Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 16-04-10, 11:30   #1
αστεριας

αστεριας χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Βιταμινη Ε !βοηθαει καπως??

γεια σας!να μαι παλι!
αυτο το θεματακι το ανοιγω γιατι εχω ακουσει οτι η βιταμινη Ε μπορει να βοηθησει πολυ τις γυναικες που προσπαθουν να συλλαβουν!
ειναι οντως αληθεια αυτο?αν ναι που ακριβως βοηθαει??αρκει να την παιρνεις απο τις τροφες ή λειτουργει καλυτερα με συμπληρωμα?
Παλιά 16-04-10, 14:12   #2
jennny

Το avatar του χρήστη jennny

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
jennny χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η βιταμίνη Ε βοηθάει πολύ στην ανάπτυξη του ενδομήτριου από ότι ξέρω μπορείς να κάνεις διατροφή αλλά για να σου πώ εμένα μου έρχεται πιό εύκολο να παίρνω χάπια...για την ακρίβεια παίρνω τρία μαζεμένα μετά το φαγητό...Eviol A (βιταμίνη Ε), filicine (φιλικό οξύ-το οποίο επίσης κάνει πολύ καλό και βοηθά στην σύλληψη) και τέλος το χειρότερο μου seven seas (μουρουνέλαιο σε χάπια) μπλιαχ...
Παλιά 16-04-10, 16:06   #3
ultraviolet

Το avatar του χρήστη ultraviolet

ultraviolet χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΕVIOL Α!!! ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΕVIOL!! η α, περιεχει βιταμινη α που απαγορευεται στην εγκυμοσυνη.
την απλη εβιολ, με φιλικο οξυ, μου τη συστησε κι εμενα ο γυναικολογος μου οταν βαλαμε μπρος για μωρακι, προστατευει και τη μανουλα και το εμβρυο.
Παλιά 16-04-10, 20:01   #4
αστεριας

Προεπιλογή

εννοεις αυτη στο πρασινο κουτι?
Παλιά 16-04-10, 20:23   #5
ΗΛΙΟΣ

ΗΛΙΟΣ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μουρουνέλαιο;;;;;;;;;;;; Που το θυμηθήκανε;;;;;;;;; Αυτό το έπαιρνε η μάνα μου όταν ήταν παιδί.............
Ο χρήστης ΗΛΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 20:27   #6
LUVELINA

Το avatar του χρήστη LUVELINA

Περιοχή: ιωάννινα
LUVELINA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ωμέγα 3 λιπαρα. το μουρουνελαιο έχει ωμέγα 3 και 6 απαραιτητα στην εγκυμοσυνη.διαιτολογος μου το ειπε και εμένα γιατί δεν τρωω ψαρια
Ο χρήστης LUVELINA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 21:19   #7
jennny

jennny χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Άσε Ήλιε μου το μουρουνέλαιο δεν παλεύεται με τίποτα...δε πα να είναι και χάπι μια χαρά το γεύεσαι στην χώνεψη...μπλιααααχχχχχ....
Παλιά 16-04-10, 21:35   #8
LUVELINA

Προεπιλογή

ειναι όντως απαίσιο και η γευσή του μένει αλλά είναι πολυ καλό
Παλιά 16-04-10, 21:36   #9
LUVELINA

Προεπιλογή

λέγοντας καλό εννοώ ωφέλιμο, όχι γευστικό
Παλιά 16-04-10, 21:37   #10
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βιταμινη Ε μου ειχε δωσει ο γιατρος κ στις 2 εγκυμοσυνες. μου ελεγε οτι κανει καλο,ειναι αντιοξειδωτικη..

Ο χρήστης Eve δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 22:50   #11
αστεριας

Προεπιλογή

στην εδωσε πριν συλλαβεις ή μετα??
Παλιά 17-04-10, 00:31   #12
αγγελικι

αγγελικι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αστερακι καλησπερα εμενα ο γιατροσ μου πριν μαθουμε για το σπερμα μου ειχε δωσει φιλισιν και εβιολ Α μου ειχε πει οτι βοηθαει στην συλληψη επινα ενα καθε μερα μετα το φαγητο.
Παλιά 17-04-10, 13:56   #13
mikio

Το avatar του χρήστη mikio

Περιοχή: Χανιά
mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.tovima.gr/default.asp?pid...&dt=07/04/2009

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!! Το είχα ξαναδιαβάσει και πέρυσι σε άλλο άρθρο και απέφυγα οποιοδήποτε συμπλήρωμα τύπου eviol.
Παλιά 17-04-10, 14:09   #14
amelie@

Το avatar του χρήστη amelie@

amelie@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jennny Εμφάνιση μηνυμάτων
για την ακρίβεια παίρνω τρία μαζεμένα μετά το φαγητό...Eviol A (βιταμίνη Ε), filicine (φιλικό οξύ-το οποίο επίσης κάνει πολύ καλό και βοηθά στην σύλληψη) και τέλος το χειρότερο μου seven seas
Κοριτσάκι το συνδυασμό αυτό σου το συνέστησε ο γυναικολόγος σου;
Πριν λίγο αγόρασα ένα κουτί eviol και λέω να το ξεκινήσω, φαντάζομαι δε βλάπτει σε κάτι όταν είσαι στην προσπάθεια σύλληψης...

Ο χρήστης amelie@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-10, 14:12   #15
DEMS

Το avatar του χρήστη DEMS

DEMS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αστεριας Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας!να μαι παλι!
αυτο το θεματακι το ανοιγω γιατι εχω ακουσει οτι η βιταμινη Ε μπορει να βοηθησει πολυ τις γυναικες που προσπαθουν να συλλαβουν!
ειναι οντως αληθεια αυτο?αν ναι που ακριβως βοηθαει??αρκει να την παιρνεις απο τις τροφες ή λειτουργει καλυτερα με συμπληρωμα?
Γειά σου,

όταν προσπαθούσα να μείνω έγκυος (πριν τον Ευριπίδη) μου είχε δώσει ο γυναικολόγος μου να πίνω μια κάψουλα - συμπλήρωμα διατροφής με βιταμίνη Ε (σου στέλνω πμ για να μη θεωρηθεί διαφήμιση) μάλιστα μου είχε πει να πίνει και ο άντρας μου μια την ημέρα. Όταν έμεινα έγκυος τη σταμάτησα. Δεν ξέρω πως βοηθάει πάντως για όσους μήνες την έπαιρνα, είχα παρατηρήσει ότι είχε ρυθμιστεί καλύτερα ο κύκλος μου και δεν είχα πόνους περιόδου. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο.

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας
Ο χρήστης DEMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-10, 14:22   #16
amelie@

amelie@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ Dems μακάρι να με βοηθήσει (έστω και ψυχολογικά, placebo effect).

Τις καλύτερες ευχές μου για τον Ευριπίδη (υπέροχο όνομα) και για το νέο μωράκι που περιμένεις!!
Κρίνοντας απο το ticker σου να υποθέσω οτι είναι κοριτσάκι;
Φιλιά και περιμένω το πμ.

Παλιά 17-04-10, 14:29   #17
mikio

mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και πάμε πάλι...

Επικίνδυνη η βιταμίνη Ε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης
Αυξάνει τον κίνδυνο γέννησης παιδιού με συγγενείς καρδιοπάθειες

"ΛΟΝΔΙΝΟ Την προσοχή των εγκύων εφιστούν επιστήμονες από την Ολλανδία καθώς, όπως αναφέρουν, η λήψη βιταμίνης Ε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο γέννησης παιδιού με καρδιακές ανωμαλίες. Ειδικοί του Πανεπιστημιακού Ιατρικού Κέντρου Εράσμους στο Ρότερνταμ ανακάλυψαν ότι η πρόσληψη της βιταμίνης, ακόμη και σε δόσεις χαμηλότερες από τη συνιστώμενη ημερήσια δόση, μπορεί να αυξήσει ως και εννέα φορές τον κίνδυνο γέννησης παιδιού με συγγενείς καρδιοπάθειες.

Τα ευρήματα που δημοσιεύθηκαν στο επιστημονικό έντυπο «Βritish Journal of Οbstetrics and Gynaecology» προέκυψαν έπειτα από μελέτη σε 276 γυναίκες των οποίων τα παιδιά γεννήθηκαν με καρδιολογικά προβλήματα, καθώς και σε 324 γυναίκες των οποίων τα παιδιά γεννήθηκαν υγιή. Οπως φάνηκε από τη μελέτη, οι γυναίκες των οποίων τα παιδιά είχαν πρόβλημα στην καρδιά είχαν καταναλώσει υψηλότερες ποσότητες βιταμίνης Ε στην εγκυμοσύνη- 13,3 mg ημερησίως κατά μέσον όρο σε σύγκριση με 12,6 mg που ήταν η κατανάλωση στην ομάδα των γυναικών των οποίων τα παιδιά γεννήθηκαν υγιή. Το 32% των μητέρων με παιδιά που είχαν καρδιολογικό πρόβλημα ελάμβαναν κατά μέσον όρο 14,9 mg της βιταμίνης ημερησίως. Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τις οδηγίες της ΕΕ, η ημερήσια συνιστώμενη δόση πρόσληψης της βιταμίνης είναι τα 20 mg.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα, οι γυναίκες που ελάμβαναν περισσότερα από 14,9 mg βιταμίνης Ε ημερησίως κατά τους δύο πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης είχαν εννιαπλάσιο κίνδυνο να φέρουν στον κόσμο παιδί με καρδιολογικό πρόβλημα. Ιδιος ήταν και ο κίνδυνος για τις γυναίκες που ελάμβαναν αυτές τις ποσότητες της βιταμίνης, η οποία περιέχεται στους ξηρούς καρπούς, στα φυτικά έλαια και στα αβγά, όταν τις ελάμβαναν έναν μήνα πριν από τη σύλληψη.

Τελικώς οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η υψηλή πρόσληψη βιταμίνης Ε από τη μητέρα συνδέεται«με κίνδυνο 1,7 ως εννέα φορές μεγαλύτερο γέννησης παιδιού με συγγενή καρδιολογικά προβλήματα».

Αν και δεν είναι γνωστό για ποιους λόγους η βιταμίνη Ε αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης καρδιακών ανωμαλιών στα βρέφη, οι συγγραφείς της νέας μελέτης σημειώνουν ότι είναι πιθανόν τα υψηλά επίπεδα της βιταμίνης να προκαλούν τροποποιήσεις των γονιδίων που εμπλέκονται στην ανάπτυξη της καρδιάς του εμβρύου, καθώς και αναστολή της δράσης κυτταρικών ενζύμων τα οποία αποβάλλουν τις φυσικά παραγόμενες τοξίνες του οργανισμού."

http://www.tovima.gr/default.asp?pid...&dt=07/04/2009
Παλιά 17-04-10, 14:31   #18
DEMS

DEMS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο amelie@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστώ Dems μακάρι να με βοηθήσει (έστω και ψυχολογικά, placebo effect).

Τις καλύτερες ευχές μου για τον Ευριπίδη (υπέροχο όνομα) και για το νέο μωράκι που περιμένεις!!
Κρίνοντας απο το ticker σου να υποθέσω οτι είναι κοριτσάκι;
Φιλιά και περιμένω το πμ.
Σου έστειλα το πμ και όλη τη θετική μου ενέργεια για γρήγορα αποτελέσματα.
Ναι ο Ευριπίδης θα έχει αδερφούλα σε λίγο καιρό. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και ανταποδίδω. Όλα να σου πάνε καλά, όπως τα θες!

Παλιά 17-04-10, 14:44   #19
LUVELINA

Προεπιλογή

Dems,

θα μπορούσες να μου στείλεις και εμένα με πμ το ονομα του σκευασματος της βιταμίνης ε ? σε ευχαριστώ πολύ.
Παλιά 17-04-10, 18:12   #20
jennny

jennny χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα τι τρέχει τελικά με τα eviol...η αδερφή μου τα έπαιρνε όταν ήταν έγκυος και το μωρό βγήκε μια χαρά...ίσως να φταίνε και άλλοι παράγοντες...εγώ πάντως καλού κακού θα το συζητήσω με τον γιατρό μου...πέρα από όλα αυτά κάνει καλό στα μαλλιά και στο δέρμα!!!
Αυτό που κατά τη γνώμη μου είναι τα καλύτερα για να πάρεις amelie είναι τα filicine(φιλλικό οξύ), βοηθούν στην σύλληψη...και μπορείς να τα πάρεις άφοβα είναι σαν βιταμίνες...εγώ τα παίρνω κάθε μέρα ένα μετά το φαγητό...
Παλιά 17-04-10, 18:22   #21
αστεριας

Προεπιλογή

τελικα καταμπερδευτικα!κανει καλο ή οχι βρε κοριτσια?
λοιπον οποια παει πρωτη σε γιατρο ας ρωτησει μηπως βγαλουμε ακρη!ΟΚ?
Παλιά 17-04-10, 18:33   #22
jennny

jennny χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μάλλον έχει να κάνει με την περίπτωση...

Δείτε αυτό....

"Βιταμίνη Ε: Η βιταμίνη του έρωτα

H βιταμίνη E, γνωστή και ως «βιταμίνη του έρωτα» ή αλλιώς «αναπαραγωγική βιταμίνη», προστατεύει τα κύτταρα του αίματος και ενισχύει τη σεξουαλικότητα και τη γονιμότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι συστήνεται για τη θεραπεία της ανδρικής ανικανότητας.

Μπορεί τα μύδια και τα καρύδια με μέλι να είναι οι πρώτες αφροδισιακές τροφές, που έρχονται στο μυαλό σας, όμως φαίνεται ότι υπάρχουν και άλλα διατροφικά μυστικά για να ανεβάσετε τη λίμπιντό σας. Ένα από αυτά κρύβεται στη βιταμίνη Ε.

Η «ερωτική» βιταμίνη έχει αποδειχτεί ότι συμβάλλει στην παραγωγή σεξουαλικών ορμονών και την ανάπτυξη νέων κυττάρων. Παράλληλα βοηθάει στην καλή λειτουργία του αναπαραγωγικού συστήματος ενώ έχει και αντικαρκινικές ιδιότητες.

Πού θα βρείτε αυτή την πολύτιμη βιταμίνη; Σε όλους τους ξηρούς καρπούς (φιστίκια, καρύδια, κάστανα, αμύγδαλα, φουντούκια), στο ελαιόλαδο, τη σόγια, το αβοκάντο, το σπανάκι, τα σπαράγγια και το μαϊντανό.

Οι διαιτολόγοι συνιστούν να καταναλώνουμε 15 mg βιταμίνης E καθημερινά. Η ποσότητα αυτή αντιστοιχεί σε 3 κουταλιές της σούπας καρύδια και 4 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο ή 1½ αβοκάντο. Για να ενισχυθεί όμως η αναπαραγωγική ικανότητα, χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη ποσότητα βιταμίνης E, που είναι δύσκολο να απορροφηθεί μόνο μέσω της διατροφής.

Πέρα από τις αφροδισιακές της ιδιότητες, η βιταμίνη Ε φροντίζει και για την ομορφιά σας, αφού ενισχύει και διατηρεί την επιδερμίδα ενυδατωμένη. Ειδικά η σόγια περιέχει ουσίες, που εμποδίζουν την εμφάνιση ακμής. "

Παλιά 17-04-10, 18:51   #23
annisa voyrakidi

Το avatar του χρήστη annisa voyrakidi

annisa voyrakidi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μάλλον έχει να κάνει με την περίπτωση...

Δείτε αυτό....

"Βιταμίνη Ε: Η βιταμίνη του έρωτα

H βιταμίνη E, γνωστή και ως «βιταμίνη του έρωτα» ή αλλιώς «αναπαραγωγική βιταμίνη», προστατεύει τα κύτταρα του αίματος και ενισχύει τη σεξουαλικότητα και τη γονιμότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι συστήνεται για τη θεραπεία της ανδρικής ανικανότητας.

Μπορεί τα μύδια και τα καρύδια με μέλι να είναι οι πρώτες αφροδισιακές τροφές, που έρχονται στο μυαλό σας, όμως φαίνεται ότι υπάρχουν και άλλα διατροφικά μυστικά για να ανεβάσετε τη λίμπιντό σας. Ένα από αυτά κρύβεται στη βιταμίνη Ε.

Η «ερωτική» βιταμίνη έχει αποδειχτεί ότι συμβάλλει στην παραγωγή σεξουαλικών ορμονών και την ανάπτυξη νέων κυττάρων. Παράλληλα βοηθάει στην καλή λειτουργία του αναπαραγωγικού συστήματος ενώ έχει και αντικαρκινικές ιδιότητες.

Πού θα βρείτε αυτή την πολύτιμη βιταμίνη; Σε όλους τους ξηρούς καρπούς (φιστίκια, καρύδια, κάστανα, αμύγδαλα, φουντούκια), στο ελαιόλαδο, τη σόγια, το αβοκάντο, το σπανάκι, τα σπαράγγια και το μαϊντανό.

Οι διαιτολόγοι συνιστούν να καταναλώνουμε 15 mg βιταμίνης E καθημερινά. Η ποσότητα αυτή αντιστοιχεί σε 3 κουταλιές της σούπας καρύδια και 4 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο ή 1½ αβοκάντο. Για να ενισχυθεί όμως η αναπαραγωγική ικανότητα, χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη ποσότητα βιταμίνης E, που είναι δύσκολο να απορροφηθεί μόνο μέσω της διατροφής.

Πέρα από τις αφροδισιακές της ιδιότητες, η βιταμίνη Ε φροντίζει και για την ομορφιά σας, αφού ενισχύει και διατηρεί την επιδερμίδα ενυδατωμένη. Ειδικά η σόγια περιέχει ουσίες, που εμποδίζουν την εμφάνιση ακμής. "

ΓΕΙΑ ΣΟΥ JENNY ΕΙΧΑ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΩ!!!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ!!ΑΠΛΑ ΤΗΡΩ ΜΙΑ ΣΙΩΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΖΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ..ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΣΙΓΟΥΡΑ!
Ο χρήστης annisa voyrakidi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-10, 19:25   #24
LUVELINA

Προεπιλογή

δεμς,
σε ευχαριστω πολυ για το π/μ.
καλή λευτεριά και μόνο με ένα πονό.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-04-10, 19:30   #25
amelie@

amelie@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

mikio μου εγώ δεν εννοώ λήψη βιταμίνης e κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά κατά την προσπάθεια σύλληψης...
Όταν μάθουμε τα ευχάριστα τη σταματάμε.
Πάντως καλά κάνεις και μας ενημερώνεις πρέπει να γνωρίζουμε τους κινδύνους και να ψάχνουμε καλά πριν πάρουμε κάτι.

Παλιά 18-04-10, 11:58   #26
jennny

jennny χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μακάρι να πάνε όλα καλά annisa και να μας πείς τα ευχάριστα την άλλη εβδομάδα...

Συμφωνώ με την amelie άς γίνει το πολυπόθητο και μετά το κόβουμε...στο κάτω κάτω για να το δώσει ο γιατρός κάτι παραπάνω θα ξέρει από μας....και να σας πώ την αλήθεια για να μείνω έγκυος και μισό ποτηράκι κώνιο την ημέρα θα έπινα άν μου έλεγαν ότι βοηθάει...!!!! :P
Παλιά 18-04-10, 12:45   #27
mikio

mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο amelie@ Εμφάνιση μηνυμάτων
mikio μου εγώ δεν εννοώ λήψη βιταμίνης e κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά κατά την προσπάθεια σύλληψης...
Όταν μάθουμε τα ευχάριστα τη σταματάμε.
Πάντως καλά κάνεις και μας ενημερώνεις πρέπει να γνωρίζουμε τους κινδύνους και να ψάχνουμε καλά πριν πάρουμε κάτι.
Φιου!! (αναστεναγμός ανακούφισης) Κορίτσια κόντεψα να πιστέψω ότι κανείς δε μου δίνει σημασία... στο τέλος σκέφτηκα "μωρέ μπας και δε φαίνονται τα μνμτ μου"??

Το θέμα το είχα ψάξει πολύ και γενικά είχα ψαχτεί πριν την 1η μου εγκυμοσύνη γιατί από κληρονομικότητα σε πολλά θέματα έχουμε...θέματα... κι ήθελα όσο μπορούσα... να συμβάλω στη γέννηση ενός γερού μωρού. Κι ένα από τα θέματα είναι και τα καρδιακά προβλήματα οπότε το ξεψάχνισα πολύ. Ρώτησα και γιατρούς, χίλια δυο. Στην έρευνα όμως αν είδες αναφέρει ότι ο κίνδυνος είναι εξίσου μεγάλος ακόμα κι αν λαμβάνεται η βιταμίνη κι ένα μήνα πριν τη σύλληψη.
Κι επειδή μέχρι να γίνει αντιληπτή η εγκυμοσύνη περνάει επίσης κάποιο χρονικό διάστημα είπα να σας παραθέσω το άρθρο για να το γνωρίζετε. Επίσης την έρευνα τη διάβασα και σε γνωστό περιοδικό για γονείς.

Αν η διατροφή σας είναι ισορροπημένη, δεν κάνετε καταχρήσεις και ασκήστε τακτικά δε χρειάζεστε συμπληρώματα για να βοηθήσετε τη σύλληψη. Μόνο το φυλλικό οξύ είναι απολύτως απαραίτητο να λαμβάνεται πριν τη σύλληψη (ούτε αυτό βοηθάει πάντως στη σύλληψη) γιατί στα πρώτα στάδια της εγκυμοσύνης αναπτύσσεται ο εγκέφαλος και το κεντρικό νευρικό σύστημα του μωρού και η βιταμίνη αυτή συμβάλει στην υγιή ανάπτυξη των παραπάνω. Αλλά πολλές φορές δεν επαρκούν τα αποθέματα του οργανισμού ή η λήψη του από τις τροφές και γιαυτό δίνεται και συμπλήρωμα στην εγκυμοσύνη. Επίσης μέχρι ουσιαστικά να ανακαλύψει η γυναίκα ότι είναι έγκυος τα παραπάνω όργανα έχουν δημιουργηθεί οπότε είναι καλύτερο να λαμβάνεται από τις προσπάθειες σύλληψης.
Έτσι εγώ το λάμβανα πάνω από 6 μήνες προτού να μείνω έγκυος...
Μπόλικο απόθεμα δλδ!

Καλή επιτυχία σε όλες σας κορίτσια! Το άγχος να διώξετε και θα έρθει πιο γρήγορα το μωρό! Όσα συμπληρώματα κι αν πάρετε αν δε φύγει από το μυαλό σας το σκουληκάκι της αγωνίας... Αυτό είναι το μυστικό! Καλοκαιράκι έρχεται... να πάτε διακοπές και να περάσετε καλά!
Παλιά 18-04-10, 19:18   #28
DEMS

DEMS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LUVELINA Εμφάνιση μηνυμάτων
δεμς,
σε ευχαριστω πολυ για το π/μ.
καλή λευτεριά και μόνο με ένα πονό.
και εγώ σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και (επειδή έχω βρεθεί στη θέση σας) εύχομαι και σε σένα και στα υπόλοιπα κορίτσια που προσπαθούν γρήγορα ένα θετικό τέστ εγκυμοσύνης και εννέα μήνες αργότερα ένα υγιέστατο μωράκι

Παλιά 18-04-10, 19:35   #29
LUVELINA

Προεπιλογή

Να είσαι καλά κορίτσι μου, μακάρι οι ευχές σου σύντομα να γίνουν πραγματικότητα για εμάς.
Παλιά 18-04-10, 19:59   #30
amelie@

amelie@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
....και να σας πώ την αλήθεια για να μείνω έγκυος και μισό ποτηράκι κώνιο την ημέρα θα έπινα άν μου έλεγαν ότι βοηθάει...!!!! :P
χαχαχαχα και γω μια απ τα ίδια, μη σου πω πίνω και ολόκληρο!

mikio
τώρα μόλις πρόσεξα οτι είσαι έγκυος.
Μπράβο, με το καλό να ρθει το αδερφάκιι!
Και ένα άσχετο τώρα, τα Χανιά είναι τέλεια. Έμεινα στην Κρήτη δυο χρόνια λόγω δουλειάς και επειδή την αγάπησα τόσο επέλεξα να κάνω το "ταξίδι του μέλιτος" στην Παλιόχωρα, ρομαντικά και εναλλακτικά.
Φιλιά

Παλιά 20-08-11, 20:01   #31
papagalomania

papagalomania ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βιταμίνη Ε και εξωσωματική

Κορίτσια,
Μία μαία που γνώρισα χτες μου είπε ότι αρκετές κοπέλες που κάνουν εξωσωματική παίρνουν προηγουμένως για κάποιους μήνες 4 κάψουλες την ημέρα eviol, που είναι βιταμίνη Ε. Μία μάλιστα που είχε κάνει 3 αποτυχημένες προσπάθειες, μετά τη θεραπεία έμεινε έγκυος. Της το είχε συστήσει ο γιατρός της να το παίρνει για τουλάχιστον 4 μήνες.
Είναι πολύ φθηνό. Το πήρα κι εγώ.
Να δούμε τι άλλο θα καταπιώ!
Πάντως στις ενδείξεις λέει για προβλήματα γονιμότητας, οπότε δεν βλάπτει. Και δεν έχει παρενέργειες!
Ο χρήστης papagalomania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-11, 08:02   #32
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν πιστεύω ότι αποδίδεις την επιτυχία της 4ης εξωσωματικής σε μια βιταμίνη! Ήταν το τυχερό της να μείνει έγκυος με την 4η η κοπέλα κι έμεινε. Όχι ότι κάνει κακό η βιταμίνη, γενικά η σωστή και ισορροπημένη διατροφή βοηθάει. Φολικό οξύ συνήθως συνιστούν όταν σκοπεύεις να μείνεις έγκυος.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-11, 08:43   #33
MINNI

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
MINNI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τη βιταμίνη Ε γνωρίζω οτι τη δίνουν στους άντρες για καλύτερο σπέρμα όταν προσπαθούν για μωράκι!
Στη γυναίκα δίνουν φολικό οξύ που βελτιώνει τη γονιμότητα!
Παρόλα αυτα η σωστή διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο και φυσικά γενικότερα οι βιταμίνες καλό κάνουν!
Ο χρήστης MINNI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-11, 09:53   #34
papagalomania

papagalomania ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πιστεύω ότι αποδίδεις την επιτυχία της 4ης εξωσωματικής σε μια βιταμίνη! Ήταν το τυχερό της να μείνει έγκυος με την 4η η κοπέλα κι έμεινε. Όχι ότι κάνει κακό η βιταμίνη, γενικά η σωστή και ισορροπημένη διατροφή βοηθάει. Φολικό οξύ συνήθως συνιστούν όταν σκοπεύεις να μείνεις έγκυος.
Μια πληροφορία σας μετέφερα, όπως μου την είπαν. Δεν είναι δική μου εκτίμηση. Το φολικό οξύ πάντως το συνιστούν για τη σωστή ανάπτυξη του παιδιού, όχι για τη διευκόλυνση της σύλληψης.
Ο χρήστης papagalomania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-11, 19:21   #35
lucciola

lucciola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εμάς μας είπε ο γιατρός να παίρνουμε και εγώ και ο άντρας μου βιταμίνη Ε αλλά με σύστημα: 15 μερες παίρνουμε 1 την ημέρα ο καθενας και 15 μέρες δεν παίρνουμε και μετά πάλι τα ίδια. επίσης παίρνω Φολικό οξύ αλλά και αυτό μου είπε για 15 μέρες και μετα στοπ για 15. ενω παλιά μου είχε πει να παίρνω κάθε μέρα. δεν ξέρω τι να πω. μηπως έχει σχέση που είμαι χορτοφάγος και τρώω πολλά φυλλώδη "πράσινα" και ξηρούς καρπούς; ξέχασα να τον ρωτήσω. ότι μου λεει το κάνω. άντε και μέχρι το τέλος του χρόνου να είμαστε έγκυες! αυτήν την ευχή θα την λέω μέχρι να πιάσει.
Ο χρήστης lucciola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-11, 19:30   #36
janetta

janetta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lucciola Εμφάνιση μηνυμάτων
και εμάς μας είπε ο γιατρός να παίρνουμε και εγώ και ο άντρας μου βιταμίνη Ε αλλά με σύστημα: 15 μερες παίρνουμε 1 την ημέρα ο καθενας και 15 μέρες δεν παίρνουμε και μετά πάλι τα ίδια. επίσης παίρνω Φολικό οξύ αλλά και αυτό μου είπε για 15 μέρες και μετα στοπ για 15. ενω παλιά μου είχε πει να παίρνω κάθε μέρα. δεν ξέρω τι να πω. μηπως έχει σχέση που είμαι χορτοφάγος και τρώω πολλά φυλλώδη "πράσινα" και ξηρούς καρπούς; ξέχασα να τον ρωτήσω. ότι μου λεει το κάνω. άντε και μέχρι το τέλος του χρόνου να είμαστε έγκυες! αυτήν την ευχή θα την λέω μέχρι να πιάσει.
δες τα προσωπικα σου μηνυματα!
Ο χρήστης janetta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-08-11, 17:22   #37
SERI1

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
SERI1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα κορίτσια , βιταμίνη Ε παίρνουμε και εγώ και ο άνδρας μου τώρα που είμαστε στις προσπάθειες , το κυριότερο είναι να το παίρνει ο άνδρας -βελτιώνει την ποιότητα σπέρματος- όσο αναφορά τις γυναίκες εκεί που βοηθάει είναι στο ότι ρυθμίζει τον κύκλο και την ωορηξία (αυτά τουλάχιστον ξέρω εγώ απο την γιατρό) , ξέρω επίσης μια συνάδελφο που ήταν πολύ Fun της συγκεκριμένης βιταμίνης και έπαιρνε πριν μείνει έγκυος ο γιατρός της το είχε δώσει σ'αυτή και στον άνδρα της , εγώ εκεί που είδα βελτίωση είναι στα μαλλιά και στα νύχια ...βοηθάει πολύ ! τώρα για το φολικό οξύ παίρνω 1 χαπάκι την ημέρα για τον λόγο που αναφέρθηκε και πιο πάνω , δλδ να έχει αποθέματα ο οργανισμός (βοηθάει στο σχηματισμό του εμβρύου τις πρώτες εβδομάδες)
Ο χρήστης SERI1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές