Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-09-10, 13:46   #1
SPIRIDOU

Περιοχή: Nikaia
SPIRIDOU χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΣΕ ΝΕΑΡΗ ΗΛΙΚΙΑ

Αγαπητοί γονείς, καλημέρα.
Θέλω να δώσετε λίγη προσοχή στην περίπτωσή μου και να ανασκουμπωθείτε.
Την προηγούμενη Δευτέρα έπαθα οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου, η κεντρική μου αρτηρία ήταν φραγμένη κατά 75% και μετά απο αγγειπλαστική μου τοποθετήθηκε στεντ.
Είμαι γυναίκα και μόλις 38 ετών (για το φύλλο μου θεωρούμαι νήπιο για να μου συμβεί κάτι τέτοιο). Δεν έχω οικογενειακό ιστορικό, ζάχαρο, οι εξετάσεις μου και η πίεσή μου σε σχεδόν ιδανικά επίπεδα, κάπνιζα μόνο 10-15 τσιγάρα ημερησίως, δηλαδή παράγοντες που δεν συντελούν με ΤΙΠΟΤΑ στο αποτέλεσμα αυτό. Ξέρετε τί έφταιγε? Το άγχος μου και οι αγωνίες μου. Το άγχος που με συνόδευε από το πρωί που ξυπνούσα έως και το βράδυ στον ύπνο μου. Άγχος για τα πάντα και τους πάντες. Τί θα φάνε τα παιδιά, μην αργήσω στη δουλειά, πόσο διάβασμα έχει ο μεγάλος για την επόμενη ημέρα, εάν θα βρέξει πως θα στεγνώσουν τα ρούχα, γιατί δεν πέτυχε το κέικ και πότε θα προλάβω να τρίψω τους αρμούς στα πλακάκια του μπάνιου. Το αποτέλεσμα : με πρόλαβαν στο τσακ οπως χαρακτηριστικά είπαν οι γιατροί, είναι θαύμα πως πρόλαβα και πήγα στο ακριβώς και όχι στο παραπέντε. Δεν υπήρξαν περαιτέρω επιπλοκές γιατί δεν έχασα τις αισθήσεις μου γιατί συνεχώς μελετούσα τα παιδιά μου και παρακαλούσα τον Θεό να τα καταφέρω γιατί ακόμη είναι πολύ μικρά.
Φίλες και φίλοι, αναλογισθείτε όλοι (όπως και εγώ κατόπιν εορτής) ότι δυστυχώς στην εποχή που ζούμε οι καταστάσεις και οι ρυθμοί μας καθιστούν ανήμπορους να διαχειριστούμε τον ίδιο μας τον ευατό και σαν συνέπεια υπάρχει ένα ατελείωτο άγχος το οποίο εάν δεν διοχετευτεί κατάλληλα (με άθληση ίσως) καταλήγει καταστροφικό για εμάς και αυτούς που αγαπάμε. Προσέξτε τον εαυτό σας, ελέγχετε καταστάσεις, προλάβετε καταστάσεις. Κάντε το για τα παιδιά σας, το πολυτιμότερο πράγμα που έχετε.
Προσέξτε και έχετε εμένα στο πίσω μέρος του μυαλού σας σαν παράδειγμα προς αποφυγή.

Με εκτίμηση
Σπυριδούλα
Ο χρήστης SPIRIDOU δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-09-10, 13:55   #2
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ωχ!! σαν να περιγραφεις εμενα. πιστευω οτι ειχα αγχος ακομη και οταν ημουν στην κοιλια της μαμας μου!! πρεπει να χαλαρωσουμε γιατι σκεφτομαστε μονο οταν φτασουμε στο αμην αλλα τοτε ειναι αργα.....
πρεπει να αναθεωρησουμε και οχι για εμας αλλα για τα παιδια μας!!!!!!
Παλιά 30-09-10, 13:55   #3
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

περαστικα και αγυριστα σπυριδουλα!κατι παρομοιο επαθε ενας συναδελφος 43χρ. που δεν καπνιζε ετρωγε οσο σωστοτερα μπορουσε και εκανε και τζοκινκγ.το ανχος ηταν ο μονος αρνητικος παραγοντας.εκανε μπαλονακι γτ ενιωθε κομαρες και ζαλιζοταν με λιγο παραπανω καταπονηση.περαστικα σας και σε ευχαριστουμε για την ενημερωση(εγω ειχα δυο τρυπες στο στομαχι και ευερεσθητο εντερο το ενα το θεραπευσα το αλλο δεν θεραπευτετε αλλα με θετικη σκεψη και οχι ανχος οσο γινετε συντηρειτε σε ανεχτα επιπεδα)
Παλιά 30-09-10, 14:00   #4
GEOELI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
GEOELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σου εύχομαι με όλη μου την καρδια περαστικά και να μη σου ξανασυμβει τίποτα γιατί πραγματικά τα παιδια μας μας χρειαζονται. Μακάρι να μπορέσεις απο εδω και περα να βλέπεις διαφορετικά την καθημερινότητα και να απαλλαγεις από αγωνίες και άγχη που πραγματικά δεν ωφελούν σε τίποτα, απλά μας επιβαρύνουν. Τι κι αν αργήσουμε στη δουλειά, τι κι αν δεν προλαβαίνουμε να μαγειρεψουμε ή να καθαρίσουμε το σπίτι ? Δεν εγινε απολύτως τίποτα. Να'μαστε καλά, αυτό προέχει. Και το λέω εγώ που κάποτε τα ήθελα όλα στην εντέλεια αλλά όταν έφτασα στα πρόθυρα να "χάσω" την υγεία μου, αλλαξα σελίδα. Δεν με αγχωνει τίποτα, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είμαι εγώ και η οικογένεια μου καλά. Ναι, καταρχήν εγώ. Γι'αυτό, χθες το βράδυ για παράδειγμα, άφησα μία κουζίνα γεμάτη άπλυτα πιάτα και ποτήρια και προτίμησα να πέσω στο κρεβάτι από τις 10 για να διαβάσω λίγο το αγαπημένο μου βιβλίο που έχω ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα. Τα πιάτα δεν θα πάθουν τίποτα να μείνουν μια μέρα άπλυτα, ακόμα και δύο, εγώ όμως θα "καταρρεύσω" αν με αγχώνει το σπίτι που πρεπει να είναι πάντα στην εντέλεια και όλα τα μικρα ή μεγάλα καθημερινά πράγματα που πρεπει να γίνουν.
Ο χρήστης GEOELI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-10, 00:51   #5
Rea_1971

Το avatar του χρήστη Rea_1971

Περιοχή: Στο χωριό...
Rea_1971 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

περαστικά κορίτσι μου. Εγώ έχασα τον αδερφό μου από οξύ εμφραγμα μυοκαρδίου, ακριβως στην ηλικία σου πριν 14 χρόνια (παρά 1 μηνα). Είχε κληρονομικη χοληστερίνη.
Ο Μαρξ πέθανε...
κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...
Ο χρήστης Rea_1971 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-10, 04:30   #6
sammyj

sammyj χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σπυριδουλα μου περαστικα και σιδερενια!Λυπαμαι για αυτο που σου συνεβη εισαι πραγματι νεοτατη,αλλα δυστυχως αυτο το λαθος κανουμε ολοι συνεχως.Νοιαζομαστε για τα παντα και τελευταια για την υγεια μας και παντα το συνειδητοποιουμε οταν ειναι αργα.Σε ευχαριστω που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μας (να βαζω κι εγω μυαλο)κι απο δω κι εμπρος να εισαι πενταγερη και να χαιρεσαι την οικογενεια σου!
Ο χρήστης sammyj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-10, 09:05   #7
SPIRIDOU

Περιοχή: Nikaia
SPIRIDOU χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα καλά σας λόγια. Κάτι που θέλω να τονίσω είναι ότι ενώ εγώ έκανα κάθε χρόνο καρδιογράφημα και όλα έδειχναν ρολόι, τελικά το έπαθα. Όταν το είπα στους καρδιολόγους του νοσοκομείου μου απάντησαν ότι το καρδιογράφημα δείχνει τί έχεις περάσει και όχι τυχόν βλάβη. Μόνο το τρίπλεξ (κοινώς υπέρηχος) μπορεί να απεικονίσει καλύτερα.
Και κάτι τελευταίο γιατί το θεωρώ χρέος μου. Να ευχαριστήσω θερμά όλο το δυναμικό του Β' Καρδιολογικού Τμήματος του Γενικού Κρατικού Νικαίας και κυρίως τον κ. Παραβολιδάκη-επιμελητή Α' ο οποίος και με χειρούργησε. Ειλικρινά η παρέμβασή τους ήταν αμεσότατη, η φροντίδα και το ενδιαφέρον ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, η νοσηλεία μου τέλεια. Μακάρι όλοι οι γιατροί και όλα τα δημόσια νοσοκομεία να ήταν τόσο άψογα σαν την μονάδα αυτή. Είδατε τελικά που υπάρχουν και εξαιρέσεις?
Φιλιά σε όλους.
Ο χρήστης SPIRIDOU δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-10, 10:25   #8
barbie2000

barbie2000 ουδετερη μηδέν
Smile

Σιδερένια!!!!!!!!!!!!!!

Διάβασα και το μήνυμα -ευχαριστήριο σου και στο :
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/201...post_6146.html

καλά έκανες αφού έτσι το ένιωθες!!!

Μακάρι όλοι οι γιατροί να συμπεριφέρονται έτσι!!!!!
Ο χρήστης barbie2000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-10, 06:22   #9
Rea_1971

Το avatar του χρήστη Rea_1971

Περιοχή: Στο χωριό...
Rea_1971 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SPIRIDOU Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα καλά σας λόγια. Κάτι που θέλω να τονίσω είναι ότι ενώ εγώ έκανα κάθε χρόνο καρδιογράφημα και όλα έδειχναν ρολόι, τελικά το έπαθα. Όταν το είπα στους καρδιολόγους του νοσοκομείου μου απάντησαν ότι το καρδιογράφημα δείχνει τί έχεις περάσει και όχι τυχόν βλάβη. Μόνο το τρίπλεξ (κοινώς υπέρηχος) μπορεί να απεικονίσει καλύτερα.
Ο αδερφούλης μου Τετάρτη πήρε τα αποτ/τα τσεκαπ (όλα σούπερ), Σάββατο πρωί πέθανε.
Ο Μαρξ πέθανε...
κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...
Ο χρήστης Rea_1971 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-10, 08:55   #10
barbie2000

barbie2000 ουδετερη μηδέν
Red face

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ορίστε????????????? Rea_1971 ? Τί λες, βρε παιδί μου????
Ο χρήστης barbie2000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-10, 09:28   #11
love4four

Το avatar του χρήστη love4four

Περιοχή: Πειραιάς
love4four ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σπυριδούλα,

Εύχομαι περαστικά και σιδερένια να είσαι από εδώ και πέρα. Και ένα μεγάλο ευχαριστώ επειδή, πραγματικά, μέσα στον κυκεώνα της καθημερινότητας, δυστυχώς, οι περισσότεροι από εμάς, "χάνουμε την μπάλα" που λέμε... και το άγχος είναι όντως πολύ κακός σύμβουλος.
Ας κρατάμε λοιπόν ένα λαμπάκι ανοιχτό στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι πρέπει να φροντίζουμε τους εαυτούς μας για να μπορούμε να μεγαλώσουμε τα παιδάκια μας !

Ο χρήστης love4four δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές