Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Οικογένεια > Γιαγιά και Παππούς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-10-10, 23:56   #161
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ με προκαλούν! παίρνω το κουβαδάκι μου και πάω σε άλλη παραλία

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 00:00   #162
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sevoula Εμφάνιση μηνυμάτων
κανείς δεν ζήτησε από την πεθερά να κάνει δουλειές. ούτε καν από τη μάνα του.
αλλά αυτό το ότι αρκετές δουλειές κάνουν οι πεθερές στο σπίτι τους το έχεις σίγουρο;
γιατί η όρκα δεν κάνει. έχει 3 φορές την εβδομάδα μια ρουμάνα για όλα, delivery και τον πεθερό για μαγείρεμα.
είπες κάτι κουκλίτσα; κόπηκες; συνταξιούχος να συμπληρώσω.
δεν σε ακούω!

Aγαπητη Σεβουλα, δικαιωμα της να εχει Ρουμανα...Απλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινει εκεινη δικη μου
"ΡΟΥΜΑΝΑ", με εννοεις?Παντρευτηκαμε ή δεν παντρευτηκαμε?Θελουμε μαμαδες να μας κρατανε τα παιδια (λογικο εφοσον δεν ειναι καταδυναστευτικο για τις μαμαδοπεθερες-διοτι για εμενα ουτε κι αυτο ειναι υποχρεωμενες να το κανουν),να μας μαγειρευουν γιατι με τη δουλεια δεν προλαβαινουμε,να μας κανουν τις δουλειες...Κι εμεις ως συζυγοι και μανες τι θα κανουμε?

Και μονο ο τιτλος του τοπικ ειναι για εμενα προκλητικος και ασεβης απεναντι στις γυναικες που ειναι μανες μας ή μανες των συζυγων μας....Η μαμα μου ναι ειναι χρυσαφι, αλλα θεωρω το γεγονος οτι με βοηθησε να μεγαλωσω το πρωτο παιδι μου και μου συμπαραστεκεται και σημερα λογω αποστασης, μοναδικο και ανεκτιμητο.Και υπερανθρωπο καθως εργαζεται και η ιδια και εχει καποια προβληματα υγειας...
Ο χρήστης Σοφία Τ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 00:04   #163
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρε συ Σοφία τώρα σοβαρά... από όλα όσα διάβασες στις 4 προηγούμενες σελίδες κατάλαβες ότι κάποιες ψάχνουν για δούλα ή ότι βρέθηκαν σε πραγματικά δύσκολη κατάσταση και δεν τους βοήθησαν αυτοί που θα έπρεπε να τους βοηθήσουν;

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 05-10-10, 00:07   #164
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οχι αλλα καταλαβα οτι καποιες ειρωνευονται το γεγονος οτι ερχονται στο σπιτι οι πεθερες τους μονο για επισκεψη κι οχι για να βαλουν καμια μπουγαδα να βρισκεται...Κανω λαθος???

Και ποια ακριβως ειναι η δυσκολη κατασταση που δεν μπορεις να κανεις ενα ρημαδι φαι?Η λοχεια?Αντε ενα προβλημα στην εγκυμοσυνη, να το καταλαβω, αλλα απο οτι καταλαβα εδω μιλατε για την καθημερινοτητα...
Παλιά 05-10-10, 00:14   #165
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξαναπιάσε το από την αρχή... Αν για σένα η λοχεία ήταν μια εύκολη περίοδος για κάποιες άλλες ήταν πραγματικός γολγοθάς! Σου θυμίζω επίσης ότι το συγκεκριμένο τοπικ ξεκίνησε από πρόβλημα με εγκυμοσύνη σε δεύτερο παιδί!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 05-10-10, 00:15   #166
smartaki09

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
smartaki09 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ποτε δεν ειχα απαιτηση απο την πεθερα μου αλλα ουτε και απο την μανα μου να μου κανει την δουλα αλλα οταν ημουν ταβλα στο κρεβατι με ανοικτη την τομη της καισαρικης περιμενα οταν ηρθε σπιτι εστω να με βοηθησει να θηλασω το παιδι και η απαντηση ηταν πιες ενα ντεπον να γιανεις
Ο χρήστης smartaki09 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 00:16   #167
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

by the way τώρα που μιλάμε θεωρητικά η μαμα του λευτεράκη πρέπει να έχει γεννήσει οπότε περιμένουμε και τα νέα της

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 05-10-10, 00:18   #168
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οχι δεν ηταν καθολου ευκολη καμια λοχεια μου...Ομως δεν ζητησα και κυριως ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΗΣΑ βοηθεια...Εμεινε το σπιτι με λιγη σκονη παραπανω.Τρωγαμε ντελιβερυ.Φορουσαμε ρουχα ασιδερωτα.Ειναι τοσο τραγικα ολα αυτα να μην τα αντεξει κανεις?

Και επαναλαμβανω, με ενοχλει ο ειρωνικος τροπος που αντιμετωπιζεται το γεγονος οτι δεν σας κανουν δουλειες οι μαμαδοπεθερες-κι οχι ο λογος για τον οποιο δεν μπορειτε να κανετε τις δουλειες αυτες...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-10-10, 00:24   #169
Ηλιάννα

Ηλιάννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
by the way τώρα που μιλάμε θεωρητικά η μαμα του λευτεράκη πρέπει να έχει γεννήσει οπότε περιμένουμε και τα νέα της
Καπου ειχα διαβασει οτι θα πηγαινε το Σαββατο με προκληση
Παλιά 05-10-10, 00:39   #170
maria_s

Το avatar του χρήστη maria_s

Περιοχή: Παιανία
maria_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σοφία Τ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι αλλα καταλαβα οτι καποιες ειρωνευονται το γεγονος οτι ερχονται στο σπιτι οι πεθερες τους μονο για επισκεψη κι οχι για να βαλουν καμια μπουγαδα να βρισκεται...Κανω λαθος???

Και ποια ακριβως ειναι η δυσκολη κατασταση που δεν μπορεις να κανεις ενα ρημαδι φαι?Η λοχεια?Αντε ενα προβλημα στην εγκυμοσυνη, να το καταλαβω, αλλα απο οτι καταλαβα εδω μιλατε για την καθημερινοτητα...
οι γονείς μου ζουν 600 χλμ μακριά...στην εγκυμοσύνη δούλευα 10 ώρες τη μέρα και οδηγούσα άλλες 2 ώρες μέχρι τον 8ο...
επί 9 μήνες (8 πες, τον τελευταίο καθόμουν) δεν μας έφερε ούτε ένα πιάτο φαί η πεθερά που μένει 3 χλμ από την δουλειά μου και κάθε δεύτερη μέρα ερχόταν στον άλλο της γιο 5 λεπτά από το σπίτι μας...όχι, δεν είχα την απαίτηση να μου σιδερώσει τα βρακιά, αλλά ηλπιζα σαν μάνα να λυπηθεί το παιδάκι της που το είχα τρελλάνει στην πίτσα και στα σουβλάκια

όταν το μωράκι μου ήταν 56 ημερών, η μητέρα μου έφυγε γιατί έπρεπε να επιστρέψει στη δουλειά της και να ξαναέρθει όταν θα γυρνούσα εγώ στη δουλειά...όσο ήταν εδώ, πέρα από τη βοήθεια που μου πρόσφερε (και ΟΧΙ γιατί είχα την απαίτηση, αλλά γιατί έτσι είναι οι μάνες!), έφτιαχνε και το καφεδάκι της πεθερούλας κάθε Σάββατο που ερχόταν...

Δηλαδή εσύ που το βρίσκεις το παράλογο ότι την θεωρώ μέγιστη γαϊδούρα;;;; Που ήξερε ότι ο γιος της σφουγγάριζε πατώματα και καθάριζε μπάνια όταν εγώ ήμουν έγκυος και δεν κούνησε τον απαυτό της να έρθει να βοηθήσει;;;; Όχι για μένα, αλλά για να βοηθήσει το παιδί της!

Όταν την ρωτήσαμε πότε θα πάρει άδεια το καλοκαίρι και αν μπορεί να μας κρατήσει το παιδί για να ξεκουραστεί η μητέρα μου, μας είπε ότι θα της είναι πολύ δύσκολο να πάρει άδεια φέτος μπλα μπλα μπλα! Την ίδια μέρα, με ηλίθια αφορμή τα πολιτικά, παρεξηγήθηξε τάχα μου μαζί και από τον Απρίλη μου κρατάει μούτρα! Στα γενέθλια του μωρού μου δεν με πήρε καν να μου ευχηθεί 3 μέρες μετά ήρθε σπίτι μου για το πάρτυ και με χαιρέτησε με στόμφο " Να ΜΑΣ ζήσει"!!! (Γιατί μωρή ηλίθια, μαζί το κάνουμε και το ανασταίνουμε;;;;; )

1 μήνα πήρε άδεια και κ#λοβάραγε στο εξοχικό της! Και έπαιρνε τη μαμά μου τηλέφωνο και της έλεγε με ύφος ειδικού ότι πρέπει να κάνει μπάνια γιατί την περιμένει δύσκολος χειμώνας!!!

Η μητέρα μου έχει σοβαρή μορφή μυοκαρδίτιδας, παρόλαυτα ήταν εδώ από τον Φλεβάρη μέχρι τον Ιούνιο και θα είναι πάλι όλο τον χειμώνα για να μου κρατάει το μωρό...και για να φτιάχνει καφεδάκια στην πεθερομαρμάγκα τα Σάββατα
Τέτοια μάνα θέλω να γίνω...σαν την δικιά μου μανούλα...

Οπότε ναι...όλα τα παραπάνω, μου δίνουν ΚΑΘΕ δικαίωμα να ειρωνεύομαι το πεθεροχομπιτ όταν έρχεται ντυμένο και σιαγμένο στο σπίτι μου σαν να είναι να πάει στο μέγαρο!
Παλιά 05-10-10, 07:31   #171
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό που δεν κατάλαβα εγώ είναι που είδες την ΑΠΑΙΤΗΣΗ... Παράπονα είναι όλα αυτά και αν δεν μπορείς να το καταλάβεις σίγουρα δεν σου δίνει το δικαίωμα να το κρίνεις

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 05-10-10, 08:30   #172
rena_myst

Περιοχή: Θεσσαλονικη
rena_myst χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω δεν καταλαβαινω που ειναι το παραλογο ακομα και να "απαιτεις¨μια βοηθεια.Εγω φευγω απο το σπιτι 5,50 το πρωι.Γυρναω στο σπιτι παντα μετα τις 5 το απογευμα.Απο που να πρωτοπιαστω δεν ξερω.Να φαμε, να κανουμε μπανιο , να βαλω καμια σκουπα και τα πανω πανω γιατι για παραπανω δεν το συζητω, να πω θα μαγειρεψω και για την επομενη, πιασαμε μεσανυχτα.Σαββατοκυριακο ξεπατωνομαι να ξεσηκωνω και ακομα δεν γεννηθηκε και η μικρη!!!!!
Ασχετα αν εγω δεν θελω καμια απο τις δυο μεσα στα ποδια μου,η μανουλα μου τουλαχιστον βοηθαει με αλλους τροπους.Θα μου στειλει 2-3 φορες την βδομαδα φαγητο.Και οχι μονο σε μενα αλλα και στις αλλες δυο αδερφες μου.Ο πατερουλης μας, θα παει λαϊκη το Σαββατο και θα φορτωθει και με ψωνια για ολες μας.Ξερουν οτι στο σπιτι δεν θελω να μπλεκονται αλλα βοηθανε οπως μπορουνε.Η αλλη η γαϊδαρα η πεθερα μου, ουτε οταν ο γιος της ηταν ανεργος (ειχαμε μια ατυχια και κλεισαμε το μαγαζι μας) δεν αναρωτηθηκε πως ειμαστε.Να πει "ας στειλω βρε αδερφε ενα πιατο φαγακι τουλαχιστον".Μονο γαλιφιες και προσποίησεις "νυφουλα μου και νυφουλα μου" (μη χεσω).Αλλα τι να λεμε τωρα .......εδω την υποτιθεμενη προικα του γιου της μου την εστειλε στο σπιτι απλυτη και ασιδερωτη.....τι περιμενε αλλο κανεις ? Σαν την μανουλα ......δεν εχει!!!!!!

Ο χρήστης rena_myst δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 09:12   #173
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Aγαπητη Σεβουλα, δικαιωμα της να εχει Ρουμανα...
ναι καλό μου, να έχει ρουμάνα και να την χαίρεται που γαϊδουροφορτώνει τον πεθερό μου, παλιά τον άντρα μου, πλέον τον άντρα μου σπάνια.
εγώ σε ρωτάω, αφού έχει τη ρουμάνα 3 φορές την εβδομάδα πού κουράζεται και μας είχε πρήξει, τώρα πρήζει μόνο τον πεθερό και τον άντρα μου, για να την βοηθήσουν, ενώ δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας, παρά μόνο ψυχολογικά.
τί τον ήθελε τον άντρα μου να της στρώσει τα χαλιά, και όλο αυτό ενώ ξέρει ότι έχει ο άντρας μου πρόβλημα με τη μέση του, σοβαρό; εεεεεε;
Απλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινει εκεινη δικη μου
"ΡΟΥΜΑΝΑ", με εννοεις?
καρδούλα μου όχι μόνο δεν θέλω να μου κάνει δουλειές, δεν ήθελα, γιατί διακόψαμε διπλωματικές επαφές, αλλά δεν ξέρει να τις κάνει. όταν ήμουν ξάπλα με αποκόλληση ερχόταν, το αναγνωρίζω, για παρέα. έπιανε τη σφουγγαρίστρα, όταν βαριόταν την κάντυ κάντυ που έβλεπα, γούστα είναι αυτά, και προσπαθούσε να σφουγγαρίσει τα σφουγγαρισμένα από τη μάνα μου. ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΖΕΙΣ; ή λιβανίζεις; μου έκανε χάλια το μάρμαρο. μπήκες; τί κι αν της έλεγα να καθήσει, ήθελε να λέει ότι σφουγγάρισε.
Παντρευτηκαμε ή δεν παντρευτηκαμε?Θελουμε μαμαδες να μας κρατανε τα παιδια
αν δεν ήθελε να κρατάει την κόρη μου να το έλεγε και να μην προφασίζεται μπούρδες προκειμένου να δείξει πόσο κομπλεξική είναι.
το να μου κρατάει το παιδί, δεν της δίνει το δικαίωμα να έχει καθοριστικό ρόλο στο μεγάλωμά της, στο όνομά της, στο αν θα την θηλάσω, στο αν θα της δώσω πιπίλα, συμπλήρωμα, πόσα παιδιά να κάνω, πότε να κάνω το 2ο παιδί, πότε να κάνω γενικές εξετάσεις αίματος ούρων, πότε να ξεκινήσω δίαιτα, ποιόν παιδίατρο θα έχουμε, αν της αρέσουν τα ρούχα μου, και κρίνοντάς με ως μη έχουσα σώας τας φρένας-έχουσα επιλόχειο-ψυχωτική (αυτό κατάμουτρα) επειδή αφοσιώνομαι στο παιδί μου.

βλέπεις εκείνη δεν ήθελε να δει το παιδί της όταν γέννησε, δεν το ξενύχτισε, δεν το θήλασε, αλλά αυτό δεν ήταν επιλόχειος, ήταν μητρότητα. η δική μου συμπεριφορά ήταν μεμπτή και επικίνδυνη για το παιδί. τέτοια έλεγε στον άντρα μου πίσω από την πλάτη μου, μέχρι που μου τα ξεφούρνισε ο ίδιος, τα έλουσα στα μούτρα της, κι αντί να ζητήσει συγνώμη, είχε και φωνή η όρκα ότι γνωρίζει καλύτερα ως μάνα. ποιά, αυτή που άφηνε νηστική την οικογένειά της για τους καφέδες, την τηλεόραση, τον ύπνο, τα κομμωτήρια καi to μποτέ, όπως το λέει.
όχι κούκλα μου, δεν θέλω βοήθεια από μια γυναίκα που δεν μπορεί να βοηθήσει τον εαυτό της. ήμαρτον!
δεν θέλω όμως υποδείξεις από μία γυναίκα που ενδιαφέρεται περισσότερο για τα νύχια της παρά για την ουσία της οικογένειας. ούτε υποδείξεις περί μητρότητας από μία που απλά γέννησε τον άντρα μου, όταν εγώ είμαι κυρία σε όλα μου.
(λογικο εφοσον δεν ειναι καταδυναστευτικο για τις μαμαδοπεθερες-διοτι για εμενα ουτε κι αυτο ειναι υποχρεωμενες να το κανουν),να μας μαγειρευουν γιατι με τη δουλεια δεν προλαβαινουμε,να μας κανουν τις δουλειες...Κι εμεις ως συζυγοι και μανες τι θα κανουμε?
πλάκα με κάνεις! με δουλεύεις κοπελιά; σκύλιαζε όταν μαγείρευα, όταν είχα για τον άντρα μου γλυκό από τα χεράκια μου, γιατί εκείνη είχε τιγκάρει το ψυγείο της με ετοιματζίδικα γλυκά και φαγητά, κονσέρβες...
τα μάθαινα από τον άντρα μου, ότι με έβρισκε υπερβολική να μαγειρεύω τόσο πολύ, γιατί παραμελούσα το παιδί. αντιφατικό; εντελώς. δεν την έπιανες πουθενά. σύγκρινε τον εαυτό της μαζί μου σε όλα, έβγαινε χαμένη, αλλά είχε την αγάπη του άντρα μου και αυτό χρησιμοποίησε για να με φθείρει.

Και μονο ο τιτλος του τοπικ ειναι για εμενα προκλητικος και ασεβης απεναντι στις γυναικες που ειναι μανες μας ή μανες των συζυγων μας...Και μην νομιζετε οτι εχω καλη πεθερα-το αντιθετο μαλιστα.
για πες μας για την πεθερά σου. κάτι μου λέει ότι θα είναι πεταλούδα μπροστά στην όρκα μου.
Η μαμα μου ναι ειναι χρυσαφι, αλλα θεωρω το γεγονος οτι με βοηθησε να μεγαλωσω το πρωτο παιδι μου και μου συμπαραστεκεται και σημερα λογω αποστασης, μοναδικο και ανεκτιμητο.Και υπερανθρωπο καθως εργαζεται και η ιδια και εχει καποια προβληματα υγειας...
κοινώς κα ιη μάνα σου κάνει δουλειές για σένα, γιατί το θέλει, όχι γιατί της το έχεις ζητήσει.
έτσι και οι περισσότερες, αν όχι όλες εδώ μέσα που γράψαμε.
βρίσκω την οργισμένη σου αντίδραση προκλητική και ασεβή μπροστά στα σπασμένα νεύρα εξαιτίας της κακίας των πεθεροειδών, μπροστά στην πίκρα που έχουμε φάει οι νύφες.
λίγος σεβασμός στα τσιτωμένα νεύρα θα βοηθούσε. πιάσε τουλάχιστον μια μέση οδό. έτσι θα τους έχεις όλους ευχαριστημένους, και όσους σε διαβάζουν και όσους θα σε διαβάσουν.
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 09:47   #174
SKEK

Το avatar του χρήστη SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ξαναπιάσε το από την αρχή... Αν για σένα η λοχεία ήταν μια εύκολη περίοδος για κάποιες άλλες ήταν πραγματικός γολγοθάς! Σου θυμίζω επίσης ότι το συγκεκριμένο τοπικ ξεκίνησε από πρόβλημα με εγκυμοσύνη σε δεύτερο παιδί!

Ναι έτσι όπως τα λες!! Εμένα ήταν δύσκολη η εγκυμοσύνη αλλά έχω μια αδερφή μάλαμα που μου έφερνε φαγητό και μου έκανε και δουλειές. Η λοχεία όμως ήταν εύκολη και δεν χρειάστηκα βοήθεια.

Σε περίπτωση 2ου παιδιού δεν ξέρω και όντως είναι ένα θέμα το να μπορείς να λες σε κάποιον μπορείς να κάνεις αυτό και εκείνο χωρίς να παρεξηγιέται.

Τώρα, να ανακατεύεται από μόνος του χωρίς να τον καλέσεις και να κάνει διάφορα απλά για να πει ότι τα έκανε, ε ναι δεν είναι ότι καλύτερο.

Βρε Σεβούλα αντέχεις?? Όχι πόλη, ούτε χώρα, πιθανά πλανητικό σύστημα να άλλαζα με τέτοιες καταστάσεις.
Παλιά 05-10-10, 10:31   #175
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τελικά η όρκα θα έρθει στα γενέθλια το Σάββατο. θα μας κάνει την τιμή.
ο πεθερός δεν θα έρθει.
ε, ρε πόσο τον αγαπάω αυτόν τον Στέφανο!
δεν ξέρω αν θα το ξεπεράσω ποτέ όλο αυτό που έζησα ένα χρόνο τώρα.
χρειάζεται ισχυρή δόση ενός σπάνιου φαρμάκου: να την σαπίσω στο ξύλο για τουλάχιστον μία μέρα! άντε 5 ώρες! μπα! 8ωρο!......
μμμμμμμμμμμμμ!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 05-10-10, 10:31   #176
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κάτι ξέρω βρε SKEK και το λέω... τριών μηνών η μικρή... έσπασα το ρημαδοχέρι μου! Από Οκτώβριο μέχρι Δεκέμβριο με γύψο... και με πρόγραμμα ποιος θα κάθεται μαζί μου με το παιδί... ε τις μέρες που καθόταν η πεθερά μου (γιατί για τη μάνα μου τα έχουμε πει αλλού... είναι ανύπαρκτη έτσι κι αλλιώς) έσπαγαν τα νεύρα μου! Ένα φαί, πλύσιμο τα μπιμπερό της μικρής και το άλλαγμά της... το τάισμα το έκανα εγώ στο ριλάξ. Ούτε σκέφτηκε ποτέ αν θέλουν σκούπισμα τα χαλιά, αν θέλουν πλύσιμο τα ρούχα ή άλλαγμα τα σεντόνια... και δεν μιλάω ως υστερική με την καθαριότητα γιατί δεν είμαι! Ευτυχώς που είχα και έχω τη βαφτιστήρα μου. Τώρα είναι και άνεργη και κυριολεκτικά γυρνάμε με τη μικρή στο σπίτι και δεν χρειάζεται να κάνω ΤΙΠΟΤΑ! Είναι ο μοναδικός άνθρωπος στη ζωή μου που μου επιστρέφει ότι της έχω προσφέρει χωρίς καν να το ζητήσω και νιώθω πολύ τυχερή που την έχω. Την έχω και την είχα κυριολεκτικά ως κόρη μου και ως τέτοια είναι πλάι μου αυτή τη στιγμή! Να 'ναι καλά το κορίτσι αν και θα προτιμούσα να βρει μια δουλειά και ας παιδεύομαι εγώ. Η πεθερά μου από τότε που έβγαλα το γύψο και γνωρίζοντας τι σημαίνει πόνος στα χέρια (γιατί έχω και τενοντίτιδα στους αγκώνες και στα δύο χέρια) ούτε φαί δεν μας έφερε! Για να μην μιλήσω για το καλοκαίρι στο εξοχικό που είμασταν όλοι μαζί υποτίθεται για να μας ξεκουράσουν με το μωρό.... Αι σιχτίρ... συγχίστηκα πρωινιάτικα...

ξαναπαίρνω το κουβαδάκι μου και φεύγω.

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 05-10-10, 10:33   #177
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ο πεθερός δεν θα έρθει.
χρειάζεται ισχυρή δόση ενός σπάνιου φαρμάκου: να την σαπίσω στο ξύλο για τουλάχιστον μία μέρα! άντε 5 ώρες! μπα! 8ωρο!......

Μπα... sevoula... τα δικά σου χέρια θα πονέσουν... η δικιά σου είναι χοντρόπετση!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 05-10-10, 10:35   #178
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μη φέεεεεγεις, λε!
έλα να παίτσουμεεεεεεεεεεεε!
πώς την λένε την πιτσιποπούλα σου;
Παλιά 05-10-10, 10:40   #179
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπα... sevoula... τα δικά σου χέρια θα πονέσουν... η δικιά σου είναι χοντρόπετση!
την έχεις γνωρίσει ε, γι' αυτό το λες!
είναι 1.55 γύρω στα 85-90 κιλά. μπορεί παραπάνω, δεν την ζύγισα.
και λέει τον πεθερό μου χοντρό, ο οποίος είναι 1.95 περίπου και 90 κιλά.
έχει καταφέρει επίσης και τα παιδιά της ασχολούνται με το βάρος του πατέρα τους αποκλειστικά, αποκαλώντας τον χοντρό.
στην ίδια δεν λέει κανείς πώς είσαι έτσι και γιατί φοράει τόσο στενά ρούχα που φαίνεται γελοία.
γελάει σε βάρος του πεθερού μου ειρωνικά.
Παλιά 05-10-10, 10:41   #180
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όχι ρε δεν την ξέρω... αλλά με όσα έχεις γράψει είναι σα να την έχω μπροστά μου

Κωνσταντίνα το λένε το μαναράκι μου

Πάμε αλλού να παίτσουμε... δεν μπόρώ λέμε εδώ... συγχίζομαι

(Λορέτα Ποντικίνα)

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-10-10, 10:43   #181
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πού θα πας, να έρθω κι εγώ. δίκιο έχεις, τσίτωσα. πάω για το απαγορευμένο!
Παλιά 05-10-10, 11:04   #182
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Oκ κοριτσια, εχω αλλες αποψεις...Απλα δεν θελω να "ζηταω" με τετοιον τροπο βοηθεια, γιατι αισθανομαι οτι θιγομαι κι εγω ως γυναικα...

Δεν θα ξαναγραψω εδω, αλλα θα ηθελα να μας δω ολες μας οταν θα γινουμε πεθερες τι θα κανουμε- και τι δεν θα κανουμε- για να μην μας κακολογουν οι νυφες.Γιατι,και νομιζω θα συμφωνησετε μαζι μου, σε αυτο το φορουμ εχω διαβασει για πεθερες που σκιζονται για τα παιδια τους (αλλα τρωνε θαψιμο γιατι οι νυφες νιωθουν να πιεζονται,θελουν τον χωρο τους και τον σπιτι τους στα δικα τους χερια) και για πεθερες που δεν κανουν τιποτα (οποτε και το θεμα σας).Εν ολιγοις αμα μια γυναικα γινει πεθερα, ολο και κατι θα εχει μια νυφη να της προσαψει.

Φιλακια και μην θυμωνετε οταν καποιος λεει κατι διαφορετικο απο τις αποψεις σας-και μην προσπαθειτε να τον πεισετε να αλλαξει γνωμη.Η καθεμια απο εμας βλεπει αλλιως τα πραγματα!
Παλιά 05-10-10, 11:10   #183
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τώρα το πήρες πολύ καλύτερα Σοφία μου Και να σου πω κάτι; Εγώ είμαι από αυτές που μπορεί να μην την λατρεύω την πεθερά μου αλλά την εκτιμώ και την αγαπάω γιατί έχει τραβήξει ζόρια και στάθηκε μάνα... Αλλά δεν μπορώ όμως όταν συμβαίνουν αυτά (και άλλα για τα οποία έχω ανοίξει θέμα) να μου λέει δώσε μου το παιδί μια εβδομάδα στο εξοχικό ή στο σπίτι στην Αθήνα και να μου το παρουσιάζει ως βοήθεια! Άμα θες να με βοηθήσεις... υπάρχουν τρόποι χωρίς να χρειαστεί να ανησυχώ εγώ για την ακεραιότητα του παιδιού μου. Ή να μου λέει "αυτο το παιδί είναι δικό ΜΑΣ"

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 05-10-10, 11:30   #184
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Περιοχή: Αθήνα
Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευτυχώς που έβαλες το συνήθως και το έσωσες
Δηλαδή βρε Αερικό θες να πεις ότι οι δικοί σου δεν σε βοηθησαν;; Μπορούσαν και δεν το έκαναν;
Τυπικά κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να βοηθησει αλλά υποτίθεται ότι σε βοηθαει επειδή σε αγαπάει και θέλει λίγο να σε ξεκουράσει, εντάξει είναι και θέμα ανθρώπων και πως εχουν μαθει. Εγώ πάντως όταν έρθει με το καλό εκείνη η ώρα θα τα βοηθάω τα παιδιά μου όπως μπορώ, έτσι με έμαθαν εμένα και έτσι θα κάνω.

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 11:53   #185
maria_s

maria_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rena_myst Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν καταλαβαινω που ειναι το παραλογο ακομα και να "απαιτεις¨μια βοηθεια.Εγω φευγω απο το σπιτι 5,50 το πρωι.Γυρναω στο σπιτι παντα μετα τις 5 το απογευμα.Απο που να πρωτοπιαστω δεν ξερω.Να φαμε, να κανουμε μπανιο , να βαλω καμια σκουπα και τα πανω πανω γιατι για παραπανω δεν το συζητω, να πω θα μαγειρεψω και για την επομενη, πιασαμε μεσανυχτα.Σαββατοκυριακο ξεπατωνομαι να ξεσηκωνω και ακομα δεν γεννηθηκε και η μικρη!!!!!
Ασχετα αν εγω δεν θελω καμια απο τις δυο μεσα στα ποδια μου,η μανουλα μου τουλαχιστον βοηθαει με αλλους τροπους.Θα μου στειλει 2-3 φορες την βδομαδα φαγητο.Και οχι μονο σε μενα αλλα και στις αλλες δυο αδερφες μου.Ο πατερουλης μας, θα παει λαϊκη το Σαββατο και θα φορτωθει και με ψωνια για ολες μας.Ξερουν οτι στο σπιτι δεν θελω να μπλεκονται αλλα βοηθανε οπως μπορουνε.Η αλλη η γαϊδαρα η πεθερα μου, ουτε οταν ο γιος της ηταν ανεργος (ειχαμε μια ατυχια και κλεισαμε το μαγαζι μας) δεν αναρωτηθηκε πως ειμαστε.Να πει "ας στειλω βρε αδερφε ενα πιατο φαγακι τουλαχιστον".Μονο γαλιφιες και προσποίησεις "νυφουλα μου και νυφουλα μου" (μη χεσω).Αλλα τι να λεμε τωρα .......εδω την υποτιθεμενη προικα του γιου της μου την εστειλε στο σπιτι απλυτη και ασιδερωτη.....τι περιμενε αλλο κανεις ? Σαν την μανουλα ......δεν εχει!!!!!!
καλά και η δικιά μου μέχρι να γεννήσω όλο γλύκες μου έκανε! Μετά τη γέννα που από την κούραση δεν είχα πλέον υπομονή να την αγνοώ και απαντούσα στις μαμακίες ("κόψε καλή μου το θηλασμό, μου είπε, αφού σε ταλαιπωρεί τόσο πολύ!" ο Νικόλας ήταν ημερών και μέσα σε ένα τρίωρο σηκώθηκα δεύτερη φορά για να θηλάσω!!!! πωπω ταλαιπωρία λέμε!!! )
τότε έγινα η κακιά νύφη που δεν την θέλω σπίτι μου...βγάλε άκρη...
Παλιά 05-10-10, 11:57   #186
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Oκ κοριτσια, εχω αλλες αποψεις...Και για την ιστορια η μαμα μου ΠΟΤΕ δεν μου εκανε καμια δουλεια (στο σπιτι της ειχε το παιδι μου) και η πεθερα μου ειναι μια ΓΑΙΔΟΥΡΑ και μιση...Απλα δεν θελω να "ζηταω" με τετοιον τροπο βοηθεια, γιατι αισθανομαι οτι θιγομαι κι εγω ως γυναικα...

Δεν θα ξαναγραψω εδω, αλλα θα ηθελα να μας δω ολες μας οταν θα γινουμε πεθερες τι θα κανουμε- και τι δεν θα κανουμε- για να μην μας κακολογουν οι νυφες.Γιατι,και νομιζω θα συμφωνησετε μαζι μου, σε αυτο το φορουμ εχω διαβασει για πεθερες που σκιζονται για τα παιδια τους (αλλα τρωνε θαψιμο γιατι οι νυφες νιωθουν να πιεζονται,θελουν τον χωρο τους και τον σπιτι τους στα δικα τους χερια) και για πεθερες που δεν κανουν τιποτα (οποτε και το θεμα σας).Εν ολιγοις αμα μια γυναικα γινει πεθερα, ολο και κατι θα εχει μια νυφη να της προσαψει.

Φιλακια και μην θυμωνετε οταν καποιος λεει κατι διαφορετικο απο τις αποψεις σας-και μην προσπαθειτε να τον πεισετε να αλλαξει γνωμη.Η καθεμια απο εμας βλεπει αλλιως τα πραγματα!
καλέ, μόνη σου το είπες ότι σε βοήθησε η μάνα σου να μεγαλώσεις το πρώτο σου παιδί.
και μετά από όλα αυτά που σου έγραψα κατάλαβες πως χρειαζόμουν βοήθεια στις δουλειές; γιατί εγώ έγραψα το ακριβώς αντίθετο. ότι δεν θέλω να ανακατεύεται στο σπίτι μου, γιατί δεν μπορεί να βοηθήσει τον εαυτό της και το σπίτι της.
είπες κάτι διαφορετικό;
εγώ είδα πολλά μέσα σε ένα χρόνο. δεν θέλω άλλα. ευχαριστώ καλύφθηκα για το υπόλοιπο της ζωής μου.
όσο για το όταν θα γίνω πεθερά. ο γαμπρός μου θα τρώει μαζί με την κόρη μου φαγητά από τα χεράκια μου, θα σιδερώνω ρουχαλάκια τους, θα σκουπίζω-σφουγγαρίζω, παίρνω σκόνες, θα πλένω βεράντες, πόρτες, θα τους ψωνίζω τρόφιμα, ρούχα κλπ και θα τους προσέχω τα μικρά τους.
σκοπεύω να γίνω Λωξάντρα. έχω κληρονομικό χάρισμα από τη μάνα μου, εκείνη από τη μάνα της, κοκ!
και όλα αυτά, χωρίς να μου ταζητήσουν. με την προϋπόθεση ότι δεν τους πνίγω κιόλας! αυτό περιμένω από την κόρη μου να μου το πει.
Παλιά 05-10-10, 12:00   #187
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria_s Εμφάνιση μηνυμάτων
καλά και η δικιά μου μέχρι να γεννήσω όλο γλύκες μου έκανε! Μετά τη γέννα που από την κούραση δεν είχα πλέον υπομονή να την αγνοώ και απαντούσα στις μαμακίες ("κόψε καλή μου το θηλασμό, μου είπε, αφού σε ταλαιπωρεί τόσο πολύ!" ο Νικόλας ήταν ημερών και μέσα σε ένα τρίωρο σηκώθηκα δεύτερη φορά για να θηλάσω!!!! πωπω ταλαιπωρία λέμε!!! )
τότε έγινα η κακιά νύφη που δεν την θέλω σπίτι μου...βγάλε άκρη...
στοίχημα ότι εκείνη δεν θήλασε για να μη χαλάσει το στήθος της και να μη χάσει τον ύπνο! τα τάιζε ο πεθερός σου τα παιδιά το βράδυ, κάθε βράδυ;
κάτι μου θυμίζεις, κάτι μου θυμίζεις!
Παλιά 05-10-10, 12:04   #188
Clelia

Το avatar του χρήστη Clelia

Περιοχή: Perissos, Athens
Clelia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα!!
Επειδή κάποια κοριτσάκια ρώτησαν, να σας ενημερώσω ότι η μαμαλευτεράκι γέννησε το αγοράκι της το Σάββατο 2/10/2010... Ο μπόμπιρας χαίρει άκρας υγείας, γεννήθηκε 3.250 γραμ. και παρά τις προβλέψεις των γιατρών δεν χρειάστηκε ούτε λεπτό να μπει θερμοκοιτίδα!!!
Να της ζήσει!!!

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!
Ο χρήστης Clelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 12:08   #189
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να της ζήσει και ο 2ος γιος! συγχαρητήρια μαμάλευτεράκι!
Παλιά 05-10-10, 12:08   #190
maria_s

maria_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ο πεθερός δεν θα έρθει.
εμένα πάλι ήρθε ο πεθερός, δεν ήπιε ΟΥΤΕ νερό, παρά μόνο έφαγε λίγη τούρτα, γιατί ήταν του παιδιού...ναι, πήγε μόνος του ο Νικόλας και την αγόρασε
Και τα μούτρα του μου σφουγγάριζαν το πάτωμα...έχω και φώτο

αν έρθω για βοήθεια, έρχεσαι και συ; η δικιά μου είναι χόμπιτ, παλεύεται εύκολα
Παλιά 05-10-10, 12:12   #191
maria_s

maria_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
στοίχημα ότι εκείνη δεν θήλασε για να μη χαλάσει το στήθος της και να μη χάσει τον ύπνο! τα τάιζε ο πεθερός σου τα παιδιά το βράδυ, κάθε βράδυ;
κάτι μου θυμίζεις, κάτι μου θυμίζεις!
να σου πω...ούτε που νοιάστηκα να ρωτήσω
και η μαμά μου δε μας θήλασε αλλά είναι πρότυπο μάνας και εγώ και ο αδελφός μου είμαστε περήφανοι για αυτήν
Παλιά 05-10-10, 12:13   #192
maria_s

maria_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σου ζήσει μαμά Λευτεράκι και νέου αστεριού
Παλιά 05-10-10, 12:35   #193
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
εμένα πάλι ήρθε ο πεθερός, δεν ήπιε ΟΥΤΕ νερό, παρά μόνο έφαγε λίγη τούρτα, γιατί ήταν του παιδιού...ναι, πήγε μόνος του ο Νικόλας και την αγόρασε
Και τα μούτρα του μου σφουγγάριζαν το πάτωμα...έχω και φώτο

αν έρθω για βοήθεια, έρχεσαι και συ; η δικιά μου είναι χόμπιτ, παλεύεται εύκολα
δεν την μοιράζομαι την ευχαρίστηση. αλλά για σένα, μετά το 8ωρο, μπορώ να κάνω μια εξαίρεση.
χόμπιτ είναι και η δική μου στο ύψος, αλλά στο πάχος είναι δεινόσαυρος-βασσανόσαυρος!
άσχετο, αλλά κι εγώ κοντούλα είμαι.
θα σας γράψω νεότερα Κυριακή ή Δευτέρα για την παρουσία-παράσταση της όρκας στα γενέθλια!
Παλιά 05-10-10, 12:37   #194
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
να σου πω...ούτε που νοιάστηκα να ρωτήσω
και η μαμά μου δε μας θήλασε αλλά είναι πρότυπο μάνας και εγώ και ο αδελφός μου είμαστε περήφανοι για αυτήν
φαντάσου όμως να πάει η μανούλα σου στη νύφη της, η οποία θηλάζει, να της πει ότι είναι ψυχωτική με το παιδί και τον θηλασμό, ότι ο θηλασμός θα κάνει το παιδί υπερσεξουαλικό....
τα πάιρνει τότε η νυφαδιά ή δεν τα πάιρνει.
Παλιά 05-10-10, 12:38   #195
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν την μοιράζομαι την ευχαρίστηση. αλλά για σένα, μετά το 8ωρο, μπορώ να κάνω μια εξαίρεση.
χόμπιτ είναι και η δική μου στο ύψος, αλλά στο πάχος είναι δεινόσαυρος-βασσανόσαυρος!
άσχετο, αλλά κι εγώ κοντούλα είμαι.
θα σας γράψω νεότερα Κυριακή ή Δευτέρα για την παρουσία-παράσταση της όρκας στα γενέθλια!
Με έστειλές !
Φτάνουν ή να βάλω και άλλα;
Ο χρήστης ballou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 12:53   #196
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marigoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή βρε Αερικό θες να πεις ότι οι δικοί σου δεν σε βοηθησαν;; Μπορούσαν και δεν το έκαναν;
Τυπικά κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να βοηθησει αλλά υποτίθεται ότι σε βοηθαει επειδή σε αγαπάει και θέλει λίγο να σε ξεκουράσει, εντάξει είναι και θέμα ανθρώπων και πως εχουν μαθει. Εγώ πάντως όταν έρθει με το καλό εκείνη η ώρα θα τα βοηθάω τα παιδιά μου όπως μπορώ, έτσι με έμαθαν εμένα και έτσι θα κάνω.
Εχμμμμ δεν είναι όλες οι μανούλες άγιες! Για να μην τα ξαναγράφω... http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=70208

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 05-10-10, 12:53   #197
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Clelia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!!
Επειδή κάποια κοριτσάκια ρώτησαν, να σας ενημερώσω ότι η μαμαλευτεράκι γέννησε το αγοράκι της το Σάββατο 2/10/2010... Ο μπόμπιρας χαίρει άκρας υγείας, γεννήθηκε 3.250 γραμ. και παρά τις προβλέψεις των γιατρών δεν χρειάστηκε ούτε λεπτό να μπει θερμοκοιτίδα!!!
Να της ζήσει!!!
Να τον χαρεί όπως ο ίδιος επιθυμεί

Άντε με το καλό να την υποδεχτούμε Τώρα δηλαδή θα αλλάξει και νικ;

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 05-10-10, 13:25   #198
sevoula

sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μπορούμε να αλλάξουμε νικ;
Παλιά 05-10-10, 13:26   #199
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φαντάζομαι... χωρίς να ξέρω... ότι αν το ζητήσεις από τους admins... μπορεί να γίνει... αν θέλουν...

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 05-10-10, 14:17   #200
pixie

pixie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η δικιά μου πάλι μου έλεγε οτι μετά τον θηλασμό θα χρειαστώ οπωσδήποτε πλαστική στήθους.

Κατα τ'αλλα όποτε έρχεται σπίτι εκτός απο το να μου κάνει τα νεύρα χάλια εεε δεν κάνει και κάτι άλλο. Και όλα αυτά με το που γεννήθηκε ο μικρός. Πρίν ήταν μια καλή πεθερά.

edit: Να της ζήσει το μωράκι!!! Καλότυχο και με υγεία!!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές