Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-09-10, 09:47   #1
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΤΑΡΑΞ

Χθες και ενώ ο μικρός είναι κρυωμένος με πυρετό και παιρνει depon - gantil εναλλάξ, τον τσίμπησε και ένα κουνούπι και κοκκίνησε πάρα πολύ το αυτάκι του...Του έβαζα από το πρωί Fenistil αλλά το κοκκίνισμα και το έντονο πρήξιμο αυξανόταν... Πήρα τον παιδίατρο κ μου είπε να του δώσω 3cc Atarax (ο μικρός είναι 16 κιλα- 2 χρόνων). Πήγε ο άντρας μου το αγόρασε και του δώσαμε. Μου είπε ο γιατρός να του το δίνουμε 3cc ανά 8 ώρες Χ 5 ημέρες. Σήμερα διάβασα εδώ στο forum για τις παρενέργειες που μπορεί να έχει αυτό το φάρμακο και ανησυχώ...μήπως να μην του το έδινα και μάλιστα για 5 ημέρες....??? Βέβαια..το αυτί του ήταν πολύ χάλια και σημερα το πρωί (ήπιε χθες το βράδυ τη 1η δοση του) είδε δείχνει μια κάποια βελτιωση...
Ο χρήστης candy1234 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 09:50   #2
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όλα τα φάρμακα έχουν παρενεργειες, ακόμα και το "αθώο" ντεπόν, δεν σημαίνει όμως ότι θα κάνει και στο δικό σου παιδί. Και πάντα αντισταθμίζομαι τα οφέλη σε σχέση με τις τυχόν παρενέργεις. Εγώ πάλι το θεωρώ καλό αντισταμινικό. Υπάρχουν όμως και άλλα της ίδιας κατηγορίας. Αν έχεις τον οποιοδήποτε ενδοιασμό ζήτα από την παιδιάτρο να στο αντικαταστήσει με κάποιο άλλο.
Ο χρήστης ballou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 09:53   #3
love4four

Το avatar του χρήστη love4four

Περιοχή: Πειραιάς
love4four ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από την στιγμή που σας το σύστησε ο παιδίατρος έχει καλώς, αλλά εγώ, προσωπικά, μια φορά το έδωσα στο παιδί μου και το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι !!!! Ίσως φταίει πως συνέπεσε το γεγονός ότι μετά από αυτό ο μικρός είχε ένα επεισόδιο με σπασμούς... Είχα διαβάσει μετά τις πιθανές παρενέργειες και ακόμη αναρωτιέμαι τί ρόλο μπορεί να έπαιξε το συγκεκριμένο φάρμακο....
Τότε ζήτησα από την παιδίατρό μας να μου δώσει κάποιο άλλο φάρμακο και μου είχε συστήσει, εάν δεν με απατά η μνήμη μου, το Aerius....

Κάνε της μια επιπλέον ερώτηση. Δεν έχεις να χάσεις τίποτε.

Ο χρήστης love4four δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 10:01   #4
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα τον πάω το απόγευμα από το ιατρείο του παιδιάτρου για να τον δει απο κοντά και να τον εξετάσει... καθώς την άλλη Παρασκευή έχουμε ραντεβού για επέμβαση (αφαίρεση εμβρυικού αποφύματος στο αυτάκι) το έχω γράψει σε άλλο θέμα που εχω ανοίξει και επειδή θα υποβληθεί σε ολική νάρκωση, στις οδηγίες που μας έχουν δώσει από το νοσοκομείο (Παίδων Αγ. Σοφία) αναφέρει 2 τουλάχιστον εβδομάδες πριν την επέμβαση να μην έχει αρρωστήσει το παιδί, να μην έχει κάνει πυρετο, συνάχι, ακροαστικά, κλπ.... Οπότε σημερα θα τον πάω στο γιατρό μας να τον δει ...μήπως και μου πει να ακυρώσω το ραντεβού μας με το Νοσοκομείο. Θα του πω να δει και το αυτάκι του με το πρήξιμο (δεν είναι αυτό που εχει το εμβρυικο αποφυμα..είναι το άλλο αυτάκι) και θα τον ρωτήσω αν ειναι να μην ξαναπάρουμε το Atarax.
Παλιά 21-09-10, 10:08   #5
Catrin

Περιοχή: Athens
Catrin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κάθε φάρμακο έχει παρενέργειες όπως πολύ σωστά ακούστηκε! Ο παιδίατρος γνωρίζει και πρέπει να του έχεις εμπιστοσύνη. Προσωπικά ο μικρός μου γιός εμφάνιζε πολύ συχνά αλλεργίες και το Attarax ήταν το σωτήριο φάρμακο μας, ποτέ δεν του έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :
"τι κάνεις εκεί ανόητη?"
και η Φιλία της απαντά:
"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..
Ο χρήστης Catrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 11:04   #6
culte

Το avatar του χρήστη culte

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και μεις το πήραμε όταν έπαθε αλλεργικό σοκ εξαιτίας αυγού...

δεν σημαίνει ότι το παιδί θα πάθει κάτι, όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες...
Παλιά 21-09-10, 12:32   #7
Σοφία Δ

Σοφία Δ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο culte Εμφάνιση μηνυμάτων
και μεις το πήραμε όταν έπαθε αλλεργικό σοκ εξαιτίας αυγού...

δεν σημαίνει ότι το παιδί θα πάθει κάτι, όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες...

Έχω μπερδευτεί...Κάποια στιγμή που ο μικρός μου ήταν να κάνει ένα εγκεφαλογράφημα και επειδή έπρεπε να κοιμάται, αλλά ξυπνάει έυκολα, μου είχε πει ο γιατρός ότι αν μας δυσκολέψει στον ύπνο, θα του έδινε λίγο Atarax (δεν χρειάστηκε να το πάρει τελικά) και είχα μείνει με την εντύπωση ότι είναι ελαφρύ ηρεμιστικό....

Τώρα μου λέτε για αλλεργίες...
Τι είναι τελικά το Atarax???
Ο χρήστης Σοφία Δ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 12:35   #8
culte

culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://en.wikipedia.org/wiki/Hydroxyzine
διάβασε το....
Παλιά 21-09-10, 12:38   #9
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σοφία Δ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μπερδευτεί...Κάποια στιγμή που ο μικρός μου ήταν να κάνει ένα εγκεφαλογράφημα και επειδή έπρεπε να κοιμάται, αλλά ξυπνάει έυκολα, μου είχε πει ο γιατρός ότι αν μας δυσκολέψει στον ύπνο, θα του έδινε λίγο Atarax (δεν χρειάστηκε να το πάρει τελικά) και είχα μείνει με την εντύπωση ότι είναι ελαφρύ ηρεμιστικό....

Τώρα μου λέτε για αλλεργίες...
Τι είναι τελικά το Atarax???
Όλα τα αντισταμινικά προκαλούν υπνηλία γι' αυτό και χορηγούνται αργά το απόγευμα ή το βράδυ.
Παλιά 21-09-10, 12:41   #10
Σοφία Δ

Σοφία Δ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Πολύ κατατοπιστικό culte, ευχαριστώ

Απ' ότι φαίνεται, παντός καιρού το Atarax !!!!!
Ο χρήστης Σοφία Δ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 13:04   #11
beloved

Το avatar του χρήστη beloved

Περιοχή: ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΑΘΗΝΑ
beloved χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμας παντως οσες φορες πηρε αταραξ ουτε κοιμοταν και ηταν συνεχεια νευρικη...επαψα λοιον να της το δινω, δεν εχω και την καλυτερη γνωμη για το συγκεκριμενο φαρμακο...

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!
Ο χρήστης beloved δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 13:35   #12
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Περιοχή: Αθήνα
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στην κόρη μου έδωσα ΑΤΑΡΑΞ όταν ήταν 3 ετών μετά από αλλεργία σε αντιβίωση. Μετά από 2 μέρες της πέρασαν τα εξανθήματα και από τότε δεν της το έχω ξαναδώσει. Γενικά αποφεύγω τα φάρμακα χωρίς σοβαρό λόγο.
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-09-10, 14:49   #13
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια εμενα μου το έδωσε ο δερματολόγος σε συννενόηση χθες με την γυναικολόγο μου λόγω αλλεργίας και είμαι στον 5ο μήνα και μου είπε ότι δεν επηρεάζει τα έμβρυα.Οντως σήμερα είμαι καλύτερα.Φανταζομαι γαι να το δίνουν σε έγκυο το ίδιο είναι και σε παιδάκι.
Ο χρήστης zitamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 15:36   #14
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το αταρα3 εγω το επαιρνα για το αγχος χρονια πριν. Μετα το εκαναν και για τις αλλεργιες τι να σου πω τωρα. Νομιζω οτι απλα επειδη καταστελει το σωμα γενικα βοη8αει και στις αλλεργειες οταν ειναι σε ε3αρση. Εμας η παιδιατρος το ζιρτεκ μας εδωσε για αλλεργικα που ειναι κα8αρα και μονο για αυτο τον λογο.
Παλιά 22-09-10, 13:38   #15
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τον πήγα τελικά χθες το απόγευμα στον παιδίατρο να τον δει..λόγω και του πυρετού που έχει. Τελικά έχουμε ίωση και κόκκινα λαιμά οπότε μας είπε να πάρουμε και αντιβίωση Amoxil κι αντιπυρετικά. Όσο για το Αταράξ είπε να μην το πάρουμε άλλο (δηλαδή μόνο 2 φορές ήπιε μόνο) γιατί η έξαρση λεει διεκόπη οποτε δεν χρειάζεται να πιει και πάλι...ενώ έχει να πιει και άλλα τοσα φάρμακα...
Ουφ..χθες το βραδυ 2 ωρες προσπαθούσαμε εγω, ο άντρας μου κ η μαμά μου να του δώσουμε να πιει την αντιβίωση και το αντιπυρετικό ....τελικά έκανε εμετό..μετά με τα 1000ζορια και βάζοντας το..μέσα σε ....γαλακτοφέτα kinder ήπιε την αντιβίωση. Το αντιπυρετικό...(εχουμε δοκιμάσει κλαριπεν και μια ακόμη κλαρι..κάτι τις οποίες όμως δεν τις πίνει με τίποτα...το ίδιο και με τα αντιπυρετικά..ούτε ponstan, ούτε gantil...οποτε κ μας ειπε κ πηραμε χθες ενα αλλο με γευση και χρώμα κεράσι...ομως..και παλι ουτε αυτο το θελει).Αλήθεια, εσας τα παιδάκια σας τα πίνουν σχετικά "εύκολα" τα σιροπάκια;;
Παλιά 22-09-10, 13:51   #16
culte

culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αντιπυρετικό μπορείς να πάρεις υπόθετο..

αντιβίωση σε υπόθετο δυστυχώς δεν βγαίνει!

και μένα τις κάνει εμετό η δικιά μου...
αφού το καλοκαίρι με πυώδη αμυγδαλίτιδα, παραλίγο να κάναμε εισαγωγή στο νοσοκομείο, γιατί δεν έπινε την αντιβίωση και στο νοσοκομείο θα της την εισήγαγαν με ορό!!

τελικά σωθήκαμε με τη ceclor με γεύση φράουλα που την ήπιε κανονικά....
Παλιά 22-09-10, 13:52   #17
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο candy1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον πήγα τελικά χθες το απόγευμα στον παιδίατρο να τον δει..λόγω και του πυρετού που έχει. Τελικά έχουμε ίωση και κόκκινα λαιμά οπότε μας είπε να πάρουμε και αντιβίωση Amoxil κι αντιπυρετικά. Όσο για το Αταράξ είπε να μην το πάρουμε άλλο (δηλαδή μόνο 2 φορές ήπιε μόνο) γιατί η έξαρση λεει διεκόπη οποτε δεν χρειάζεται να πιει και πάλι...ενώ έχει να πιει και άλλα τοσα φάρμακα...
Ουφ..χθες το βραδυ 2 ωρες προσπαθούσαμε εγω, ο άντρας μου κ η μαμά μου να του δώσουμε να πιει την αντιβίωση και το αντιπυρετικό ....τελικά έκανε εμετό..μετά με τα 1000ζορια και βάζοντας το..μέσα σε ....γαλακτοφέτα kinder ήπιε την αντιβίωση. Το αντιπυρετικό...(εχουμε δοκιμάσει κλαριπεν και μια ακόμη κλαρι..κάτι τις οποίες όμως δεν τις πίνει με τίποτα...το ίδιο και με τα αντιπυρετικά..ούτε ponstan, ούτε gantil...οποτε κ μας ειπε κ πηραμε χθες ενα αλλο με γευση και χρώμα κεράσι...ομως..και παλι ουτε αυτο το θελει).Αλήθεια, εσας τα παιδάκια σας τα πίνουν σχετικά "εύκολα" τα σιροπάκια;;
Αναλόγως την αντιβίωση. Η καριπέν έχει καλύτερη γεύση από την καλισίντ είναι η άλλη που προφανώς σου πρότεινε. Και οι δύο αυτές (και οι περισσότερες βέβαια) δεν είναι ότι έχουν τόσο άσχημη γεύση αλλά άσχημη "υφή" κάτι σαν άμμο.

Αυτό που κάνω (μου το πρότεινε ωρλ) πριν τις αραιώσω με νερό τις κουνάω πολύ καλά να διαλυθούν οι κόκοι τους και μετά βάζω το νερό.

Κάτι άλλο που μέχρι στιγμής έχει πιάσει στα δικά μου είναι να τους δίνω την σύριγγα να πιούν μόνα τους το φαρμακό τους. Επειδή είναι και δύο (και δυστυχώς αρρωσταίνουν ταυτόχρονα) κάνουν διαγωνισμό ποιος θα το πιει πιο γρήγορα.

Όσο για τα αντιπυρετικά γιατί δεν δοκιμάζεις ντεπόν ή algofren είναι πιο ευχάριστη η γεύση τους.
Παλιά 22-09-10, 14:26   #18
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ceclor εχουμε δοκιμασει...με τιποτα δεν την πίνει..όπως και τις άλλες 2 που ανέφερα...(είναι πραγματικα σαν χώμα...και ειναι κ σκετη πίκρα!!) Απο αντιπυρετικά, το depon το πινει αλλά επειδη πρεπει να πινει ανα 3ωρο..πρεπει να δινουμε ντεπον εναλλαξ με καποιο αλλο αντιπυρετικο. Ponstan - Gantil με καμια κυβερνηση...μου ειπε οποτε χθες να του δοκιμασω το Algofren..αυτο..τελοσπάντων..το πηρα κ εγω χαρουμενη οτι θα το πιει...μπα....τι και που ειναι σαν φραουλα/σαν κερασι....τι ωραια μυρωδια...τι ωραια γευση...ΤΙΠΟΤΑ...
Τη συριγγα δοκιμασω να του την δωσω να το πιει μονος του...την πατησε και με εκανε εμενα και ολο το πατωμα...να κολλάμε.....Αφηστε τα...αφηστε τα...πολυ βασσανο..παιδευεται κ αυτος ο καημένος... Με την Amoxil τωρα, πηραμε των 250cc κ αντι για 2,5μλ που θα πιναμε απο τις αλλες, απο αυτη θα πινουμε 5μλ. Δεν εχει αυτη την χωματιλα, ουτε εντονη γευση ή μυρωδια..αλλά και πάλι δεν την πίνει...Με την γαλακτοφετα μονο την "έφαγε" χωρις να το πολυ καταλαβει...Σήμερα ομως το πρωι...δεν την ηθελε ούτε έτσι....
Παλιά 22-09-10, 14:34   #19
culte

culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΥΠΌΘΕΤΟ γιατί δεν βάζεις??
Παλιά 22-09-10, 14:48   #20
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το υπόθετο είναι σαν το ντεπον...σαν να του δίνω...δηλαδη μετα απο 3ωρο..πάλι ντεπον, κάτι το οποιο δεν κάνει....Το σκέφτηκα κ τον ρώτησα τον γιατρό χθες το απόγευμα..γι' αυτο σου απαντάω με βεβαιότητα...τουλάχιστον έτσι μου ειπε ο παιδίατρος...
Παλιά 22-09-10, 14:49   #21
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το υπόθετο είναι σαν το ντεπον...σαν να του δίνω...δηλαδη μετα απο 3ωρο..πάλι ντεπον, κάτι το οποιο δεν κάνει....Το σκέφτηκα κ τον ρώτησα τον γιατρό χθες το απόγευμα..γι' αυτο σου απαντάω με βεβαιότητα...τουλάχιστον έτσι μου ειπε ο παιδίατρος...
Ναι αλλά υπάρχουν υπόθετα αντιπυρετικά depon και υπόθετα dollal (αν τα θυμάμαι καλά) που μπορείς να τα δίνεις εναλλάξ.
Παλιά 22-09-10, 14:51   #22
culte

culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όχι όχι έχει δίκιο και το dollal παρακεταμόλη είναι σαν το ντεπόν...
Παλιά 22-09-10, 14:56   #23
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
όχι όχι έχει δίκιο και το dollal παρακεταμόλη είναι σαν το ντεπόν...
Τότε γράψτε λάθος. Αν και θυμάμαι η παιδίατρος μου είχε πει να τα δίνω εναλλάξ στο 4ώρο. Μπορεί και να κάνω λάθος.
Παλιά 22-09-10, 15:01   #24
SKEK

Το avatar του χρήστη SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Calpol μπορείς να βρεις? Είναι με γλυκιά γεύση και υπάρχη και άγλυκο (sugar free) αν θέλεις να αποφεύγεις τη ζάχαρη.

Από αντιβίωση πήραμε μέχρι τώρα Maripen & Tricef που απ'ότι μου έχει πει ο γιατρός έχουν και αυτά ευχάριστη γεύση.

Υπόθετα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μέχρι τώρα αλλά ο γιατρός μου είπε να έχω πάντα στο σπίτι ben-u-ron (υπόθετα) για παν ενδεχόμενο.
Παλιά 22-09-10, 15:07   #25
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προς το παρόν θα το παλέψω με την Amoxil...η οποία απ' οσες έχουμε πάρει αντιβιώσεις...είναι μακράν καλύτερη τουλάχιστον από άποψη υφής...ώστε να μπορέσω να του την βάλω μέσα σε κανένα γαλατάκι ή κρεμούλα...είδομεν τώρα...
Παλιά 22-09-10, 15:11   #26
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Προς το παρόν θα το παλέψω με την Amoxil...η οποία απ' οσες έχουμε πάρει αντιβιώσεις...είναι μακράν καλύτερη τουλάχιστον από άποψη υφής...ώστε να μπορέσω να του την βάλω μέσα σε κανένα γαλατάκι ή κρεμούλα...είδομεν τώρα...
Καλό θα ήταν να μην τη βάζεις μέσα σε γάλα, κρέμα ή νερό. Το είχα ρωτήσει και εγώ σε πολλούς παιδιάτρους και όλοι μου είπαν ότι χρειάζεται συγκεκριμένη ποσότητα νερού για να αραιωθεί και να έχει δράση.
Η ερωτησή μου : Μα γιατί αν την πιει και μετά πίνει νερό δεν αραιώνεται και πάλι μέσα στο στομάχι ;

Όσο πήρες απάντηση εσύ που δεν ήσουν μπροστά άλλο τόσο πήρα και εγώ.
Παλιά 22-09-10, 15:18   #27
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ballou Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν να μην τη βάζεις μέσα σε γάλα, κρέμα ή νερό. Το είχα ρωτήσει και εγώ σε πολλούς παιδιάτρους και όλοι μου είπαν ότι χρειάζεται συγκεκριμένη ποσότητα νερού για να αραιωθεί και να έχει δράση.
Η ερωτησή μου : Μα γιατί αν την πιει και μετά πίνει νερό δεν αραιώνεται και πάλι μέσα στο στομάχι ;

Όσο πήρες απάντηση εσύ που δεν ήσουν μπροστά άλλο τόσο πήρα και εγώ.
Εύλογο το ερώτημα σου...αφού σημασια έχουν τα ml που χορηγούμε βάση του βάρου...τι σχεση έχει αν το αραιώσουμε σε έναν κουβά νερό ή οχι; Πάλι στο στομάχι δεν πάει; Ο παιδιατρος μου δεν εχει προβλημα..απλά να σιγουρευτω οτι θα το πιει ολο..πχ...λιγο γάλα για να μπορεσει να το πιει ολο..μην αφήσει..και ψάχνομαι να σκεφτω..πόση αντιβίωση ή αντιπυρετικό έμεινε μαζί με το γάλα...
Παλιά 22-09-10, 22:20   #28
bobirakia

bobirakia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το αταραξ δεν ειναι και αθωο φαρμακο και οταν δινεται σε παιδια πρεπει να ειμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσεχτικοι!!και για την ποσοτητα και για τις ημερες χορηγησης! εγω προσωπικα το φοβαμαι.στη κορη μου 1,5 cc eixa δωσει μια φορα και ειχε παρενεργειες.επισης αυτο που λενε καποιες κοπελες ΄΄στο γιατρο σου να εχεις εμπιστοσυνη δε συμφωνω.γιατι κι αυτοι ανθρωποι ειναι και πολλες φορες πολυ κουρασμενοι οποτε λογικο ειναι να γινει και καποιο λαθος!οποτε ναι μεν ακουμε το γιατρο μας αλλα εχουμε τα ματια μας 14! μου εχει τυχει να κανει λαθος σε δοσολογια φαρμακου και παλι καλα που τον ρωτησα 3 φορες και καταλαβε το λαθος του!
Ο χρήστης bobirakia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 09:41   #29
RosaT

Το avatar του χρήστη RosaT

RosaT χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε πρόσφατη κουβέντα που είχα με την αλλεργιολόγο μας, μας συνέστησε να προτιμούμε το aerius καθώς είναι νέας τεχνολογίας αντισταμινικό και με λιγότερες παρενέργειες. Εμείς λόγω αλλεργιών έχουμε χρησιμοποιήσει και άλλα όπως atarax, fenistil, zirtec κλπ και τελικά με το aerius είχαμε καλύτερα αποτελέσματα και χωρίς τη συνήθη ατονία που είχαμε με τα άλλα.
Ο χρήστης RosaT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 10:45   #30
elizaa

Περιοχή: Αθηνα
elizaa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω στην κορη μου...ειναι τωρα 4 ετων...πρωτοδωσαμε ATARAX οταν ηταν 3 μηνων επειδη την τσιμπισε μια μελισσα...αλλα μου εχει πει η παιδιατρος οταν εχει πολυυυ βηχα να της δινω το βραδυ ATARAX πριν κοιμηθει για να ειναι πιο ηρεμη κατα τη διαρκεια της νυχτας ...δηλαδη ο βηχας να την αφηνει λιγο...και περιπου το δινω 3-4 βραδιες συνεχομενες...το ιδιο και στον μικρο μου...γενικα μας το εχει δωσει πολυ ευκολα το ΑΤΑΡΑΞ και τωρα διαβαζω οτι δεν ειναι και πολυ καλαο φαρμακο...
τι να πω δεν ξερω...

οσο για τις αντιβιωσεις και αντιπυρετικα...εγω εδω και δυο χρονια περιπου αφου δεν τα επεινε με τιποτα ...ειδικα την αντιβιωση που εχει μπλιαχ γευση (περνουμε την κλαριπεν 12ωρη) στο κουταλακι με την αντιβιωση της βαζω και ενα μικρο κομματακι σοκολατα και τις δινω αλλο ενα μικρο κομματακι στο χερι...πινει πρωτα την αντιβιωση απο το κουταλι...μασαει γρηγορα γρηγορα και στο καπακι βαζει και το αλλο κομματακι σοκολατα και με αυτο τον τροπο εχω καταφερει να μην την κανει εμμετο οπως εκανε παλιοτερα...το ισιο ακριβως κανω για ολα τα σιροπια που δεν εχουν ωραια γευση...
Ο χρήστης elizaa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές