Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Δεύτερο Τρίμηνο (12η -24η εβδομαδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 16-07-10, 17:43   #1
Angelikig

Το avatar του χρήστη Angelikig

Περιοχή: Γλυφάδα
Angelikig χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΙΣΧΙΟ!!!

Καλησπέρα κορίτσια! Πείτε μου κάτι..Απο προχθές με εχει πιάσει ένας απίστευτος πόνος στο αριστερό μου ισχίο αλλά όχι συνεχόμενος..Το εχει νίωσει καμία σ'αυτή την εβδομάδα εγκυμοσύνης ή γενικά? Είναι κάτι να ανησυχήσω? Πως ανακουφιζόμαστε?
Παλιά 16-07-10, 20:43   #2
popi1987

Περιοχή: θεσσαλονικη
popi1987 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σου Angelikig
εγω αυτον τον πονο τον ενιωσα στον 4 μηνα οχι συνεχομενα ομως μπορει ν ειναι ουρολοιμοξη εμενα ετσι μ ειχε πει παρε τον γιατρο σου καλου κακου ομως
Ο χρήστης popi1987 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-10, 22:51   #3
pinakiiii

pinakiiii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΠΑΡΟΜΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΙ ΓΩ...ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΝΟΥΣΕ ΤΟ ΙΣΧΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΣΗ!ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ Ο ΠΟΝΟΣ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ Κ ΣΤΟ ΠΟΔΙ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ..ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΩΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΑΝΑΣΚΕΛΑ!!!!!(ΚΑΘΩΣ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΠΙΑΝΟΜΑΙ).ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ...
Ο χρήστης pinakiiii δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-10, 22:59   #4
arleta

arleta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εδω παθουσα....
ειμαι στον εβδομο μηνα και ποναω απο το τεταρτο.... με πιανει ολη η δεξια πλευρα... ισχιο, προσαγωγος, γαμπα σαν να εχω παθει μονιμα κραμπα και μεση....
πηγα σε 3 ορθοπεδικους, στο γιατρο μου και σε δευτερο γυναικολογο κι ολοι ειπαν κουραση... εννοειται!!! εχω κι ενα μωρο 14 μηνων στο σπιτι..... πως να μη κουραζομαι...
πριν μια εβδομαδα, που το μωρο γυρισε και πηρε θεση υπεφερα.... αλλα ο γιατρος μου ειπε αφου υπαρχει θεμα με τη μεση, ειναι λογικο αναλογα τη σταση που παιρνει το μωρο να ποναω....
Ο χρήστης arleta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-10, 23:00   #5
arleta

arleta χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

α!!!! το μονο που με βοηθα ειναι οταν κοιμαμαι στο πλαι, δε πλακωνω τη πλευρα που εχω προβλημα και μαζευω το ποδι που ειναι το προβλημα... το φερνω κοντα στο στηθος... ετσι την αλλη μερα ξυπναω καλυτερα....
Ο χρήστης arleta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-10, 23:01   #6
christiana000

christiana000 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ειχα συνεχως πονο στο ισχυο κατα τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης ποτε δεξια και ποτε αριστερα.σε σημειο που μονη μου δε μπορουσα να σηκωθω απο τον καναπε και καμια φορα κουτσενα κιολας!!!ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο,λογω βαρους πιεζεται το σημειο.αυτο που με ανακουφιζε ηταν υπνος στο πλαι και μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια.
Ο χρήστης christiana000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-07-10, 23:10   #7
pinakiiii

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christiana000 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα συνεχως πονο στο ισχυο κατα τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης ποτε δεξια και ποτε αριστερα.σε σημειο που μονη μου δε μπορουσα να σηκωθω απο τον καναπε και καμια φορα κουτσενα κιολας!!!ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο,λογω βαρους πιεζεται το σημειο.αυτο που με ανακουφιζε ηταν υπνος στο πλαι και μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια.
ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΜΕΝΑ...
ΠΑΛΕΥΩ ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΘΕΣΕΙΣ Κ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ!
Παλιά 18-07-10, 20:02   #8
Angelikig

Προεπιλογή

Κοριτσάκια μου χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..άρα νορμάλ είναι και συμβαίνει γενικώς.. Ευτυχώς απο χθές με έχει αφήσει εντελώς ο πόνος! Αρχίζω να πιστέυω οτι το παθαίνω στο γραφείο που κάθομαι σε μια καρέκλα (οχι κ η καλυτερη) 9 ώρες την ημέρα.. θα το τσεκάρω και θα σας πώ..
Όσο για το μαξιλάρι εγκυμοσύνης.. δεν το συζητώ καθόλου! Αν δεν το έιχα δεν θα έκλεινα μάτι γενικά δεν το αποχωρίζομαι με τίποτα!
Με το καλό όλες μας!
Παλιά 21-07-10, 23:41   #9
pinakiiii

Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΔΕΙΝΩΘΕΙ!!!ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΙΣΧΙΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΕΝΩ...ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ Κ ΦΙΛΗ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΜΠΑΣ Κ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΙΟ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΒΟΗΘΑΕΙ?????ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ???Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑΝΤΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ 1 ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ..
Παλιά 22-07-10, 00:07   #10
xazomanoula

Το avatar του χρήστη xazomanoula

xazomanoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pinakiiii Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΔΕΙΝΩΘΕΙ!!!ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΙΣΧΙΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΕΝΩ...ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ Κ ΦΙΛΗ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΜΠΑΣ Κ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΙΟ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΒΟΗΘΑΕΙ?????ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ???Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑΝΤΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ 1 ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ..

ΑΑΑΑχχχχ. Δεξιά υπέφερα κι εγώ. Γύρω στον 7ο μήνα βέβαια, αλλά ΦΟΒΕΡΟΙ ΠΟΝΟΙ!!! Τους θυμάμαι κι ανατριχιάζω. Φαντάσου οτι επειδή μένω σε μαιζονέτα, τη σκάλα την κατέβαινα 1 φορά την ημέρα. Δεν μπορούσα αλλιώς. ΚΟΥΤΣΕΝΑ!!!
Ο γιατρός μου είχε πει: 1) χαλαρωτικά ντους με μασαζ στην περιοχή που πόναγα. 2) Είχα βάλει κάποια βιβλία στα πόδια του καναπέ ώστε να έχει μικρή διαφορά ύψους και να βοηθήσει τη μέση. 3) ΥΠΟΜΟΝΗ.
Δεν περπάταγα για 1 ολόκληρο μήνα και ξαφνικά, εντελώς ξαφνικά, πέρασε. Πιθανων στην δική μου περίπτωση επαιζε ρόλο κι η θέση του μικρού. ίσως και στην δική σου.
ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ
Με το καλό τα ζουζούνια σας

Ο χρήστης xazomanoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-07-10, 00:13   #11
pinakiiii

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xazomanoula Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΑΑΑχχχχ. Δεξιά υπέφερα κι εγώ. Γύρω στον 7ο μήνα βέβαια, αλλά ΦΟΒΕΡΟΙ ΠΟΝΟΙ!!! Τους θυμάμαι κι ανατριχιάζω. Φαντάσου οτι επειδή μένω σε μαιζονέτα, τη σκάλα την κατέβαινα 1 φορά την ημέρα. Δεν μπορούσα αλλιώς. ΚΟΥΤΣΕΝΑ!!!
Ο γιατρός μου είχε πει: 1) χαλαρωτικά ντους με μασαζ στην περιοχή που πόναγα. 2) Είχα βάλει κάποια βιβλία στα πόδια του καναπέ ώστε να έχει μικρή διαφορά ύψους και να βοηθήσει τη μέση. 3) ΥΠΟΜΟΝΗ.
Δεν περπάταγα για 1 ολόκληρο μήνα και ξαφνικά, εντελώς ξαφνικά, πέρασε. Πιθανων στην δική μου περίπτωση επαιζε ρόλο κι η θέση του μικρού. ίσως και στην δική σου.
ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ
Με το καλό τα ζουζούνια σας
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!
ΠΕΡΝΑΩ ΔΥΣΚΟΛΑ,Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΚΟΚΑΛΟ!ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΛΕΥΡΟ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ 4ο ΕΧΩ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ....
Παλιά 23-07-10, 11:15   #12
Angelikig

Προεπιλογή

Παράθεση:
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!
ΠΕΡΝΑΩ ΔΥΣΚΟΛΑ,Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΚΟΚΑΛΟ!ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΛΕΥΡΟ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ 4ο ΕΧΩ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ....
Κουράγιο Pinaki μου..αν σε παρηγορεί εμένα με εχει αφήσει τελείως ο πόνος..αλλά όντως κοιμάμαι με μαξιλάρι τεράστιο αυτό το ειδικό για την εγκυμοσύνη μήπως να το πάρεις κ να δοκιμάσεις?
Παλιά 23-07-10, 11:22   #13
pinakiiii

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Angelikig Εμφάνιση μηνυμάτων
Κουράγιο Pinaki μου..αν σε παρηγορεί εμένα με εχει αφήσει τελείως ο πόνος..αλλά όντως κοιμάμαι με μαξιλάρι τεράστιο αυτό το ειδικό για την εγκυμοσύνη μήπως να το πάρεις κ να δοκιμάσεις?
ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ!ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ????
Παλιά 23-07-10, 11:47   #14
Angelikig

Προεπιλογή

Παράθεση:
ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ!ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ????
Pinaki εγώ το πήρα απο το Λητώ και σου στέλνω το link για να το δεις κ εσύ! Πάντως για να πω κ την αλήθεια χωρις αυτό δεν μπορώ να κοιμηθώ πλέον! Ελπίζω να βοήθησα κάπως

http://www.letoshop.gr/default.asp?i...=40&ct=1090202
Παλιά 23-07-10, 12:39   #15
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ ήμουν "τυχερή"και με έπιασε 20 μέρες πριν γεννήσω. Κούτσαινα και ο πόνος πέρασε με τη γέννα.
Το μαξιλάρι το είχα και εγώ και με βόλεψε πολύ
Παλιά 29-07-10, 10:59   #16
bebua

Περιοχή: ΠΟΡΤΟΧΕΛΙ
bebua ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maggie Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ ήμουν "τυχερή"και με έπιασε 20 μέρες πριν γεννήσω. Κούτσαινα και ο πόνος πέρασε με τη γέννα.
Το μαξιλάρι το είχα και εγώ και με βόλεψε πολύ
Kοριτσια καλημερα.Επαναφερω το θεμα.Κι εγω εχω πεθανει στον πονο.Μου ποναει το δεξι ισχιακο νευρο,ο γλουτος,το πόδι και η μεση απ τη δεξια πλευρα.Μαλιστα ο πονος με χτυπαει στη δεξια πλευρα του ηβικου οστου και λιγο παραπανω.Ειχα προβλημα και πριν την εγκυμοσυνη απ τις αγκαλιες και τα κουνηματα στην κορη μου αλλα αυτο τωρα δεν υποφερεται.Ξυπνησα 4 η ωρα το πρωι με τρομερο πονο επειδη το ειχα πατησει στον υπνο μου και μεχρι να συνελθω...ειχε πιαστει το ποδι μου...δραμα!!!!Ειχα παει πριν απο ενα μηνα περιπου σε φυσικοθεραπευτη και θα ξαναπαω σημερα.
Παλιά 28-05-12, 21:49   #17
annia

Το avatar του χρήστη annia

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου
annia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω παθουσα εδω και 2μερες με πεθαινει το αριστερο ισχιο και εχω 3μηνες ακομα μπροστα μου
Παλιά 16-07-12, 01:10   #18
mlne

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
mlne ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bebua Εμφάνιση μηνυμάτων
Kοριτσια καλημερα.Επαναφερω το θεμα.Κι εγω εχω πεθανει στον πονο.Μου ποναει το δεξι ισχιακο νευρο,ο γλουτος,το πόδι και η μεση απ τη δεξια πλευρα.Μαλιστα ο πονος με χτυπαει στη δεξια πλευρα του ηβικου οστου και λιγο παραπανω.Ειχα προβλημα και πριν την εγκυμοσυνη απ τις αγκαλιες και τα κουνηματα στην κορη μου αλλα αυτο τωρα δεν υποφερεται.Ξυπνησα 4 η ωρα το πρωι με τρομερο πονο επειδη το ειχα πατησει στον υπνο μου και μεχρι να συνελθω...ειχε πιαστει το ποδι μου...δραμα!!!!Ειχα παει πριν απο ενα μηνα περιπου σε φυσικοθεραπευτη και θα ξαναπαω σημερα.
2 εβδομαδες τωρα υποφερω, δεν μπορω να κατσω, να ξαπλωσω, να σηκωθω, να αλλαξω σταση. Νοιωθω τραβηγμα στη δεξια πλευρα του ηβικου οστου και λιγο παραπανω. Δεν παλευεται. Ο φυσιοθεραπευτης βοηθαει?

Ο χρήστης mlne δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-12, 08:44   #19
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στον 5ο μήνα της πρώτης μου εγκυμοσύνης άρχισε να πονάει το δεξί ισχίο. Οκ έλεγα είναι απο το βάρος κτλ....με πονούσε οταν περπατούσα μονο. Ο πόνος δεν με άφησε ποτέ αλλά επειδή θήλαζα για καιρό δεν μπορούσα να πάρω και αντιφλεγμονώδη που μου έδιναν οι ορθοπεδικοί. Με τα πολλά αφού κόβω τον θηλασμό 2 1/2 χρονών πάω σε εναν ορθοπεδικό μου κάνει μέχρι και μαγνητική και δεν έβρισκε τίποτα. Τελικά με βοήθησε μόνο η οστεοπαθητική, έκανα 3 συνεδρίες και ήρθα στα ίσα μου. Έκτοτε δεν με ξαναενόχλησε. Ξέρω όμως και άλλες κοπέλες που έχουν θέμα με ισχίο από την εγκυμοσύνη.
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-12, 13:04   #20
katerina34

Το avatar του χρήστη katerina34

katerina34 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα εδώ και μια βδομάδα με έπιασε πόνος στο αριστερό ισχίο και μάλιστα προχθές κούτσαινα για κάποιες ώρες.Πρός το παρόν τον αντέχω τον πόνο,ελπίζω να μη χειροτερέψει.Θα κοιτάξω να πάρω το μαξιλάρι που είπε μια κοπέλα πιο πάνω.
Παλιά 16-07-12, 14:27   #21
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλέ μην τρέχετε να αγοράσετε ειδικά μαξιλάρια ένα οποιοδήποτε που έχετε στο σπίτι και σας βολεύει κάνει. Εγω έχω ένα πολύ σκληρό πχ που το χρησιμοποιούν στην γιογκα.
Μόνο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάρει λαλα και ήθελα να αγοράσω ότι "ειδικό" υπήρχε
Κρίση!
Παλιά 16-07-12, 14:31   #22
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω στη δευτερη εγκυμοσυνη ειχα τρελους πονους στο ισχιο,,,,λογω δισκοπαθειας στη μεση,,,,

οσο για τις αγορες συμφωνω με τη γιογκινι,,,,τα μαξιλαρια του σπιτιου με ειχαν βοηθησει περισσοτερο παρα ενα μαξιλαρι θηλασμου που μου ειχαν δωσει,,,,(του ειχα βρει αλλη χρηση οταν μαθαινε οτ μωρο να καθεται και καπως να προστατευεται απο τα πισω μπρος χιχιχιχι)
Παλιά 17-07-12, 08:14   #23
tsarli

Περιοχή: Β. Ελλάδα
tsarli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια από τα ιδια. Είμαι 18 εβδ.+ 5 ημ και εδώ και δύο εβδομάδες πονάω τρελά στη δεξιά πλευρά, ισχίο και πιάνει και προς τη μέση όταν περπατάω..χάλια κατάσταση, τρελός πόνος. Αν περπατήσω 1 χιλιόμετρο, κουτσαίνω και δεν μπορώ να πατήσω καν με το δεξί πόδι, αν περπατάω στο δρόμο και πρέπει να ανέβω σε πεζοδρόμιο..μου φαίνεται βουνό. Κιλά δεν έχω βάλει καθόλου, απ' ότι κατάλαβα όμως πρόκειται για ένα από τα ανυπόφορα συμπτώματα της εγκυμοσύνης. Περνάει? Πόσο κρατάει? Πάντως δεν αντέχεται με τίποτα.Όταν ξαπλώνω δεν το πολυνιώθω, μόλις όμως πατάω το πόδι κάτω και περπατάω, ε, τί να λέμε? Εύχομαι να περάσει γρήγορα. Όσο για ξεκούραση, το δοκίμασα κι αυτό. Για 1 βδομάδα δεν βγήκα από το σπίτι. Ε, με το που βγήκα όμως, μόλις περπάτησα, ξεκίνησε.
Παλιά 17-07-12, 09:13   #24
isabell

Το avatar του χρήστη isabell

isabell ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εγώ το παιδί μου είναι 5 μηνών κι ακόμα πονάω πάρα πολύ από δεξιά, λύση δεν έχω βρει ούτε εγώ μόνο κανένα απλό παυσίπονο αραιά και που μαλακώνει για λίγο αλλά μετά τα ίδια
Παλιά 17-07-12, 09:41   #25
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια όσες σας έχει μείνει κουσούρι και μετά τη γέννα κάντε οστεοπαθητική! Θα με θυμηθείτε
περισσότερες πληροφορίες στο www.osteopathy.gr
Παλιά 18-10-12, 20:33   #26
Kira

Kira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια ,κανει καλο το περπατημα σε αυτη την περιπτωση,ή χειροτερευει την κατασταση;
Παλιά 07-01-13, 12:30   #27
sousoulitsa

Περιοχή: serres
sousoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα η γιατρος μου μου είπε να παίρνω depon και να βάζω mesulid αλοιφη. Πόσο με βοήθησε αυτη η αλοιφη.... Μεγάλη ανακουφιση.

Ο χρήστης sousoulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-13, 21:35   #28
teta11

Περιοχή: πειραιας
teta11 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

kalhspera koritsia..eimai sthn 35 evdomada kai ypoferw apo ponous sto aristero mou isxio,den mporw na perpathsw ypoferw..to bradi de pou paw na xaplosw einai to xirotero mou kathe fora pou thelw na allaxw pleyro ypoferw..o giatros mou lei oti einai fusiologiko kai oti piezei to mwro,egw omws exw mia sunexh anisixia...
Ο χρήστης teta11 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-13, 15:37   #29
valia30

valia30 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο teta11 Εμφάνιση μηνυμάτων
kalhspera koritsia..eimai sthn 35 evdomada kai ypoferw apo ponous sto aristero mou isxio,den mporw na perpathsw ypoferw..to bradi de pou paw na xaplosw einai to xirotero mou kathe fora pou thelw na allaxw pleyro ypoferw..o giatros mou lei oti einai fusiologiko kai oti piezei to mwro,egw omws exw mia sunexh anisixia...

Καλησπέρα, πότε ξεκίνησε ο πόνος σ' εσένα;Είμαιστη 18η κι υποφέρω εδώ και 2 βδομάδες στο αριστερό ισχύο, δε μπορώ να περπατήσω και να κοιμηθώ...ο γιατρός μου είπε φυσιολογικό είναι. Είσαι προς το τέλος της εγκυμοσύνης οπότε υπομονή...
Ο χρήστης valia30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-13, 15:53   #30
angels2

angels2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valia30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, πότε ξεκίνησε ο πόνος σ' εσένα;Είμαιστη 18η κι υποφέρω εδώ και 2 βδομάδες στο αριστερό ισχύο, δε μπορώ να περπατήσω και να κοιμηθώ...ο γιατρός μου είπε φυσιολογικό είναι. Είσαι προς το τέλος της εγκυμοσύνης οπότε υπομονή...
κ εγς τα ιδια κοριτσια αν κ εμενα ειναι το δεξι κ ειμαι 35 εβδομαδα,κ εμενα φυσολογικο λεει γιατι ειμαι κ ξαπλα κ οποτε σηκωνομαι ποναει....υπομονη αυτο ειναι το λιγοτερο...μετα θα πεταμε....με το καλο τα μωρακια μας
Ο χρήστης angels2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-13, 17:39   #31
μπεμπηςς μου

Το avatar του χρήστη μπεμπηςς μου

Περιοχή: πατρα
μπεμπηςς μου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τα ιδια κ εγω κοριτσια..ειμαι 21 βδομαδων κ ποναω δεξια πιο πολυ αλλα με πιανει κ με αφηνει...αν με πιασει ομως ποναει ολη η μεση μεχρι ουριτσα ,δεξι γοφο κ δεξι ποδι..να κατσω ποναω,να περπατησω ποναω...τα νευρα μου!!!!!!!απο 18 βδ αρχισανε τα κολπα
Ο χρήστης μπεμπηςς μου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-13, 18:53   #32
mcQuiiin

mcQuiiin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειχα κι εγω μια απο τα ιδια στην 2η εγκυμοσυνη και ειχα βρει στο ιντερνετ οτι μαλλον το μωρο πιεζει καποιο νευρο στη μεση και χτυπαει και το ποδι.μεγαλη ταλαιπωρια για μηνες!!!αφου ειχα αρχισει να πιστευω οτι θα μου μεινει κουσουρι και μετα τη γεννα...! Αλλα τελικα ολα ενταξει,με το που βγηκε ο ζουζουνος ημουν σαν καινουρια,σαν να μην ειχα ποτε προβλημα!οποτε υπομονη κοριτσια,τα καλυτερα ερχονται!!!!
Ο χρήστης mcQuiiin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές