Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 16-04-10, 23:17   #1
ΗΛΙΑ

Περιοχή: KARDITSA
ΗΛΙΑ χωρίς αξιολόγηση
Red face πρωιμη εφηβεια

γεια σας σε όλους, θα ήθελα να μοιραστω μαζι σας το θεμα που με απασχολει.η κόρη μου είναι 9χρονων και 9 μηνων και αρκετα αναπτυγμενη.το καλοκαιρι την πηγα σε ενδοκρινολογο και μας είπε οτι θα αδιαθετισει στην τεταρτη ταξη όπως και εγινε, μας προτεινε να κανουμε κατι ενεσεις για να καθυστερησουμε τηνεφηβεια.όλοι οι γιατροι που ρωτησα ήταν κατηγορηματικοι, να μην επεμβουμε στη φύση έλεγαν.δεν ξέρω αν έκανα καλα.από χτες παω να τρελαθω.όποια έχει αναλογη εμπειρια ας μου απαντησει
Ο χρήστης ΗΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 23:38   #2
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κανε καταγγελια στον ιατρικο συλλογο τον γιατρο.τι λες τωρα!
Παλιά 17-04-10, 00:42   #3
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να κανει καταγγελια σε τι?
Ο καθενας στην ειδικοτητα του...
Το αν επρεπε ή οχι να κανει αυτο που ειπε ο ενδοκρινολογος δεν ξερω...αλλα κατεγγελια?Να την στηριξει που?

Δεν την πας στο κεντρο αναπτυξης στο παιδων...ειναι πολυ καλο τμημα...
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-10, 00:56   #4
koufetaki

Προεπιλογή

μα ειναι δυνατον να το αφησει ετσι το θεμα αυτο?ξερεις ποσα κοριτσακια αδιαθετουν στην τεταρτη δημοτικου?παρα πολλα κι εχουν και τρυχοφυια!ειναι και κληρονομικο.σαν να μου λες να παω εγω την κορη μου σε ενδοκρινολογο και να της ακνει ενεσεις γτ ειναι 14χρ.και δεν της ηρθε ακομη!πω!πω!εχω τρελαθει απο την ωρα που το διαβασα πραγματικα!να ανασταλει η φυσιολογικη πορεια της φυσης του παιδιου!
Παλιά 17-04-10, 01:09   #5
ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο koufetaki Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ειναι δυνατον να το αφησει ετσι το θεμα αυτο?ξερεις ποσα κοριτσακια αδιαθετουν στην τεταρτη δημοτικου?παρα πολλα κι εχουν και τρυχοφυια!ειναι και κληρονομικο.σαν να μου λες να παω εγω την κορη μου σε ενδοκρινολογο και να της ακνει ενεσεις γτ ειναι 14χρ.και δεν της ηρθε ακομη!πω!πω!εχω τρελαθει απο την ωρα που το διαβασα πραγματικα!να ανασταλει η φυσιολογικη πορεια της φυσης του παιδιου!
Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο και πιο οχι...αλλα 9 χρ ειναι νωρις..και θεωριες εχω ακουσει και ετσι κι αλλιως.Δυσκολη αποφαση...αλλα και τα δυο πρωτοκολα ακολουθουνται....οποτε σ αυτο λεω οτι ...τι καταγγελια να κανει...αφου ειναι αποδεκτο απ τον ιατρικο συλλογο.
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-10, 07:36   #6
ΗΛΙΑ

ΗΛΙΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Tι καταγγελία να κάνω δεν καταλαβα.Αφου η απόφαση ήταν δικάη μου τελικά. Όσο για την κληρονομικότητα έχετε δίκαιο. Και εγώ αδιαθέτησα νωρις και από τους συγγενεις του άντρα μου το ίδιο. Πως θα στηρίξω ψυχολογικα το παιδι με ενδιαφέρει.
Παλιά 17-04-10, 12:28   #7
koufetaki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΦΡΟΔΙΤΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο και πιο οχι...αλλα 9 χρ ειναι νωρις..και θεωριες εχω ακουσει και ετσι κι αλλιως.Δυσκολη αποφαση...αλλα και τα δυο πρωτοκολα ακολουθουνται....οποτε σ αυτο λεω οτι ...τι καταγγελια να κανει...αφου ειναι αποδεκτο απ τον ιατρικο συλλογο.
αααααα!οκ!
ψυχολογικα νομιζω πρεπει να συμπεριφερεστε φυσιολογικα στο παιδι σαφος να ενυσχισετε τον οργανισμο του παιδιου με καποια συμπληρωματα με συνεργασια παιδιατρου μιληστε με αλλες μανουλες που εχουν τα παιδια τους περιοδο σε αυτη την ηλικια,και αφηστε να παρουν ολα την πορεια τους δεν εγινε κατι κακο πια απλα περιοδο του ηρθε του παιδιου δεν ειναι σε ηλικια να μαθει τπτ παραπανω απο του οτι ειναι μια λειτουργια στο σωμα μιας δεσποινης τα υπολοιπα στην εκτη-1η γυμνασιου.ειναι πολυ ζορι μια σταλια αλλα τυχαινει.
Παλιά 17-04-10, 15:40   #8
ΗΛΙΑ

ΗΛΙΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ζορι πολυ μεγαλο δεν λες τιποτα. Και για μενα είναι πολυ μεγαλο ζορι.Προσπαθω να μην το δειχνω αλλα δεν ξερω αν τα καταφερνω.Σαν να κατηγορω τον εαυτο μου για αυτο.Επρεπε να μου μοιασει και σε αυτο; αυτο σκεφτομαι συνεχεια.Οσο γι΄αυτα που λένε οτι δεν αναπτυσονται οταν τους ερχεται περιοδος προσπαθω να μην τα σκεφτομαι γιατι τελικο υψος της εδωσαν 1,65.
Παλιά 17-04-10, 15:47   #9
koufetaki

Προεπιλογή

165 για κοριτσι ειναι καλα!εγω ειμαι 168 και ο αντρας μου 165 σιγα μας εμποδισε σε κατι στην ζωη μας?και τα παιδακια μας γερα ειναι και μια χαρα ημαστε!τωρα κι εγω το χω ακουσει γιατο υψος αλλα ξερω κοριτσια ψηλα που ειχαν περιοδο απο την εκτη δημοτικου και εδωσαν παραταυτα!οταν ηταν 2 χρονων ποσο υψος ειχε?και προς θεου μην ακουω χαζα περι ενοχων!στην τελικη ξερεις τι ειναι να εχεις σε αυτη την ηλικια περιοδο αφου ειχες κι εσυ!δεν νομιζω εκτος απο την ταλαιπωρια του καθε μηνα δεν νομιζω να ηταν τοσο τραγικο!αντε να ευχαριστης τον θεο που ειναι γερη και δυνατη και να την χαιρεσε πολυ πολυ!
Παλιά 17-04-10, 15:53   #10
ΣΤΕΓΙΑ

Το avatar του χρήστη ΣΤΕΓΙΑ

Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟ
ΣΤΕΓΙΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΒΑΛΕ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΣΟΥ!!!
ΤΩΡΑ ΧΤΙΖΕΤΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ(ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ)
ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ.ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
ΕΙΜΑΙ ΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΟΥ(ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ),ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΕ ΦΟΒΙΣΑΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΙΟΜΟΥΝ ΜΟΝΗ......
ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ
Ο χρήστης ΣΤΕΓΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-10, 15:55   #11
ΣΤΕΓΙΑ

Το avatar του χρήστη ΣΤΕΓΙΑ

Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟ
ΣΤΕΓΙΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΗΜΟΥΝ 165
ΤΟΣΟ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 2 ΜΕΤΡΑ
Ο χρήστης ΣΤΕΓΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-10, 09:15   #12
newagemama

Περιοχή: Υμηττός
newagemama χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα κι από μένα

Και σε μένα ήλθε περίοδος στα 9 μου χρόνια και μάλιστα εν έτει 1974, ασυνήθιστο πολύ για την εποχή. Ψήλωσα 2-3 πόντους από τότε και τώρα είμαι 1.69. Πιστέψτε με το πρόβλημα δεν βρίσκεται στι φυσική ανάπτυξη αλλά σ΄ αυτό που εισπράττει ΤΩΡΑ το παιδι από την οικογένεια.

HΛΙΑ ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙ ΤΟ ΘΡΗΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΑΣΚΟΠΗ ΕΝΟΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ. Εσύ κορίτσι μου πώς θα στηρίξεις το παιδί σου όταν είσαι τόσο τρομοκρατημένη? ¨Οταν εμένα μου συνέβη εισέπραξα από την οικογένεια ότι έχω πρόβλημα και φταίω, πώς να καταλάβω σαν παιδί 9 ετών την αμηχανία και το φόβο τους?

Αν θέλεις τη γνώμη μου ζήτητε τη συμβουλή ψυχολόγου για να το διαχειριστείς σωστά. Θα πας στον ψυχολόγο χωρίς το παιδί, γιατί το πρόβλημα το έχεις εσύ αυτή τη στιγμή και σίγουρα θα της το μεταφέρεις. Και είναι βαρύ φορτίο για να το ξεφορτωθεί μετά. Εϊμαι παθούσα και το ξέρω από πρώτο χέρι.
Ο χρήστης newagemama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-04-10, 13:41   #13
Eviri

Το avatar του χρήστη Eviri

Περιοχή: Stuttgart-Deutschland
Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συνήθως οι γιατροί εμποδίζουν την έλευση της περιόδου σε πολύ μικρά κορίτσια για λόγους ανάπτυξης. Όταν για παράδειγμα το παιδί είναι από 1.50 ύψος και κάτω, ώστε να πάρει μερικά εκατοστά ακόμη και αν η ηλικία του είναι κάτω από 9 ετών.
Είχα κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις στη μεγάλη μου κόρη που έδειχνε σημεία πρώιμης ήβης (αδρεναρχής όπως το ονόμασαν στη διάγνωση η παιδίατροι) και μου είχαν αναφέρει στο Παίδων Αγ. Σοφία και Αγλαΐα Κυριακού, ότι αν χρειαστεί θα επέμβουν (νομίζω με ενέσεις ορμονικής φύσεως δεν θυμάμαι καλά) για να σταματήσουν την πρώιμη περίοδο. Υπάρχει ειδικό τμήμα ελέγχου κυρίως στο Αγ. Σοφία. Τελικά δεν χρειάστηκε καθώς η κόρη μου αδιαθέτησε όταν ήταν 13,5 ετών και τελικό ύψος έχει 1.76 εκ.
Παλιά 21-05-10, 20:33   #14
ΡΙΑ

Περιοχή: NIKAIA
ΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το ιδιο ακριβως αγχος εχω και εγω. Η κορη μου ειναι 9 ετων και παει 3η δημοτικου, ειναι αναπτυγμενη και τις κανω τακτικα ορμονολογικες εξετασεις για να δουμε ποτε περιπου θα της ερθει η περιοδος. Ο γιατρος (στο κρατικο της Νικαιας την πηγα) μας ειπε οτι θα της ερθει περιπου σε 2 χρονια, και να μην ανησυχω. Μπορω να ρωτησω οταν ηρθε στις κορες σας η περιοδος, ειχαν βγαλει τριχουλες στην μασχαλη?
Παλιά 22-05-10, 09:02   #15
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

PIA ναι η μεγάλη μου κόρη σίγουρα ξυριζόταν στη μασχάλη 1-2 χρόνια πριν της έρθει η περίοδος. Δηλαδή ανάμεσα στην Πέμπτη και Έκτη δημοτικού (δεν θυμάμαι πολύ καλά). Θέλω να σε ρωτήσω το κοριτσάκι σου έχει παρουσιάσει τρίχες στη μασχάλη και σε ποια ηλικία εμφανίστηκαν αρχικά; Επίσης παρουσίασε μαστικούς αδένες; Και αν ναι πότε το πρωτοκατάλαβες;
Παλιά 22-05-10, 09:11   #16
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η πρωτοξαδερφη μου που τωρα παει πρωτη απο 6 χρονων εκανε ενεσεις στην αρχη καθε 28 μερες και μετα ανα δυο μηνες και μετα ανα καποια διαστηματα μεχρι που πριν ΕΝΑ χρονο σταματησαν και της ηρθε πριν απο λιγες μερες περιοδος...παρακολουθιοτανε απο το ειδικο τμημα στο παιδων γιατι καπου 6 χρονων αρχισε να εχει τριχοφυια μασχαλες και οργανα οποτε με εξετασεις ειδανε ορμονικο θεμα και πρωιμη εφηβεια και αν δεν ειχαν κανει τιποτα στη δευτερα δημοτικου θα ειχε περιοδο.....της τα ειχανε πει ολα με ωραιο τροπο και δεν δημιουργηθηκε κανενα ψυχολογικο προβλημα στο παιδι....καλο ειναι να πας στο αρμοδιο τμημα του παιδων να σου πουνε εαν οντως χρειαζεται ή οχι.....
Παλιά 22-05-10, 09:27   #17
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

yasemi όταν λες πάει πρώτη το κορίτσι τι εννοείς πρώτη γυμνασίου;
Παλιά 23-05-10, 16:45   #18
ΡΙΑ

Περιοχή: NIKAIA
ΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

eviri, εχει βγαλει τριχουλες αρκετες, οχι ομως στην μασχαλη. Μαστικους αδενες (το στηθακι υποθετω εννοεις) εχουν εμφανιστει απο το καλοκαιρι. Φοβαμαι επειδη ειχα και εγω περιοδο απο 10 χρονων, μην μεινει κοντη σαν και μενα (με το ζορι 1,60).
Παλιά 23-05-10, 17:09   #19
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Άρα ΡΙΑ οι μαστικοί αδένες (στηθάκι το οποίο ακόμη δεν φαίνεται αλλά κάτω από τη θηλή υπάρχουν κάτι γρομπουλάκια που το κάνουν από εντελώς πλάκα να αλλάζει λίγο προς το πεταχτό) πρωτοεμφανίστηκαν όταν το παιδί ήταν να υποθέσω 8 ή 8,5 ετών; Ρωτάω γιατί και στη δική μου πρόσφατα αυτό ανακάλυψα και με έχει κόψει κρύος ιδρώτας.

Μήπως θυμάσαι (ή μήπως γράφει το βιβλιάριο υγείας του παιδιού) τι ύψος είχε η κόρη σου όταν πρωτοείδες το πρώιμο στηθάκι; Η δική μου σήμερα 8 ετών και 2 μηνών είναι 1,32cm. Εγώ είμαι 1.62 και ο άντρας μου 1.82. Αυτό το αναφέρω γιατί έχω πίστη στην κληρονομικότητα και ευελπιστώ να γίνει έστω σαν και μένα. Το 1.60 δεν το λες και κοντό.
Επίσης θέλω να ελπίζω ότι η κληρονομικότητα θα παίξει και στην περίοδο καταλυτικό ρόλο, γιατί η μητέρα μου αδιαθέτησε στα 14 και βάλε, εγώ 13 ετών και η μεγάλη μου κόρη 13,5.

Από τη μια στενοχωριέμαι που βλέπω γρήγορες ορμονικές εξελίξεις στη μικρή μου κι από την άλλη προσπαθώ να βρω ελπίδες κυρίως στην κληρονομικότητα. Το καλοκαίρι θα της κάνω ορμονικό έλεγχο πάλι. Θα δω και τι θα μου πει η παιδίατρος.
Παλιά 23-05-10, 19:18   #20
barbie2000

barbie2000 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλησπέρα και από εμένα... Η κόρη μου είναι 9 1/2 χρονών... είναι 1,40 και 35 κιλά.
Έχει λίγο φουσκωμένο στηθάκι, έχει βγάλει λίγες τριχούλες στο αιδοίο της, αλλά καθόλου στην μασχάλη. βέβαια, ψιλοπαρατηρώ κάποιες φορές μία ελαφριά οσμή. (όχι από την βρώμα,χιχι)... Ο γιατρός που την βλέπει δεν μου έχει πει κάτι για εξετάσεις... επίσης, επειδή έχω χασιμότο η ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω έλεγχο μετά τα 14.
Εγώ είμαι στο 1,64 και ο πατέρας της στο 1,82...
Ποιός είναι ο λόγος να κάνω κάποιες έξτρα εξετάσεις, γιατί μπερδεύτηκα....
Είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχήσει? Αγχώθηκα, ουφ!!!
Ο χρήστης barbie2000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-10, 21:20   #21
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

barbie2000 δεν λέει κανείς ότι πρέπει να κάνεις κι εσύ εξετάσεις στο κοριτσάκι σου όπως κάποιες από μας που ακολουθούμε συμβουλές παιδιάτρου. Εσύ είπες ότι ο παιδίατρος δεν σας έχει αναφέρει κάτι, άρα δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου το παιδάκι σου μια χαρά βαδίζει από ορμονική ανάπτυξη. Εγώ έχω άλλους λόγους να ανησυχώ για τη δική μου.

Όσο για το θυρεοειδή που αναφέρεις ναι να μην το αμελήσεις, να κάνεις όπως σου είπε ο γιατρός του παιδιού γιατί υπάρχει 100% κληρονομικότητα. Εγώ παρακολουθώ τη μεγάλη μου κόρη τακτικά και αργότερα θα ακολουθήσει και η μικρή.
Παλιά 24-05-10, 11:00   #22
efi75

efi75 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kοριτσια καλημερα.

Πρόσφατα επισκεύτηκα παιδοενδοκρινολόγο- αναπτυξιολόγο για την κόρη μου στο ιπποκράτειο θεσ/νίκης οπότε μπορώ να δώσω νια γνώμη.

Η μικρή ειναι 6,5 με 7 και εμφάνισε δυο τρεις τριχουλες στην ηβική περιοχή οπότε εγώ τα χρειάστηκα!

Καναμε κατι εξετάσεις και όλα καλά.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως οι ειδικοί μου τόνισαν οτι τα πρώτα σημάδια προεφηβείας θα εμφανιστουν γύρω στα εννια και είναι λίγες τριχούλες και σιγά- σιγά αυξηση στο στήθος. Οπότε για ένα κοριτσάκι γύρω στα 8,5 ειναι φυσιολογικό. Η περιοδος ερχεται δυο χρονια μετά συνήθως και η ανάπτυξη σταματά στα δύο χρόνια μετα την έναρξη της περιοδου.

Πολύ σημαντική ειναι μια εξέταση μέτρησης της οστικής ηλικίας που δείχνει σε ποια φάση ανάπτυξης είναι ο σκελετός του παιδιού.
Ο χρήστης efi75 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-10, 13:36   #23
barbie2000

barbie2000 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για το θυροειδή μου είπε μετά τα 14.... Πήγα τον ιανουάριο 2010 για τον δικό μου έλεγχο και την ρώτησα ξανά...

ευχαριστώ για την απάντηση.
Ο χρήστης barbie2000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές