαι κ καλα κ σωστα δεν ειναι κ τοσο χρησιμα!!τις περνεις τις βιταμθνες απ το φαγακι!!
Ο χρήστης andith δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-04-10, 22:48   #34
zaxarini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andith Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα τα χαπια τα περνεις για σενα οχι για το μωρο!!το μωρο οτι χρειαζεται το περνει απο σενα!!κ αν τρεφεσαι κ καλα κ σωστα δεν ειναι κ τοσο χρησιμα!!τις περνεις τις βιταμθνες απ το φαγακι!!
χερομαι που το ακουω αυτο,της ιδιας αποψης μου ειμαι
Παλιά 10-04-10, 22:56   #35
v & a

Το avatar του χρήστη v & a

Περιοχή: ...στο υπέροχο μυαλουδάκι των 2 κοριτσιών μου!!!
v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ενα ακομα παραδειγμα για να παιρνουμε το σιδηρο μαςειναι μια γνψστη μου που σε ολη την εγκυμοσυνη ειχε αιματοκριτη 40 κ ετσι ο γιατρος της της ειπε πως δε χρειαζοταν σιδηρο. οταν γεννησε σας πληροφορω πως επεσε τοσο που χρειαστηκε μεταγγιση. κ λεω: αν ημασταν εμεις στη θεση της που εγω πχ μπηκα για γεννα με 32 και μου πεφτε τοσο τι θακανα? η μεταγγιση ειναι ρισκο για να πεις "ε δε πειραζει το πολυ πολυ αν χρειαστει να κανω..." εγ γεννησα μετα απο αυτην, αν ηξερα αυτο το περιστατικο τοτε θα τους επαιρνα τους σιδηρους μου στανταρ!!!!
Παλιά 10-04-10, 22:59   #36
marsolan

Προεπιλογή

εγω ουτε zantac,ουτε simeco.Μονο Gaviscon κι αυτο οχι καθε μερα.Ααα,εννοειται κι εγω πλεον δεν εχω τυψεις...τι να γινει????????μακαρι να μπορουσα να τα παρω.
Παλιά 10-04-10, 23:09   #37
MiLoupaki

MiLoupaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πιστευω πως για να γράψει ο γιατρός το καθε φαρμακο...είναι γιατί το χρειαζόμαστε...κι εγώ βαρέθηκα να παίρνω 6 χαπάκια τη μέρα.....αλλά αν δεν τα έπαιρνα...σίγουρα θα είχα αποβάλει....το κάθε φάρμακο βοηθάει και σε κάτι...
Ο χρήστης MiLoupaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-04-10, 00:18   #38
superb

superb χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δηλαδή να υποθέσω ότι θα γεννήσεις κι εσύ στα χωράφια? (!!!) Γιατί ποιος ο λόγος να έχεις γυναικολόγο αν δεν ακολουθείς τις συμβουλές του?
Ο χρήστης superb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-04-10, 00:38   #39
beloved

Το avatar του χρήστη beloved

Περιοχή: ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΑΘΗΝΑ
beloved χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια ας μην υπερβαλλουμε!!!το μωρο τα θρεπτικα συστατικα που πρεπει να παρει θα τα παρει...τα συμπληρωματα ειναι για τη μαμα, εφοσον χανει τις βιιταμινες που τις παιρνει το μωρακι! ο γιατρος μου οταν τον ρωτησα γελασε και μου ειπε αν ειναι δυνατον στις μερες μας μια γυναικα να εχει ελλειψη βιταμινων...ενταξει ο σιδηρος χρειαζεται αλλα ολα τα αλλα εχουν γινει πλεον μοδα...αυτα μου ειπε, οπως επισης οτι ειναι προτιμοτερο να πινουμε αφθονο γαλα, παρα χαπια ασβεστιου...

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!
Ο χρήστης beloved δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-04-10, 00:46   #40
fwfw

Περιοχή: CHALKIDA
fwfw χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγώ παρόλο που οι εξετάσεις μου είναι παραπάνω από καλές, έχω αιματοκρίτη 42, τα χάπια μου τα πίνω κανονικά.
κάποια στιγμή μου τελείωσε το ασβέστιο και δεν το πείρα μια μέρα .........και είχα τύψεις.

Ο χρήστης fwfw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές