Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-10-10, 17:42   #41
elmat1

Το avatar του χρήστη elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο babystar Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί και αύριο να σταματήσουν!Εμένα σταμάτησαν όλα ξαφνικά στις 11 εβδομάδες...
μακαρι babystar... προς το παρον και σημερα το στομαχι μου ειναι σε αθλια κατασταση και μαλιστα ειναι η χειροτερη μου μερα σε τραβηγματα στις οωθηκες...

νταντα κι εγω εχω ακουσει παρομοια περιπτωση που ηταν μια αποκολληση και οχι κατι αλλο, κανε υπομονη και ελπιζω να πανε ολα καλα...
Παλιά 09-10-10, 18:55   #42
marina111

marina111 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια χρειαζομαι την βοηθεια σας! εχω κανει εξωσ κατα την οποια συμφωνα με τον γιατρο ολα πηγαν τελεια, εμφυτευσαμε 3 πολυ καλα εμβρυακια και τωρα περιμενω την Τριτη για την χοριακη.
αυτο που με εχει στεναχωρησει ομως ειναι οτι απτην 5η μερα της εμβρυομεταφορας δηλ 20η μερα του κυκλου ειχα εντονα συμπτωματα περιοδου, πονους στο στομαχι, στην κοιλια, τσιμπηματα, πονο στο στηθος σε σημειο που να μην μπορω να ξαπλωσω μπρουμυτα κτλ κτλ.
τηλ στον γιατρο κ μου ειπε να μην ανησυχω καθολου αλλαη ψυχολογια μου επεσε στα ταρταρα γιατι πιστεψα οτι ολη η προσπαθεια ειναι τελικα μια αποτυχια! απο σημερα νιωθω πολυ καλυτερα εκτος απο κατι μπουκωματα χαμηλα στην κοιλια ποτε ποτε!
απ την αλλη περιοδος απ την 20η μερα δεν ειναι περιεργο??
ειχε καμμια σας τοσο νωρις τετοια συμπτωματα? με εχει φαει η αγωνια για την Τριτη..... η εμπειρια σας ειναι πολυτιμη!
Ο χρήστης marina111 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 21:27   #43
νταντα

νταντα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

babystar σε ευχαριστω για τοενδιαφερον.την τεαρτη θα παω αλλα δυστυχωσ απεβαλα.εχω κ πολυ αιμοραγια αλλα και επεσαν δυο φορες μεγαλα κομματια...ηταν φρικιαστικο.χαλια.τελοσπαντων ευχομαι να μην τυχαινει σε καμμια αυτο και ολες οι εγκυμοσυνες να ειναι πηγη χαρας.ημουν ατυχη....ισως καποια αλλη φορα ειμαι τυχερη αν κ μου χει μεινει η εικονα μεσ'το μυαλο μου
Ο χρήστης νταντα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-10, 21:32   #44
νταντα

νταντα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

elmat μακαρι αλλα δε νομιζω μετα απο αυτα που ειδαν τα ματακια μου.σημερα εχω κατι ανακατοσουρες κ ωρες ωρες παω να κοροιδεψω τον εαυτο μου αλλα αποκλειεται.ΔΥΣΤΥΧΩΣ.σε ευχαριστω κ εσενα πολυ για το ενδιαφερον
Παλιά 11-10-10, 07:57   #45
babystar

babystar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο νταντα Εμφάνιση μηνυμάτων
babystar σε ευχαριστω για τοενδιαφερον.την τεαρτη θα παω αλλα δυστυχωσ απεβαλα.εχω κ πολυ αιμοραγια αλλα και επεσαν δυο φορες μεγαλα κομματια...ηταν φρικιαστικο.χαλια.τελοσπαντων ευχομαι να μην τυχαινει σε καμμια αυτο και ολες οι εγκυμοσυνες να ειναι πηγη χαρας.ημουν ατυχη....ισως καποια αλλη φορα ειμαι τυχερη αν κ μου χει μεινει η εικονα μεσ'το μυαλο μου
Θα είσαι, οπλίσου με δύναμη και προχώρησε παρακάτω. Δύσκολο να το κάνεις, αλλά πρέπει καλή μου...
Παλιά 11-10-10, 12:06   #46
elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

νταντα λυπαμαι, κανε υπομονη και θα ξαναπροσπαθησετε σε κανενα 3μηνο, ολα θα πανε καλα. σου ευχομαι τα καλυτερα.

marina111 εγω καλα τα βλεπω ολα αυτα.
δεν εχω κανει εξωσωματικη αλλα καπως ετσι ενιωθα κι εγω στην αρχη. τραβηγματα, τσιμπηματα και κραμπες και νομιζα οτι θα αδιαθετησω νωριτερα. μετα, την ημερα που θα επρεπε να εχω περιοδο ποναγα σα να εχω κανονικα περιοδο μεχρι και την 32η που εκανα το τεστ.

καλη επιτυχια αυριο και μην απογοητευεσαι, ο Θεουλης ξερει ποτε θα σου φερει το μωρακι σου.
Παλιά 11-10-10, 12:08   #47
elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΤΖΕΛΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΛΟΓΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΡΗΞΗ ΑΜΝΙΑΚΟΥ ΥΓΡΟΥ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

ατζελα δεν ανοιγεις ενα νεο θεμα?
εδω δυσκολα θα βρεις καποιον που να εχει κανει το ιδιο γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι ολοι μπαινουν και διαβαζουν ολα τα θεματα ενω αν το δουν σε τιτλο και ξερουν θα σου απαντησουν. καλη επιτυχια!
Παλιά 11-10-10, 14:54   #48
linaki G

Το avatar του χρήστη linaki G

linaki G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SAXOYLA Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ?ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΕ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΥΤΟ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Κι εγώ την ίδια απορία έχω!!! Τις πρώτες εβδομάδες είχα κάποια μικρά πονάκια χαμηλά, όλοι μου έλεγαν ότι ανοίγει η μήτρα... Και εδώ και δέκα μέρες άρχισα πάλι να πονάω κάπου-κάπου με τον ίδιο τρόπο. Συνεχίζει να ανοίγει η μήτρα?
Αυτό που μου κάνει εντύπωση, γι' αυτό παραθέτω το μήνυμά σου, είναι ότι σχεδόν κάθε πρωί και εμένα με ξυπνάει μια ενόχληση/ελαφρύς πόνος, όχι στο στομάχι, αλλά χαμηλά στην κοιλιά... Αυτό κρατάει κανά 10λεπτο και μετά περνάει, με ξαναπαίρνει κι ο υπνος...
Όταν το ανέφερα στο γιατρό μου, μου πρότεινε να κάνω υπέρηχο, έκανα και όλα είναι καλά, ευτυχώς. Πάντως αυτά τα πονάκια συνεχίζονται...

Εκτός από αυτό έχω και συσπάσεις σχεδόν από τη 14η εβδομάδα. Δηλαδή νιώθω σφιξίματα και πέτρωμα χαμηλά στην κοιλιά (χωρίς πόνο). Παίρνω τώρα πια 3 τροφοκαρντ την ημέρα, και έχει μειωθεί ο αριθμός τους, αλλά δεν έχουν φύγει τελείως...

Τι να πω... Αφού ο γιατρός μου δε βρίσκει κανένα πρόβλημα, ξεκουράζομαι όσο μπορώ και ελπίζω να πάνε όλα καλά... Τελικά, όντως η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική από τις άλλες...
Παλιά 11-10-10, 17:03   #49
alejandra

Το avatar του χρήστη alejandra

Περιοχή: Αθήνα
alejandra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια!!
πονακια ειχα και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη χαμηλα στην κοιλια και τσιμπηματα δεξια αριστερα.μονο στο α τριμηνο ομως.
συσπασεις βεβαια ειχα πολυ αργοτερα οταν μπηκα στον 8ο.
τωρα που ειμαι παλι 6 εβδομαδων εχω παλι πονακια χαμηλα στην κοιλια εδω και μια βδομαδα και τσιμπηματα αριστερα δεξια.
εκανα υπερηχο και ο γιατρος ειδε μονο το σακο και μεσα 2 λεκιθικους!!!βεβαια μου ειπε οτι συμηθως το ενα απορροφαται.
θα παω την παρασκευη που λογικα θα εχουμε παλμους να δουμε τι θα γινει....
αυτο με το στομαχι βεβαια δεν το ειχα ουτε το εχω....
πρωτη φορα το ακουω..
Ο χρήστης alejandra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-10, 09:56   #50
elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

linaki αυτο με το στομαχι ουτε εγω το εχω και δε το εχω διαβασει και πουθενα να σου πω λεπτομερειες. εδω και 2 μερες εχω ενα φτερουγισμα δεξια στην κοιλια μου, κοντα εκει που βαζει ο γιατρος το μηχανημα για τον υπερηχο. τον ρωτησα αν υπαρχει περιπτωση να ειναι το μωρο αλλα ειναι πολυ νωρις. μου ειπε οτι ειναι συσπασεις και μου εδωσε κι εμενα 3 trofocard την ημερα και βλεπουμε...

alejandra καλη επιτυχια με τα διδυμακια!
Παλιά 13-10-10, 11:57   #51
linaki G

Προεπιλογή

Elmat ο δικός μου περίεργος πρωινός πόνος δεν είναι στο στομάχι, αλλά χαμηλά στην κοιλιά, μοιάζει με ελαφρύ πόνο περιόδου.

Ώστε και εσύ έχεις συσπάσεις τόσο νωρίς? Τα τροφοκαρντ πάντως σε εμένα έφεραν αποτέλεσμα. Τώρα μόνο το βράδυ νιώθω κάποια πετρώματα. Ελπίζω κάποια στιγμή να φύγουν τελείως...
Παλιά 13-10-10, 17:22   #52
alejandra

Το avatar του χρήστη alejandra

alejandra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

elmat ευχαριστω για τις ευχες!!!
εμενα παντως μου ειχε δωσει τροφοκαρντ 3 την ημερα και στην αρχη της πρωτης μου εγκυμοσυνης μαζι με τις αλλες βιταμινες ...
Ο χρήστης alejandra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-10, 20:13   #53
elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

linaki μηπως ειναι τοτε της μητρας που μεγαλωνει.
εγω παθαινω ενα πονο πολυ χαμηλα, εκει που ενωνει με το ποδι η κοιλια για να καταλαβεις, οταν σηκωνομαι το πρωι απο το κρεβατι ή οταν σηκωνομαι αποτομα απο καρεκλα και αν τεντωσω πολυ το ποδι μου. μαλλον απο τη μητρα πρεπει να ειναι κι αυτο. σαν κοψιμο ή τραβηγμα μπορω να το περιγραψω.

σημερα ειναι η 2η μερα με τα trofocard και ειδα λιγη διαφορα με τις συσπασουλες. ελπιζω να ησυχασουν λιγο γιατι με τρομαξαν.

παντως alejandra απ οτι διαβαζω τα 3 trofocard τα δινουν οι περισσοτεροι γιατροι.

να μου περασει το κρυωμα ειναι το πρωτο που με απασχολει τωρα και να μην κανω πυρετο.
Παλιά 14-10-10, 12:48   #54
linaki G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elmat1 Εμφάνιση μηνυμάτων
linaki μηπως ειναι τοτε της μητρας που μεγαλωνει.
εγω παθαινω ενα πονο πολυ χαμηλα, εκει που ενωνει με το ποδι η κοιλια για να καταλαβεις, οταν σηκωνομαι το πρωι απο το κρεβατι ή οταν σηκωνομαι αποτομα απο καρεκλα και αν τεντωσω πολυ το ποδι μου. μαλλον απο τη μητρα πρεπει να ειναι κι αυτο. σαν κοψιμο ή τραβηγμα μπορω να το περιγραψω.
Κι εγώ το νιώθω αυτό, ακριβώς όπως το περιγράφεις... Όταν αλλάξω απότομα στάση ή ακόμα και όταν... φταρνίζομαι!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elmat1 Εμφάνιση μηνυμάτων
να μου περασει το κρυωμα ειναι το πρωτο που με απασχολει τωρα και να μην κανω πυρετο.
Περαστικά σου εύχομαι...
Κι εγώ ήμουν με μπουκωμένη μύτη, πονόλαιμο και φταρνίσματα σχεδόν 3 βδομάδες. Ευτυχώς την γλίτωσα... Δεν χρειάστηκε να πάρω ούτε ντεπόν.
Προσπαθώ να αποφύγω επιπλέον φάρμακα, αφού ήδη χρειάστηκε να πάρω 2 φορές αντιβίωση και μάλιστα σε μικρότερη εβδομάδα...

Alejandra καλή επιτυχία αύριο στον υπέρηχο! Με το καλό να ακούσετε τις καρδούλες των μωρών σας!
Παλιά 15-10-10, 11:49   #55
elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστω linaki, εγω παιρνω depon γιατι εκανα κατι δεκατακια και δεν ηθελα να το διακινδυνεψω για πυρετο.

τωρα για αυτο τον πονο που λεμε και οι 2 θα ρωτησω και το γιατρο αν και μαλλον αυτο της μητρας πρεπει να ειναι...
Παλιά 19-10-10, 12:08   #56
vagge

Περιοχή: χανια
vagge χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια ειμαι καινουργια ας με βοηθησει καποια ειμαι 8 βδομαδων και χτες ακουσα καρδια αλλα εχω συνεχεια ποναλακια ειναι φυσιολογικο?εχω κατσει ακινητη μονο τουλετα παω σταματησα και την δουλεια!!!!!!sos βοηθηστε με!!
Ο χρήστης vagge δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-10, 12:15   #57
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vagge Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας κοριτσια ειμαι καινουργια ας με βοηθησει καποια ειμαι 8 βδομαδων και χτες ακουσα καρδια αλλα εχω συνεχεια ποναλακια ειναι φυσιολογικο?εχω κατσει ακινητη μονο τουλετα παω σταματησα και την δουλεια!!!!!!sos βοηθηστε με!!
Τα πονάκια είναι απολύτως φυσιολογικά σε όλο το πρώτο τρίμηνο της εγλυμοσύνης. Μεγαλώνει η μήτρα σου. Αν όμως αισθάνεσαι πιο έντονο πόνο , καλύτερα να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-10, 14:06   #58
elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή καφε υγρα...

vagge μην ανησυχεις, πονακια, τραβηγματακια, τσιμπηματακια κτλ ειναι μεσα στο προγραμμα.

εγω σημερα πηγα στο ΙΚΑ και μετα μια βολτα, περασα και απο τη δουλεια και αφησα τα χαρτια του ΙΚΑ. στο δρομο ενιωθα οτι θελω τουαλετα με τρελα και για τσισακια και για κακακια.
προτιμησα να παω ομως σπιτι για να αποφυγω τα μικροβια.

αποτελεσμα, λερωμενο το εσωρουχο με καφε και μπροστα και πισω. το πισω πες οτι ειναι απο το περπατημα και εφυγε τιποτα γιατι και οταν σκουπιστηκα ειχα αλλα το μπροστα?

ειναι δυνατον να μου εφυγαν τοσο και να εφτασαν στο σερβιετακι???

πηρα το γιατρο και με ρωτησε αν κουραστηκα. του ειπα οτι εκανα απλα παραπανω κινησεις απο το κανονικο.
θα παω να με δει αυριο ή μεθαυριο.

ουφ, λετε να εχει τιποτα το μπεμπιδιο???

συγγνωμη για τις παραπανω περιγραφες αλλα δεν ηξερα πως να τα γραψω αλλιως...
Παλιά 27-10-10, 13:14   #59
Δέσποινα79

Δέσποινα79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια γεια σας κι από μένα! Προχτές έμαθα κι εγώ ότι θα γίνω μανούλα για δεύτερη φορά και η χαρά μου δεν περιγράφεται...
Κι εγώ αισθάνομαι ακόμα πόνους περιόδου κάποιες στιγμές και διάφορα άλλα πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Απ'ότ,ι θυμάμαι τα είχα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν ήταν τίποτα. 8/11 έχω το πρώτο μου ραντεβού με το γυναικολόγο μου. Αχ, έχω τόση αγωνία κι ανυπομονησία ν'ακούσω την καρδούλα του και να μου επιβεβαιώσει ότι όλα είναι καλά...!

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!
Ο χρήστης Δέσποινα79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-10, 17:54   #60
νταντα

νταντα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια.εγω οπως ειχα πει πριν λιγο καιρο κ ενω ημουν στην 6η εβδομαδα απεβαλα.ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να περιμενω για να ξαναπροσπαθησω αφου δεν χρειαστηκε αποξεση.η πρωτη συλληψη μου εγινε με την πρωτη.πριν δυο μερες επιχειρησα να ξανα''ελευθερωθω'' και απο την επομενη ακριβως ημερα ξεκινησα να εχω πονακια οπως κ την πρωτη φορα συν οτι μου μουδιαζει το αριστερο μου ποδι...ειναι νωρις ακομα αλλα κατι μου θυμιζει που δε με κανει να χαιρομαι κ πολυ.μα απο την επομενη μερα της επαφης?γιατι?κ την πρωτη φορα το ιδιο ενιωσα.υπαρχει καμμια που να ενιωθε κατι τετοιο τοσο νωρις?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-11-10, 11:13   #61
evi2010

evi2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα και απο μενα!νεα στο club μολις 5 εβδομαδων εγκυος.ηθελα να ρωτησω και εγω για τα πονακια.εως χθες με πονουσε καποιες φορες η κοιλια μου το οποιο θεωρουσα φυσιολογικο!σημερα ομως τιποτα!!!!!μονο η μεση μου!λετε να συμβαινει τιποτα?

υ.γ είμαι αρκετα φοβιτσιαρα δυστυχως
Ο χρήστης evi2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 11:32   #62
Erofilenia

Περιοχή: Πέριξ Χανίων
Erofilenia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες!!Μήπως θυμάται καμία μανούλα πως κατάλαβε ότι ¨ακουσε¨το μωρό της?Πόσων μηνών ήταν περίπου και τί-πως ήταν αυτό που ¨΄ακουσε ¨και κατάλαβε ότι ήταν το μωρό?Αν και είναι η δευτερη εγκυμοσύνη μου έχω αγχωθει και πραγματικα δεν θυμάμαι καθόλου.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Ο χρήστης Erofilenia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 11:34   #63
Δέσποινα79

Δέσποινα79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη τον είχα πρήξει το γυναικολόγο μου. Όλο τον έπαιρνα τηλ.γιατί κάτι με πονούσε. Σε αυτή (δόξα συ ο Θεός) είναι όλα διαφορετικά. Τα πονάκια και σε μένα είναι ελάχιστα κι ανησυχώ... Ντρέπομαι όμως να τον πάρω πάλι για τέτοιο λόγο. Οπότε κάνω υπομονή μέχρι τη Δευτέρα που είναι το πρώτο μου ραντεβού μαζί του. Αμάν εμείς οι γυναίκες...! Με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένες...!

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!
Ο χρήστης Δέσποινα79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-11-10, 15:35   #64
olivini7

olivini7 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας κορίτσια.είμαι και εγώ στην 5η εβδομάδα και θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ γι αυτά τα πονάκια.είναι αρκετά δυνατά και έχουν μια κορύφωση και μετα σταδιακά σβήνουν.είναι φυσιολογικό;ανησυχώ πάρα πολύ γιατί είχα μια παλίνδρομη και σε αυτή πόναγα πολύ και δεν θέλω να συμβούν τα ίδια.θα πάω πρώτη φπρά στον γιατρό την άλλη εβδομάδα και αγωνιώ τρελά.
επίσης αυξημένα λευκά υγρά είναι φυσιολογικά;παίρνω και προγεστερόνη.
Ο χρήστης olivini7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-11-10, 15:42   #65
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Erofilenia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλες!!Μήπως θυμάται καμία μανούλα πως κατάλαβε ότι ¨ακουσε¨το μωρό της?Πόσων μηνών ήταν περίπου και τί-πως ήταν αυτό που ¨΄ακουσε ¨και κατάλαβε ότι ήταν το μωρό?Αν και είναι η δευτερη εγκυμοσύνη μου έχω αγχωθει και πραγματικα δεν θυμάμαι καθόλου.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Το θυμάμαι κατι σαν γαργάλημα, σαν μπουρμπουλήθρες στην κοιλιά
Και έλεγα λες να είναι το μωρό; Μπααα αποκλείεται...κι όμως ήταν!!! Αν δεν κάνω λάθος γιατί κι εγω τα έχω ξεχασει αν και δεν έχει περάσει πολύς καιρός πρεπει να ήταν 16η εβδομάδα;; Ας μας διαφωτίσουν οι πιο "πρόσφατες"...
Με το καλό και με έναν πόνο όλες σας!!

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-10, 14:33   #66
elmat1

elmat1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια τα πονακια ειναι φυσιολογικα αρκει να μη γινει πονοι-κοψιματα οπως τις πρωτες μερες τις περιοδου. ρωτηστε και το γιατρο σας και θα σας πει.
τσιμπηματα, τραβηγματα, πονακια και μουδιασματα ειναι στο προγραμμα ειδικα στο 1ο τριμηνο.]

εγω πριν λιγες μερες μπηκα στον 4ο και ακομα τα εχω σε μικροτερο βαθμο ομως.

τα υγρα ειναι επισης φυσιολογικα αρκει να μην εχουν περιεργο χρωμα (κιτρινο σκουρο, πρασινο κτλ) και να μη μυριζουν.

καλη εγκυμοσυνη και στις 2!
Παλιά 06-11-10, 08:21   #67
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω πέρα από πονάκια υγρά. Λευκά και πηχτά.Να ανησυχήσω;
Ο χρήστης tamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-11-10, 21:44   #68
Qya

Το avatar του χρήστη Qya

Qya ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Qya Send a message via Skype™ to Qya
Προεπιλογή

Καλά από πονους άλλο τίποτα. Είχα και κάτι μικροπροβλήματα με ευερέθιστο έντερο που πολλαπλασιάστηκε με την εγκυμοσύνη, είχα και το άγχος που το έκανε να φαίνεται χειρότερο.... Τις τελευταίες μέρες νιώθω καλύτερα (να χτυπήσω ξύλο) και ο πόνος εντοπίζεται μόνο χαμηλά σαν μικροτραβήγματα. Ο γυναικολόγος μου (που απορώ που δεν μπλόκαρε τις κλήσεις μου από ένα σημείο κι έπειτα :P) με διαβεβαίωνε πως αφού ξεπεράσαμε το θέμα του εξωμήτριου, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό. Τώρα είμαστε σε αναμονή να ακούσουμε την καρδούλα του την άλλη εβδομάδα και μετά νομίζω θα μπορέσω να πάρω μια μεγάλη ανάσα.
Παλιά 10-11-10, 12:23   #69
hristin30

hristin30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

qya και εγω εχω πονάκια και ευερέθιστο έντερο και οταν δεν παω τουαλέτα τα πονάκια γινονται πιο έντονα και ανησυχώ πολύ.Βέβαια δεν έχω πάρει ακόμα τηλ το γιατρο.Συγχύζομαι βρε κορίτσια και στη δουλειά και ανησυχώ πολύ μην κάνω κακό στο σποράκι μου..Εμαι και στην αναμονή να ακούσουμε καρδούλα απο βδομαδα και έχω πολύ άγχος να πάνε όλα καλά...αλλα προσπαθω να μην έχω και βλάπτω το μωράκι μου..Μακάρι να πάνε για όλες μας τέλεια..
Ο χρήστης hristin30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-10, 12:25   #70
hristin30

hristin30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

tamar υγρα έχω και εγω λευκα και πηχτά οπότε μην ανησυχεις μαλλον είναι φυσιολογικά..
Ο χρήστης hristin30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-10, 12:06   #71
Qya

Το avatar του χρήστη Qya

Qya ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Qya Send a message via Skype™ to Qya
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hristin30 Εμφάνιση μηνυμάτων
qya και εγω εχω πονάκια και ευερέθιστο έντερο και οταν δεν παω τουαλέτα τα πονάκια γινονται πιο έντονα και ανησυχώ πολύ.Βέβαια δεν έχω πάρει ακόμα τηλ το γιατρο.Συγχύζομαι βρε κορίτσια και στη δουλειά και ανησυχώ πολύ μην κάνω κακό στο σποράκι μου..Εμαι και στην αναμονή να ακούσουμε καρδούλα απο βδομαδα και έχω πολύ άγχος να πάνε όλα καλά...αλλα προσπαθω να μην έχω και βλάπτω το μωράκι μου..Μακάρι να πάνε για όλες μας τέλεια..
Όλα καλά κούκλα μου με τα πονάκια μου, πέρασαν, οπότε μην ανησυχείς θα κάνει τον κύκλο του και θα περάσει. Όσο για τα νεύρα και το άγχος, έλα να κάνουμε παρέα. Αλλά τα μωράκια μας είναι σκληρά καρύδια δεν παθαίνουν τίποτα. Μόνο που θα τα βγάλουμε νευρικά και κακοδιάθετα αν συνεχίσουμε έτσι.
Παλιά 30-11-10, 17:54   #72
nima

nima ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα.ειμαι καινουργια στο forum .πριν απο 1,5 χρονο ειχα μεινει εγκυος κ στην 8 εβδομαδα απεβαλα λογω χρωμοσωματικων ανωμαλιων.τωρα ειμαι εγκυος παλι στην 6 εβδομαδα.εχω αρκετους πονους χαμηλα,κ το στηθος μου αρκετα πρισμενο.ξερει καποια να μου πει μεχρι ποτε θα κρατησουν αυτοι οι πονοι?επισης καθε πρωι πριν σηκωθω εχω τρελη επιθυμια να τεντονομαι.κανει να τεντονομαι???????
Ο χρήστης nima δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-12-10, 00:45   #73
shaolin

Περιοχή: θρακη
shaolin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα κι απο εμενα,ευχομαι σε ολες μας μια ομαλη εγκυμοσυνη. Ειμαι κι εγω στην πολυ αρχη και νιωθω τα ιδια πονακια που λετε ολες σας,απλα εμενα δεν σταματανε καθολου,μονο την ωρα που κοιμαμαι και δεν τα δινω σημασια!!!ολη την υπολοιπη ημερα ποναω χαμηλα στην κοιλια,σαν ενα τραβηγμα στην κυστη μου,αφηστε τη συχνουρια και το πρηξιμο στο στηθος,εχει γινει πολυ ευαισθητο στην αφη!!!
Μεχρι στιγμης αυτα τα συμπτωματα εχω. Οπως ειπαν και καποιες κοπελες να προσπαθησουμε να ειμαστε χαλαρες και να μην κουραζομαστε
Παλιά 01-12-10, 07:28   #74
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nima Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.ειμαι καινουργια στο forum .πριν απο 1,5 χρονο ειχα μεινει εγκυος κ στην 8 εβδομαδα απεβαλα λογω χρωμοσωματικων ανωμαλιων.τωρα ειμαι εγκυος παλι στην 6 εβδομαδα.εχω αρκετους πονους χαμηλα,κ το στηθος μου αρκετα πρισμενο.ξερει καποια να μου πει μεχρι ποτε θα κρατησουν αυτοι οι πονοι?επισης καθε πρωι πριν σηκωθω εχω τρελη επιθυμια να τεντονομαι.κανει να τεντονομαι???????
καλημέρα!εύχομαι να σου πάνε όλα καλά αυτή την φορά.εγώ είμαι στην 8w +3 και δεν νιώθω τίποτα από αυτα τα πονάκια πιά.από την 7η και μετά σταμάτησαν.το στήθος και η συχνοουρία παραμένουν σταθερά όμως!
Παλιά 10-12-10, 20:47   #75
νταντα

νταντα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilena13 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας κορίτσια.είμαι και εγώ στην 5η εβδομάδα και θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ γι αυτά τα πονάκια.είναι αρκετά δυνατά και έχουν μια κορύφωση και μετα σταδιακά σβήνουν.είναι φυσιολογικό;ανησυχώ πάρα πολύ γιατί είχα μια παλίνδρομη και σε αυτή πόναγα πολύ και δεν θέλω να συμβούν τα ίδια.θα πάω πρώτη φπρά στον γιατρό την άλλη εβδομάδα και αγωνιώ τρελά.
επίσης αυξημένα λευκά υγρά είναι φυσιολογικά;παίρνω και προγεστερόνη.
γεια σου μαριλενα.ειμαι στην 5η εβδομαδα κ εγω και πρινδυο μηνες ειχα μια αποβολη στην 6η εβδομαδα.δε χρειαστηκα αποξεση κ μου ειπε οτι μπορω να συνεχισω.κ εγω αγωνιω τρελα και θα ηθελα να μαθω τι εγινε τελικα με τη δικη σου επισκεψη?
Παλιά 10-12-10, 21:36   #76
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
γεια σου μαριλενα.ειμαι στην 5η εβδομαδα κ εγω και πρινδυο μηνες ειχα μια αποβολη στην 6η εβδομαδα.δε χρειαστηκα αποξεση κ μου ειπε οτι μπορω να συνεχισω.κ εγω αγωνιω τρελα και θα ηθελα να μαθω τι εγινε τελικα με τη δικη σου επισκεψη?
γεία σου νταντά.
τώρα είμαι στην 9η εβδ+5.έχω πάει ήδη 3 φορές μέχρι τώρα στον γιατρό και όλα μια χαρά.ακούσαμε και την καρδούλα και μεγαλώνει.ήσουν τυχερή που δεν έκανες απόξεση.άσχημη εμπειρία.εσύ έχεις πάει στον γιατρό καθόλου;αναμένω την αυχενική τώρα που είναι 27/12.
σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Παλιά 10-12-10, 22:02   #77
νταντα

νταντα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

χαιρομαι για σενα.δεν τον εχω παρει τηλεφωνο ακομα γιατι περιμενω να περασουν και αλλες μερες.στην εβδομη δεν ακουμε το μωρακι?
εχω πολυ αγχος ομως
Παλιά 11-12-10, 12:29   #78
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
χαιρομαι για σενα.δεν τον εχω παρει τηλεφωνο ακομα γιατι περιμενω να περασουν και αλλες μερες.στην εβδομη δεν ακουμε το μωρακι?
εχω πολυ αγχος ομως
η γνώμη μου είναι να τον πάρεις αμέσως τηλ.από την στιγμή που είχες μία ατυχία στο παρελθόν καλό θα ήταν να σε δεί αμέσως μήπως και χρειάζεται να σου δώσει κάτι να παίρνεις κλπ.το είχαμε ακούσει στην 6εβδ+2 εμείς το 1ο πρίν χαθεί.μην το καθυστερήσεις για να το ακούσεις.μπορεί να χρειάζεσαι προγεστερόνη κλπ.
Παλιά 11-12-10, 19:04   #79
ntinti

Περιοχή: Πάτρα
ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω βαρεθεί να τρώω ρύζι άσπρο,μακαρόνια άσπρα,κοτόπουλο ψητό και πατάτες βραστέεεεεες!!!! έλεοςςςς!!ότι άλλο και να βάλω στο στόμα μου πάω στο άλλο κόσμο και γυρίζω......και νερό ...με το σταγνόμετρο...ακόμα και αυτό με ανακατεύει...
Ο χρήστης ntinti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-10, 20:15   #80
olivini7

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ntinti Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω βαρεθεί να τρώω ρύζι άσπρο,μακαρόνια άσπρα,κοτόπουλο ψητό και πατάτες βραστέεεεεες!!!! έλεοςςςς!!ότι άλλο και να βάλω στο στόμα μου πάω στο άλλο κόσμο και γυρίζω......και νερό ...με το σταγνόμετρο...ακόμα και αυτό με ανακατεύει...
τουλάχιστον τρώς ότι νιώθεις ότι μπορείς.εγώ άρχισα συγκεκριμένη διατροφή με αρκετές σαλάτες και κρέας γιατί έχω προδιαβήτη και πρέπει να προσέξω.δεν έχω καμία όρεξη για τέτοια.και εγώ ρύζια κλπ θέλω αλλά πρέπει να τα ξεχάσω αυτά.όσο για σοκολάτες με κυάλια..........
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές