Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-09-10, 23:18   #1
nasia1gr

nasia1gr χωρίς αξιολόγηση
Thumbs down ορμονολογικός έλεγχος sos

καλησπέρα, σήμερα πήρα τις εξετασεις ορμονολογικου ελεγχου... την παρασκευή εχω την υστεροσαλπιγγογραφια και φοβαμαι πολυ απο αυτα που εχω διαβασει!
τα αποτελεσματα ηταν τα εξης!

προγεστερονη 18,4
θυρεοτροπος ορμονη TSH 1,100
τριιωδωθυρονινη ελευθερη FT3 2,40
θυρωξυνη ελευθερη FT4 1,20
θυλακιοτροπος ορμονη FSH 4,9
ωχρινοτροπος ορμονη LH 2,3
προλακτινη 2,3
τεστοστερονη 0,6
οιστραδιολη 73,0

Τι λέτε ??? οι εμπειρες??? δεν ειναι και τοσο καλα...ε?
αυτη η TSH 1,100 και το οριο4,95 τρελοο...
κοιτα να δεις προβληματα και ειμαι 27χρ.
Ο χρήστης nasia1gr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-10, 23:25   #2
no doubt

no doubt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ποιο έιναι το πρόβλημα με τις εξετάσεις σου; Καλές δεν είναι;
Τί σε προβληματίζει;
Ο χρήστης no doubt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-10, 23:28   #3
SOFIA31

SOFIA31 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

θα πρεπει να δω τις εξετασεις μου και τα ορια για να σου πω γιατι δεν θυμαμαι. Εγω την πρωτη φορα που εκανα ειχα την προγεστερονη ανεβασμενη και τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν απο τα χαπια παλινδρομησης που ειχα παρει!Ελπιζω να μην ειχες παρει χαπια. Παντως να ξερεις οτι το σημαντικο ειναι η σαλπιγγογραφια.
Ο χρήστης SOFIA31 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-10, 23:31   #4
nasia1gr

Προεπιλογή

προσπαθουμε 1,5 χρονο και τιποτα... γι αυτο κανω τις εξετασεις. ο γιατρος δεν τα ειδε ακομη απο μονη μου τα ερμεινευω αφου δεν ειμαι στα φυσιολογικα ορια. επισης φοβαμαι την σαλπιγγογραφια, θα παω την παρασκευη.
Παλιά 14-09-10, 23:32   #5
nasia1gr

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο frosobal Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο έιναι το πρόβλημα με τις εξετάσεις σου; Καλές δεν είναι;
Τί σε προβληματίζει;
αφου τα ορια δεν ειναι αυτα που εχω...
Παλιά 14-09-10, 23:33   #6
nasia1gr

Προεπιλογή

και δεν φτανουν ολα τα αλλα με ξαναθυμηθηκαν και οι μηκυτες... ουφ!!!
Παλιά 14-09-10, 23:34   #7
no doubt

Προεπιλογή

Ποια εξέταση δεν είναι καλή;
Παλιά 14-09-10, 23:35   #8
nasia1gr

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SOFIA31 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρεπει να δω τις εξετασεις μου και τα ορια για να σου πω γιατι δεν θυμαμαι. Εγω την πρωτη φορα που εκανα ειχα την προγεστερονη ανεβασμενη και τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν απο τα χαπια παλινδρομησης που ειχα παρει!Ελπιζω να μην ειχες παρει χαπια. Παντως να ξερεις οτι το σημαντικο ειναι η σαλπιγγογραφια.
δεν παιρνω χαπια, μονο σιδηρο για τον αιματοκριτη μου!
Παλιά 14-09-10, 23:35   #9
SOFIA31

SOFIA31 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω πριν την κανω ετρεμα απο τον φοβο μου απο οσα ειχα ακουσει. Οταν πηγα, ηταν λες και πηγαινα για σφαγη. Μου ειχαν πει να παρω 2 buscopin 2 ωρες πριν. Δεν φανταζεσαι την εκπληξη μου οταν ειδα οτι ουσιαστικα κραταει 1 λεπτο και δεν πονεσα καθολου.Ουτε σαν πονο περιοδου. Η γιατρος στο Ιασω μου ειπε οτι αλλες πονανε και αλλες οχι. Δεν ξερεις σε ποια κατηγορια εισαι, οποτε μην σε απασχολει ακομα. Αλλα ακομα και αν πονεσεις, μεχρι να το καταλαβεις,εχει τελειωσει. Και να μην ξεχνας τον στοχο....
Παλιά 14-09-10, 23:38   #10
nasia1gr

Thumbs down

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο frosobal Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια εξέταση δεν είναι καλή;
προγεστερονη 18,4 ---φυσιολογικα παραγωγικη φαση 0,2-0,8 εγω ειμαι στην ωχρινικη φαση

θυρεοτροποσ ορμονη 1,100 φυσιολογικη 0,35-4,94
τεστοστερονη 0,6 φυσιολογικο 0,29-3,18

κτλ
Παλιά 14-09-10, 23:41   #11
nasia1gr

Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω πριν την κανω ετρεμα απο τον φοβο μου απο οσα ειχα ακουσει. Οταν πηγα, ηταν λες και πηγαινα για σφαγη. Μου ειχαν πει να παρω 2 buscopin 2 ωρες πριν. Δεν φανταζεσαι την εκπληξη μου οταν ειδα οτι ουσιαστικα κραταει 1 λεπτο και δεν πονεσα καθολου.Ουτε σαν πονο περιοδου. Η γιατρος στο Ιασω μου ειπε οτι αλλες πονανε και αλλες οχι. Δεν ξερεις σε ποια κατηγορια εισαι, οποτε μην σε απασχολει ακομα. Αλλα ακομα και αν πονεσεις, μεχρι να το καταλαβεις,εχει τελειωσει. Και να μην ξεχνας τον στοχο....
αχ βρε σοφια που γιορταζεισ και σε λιγες μερες μακαρι να μη πονεσω γιατι τρεμω απο το φοβο μου.
στην περιοδο μου γενικα καθε μηνα τη πρωτη μερα πεθαινω στο πονο γιαυτο παιρνω πονσταν και το παλευω.
Παλιά 14-09-10, 23:42   #12
no doubt

Προεπιλογή

Μόνο η προγεστερόνη σου λοιπόν ήταν ανεβασμένη.
Προγεστερόνη πάντως οι γιατροί δίνουν σε χάπια και στις εξωσωματικές και στις εγκυμοσύνες.
Οι άλλες είναι μια χαρά!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-09-10, 23:42   #13
SOFIA31

SOFIA31 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καταρχην οι 2 τελευταιες ειναι μεσα στα ορια. Νομιζω οτι ειναι καλες οι εξετασεις σου. Μιλα με τον γυναικολογο σου και μην αγχωνεσαι.
Παλιά 14-09-10, 23:43   #14
tazoula82

Περιοχή: volos
tazoula82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

nasia1gr καταρχήν προσπαθησε να ηρεμήσεις και μην αγχωνεσαι για τα αποτελεσματα τουλαχιστον να τα δει και ο γιατρος σου και να δεις τι θα σου πει.Οσο για την σαλπιγγογραφία επειδή την εχω κάνει, ανήκω σε αυτες που δεν πονεσαν σχεδόν καθόλου.Διαρκεί πολύ λίγο παντως.Ευχομαι να πανε ολα καλα και σύντομα να μεινεις εγκυος!
Ο χρήστης tazoula82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-10, 23:43   #15
no doubt

Προεπιλογή

Εγώ στην σαλπιγγογραφία πόνεσα πάρα πολύ. Αλλά φίλες μου που έχουν κάνει μου είπαν ότι δεν πόνεσαν. Μάλλον είναι ανάλογα τον οργανισμό και ποιος σου την κάνει.
Παλιά 14-09-10, 23:45   #16
SOFIA31

SOFIA31 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οχι απλα γιορταζω!αλλα την ιδια μερα θα κανεις την εξεταση αν καταλαβα καλα! Οποτε εχεις την Αγια Σοφια κοντα σου η οποια ειχε και 3 κορεσ!!Τυχαιο? Μην αγχωνεσαι για τιποτα και θα δεις που την Παρασκευη θα μπεις και θα μου πεις ολα οκ και χωρις πονο.
Παλιά 14-09-10, 23:47   #17
nasia1gr

Προεπιλογή

Παράθεση:
καταρχην οι 2 τελευταιες ειναι μεσα στα ορια. Νομιζω οτι ειναι καλες οι εξετασεις σου. Μιλα με τον γυναικολογο σου και μην αγχωνεσαι.
λες? με εχει πιασει ενας ασυνηθιστος πανικος. με αφορμη τον χρονο που περασε και ... τιποτα μου εχει μπει στο μυαλο οτι εχω προβλημα.
διαβαζω στο ιντερνετ διαφορα που μπορει να μην εχω σχεση αλλα τα σχετιζω με διαφορα συμπτωματα και λεω συνεχεια μαλλον εχω το ενα μαλλον εχω το αλλο.
σημερα ελεγα οτι μαλλον εχω ενδομητριωση λογω του οτι ποναω στη περιοδο.
Παλιά 14-09-10, 23:51   #18
SOFIA31

SOFIA31 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω μονο γαλα δεν εχω κατεβασει!! Καθε μηνα εχω ολα τα συμπτωματα και ψαχνω στο ιντερνετ και επιβεβαιωνω μονη την εγκυμοσυνη μου!Μετα ερχεται η περιοδος και εχουμε πενθος!Τελικα μαλλον ηταν καλυτερα παλια που δεν ξεραν πολλα. Εμας κακο μας κανουν.Θα σε καληνυχτισω και θα τα πουμε αυριο.Να δεις που ολα καλα θα πανε. Και λενε και οτι μετα την σαλπιγγογραφια για τους επομενους 3 μηνες, αυξανονται πολυ οι πιθανοτητες να μεινεις εγκυος.
Παλιά 14-09-10, 23:54   #19
Rinoula

Το avatar του χρήστη Rinoula

Περιοχή: Αθήνα
Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nasia1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
λες? με εχει πιασει ενας ασυνηθιστος πανικος. με αφορμη τον χρονο που περασε και ... τιποτα μου εχει μπει στο μυαλο οτι εχω προβλημα.
διαβαζω στο ιντερνετ διαφορα που μπορει να μην εχω σχεση αλλα τα σχετιζω με διαφορα συμπτωματα και λεω συνεχεια μαλλον εχω το ενα μαλλον εχω το αλλο.
σημερα ελεγα οτι μαλλον εχω ενδομητριωση λογω του οτι ποναω στη περιοδο.
Και γω έχω κάνει διάφορες τέτοιες υποθέσεις επειδή πονάω πάρα πολύ την πρώτη μέρα της περιοδου, κι εγώ μόνο με πονστάν την παλεύω. Όσον αφορά τη σαλπιγγογραφία, εγώ πήρα μετά από πολύ σκέψη την απόφαση να πάω τον ερχόμενο μήνα να την κάνω. Αλλά επειδή είμαι πολύ λυπόψυχη και λυποθυμάω κι έυκολα σε τέτοιου είδους εξετάσεις, θα ζητήσω μέθη για να μην καταλάβω τίποτα.
Όσον αφορά την προγεστερόνη, εγώ είχα 17 κι η γιατρός μου είχε πει ότι είναι άψογη. Όμως την είχα κάνει 24 μέρα του κύκου. Εσύ ποια μέρα του κύκλου έκανες τις εξετάσεις αυτές? Τις έχεις δείξει σε γιατρό ή όχι ακόμα? Πιστεύω ότι δεν θα ναι κάτι σημαντικό κι ο γιατρός θα σε καθησυχάσει. Πολλές φορές τυχαίνει σ'ένα κύκλο να βγαίνουν χάλια κάποιες τιμές και σε κάποιον επόμενο να διορθώνονται από μόνες του. Εμένα τουλάχιστον μου χει τύχει 2 φορές αυτό στο παρελθόν. Παίζει ρόλο και το άγχος πιστεύω...
Ο χρήστης Rinoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-10, 23:57   #20
Rinoula

Το avatar του χρήστη Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=SOFIA31;1700905]εγω μονο γαλα δεν εχω κατεβασει!!

Εγώ παλιά που μ'έπιανε λύσα (ευτυχώς τώρα έχω προσγειωθεί απ'τα πολλά χαστούκια), πίεζα τις ρώγες μου να δω αν θα βγάλουν υγρό γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης. Χαχαχα! τώρα που το θυμήθηκα γελάω. Τί τρελές που είμαστε!
Ο χρήστης Rinoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 15:36   #21
ΣΙΣΙ

ΣΙΣΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια καλησπερα!!!!!!!!Αν κ δεν μπενω συχνα να μιλησω σας παρακολουθω εδω κ καιρο κ διαβαζω τις ιστοριες σας!!!!!!!!Ειμαι κ εγω ομοιοπαθουσα!!!!!!Προσπαθω δηλαδη με τον αντρουλη μου για μπεμπε εδω κ ενα χρονο τωρα αλλα.............τιποτα!!!!!!Τελευταια μπηκα στην διαδικασια απλων εξετασεων π.χ. αιματολογικες που βγηκαν πολυ καλες, κ ειπα να κοιταξω κ τον θυροειδη μου!Ετσι λοιπον βγαινοντας τα αποτελεσματα διαπιστωσαμε οτι η TSH ειναι ανεβασμενη στο 11.64 ενω το φυσιολογικο οριο ειναι μεχρι 4.2ο!!!!!!!!!!!!!Οι αλλες Τ3 κ Τ4 ειναι στα κανονικα επιπεδα!!!!!!!Φυσικα κ θα ξεκινησω θεραπεια για να την κατεβασω την TSH!!!!!!!!Η απορια μου ειναι : Αυτη η ορμονη οταν ειναι ανεβασμενη εστω κ λιγο πανω απο το κανονικο εμποδιζει την συλληψη?Μηπως αυτη εφταιγε κ δεν εμεινα εγκυος μεχρι τωρα?
Ο χρήστης ΣΙΣΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 15:44   #22
IRINARI

Το avatar του χρήστη IRINARI

IRINARI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΙΣΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια καλησπερα!!!!!!!!Αν κ δεν μπενω συχνα να μιλησω σας παρακολουθω εδω κ καιρο κ διαβαζω τις ιστοριες σας!!!!!!!!Ειμαι κ εγω ομοιοπαθουσα!!!!!!Προσπαθω δηλαδη με τον αντρουλη μου για μπεμπε εδω κ ενα χρονο τωρα αλλα.............τιποτα!!!!!!Τελευταια μπηκα στην διαδικασια απλων εξετασεων π.χ. αιματολογικες που βγηκαν πολυ καλες, κ ειπα να κοιταξω κ τον θυροειδη μου!Ετσι λοιπον βγαινοντας τα αποτελεσματα διαπιστωσαμε οτι η TSH ειναι ανεβασμενη στο 11.64 ενω το φυσιολογικο οριο ειναι μεχρι 4.2ο!!!!!!!!!!!!!Οι αλλες Τ3 κ Τ4 ειναι στα κανονικα επιπεδα!!!!!!!Φυσικα κ θα ξεκινησω θεραπεια για να την κατεβασω την TSH!!!!!!!!Η απορια μου ειναι : Αυτη η ορμονη οταν ειναι ανεβασμενη εστω κ λιγο πανω απο το κανονικο εμποδιζει την συλληψη?Μηπως αυτη εφταιγε κ δεν εμεινα εγκυος μεχρι τωρα?
Όταν ο θυρεοειδής δεν είναι ρυθμισμένος,μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στη σύλληψη.
Ο χρήστης IRINARI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 16:37   #23
Liontarina sofia

Το avatar του χρήστη Liontarina sofia

Liontarina sofia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια μπορει καποια να με διαφωτισει στο ποσο κοστιζει αυτος ο ορμονολογικος ελεγχος ιδιωτικα?Μαλλον θα το κανς και γω.
Αν ξερει καποια κοπελα ας μου πει .
Ο χρήστης Liontarina sofia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 18:37   #24
nasia1gr

Red face

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rinoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γω έχω κάνει διάφορες τέτοιες υποθέσεις επειδή πονάω πάρα πολύ την πρώτη μέρα της περιοδου, κι εγώ μόνο με πονστάν την παλεύω. Όσον αφορά τη σαλπιγγογραφία, εγώ πήρα μετά από πολύ σκέψη την απόφαση να πάω τον ερχόμενο μήνα να την κάνω. Αλλά επειδή είμαι πολύ λυπόψυχη και λυποθυμάω κι έυκολα σε τέτοιου είδους εξετάσεις, θα ζητήσω μέθη για να μην καταλάβω τίποτα.
Όσον αφορά την προγεστερόνη, εγώ είχα 17 κι η γιατρός μου είχε πει ότι είναι άψογη. Όμως την είχα κάνει 24 μέρα του κύκου. Εσύ ποια μέρα του κύκλου έκανες τις εξετάσεις αυτές? Τις έχεις δείξει σε γιατρό ή όχι ακόμα? Πιστεύω ότι δεν θα ναι κάτι σημαντικό κι ο γιατρός θα σε καθησυχάσει. Πολλές φορές τυχαίνει σ'ένα κύκλο να βγαίνουν χάλια κάποιες τιμές και σε κάποιον επόμενο να διορθώνονται από μόνες του. Εμένα τουλάχιστον μου χει τύχει 2 φορές αυτό στο παρελθόν. Παίζει ρόλο και το άγχος πιστεύω...
την προγεστερόνη την εκανα την 21η του κύκλου τις υπολοιπες εξετάσεις την 3η μερα της περιόδου και την σαλπιγγογραφια την 7η μερα (θα την κάνω)...
Παλιά 15-09-10, 18:39   #25
nasia1gr

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Liontarina sofia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια μπορει καποια να με διαφωτισει στο ποσο κοστιζει αυτος ο ορμονολογικος ελεγχος ιδιωτικα?Μαλλον θα το κανς και γω.
Αν ξερει καποια κοπελα ας μου πει .
εγω μονο την σαλπιγγογραφια θα πληρωσω και θα κοστισει 160,00. τα αλλα τα εκανα με το βιβλιαριο παλι σε ιδιωτικα που ειχαν συμβαση και δεν πληρωσα.
Παλιά 15-09-10, 18:44   #26
nasia1gr

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rinoula Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεχασα να σου απαντησω οτι τισ εξετασεισ θα τις δειξω στο γιατρο ολες μαζι αφου κανω και τη σαλπιγγογραφια. (σπερματοδιαγραμμα, ορμονολογικες και σαλπιγγογραφια ενα πακετο και βουρ για το γιατρο! ο θεος βοηθος) βρε δεν το περιμενα οτι θα εμπαινα σε τετοια κατασταση, για βαλε νεες γυναικες να μη μπορουμε να κανουμε παιδι.
Παλιά 15-09-10, 18:47   #27
nasia1gr

Προεπιλογή

Να σας ευχαριστησω ολες τις κοπέλες που μου απαντησατε και συγγνωμη που χθες βραδυ εξαφανιστηκα ξαφνηκα αλλα ηρθε στο κρεβατι ο συζυγος και δεν ηθελα να δει οτι γραφω και να καταλαβει οτι αγωνιω με το θεμα. θα στεναχωρεθει και αυτος και δεν θα κανω καλο! σας ευχαριστω πολυ ολες! ειναι σημαντικο που μπορουμε να μιλαμε και να ανταλλαζουμε αποψεις.
Παλιά 15-09-10, 21:42   #28
SOFIA31

SOFIA31 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

nasia mou, na mai kai pali! pws eisai shmera?
Παλιά 16-09-10, 13:30   #29
psixi

Το avatar του χρήστη psixi

psixi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

η αυξημένη tsh και εμποδίζει την σύλληψη και προκαλεί παλινδρομήσεις.σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα συστήνουν και υπέρηχο θυρεοειδούς όπως και εξετάσεις για anti-tpo , anti-tg για να αποκλείσουν οποιαδήποτε δυσλειτουργια του θυρεοειδούς.Πάντως αν αυτό είναι το μόνο προβλημα λύνεται με την κατάλληλη ορμονοθεραπεία.
Ο χρήστης psixi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-10, 16:31   #30
ΕΛΛΗ 2

Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
ΕΛΛΗ 2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να σας ευχαριστησω ολες τις κοπέλες που μου απαντησατε και συγγνωμη που χθες βραδυ εξαφανιστηκα ξαφνηκα αλλα ηρθε στο κρεβατι ο συζυγος και δεν ηθελα να δει οτι γραφω και να καταλαβει οτι αγωνιω με το θεμα. θα στεναχωρεθει και αυτος και δεν θα κανω καλο! σας ευχαριστω πολυ ολες! ειναι σημαντικο που μπορουμε να μιλαμε και να ανταλλαζουμε αποψεις.

Διαβασα ολη την ιστορια σου, δυστυχως και εμεις προσπαθουμε...αλλα τιποτα!!! Ο γιατρος μου ειπε να κανουμε πρωτα σπερμοδιαγραμμα; εσενα ο γιατρος σου ειπε να κανεις ορμονολογικες εξετασεις; εμενα δεν μου ειπε τιποτα, στην αρχη μου ειπε να τοαφησουμε ακομα γιατι ειναι νωρις και ειμαστε μικροι, αλλα δεν μπορουσα να περιμενω αλλο.
Ο χρήστης ΕΛΛΗ 2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-10, 18:08   #31
nasia1gr

Question

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΛΛΗ 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα ολη την ιστορια σου, δυστυχως και εμεις προσπαθουμε...αλλα τιποτα!!! Ο γιατρος μου ειπε να κανουμε πρωτα σπερμοδιαγραμμα; εσενα ο γιατρος σου ειπε να κανεις ορμονολογικες εξετασεις; εμενα δεν μου ειπε τιποτα, στην αρχη μου ειπε να τοαφησουμε ακομα γιατι ειναι νωρις και ειμαστε μικροι, αλλα δεν μπορουσα να περιμενω αλλο.
Ελλη να σου ξεκινησω απο την αρχή, εγω ειμαι 27 και ο συζυγος 36ετών παντρευτηκαμε περυσι και αρχισαμε σχετικα αμεσως μετα το γαμο προσπαθειες, αλλα... τζιφος!
καθε μηνα περιμενω μηπως και δεν ερθει, αυτη ομως ερχεται!
ξερεις τωρα εχουν αρχισει και οι συγγενεις, αντε και μ'ενα γιο... εχετε κανα νεο? κτλ.
τωρα εχει περασει 13-14 μηνες περιπου, το ειχα ξανασυζητησει με το γιατρο και παλιοτερα αλλα τωρα αρχισαμε τις εξετασεις (ειχε πει να περασει ενας χρονος).
ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα και εγω ολες τις ορμονολογικες συν την σαλπιγγογραφια (αυριο θα την κανω και θα σας πω εμπειρια) και που λες ο γιατρος ζητησε αφου κανουμε ολες αυτες τις εξετασεις και τις συγκεντρωσουμε να παμε στο ιατρειο και οι δυο να μας πει τα καθέκαστα!
Παλιά 16-09-10, 18:11   #32
nasia1gr

Προεπιλογή

σοφια, καλυτερα ειμαι, αρχιζω να το παιρνω αποφαση οτι αυριο εφτασε η μερα της σαλπιγγογραφιας!
αυριο 20.00 ειναι το ραντεβου, οταν μπορεσω θα σας γραψω την εμπειρια μου για το αν πονεσα ή οχι!
Παλιά 16-09-10, 18:20   #33
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ελλη να σου ξεκινησω απο την αρχή, εγω ειμαι 27 και ο συζυγος 36ετών παντρευτηκαμε περυσι και αρχισαμε σχετικα αμεσως μετα το γαμο προσπαθειες, αλλα... τζιφος!
καθε μηνα περιμενω μηπως και δεν ερθει, αυτη ομως ερχεται!
ξερεις τωρα εχουν αρχισει και οι συγγενεις, αντε και μ'ενα γιο... εχετε κανα νεο? κτλ.
τωρα εχει περασει 13-14 μηνες περιπου, το ειχα ξανασυζητησει με το γιατρο και παλιοτερα αλλα τωρα αρχισαμε τις εξετασεις (ειχε πει να περασει ενας χρονος).
ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα και εγω ολες τις ορμονολογικες συν την σαλπιγγογραφια (αυριο θα την κανω και θα σας πω εμπειρια) και που λες ο γιατρος ζητησε αφου κανουμε ολες αυτες τις εξετασεις και τις συγκεντρωσουμε να παμε στο ιατρειο και οι δυο να μας πει τα καθέκαστα!

Κορίτσι μου είσαι πάρα πολύ μικρή για να ανησυχείς! Καλώς βέβαια κάνετε όλες τις εξετάσεις, έτσι ώστε αν τυχόν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, να το ξέρετε και να το αντιμετωπίσετε. Αλλά σ΄αυτήν την ηλικία έχετε όλο το χρόνο μπροστά σας. Τώρα για τους συγγενείς τι να πω... ο καθένας το βιολί του. Να τους απαντάς ότι θέλετε να χαρείτε το γάμο σας πρώτα και ότι δεν έχετε αποφασίσει για παιδί ακόμα. Δεν είσαι υποχρεωμένη να δίνεις αναφορά.

Μην ανησυχείς για τη σαλπιγγογραφία. Πάρε ένα buscopan μισή ώρα πριν το ραντεβού και δεν θα καταλάβεις τίποτα. Καλή τύχη.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-10, 18:46   #34
HELEN80

HELEN80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πανω απολα μην αγχωνεσαι nasia1gr...ξερω παρα πολυ καλα ποσο εκνευριστικο ειναι να σου ευχονται αντε και μενα μωρο και αλλες τετοιες χαζομαρες, ρωτας κυρα μου αν μπορει η αλλη? και τι προβλημα υπαρχει? μην δινεις σημασια τα εχω περασει και τα περναω. καλα κανεις και κανεις εξετασεις, για να δεις εαν οφειλεται καπου και να το ανιμετωπισεις εγκαιρως. δεν εισαι ουτε μικρη μα ουτε και μεγαλη, εγω πιστευω οτι ολα καλα θα πανε και συντομα θα αρχιζεις να φουσκωνεις....αχ μαυτη την σαλπιγγογραφια εγω θα την κανω τον δεκεμβρη, φοβαμαι μην μου βρουν τιποτα στην μοναδικη σαλπιγγουλα που εχω. περιμενουμε νεα σου....
Ο χρήστης HELEN80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 16:20   #35
SOFIA31

SOFIA31 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

νασια μου, ευχαμαι να πανε ολα καλα! περιμενω νεα σου.
Παλιά 17-09-10, 16:43   #36
psixi

Το avatar του χρήστη psixi

psixi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
σοφια, καλυτερα ειμαι, αρχιζω να το παιρνω αποφαση οτι αυριο εφτασε η μερα της σαλπιγγογραφιας!
αυριο 20.00 ειναι το ραντεβου, οταν μπορεσω θα σας γραψω την εμπειρια μου για το αν πονεσα ή οχι!
Κοριτσάκι πώσ είσαι?Ελπίζω να μην πόνεσες και πάνω από όλα ελπιζω να έχεις καλά αποτελέσματα....Περιμένουμε νέα σου...
Ο χρήστης psixi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 17:44   #37
nasia1gr

Προεπιλογή

katarxhn xronia polla sth sofia pou giortazei!
thn exetash 22.00 tha paw na thn kanw, an thn kanw giati exw ligo aima akomh apo thn periodo, auth th fora anti 5 meres exw mexri shmera poy einai 7h mera.. tha mou pei o giatros...
Παλιά 17-09-10, 17:45   #38
nasia1gr

Προεπιλογή

Παράθεση:
katarxhn xronia polla sth sofia pou giortazei!
thn exetash 22.00 tha paw na thn kanw, an thn kanw giati exw ligo aima akomh apo thn periodo, auth th fora anti 5 meres exw mexri shmera poy einai 7h mera.. tha mou pei o giatros...
stis 20.00 einai to rantevou ! oxi 22 . 00 pou egrapsa katalathos.
Παλιά 17-09-10, 20:11   #39
ΣΙΣΙ

ΣΙΣΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psixi Εμφάνιση μηνυμάτων
η αυξημένη tsh και εμποδίζει την σύλληψη και προκαλεί παλινδρομήσεις.σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα συστήνουν και υπέρηχο θυρεοειδούς όπως και εξετάσεις για anti-tpo , anti-tg για να αποκλείσουν οποιαδήποτε δυσλειτουργια του θυρεοειδούς.Πάντως αν αυτό είναι το μόνο προβλημα λύνεται με την κατάλληλη ορμονοθεραπεία.
Γεια σου psixi!!!!!Ευχαριστω καταρχην για την απαντηση σου!!!!Εγω κοντευω να τρελαθω κ θα σου πω γιατι!!!!Ενω αρχες Σεπτεμβρη εκανα εξετασεις κ εδειξε οτι η ορμονη TSH ειναι στο 11,μου ειχε πει ο ενδοκρινολογος μου οτι θα ξεκινησουμε φυσικα θεραπεια!!!!!Πριν ομως ξεκινησουμε μου ζητησε να κανω αλλη μια εξεταση σε αλλο μικροβιολογικο,οχι σε αυτο που ειχα παει ηδη,για να δουμε κ να συγκρινουμε τις τιμες που θα μου εβγαζε κ μετα να ξεκινουσαμε τη θεραπεια!Ακου τωρα να παθεις πλακα!!!!!Κανω την εξεταση οπως μου ζητησε κ μου βγαζει το μικροβιολογικο την TSH 5,5!!!!!!!!Τρελάθηκα!!!!!!Παω στο γιατρο κ μου λέει ότι δεν θα παρεις θεραπεια κ θα επαναλαβεις την εξεταση τελος Γεναρη!!!!!Τι γινεται ρε γαμωτο?Οι ορμονες μου χορευουν!!!!!Κ εγω που θελω να μεινω εγκυος τι πρεπει να κανω δηλαδη?Να περιμενω να χαθουν κ αλλοι μηνες?Με αυτες τις τιμες θα μπορεσω να συλλαβω?Το 5,5 ειναι σχετικα μικρο σε σχεση με το 11 αλλα δεν παυει να ειναι πανω απο το οριο που ειναι 4.2!!!!!Μπορω να συλλαβω η πρεπει να κατεβει η τιμη κατω απο το 4.2?Το μονο που σκεφτηκα ειναι να παω κ σε εναν αλλο γιατρο για δευτερη γνωμη!Εσυ τι λες?
Ο χρήστης ΣΙΣΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-10, 20:03   #40
nasia1gr

Προεπιλογή

enhmerwsh!!! telika den thn ekana thn exetash giati den eixa katharisei apo thn periodo kai tha paw thn triti! ayta ta neotera!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές