Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Δύσκολες στιγμές...!

Notices

Δύσκολες στιγμές...! Διακοπή εγκυμοσύνης εξαιτίας ιατρικού ή μή λόγου, Παλινδρόμηση, Ενδομήτριος θάνατος, Καθ' έξιν αποβολές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-07-10, 12:32   #1
Χρυσοβαλάντη

Χρυσοβαλάντη χωρίς αξιολόγηση
Unhappy Εγγυμοσυνη μετα απο αποξεση...

Κοριτσια σας εχω πει την ιστορια μου...4/6 αναγκαστικα να κανω διακοπη κυησης...ο γιατρος μου ειπε να ξαναπροσπαθησουμε μετα την 2η περιοδο...εγω να σας πω την αλήθεια μετα την πρωτη περιοδο 1/07 ειχαμε επαφεσ ελευθερα με το συζηγο...Πιστευα οτι θα ηταν ευκολο...ετσι πριν εχω καλα καλα καθυστερηση επειδη νομιζα για συμπτωματα εκανα μια β χοριακη και βγηκε 8, νομιζα οτι επειδη ηταν πολυ νωρις γιαυτο ηταν κ χαμηλη....σημερα μετα απο 3 μερες ξαναπηγα για επναληπτική αλλα δυστυχως ειχε πεσει στις 4 μοναδες.......Αυτο συμβενει γιατι τον προηγουμενο μηνα επερνα αντισυλληπτικα λογο αποξεσης???Μηπως ξερει καμια να μου απαντησει????
Ευχαριστω!
Παλιά 30-07-10, 12:50   #2
yorkshire

Περιοχή: Thessaloniki
yorkshire χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έπαιρνες αντισυλληπτικά και έκανες και προσπάθειες? Τα αντισυλληπτικά δεν εμποδίζουν τη σύλληψη?
Και εγώ στην ίδια φάση με εσένα είμαι μόνο που δεν έκανα ακόμη τεστ. Αρχές της άλλης εβδομάδας περιμένω και όλο την κοιλιά μου κοιτάζω λες και θα φουσκώσει από τώρα..
Παλιά 30-07-10, 12:58   #3
Χρυσοβαλάντη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yorkshire Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπαιρνες αντισυλληπτικά και έκανες και προσπάθειες? Τα αντισυλληπτικά δεν εμποδίζουν τη σύλληψη?
Και εγώ στην ίδια φάση με εσένα είμαι μόνο που δεν έκανα ακόμη τεστ. Αρχές της άλλης εβδομάδας περιμένω και όλο την κοιλιά μου κοιτάζω λες και θα φουσκώσει από τώρα..
Oxi καλε αντισυλληπτικα επερνα τον Ιουνιο,τον Ιουλιο οχι...αλλα οι ορμονες ποθ βρεθηκαν?Μαλλον ειναι απομηναρια των χαπιων...δεν ξερω...εσυ σε τι φαση εισαι?μετα απο αποξεση?Μακαρι εσυ να εχεισ θετικα αποτελεσματα!!
Παλιά 30-07-10, 14:54   #4
elerina

elerina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω εκανα αποξεση 13/7 και ακομα δεν εχω αδιαθετησει... μετα την αποξεση ειχα βεβαια καφε και αιμα για 12 μερες .... Πιστευω οτι με τα αντισυλληπτικα δεν ανεβαινει η τιμη της χοριακης... Την εκανες στο ιδιο κεντρο? αν την εκανες στο ιδιο κεντρο μαλλον κατι πηγε να γινει αλλα τελικα διακοπηκε... Ρωτα βεβαια και τον γιατρο σου για να εισαι σιγουρη...
Ο χρήστης elerina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-10, 15:02   #5
Χρυσοβαλάντη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elerina Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω εκανα αποξεση 13/7 και ακομα δεν εχω αδιαθετησει... μετα την αποξεση ειχα βεβαια καφε και αιμα για 12 μερες .... Πιστευω οτι με τα αντισυλληπτικα δεν ανεβαινει η τιμη της χοριακης... Την εκανες στο ιδιο κεντρο? αν την εκανες στο ιδιο κεντρο μαλλον κατι πηγε να γινει αλλα τελικα διακοπηκε... Ρωτα βεβαια και τον γιατρο σου για να εισαι σιγουρη...
το λεω για τα αντισυλληπτικα γιατι ξερω οτι κ αυτα ορμονεσ ειναι....τι να πω δεν ξερω....οχι οτι η τιμη της χωρικης ηταν μεγαλη,ισα ισα πολυ λιγη ηταν...αλλα ξερεις....η ελπιδα.......
Παλιά 30-07-10, 15:06   #6
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω ειχα 2 αποβολες πριν κανω την κορη μου.μετα την πρωτη αποξεση εμεινα εγκυος υστερα απο 6 μηνες αλλα ως τοτε ειχαμε προφυλαξη και δεν προσπαθουσαμε.την 2η φορα παλι αποβολη και 2 μηνες μετα εμεινα εγκυος στην κορη μου.οπως βλεπεις παω για το τριτο οποτε μην ανησυχεις!!αφου εχεις μεινει εγκυος αυτο εχει σημασια!ξερεις τουλαχιστον οτι δεν εχεις προβλημα να συλλαβεις!!!
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-10, 15:14   #7
maria- elpida

Το avatar του χρήστη maria- elpida

Περιοχή: Καλαματα
maria- elpida χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και γιατι μου καλη μου κοπελα, να ξαναπροσπαθησεις τοσο γρηγορα?
ασε λιγο τον οργανισμο σου να ξεκουραστει και να επανελθει.
εγω μετα την πρωτη αποβολη εμεινα μετα απο εναν χρονο και για αλλους λογους βεβαια και μετα την δευτερη εχουν περασει 9 μηνες και τωρα ξαναπροσπαθω.
θα σου ελεγα να κανεις λιγο υπομονη, και μην ανυσηχεις οπως λει κια ο γιατρος μου, μια φορα εγκυος παντα εγκυος!!

Ο χρήστης maria- elpida δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-10, 15:36   #8
yorkshire

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρυσοβαλάντη Εμφάνιση μηνυμάτων
Oxi καλε αντισυλληπτικα επερνα τον Ιουνιο,τον Ιουλιο οχι...αλλα οι ορμονες ποθ βρεθηκαν?Μαλλον ειναι απομηναρια των χαπιων...δεν ξερω...εσυ σε τι φαση εισαι?μετα απο αποξεση?Μακαρι εσυ να εχεισ θετικα αποτελεσματα!!
Δεν ξερω το εχω δει θετικα που δεν ειναι και του χαρακτηρα μου αλλα αν θελω να γινω μανα πρεπει να ειμαι αισιοδοξη. Τωρα δεν ξερω ομως τι θα κανω αν ερθει η ακατανομαστη..Εχω κολλησει που λενε πως ειναι ευκολο μετα απο αποξεση να πιασεις και παιρνω θαρρος! Αλλα αν δεν ειναι αυτον θα ειναι τον επομενο. Μεχρι να πιασω νομιζα οτι εχω σοβαρο προβλημα (απο μονη μου) και δεν θα γινω μανα οποτε το οτι συνελαβα ειναι ενα βημα! Καποια στιγμη θα ξανασυλαβω δεν μπορει!
Και για εσενα το ιδιο ισχυει καποια στιγμη θα ξαναπιασουμε αφου πιασαμε μια φορα και μπορει να ειμαστε και μαζι εγγυες τι ωραια ε?
Παλιά 30-07-10, 19:53   #9
Χρυσοβαλάντη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yorkshire Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω το εχω δει θετικα που δεν ειναι και του χαρακτηρα μου αλλα αν θελω να γινω μανα πρεπει να ειμαι αισιοδοξη. Τωρα δεν ξερω ομως τι θα κανω αν ερθει η ακατανομαστη..Εχω κολλησει που λενε πως ειναι ευκολο μετα απο αποξεση να πιασεις και παιρνω θαρρος! Αλλα αν δεν ειναι αυτον θα ειναι τον επομενο. Μεχρι να πιασω νομιζα οτι εχω σοβαρο προβλημα (απο μονη μου) και δεν θα γινω μανα οποτε το οτι συνελαβα ειναι ενα βημα! Καποια στιγμη θα ξανασυλαβω δεν μπορει!
Και για εσενα το ιδιο ισχυει καποια στιγμη θα ξαναπιασουμε αφου πιασαμε μια φορα και μπορει να ειμαστε και μαζι εγγυες τι ωραια ε?
Αχ καλη μου....μακαρι...ναι κ εγω ειχα κολλησει οτι με το οτι μετα την αποξεση ειναι πολυ ευκολο να μεινιες εγγυος....δεν ξερω....εγω περιμενω απο μερα σε μερα την ακατανομαστη....με 4 χοριακη πλεον εχασα τις ελπδες μου....αντε να ερ8ει να ξεκινησουμε παλι απο την αρχη...εχεις δικιο...αφου εγινε 1 φορα θα γινει κι άλλη με τη δυναμη του Θεου...Ολα σην ωρα τους....μακαρι να ειματε μαζι...Θα προσπαθησω να σκεφτομαι θετικα...
Παλιά 30-07-10, 20:03   #10
Χρυσοβαλάντη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitra83 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ειχα 2 αποβολες πριν κανω την κορη μου.μετα την πρωτη αποξεση εμεινα εγκυος υστερα απο 6 μηνες αλλα ως τοτε ειχαμε προφυλαξη και δεν προσπαθουσαμε.την 2η φορα παλι αποβολη και 2 μηνες μετα εμεινα εγκυος στην κορη μου.οπως βλεπεις παω για το τριτο οποτε μην ανησυχεις!!αφου εχεις μεινει εγκυος αυτο εχει σημασια!ξερεις τουλαχιστον οτι δεν εχεις προβλημα να συλλαβεις!!!
Αχ καλη μου Δήμητρα,,,,Ευχομαι να χαιρεσαι τα παιδακια σου κ οπως επιθυμεις να τα δεις....με το καλο κ το 3ο....Ξέρεις το αγχος ειναι μεχρι να πασεις στην αγκαλια σου το 1ο σου παιδι....ετσι ειναι.......για σκεψου πως ενοιωθες πριν κανεις τα παιδακια σου....χαλια φανταζομαι....
Παλιά 30-07-10, 20:05   #11
Χρυσοβαλάντη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria- elpida Εμφάνιση μηνυμάτων
και γιατι μου καλη μου κοπελα, να ξαναπροσπαθησεις τοσο γρηγορα?
ασε λιγο τον οργανισμο σου να ξεκουραστει και να επανελθει.
εγω μετα την πρωτη αποβολη εμεινα μετα απο εναν χρονο και για αλλους λογους βεβαια και μετα την δευτερη εχουν περασει 9 μηνες και τωρα ξαναπροσπαθω.
θα σου ελεγα να κανεις λιγο υπομονη, και μην ανυσηχεις οπως λει κια ο γιατρος μου, μια φορα εγκυος παντα εγκυος!!
Μα ειδες....πολυ λιγοψυχια με επιασε....τρελα θα ελεγα....αλλα θα ηρεμησω....με την δυναμη ου Θεου πιστευω να πανε ολα καλα....
Παλιά 30-07-10, 20:35   #12
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αχ καλη μου Δήμητρα,,,,Ευχομαι να χαιρεσαι τα παιδακια σου κ οπως επιθυμεις να τα δεις....με το καλο κ το 3ο....Ξέρεις το αγχος ειναι μεχρι να πασεις στην αγκαλια σου το 1ο σου παιδι....ετσι ειναι.......για σκεψου πως ενοιωθες πριν κανεις τα παιδακια σου....χαλια φανταζομαι....
εχεις δικιο και σε καταλαβαινω.και τοτε εγω δεν πιστευα τον γιατρο μου που μου ελεγε οτι δεν πειραζει που εκανα και 2η αποβολη.τελικα χρειαζομουν προγεστερονη γιαυτο και απεβαλα 2 φορες.και στις 3 εγκυμοσυνες επαιρνα μεχρη 12 εβδ!οντως στο πρωτο παιδι ειχα πολυ αγχος λογο των προηγουμενων 2 αποτυχιων αλλα και στις 3 εγκυμοσυνες δεν ειχα κανενα προβλημα ολα πηγαν μια χαρα.οποτε μην αγχωνεσαι οσο δυσκολο κ αν σου ειναι γιατι οπως ξερεις το αγχος ειναι το καλυτερο αντισυλληπτικο!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 31-07-10, 08:14   #13
Χρυσοβαλάντη

Προεπιλογή

Παράθεση:
εχεις δικιο και σε καταλαβαινω.και τοτε εγω δεν πιστευα τον γιατρο μου που μου ελεγε οτι δεν πειραζει που εκανα και 2η αποβολη.τελικα χρειαζομουν προγεστερονη γιαυτο και απεβαλα 2 φορες.και στις 3 εγκυμοσυνες επαιρνα μεχρη 12 εβδ!οντως στο πρωτο παιδι ειχα πολυ αγχος λογο των προηγουμενων 2 αποτυχιων αλλα και στις 3 εγκυμοσυνες δεν ειχα κανενα προβλημα ολα πηγαν μια χαρα.οποτε μην αγχωνεσαι οσο δυσκολο κ αν σου ειναι γιατι οπως ξερεις το αγχος ειναι το καλυτερο αντισυλληπτικο!
KΚαλη μου Δημητρα....να σου πω την αληθεια πιο πολυ αγωνια εχω παρα αγχος....η λιγοψυχια με εφαγε....
Παλιά 31-07-10, 08:43   #14
1-2 mommy

Περιοχή: Γαλατσι
1-2 mommy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η β-χοριακη ανεβαινει με ραγδαιους ρυθμους οταν μενεις εγκυος(25%καθ 24 ωρες)αλλα μετα την διακοπη κυησης (ειτε φυγιολογικα ειτε τεχνικα)ο ρυθμος πτωσης ειναι πολυ μικρος(25%καθε 48 ωρες περιπου).Οταν εκανες την αποξεση αν ειχες 80000 μοναδες β-χοριακης θα σου παρει περιπου 2 μηνες για να πεσει σε μηδενικα επιπεδα αρα αυτο που μετρησες μπορει να ειναι το εναπομειναν υπολειπο απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη

Ο χρήστης 1-2 mommy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-07-10, 08:57   #15
simela78

simela78 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
KΚαλη μου Δημητρα....να σου πω την αληθεια πιο πολυ αγωνια εχω παρα αγχος....η λιγοψυχια με εφαγε....
ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ,ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΥΗΣΗ,ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ,ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΓΥΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ,ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ ΣΤΗΝ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΤΩΡΑ ΕΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΒΓΟΥΝΕ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ,ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ
Ο χρήστης simela78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-07-10, 09:27   #16
Χρυσοβαλάντη

Προεπιλογή

Κοριτσια το γελιο ειναι...οτι το στηθος μου ποναει ελεεινα...εχει πρηστει παρα πολυ...ουτε να περπατησω που λεει ο λογος ....κ λεω αντε να αδιαθετησω κ ακομα τιποτα....μεχρι σημερα το πολυ περιμενω....τι να πω...εννοειται οτι με 4 χωριακη δεν υφισταται εγγυμοσυνη...αλλα αντε να αδιαθετησω να ηρεμησω....
Παλιά 31-07-10, 09:33   #17
Χρυσοβαλάντη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 1-2 mommy Εμφάνιση μηνυμάτων
Η β-χοριακη ανεβαινει με ραγδαιους ρυθμους οταν μενεις εγκυος(25%καθ 24 ωρες)αλλα μετα την διακοπη κυησης (ειτε φυγιολογικα ειτε τεχνικα)ο ρυθμος πτωσης ειναι πολυ μικρος(25%καθε 48 ωρες περιπου).Οταν εκανες την αποξεση αν ειχες 80000 μοναδες β-χοριακης θα σου παρει περιπου 2 μηνες για να πεσει σε μηδενικα επιπεδα αρα αυτο που μετρησες μπορει να ειναι το εναπομειναν υπολειπο απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη
Και εγω κατι τετοιο υπεθεσα....ευχαριστω για την ενημερωση!
Παλιά 05-08-10, 00:04   #18
Χρυσοβαλάντη

Προεπιλογή

Tελικα μου ηρθε κανονικα η ατιμη....ευτυχως γιατι δεν θελω να χαλασει ο κυκλοσ μου,ετσι δεν ειναι??ειχε 2-3 μερεσ καθυστερηση αλλα δοξα το Θεο...
Παλιά 05-08-10, 00:16   #19
Dimitra83

Προεπιλογή

οκ μια χαρα!ευχομαι συντομα να σου σταματησει για κανενα 9μηνο!
Παλιά 05-08-10, 08:49   #20
Χρυσοβαλάντη

Προεπιλογή

Παράθεση:
οκ μια χαρα!ευχομαι συντομα να σου σταματησει για κανενα 9μηνο!
Aπτο στομα σου κ στου Θεου ταφτι Δημητρα μου!!!!Σευχαριστω!!!
Παλιά 29-09-10, 21:24   #21
io-io-io

io-io-io χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Τελικά είναι όντως πιο εύκολο;

Γειά σας,μετά από παλίνδρομη τον Μάρτιο και αφού αφήσαμε 3 κύκλους να περάσουν ξαναρχίσαμε τις προσπάθειες.Βέβαια ακόμα δεν έχουμε αποτέλεσμα και σκέφτομαι:πόσο πιο εύκολο είναι να μείνεις πάλι έγκυος;Ο γιατρός μας είπε οτι δεν θα δυσκολευτούμε τόσο αλλά ρε κορίτσια δεν το βλέπω,σαν να στερέψαμε.Εντάξει θα το παραδεχτώ ότι τον πρώτο μήνα αγχωθήκαμε αλλά μετά το πήραμε πιο χαλαρά.Όμως και πάλι χωρίς κάτι ιδιαίτερο.Δεν ξέρω μπήκαμε στο τρυπάκι των γιατρών και των εξετάσεων και της μέτρησης για ωορηξία και μας ξενέρωσε.Συνεχίζω βέβαια θεραπεία με dostinex.Εσείς είχατε σύντομα μωράκι;
Ο χρήστης io-io-io δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-10, 20:33   #22
Fine

Το avatar του χρήστη Fine

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Fine χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εμενα μου εχει μπει στο μυαλό να ξαναρχισουμε προσπαθειες. σε ποσο καιρό μετα την αποξεση ξαναβάλατε μπροστα?
Παλιά 30-09-10, 22:08   #23
io-io-io

Προεπιλογή

Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά δούλευα.Ξεκινήσαμε πάλι τον Ιούνιο.Όμως ο πρώτος μήνας ήταν μέσα στο άγχος και τις σκέψεις.Μη σου πω ότι δεν το ευχαριστιόμασταν κιόλας!Τους επόμενους λίγο πιο χαλαρά και δώσαμε έμφαση 12-18η μέρα,αλλά πάλι τίποτα.Αυτό το μήνα το αφήσαμε στην τύχη.Δεν γίνεται,θα τρελαθούμε!
Παλιά 01-10-10, 10:46   #24
yorkshire

Προεπιλογή

[QUOTE=io-io-io;1721457]Γειά σας,μετά από παλίνδρομη τον Μάρτιο και αφού αφήσαμε 3 κύκλους να περάσουν ξαναρχίσαμε τις προσπάθειες.Βέβαια ακόμα δεν έχουμε αποτέλεσμα και σκέφτομαι:πόσο πιο εύκολο είναι να μείνεις πάλι έγκυος;Ο γιατρός μας είπε οτι δεν θα δυσκολευτούμε τόσο αλλά ρε κορίτσια δεν το βλέπω,σαν να στερέψαμε.Εντάξει θα το παραδεχτώ ότι τον πρώτο μήνα αγχωθήκαμε αλλά μετά το πήραμε πιο χαλαρά.Όμως και πάλι χωρίς κάτι ιδιαίτερο.Δεν ξέρω μπήκαμε στο τρυπάκι των γιατρών και των εξετάσεων και της μέτρησης για ωορηξία και μας ξενέρωσε.Συνεχίζω βέβαια θεραπεία με dostinex.Εσείς είχατε σύντομα μωράκι;[/QUOTE
ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΕΣΗ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟΥ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΒΑΛΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΔΩΣΕΙ.
Παλιά 01-10-10, 14:51   #25
io-io-io

Προεπιλογή

[ ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΛΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΔΩΣΕΙ.[/QUOTE]

Συμφωνώ απόλυτα,απλώς το θέμα είναι αν και εμείς μπορούμε να κάνουμε κάτι που ίσως βοηθήσει.Ξέρουμε ότι το άγχος δεν βοηθάει,αλλά δυστυχώς μετά την απόξεση νιώθω ότι μπαίνουμε σε μια 'δίνη' γιατρών,εξετάσεων,φαρμάκων.Και αναρρωτιέμαι αν μας επιβαρύνει και αυτό.Αναγνωρίζω ότι αν δεν είχα κάνει εξετάσεις από την αρχή και δεν έκανα θεραπεία μπορεί να μην έμενα έγκυος,έστω και αν δεν πέτυχε,αλλά μήπως αφήνουμε να μας επηρεάζουν και οι γιατροί;Δεν μιλάω για τρανταχτές περιπτώσεις που χρειάζονται απαραιτήτως κάποιον επιστήμονα.Το λέω γιατί εγώ ξεκίνησα με διάγνωση ενδομητρίου(1ος γιατρός),μετά με πολυκυστικές(2ος γιατρός) και ότι δεν θα έμενα έγκυος και μετά ξαφνικά μένω.Ο 3ος λέει όλα καλά και πεντακάθαρα!Όπως λέει και ένας φίλος,μήπως θέλουν να τα παίρνουν;
Παλιά 02-10-10, 17:27   #26
Fine

Το avatar του χρήστη Fine

Fine χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμεις λεμε μηπως το αφησουμε λιγο ακομα μην αγχωθουμε
Παλιά 03-10-10, 10:04   #27
io-io-io

Προεπιλογή

Fine,και εμείς το ίδιο λέμε.Θα το αφήσουμε και άλλο(έχουμε και κάτι υποχρεώσεις) και με πιο καθαρό μυαλό θα συνεχίσουμε.Το άγχος δεν κάνει καλό ούτε στην εγκυμοσύνη αλλά επηρεάζει και εμάς ως ζευγάρι.Ηρεμίαααααααα.................
Παλιά 18-10-10, 16:15   #28
garifallia

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
garifallia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια γεια σας.χρειαζομαι τα φωτα σας γιατι με εχει φαει η αγωνια.Λοιπον ειχα παληνδρομη κυηση και εκανα αποξεση στης 6/9 ο γιατρος μου ειπε οτι λογικα θα μου ερθει η περιοδος ή σε 28 ή σε 40 μερες.Στις 28/9 εκανα εναν προληπτικο υπερηχο για να δω αν ειναι ολα οκ και βρηκαμε ενα αυγουλακι 18.5 χιλιοστα στης 8/10 ειδα μια σταγονα ροζ αιμα και για 2 μερες μεσα στα υγρα που ειχα λιγο καφε.Απο κει και επειτα τιποτα.Ξεχασα να σας πω οτι ο γιατρος μου ειχε πει να επικοινωνησω μαζι του αν δεν μου ερθει η περιοδος στις 40 μερες.Οι 40 μερες συμπληρωθηκαν στις 15/10.Σημερα τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε να περιμενω μεχρις στις 22/10 και αν δεν μου ερθει να τον παρω τηλεφωνο.Τα στηθια μου με πονανε αλλα οχι οπως την προηγουμενη φορα που ημουν εγκυος και εχω αρεα και που κατι μικρο σουβλιες χαμηλα που εγω ποτε δεν ειχα στην περιοδο.Ξεχασα να σας πω οτι εχω προβλημα παντα με την περιοδο.Μηπως μπορει να μου πει καμια κοπελλα αν τις εχει τυχη κατι τετοιο και τι μπορει να συμβαινει;Σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα.
Ο χρήστης garifallia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-10, 14:08   #29
ValiaK

Το avatar του χρήστη ValiaK

Περιοχή: Αθήνα
ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο garifallia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια γεια σας.χρειαζομαι τα φωτα σας γιατι με εχει φαει η αγωνια.Λοιπον ειχα παληνδρομη κυηση και εκανα αποξεση στης 6/9 ο γιατρος μου ειπε οτι λογικα θα μου ερθει η περιοδος ή σε 28 ή σε 40 μερες.Στις 28/9 εκανα εναν προληπτικο υπερηχο για να δω αν ειναι ολα οκ και βρηκαμε ενα αυγουλακι 18.5 χιλιοστα στης 8/10 ειδα μια σταγονα ροζ αιμα και για 2 μερες μεσα στα υγρα που ειχα λιγο καφε.Απο κει και επειτα τιποτα.Ξεχασα να σας πω οτι ο γιατρος μου ειχε πει να επικοινωνησω μαζι του αν δεν μου ερθει η περιοδος στις 40 μερες.Οι 40 μερες συμπληρωθηκαν στις 15/10.Σημερα τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε να περιμενω μεχρις στις 22/10 και αν δεν μου ερθει να τον παρω τηλεφωνο.Τα στηθια μου με πονανε αλλα οχι οπως την προηγουμενη φορα που ημουν εγκυος και εχω αρεα και που κατι μικρο σουβλιες χαμηλα που εγω ποτε δεν ειχα στην περιοδο.Ξεχασα να σας πω οτι εχω προβλημα παντα με την περιοδο.Μηπως μπορει να μου πει καμια κοπελλα αν τις εχει τυχη κατι τετοιο και τι μπορει να συμβαινει;Σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα.
garifallia, δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω κάτι, δεν μου έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο... Είχες κάτι νεότερο? Μίλησες με το γιατρό σου?

Παλιά 19-10-10, 16:03   #30
garifallia

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
garifallia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι Valiak μου ειπε να περιμενω μεχρι της 22/10 και αν δεν μου εχει ερθει μεχρει τοτε να τον παρω τηλεφωνο.Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες.Εσυ πως εισαι;
Ο χρήστης garifallia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-10, 16:24   #31
ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο garifallia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Valiak μου ειπε να περιμενω μεχρι της 22/10 και αν δεν μου εχει ερθει μεχρει τοτε να τον παρω τηλεφωνο.Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες.Εσυ πως εισαι;
Καλά κοπέλα μου... κάπως καλύτερα σήμερα... Μετράω μέρες
Την Παρασκευή θα μιλήσεις με το γιατρό? Άντε, να μπούμε όλοι σε σειρά...

Παλιά 23-10-10, 17:28   #32
Myrella

Myrella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια,
είχα να μπω στο forum πολυ καιρο, έκανα διακοπή κύησης στις 16 εβδομάδες στα μέσα Ιουλίου λόγω συνδρόμου Turner κ τον επομενο κύκλο (περιμένω περίοδο αυτες τις μέρες) μαλλον θα αρχισουμε παλι προσπαθειες...

Ήθελα να μου πειτε κι εσεις πως το αντιμετωπίζετε... εγώ ακόμα κ τώρα δεν είμαι καλα. Με τρώνε οι τύψεις, ξαναζώ αυτές τις απαίσιες στιγμές στο μυαλό μου κ αισθάνομαι απαίσια. Θα γεννουσα 5 Ιανουαριου, κ οσο περνανε οι μηνες φανταζομαι το κοριτσάκι μου που θα ειχε μεγαλώσει στην κοιλιά μου κ με πιάνει τρελα! Ο αντρας μου ειναι μια χαρα, οσο φαινεται τουλάχιστον. Δε μου δείχνει τίποτα! Μεχρι σε ψυχολόγο σκεφτομαι να παω να με συμβουλευσει πως να το αφησω πισω μου.

Από τη μια λέω ότι δεν είναι σωστό να ξαναμεινω έγκυος γιατί από το φόβο μου θα κάνω κακό στο επόμενο μωρό, από την άλλη όλοι μου λένε ότι θα με βοηθήσει να ξεπεράσω το χαμό του πρώτου μωρού πιο εύκολα μια καινούργια εγκυμοσύνη... Σκεφτομαι οτι αν παλι τυχει κατι τετοιο, δε θα έχω τη δύναμη να το ρίξω κι αυτό!!!! Το εχω ψάξει κ οι πιθανοτητες ειναι μηδαμινες να ξαναεχει το ιδιο πραγμα, αλλα μπορει να εχει κατι αλλο, που να ξερω! Σκέφτομαι τη χειροτερη περιπτωση. Μεχρι που παρακαλαω να μην ειναι κοριτσι για να μη μπορει να εχει τερνερ. Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΤΣΙ? Μηπως θα ειναι λαθος να προσπαθησουμε απο τη στιγμη που ειμαι ολιγον τι κουκου??? Η αν μείνω έγκυος τα ένστικτα μου θα με ηρεμήσουν κ θα μείνω ψύχραιμη να αντιμετωπίσω τις προκλησεις?
Παλιά 23-10-10, 17:56   #33
Vanilla

Το avatar του χρήστη Vanilla

Vanilla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Myrella Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια,
είχα να μπω στο forum πολυ καιρο, έκανα διακοπή κύησης στις 16 εβδομάδες στα μέσα Ιουλίου λόγω συνδρόμου Turner κ τον επομενο κύκλο (περιμένω περίοδο αυτες τις μέρες) μαλλον θα αρχισουμε παλι προσπαθειες...

Ήθελα να μου πειτε κι εσεις πως το αντιμετωπίζετε... εγώ ακόμα κ τώρα δεν είμαι καλα. Με τρώνε οι τύψεις, ξαναζώ αυτές τις απαίσιες στιγμές στο μυαλό μου κ αισθάνομαι απαίσια. Θα γεννουσα 5 Ιανουαριου, κ οσο περνανε οι μηνες φανταζομαι το κοριτσάκι μου που θα ειχε μεγαλώσει στην κοιλιά μου κ με πιάνει τρελα! Ο αντρας μου ειναι μια χαρα, οσο φαινεται τουλάχιστον. Δε μου δείχνει τίποτα! Μεχρι σε ψυχολόγο σκεφτομαι να παω να με συμβουλευσει πως να το αφησω πισω μου.

Από τη μια λέω ότι δεν είναι σωστό να ξαναμεινω έγκυος γιατί από το φόβο μου θα κάνω κακό στο επόμενο μωρό, από την άλλη όλοι μου λένε ότι θα με βοηθήσει να ξεπεράσω το χαμό του πρώτου μωρού πιο εύκολα μια καινούργια εγκυμοσύνη... Σκεφτομαι οτι αν παλι τυχει κατι τετοιο, δε θα έχω τη δύναμη να το ρίξω κι αυτό!!!! Το εχω ψάξει κ οι πιθανοτητες ειναι μηδαμινες να ξαναεχει το ιδιο πραγμα, αλλα μπορει να εχει κατι αλλο, που να ξερω! Σκέφτομαι τη χειροτερη περιπτωση. Μεχρι που παρακαλαω να μην ειναι κοριτσι για να μη μπορει να εχει τερνερ. Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΤΣΙ? Μηπως θα ειναι λαθος να προσπαθησουμε απο τη στιγμη που ειμαι ολιγον τι κουκου??? Η αν μείνω έγκυος τα ένστικτα μου θα με ηρεμήσουν κ θα μείνω ψύχραιμη να αντιμετωπίσω τις προκλησεις?
Ηρέμησε , μη σκέφτεσαι αρνητικά...Το κυριότερο είναι να αφήσεις πίσω σου ότι έγινε...ΤΕΛΟΣ!!!!!ΤΕΛΟΣ!!!! Από 'δω κ πέρα ξεκινάς από την αρχή..
Θα σου πω εν συντομία την ιστορία μου για να πάρεις θάρρος
Τον Μάιο έκανα απόξεση λόγω παλινδρόμησης...Τους επόμενους μήνες ήμουν χάλια, το καλοκαίρι δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου...
Τον Σεπτέμβρη είπα ΤΕΛΟΣ ΤΕΛΟΣ, άφησα την απόξεση πίσω μου και δειλά δειλά ξεκινήσαμε..
Πρόσφατα έμαθα ότι είμαι έγκυος, προσπαθώ να μην συνδέω τίποτα με την προηγούμενη φορά...και οψόμεθα...χωρίς άγχος...προσπαθώ τουλάχιστον...
Παλιά 23-10-10, 18:14   #34
Myrella

Myrella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Vanilla ευχαριστώ για την απάντηση, κ εύχομαι σύντομα να κρατησεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!
Απο τωρα σκεφτομαι τι θα γινει αν μεινω εγκυος κ αυτο δεν ειναι καλο... δηλαδή, μέχρι να φτάσω στο σημειο που έφτασα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, κ να ειναι ολα καλα, δε θα μπορω να ησυχασω!
Θα πρέπει να κάνω λήψη τροφοβλαστη πάλι, το οποίο ειναι ρίσκο απο μόνο του, δε νομίζω οτι θα μπω στη διαδικασία της αυχενικής, δεν εχει νόημα, κ μετά, μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα, 3 εβδομάδες πως θα ζήσω? με τον τρόμο? Άραγε έχει τρόπο να το κάνεις αυτό πιο γρήγορα?
Κ αν εχει κατι το μωρο κ πουμε να το ριξουμε, δε νομίζω οτι μπορώ να αντέξω αυτό τον εφιάλτη δεύτερη φορά.... Δε θα θελω να το ριξω οτι κι αν εχει νομίζω....

Τα βλέπω μαύρα όλα, το ξέρω.. αυτό το ΤΕΛΟΣ ΤΕΛΟΣ μου είναι δύσκολο να το φωνάξω!
Παλιά 23-10-10, 18:17   #35
σκορπινα

Περιοχή: ελευσινα
σκορπινα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οταν εσυ αποφασισεις να μεινεις εγκυος μπορει να ειναι αργα .Βαλε ενα Χ και προχωρα μπρος.Η ηληκια δεν περιμενει .Δεν μενουμε οποτε αποφασισουμε εμεις.Κανε πως δεν εγινε τιποτα.Και εγω εχω προβλημα υγειας και σταματησα την θεραπεια για να μεινω με κινδυνο της ζωης μου.Οταν σταματησα την θεραπεια δεν σκεφτομουν το προβλημα μου αλλα το πως θα μεινω οσο πιο γρηγορα γινεται.Καλη επιτυχια
Ο χρήστης σκορπινα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-10, 18:31   #36
Myrella

Myrella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο σκορπινα Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν εσυ αποφασισεις να μεινεις εγκυος μπορει να ειναι αργα .Βαλε ενα Χ και προχωρα μπρος.Η ηληκια δεν περιμενει .Δεν μενουμε οποτε αποφασισουμε εμεις.Κανε πως δεν εγινε τιποτα.Και εγω εχω προβλημα υγειας και σταματησα την θεραπεια για να μεινω με κινδυνο της ζωης μου.Οταν σταματησα την θεραπεια δεν σκεφτομουν το προβλημα μου αλλα το πως θα μεινω οσο πιο γρηγορα γινεται.Καλη επιτυχια

Σκορπινα, νομίζω οτι είμαστε 2 διαφορετικές περιπτώσεις κ απλά δε μπορείς να με καταλάβεις, όπως δε μπορώ να σε καταλάβω κι εγώ.
Ευτυχώς εγώ έμεινα έγκυος στο 2ο μήνα προσπαθειών, κ ειμαι αισιοδοξη οτι θα ξαναμεινω εγκυος γρήγορα όταν το ξαναθελησω, οπότε αυτό το κομμάτι δε με νοιάζει σε αυτή τη φάση. Σε σένα αυτό θα ακούγεται "κάπως" φαντάζομαι, αλλά έτσι είναι για μένα!
Είμαι πολυ μπερδεμένη ψυχολογικά κ γράφω εδώ πέρα γιατί μπορώ να βρω περιπτώσεις κοντά στη δικη μου, μιας κ οι πιο πολλοί που με συμβουλεύουν στο κοντινό μου περιβάλλον δεν έχουν περάσει ούτε απο κοντά, σε ότι πέρασα εγώ. Ισως εσυ να μην το εριχνες αυτό το παιδί, ίσως κι εγώ έκανα λάθος που το έριξα... αυτό θα με τρώει σε όλη μου τη ζωή...
Πάντως δε μπορώ να κάνω οτι δεν έγινε τίποτα, γιατι έγιναν τα πάντα!!!
Παλιά 14-11-10, 08:53   #37
ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Τραυματισμός μήτρας

Καλημέρα κορίτσια,
Ξαφνικά μέσα σε όλα μου δημιουργήθηκε μια απορία: Έχετε υπόψη σας πόσο πολύ τραυματίζεται η μήτρα κατά την απόξεση? Εννοώ, εάν γίνει μεγάλο τραύμα, σε εκείνο το σημείο μετά δεν θα υπάρχουν χοριακές λάχνες για να εμφυτεθεί το γονιμοποιημένο έμβρυο, έτσι δεν είναι? Ανησυχώ για το πόσο μεγάλο τραύμα μπορεί να έχει η δική μου μήτρα. Στα αποτελέσματα του καρυότυπου που έκανα για το έμβρυο, διαπιστώθηκε μητρική επιμειξία (δηλαδή τα κύτταρα που εξέτασαν μπορεί να ήταν και δικά μου), οπότε ανησυχώ μήπως έγινε κάποιου είδους μεγάλο τραύμα στη μήτρα και υπάρχει πρόβλημα στις μελλοντικές εμφυτεύσεις... Είχα ρωτήσει το γιατρό πόσο θα επηρεαστεί η μήτρα και οι λάχνες από την απόξεση και μου είπε ότι η πληγή θα επουλωθεί πλήρως χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αυτό με τον καρυότυπο με τρώει. Πώς γίνεται να εξέτασαν δικά μου κύτταρα αν ο γιατρός τους είχε πάει μόνο τον πλακούντα ή το μωρό μου...?
10 μέρες μετά την απόξεση πήγα στο γατρό μου να με δει και στον υπέρηχο μου είπε όλα οκ. Επειδή εγώ βέβαια δεν πάω και πολύ καλά (οι πιο πολλές με ξέρετε...) το Σεπτέμβρη πήγα για έναν υπέρηχο και σε άλλο γιατρό, ο οποίος μου είπε τα ίδια, ότι η μήτρα μου είναι μια χαρά. Αν όμως έχει τραυματιστεί (και άρα εξουδετερωθει) μια περιοχή της μήτρας, θα το έβλεπαν στον υπέρηχο?

Παλιά 14-11-10, 09:12   #38
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ValiaK, νομίζω πως κακώς ανησυχείς. Μετά από έναν κύκλο, το ενδομήτριο έχει ξαναπαχύνει και η μήτρα έχει επουλωθεί. Τώρα τι να πω... αν ο γιατρός είναι χασάπης θεωρητικά όλα μπορεί να συμβούν, αλλά φού 2 γιατροί σου είπαν ότι είσαι ΟΚ, γιατί να μην τους πιστέψεις; Λογικό είναι μαζί με τα εβρυακά στοιχεία να υπήρχαν και δικά σου κύτταρα, αφού το έμβρυο ήταν κολλημένο πάνω σου.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-10, 09:20   #39
ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
ValiaK, νομίζω πως κακώς ανησυχείς. Μετά από έναν κύκλο, το ενδομήτριο έχει ξαναπαχύνει και η μήτρα έχει επουλωθεί. Τώρα τι να πω... αν ο γιατρός είναι χασάπης θεωρητικά όλα μπορεί να συμβούν, αλλά φού 2 γιατροί σου είπαν ότι είσαι ΟΚ, γιατί να μην τους πιστέψεις; Λογικό είναι μαζί με τα εβρυακά στοιχεία να υπήρχαν και δικά σου κύτταρα, αφού το έμβρυο ήταν κολλημένο πάνω σου.
Λες βρε Newbie? Μακάρι... Ο γιατρός μου έχει καλό όνομα (οπότε θεωρώ ότι δεν είναι χασάπης) αλλά επειδή εγώ φοβάμαι ότι μπορεί να είμαι στον 9ο και να πέσει μετεωρίτης πάνω στην κοιλιά μου (αντιλαμβάνεσαι το μέγεθος της παράνοιας, έτσι? ), ανησυχώ για τα πάντα...
Μου έδωσες κουράγιο όμως... Σε ευχαριστώ!

Παλιά 14-11-10, 09:55   #40
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ValiaK Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα κορίτσια,
Ξαφνικά μέσα σε όλα μου δημιουργήθηκε μια απορία: Έχετε υπόψη σας πόσο πολύ τραυματίζεται η μήτρα κατά την απόξεση? Εννοώ, εάν γίνει μεγάλο τραύμα, σε εκείνο το σημείο μετά δεν θα υπάρχουν χοριακές λάχνες για να εμφυτεθεί το γονιμοποιημένο έμβρυο, έτσι δεν είναι? Ανησυχώ για το πόσο μεγάλο τραύμα μπορεί να έχει η δική μου μήτρα. Στα αποτελέσματα του καρυότυπου που έκανα για το έμβρυο, διαπιστώθηκε μητρική επιμειξία (δηλαδή τα κύτταρα που εξέτασαν μπορεί να ήταν και δικά μου), οπότε ανησυχώ μήπως έγινε κάποιου είδους μεγάλο τραύμα στη μήτρα και υπάρχει πρόβλημα στις μελλοντικές εμφυτεύσεις... Είχα ρωτήσει το γιατρό πόσο θα επηρεαστεί η μήτρα και οι λάχνες από την απόξεση και μου είπε ότι η πληγή θα επουλωθεί πλήρως χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αυτό με τον καρυότυπο με τρώει. Πώς γίνεται να εξέτασαν δικά μου κύτταρα αν ο γιατρός τους είχε πάει μόνο τον πλακούντα ή το μωρό μου...?
10 μέρες μετά την απόξεση πήγα στο γατρό μου να με δει και στον υπέρηχο μου είπε όλα οκ. Επειδή εγώ βέβαια δεν πάω και πολύ καλά (οι πιο πολλές με ξέρετε...) το Σεπτέμβρη πήγα για έναν υπέρηχο και σε άλλο γιατρό, ο οποίος μου είπε τα ίδια, ότι η μήτρα μου είναι μια χαρά. Αν όμως έχει τραυματιστεί (και άρα εξουδετερωθει) μια περιοχή της μήτρας, θα το έβλεπαν στον υπέρηχο?
Εγω εκανα αποξεση μετα την πρωτη γεννα και τα σημαδια φαινονται ακομη στον υπερηχο (ο μεγαλος μου ειναι 3 και). Δεν με εμποδισε ομως να εχω και μια δευτερη επιτυχη εγκυμοσυνη ( ο μικρος μου ειναι 1 και).
Ειχα καποια επιπλοκη η οποια λυθηκε με επεμβατικη υστεροσκοπιση και ορμονοθεραπια. Θα δεις οταν σου ερθει περιοδος. Εμενα δεν ερχοταν και εκανα σαλπιγγογραφια οπου ειδαν συμφισεις (γιαυτο και η υστεροσκοπιση). Παντως δεν ειναι τιποτα που να μην λυνεται. Μην ανυσηχεις.
Με το καλο μια καινουργαι υγεεις εγκυμοσυνη

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές