Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-06-10, 10:32   #81
underage

Το avatar του χρήστη underage

Περιοχή: Σαλαμίνα
underage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μινουλα Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να μου ερθει ο εκκαθαριστικος να δω επιτελους τι πληρωνω!
Παντως με τις νεες χρεωσεις μας βλεπω να κατεβαζουμε τον γενικο και να την βγαζουμε με ρεσο και κερακια!!!!
Δεν κρατάς όλους σου τους λογ/σμους??????? Εγώ τοποθετώ σε κλασσέρ τα πάντα!!!
Ποια ημερομηνία θέλεις να σου πω πόσο πλήρωσα για νερό/ ΔΕΗ/ ΟΤΕ κινητό κλπ κλπ! !!!!

Όταν έμενα μόνιμα στο σπίτι με τον "μακρυχέρη" του ισογείου μέτραγα τα kw μου κάθε Σάββατο (φρόντιζα να με δουν κιόλας), οπότε ήξερα επακριβώς τι κατανάλωνα!!!!!!!!
.....και τώρα κάθε φορά που πάω η πρώτη μου δουλειά είναι να κοιτάξω το ρολόι της ΔΕΗ

Πάντως όσες έχουμε ηλιακό ΔΕΝ θα χρειαστεί να κάνουμε μπάνιο στη σκάφη, ζεσταίνοντας νερό στο μαγγάλι
Παλιά 10-06-10, 10:34   #82
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμεις τα κρατάμε ολα! Ειχα λογαριασμους απο το 2002 που άνοιξε σπιτικο ο αντρουλης μου πριν παντρευτουμε! Και τωρα πια καθε δυο χρονια τα πετάμε , δηλαδη τωρα εχω απο το 2008 και τελος του 2010 θα τα πετάξω και θα ξαναρχίσω
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-10, 10:39   #83
μινουλα

Το avatar του χρήστη μινουλα

Περιοχή: Αθηνα
μινουλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο underage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κρατάς όλους σου τους λογ/σμους??????? Εγώ τοποθετώ σε κλασσέρ τα πάντα!!!
Ποια ημερομηνία θέλεις να σου πω πόσο πλήρωσα για νερό/ ΔΕΗ/ ΟΤΕ κινητό κλπ κλπ! !!!!

Όταν έμενα μόνιμα στο σπίτι με τον "μακρυχέρη" του ισογείου μέτραγα τα kw μου κάθε Σάββατο (φρόντιζα να με δουν κιόλας), οπότε ήξερα επακριβώς τι κατανάλωνα!!!!!!!!
.....και τώρα κάθε φορά που πάω η πρώτη μου δουλειά είναι να κοιτάξω το ρολόι της ΔΕΗ

Πάντως όσες έχουμε ηλιακό ΔΕΝ θα χρειαστεί να κάνουμε μπάνιο στη σκάφη, ζεσταίνοντας νερό στο μαγγάλι
Σε αυτο το σπιτι οχι ακομη, διοτι μπηκαμε αρχες μαρτη με τον αντρα μου και στο προηγουμενο δεν ειχα νυχτερινο ρευμα, οποτε δεν εχω και με κατι να συγκρινω. Προς το παρον μας εχει ερθει μονο ο εναντι της ΔΕΗ, γιαυτο ειπα να περιμενω να ερθει και ο εκκαθαριστικος.
Καλη ιδεα παντως αυτο με το κλασσερ, μαρεσε, θα την υιοθετησω!!
Παλιά 10-06-10, 10:40   #84
underage

underage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν ο "πρώτος μου εκκαθαριστικός" λίγο πριν παντρευτούμε, οπότε ξεκίνησα να τα κρατάω. εγώ τα προγεννέστερα τα έχει η μαμά μου!!!!! ΔΕΝ έχουμε πετάξει ποτέ κανένα λογ/σμο από τότε που γίναν οι συνδέσεις!!!!!!!

παγια χρέωση 5,47
ΩΧΒ 777 Χ 0,06404
πάγια χρέωση νύχτας 3,14
ΩΧΒ 324 Χ 0,03756

Τιμές kwh το 2002 .
Παλιά 10-06-10, 10:43   #85
underage

underage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μινουλα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη ιδεα παντως αυτο με το κλασσερ, μαρεσε, θα την υιοθετησω!!
ελπίζω όχι και το μαγγάλι
Παλιά 10-06-10, 10:48   #86
μινουλα

Το avatar του χρήστη μινουλα

Περιοχή: Αθηνα
μινουλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ελπίζω όχι και το μαγγάλι
Οχι ακομη, θα αρχισω με κερακια ειπαμε!
(Αχ, μαγγαλι... μου θυμισες την γιαγια μου! Καφεδακι στο μαγγαλι και καστανα τον χειμωνα..)
Παλιά 10-06-10, 11:37   #87
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marandnik Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε zouzounel γιατί μπερδεύεσαι; Εαν δεν έχεις θέρμανση και χρησιμοποιείς A/C για θέρμανση φυσικό είναι να πληρώνεις εντελώς διαφορετικά ποσά σε ρεύμα από κάποιο άλλο νοικοκυριό που χρησιμοποιεί διαφορετική πηγή θέρμανσης.
Στα ποσά που διαβάζεις από τις φίλες για το ρεύμα, πρόσθεσε και τα χρήματα που πληρώνουν για θέρμανση και μετά κάνε τη σύγκριση.
Δε συγκρίνω το λογαριασμο μου με τα άλλα κοριτσια που έχουν θερμανση. Τον συγκρίνω με τους περσινούς τους δικούς μου. Φετος ο χειμώνας δεν ήταν και τόσο βαρύς, δεν χρησιμοποίησα και πολύ τα A/C, ενώ περσυ έκανε πολύυυ κρύο, θυμαμαι μεχρι Μάιο αναβα τα A/C (δεν είναι και πολλά, ένα στο σαλόνι και ενα στην κρεββατοκάμαρα), είχα και το μωρό νεογέννητο τότε... Και ο εκκαθαριστικός δε μου είχε έρθει ποτέ πάνω από 180 ευρώ.
Φέτος επέστρεψε από το εξωτερικό ο γιός της σπιτονοικοκυράς μου, τελειωσε τις σπουδές του και άνοιξε ιατρείο στο ισόγειο, λειτουργεί από Νοέμβριο. Από τότε, όλως περιέργως, η ΔΕΗ εκτοξεύτηκε στα ύψη... Να υπερβάλλω? Δεν ξερω, εχω ακούσει τόσα και τόσα...
Τωρα χρησιμοποιώ το νυχτερινό σχεδόν για τα πάντα... Για να δουμε τι θα δείξει ο εκκαθαριστικός του Αυγούστου και μετά... θα λάβω μέτρα...
Παλιά 10-06-10, 13:09   #88
underage

underage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zouzounel Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τότε, όλως περιέργως, η ΔΕΗ εκτοξεύτηκε στα ύψη... Να υπερβάλλω? Δεν ξερω, εχω ακούσει τόσα και τόσα......

Κάνε μια παλικαριά, το απόγευμα προς βραδάκι (αφού είναι ιατρείο σίγουρα θα είναι ανοικτό με ταμπέλα που φωτίζεται κλπ κλπ), κατέβασε τον ρελιέ σου!!!!!!! ΟΧΙ τον γενικό, τον ρελιέ το τονίζω!!!!!!!

αν "βυθιστεί" και το ιατρείο στο σκοτάδι .....κάλεσε την ΔΕΗ και την αστυνομία και φυσικά κάντον ρεζίλι στη γειτονιά!!!!!!!
.....μην περιμένεις τον Αύγουστο, κρίμα να πληρώνεις τόσαααααα λεφτά - με αυτά πας τουλάχιστον ένα 3ημερο διακοπών!!!!!!!!

επίσης μπορείς να κλείσεις όλες μα όλες τις συσκευές σου και να κατέβεις να δεις αν γυρνάει το ρολόι σου.

Τέλος να μετρήσεις αν τα ρολόγια της ΔΕΗ αντιστοιχούν στον αριθμό των διαμερισμάτων - καταστημάτων που υπάρχουν στο οίκημα!!!!!!!!
Παλιά 10-06-10, 13:25   #89
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κάνε μια παλικαριά, το απόγευμα προς βραδάκι (αφού είναι ιατρείο σίγουρα θα είναι ανοικτό με ταμπέλα που φωτίζεται κλπ κλπ), κατέβασε τον ρελιέ σου!!!!!!! ΟΧΙ τον γενικό, τον ρελιέ το τονίζω!!!!!!!

αν "βυθιστεί" και το ιατρείο στο σκοτάδι .....κάλεσε την ΔΕΗ και την αστυνομία και φυσικά κάντον ρεζίλι στη γειτονιά!!!!!!!
.....μην περιμένεις τον Αύγουστο, κρίμα να πληρώνεις τόσαααααα λεφτά - με αυτά πας τουλάχιστον ένα 3ημερο διακοπών!!!!!!!!

επίσης μπορείς να κλείσεις όλες μα όλες τις συσκευές σου και να κατέβεις να δεις αν γυρνάει το ρολόι σου.

Τέλος να μετρήσεις αν τα ρολόγια της ΔΕΗ αντιστοιχούν στον αριθμό των διαμερισμάτων - καταστημάτων που υπάρχουν στο οίκημα!!!!!!!!
ααααααα, ωραίες ιδέες έχεις φιλενάδα! ευχαριστώ πολύ! θα δοκιμάσω το βραδυ και βλεπουμε! (η ταμπέλα ξερω σίγουρα ότι λειτουργεί με το κοινοχρηστο ρεύμα της σκάλας... το οποιο μοιραζομαστε βεβαια... τεσπα)

και παλι ευχαριστώ!
Παλιά 10-06-10, 17:01   #90
marandnik

Το avatar του χρήστη marandnik

marandnik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΤΟΣΟ γιατί απλά πάνω από περίπου τα 800 kw αλλάζει η χρέωση και όσο αυξάνονται τα kw αλλάζει και η χρέωση προς τα πάνω φυσικά!!!!!!!!!!

Επίσης ανεβαίνει και το πάγιο της ημερήσιας χρέωσης, ανάλογα φυσικά με την κατανάλωση

Επειδή φέτος το χειμώνα λόγω των κλιματιστικών τα ξεπέρασα
Λοιπόν ο τελευταίος εκκαθαριστικός:

Πάγια Χρέωση: 11,92
KWh 833 x 0.08761 = 72.98
KWh 427 x 0.11165 = 47.67
Πάγια Χρέωση Νύχτας: 4,15
KWh 545 x 0.05279 = 28.77

Τώρα να δούμε με τις νέες αυξήσεις τι θα πληρώνουμε!!!!!!!!!!!
Όντως ισχύουν αυτά που λες, αλλά αν δεν έχεις τρελές καταναλώσεις λόγω π.χ. θέρμανσης με A/C ή θερμοσυσσωρευτές, τότε η έκπτωση για το νυχτερινό είναι ελάχιστη, καθώς ένα μέρος της καταναλώνεται για να αποσβέσει την πάγια χρέωση για το νυχτερινό.

Σε ένα μέσο νοικοκυριό δεν αξίζει δηλαδή να βάλεις νυχτερινό μόνο και μόνο για να βάζεις πλυντήρια τη νύχτα ή να μαγειρεύεις π.χ. αργά το μεσημέρι.

Αξίζει να βάλεις αν για κάποιο λόγο έχεις πολύ αυξημένη κατανάλωση και επίσης βολεύει να προγραμματίσεις τις συσκευές που επι το πλείστον ευθύνονται γι' αυτή την κατανάλωση να λειτουργούν στις ώρες του μειωμένου.
Παλιά 05-09-10, 20:31   #91
pocoyo

pocoyo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή δεη

ξερει καποιος/α απο ποτε μεχρι ποτε ειναι το νυχτερινο μειωμενο τιμολογιο της δεη;
Παλιά 06-09-10, 08:50   #92
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχει δύο περιόδους εαερινή και χειμερινή. Στην μεν πρώτη το ωράριο είναι 23:00 έως 7:00 και στη δεύτερη είναι 15:30 - 17:30 και 2:00 έως 8:00.
Αν θυμάμαι καλά η αερινή περίοδος είναι από τον Απρίλιο έως και τον Οκτώβριο και η χειμερινή είναι Νοέμβριο έως Μάρτιο. Για καλό και για κακό μπες στο site της ΔΕΗ που το γράφει αναλυτικά.
Ο χρήστης ballou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-10, 17:12   #93
underage

underage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

....το οποίο όλως τυχαίως τους τελευταίου μήνες "πέφτει" στις 23:12!!!!!!!! ...αλλά "σηκώνεται" κανονικά στις 7:00 το πρωί!!!!!!!!!!
Παλιά 07-09-10, 10:56   #94
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Περιοχή: Αθήνα
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
....το οποίο όλως τυχαίως τους τελευταίου μήνες "πέφτει" στις 23:12!!!!!!!! ...αλλά "σηκώνεται" κανονικά στις 7:00 το πρωί!!!!!!!!!!
Τι εννοείς πέφτει? Πρόσεξες το ρολόι και δεν γυρίζει αυτές τις ώρες? Πες μου για να το τσεκάρω γιατί δεν θα το σκεφτόμουν να το ελέγξω...
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-10, 11:07   #95
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αλήθεια τι εννοείς γιατί δεν το πιάσα
Παλιά 07-09-10, 12:03   #96
underage

underage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το ρολόι έξω, αυτό που μετράει η ΔΕΗ έχει δυο μετρητές, πάνω το ημερήσιο και κάτω το μειωμένο!!! Δεξιά τους έχει ένα βελάκι, το οποίο τις ώρες του ημερήσιου δείχνει επάνω και την ώρα του νυχτερινού "πέφτει" και δείχνει κάτω!!!!!!!!!!!!

και γίνονται οι ανάλογες χρεώσεις
Παλιά 07-09-10, 12:12   #97
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τώρα το έπιασα...

Αντί για τις 11.00 ακριβώς, τρώνε 15 λεπτά ενώ το πρώι γυρίζει αμέσως στο κανονικό ρεύμα...
Δεν το είχα σκεφτεί καν να τσεκάρω, θα το κοιτάξω σήμερα από περιέργεια...
Ευχαριστώ!
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-10, 12:18   #98
Eviri

Το avatar του χρήστη Eviri

Περιοχή: Stuttgart-Deutschland
Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Γίνεται πολύ συχνά γιατί κάθομαι και περιμένω να πάει 11 η ώρα για το πλυντήριο και το νυχτερινό αργεί 5-10 λεπτά να εμφανιστεί.
Παλιά 07-09-10, 13:58   #99
madrid05

Το avatar του χρήστη madrid05

Περιοχή: Ν.Προάστεια Αθήνας
madrid05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλά σοβαρά μιλάτε????Αν είναι δυνατόν .Δεν το έχω προσέξει.Θα το τσεκάρω κι εγώ απόψε.
Να πώ μόνο οτι υπάρχουν και κάποια σπίτια που είχαν ζητησει από παλαιότερα το νυκτερικο (γιατί πρέπει να κάνεις αίτηση-δεν ισχύει έτσι κι αλλιώς) και το 11-7 ισχύει και τον χειμώνα.Σε εμάς έτσι είναι και δεν το αλλάξαμε γιατί μας βολεύει καλύτερα.
Παλιά 07-09-10, 14:01   #100
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευτυχώς δηλαδή που έχω βάλει να λειτουργεί το πλυντήριο από τις 3:00 έως τις 6:00!!!!!!!
Παλιά 10-09-10, 13:51   #101
melita

Το avatar του χρήστη melita

Περιοχή: Ιωάννινα
melita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σκέφτομαι και εγώ να βάλω νυχτερινό ρεύμα και θα ήθελα να ρωτήσω για την διαδικασία κ πόσο θα μου στοιχίσει. Για όσες βάλατε λοιπόν πρόσφατα νυχτερινό:
Καταρχήν, ο ηλεκτρολόγος για να δώσει την απαιτούμενη βεβαίωση και να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις στον πίνακα πόσο κοστίζει?
Από την ΔΕΗ πληροφορήθηκα ότι πληρώνεις και μια εφάπαξ δαπάνη στην ΔΕΗ 34 Ευρώ. Ισχύει?

Επίσης, δεν ξέρω εάν με το κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ που θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις από τον Οκτώβριο θα μπαίνει και το νυχτερινό.

Τα φώτα σας!!
Παλιά 10-09-10, 14:01   #102
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eviri Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Γίνεται πολύ συχνά γιατί κάθομαι και περιμένω να πάει 11 η ώρα για το πλυντήριο και το νυχτερινό αργεί 5-10 λεπτά να εμφανιστεί.
Συγνώμη, από που το βλέπετε αυτό; Εγώ το βλέπω από το ρολόι της ΔΕΗ το οποίο είναι στην αυλή, κοντά στην γκαραζόπορτα για να το βλέπουν και αυτοί που κάνουν τις μετρήσεις. Εσείς το βλέπετε από κάπου αλλού ή βγαίνετε στην αυλή σας;

Ο χρήστης ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-10, 14:08   #103
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το ρολόι έξω, αυτό που μετράει η ΔΕΗ έχει δυο μετρητές, πάνω το ημερήσιο και κάτω το μειωμένο!!! Δεξιά τους έχει ένα βελάκι, το οποίο τις ώρες του ημερήσιου δείχνει επάνω και την ώρα του νυχτερινού "πέφτει" και δείχνει κάτω!!!!!!!!!!!!

και γίνονται οι ανάλογες χρεώσεις
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη, από που το βλέπετε αυτό; Εγώ το βλέπω από το ρολόι της ΔΕΗ το οποίο είναι στην αυλή, κοντά στην γκαραζόπορτα για να το βλέπουν και αυτοί που κάνουν τις μετρήσεις. Εσείς το βλέπετε από κάπου αλλού ή βγαίνετε στην αυλή σας;
Προφανώς στα ρολόγια της ΔΕΗ
Παλιά 10-09-10, 14:19   #104
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ballou Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς στα ρολόγια της ΔΕΗ
Nόμιζα ότι το βλέπετε από κάπου αλλού, δεν περίμενα ότι κάθεστε στην αυλή τέτοια ώρα να δείτε πότε θα αλλάξει το βελάκι!

Παλιά 10-09-10, 14:26   #105
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Nόμιζα ότι το βλέπετε από κάπου αλλού, δεν περίμενα ότι κάθεστε στην αυλή τέτοια ώρα να δείτε πότε θα αλλάξει το βελάκι!
Καλή μου ούτε και εγώ το έχω κάνει απλώς από την πιο πάνω παράθεση αυτό κατάλαβα.

Τόσες μέρες το έχω μάθει και βαριέμαι να το τσεκάρω. Εγώ ούτως ή αλλώς από τις 3 τα ξημερώματα χρησιμοποιώ το νυχτερινό. (βλέπε πλυντήριο)
Παλιά 10-09-10, 14:34   #106
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ballou Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή μου ούτε και εγώ το έχω κάνει απλώς από την πιο πάνω παράθεση αυτό κατάλαβα.

Τόσες μέρες το έχω μάθει και βαριέμαι να το τσεκάρω. Εγώ ούτως ή αλλώς από τις 3 τα ξημερώματα χρησιμοποιώ το νυχτερινό. (βλέπε πλυντήριο)
Nαι, ο.κ. απλά μου έκανε εντύπωση το τσεκάρισμα στην αυλή και λέω μπας και υπάρχει και άλλος τρόπος εντός σπιτιού και δεν τον ξέρω!

Παλιά 10-09-10, 14:59   #107
natmanou

Το avatar του χρήστη natmanou

natmanou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melita Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτομαι και εγώ να βάλω νυχτερινό ρεύμα και θα ήθελα να ρωτήσω για την διαδικασία κ πόσο θα μου στοιχίσει. Για όσες βάλατε λοιπόν πρόσφατα νυχτερινό:
Καταρχήν, ο ηλεκτρολόγος για να δώσει την απαιτούμενη βεβαίωση και να κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις στον πίνακα πόσο κοστίζει?
Από την ΔΕΗ πληροφορήθηκα ότι πληρώνεις και μια εφάπαξ δαπάνη στην ΔΕΗ 34 Ευρώ. Ισχύει?

Επίσης, δεν ξέρω εάν με το κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ που θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις από τον Οκτώβριο θα μπαίνει και το νυχτερινό.

Τα φώτα σας!!
Αν το χαρτι του ηλεκτρολογου που εχει κατατεθεί στη ΔΕΗ δεν ειναι πανω απο 14 ετών και είχε προβλεφθεί τότε να έχει και νυχτερινό, τοτε δεν θες ηλεκτρολόγο. Κατι πληρώνεις δεν θυμάμαι πόσο, μάλλον τα 34 ευρώ που λένε και ίσως να μπαίνουν και στην εγγύηση. Αν το σπιτι είχε ηλεκτροδοτηθεί πολύ παλιά, πιθανόν η εγγύηση να ήταν λίγη τότε και να πληρώσεις τη διαφορά τώρα. Στους παλιούς λογαριασμούς φαινοταν το ποσό της εγγύησης που εχει κατατεθεί, στοςυ καινούργιους δεν ε΄χω προσέξει. Επίσης για να έχεις νυχτερινό πληρώνεις και ένα πάγιο 5-6 ευρώ καθε μήνα ή καθε λογαριαμό (κάθε λογαριασμό νομίζω, πρέπει να φαίνεται στο σαιτ της δεη), πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν το κανεις χρήση για πλυντηρια ή ενεργοβόρες συσκευές δεν αξίζει, μην σου πω θα πληρώνεις και πιο πολλά με το παγιο. Εγω έβαζα το χειμώνα το θερμοσίφωνα στο νυχτερινό και το πλυντηριο πιάτων 2 φορές την εβδομάδα και προσπαθούσα και τα μισα πλυντηρια ρούχων να είναι στο νυχτερινό (και αυτά 2 -3 φορές την εβδομάδα) και κέρδιζα περί τα 15 ευρώ λογω νυχτερινού στο λογαριαμό. Βέβαια δεν μαγειρεύω και σιδερώνω λίγο, οπότε δεν καταναλώνω και πολύ.
Παλιά 10-09-10, 15:01   #108
natmanou

Το avatar του χρήστη natmanou

natmanou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Nαι, ο.κ. απλά μου έκανε εντύπωση το τσεκάρισμα στην αυλή και λέω μπας και υπάρχει και άλλος τρόπος εντός σπιτιού και δεν τον ξέρω!
Σε μερικά σπίτια έχει προβλέψει ο ηλεκτρολόγος και έχει βάλει ειδικό φωτάκι στον πίνακα που αναβει οταν ξεκινα το νυχτερινό.
Παλιά 10-09-10, 15:02   #109
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natmanou Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μερικά σπίτια έχει προβλέψει ο ηλεκτρολόγος και έχει βάλει ειδικό φωτάκι στον πίνακα που αναβει οταν ξεκινα το νυχτερινό.
Σωστή το είχα ξεχάσει!
Παλιά 18-09-10, 23:27   #110
manoulina

Το avatar του χρήστη manoulina

manoulina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως εγώ που το κοίταξα απόψε το νυχτερινό μπήκε στις 11.

Δεν είναι δικό μου, η γλυκιά συμφορουμίτισα Χαριστούλα το σκέφτηκε.
Ο χρήστης manoulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-10, 00:11   #111
Gold

Το avatar του χρήστη Gold

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και το δικο μου στις 11 αναψε το λαμπακι.

Ο χρήστης Gold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 15:14   #112
eliana_1976_

eliana_1976_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς το σπίτι που μένουμε είναι με ενοίκιο. Φωνάξαμε ηλεκτρολόγο και μας είπε ότι θέλει 500 ευρώ !!! Κουφαθήκαμε. Τον ξαναφώναξε η σπιτονοικοκυρά και του είπε να κάνει ότι πιο οικονομικό μπορεί για να βάλει το καλώδιο, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να του δώσουμε τόσα χρήματα. Τελικά μας πήρε 150, μας συνέδεσε κάτι καλώδια εκεί πέρα και πληρώσαμε στη δεη 20 ευρώ εγγύηση.
Τώρα δεν ξέρω πόσο θα έρθει την επόμενη φορά. Πάντως αυτό το μήνα με βάρεσε εγκεφαλικό. Λείπαμε 3 μήνες εγώ με το παιδί και τα μόνα που λειτουργούσαν στον σπίτι ήταν οι πάγιες ηλεκτρικές συσκευές (ψυγείο κτλ). Κλιματιστικό ο άντρας μου το έκαιγε μέρα νύχτα, πλυντήριο πιάτων κάθε 3-4 μέρες, πλυντήριο ρούχων μία φορά στις 10 μέρες. Κουζίνα καθόλου, του μαγείρευα εγώ και του έστελνα ......... και μας ήρθε 200 ευρώ !!!!!!
Δηλαδή τώρα που μαγειρέυω κάθε 2ρη μέρα και για μας και το παιδί, πλυντήρια και ηλεκτρικές συσκευές στο φουλ ποσό θα μας έρθει ???
Η μαμά μου που καίει όλη μέρα κουζίνα (μαγειρεύει φουλ το σκ), σίδερο, κλιματιστικά, ψυγεία και που το σπίτι είναι 170 τμ και έχουν νυχτερινό πλήρωσε 180 ευρώ. Θα τρελαθώ !!!
Ο χρήστης eliana_1976_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-10, 11:20   #113
apo+mpempa

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
apo+mpempa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απο σήμερα αρχιζει το χειμερινο ωραριο του νυχτερινου ρευματος.

από το site της ΔΕΗ:

Η ΔΕΗ Α.Ε. υπενθυμίζει στους πελάτες της που κάνουν χρήση του μειωμένου (νυχτερινού) οικιακού τιμολογίου με τμηματικό ωράριο (15:30-17:30 και 02:00-08:00) ότι η ρύθμιση αυτή θα ισχύσει φέτος, όπως κάθε χρόνο, από την 1η Νοεμβρίου 2010 έως και την 30η Απριλίου 2011.

Οι καταναλωτές που επιθυμούν να έχουν περισσότερη ενημέρωση για το θέμα αυτό μπορούν να ζητήσουν τα σχετικά πληροφοριακά έντυπα από τα αρμόδια γραφεία της ΔΕΗ στην περιοχή τους ή να επισκεφτούν την ιστοσελίδα της ΔΕΗ (www.dei.com.gr/Σπίτι/Οικιακά Τιμολόγια/Νυχτερινό Τιμολόγιο Οικιακής Χρήσης).
Ο χρήστης apo+mpempa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 19:52   #114
Gold

Το avatar του χρήστη Gold

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Gold ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το διαβασα κι εγω εχθες στο νετ και φυσικα το τιμησα!φουρνος πλυντηρια στεγνωτηρια...

Ο χρήστης Gold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-12, 12:12   #115
ioanna81

Το avatar του χρήστη ioanna81

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
ioanna81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή νυχτερινο ρευμα

χρησιμοποιει κανεις νυχτερινο ρευμα για τα πλυντηρια? εχει μειωση στη δεη η τσαμπα ακουω βραδιατικα τα πλυντηρια να πλενουν?
Παλιά 27-05-12, 12:51   #116
Podarousa

Το avatar του χρήστη Podarousa

Περιοχή: Ανατ.Αττική
Podarousa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βρήκα αυτό :

http://www.fpress.gr/index.php/agora...io-proto-magia

το θέμα είναι ότι για να ισχύει το νυχτερινό,όπως λέει και μέσα στο άρθρο,θα πρέπει η συνολική κατανάλωση, ημέρας και νύχτας, να είναι πάνω από 800 κιλοβατώρες το τετράμηνο αλλιώς είναι δώρο άδωρο.

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ αλλά ας μας "δώσει τα φώτα της" και κάποια που ξέρει σίγουρα!

Τα μυαλά,όπως και τα αλεξίπτωτα,λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά !
Ο χρήστης Podarousa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-12, 13:12   #117
ioanna81

Το avatar του χρήστη ioanna81

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
ioanna81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

απ οτι ειδα στο λογαριασμο ειναι περιπου 1050 την ημερα και γυρω στις 300 τη νυχτα αρα ξεπερναμε τις 800 κιλοβατορες το τετραμηνο
Παλιά 27-05-12, 13:37   #118
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δες κι αυτό το θεμα http://www.parents.gr/forum/showthre...F1%E5%F5%EC%E1
Παλιά 15-01-13, 21:08   #119
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επαναφερω το θεμα
κοιταζα τον τελευταιο εκκαθαριστικό λογαριασμό και βλεπω ότι η χρεωση του -και καλά- φθηνού νυχτερινού τιμολογιου τεινει να εξισωθεί με το ημερήσιο.
συγκεκριμένα βλεπω στον λογαριασμό μου

για το ημερήσιο τιμολόγιο:
παγια χρεωση 1,49 ευρω
672 kw x 0,05625 ευρω = 37,80

για το νυχτερινό τιμολόγιο:
πάγια χρέωση 3,93 ευρώ
561 kw x 0,054 ευρώ = 30,29

και φυσικά όλα αυτά +ΦΠΑ 13%

δλδ αν προσθέσω και το παγιο για το νυχτερινό τιμολόγιο, η χρέωση ανά μονάδα kw βγαίνει μεγαλύτερη ακόμα και απ το ημερήσιο.
καταλαβα κατι λαθος ή απλά μας κοροϊδεύουν????

μπορεί καποια συμφορουμίτισσα να δει τον λογαριασμό της να μας πει?
Παλιά 15-01-13, 22:15   #120
sofaki1978

Το avatar του χρήστη sofaki1978

sofaki1978 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zouzounel Εμφάνιση μηνυμάτων
επαναφερω το θεμα
κοιταζα τον τελευταιο εκκαθαριστικό λογαριασμό και βλεπω ότι η χρεωση του -και καλά- φθηνού νυχτερινού τιμολογιου τεινει να εξισωθεί με το ημερήσιο.
συγκεκριμένα βλεπω στον λογαριασμό μου

για το ημερήσιο τιμολόγιο:
παγια χρεωση 1,49 ευρω
672 kw x 0,05625 ευρω = 37,80

για το νυχτερινό τιμολόγιο:
πάγια χρέωση 3,93 ευρώ
561 kw x 0,054 ευρώ = 30,29

και φυσικά όλα αυτά +ΦΠΑ 13%

δλδ αν προσθέσω και το παγιο για το νυχτερινό τιμολόγιο, η χρέωση ανά μονάδα kw βγαίνει μεγαλύτερη ακόμα και απ το ημερήσιο.
καταλαβα κατι λαθος ή απλά μας κοροϊδεύουν????

μπορεί καποια συμφορουμίτισσα να δει τον λογαριασμό της να μας πει?

Δεν καις πολλες κιλοβατωρες,ισως γι"αυτο δεν βλεπεις διαφορες.

Εμεις καψαμε 2,400 κιλοβατωρες,ηταν 1600 ημερησιες και 800 νυχτερινο

Τις 1600 μας τις χρεωνουν με 0,08 λεπτα και το νυχτερινο με 0,05 λεπτα.

Ο χρήστης sofaki1978 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές