Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 12-04-10, 12:48   #1
martha

martha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ ΜΕ ΠΥΟΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙς ΠΥΡΕΤΟ...

Το θεμα λοιπον ειναι το εξης...Η κορη μου ειναι 21 μηνων.Απο τον Σεπτεμβριο εκανε την 1η πυωδη αμυγδαλιτιδα, μεχρι τωρα εχει κανει 6!!!...Σχεδον καθε μηνα παιρνει αντιβιωση.Στα 5 επεισοδια ηταν απυρετη.Την καταλαβαινα οτι κατι εχει γιατι την εβαζα κατω και της εβλεπα τον λαιμο.Δρ Μαρθα!!!!Βλεπω το πυακι μιλω με παιδιατρο και ξεκινω αντιβιωση.Η απορια που εχω ειναι αν δεν της δωσω αντιβιωση θα σηκωσει πυρετο?...Βεβαια για να μου λυθει θα πρεπει να το κανω.Ο πυρετος ομως με ζοριζει οπως και το παιδι.Εσεις τι θα κανατε?
Παλιά 12-04-10, 12:56   #2
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το πρόβλημα δεν είναι αν θα κάνει πυρετο, αλλά το πύον, γιατί μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε άλλα όργανα. Μήπως να επισκεφθείς έναν ΩΡΛ καλύτερα;
Παλιά 12-04-10, 13:03   #3
martha

martha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοιτα η παιδιατρος μου λεει οτι πιθανον να χρειαστει να αφαιρεθουν οταν φθασει στην ηλικια για αφαιρεση.Το καλοκαιρι θα κανουμε την λεγομενη εξεταση asto για να δουμε τα επιπεδα του στρεπτοκοκου.Ο ωρλ τι παραπανω να κανει τωρα?..Ουτως η αλλως παιρνει αντιβιωση σε καθε επεισοδιο.
Παλιά 14-04-10, 23:50   #4
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο martha Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα η παιδιατρος μου λεει οτι πιθανον να χρειαστει να αφαιρεθουν οταν φθασει στην ηλικια για αφαιρεση.Το καλοκαιρι θα κανουμε την λεγομενη εξεταση asto για να δουμε τα επιπεδα του στρεπτοκοκου.Ο ωρλ τι παραπανω να κανει τωρα?..Ουτως η αλλως παιρνει αντιβιωση σε καθε επεισοδιο.
Εμας εδω στο Βελγιο μας εστειλε η παιδιατρος για ακτινογραφια και σε ΩΡΛ. Αλλωστε αν ειναι να γινει επεμβαση ο ΩΡΛ θα την κανει.. (εμεις εχουμε προβλημα με τα κρεατακια και οι αμυγδαλες αν και ειναι μεγαλυτερες απο το φυσιολογικο θα παραμεινουν)
Ο χρήστης mmdad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-10, 11:33   #5
mesastoura

Περιοχή: metamorphosis attica
mesastoura ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to mesastoura
Προεπιλογή

μια εναλλακτική είναι η ομοιοπαθητική. ίσως να καταφέρεται να αποφύγετέ κάποιες αντιβιώσεις καθώς και την αφαίρεση.
Παλιά 29-05-10, 10:41   #6
martha

martha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mesastoura Εμφάνιση μηνυμάτων
μια εναλλακτική είναι η ομοιοπαθητική. ίσως να καταφέρεται να αποφύγετέ κάποιες αντιβιώσεις καθώς και την αφαίρεση.
καλημερα....στο μερος που ειμαι Βορ.Ελλαδα δεν υπαρχει ομοιοπαθητικος παιδιατρος παρα μονο σκετο ομοιοπαθητικος.Γνωριζεις αν μπορω να απευθυνθω σε αυτον?
Παλιά 29-05-10, 11:41   #7
bouboukakia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
bouboukakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο δικός μας ΩΡΛ μας είπε ότι πύον από πύον έχει διαφορά. Δηλ. αν είναι διάστιχτες οι αμυγδαλές με πύον (βουλίτσες εδώ κι εκεί) θέλει αντιβίωση. Αν είναι μια κύστη μόνο δεν χρειάζεται, θα φύγει μόνο του.
Νομίζω πρέπει να συμβουλευτείς ΩΡΛ . Ο παιδίατρος την εξετάζει ή σου δίνει αντιβίωση μετά από τη δική σου διάγνωση;
Ο χρήστης bouboukakia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-10, 12:01   #8
mesastoura

Περιοχή: metamorphosis attica
mesastoura ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to mesastoura
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο martha Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα....στο μερος που ειμαι Βορ.Ελλαδα δεν υπαρχει ομοιοπαθητικος παιδιατρος παρα μονο σκετο ομοιοπαθητικος.Γνωριζεις αν μπορω να απευθυνθω σε αυτον?
Ναι μπορείς, δεν χρειάζεται να έχει κάποια ειδικότητα ούτε να είναι παιδιάτρος.
Η απόφαση είναι δική σας, η γνώμη μου είναι πως μια δοκιμή αξίζει αλλά δεν είναι η άμεση και εύκολη λύση. Τα παιδιά ανταποκρίνονται καλύτερα από ότι οι ενήλικες.
Παλιά 06-03-12, 22:24   #9
citron

citron ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επαναφέρω το θεμα γιατι ειδε ο μικρος μας σημερα ΩΡΛ. Βγηκε οτι εχει πυον στις αμυγδαλες που σχεδον ακουμπανε η μια στην αλλη, αλλα δεν εχει πυρετο. Το ιδιο πραγμα ειχα προσεξει οτι ειχε στις αμυγδαλες πριν απο ενάμιση μηνα, με πυον, χωρις πυρετο αλλα που εμεναν ετσι για εβδομαδες. Τοτε η παιδιατρος ειχε πει οτι εφόσον δεν κανει πυρετο δεν δινουμε και αντιβιωση. Η ΩΡΛ που τον ειδε σημερα, ειπε να δωσουμε γιατι εαν δεν ανταποκριθουν οι αμυγδαλες στην αντιβιωση θα πρεπει να τις αφαιρεσει επειδη ειναι υπερτροφικες.
Να σημειωσω οτι το παιδι το πηγα στον ΩΡΛ γιατι εχει προβλημα αναπνοης στον υπνο ( νομιζα οτι ειναι κρεατακια, μου ειπε οτι ειναι συνδυασμος κρεατακια - αμυγδαλες ) και επισης οτι εγω μια ζωη κανω πυον στις αμυγδαλες χωρις αλλο συμπτωμα. Η ΩΡΛ ομως δεν μου απαντησε πως μπορει να εχει πυον στις αμυγδαλες τοσο καιρο χωρις αλλο συμπτωμα. Τωρα εθεσε και το θεμα τις αφαιρεσης...Ειχε κανεις τιποτα παρομοιο?

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές