Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά > 'Υπνος

Notices

'Υπνος Πότε να κοιμηθεί μόνο του? Πόσες ώρες κοιμάται? Πως κοιμάται? Διακοπτόμενος ύπνος, Θέση ύπνου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-09-10, 16:38   #1
NEWKITTY

NEWKITTY χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΒΡΕΦΙΚΗ ΑΠΝΟΙΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟΤΟ ΙΑΣΩ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΙΩΝΑ...ΕΙΝΑΙ 2750 (ΑΠΟ 3080) ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗ ΒΡΕΦΙΚΗ ΑΠΝΟΙΑ....!
ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΑΠΝΟΙΑΣ (ΑΙΦΝΙΣ=ΔΙΟΣ ΒΡΕΦΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΟΓΝΑ (ΕΩΣ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ)...
ΤΙ ΛΕΤΕ...? ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ?
Ο χρήστης NEWKITTY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-10, 17:02   #2
Κάκι

Το avatar του χρήστη Κάκι

Περιοχή: Περιστέρι
Κάκι χωρίς αξιολόγηση
Smile

Καλησπέρα, να σας ζήσει ο μικρός.Αν δεν ύπαρχει κάποιος σοβαρός λόγος ανησυχίας δεν νομίζω ότι χρειάζεται το μηχάνημα. Και η δικιά μου όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο ήταν 2500 και κανένας δεν μου είπε να το πάρω.Αλήθεια εσένα ο παιδιατρό σου στο είπε? για πιο λόγο? Ετσι προληπτικά?
Παλιά 03-09-10, 17:04   #3
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπαρχουν μωρα που εχουν τετοιο προβλημα, χθες μιλουσα με μια μητερα που γεννησε προωρο και επι ενα χρονο κοιμοντουσαν με βαρδιες επειδη το μωρο σταματουσε να αναπνεει. Σιγουρα δεν συμβαινει παρα σπανια αλλα το συνδρομο αιφνιδιου βρεφικου θανατου πρεπει να το προσεχουμε. Δεν ξερω αν ειναι υπερβολικο αυτο που σου πε ο γιατρος και αν εχει σχεση με ενδεχομενη προσπαθεια του να προμοταρει καποιο προιον.
Τι ακνει δλδ αυτη η συσκευη, χτυπαει συναγερμος αν σταματησει να αναπνεει?

Παντως ολες οι νεες μαμαδες εχουμε αυτο το αγχος τον πρωτο καιρο. δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχησεις απλα να προσεχεις οπως ολες μας. Προσεχουμε πως το βαζουμε να κοιμαται, οχι μπρουμυτα, προσεχουμε να μην καπνιζει κανεις μεσα στο σπιτι. Επισης το cosleeping βοηθα το μωρο να συντονιζει την αναπνοη του με αυτη της μητερας και η μητερα μπορει να αντιληφθει αν κατι δεν παει καλα γρηγορα.

Και μιας και το εθιξες θα γραψω εδω δυο συμβουλες που μου εδωσε αυτη η γνωστη μου χθες σε περιπτωση που σταματα ενα μωρο να αναπνεει.

Πρωτα το γυριζουμε αναποδα και το κραταμε απο τα ποδια ενω το χτυπαμε στην πλατη (οτι καταλαβατε καταλαβα)

Και το αλλο ειναι το βαζεις μπρουμυτα στα γονατα σου και χτυπας τις πατουσες δυνατα (σα φαλαγγα) για να πονεσει το μωρο και να κλαψει ανοιγοντας την αναπνευστικη οδο.
Παλιά 03-09-10, 17:14   #4
NEWKITTY

NEWKITTY χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΒΡΕΦΙΚΗ ΑΠΝΟΙΑ

...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..
ΕΙΧΑ ΥΠΟΨΗ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ...ΩΣΤΟΣΟ (ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΞΕΝΑ WEBSITES) ΤΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟΚΕΤΟΥ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ....
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ
ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΒΡΗΚΑ ΔΥΟ ΤΥΠΟΥΣ (90 ΕΥΡΩ ΚΑΙ 150+) ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ SITE ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ...ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΤΑ ΛΗΤΩ...ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ
Ο χρήστης NEWKITTY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-10, 18:41   #5
annaplani

Το avatar του χρήστη annaplani

Περιοχή: Αθήνα
annaplani χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πάντως αυτό που μου είπε η δική μου παιδίατρος για τον αιφνίδιο θάνατο είναι ότι δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα! Δεν υπάρχει καμμιά προειδοποίηση! Τηρείς απλά αυτά που λένε για να τον προλάβεις και εύχεσαι να μην τύχει σ'εσένα!
Ο χρήστης annaplani δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-10, 19:51   #6
madrid05

Το avatar του χρήστη madrid05

Περιοχή: Ν.Προάστεια Αθήνας
madrid05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annaplani Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως αυτό που μου είπε η δική μου παιδίατρος για τον αιφνίδιο θάνατο είναι ότι δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα! Δεν υπάρχει καμμιά προειδοποίηση! Τηρείς απλά αυτά που λένε για να τον προλάβεις και εύχεσαι να μην τύχει σ'εσένα!
Και η δική μου ειναι αυτης της άποψης.
Νομιζω οτι οι συσκευες δεν βοηθουν.Ασε που δεν ξερεις πότε θα μπλοκάρει κανενα μηχανημα και θα πάς εσυ από εγκεφαλικό ενω το μωρακι σου θα κοιμαται ήσυχο!
Παλιά 14-09-10, 21:32   #7
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

Περιοχή: PATRASSO
rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βάλτε και εμένα στο club.
Και εμένα μου είπε τι πρέπει να κάνω και μέχρι εκεί.

Ο χρήστης rkt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-11-11, 12:16   #8
gtsik
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
gtsik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annaplani Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα θέλατε, όμως, αν είχατε έστω και μία πιθανότητα να κάνατε κάτι, να υπήρχε ο τρόπος να σας ειδοποιούσε η συσκευή?
Ο χρήστης gtsik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές