Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-09-10, 22:07   #1
αλυσια

αλυσια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή επισκληριδιος

καλησπερα ,διαβαζω και ακουω διαφορα για την επισκληριδιο και καθομαι και κλαιω απο το φοβο μου.την ωρα εκεινη τι νιωθεις...τρεμεισ ολοκληρη ?και σκεφτομαι πως θα μπορεσουν να μου κανουν κεσαρικη!
Ο χρήστης αλυσια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 22:30   #2
leta80

leta80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω εκανα καισαρικη με επισκληριδιο και να μην φοβασαι καθολου!!!ουτε θα καταλαβεις ποτε θα στην κανουν!!ειχα ενα ριγος μεσα στο χειρουργειο και μετα οταν βγηκα και αρχισα να συνερχομαι ειχα ριγος σαν να ανεβαζω πυρετο αυτο κρατησε κανα 2 ωρες κοιμηθηκα και περασε!!!δεν ειναι τοσο φοβερο για να φοβασαι!!!
μια συμβουλη μονο που την τηρησα και εγω!!μετα την καισαρικη κουνουσα τα ποδια μου πολυ και γενικα δεν τους αφησα να μου κανουν αλλη δοση επισκληριδιου επαιρνα μονο παυσιπονα!!!
να μην φοβασαι!!πραγματικα δεν ειναι τιποτα!!!
Ο χρήστης leta80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 22:35   #3
Geonutr

Το avatar του χρήστη Geonutr

Geonutr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εξαρταται που θα γεννησεις..εγω γεννησα στο Αρεταιειο...στην αρχη δεν ηθελα επισκληρηδιο γιατι φοβομουν κ εγω αλλα μολις μου ειπε ο γιατρος οτι προβλεπεται να γεννησω σε 20 ωρες δεχθηκα...εμενα βρεθηκε οτι εχω καποιο ψιλοπροβληματακι στη σπονδυλικη στηλη κ μιση ωρα υπεφερα απο τρυπηματα γιατι λογω του προβληματος δεν με επιανε η αναισθησια..μολις ομως βρηκαμε τη καταλληλη θεση για να κατσω δε καταλαβα τιποτα...ποιος,εγω...μην ανησυχεις,προηγειται τοπικη κ δε νιωθεις κατι...αν ομως γεννας στο Ελενα δε σου εγγυωμαι....
Παλιά 15-09-10, 22:41   #4
zeta77

zeta77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγω μια χαρα δεν καταλαβα τιποτα μονο σαν να με ζουλαγανε στην μεση αλλα μαλλον με ζουλαγανε
Ο χρήστης zeta77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 22:43   #5
Active Member

Το avatar του χρήστη Active Member

Active Member χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω γεννησα με επισκληριδιο και καισαρικη. Ολα μια χαρα. Εννοειται πως δε καταλαβα τιποτα. Ειχε βαλει και ο γιατρος ραδιοφωνακι και επαιζε, σιγοτραγουδουσα να σου πω την αληθεια....

Μετα ειχα τετοια χαρα με το παιδι, που δε θυμαμαι να ενιωσα κατι ασχημο....ολα μια χαρα!

Μη φοβασαι...σου βαζουν και το πανακι μπροστα και δε βλεπεις τιποτα.
Ο χρήστης Active Member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 22:51   #6
madrid05

Το avatar του χρήστη madrid05

Περιοχή: Ν.Προάστεια Αθήνας
madrid05 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγω δεν ενιωσα κάτι.Μονο την πρωτη ενεση που κάνουν για να μην πονέσεις.Μην φοβασαι!!
Παλιά 15-09-10, 22:59   #7
no doubt

no doubt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ στην πρώτη γέννα μου με επισκληρίδιο δεν ένιωθα τίποτα από το στήθος και κάτω.
Στη δεύτερη κουνούσα κανονικά τα πόδια μου και ένιωθα τα πάντα αλλά δεν πόναγα.
Αφού από το χειρουργικό κρεβάτι στο φορείο πήγα μόνη μου.
Σαφώς τη δεύτερη φορά ήταν καλύτερα.
Ο χρήστης no doubt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 23:08   #8
αλυσια

αλυσια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σας ευχαριστω που μου απαντησατε ρε κοριτσια...ουφ δε χερω πως το πηρα ετσι νομιζω πια πως ολα σε μενα θα συμβουν!
Παλιά 15-09-10, 23:13   #9
Natly

Το avatar του χρήστη Natly

Natly χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αλυσια Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα ,διαβαζω και ακουω διαφορα για την επισκληριδιο και καθομαι και κλαιω απο το φοβο μου.την ωρα εκεινη τι νιωθεις...τρεμεισ ολοκληρη ?και σκεφτομαι πως θα μπορεσουν να μου κανουν κεσαρικη!
Αλυσια δεν καταλαβα απο το μηνυμα σου,αν εννοεις οτι θα κανεις καισαρικη η αν θα πας για φυσιολογικο και θελεις επισκληριδιο.Διευκρινιζεις σε παρακαλω?
Ο χρήστης Natly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 23:14   #10
Active Member

Προεπιλογή

Οχι βρε..μη φοβασαι...πλεον ολες τις εγχειρησεις με επισκληριδιο τις κανουν. Εμενα εκανε η γιαγια μου (150 χρονων τωρα λεμε) εγχειρηση στο γονατο με επισκληριδιο....
Παλιά 15-09-10, 23:16   #11
αλυσια

αλυσια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

με κεσαρικη εχω δυδιμα
Παλιά 15-09-10, 23:24   #12
Active Member

Προεπιλογή

Τιποτα...μη το σκεφτεσαι....

Εμενα πιο πολυ με πονεσε ο ορος παρα η φαση με την επισκληριδιο...και στα λεει αυτα ενα ατομο που οταν του παιρνουν αιμα....ΠΟΝΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ...τοσο φοβιτσιαρα ειμαι!

Η αληθεια ειναι οτι μεχρι να το ζησω, ελεγα δε μπορει να ειναι τοσο καλα οσο λενε....αλλα τελικα ειχαν δικιο!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-11-10, 13:48   #13
ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΨΥΧΗ

ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΨΥΧΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΡΙΝ 20 ΜΕΡΕΣ! ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ! ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ! ΕΙΧΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΝΟΥΣ ΓΕΝΝΑΣ ΑΠΛΑ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΠΟΝΟΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΗΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ! ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΟΝΟΥΣΑ ΗΡΘΕ Η ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΟΤΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΥΝΗ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ! ΕΓΩ ΦΟΒΗΘΗΚΑ!! ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΕΓΩ;ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΟΙΛΕΣ ΣΕ ΔΥΟ ΣΠΟΝΔΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΠΙΦΟΒΟ!ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ!ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΥΝΑΤΟΙ ΠΟΝΟΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ! ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΑΚΙΝΗΤΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΝΑ ΗΘΕΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ! ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙ΄ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ;
Ο χρήστης ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΨΥΧΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-11, 23:51   #14
abgd

Περιοχή: XAΛΚΙΔΑ
abgd ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΙΤΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ!!ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ,ΕΝΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ......
Ο χρήστης abgd δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-01-11, 00:53   #15
katerinakriti

Το avatar του χρήστη katerinakriti

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerinakriti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κι εγώ δεν κατάλαβα τίποτα με την επισκληρίδιο.όλα πήγαν μια χαρά!είχα κι εγώ τρομοκρατηθεί αλλά τελικά όλα πήγαν καλά. επίσης συνήλθα και πολύ γρήγορα και δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου.μη φοβάσαι!
Παλιά 06-01-11, 03:50   #16
mafalda@

mafalda@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αρχικά όταν μου έκαναν την επισκληριδιο, ήμουν ξαπλωμενη. Με τέτοιας ο αναισθισιολογος, αλλά το υγρό έβγαινε έξω απο το σωληνακι.
Τότε με σήκωσαν, καθιστη στο κρεβάτι, να κρατάει αντίσταση η μαια μου, και μου την έριξαν. Ο αναισθισιολογος μου φώναζε για το ποσά κιλά πήρα. Έβρισκε λιπωδη ιστό.
Πάντως είναι μεγάλη ευκολία. Και δεν πονάει. Και εμένα μου έλεγαν κάτι μπούρδες και καλά ότι μετα απο χρόνια θα με πονάει και τέτοια χαζα.
Μπούρδες. Είναι μεγάλη ευκολία.
Ο χρήστης mafalda@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-11, 00:26   #17
iliostalakti

Περιοχή: Χαλάνδρι
iliostalakti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο.
Μια χαρά ήταν, δεν πόνεσα όταν μου την έκαναν.
Το μόνο που φοβόμουν ήταν μην έρθει σύσπαση εκείνη την ώρα και δε μπορέσω να κάτσω ακίνητη αλλά ευτυχώς ο αναισθησιολόγος πρόλαβε και την έκανε στο μεσοδιάστημα μεταξύ 2 συσπάσεων.
Ο χρήστης iliostalakti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-11, 19:13   #18
Chrsk

Chrsk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα.

Βρίσκομαι στην 22η εβδομάδα κύησης (πρώτη γέννα) και δεν ξέρω ακόμα αν θα υποβληθώ σε επισκληρίδιο αναισθησία, αλλά μάλλον ναι. Και τώρα μια χαζούλα ερώτηση: Επειδή θα ξεννήσω σε ιδιωτικό μαιευτήριο γνωρίζετε αν στην τιμή τρίκλινου δωματίου συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή αναισθησιολόγου ή θα πρέπει να πληρωθεί εξτρά? Ντρέπομαι να ρωτήσω τη γιατρό μου...
Ο χρήστης Chrsk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-11, 19:20   #19
katerinakriti

Το avatar του χρήστη katerinakriti

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerinakriti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chrsk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από εμένα.

Βρίσκομαι στην 22η εβδομάδα κύησης (πρώτη γέννα) και δεν ξέρω ακόμα αν θα υποβληθώ σε επισκληρίδιο αναισθησία, αλλά μάλλον ναι. Και τώρα μια χαζούλα ερώτηση: Επειδή θα ξεννήσω σε ιδιωτικό μαιευτήριο γνωρίζετε αν στην τιμή τρίκλινου δωματίου συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή αναισθησιολόγου ή θα πρέπει να πληρωθεί εξτρά? Ντρέπομαι να ρωτήσω τη γιατρό μου...
ζήτα απο το μαιευτήριο να σου δώσουν τον τιμοκατάλογο. εκεί τα λέει όλα αναλυτικά. Η μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις. να μην ντρέπεσαι πάντως, όλες τα ρωτάνε αυτά!
Παλιά 04-02-11, 19:36   #20
kuriaki

Το avatar του χρήστη kuriaki

Περιοχή: αθηνα
kuriaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

χρήστη Geonutr γιατί λες για το Έλενα? Και εγώ με δίδυμα και θα προτιμούσα επισκληρίδιο... Θα γεννησω στο Έλενα. Έχει κάνει καμιά επισκληρίδιο εκεί? Και αν ναι με ποιον αναισθησιολόγο? Θα με βοηθούσατε πολύ αν πήγαινα διαβασμένη
Ο χρήστης kuriaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-11, 20:43   #21
MiLoupaki

MiLoupaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kuriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
χρήστη Geonutr γιατί λες για το Έλενα? Και εγώ με δίδυμα και θα προτιμούσα επισκληρίδιο... Θα γεννησω στο Έλενα. Έχει κάνει καμιά επισκληρίδιο εκεί? Και αν ναι με ποιον αναισθησιολόγο? Θα με βοηθούσατε πολύ αν πήγαινα διαβασμένη
Καλησπέρα! Αν θες να κάνεις επισκληρίδιο στο Έλενα καλύτερα κανε τάμα πρώτα για να σου κάνουν ξέρω καλά οτι πολύ δύσκολα γίνεται εκεί..
Ο χρήστης MiLoupaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-11, 21:37   #22
Smouts

Το avatar του χρήστη Smouts

Περιοχή: Γέρακας
Smouts χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κι εγω γεννησα στο Ελενα και ο γιατρος απο τον 7ο μου ειπε οτι επισκληρήδιο (στην περιπτωση που γεννησω φυσιολογικά) δεν θα καναμε, οπως κι εγινε τελικά.
Οι δύο κολλητές μου που εχουμε τον ίδιο γιατρό, γεννησαν με καισαρική (απρογραμμάτιστη) και έκαναν και οι δυο επισκληρήδιο.
Παλιά 04-02-11, 22:01   #23
Μπεμπούλα10

Το avatar του χρήστη Μπεμπούλα10

Μπεμπούλα10 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ποιόν γιατρό είχατε στο Έλενα που σας έκανε επισκληρίδιο;;;
Ο χρήστης Μπεμπούλα10 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-11, 22:06   #24
Smouts

Smouts χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τον Ηλία Γάβαρη
Παλιά 04-02-11, 23:48   #25
kuriaki

kuriaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ έχω το Γιαλελή. Μόνο μια φορά τον έχω δει, γιατί πριν λίγο άλλαξα γυναικολόγο. Είμαι στον 5ο. Του είπα αμέσως για επισκληριδιο, ότι με ενδιαφέρει και μου είπε ανάλογα με τον γιατρό που θα ναι εκείνη την ώρα κτλ... ΜΟυ τα ψιλομάσησε, δεν κατάλαβα, αλλά θα επιμείνω... Εξαρτάται από τον αναισθησιολόγο που θα χει βάρδια? ΑΠό τι εξαρτάται γενικά, δεν έχω καταλάβει...
Παλιά 04-02-11, 23:58   #26
Smouts

Smouts χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα δεν μου τα μασησε καθολου. απλα μου ανακοινωσε οτι δεν θα κανουμε. Δεν την υποστηρίζει ιατρικά (ή τελος παντων έτσι μου εδωσε να καταλαβω). Δεν ειχα προβλημα παντως. μου το ειπε αρκετα νωρις, και ειχα το χρονο να προετοιμαστω ψυχολογικά και δεν αντιμετωπισα πρόβλημα. Και φαντασου πηγα με πονους ανά πεντάλεπτο, με σπασμενα νερα, και μου βαλανε και τεχνητούς πόνους.
Παλιά 05-02-11, 00:59   #27
Μπεμπούλα10

Το avatar του χρήστη Μπεμπούλα10

Μπεμπούλα10 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε περίπτωση καισαρικής όμως, δεν κάνουν επισκληρίδιο στο Έλενα αν το θέλει η έγκυος;;
Ο χρήστης Μπεμπούλα10 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-11, 01:09   #28
protoula

Το avatar του χρήστη protoula

Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
protoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κυριακι εχεις συζητησει μαζι του για το φακελακι?
Ο χρήστης protoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-11, 14:24   #29
Smouts

Smouts χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μπεμπούλα10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περίπτωση καισαρικής όμως, δεν κάνουν επισκληρίδιο στο Έλενα αν το θέλει η έγκυος;;
μπεμπουλα, εχω ακουσει πως οχι, κανονικα δεν κανουν. το εχω ακουσει απο μαιες του ελενα, όταν εκανα τα μαθηματα ανωδυνου.
μονο σε ειδικες περιπτωσεις και οταν υπαρχει χρόνος.
πχ η πρωτη μου φίλη, της σπασανε απογευμα τα νερά, ήταν πρασινα, αρα το μωρο ειχε αποβαλει το μηκωνιο, και επρεπε να βγει μεσα σε 4 ωρες. Ο γιατρός της λεει δεν προκειται μεσα σε 4 ωρες πρωτοτοκη να γεννήσεις, αρα παμε για καισαρική. επειδή ομως ήταν απογευμα και η κοπελα ηταν φαγωμενη δεν μπορουσε να της κανει ολική αρα επισκληρηδιο.

η αλλη μου φιλη, μπηκε για φυσιολογικό με προκληση, δεν ειχε καθολου διαστολή, ούτε πόνους, της λεει τι θες να κανουμε? καισαρική του λεει, αλλα με επισκληρήδιο. εκει ειχε το χρόνο να βρει αναισθησιολόγο για την επισκληρηδιο, δεν τιθοταν θεμα κινδυνου του μωρού.
στο δευτερο μωρο, που πηγαινε πια για καισαρική με ραντεβου του το ειχε ζητησει απο πριν και το ειχε κανονίσει ο γιατρός.
Παλιά 06-02-11, 17:42   #30
kuriaki

kuriaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Προτούλα τι εννοείς? Την αμοιβή του τον ρώτησα. Λογικα θα πληρώσω την αμοιβή οτυ γιατρού και το δωμάτιο. Εϊναι και κάτι άλλο??
Παλιά 06-02-11, 19:05   #31
mafalda@

mafalda@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στο Έλενα στο φυσιολογικό, δεν κάνουν επισκληριδιο.
Σου λένε αν θέλεις, φέρε τον αναισθισιολογο σου. Δηλ. Δωσε φακελάκι για να έρθει αναισθισιολογος.
Είναι μεγάλη βοήθεια η επισκληριδιος.
Στα ιδιωτικά, στα οικονομικά πακέτα, συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο, κανείς δεν κανείς.
Δεν πονάει καθόλου. Περισσότερο ο φόβος είναι, απο αυτά που ακούμε. Και βοηθάει πολυ στο τοκετο.
Εμένα αυτο που με πέθανε στον πόνο, ήταν και είναι, ο κοκκυγας. Τραυματίστηκε στον τοκετο, λόγω τον έντονων εξωθησεων. Ακόμα ποναω, 3 μήνες μετα.
Ο χρήστης mafalda@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-11, 19:19   #32
protoula

protoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η αμοιβη ειναι το φακελακι που σε ρωτησα......
μερικοι γιατροι αν δεν το εχεις συζητησει δεν σε εξυπηρετουν με τα υπολοιπα θεματακια που προκυπτουν....
λογικα εαν συμφωνησει κι ο γατρος σου για επισκληριδιο θα πρεπει να υπολογισεις κατι εξτρα κ για τον αναισθησιολογο
Παλιά 06-02-11, 19:23   #33
glitter

Το avatar του χρήστη glitter

Περιοχή: Αθήνα
glitter ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ στο Έλενα με τον Ηλία Γάβαρη γέννησα. Το μωρό είχε μπερδευτεί στο λώρο, πήγα με ραντεβού για πρόκληση τοκετού με τεχνητούς πόνους, δεν είχα διαστολή, το μωρό ήταν μπλεγμένο και δεν κατέβαινε και έκανα καισαρική. Με ρώτησε ο γιατρός αν θέλω επισκληρίδιο ή ολική και ζήτησα επισκληρίδιο. Δεν έφερε καμία αντίρρηση.
Παλιά 06-02-11, 19:45   #34
kuriaki

kuriaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Mακάρι να με ρωτήσουν και μένα και να ναι τόσο απλό...
Κορίτσια να ρητήσω και κάτι άλλο. Εμάς μας είπε εμμέσως πλην σαφώς, ότι δεν περνάμε απο γραμματεία κτλ. Και ότι η διαδικασία είναι όπως στα ιδιωτικά. Έτσι κάθε φορά θα του δίνω επίσκεψη, μαύρα εννοείται, όπως και κάναμε την μοναδική φορά που τον είδαμε... Οπότε γεννώντας σε δημόσιο ούτε βιβλιάριο εμφανίζω ούτε τίποτα μέχρι τώρα... Μετά γεννώντας στο Έλενα θα πάρω τα επιδόματα που ακούω από το ΙΚΑ? Κυοφορίας, λοχείας κτλ?Πρώτη φορά χρησιμοποιώ δημόσιο νοσοκομείο και αυτό επειδή ήταν και η 3η εξωσωμ και έχουμε ξεκληριστεί... Άσχετη η ερώτηση, αλλά αν κάποιος ξέρει ας μου στείλει ένα πμ...
Παλιά 06-02-11, 20:07   #35
MiLoupaki

MiLoupaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mafalda@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο Έλενα στο φυσιολογικό, δεν κάνουν επισκληριδιο.
Σου λένε αν θέλεις, φέρε τον αναισθισιολογο σου. Δηλ. Δωσε φακελάκι για να έρθει αναισθισιολογος.
Είναι μεγάλη βοήθεια η επισκληριδιος.
Στα ιδιωτικά, στα οικονομικά πακέτα, συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο, κανείς δεν κανείς.
Δεν πονάει καθόλου. Περισσότερο ο φόβος είναι, απο αυτά που ακούμε. Και βοηθάει πολυ στο τοκετο.
Εμένα αυτο που με πέθανε στον πόνο, ήταν και είναι, ο κοκκυγας. Τραυματίστηκε στον τοκετο, λόγω τον έντονων εξωθησεων. Ακόμα ποναω, 3 μήνες μετα.
κι εγω αυτο λεω για το Ελενα σχετικα με την επισκληριδιο αλλα δεν με πιστευουν
Ο χρήστης MiLoupaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-11, 10:29   #36
protoula

protoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω στο ελενα (με αλλη γιατρο) πηγαινα κανονικα μεσω γραμματειας κ εδινα 3? σε καθε επισκεψη και οσο εκανε η καθε εξεταση υπερηχου ή NST
στο τελος εδωσα το φακελακι στη γιατρο μου (για να με ξεγεννησει εκεινη κι οχι ο γιατρος υπηρεσιας) ολα τα περασα μεσω ικα
το επιδομα κυοφοριας-λοχειας ειναι ασχετο με το γιατρο που σε παρακολουθει ή το νοσοκομειο που γεννας.......σε γιατρο του ικα πρεπει να πας για να παρεις τα χαρτια που χρειαζεσαι για τις αιτησεις

ξεχασα για το επιδομα τοκετου θα σου δωσει αν θυμαμαι καλα μια βεβαιωση οτι γεννησες ο γιατρος σου
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-02-11, 12:17   #37
glitter

Το avatar του χρήστη glitter

Περιοχή: Αθήνα
glitter ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kuriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Mακάρι να με ρωτήσουν και μένα και να ναι τόσο απλό...
Κορίτσια να ρητήσω και κάτι άλλο. Εμάς μας είπε εμμέσως πλην σαφώς, ότι δεν περνάμε απο γραμματεία κτλ. Και ότι η διαδικασία είναι όπως στα ιδιωτικά. Έτσι κάθε φορά θα του δίνω επίσκεψη, μαύρα εννοείται, όπως και κάναμε την μοναδική φορά που τον είδαμε... Οπότε γεννώντας σε δημόσιο ούτε βιβλιάριο εμφανίζω ούτε τίποτα μέχρι τώρα... Μετά γεννώντας στο Έλενα θα πάρω τα επιδόματα που ακούω από το ΙΚΑ? Κυοφορίας, λοχείας κτλ?Πρώτη φορά χρησιμοποιώ δημόσιο νοσοκομείο και αυτό επειδή ήταν και η 3η εξωσωμ και έχουμε ξεκληριστεί... Άσχετη η ερώτηση, αλλά αν κάποιος ξέρει ας μου στείλει ένα πμ...
Tα επιδόματα θα τα πάρεις, να το έχεις μαζί το βιβλιάριο και να πας και σε γιατρό του ΙΚΑ πριν για να σε κατατοπίσει. Νομίζω πως μέσω ΙΚΑ, πληρώνεις αυτόματα λιγότερα χρήματα και στο δωμάτιο. Εγώ δεν ξέρω λεπτομέρειες, είχα ΤΕΒΕ, οπότε πλήρωσα κανονικά και πήρα απλά ένα επίδομα. Δεν έδινα στο γιατρό μαύρα στις επισκέψεις, πλήρωνα 60 ευρώ στη γραμματεία. Αυτό στα απογευματινά ραντεβού, γιατί μια φορά που πήγα στα πρωινά 3 ευρώ πλήρωσα. Για να επιστρέψουμε στην επισκληρίδιο, πόνεσα όταν μου κάνανε την ένεση για λίγα λεπτά, μετά δεν κατάλαβα βέβαια τίποτα, ένιωθα μόνο ένα ζούληγμα. Και είχα και πολύ καλή ανάρρωση. Όσον αφορά το αν δίνεις έξτρα στον αναισθησιολόγο, το μόνο που θυμάμαι είναι πως η καισαρική στοίχιζε στην αμοιβή του γιατρού 200 ευρώ παραπάνω από το φ.τ. , ανεξάρτητα αν ήταν με επισκληρίδιο ή όχι.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές