Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Διατροφή και εγκυμοσύνη

Notices

Διατροφή και εγκυμοσύνη Τι επιτρέπεται, τι απαγορεύεται, ζάχαρο κύησης (ζακχαρώδης διαβήτης κύησης)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-07-10, 09:15   #1
ELENI 27

Περιοχή: καλλιθεα
ELENI 27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΚΑΝΑ ΧΘΕΣ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΤΩΝ 50 ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 160!ΜΕ ΟΡΙΟ 140!ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΜΠΤΗ ΤΩΝ 100!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΣΑΝΤΙΣΤΗΚΑ ΠΑΡΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ!ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 7ΚΙΛΑ, ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ, ΤΡΩΩ ΦΡΟΥΤΑ......ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ ΖΑΧΑΡΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΓΓΥΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ Η ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΥΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ!!ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΦΑΣ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ, ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ να φασ φρυγανια και γαλα να μην ειναι αδειο το στομαχι κτλ.Στα καταραμενα βιβλια εγκυμοσυνησ γραφει τι ποσοτητεσ πρεπει να τρωμε απο καθε ειδοσ αλλα οχι τα υπολοιπα!!εχει καποια μηπωσ αντιστοιχη εμπειρια?μηπωσ γνωριζετε κατι απο γιατρο?συγνωμη για την πολυλογια μου αλλα απο χθεσ το απογευμα κροσια τα νευρα!!!!!!!!ευχαριστω!
Ο χρήστης ELENI 27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-07-10, 09:42   #2
kiker80

Περιοχή: Ν.ΠΡΟΑΣΤΙΑ
kiker80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καταρχήν καλημέρα και δεύτερον μην αγχώνεσαι!!! Περπάταγα κάθε μέρα μια ώρα στανταρ, έκανα ανάβαση σε βουνά σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου κτλ και όμως έκανα σάκχαρο το οποίο κατάφερα να ελέγξω μόνο με τη διατροφή , κάτι που δεν ισχύει για όλες τις εγκυούλες. Για τη ρύθμιση της διατροφής πήγα σε διατροφολόγο . Τα φρούτα πχ, μια μπανάνα αντιστοιχεί σε 2 φρούτα( δεν την άγγιξα 3 ½ μήνες, τα πορτοκάλια , οι φράουλες και άλλα φρούτα. Κάνε την εξέταση πάλι και ξόδεψε λίγα χρήματα παραπάνω για να βρεις μια καλή διατροφολόγο για να στο ρυθμίσει . Αν δε τα καταφέρεις θα χρειαστεί ινσουλίνη. Πάντως δεν έχει να κάνει απόλυτα με τα κιλά και την καθιστική ζωή , όχι όμως πως δεν παίζει σημαντικό ρόλο.
Ο χρήστης kiker80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-10, 10:04   #3
georkost

Το avatar του χρήστη georkost

Περιοχή: Πειραιας
georkost χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ELENI 27 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΚΑΝΑ ΧΘΕΣ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΤΩΝ 50 ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 160!ΜΕ ΟΡΙΟ 140!ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΜΠΤΗ ΤΩΝ 100!ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΣΑΝΤΙΣΤΗΚΑ ΠΑΡΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ!ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 7ΚΙΛΑ, ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ, ΤΡΩΩ ΦΡΟΥΤΑ......ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ ΖΑΧΑΡΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΓΓΥΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ Η ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΥΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ!!ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΦΑΣ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ, ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ να φασ φρυγανια και γαλα να μην ειναι αδειο το στομαχι κτλ.Στα καταραμενα βιβλια εγκυμοσυνησ γραφει τι ποσοτητεσ πρεπει να τρωμε απο καθε ειδοσ αλλα οχι τα υπολοιπα!!εχει καποια μηπωσ αντιστοιχη εμπειρια?μηπωσ γνωριζετε κατι απο γιατρο?συγνωμη για την πολυλογια μου αλλα απο χθεσ το απογευμα κροσια τα νευρα!!!!!!!!ευχαριστω!
καλημερα Ελενη!στις αρχες της εγκυμοσυνης μου,μου ειχαν βρει σχετικα ανεβασμενο ζαχαρο κ μου ειχαν πει να το κοιταξω..ειχα παει στο ελενα στο αρμοδιο τμημα και μου ειχαν δωσει διατροφη και μηχανημα για να μετριεμαι καθημερινα για 10 μερες(χαλιαααααααααααααα)τα φρουτα ηταν πολυ περιορισμενα στην διατροφη και η διατροφολογος μου ειχε πει οτι ενα βασικο μυστικο για την ρυθμιση ειναι ενα ποτηρι γαλα πριν τον υπνο 1,5%λιπαρα..και απο τοτε ολες οι μετρησεις μου βγηκαν μια χαρα...πριν να πας να κανεις την επομενη μετρηση ξεκινα το γαλατακι το βραδυ..το σιγουρο ειναι οτι κακο δεν θα σου κανει!!
Ο χρήστης georkost δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-10, 10:05   #4
taskot

taskot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είναι οι ορμόνες που επηρεάζουν. Εσύ προσπάθησε, όπως κάνεις μέχρι τώρα και γενικά παρακολούθησέ το.
Ο χρήστης taskot δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-10, 10:26   #5
GeorginaT

Το avatar του χρήστη GeorginaT

Περιοχή: Βριλήσσια, Αθήνα
GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σου κοριτσάκι...

Μία από τα ίδια... και εγώ έκανα τη μικρή και βγήκε 155...και έκανα και τη μεγάλη και θα πάρω σήμερα τα αποτελέσματα και ο Θεός βοηθός... πάντως το θέμα του σακχάρου είναι πιο πολύ ορμονικό παρά οτιδήποτε άλλο... σίγουρα μπορείς να το βοηθήσεις με διατροφή αλλά μέχρι εκεί...

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη επειδή είχα αυξημένο αμνιακό φοβήθηκαν για διαβήτη οπότε μπήκα σε πρόγραμμα διατροφής και ινσουλίνης για καθαρά προληπτικούς λόγους... καθώς όλες οι μετρήσεις ήταν κάτω από τα όρια...

Τη διατροφή πρέπει να στη δώσει ενδοκρινολόγος... αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να αποφεύγεις γλυκά, ψωμιά, ζυμαρικά...και να τρως κυρίως σαλάτες και κρέας ψητό ή ψάρι...

Αν χρειαστείς κάτι πες μου....
Ο χρήστης GeorginaT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-10, 10:55   #6
DEMS

Το avatar του χρήστη DEMS

DEMS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μη σε παίρνει από κάτω. Μια τσιμπημένη καμπύλη δεν σε κάνει διαβητική. Με λίγη προσοχή στη διατροφή σου, θα σου πει ο γιατρός σου τι να προσέχεις, θα είσαι μια χαρά.
Και στις δύο μου εγκυμοσύνες οι καμπύλες ήταν λίγο ανεβασμένες, αλλά ζάκχαρο δεν είχα κάνει. Ούτε και εγώ είχα πάρει εξωφρενικά κιλά (συνολικά 11 στην πρώτη και 5 στη δεύτερη). Παίζει και η κληρονομικότητα πάντως σε αυτά τα θέματα.
Όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας
Ο χρήστης DEMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-10, 10:58   #7
ELENI 27

Προεπιλογή

σασ ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια!!!θα το κανω αυτο με το γαλα το βραδυ το εχω διαβασει και αλλου!!καλα αποτελεσματα στην μεγαλη καμπυλη!!εκανεσ διατροφη στο ενδιαμεσο?γιατι λενε πριν κανουμε καμπυλη για 3 μερεσ να τρωμε υδατανθρακεσ?αυτοι δεν ανεβαζουν το ζαχαρο?εχω βγαλει τα ματια μου στο διαβασμα απο χθεσ!!ανεβηκα και στη ζυγαρια και ειδα οτι σε ενα μηνα πηρα 3κιλα και επαθα σοκ!οποτε θα κανω διατροφη ετσι και αλλιωσ γιατι εχω αλλεσ 10βδομαδεσ μπροστα μου!!!καλη επιτυχια σε ολεσ μασ!!!
Παλιά 09-07-10, 11:10   #8
Titi_S

Titi_S χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τα κιλά δεν παίζουν ρόλο, εκτός και αν είχες προϋπάρχοντα διαβήτη.
Αν σου βρήκαν ανεβασμένο σάκχαρο πρόσεξε πολύ τη διατροφή σου, απευθύνσου σε κάποιον ενδοκρινολόγο κατάλληλο για τον διαβήτη κύησης. Από βδομάδα σε βδομάδα τα δεδομένα αλλάζουν και μάλλον χειροτερεύουν για όσες πάσχουν από αυτό!
Αρκεί να σου πω, ότι και τώρα στην 2η εγκυμοσύνη μου έκανα διαβήτη, με διατροφή μόνο δεν αντιμετωπίστηκε. Κάνω και ινσουλίνη, 2 φορές την ημέρα, και κάθε 2 βδομάδες αυξάνεται η δόση! Στην 1η εγκυμοσύνη πήρα μόλις 6 κιλά...
Γι'αυτό προσοχή! Εμένα με έστειλε ο γιατρός μου σε ενδοκρινολόγο στο ΙΑΣΩ και εκεί μου έδωσαν συγκεκριμένο διαιτολόγιο, λεπτομερείς οδηγίες, μετρήσεις 4 φορές την ημέρα και εβδομαδιαία παρακολούθηση των τιμών.
ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: Όχι άγχος και νεύρα, αυξάνουν ΠΟΛΥ τα επίπεδα σακχάρου!
Ο χρήστης Titi_S δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-10, 11:35   #9
ELENI 27

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ titi!!θα κανω μια διατροφη μεχρι την αλλη πεμπτη και θα κανω των 100!εσενα στη διατροφη ποσα φρουτα και τι ωρεσ να τα τρωσ σου επιτρεπουν?πρεπει το βραδυ να τρωσ αλλα πολυ μικρη ποσοτητα και πριν τον υπνο γαλα?δεν εχουμε καμια κληρονομικοτητα!!παντα ειχα χαμηλο ζαχαρο!καπου διαβασα οτι τα παιδια που γεννηθηκαν πανω απο 3500γρ. οπωσ εγω,και οσεσ εχουν πολυκυστικεσ ωοθηκεσ,οπωσ εγω, εχουν προδιαθεσ!το διαβασα στο σαιτ του ιασω!!ολα οι γυναικεσ τα τραβαμε!!!!
Παλιά 09-07-10, 11:42   #10
Mairoula F

Περιοχή: Maroussi
Mairoula F ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες.

Ελένη εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη, στις αιματολογικές εξετάσεις είχα πρωινό ζάχαρο 102 (τυχαία). Ο γιατρός μου πανικοβλήθηκε (επειδή είχα και σύνδρομο πολυκυστηκών ωοθηκών και κάποια κιλά παραπάνω) και μου δήλωσε ότι θα κάνω σίγουρα διαβήτη κύησης. Με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο ο οποίος με έβαλε σε διατροφή από το 2ο μήνα και να μετριέμαι 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα. Τα φρούτα θυμάμαι και εγώ χαρακτηριστικά όταν λέγαμε για το σταφύλι π.χ. ότι μπορώ να φάω 3-4 ρόγες!!! Οι πρωινές μου μετρήσεις πάντως ήταν εκεί γύρω 87-105 και μεταγευματικά ποτέ δεν ανέβαινα πάνω από το 90 (εκτός από σπάνιες περιπτώσεις). Το αποτέλεσμα ήταν ότι έχασα 9 κιλά (κοινώς δεν πήρα γραμμάριο στην εγκυμοσύνη), αλλά επειδή βλέπανε ότι γυρόφερνα το 100 στο πρωινό ζάχαρο και μου έλεγαν ότι στην εγκυμοσύνη το πρωινό ζάχαρο δεν πρέπει να ξεπερνάει το 95 (βλακείες!!) μου έβαλαν μια βραδυνή ινσουλίνη στον 7ο προς 8ο μήνα για να κάνω το 95, 85 και να γεννήσω με καισαρική μήν τυχόν κάνω ζάχαρο ή υπογλυκαιμία την ώρα που γεννάω!!! Το τι νεύρα είχα ήταν άλλο πράγμα...

Αυτό για το γάλα το βράδυ πρώτη φορά το ακούω. Εγώ πάντως όταν τσιμπολόγαγα κάτι το βράδυ αργά, το πρωί ξύπναγα με περισσότερο ζάχαρο.

Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι εάν φάω junk food, ή έξω ή πολύ μεγάλη ποσότητα, το επόμενο πρωί είμαι γύρω στο 105. Εάν φάω μακαρόνια με μπριζόλα και λίγη σαλάτα που έφαγα εχθές ας πούμε, το πρωί είχα 93!

Άντε βγάλε άκρη...

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες μας.
Ο χρήστης Mairoula F δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-10, 11:52   #11
Titi_S

Titi_S χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ευχαριστω πολυ titi!!θα κανω μια διατροφη μεχρι την αλλη πεμπτη και θα κανω των 100!εσενα στη διατροφη ποσα φρουτα και τι ωρεσ να τα τρωσ σου επιτρεπουν?πρεπει το βραδυ να τρωσ αλλα πολυ μικρη ποσοτητα και πριν τον υπνο γαλα?δεν εχουμε καμια κληρονομικοτητα!!παντα ειχα χαμηλο ζαχαρο!καπου διαβασα οτι τα παιδια που γεννηθηκαν πανω απο 3500γρ. οπωσ εγω,και οσεσ εχουν πολυκυστικεσ ωοθηκεσ,οπωσ εγω, εχουν προδιαθεσ!το διαβασα στο σαιτ του ιασω!!ολα οι γυναικεσ τα τραβαμε!!!!
Εμένα έχει 5 γεύματα την ημέρα. Πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδυνό και κατι πριν τον ύπνο, το οποίο συνήθως δεν τρώω. Κάτι λίγο, ας πούμε μια φέτα σικάλεως με λίγο γιαούρτι.
Φρούτα λίγα, πχ ένα μήλο, ή ένα νεκταρίνι ΟΛΗ μέρα.
Εννοείται ότι καρπούζι, πεπόνι και όλα τα γλυκά φρούτα σε ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ποσότητες, ένα φλυτζάνι τσαγιού. Και πάντα μετά το γεύμα. Ή το απόγευμα με ένα γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά.
Εγώ πάντως σου συνιστώ να πάρεις συγκεκριμένες οδηγίες, γιατί οι απαιτήσεις τις εγκύους στις τροφές ποικίλουν, και δεν θέλουν να αποκλείεις τροφές, απλά να τρως συγκεκριμένες ποσότητες από αυτές.
Είναι θέμα ανταπόκρισης του οργανισμού στην παραγόμενη ινσουλίνη στην εγκυμοσύνη σε σχέση με τις ορμόνες που παράγει ο πλακούντας. Οπότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσέχουμε τι τρώμε, και συστηματική παρακολούθηση.
Πρωινές μετρήσεις κάτω από 95, μία ώρα μετά το γεύμα κάτω από 140. Εγώ κατάφερα να διατηρήσω αυτά τα όρια στην αρχή της εγκυμοσύνης μου (μιλάμε από τον 2ο μήνα) με διατροφή, και από τον 4ο με ινσουλίνη. Σκέψου να μην την έκανα κιόλας τι θα γινόταν. Ούτε πολυκυστικές έχω, ούτε παχύσαρκη είμαι, και γεννήθηκα 3100.
Ο γιατρός μου πάντως με είχε και έχει φοβίσει πολύ σε σχέση με το σάκχαρο, προφανώς υπάρχουν λόγοι που δεν θεωρεί σωστό να μου λέει συνέχεια. Μια φορά τον ρώτησα και επέμενα πολύ τι μπορεί να προκαλέσει στο μωρό και μου είπε μέχρι και θάνατο! ΟΚ, αυτό μου ήταν αρκετό! Δεν ξαναμπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω πώς και γιατί! Αφού χρειαζόταν διατροφή, είπα τέλος, κάνω ό,τι καλύτερο για το παιδί μου, άλλωστε δεν μου έλειψε και κάτι ιδιαίτερα, έτρωγα και ένα κουταλάκι γλυκό κάθε Κυριακή!
Σου εύχομαι πραγματικά, με διατροφή και μόνο να καταφέρεις να συγκρατήσεις το σάκχαρο (αν παρουσιάσεις τελικά διαβήτη κύησης) σε λογικά επίπεδα.
Ό,τι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου!
Παλιά 09-07-10, 13:40   #12
dearcatherine

dearcatherine χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επειδη στο αλλο thread δεν πηρα απαντηση μεταφερω τις αποριες και εδω

Την εκανα και γω αυτη τη καμπυλη των 100 gr.Σα γευση καλο ηταν απλα στο πρωτο μισαωρο τα δα ολα ζαλιζομουν ζεσταινομουν οσο περναγε η ωρα βεβαια καλυτερευε. Τα αποτελεσματα τωρα ηταν τα εξης:

0' 80
60' 173
120' 134
180' 144

Το τελευταιο με αγχωνει ο γιατρος μου πε οτι δεν εχω αλλα πρεπει να προσεξω την διατροφη μου. Τι να κανω να παω σε ενδοκρινολογο ή να κανω προσπαθεια μονη μου? Αυτο το μεσοβεζικο μου τη δινει ή να χα και να πηγαινα κατευθειαν σε γιατρο ή να μην ειχα και να ημουν χαλαρη. Τωρα δεν ξερω τι να κανω?

Εσεις πως τα βλεπετε τα νουμερα? Τι μου προτεινετε?
Παλιά 09-07-10, 13:59   #13
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Mια που ξέθαψα τα κιτάπια μου να σου πω...
Φρούτα είχε το Πρωί, το Μεσημέρι, το Απόγευμα (μεταξύ4 και 5) και το Βράδυ...
μιλώντας για φρούτο μιλάμε για 1 μικρό μήλο, ή 2 μεσαία βερύκοκα, ή 1/2 μικρή μπανάνα,
2 σύκα, 1 μικρό πορτοκάλι ή 1/2 φλυτζάνι χυμό, 1 μεσαίο ροδάκινο, 1/2 φλυτζ. πεπόνι κλπ...

Και το βραδινό είχε τα πάντα... κρέας, λίγα δημητριακά, λίγα χορταρικά και το φρούτο... ίσα για συντήρηση δηλαδή... αλλά με 6 γεύματα έστω και μικρά δεν πεινάς...

Πριν τον ύπνο είχε 3/4 φλυτζ. γάλα και 1 φέτα ψωμί...

ελπίζω να βοήθησα λίγο
Παλιά 09-07-10, 14:11   #14
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dearcatherine Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη στο αλλο thread δεν πηρα απαντηση μεταφερω τις αποριες και εδω

Την εκανα και γω αυτη τη καμπυλη των 100 gr.Σα γευση καλο ηταν απλα στο πρωτο μισαωρο τα δα ολα ζαλιζομουν ζεσταινομουν οσο περναγε η ωρα βεβαια καλυτερευε. Τα αποτελεσματα τωρα ηταν τα εξης:

0' 80
60' 173
120' 134
180' 144

Το τελευταιο με αγχωνει ο γιατρος μου πε οτι δεν εχω αλλα πρεπει να προσεξω την διατροφη μου. Τι να κανω να παω σε ενδοκρινολογο ή να κανω προσπαθεια μονη μου? Αυτο το μεσοβεζικο μου τη δινει ή να χα και να πηγαινα κατευθειαν σε γιατρο ή να μην ειχα και να ημουν χαλαρη. Τωρα δεν ξερω τι να κανω?

Εσεις πως τα βλεπετε τα νουμερα? Τι μου προτεινετε?
dear Catherine...

σύμφωνα πάντα με τα κιτάπια μου... κρατάω τρελό αρχείο το παραδέχομαι...
οι τιμές σύγκρισης είναι οι εξής...
γλυκόζη νηστείας <96
60 min <181
120 min <156
180 min <141
συνεπώς στην ώρα είσαι οριακά και στο 3ωρο είσαι ελαφρώς παραπάνω...

μια και ο γιατρός σου δεν ανησυχεί ιδιαίτερα για να σε στείλει σε ενδοκρινολόγο πρόσεξε απλά τι τρως... κομμένα γλυκά, αναψυκτικά και αηδίες από το super market... πολλά λαχανικά, ψητό ψάρι και κρέας...περιορισμό στο ψωμί... από ζυμαρικά δοκίμασε και τα ολικής αλέσεως.. εμένα μου άρεσε η γεύση τους και τα συνέχισα και μετά...
από παγωτά προτίμησε τη γρανίτα... στην αρχή μπορεί να σου φανεί λίγο δύσκολο αλλά μετα συνηθίζεις...

Φυσικά όχι άγχος... και μην τρελαίνεσαι με το πρόγραμμα... το να κάνεις μία παρασπονδία που και που δεν σημαίνει τίποτα...

Συγνώμη αλλά τι εννοείς "Σα γευση καλο ηταν"... γιακ και πάλι γιακ... δεν πίνεται αυτό το πράγμα... αυτό και την αναμονή δεν αντέχω στην καμπύλη... τα τρυπήματα δεν με νοιάζουν και ας έχω λεπτές φλέβες και με ταλαιπωρούν συνήθως... προχθές δε είχα τέτοια ανακατωσούρα που στο τσακ τη γλύτωσα να μην τα βγάλω όλα... και να τους πω... άντε γεια και δεν πειράζει... πάντως πάει ο σύζυγος τώρα να πάρει τα αποτελέσματά μου οπότε πάω να χτυπήσω κανα παγωτό όσο προλαβαίνω...
Παλιά 09-07-10, 14:25   #15
dearcatherine

Προεπιλογή

GeorginaT σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Γλυκα ομολογω οτι ετρωγα αλλα ψωμι δεν τρωω παγωτακι μ αρεσει η γρανιτα ετρωγα ομως ενα πεπονι μικρο στην καθησια μου. Τωρα δεν ξερω τι πρεπει να τρωω και τι οχι σε τι ποσοτητες ποσο? Δημητριακα ετρωγα 2 μπολ ενα πρωι ενα γαλα. Μπισκοτα χωρις ζαχαρη κανει να τρωω τωρα? Διαιτολογος βοηθαει ή πρεπει ενδοκρινολογος? Αν αφεθω θα γραψω ενα κατεβατο με αποριες.

Και εδω και ενα μηνα δεν εχω παρει ουτε ενα κιλο. Εχω αγχωθει γιατι δεν ξερω τι πρεπει να κανω. Οτι οι διαβητικοι ή να μαι πιο ευελικτη με το φαι. Ασε που ο δικος μου πανικοβληθηκε και δεν μ αφηνει να τρωω τιποτα (του πα για γλυκα διαβητικων και αντεδρασε επιτοιπου)

Γι αυτο κανε οτι κανεις τωρα γιατι μετα....Κι εγω το ιδιο δεν εχω φλεβες αλλα δεν εχω προβλημα με τις βελονες. Κ εγω την αναμονη δεν μπορω και αυτη η ζαλαδα....Σα γευση ηταν οκ μεχρι τη μεση μετα δεν κατεβαινε με τιποτα Ελπιζω να παρεις καλα αποτελεσματα να μην τραβιεσαι κι εσυ εξαλλου καλοκαιρι χωρις παγωτο μαρτυριο....
Παλιά 09-07-10, 14:27   #16
ELENI 27

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GeorginaT Εμφάνιση μηνυμάτων
Mια που ξέθαψα τα κιτάπια μου να σου πω...
Φρούτα είχε το Πρωί, το Μεσημέρι, το Απόγευμα (μεταξύ4 και 5) και το Βράδυ...
μιλώντας για φρούτο μιλάμε για 1 μικρό μήλο, ή 2 μεσαία βερύκοκα, ή 1/2 μικρή μπανάνα,
2 σύκα, 1 μικρό πορτοκάλι ή 1/2 φλυτζάνι χυμό, 1 μεσαίο ροδάκινο, 1/2 φλυτζ. πεπόνι κλπ...

Και το βραδινό είχε τα πάντα... κρέας, λίγα δημητριακά, λίγα χορταρικά και το φρούτο... ίσα για συντήρηση δηλαδή... αλλά με 6 γεύματα έστω και μικρά δεν πεινάς...

Πριν τον ύπνο είχε 3/4 φλυτζ. γάλα και 1 φέτα ψωμί...

ελπίζω να βοήθησα λίγο
ευχαριστω GEORGINA!!!καπωσ ετσι τα βρηκα κι εγω σε ερευνεσ για ζαχαρο σε εγκυμοσυνη!θα κανω μια διατροφη και θα κανω των 100!καλα αποτελεσματα κι εσυ!!!και καλο καλοκαιρι!!!αλλα καλοκαιρι χωρισ παγωτο?σνιφ!!!
Παλιά 09-07-10, 16:55   #17
DimRous

DimRous χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε νοιώθω απόλυτα!! Εμένα μου την έδωσε την εξέταση έτσι προληπτικά μιας και περπάταγα 5 χιλιόμετρα τη μέρα, δεν είχα πάρει ούτε μισό κιλό, δεν είχα κληρονομικότητα και οι μετρήσεις του ζαχάρου κάθε μήνα ήταν γύρω στο 75. Και όμως έβγαλα πρόβλημα με τη καμπύλη την πρώτη ώρα πήγε 208, για να καταλάβεις. Αν σου πει ο γιατρός ότι θες παρακολούθηση να πας σε πολύ καλή διατροφολόγο και αν δε σου φτάσει η διατροφή τότε σε ενδοκρινολόγο. Εγώ 2 μήνες τώρα το κρατάω με διατροφή (τη κρατάω ευλαβικά) σε ιδανικά επίπεδα. Το σημαντικό είναι τι τρως και να κρατάς σταθερές τις ώρες των γευμάτων. Για να σε βοηθήσω σου γράφω ενδεικτικά μια ημέρα μου.
Πρωινό 9:00
Τα ¾ μιας κούπας γάλα πλήρες
Δεκατιανό 11:00
Ένα αυγό με μία φέτα ψωμί και ένα φρούτο (όχι μπανάνα)
Μεσημεριανό 2:00
150γρ. κρέας άπαχο όπως θες μαγειρεμένο εκτός από τηγανητό
1φέτα ψωμί
Σαλάτα με μία μέτρια ντομάτα, αγγούρι όσο θές και μία κουταλιά της σούπας λάδι.
Απογευματινό 17:00
Ένα φρούτο και 10 αμύγδαλα ανάλατα
Βραδινό 9:00
Σαλάτα με μία μέτρια ντομάτα, αγγούρι, 30 γρ τυρί, 30γρ ψωμί και μία κουταλιά της σούπας λάδι.
Προ ύπνου 11:00
Ένα γιαούρτι ή ένα ποτήρι γάλα.
Ελπίζω να σε βοήθησα!!!!! Όσο για τα παγωτά, εμένα μου έχει δώσει το οκ τις ημέρες που έχω πολύ καλές μετρήσεις μπορώ στο απογευματινό να τρώω μία μπάλα παγωτό βανίλια, βέβαια δε θα φάω το φρούτο.

Α!!!! Ουδέν κακό αμιγές καλού. ¨Εχω πάρει 1,5 κιλό απο όταν έμεινα έγκυος, δεν έχω βαρύνει καθόλου και γενικά είμαι σε καλή φόρμα.
Παλιά 09-07-10, 17:25   #18
dearcatherine

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimRous Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε νοιώθω απόλυτα!! Εμένα μου την έδωσε την εξέταση έτσι προληπτικά μιας και περπάταγα 5 χιλιόμετρα τη μέρα, δεν είχα πάρει ούτε μισό κιλό, δεν είχα κληρονομικότητα και οι μετρήσεις του ζαχάρου κάθε μήνα ήταν γύρω στο 75. Και όμως έβγαλα πρόβλημα με τη καμπύλη την πρώτη ώρα πήγε 208, για να καταλάβεις. Αν σου πει ο γιατρός ότι θες παρακολούθηση να πας σε πολύ καλή διατροφολόγο και αν δε σου φτάσει η διατροφή τότε σε ενδοκρινολόγο. Εγώ 2 μήνες τώρα το κρατάω με διατροφή (τη κρατάω ευλαβικά) σε ιδανικά επίπεδα. Το σημαντικό είναι τι τρως και να κρατάς σταθερές τις ώρες των γευμάτων. Για να σε βοηθήσω σου γράφω ενδεικτικά μια ημέρα μου.
Τα ¾ μιας κούπας γάλα πλήρες
1φέτα ψωμί
Σαλάτα με μία μέτρια ντομάτα, αγγούρι, 30 γρ τυρί, 30γρ ψωμί και μία κουταλιά της σούπας λάδι.
Ελπίζω να σε βοήθησα!!!!! Όσο για τα παγωτά, εμένα μου έχει δώσει το οκ τις ημέρες που έχω πολύ καλές μετρήσεις μπορώ στο απογευματινό να τρώω μία μπάλα παγωτό βανίλια, βέβαια δε θα φάω το φρούτο.

Α!!!! Ουδέν κακό αμιγές καλού. ¨Εχω πάρει 1,5 κιλό απο όταν έμεινα έγκυος, δεν έχω βαρύνει καθόλου και γενικά είμαι σε καλή φόρμα.
Καλα εσυ εισαι παραδειγμα προς μιμηση! Ειναι πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου. Απ οτι καταλαβα πρεπει να παω σε ειδικο τουλαχιστον να με κατευθυνει στο τι πρεπει και τι οχι για την περιπτωση μου. Εμενα δεν μου ειπε κατι για μετρησεις (ουτε να παω σε διατροφολογο) απλα να προσεχω, να μην τρωω ψωμι γλυκα (εγω καταλαβα υδατανθρακες δηλαδη (ρυζι μακαρονια πατατες) ειναι αρκετο ομως αυτο ή καλυτερα να μπω σε προγραμμα?

Το θεμα μου ειναι πως θα καταλαβω οτι τα παω καλα?Απ το βαρος που θα παιρνω καθε βδομαδα?

Και αν παω σε ενα ραντεβου και με καλυψει πως θα πω οτι δεν χρειαζομαι αλλη συνεδρεια?

Η περιπτωση σου βεβαια μου ανεβασε την ψυχολογια απλα δεν ξερω ποσο σοβαρα ειμαι.....

Μπραβο σου παντως....
Παλιά 09-07-10, 17:29   #19
ELENI 27

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimRous Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα &frac34; μιας κούπας γάλα πλήρες
1φέτα ψωμί

σε ποιο μηνα εισαι και εχεισ παρει μονο 1,5????ησουν σε φυσιολογικο βαροσ πριν?εγω σρχισα να περνω στον 4ο και τωρα ειμαι στον 7ο και εχω παρει 8!πεινασ?τι περιμενεισ?εγω αγορακι!και ειναι και γλυκατζησ σαν τη μανα του και τον πατερα του!κανεισ μετρησεισ μονη σου?με τα τσιμπηματακια?
Παλιά 09-07-10, 21:47   #20
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
GeorginaT σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Γλυκα ομολογω οτι ετρωγα αλλα ψωμι δεν τρωω παγωτακι μ αρεσει η γρανιτα ετρωγα ομως ενα πεπονι μικρο στην καθησια μου. Τωρα δεν ξερω τι πρεπει να τρωω και τι οχι σε τι ποσοτητες ποσο? Δημητριακα ετρωγα 2 μπολ ενα πρωι ενα γαλα. Μπισκοτα χωρις ζαχαρη κανει να τρωω τωρα? Διαιτολογος βοηθαει ή πρεπει ενδοκρινολογος? Αν αφεθω θα γραψω ενα κατεβατο με αποριες.

Και εδω και ενα μηνα δεν εχω παρει ουτε ενα κιλο. Εχω αγχωθει γιατι δεν ξερω τι πρεπει να κανω. Οτι οι διαβητικοι ή να μαι πιο ευελικτη με το φαι. Ασε που ο δικος μου πανικοβληθηκε και δεν μ αφηνει να τρωω τιποτα (του πα για γλυκα διαβητικων και αντεδρασε επιτοιπου)

Γι αυτο κανε οτι κανεις τωρα γιατι μετα....Κι εγω το ιδιο δεν εχω φλεβες αλλα δεν εχω προβλημα με τις βελονες. Κ εγω την αναμονη δεν μπορω και αυτη η ζαλαδα....Σα γευση ηταν οκ μεχρι τη μεση μετα δεν κατεβαινε με τιποτα Ελπιζω να παρεις καλα αποτελεσματα να μην τραβιεσαι κι εσυ εξαλλου καλοκαιρι χωρις παγωτο μαρτυριο....
hello oμοιοπαθούσες...
λοιπόν πήρα τα αποτελέσματά μου....
γλυκόζη νηστείας 90
60 min 166
120 min 125
180 min 69
άρα... χτυπάω άνετα ένα ταψί γαλακτομπούρεκο... λέμε τώρα...

Ενδοκρινολόγος κυρίως θα σε βοηθήσει και όχι διαιτολόγος... αλλά πρέπει να το συζητήσεις και με το γιατρό σου... δεν είσαι στην περίπτωση των διαβητικών άρα είσαι πιο ευέλικτη με το φαγητό... και να πεις στον καλό σου ότι δεν σου κάνει καλό έτσι και πρέπει να σε αφήσει ελεύθερη...

Για πρωινό και απογευματινό τα δημητριακά σου τα βλέπω καλά... από κει και πέρα μεσημεριανό και βραδινό θα πρέπει να περιλαμβάνουν όλες τις ομάδες κρέας, δημητριακά, λαχανικά... απλά το βραδινό είναι πιο μικρό σε ποσότητα από το μεσημεριανό... κυρίως ότι λένε για σωστή και ισορροπημένη διατροφή τώρα πρέπει να το κάνεις...
κατάλληλο μεσημεριανό πχ. κοτόπουλο ψητό, σαλάτα, 1 φέτα ψωμί και 1 μικρό φρούτο...
και είσαι πλήρης και έχεις καλύψει όλες τις ομάδες

Μπορείς να φας τα πάντα αλλά σε μικρές ποσότητες... δηλαδή πεπόνι 1 φέτα... όχι το μισό...
2 σουβλάκια μπορείς να τα φας δεν χάλασε ο κόσμος... δεν θέλει ακρότητες και υπερβολές... λίγο μέτρο θέλει μόνο...
Παλιά 09-07-10, 21:48   #21
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ευχαριστω GEORGINA!!!καπωσ ετσι τα βρηκα κι εγω σε ερευνεσ για ζαχαρο σε εγκυμοσυνη!θα κανω μια διατροφη και θα κανω των 100!καλα αποτελεσματα κι εσυ!!!και καλο καλοκαιρι!!!αλλα καλοκαιρι χωρισ παγωτο?σνιφ!!!
Γρανίτες... ή κανένα παγωτάκι που και που... όχι 1 κιλό παγωτό κάθε μέρα σίγουρα...
καλή επιτυχία σου εύχομαι και με το καλό το μωράκι σου...
Παλιά 09-07-10, 21:53   #22
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλα εσυ εισαι παραδειγμα προς μιμηση! Ειναι πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου. Απ οτι καταλαβα πρεπει να παω σε ειδικο τουλαχιστον να με κατευθυνει στο τι πρεπει και τι οχι για την περιπτωση μου. Εμενα δεν μου ειπε κατι για μετρησεις (ουτε να παω σε διατροφολογο) απλα να προσεχω, να μην τρωω ψωμι γλυκα (εγω καταλαβα υδατανθρακες δηλαδη (ρυζι μακαρονια πατατες) ειναι αρκετο ομως αυτο ή καλυτερα να μπω σε προγραμμα?

Το θεμα μου ειναι πως θα καταλαβω οτι τα παω καλα?Απ το βαρος που θα παιρνω καθε βδομαδα?

Και αν παω σε ενα ραντεβου και με καλυψει πως θα πω οτι δεν χρειαζομαι αλλη συνεδρεια?

Η περιπτωση σου βεβαια μου ανεβασε την ψυχολογια απλα δεν ξερω ποσο σοβαρα ειμαι.....

Μπραβο σου παντως....

κοριτσάκι μου γλυκό νομίζω ότι ανησυχείς υπερβολικά... άμα χρειαζόσουν ενδοκρινολόγο και διατροφή ή μετρήσεις θα στο είχε προτείνει και ο γιατρός σου...
Άμα προσέξεις λίγο τι τρως θα είσαι μία χαρά...έχε υπόψη σου ότι στα δημητριακά (υδατάνθρακες) περιλαμβάνονται...ρύζι, μακαρόνια, ψωμί, φάβα, όσπρια, πατάτες και αρακάς...

Αν το βάρος σου είναι ικανοποιητικό... αν το αμνιακό δεν είναι αυξημένο... και αν οι μετρήσεις του παιδιού δεν βγαίνουν πολύ μεγάλες τότε είσαι μία χαρά... πάνω από όλα όχι άγχος... και έξω μπορείς να βγεις να φας... απλά εκεί θέλει λίγο κράτει και ίσως παραγγείλεις εσύ κάτι ξεχωριστό αν η παρέα θέλει όλα τα "υγιεινά" μεζεκλίκια...
Παλιά 09-07-10, 22:17   #23
ELENI 27

Προεπιλογή

Παράθεση:
hello oμοιοπαθούσες...
λοιπόν πήρα τα αποτελέσματά μου....
γλυκόζη νηστείας 90
60 min 166
120 min 125
180 min 69
άρα... χτυπάω άνετα ένα ταψί γαλακτομπούρεκο... λέμε τώρα...

Ενδοκρινολόγος κυρίως θα σε βοηθήσει και όχι διαιτολόγος... αλλά πρέπει να το συζητήσεις και με το γιατρό σου... δεν είσαι στην περίπτωση των διαβητικών άρα είσαι πιο ευέλικτη με το φαγητό... και να πεις στον καλό σου ότι δεν σου κάνει καλό έτσι και πρέπει να σε αφήσει ελεύθερη...

Για πρωινό και απογευματινό τα δημητριακά σου τα βλέπω καλά... από κει και πέρα μεσημεριανό και βραδινό θα πρέπει να περιλαμβάνουν όλες τις ομάδες κρέας, δημητριακά, λαχανικά... απλά το βραδινό είναι πιο μικρό σε ποσότητα από το μεσημεριανό... κυρίως ότι λένε για σωστή και ισορροπημένη διατροφή τώρα πρέπει να το κάνεις...
κατάλληλο μεσημεριανό πχ. κοτόπουλο ψητό, σαλάτα, 1 φέτα ψωμί και 1 μικρό φρούτο...
και είσαι πλήρης και έχεις καλύψει όλες τις ομάδες

Μπορείς να φας τα πάντα αλλά σε μικρές ποσότητες... δηλαδή πεπόνι 1 φέτα... όχι το μισό...
2 σουβλάκια μπορείς να τα φας δεν χάλασε ο κόσμος... δεν θέλει ακρότητες και υπερβολές... λίγο μέτρο θέλει μόνο...
μπραβο georgina!!!μου δινεισ κουραγιο!εκανεσ διατροφη αναμεσα στισ δυο καμπυλεσ?μακαρι να εχω κι εγω τετοια αποτελεσματα!εγω τρεμω στην ιδεα για καθημερινη αυτομετρηση!!τι σου ειπε ο γιατροσ?σε ποιο μηνα εισαι?καλη συνεχεια να εχουμε ολεσ!!!!
Παλιά 09-07-10, 22:44   #24
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μπραβο georgina!!!μου δινεισ κουραγιο!εκανεσ διατροφη αναμεσα στισ δυο καμπυλεσ?μακαρι να εχω κι εγω τετοια αποτελεσματα!εγω τρεμω στην ιδεα για καθημερινη αυτομετρηση!!τι σου ειπε ο γιατροσ?σε ποιο μηνα εισαι?καλη συνεχεια να εχουμε ολεσ!!!!
Kαλησπέρα Ελένη...

απλά πρόσεξα μία μέρα πριν... τι έτρωγα... αυτό ήταν όλο... βέβαια αν είχα θέμα είχα τη διατροφή έτοιμη από την προηγούμενη εγκυμοσύνη... και άμα δω ότι ξεφεύγω στα κιλά πάλι θα μαζευτώ... αλλά προς το παρόν είμαι καλά... άρα συνεχίζω ως έχω... το οποίο σημαίνει όχι υπερβολές αλλά ούτε και στέρηση... τρώω κανονικά... απλά έχω προσθέσει σαλάτα στα γεύματά μου απαραιτήτως... και που και που χτυπάω και κανά γλυκάκι...

Ο γιατρός μου είπε ότι οι μετρήσεις είναι καλές... άρα δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω...
Έχω μπει στον 6ο μήνα...

Η καθημερινή αυτομέτρηση είναι πιο πολύ διαδικαστικό το θέμα παρά πόνου ή οτιδήποτε άλλο...
εγώ φρόντιζα και έβαζα ξυπνητήρι στο κινητό αλλιώς υπήρχε περίπτωση να ξεχάσω να κάνω μέτρηση...

Καλά αποτελέσματα και καλή συνέχεια κοριτσάκι...
Παλιά 09-07-10, 23:16   #25
ELENI 27

Προεπιλογή

Παράθεση:
Kαλησπέρα Ελένη...

απλά πρόσεξα μία μέρα πριν... τι έτρωγα... αυτό ήταν όλο... βέβαια αν είχα θέμα είχα τη διατροφή έτοιμη από την προηγούμενη εγκυμοσύνη... και άμα δω ότι ξεφεύγω στα κιλά πάλι θα μαζευτώ... αλλά προς το παρόν είμαι καλά... άρα συνεχίζω ως έχω... το οποίο σημαίνει όχι υπερβολές αλλά ούτε και στέρηση... τρώω κανονικά... απλά έχω προσθέσει σαλάτα στα γεύματά μου απαραιτήτως... και που και που χτυπάω και κανά γλυκάκι...

Ο γιατρός μου είπε ότι οι μετρήσεις είναι καλές... άρα δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω...
Έχω μπει στον 6ο μήνα...

Η καθημερινή αυτομέτρηση είναι πιο πολύ διαδικαστικό το θέμα παρά πόνου ή οτιδήποτε άλλο...
εγώ φρόντιζα και έβαζα ξυπνητήρι στο κινητό αλλιώς υπήρχε περίπτωση να ξεχάσω να κάνω μέτρηση...

Καλά αποτελέσματα και καλή συνέχεια κοριτσάκι...
σ ευχαριστω πολυ!!!!εσενα ο γιατροσ σου σε ποιο μαιευτηριο ειναι??εγω στο 6ο πηρα 3κιλα!βεβαια το ειχαμε παρακανει γιατι και ο ανδρασ μου γλυκατζησ και μερα παρα μερα 1κιλο παγωτο!!αστα!!!αλλα τωρα φοβηθηκε κι εκεινοσ οποτε ραψιμο!!!!συνεχιζω και το AQUA AEROBIC για εγκυουσ και ελπιζω να πανε ολα καλα!!!βρε κοριτσια θα πατε διακοπεσ?εμενα εχει αδεια μονο αυγουστο!!θα ειμαι στον 8ο οποτε μακαρι να ειμαι καλα και να παμε καπου κοντα!
Παλιά 10-07-10, 10:57   #26
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
σ ευχαριστω πολυ!!!!εσενα ο γιατροσ σου σε ποιο μαιευτηριο ειναι??εγω στο 6ο πηρα 3κιλα!βεβαια το ειχαμε παρακανει γιατι και ο ανδρασ μου γλυκατζησ και μερα παρα μερα 1κιλο παγωτο!!αστα!!!αλλα τωρα φοβηθηκε κι εκεινοσ οποτε ραψιμο!!!!συνεχιζω και το AQUA AEROBIC για εγκυουσ και ελπιζω να πανε ολα καλα!!!βρε κοριτσια θα πατε διακοπεσ?εμενα εχει αδεια μονο αυγουστο!!θα ειμαι στον 8ο οποτε μακαρι να ειμαι καλα και να παμε καπου κοντα!
hellooo....

ο γιατρός μου είναι ΙΑΣΩ...

Kαλά ρε κορίτσι... 1 κιλό παγωτό σε 1 μέρα τρώτε;;;
Άρα τι ανησυχείς;;; Να η πηγή του κακού... ε, του διαβήτη ήθελα να πω...
Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έπαιρνα μία ΙΟΝ αμυγδάλου και την έτρωγα σε 3 μέρες... αυτή ήταν η παρασπονδία μου μια και όλες οι μετρήσεις ήταν καλές...

Επίσης, ο σύζυγος μπορεί να είναι όσο γλυκατζής θέλει... εκτός σπιτιού όμως και να μην τον βλέπεις...

Πέρα από το Aqua... και το περπάτημα κάνει πολύ καλό...

Για διακοπές... είμαι από τις τυχερές... ο σύζυγος δουλεύει από το σπίτι ή ταξιδεύει... άρα μπορεί να δουλέψει από οπουδήποτε αρκεί να υπάρχει σύνδεση Internet... οπότε αν όλα πάνε καλά την κοπανάμε το άλλο Σάββατο και επιστρέφουμε αρχές Σεπτέμβρη...
βέβαια με την επιστροφή μας φωτιά στα μπατζάκια μας καθότι πρέπει να κάνουμε κάτι αλλαγές στο σπίτι... να αδειάσουμε γραφείο... να ετοιμάσω νέο παιδικό δωμάτιο... αλλά...
χαλαρά... πάνω από όλα οι διακοπές μας...

φιλάκια πολλά
Παλιά 10-07-10, 11:30   #27
dearcatherine

Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσάκι μου γλυκό νομίζω ότι ανησυχείς υπερβολικά... άμα χρειαζόσουν ενδοκρινολόγο και διατροφή ή μετρήσεις θα στο είχε προτείνει και ο γιατρός σου...
Άμα προσέξεις λίγο τι τρως θα είσαι μία χαρά...έχε υπόψη σου ότι στα δημητριακά (υδατάνθρακες) περιλαμβάνονται...ρύζι, μακαρόνια, ψωμί, φάβα, όσπρια, πατάτες και αρακάς...

Αν το βάρος σου είναι ικανοποιητικό... αν το αμνιακό δεν είναι αυξημένο... και αν οι μετρήσεις του παιδιού δεν βγαίνουν πολύ μεγάλες τότε είσαι μία χαρά... πάνω από όλα όχι άγχος... και έξω μπορείς να βγεις να φας... απλά εκεί θέλει λίγο κράτει και ίσως παραγγείλεις εσύ κάτι ξεχωριστό αν η παρέα θέλει όλα τα "υγιεινά" μεζεκλίκια...
Λες ε? Το βαρος μου δεν ειναι ικανοποιητικο ειμαι στα μεσα του 7ου και εχω παρει 11 κιλα απ τον 5ο!!!!Αλλα εδω και 1μιση μηνα δεν εχω παρει τιποτα....ο γιατρος μου ειπε οτι εχω κατακρατηση υγρων να κοψω το αλατι και να χασω 3κιλα!!!!!Μια φιλη μου διαιτολογος βεβαια μου ειπε τοτε οτι οκ να προσεχω κ οτι οι γιατροι ειναι λιγο υπερβολικοι κ να κοψω το αμυλο και τα αλλαντικα.Και τωρα εγινε αυτο με την καμπυλη και φρικαρα!!!! Για το μωρο παντως δεν μου πε κατι ολα καλα.

Απλα φρικαρω γιατι παω στο γιατρο τελος του μηνα και μεχρι τοτε νοιωθω λιγο πελαγωμενη.....

Σ ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σου με βοηθανε πολυ.....
Παλιά 10-07-10, 16:43   #28
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λες ε? Το βαρος μου δεν ειναι ικανοποιητικο ειμαι στα μεσα του 7ου και εχω παρει 11 κιλα απ τον 5ο!!!!Αλλα εδω και 1μιση μηνα δεν εχω παρει τιποτα....ο γιατρος μου ειπε οτι εχω κατακρατηση υγρων να κοψω το αλατι και να χασω 3κιλα!!!!!Μια φιλη μου διαιτολογος βεβαια μου ειπε τοτε οτι οκ να προσεχω κ οτι οι γιατροι ειναι λιγο υπερβολικοι κ να κοψω το αμυλο και τα αλλαντικα.Και τωρα εγινε αυτο με την καμπυλη και φρικαρα!!!! Για το μωρο παντως δεν μου πε κατι ολα καλα.

Απλα φρικαρω γιατι παω στο γιατρο τελος του μηνα και μεχρι τοτε νοιωθω λιγο πελαγωμενη.....

Σ ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σου με βοηθανε πολυ.....
Eεεεε.... συγνώμη δηλαδή... αλλά 11 κιλά σε 2 μήνες... πως ακριβώς το κατάφερες;;;
Το θετικό πάντως είναι ότι έχεις μείνει στάσιμη... άρα έχεις αλλάξει κάτι;
To αλάτι σίγουρα θέλει προσοχή... και όχι μόνο αυτό καθαυτό... αλλά και οτιδήποτε έτοιμα snacks ή τρόφιμα... για τα αλλαντικά πέρα από την ικανοποίηση μας δεν προσφέρουν διατροφικά τίποτα...

Το βάρος σου τώρα πως είναι; Έχεις χάσει καθόλου ή έχεις μείνει στάσιμη;
Για την καμπύλη τι σου είπε ο γιατρός σου... σαν νούμερα...πως του φάνηκαν;;;

Mην αγχώνεσαι γιατί δεν κάνεις καλό ούτε σε εσένα ούτε στο μωράκι σου...
Πιστεύω ότι αν περιορίσεις λίγο το junk και τα έτοιμα... και προσέξεις τι τρως θα είσαι μία χαρά... το θέμα με το μωρό είναι ότι και να μην φας εσύ αυτό θα πάρει τις ουσίες που χρειάζεται... άρα να προσέχεις τι τρως για σένα... να μην αγχώνεσαι... και όλα θα πάνε καλά...
Παλιά 10-07-10, 18:45   #29
dearcatherine

Προεπιλογή

Παράθεση:
Eεεεε.... συγνώμη δηλαδή... αλλά 11 κιλά σε 2 μήνες... πως ακριβώς το κατάφερες;;;
Το θετικό πάντως είναι ότι έχεις μείνει στάσιμη... άρα έχεις αλλάξει κάτι;
To αλάτι σίγουρα θέλει προσοχή... και όχι μόνο αυτό καθαυτό... αλλά και οτιδήποτε έτοιμα snacks ή τρόφιμα... για τα αλλαντικά πέρα από την ικανοποίηση μας δεν προσφέρουν διατροφικά τίποτα...

Το βάρος σου τώρα πως είναι; Έχεις χάσει καθόλου ή έχεις μείνει στάσιμη;
Για την καμπύλη τι σου είπε ο γιατρός σου... σαν νούμερα...πως του φάνηκαν;;;

Mην αγχώνεσαι γιατί δεν κάνεις καλό ούτε σε εσένα ούτε στο μωράκι σου...
Πιστεύω ότι αν περιορίσεις λίγο το junk και τα έτοιμα... και προσέξεις τι τρως θα είσαι μία χαρά... το θέμα με το μωρό είναι ότι και να μην φας εσύ αυτό θα πάρει τις ουσίες που χρειάζεται... άρα να προσέχεις τι τρως για σένα... να μην αγχώνεσαι... και όλα θα πάνε καλά...
Λοιπον τους πρωτους 4 μηνες πηρα 5 κιλα(δεν ειχα ουτε αναγουλες ουτε τιποτα)τα υπολοιπα 6 τα πηρα μεσα στον 5ο!!!!!!!!!Τωρα εχω μεινει σταθερα σ αυτα. Ετρωγα βλακειες πολλες και σε ποσοτητες και σε ασχετες ωρες. Παγωτα, γλυκα, πατατακια, delivery....Δεν φαινοντουσαν τα κιλα μεχρι που ζυγιστηκα πριν παω στον γιατρο τελος Ιουνιου και φρικαρα.....Φυσικα και εκεινος οταν του πα ποσα πηρα με εκραξε και εκει συνειδητοποιησα οτι κατι πρεπει να γινει.

Εκοψα τα γλυκα και τις σαβουρες ετρωγα κορν φλειξ πρωι βραδυ γαλοπουλα βραστη σαλατες, πηρα αλατι χαμηλο σε νατριο (ψωμι δεν τρωω γενικα)τρωω ομως πολλα φρουτα.....και περιμενα την καμπυλη.

Ογιατρος μου ειπε οτι διαβητη δεν εχω πρεπει ομως να προσεξω την διατροφη μου χωρις γλυκα και πολλα ψωμια. Οταν ρωτησα αν πρεπει να παω σε ειδικο μου πε οτι δεν χρειαζεται εκτος αν εχω το εχω αναγκη για να μπαινω σε προγραμμα και να μην πειναω. Κι εκει ερχεται το ερωτημα μηπως χρειαζεται να παω?????Δεν υπηρξε ομως αλλη πληροφορηση στο τι κανει να τρωω και τι οχι αρα θεωρησα οτι δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα.

Εγω ομως αγχωνομαι και οσο η εγκυμοσυνη φτανει στο τελος τοσο πιο πολυ ανησυχω. Αν και σου οφειλω ενα ευχαριστω γιατι μ αυτα που μου γραφεις με κανεις να νοιωθω καλυτερα.
Παλιά 11-07-10, 15:46   #30
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπον τους πρωτους 4 μηνες πηρα 5 κιλα(δεν ειχα ουτε αναγουλες ουτε τιποτα)τα υπολοιπα 6 τα πηρα μεσα στον 5ο!!!!!!!!!Τωρα εχω μεινει σταθερα σ αυτα. Ετρωγα βλακειες πολλες και σε ποσοτητες και σε ασχετες ωρες. Παγωτα, γλυκα, πατατακια, delivery....Δεν φαινοντουσαν τα κιλα μεχρι που ζυγιστηκα πριν παω στον γιατρο τελος Ιουνιου και φρικαρα.....Φυσικα και εκεινος οταν του πα ποσα πηρα με εκραξε και εκει συνειδητοποιησα οτι κατι πρεπει να γινει.

Εκοψα τα γλυκα και τις σαβουρες ετρωγα κορν φλειξ πρωι βραδυ γαλοπουλα βραστη σαλατες, πηρα αλατι χαμηλο σε νατριο (ψωμι δεν τρωω γενικα)τρωω ομως πολλα φρουτα.....και περιμενα την καμπυλη.

Ο γιατρος μου ειπε οτι διαβητη δεν εχω πρεπει ομως να προσεξω την διατροφη μου χωρις γλυκα και πολλα ψωμια. Οταν ρωτησα αν πρεπει να παω σε ειδικο μου πε οτι δεν χρειαζεται εκτος αν εχω το εχω αναγκη για να μπαινω σε προγραμμα και να μην πειναω. Κι εκει ερχεται το ερωτημα μηπως χρειαζεται να παω?????Δεν υπηρξε ομως αλλη πληροφορηση στο τι κανει να τρωω και τι οχι αρα θεωρησα οτι δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα.

Εγω ομως αγχωνομαι και οσο η εγκυμοσυνη φτανει στο τελος τοσο πιο πολυ ανησυχω. Αν και σου οφειλω ενα ευχαριστω γιατι μ αυτα που μου γραφεις με κανεις να νοιωθω καλυτερα.
hello....

οk... τώρα εξηγείται καλύτερα... γιατί όπως το έγραψες στην αρχή νόμιζα ειλικρινά ότι είχες πάρει 11 κιλά σε 2 μήνες... και είχα πάθει κάπως...

Είδες πως σε έπιασα όμως με το junk;;; χαχαχα
Ξεσάλωσες μικρό μου και τώρα πληρώνεις το τίμημα...

Στο θέμα μας όμως... ξέρεις ποια ήταν η πηγή του κακού και το διόρθωσες αυτό... αυτό ήταν πολύ καλό... μαζεύτηκες και πρόσεξες τι τρως... επίσης καλό... τα φρουτάκια θέλουν και αυτά ένα μέτρο όμως...

Η ερώτηση είναι... πεινάς τώρα; Το έχεις ρίξει στη στέρηση και τις υπερβολές λόγω φόβου;

Aν δοκιμάσεις να ακολουθήσεις για 1 βδομάδα το εξής πρόγραμμα... πως θα σου φαινόταν... θα πεινούσες ή θα σε βοηθούσε;
Πρωινό:
δημητριακά με γάλα και 1 μικρό φρούτο ή γιαούρτι 2% με 1 χούφτα ξηρούς καρπούς και 1 μικρό φρούτο
Δεκατιανό:
1 tost με γαλοπούλα και τυρί... χωρίς βούτυρο... και αν το επιθυμείς πάρε μαύρο ψωμί
Μεσημεριανό:
Kρέας ή ψάρι ή τυρί, σαλάτα, ζυμαρικά ή ρύζι ή πατάτα ή ψωμί, 1 φρούτο
Απογευματινό:
δημητριακά με γάλα... ή γιαούρτι 2% ή 1 παγωτάκι... μην είμαστε και τόσο στη στέρηση...
Bραδινό:
Παρόμοιο με το μεσημεριανό αλλά σε μικρότερη ποσότητα
Πριν τον ύπνο... κατά τις 10 το βράδυ
1 ποτήρι γάλα με 1 φρυγανιά...

α... θες και ποσότητες είπες...
μεσημεριανό... κρέας ή ψάρι ή τυρί περίπου 120 γρ... σαλάτα 1 φλυτζάνι...ζυμαρικά ή πατάτα ή ρύζι 1 1/2 φλυτζάνι
βραδινό....κρέας ή ψάρι ή τυρί περίπου 60 γρ... σαλάτα 1 φλυτζάνι...ζυμαρικά ή πατάτα ή ρύζι 3/4 φλυτζανιού...
Να σου πω... μην σε πιάσει κανας πανικός και βγάλεις όλο το σερβίτσιο και τις ζυγαριές... για να είσαι ακριβώς... σου δίνω την αίσθηση για να ξέρεις περίπου πόσο...

Χαίρομαι που νιώθεις καλύτερα... και περιμένω να μου πεις πως σου φάνηκαν τα παραπάνω... πείνασες και που τα διάβασες ή σου φαίνεται κάτι λογικό που μπορείς να κάνεις;

φιλάκια
Παλιά 11-07-10, 20:30   #31
dearcatherine

Προεπιλογή

Παράθεση:
hello....

οk... τώρα εξηγείται καλύτερα... γιατί όπως το έγραψες στην αρχή νόμιζα ειλικρινά ότι είχες πάρει 11 κιλά σε 2 μήνες... και είχα πάθει κάπως...

Είδες πως σε έπιασα όμως με το junk;;; χαχαχα
Ξεσάλωσες μικρό μου και τώρα πληρώνεις το τίμημα...

Στο θέμα μας όμως... ξέρεις ποια ήταν η πηγή του κακού και το διόρθωσες αυτό... αυτό ήταν πολύ καλό... μαζεύτηκες και πρόσεξες τι τρως... επίσης καλό... τα φρουτάκια θέλουν και αυτά ένα μέτρο όμως...

Η ερώτηση είναι... πεινάς τώρα; Το έχεις ρίξει στη στέρηση και τις υπερβολές λόγω φόβου;

Aν δοκιμάσεις να ακολουθήσεις για 1 βδομάδα το εξής πρόγραμμα... πως θα σου φαινόταν... θα πεινούσες ή θα σε βοηθούσε;
Πρωινό:
δημητριακά με γάλα και 1 μικρό φρούτο ή γιαούρτι 2% με 1 χούφτα ξηρούς καρπούς και 1 μικρό φρούτο
Δεκατιανό:
1 tost με γαλοπούλα και τυρί... χωρίς βούτυρο... και αν το επιθυμείς πάρε μαύρο ψωμί
Μεσημεριανό:
Kρέας ή ψάρι ή τυρί, σαλάτα, ζυμαρικά ή ρύζι ή πατάτα ή ψωμί, 1 φρούτο
Απογευματινό:
δημητριακά με γάλα... ή γιαούρτι 2% ή 1 παγωτάκι... μην είμαστε και τόσο στη στέρηση...
Bραδινό:
Παρόμοιο με το μεσημεριανό αλλά σε μικρότερη ποσότητα
Πριν τον ύπνο... κατά τις 10 το βράδυ
1 ποτήρι γάλα με 1 φρυγανιά...

α... θες και ποσότητες είπες...
μεσημεριανό... κρέας ή ψάρι ή τυρί περίπου 120 γρ... σαλάτα 1 φλυτζάνι...ζυμαρικά ή πατάτα ή ρύζι 1 1/2 φλυτζάνι
βραδινό....κρέας ή ψάρι ή τυρί περίπου 60 γρ... σαλάτα 1 φλυτζάνι...ζυμαρικά ή πατάτα ή ρύζι 3/4 φλυτζανιού...
Να σου πω... μην σε πιάσει κανας πανικός και βγάλεις όλο το σερβίτσιο και τις ζυγαριές... για να είσαι ακριβώς... σου δίνω την αίσθηση για να ξέρεις περίπου πόσο...

Χαίρομαι που νιώθεις καλύτερα... και περιμένω να μου πεις πως σου φάνηκαν τα παραπάνω... πείνασες και που τα διάβασες ή σου φαίνεται κάτι λογικό που μπορείς να κάνεις;

φιλάκια
Καλα ε δεν εχω λογια!!!!!!!! Το εκτυπωσα ηδη το μηνυμα σου!!!

Ξεσαλωσα οντως που να φανταστω? Ασε που ολοι με ειχαν φαε και φαε και οποιος ερχοταν εφερνε και ενα κιλο παγωτο!!!! Τωρα δεν στερουμαι απλα ειμαι στη φαση δεν θελω παγωτο, μην μου βαζετε αλλο καρπουζι, εφαγα πατατα τωρα τι να νοιωθω τυψεις?ηπια ενα ποτηρι πορτοκαλια ας μην φαω τ απογευμα το ροδακινο αλλα τι να φαω? και αλλα τετοια χαριτωμενα!!!!

Το προγραμμα που μου γραφεις ειναι παραπανω απο πληρης για μενα. Ποτε δεν ετρωγα τοσο και σε τοσες ποσοτητες ρυζι για παραδειγμα θα φαω το πολυ μισο φλυτζανι. Καλα οσο για τις ζυγαριες .....αυτο κανω......απο τοτε που σταματησα τη σαβουρα βρηκα ενα εβδομαδιαιο μενου μιας φιλης μου διαιτολογου και φυσικα ολα ηταν σε γραμμαρια και φυσικα εγω μετραγα τα παντα.......με τσακωσες ξανα......

Πραγματικα ειναι κατι που μπορω να κανω. Απ οτι καταλαβα θελω προγραμμα ακομα και σ αυτο......Το χω ομως και ηδη νοιωθω αισιοδιοξια.

Να σε ρωτησω ομως αν θελω το πρωι να πιω χυμο ποσα πορτοκαλια?2? Και αυτο μετραει για τα φρουτα της μερας?

Και πως θα καταλαβω οτι ολα πανε καλα?Θα πρεπει να μενω στασιμη?

Φιλακια
Παλιά 11-07-10, 22:29   #32
maraki10

maraki10 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλύτερα να τρως ενα πορτοκαλι παρα να κανεις χυμο.
Ο χρήστης maraki10 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-10, 23:37   #33
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλα ε δεν εχω λογια!!!!!!!! Το εκτυπωσα ηδη το μηνυμα σου!!!

Ξεσαλωσα οντως που να φανταστω? Ασε που ολοι με ειχαν φαε και φαε και οποιος ερχοταν εφερνε και ενα κιλο παγωτο!!!! Τωρα δεν στερουμαι απλα ειμαι στη φαση δεν θελω παγωτο, μην μου βαζετε αλλο καρπουζι, εφαγα πατατα τωρα τι να νοιωθω τυψεις?ηπια ενα ποτηρι πορτοκαλια ας μην φαω τ απογευμα το ροδακινο αλλα τι να φαω? και αλλα τετοια χαριτωμενα!!!!

Το προγραμμα που μου γραφεις ειναι παραπανω απο πληρης για μενα. Ποτε δεν ετρωγα τοσο και σε τοσες ποσοτητες ρυζι για παραδειγμα θα φαω το πολυ μισο φλυτζανι. Καλα οσο για τις ζυγαριες .....αυτο κανω......απο τοτε που σταματησα τη σαβουρα βρηκα ενα εβδομαδιαιο μενου μιας φιλης μου διαιτολογου και φυσικα ολα ηταν σε γραμμαρια και φυσικα εγω μετραγα τα παντα.......με τσακωσες ξανα......

Πραγματικα ειναι κατι που μπορω να κανω. Απ οτι καταλαβα θελω προγραμμα ακομα και σ αυτο......Το χω ομως και ηδη νοιωθω αισιοδιοξια.

Να σε ρωτησω ομως αν θελω το πρωι να πιω χυμο ποσα πορτοκαλια?2? Και αυτο μετραει για τα φρουτα της μερας?

Και πως θα καταλαβω οτι ολα πανε καλα?Θα πρεπει να μενω στασιμη?

Φιλακια
Γειά σου μικρό και όμορφο...

Είδες πως σε πιάνω...
Aμ... τα έχω περάσει και ξέρω... όχι δεν είχα ξεσαλώσει... δεν πρόλαβα... με τσάκωσαν και με έβαλαν στο πρόγραμμα και στην αρχή ήμουν και εγώ με τις μετρήσεις... αλλά με χαλάρωσε λίγο ο σύζυγος... και μετά τα έβλεπα με το μάτι... ή έβαζα το φαγητό μου στα μικρά πιάτα, σε αυτά του φρούτου...

Για το πρωί... πιες 1/2 κιλό πορτοκάλια για το τσακίρ κέφι και για να χορεύει το μικρό...
όχι καλό μου... 1/2 φλυτζάνι σου επιτρέπεται και πολύ είναι... ή 1 μικρό πορτοκάλι... και όχι δεν πιάνετε για τα φρούτα της ημέρας μπορείς να ξαναφάς φρούτο και το μεσημέρι και το βράδυ... αν και το βράδυ θα μπορούσες να το αποφύγεις... ε; ε;
Δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι καλύτερα χυμός ή το φρούτο... προσωπικά προτιμώ το χυμό...

Αν όλα πάνε καλά εσύ θα πρέπει να μένεις στάσιμη και το μωρό να αναπτύσσεται κανονικά... επίσης, δεν πρέπει να πεινάς ή να νιώθεις το στομαχάκι να γουργουρίζει...

Επίσης, μετά από λίγο θα νιώσεις και τον οργανισμό σου... όσο περνάει ο καιρός και μικραίνει το στομάχι μπορεί να χρειαστεί να κάνεις ακόμα πιο μικρά γεύματα...
Το σίγουρο είναι ότι...
α) δεν ακούμε τους άλλους...και δεν τους αφήνουμε να μας παραγεμίζουν το πιάτο...
β) δεν τρώμε για 2...
γ) ότι γλυκό μας φέρνουν...το μοιράζουμε σε μαμά, πεθερά και σύζυγο... αρκεί να φύγει ο πειρασμός από το σπίτι...
δ) άμα ζηλέψεις κάτι το κάνεις... δεν βλάπτει που και που μία μικρή αμαρτία... αλλά που και που... όχι πρωί - μεσημέρι - απόγευμα - βράδυ...
ε) δεν νιώθουμε τύψεις όταν φάμε κάτι που μας αρέσει... φυσικά αν αυτό το κάτι είναι 2 φρυγανιές με 1 γουρουνόπουλο από πάνω... ε... δεν είναι τόσο καλό...
στ) δεν μένουμε πολλές ώρες νηστική γιατί μετά θα ξεσπάσεις όπου βρεις... και σε φαγητό και σε πρόσωπα...

Αλήθεια τι περιμένεις; Αγοράκι ή κοριτσάκι;

Φιλάκιαααααααααα
Παλιά 12-07-10, 13:26   #34
dearcatherine

Προεπιλογή

Hello

το χω πιασει νομιζω το νοημα εχω ηδη ξεκινησει και ο χρονος θα δειξει......στις 28 παω για doppler να δουμε και το μικρο(μικρη δηλαδη!!!!)ειναι οκ. Γιατι καλη η διατροφη αλλα ολα γι αυτο γινονται.....

Εσυ τι περιμενεις? Βλςπω ηδη εχεις εναν μπεμπη....
Παλιά 12-07-10, 14:27   #35
maraki10

Προεπιλογή

κορίτσια θελω τη βοήθειά σας
Παλιά 12-07-10, 14:29   #36
maraki10

Προεπιλογή

κορίτσια θελω τη βοήθειά σας, την αλλη εβδομαδα θα μπω στον τέταρτο μήνα και ηδη προσεχω τη διατροφή μου, κανοντας μετρησεις ζαχαρου κτλ κτλ....γιατι είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη.
Επειδη ειναι νωρις ακομα πειραματιζομαι λιγο...εχω διαπιστώσει οτι η ντομάτα και 1 κρίθινο παξιμάδι μου ανεβάζουν κατά πολύ το ζάχαρο.
Σήμερα για παράδειγμα απογοητεύτηκα διότι έφτιαξα κιμα (με λίγο λάδι, 3 φρέσκες ντοματες, κανελα). Εβαλα 3 κουταλιές απο τον κιμά στο πιάτο μου, 2 κομματάκια βραστά πατάτα-μπρόκολο-μελιτζάνα και λαχανοσαλάτα με λίγο λαδάκι και 2 φρυγανιές. Περπάτησα μιση ωρα και μετα από μια ωρα έκανα τη μέτρηση και βγηκε 146 το ζάχαρο!!!!! Μετά από 10 λεπτά ηταν 118. Αχ πείτε μου τι δεν κανω καλά>>>
Προσέχω...έτσι νόμιζα τουλάχιστον
Παλιά 12-07-10, 14:31   #37
maraki10

Προεπιλογή

επίσης το ξυδι στη σαλατα επιτρεπεται και η τσιχλα χωρις ζαχαρη?
Παλιά 12-07-10, 15:08   #38
Titi_S

Titi_S χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Νομίζω ότι επιτρέπονται. Εμένα τουλάχιστον δεν μου ανεβάζουν αυτά το σάκχαρο. Επίσης, να σου πω, όποτε είναι να μετρήσω το σάκχαρο, με πιάνει τέτοια αγωνία για το αποτέλεσμα που την 1η φορά βγαίνει ΠΑΝΤΑ αυξημένο, σε σχέση με δεύτερη μέτρηση που μπορεί να κάνω μετά από 1 όχι 10 λεπτά!
Γι'αυτό χαλάρωσε πριν κάνεις τη μέτρηση και γράψε το δεύτερο αποτέλεσμα, αν νομίζεις ότι το πρώτο είναι υπερβολικό σε σχέση με αυτά που έφαγες. Κι εδώ που τα λέμε, έτσι όπως τα λές, το 146 είναι αρκετό, εγώ μάλλον το 118 θα κρατούσα...
Παλιά 12-07-10, 15:28   #39
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maraki10 Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια θελω τη βοήθειά σας, την αλλη εβδομαδα θα μπω στον τέταρτο μήνα και ηδη προσεχω τη διατροφή μου, κανοντας μετρησεις ζαχαρου κτλ κτλ....γιατι είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη.
Επειδη ειναι νωρις ακομα πειραματιζομαι λιγο...εχω διαπιστώσει οτι η ντομάτα και 1 κρίθινο παξιμάδι μου ανεβάζουν κατά πολύ το ζάχαρο.
Σήμερα για παράδειγμα απογοητεύτηκα διότι έφτιαξα κιμα (με λίγο λάδι, 3 φρέσκες ντοματες, κανελα). Εβαλα 3 κουταλιές απο τον κιμά στο πιάτο μου, 2 κομματάκια βραστά πατάτα-μπρόκολο-μελιτζάνα και λαχανοσαλάτα με λίγο λαδάκι και 2 φρυγανιές. Περπάτησα μιση ωρα και μετα από μια ωρα έκανα τη μέτρηση και βγηκε 146 το ζάχαρο!!!!! Μετά από 10 λεπτά ηταν 118. Αχ πείτε μου τι δεν κανω καλά>>>
Προσέχω...έτσι νόμιζα τουλάχιστον
Γειά σου maraki...

Για να είμαι ειλικρινής εντυπωσιάστηκα με όσα αναφέρεις... 1 ντομάτα και 1 κρίθινο παξιμάδι λογικά δεν θα έπρεπε να σου ανεβάζουν το ζάχαρο... εκτός και αν η ντομάτα έχει επάνω 1/2 κιλό ζάχαρη...
Kαι το μεσημεριανό σου ακούστηκε πολύ καλό για να σου βγει μέτρηση 146...

Στη θέση σου θα έκανα το εξής... αν η πρώτη μέτρηση είναι υπερβολική κάνε αμέσως μία δεύτερη... αν δεις μεγάλη απόκλιση κρατάς τη δεύτερη... αν δεν δεις απόκλιση αλλά οι τιμές εξακολουθούν να είναι ψηλές καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου και με κάποιον ενδοκρινολόγο που θα σε κατευθύνουν όπως πρέπει...
Αλλά κάτι δεν μου ακούγεται σωστά... έτρωγα πολύ παραπάνω από εσένα... και χωρίς περπάτημα... και οι τιμές μου ήταν πολύ χαμηλότερες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maraki10 Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης το ξυδι στη σαλατα επιτρεπεται και η τσιχλα χωρις ζαχαρη?
Για το ξύδι είσαι εντάξει... για τις τσίχλες ακόμα και όταν δεν έχουν ζάχαρη έχουν άλλες γλυκαντικές ουσίες οπότε θα πρότεινα να τις αποφεύγεις γενικά... τώρα το να φας μία τσίχλα δεν είναι θέμα... αλλά όχι να κατεβάζεις 1 πακετάκι την ημέρα...
Παλιά 12-07-10, 15:32   #40
GeorginaT

GeorginaT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Hello

το χω πιασει νομιζω το νοημα εχω ηδη ξεκινησει και ο χρονος θα δειξει......στις 28 παω για doppler να δουμε και το μικρο(μικρη δηλαδη!!!!)ειναι οκ. Γιατι καλη η διατροφη αλλα ολα γι αυτο γινονται.....

Εσυ τι περιμενεις? Βλςπω ηδη εχεις εναν μπεμπη....

Γειά σου κοριτσάκι...

Ευκαιρία πάντως είναι με το πρόγραμμα το δικό σου να βάλεις και το σύζυγο... χαχαχα
Δεν θα το εκτιμήσει καθόλου στην αρχή αλλά καλό θα του κάνει να συμπάσχει και αυτός λίγο...

Μην περιμένεις θαύματα πάντως σε 15 ημέρες έτσι;;;
Εννοώ από κιλά... και μην απογοητευτείς... το βασικό είναι να είναι καλά το μωράκι σου...
Καλά αποτελέσματα στο doppler και με το καλό το κοριτσάκι σου...

Εγώ έχω ένα μικρό αγοράκι και περιμένω την έκπληξη... δεν το έχω δει κατ' επιλογή...
και λέω να το αφήσω ως το τέλος έτσι... αν αντέξω δηλαδή... γιατί γελάω με τις προβλέψεις και τις αντιδράσεις των συγγενών και φίλων... εγώ μπορώ να περιμένω... αυτοί πάλι όχι...
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές