Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-11-10, 13:18   #1
kellypig

Το avatar του χρήστη kellypig

kellypig χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ

Καλημέρα! Ειμαι 11 εβδομαδων και προχτες ειδα λιγο αιμα που μετα απο υπερηχο που εκανα μου ειπαν οτι εχω αποκολληση πλακουντα 5 χιλιοστων. Εχτες ειχα μονο καφε υγρα και σημερα τιποτα. Ο γιατρος μου ειπε ξεκουραση και πρωι-βραδυ utrogestan. Θα ηθελα αν εχει περασει καποια κατι αντιστοιχο να μου λυσει καποιες αποριες-μπορει και λιγο "χαζες"! Οταν ο γιατρος λεει ξεκουραση, εννοει να μην κουνιεσαι απο το κρεβατι? Γιατι, ολοι εχουν πεσει πανω μου και με εχουν ακινητοποιησει... Ακομα, να ρωτησω αυτο που αποκολληθηκε ξανακολαει, και αν ναι μετα απο ποσο καιρο? Τα χαπια γιατι μου τα εδωσε? Που βοηθανε? Βασικα αυτες ειναι οι αποριες μου. Το απογευμα θα παρω ξανα και τον γιατρο, αλλα αν με κατατοπιζατε νωριτερα θα το εκτιμουσα!!!!!!!!!!!Σας ευχαριστω πολυυυυυυυυυ!!!!!!!!!
Ο χρήστης kellypig δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-11-10, 12:09   #2
maria ampelokipi

Το avatar του χρήστη maria ampelokipi

maria ampelokipi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπόν να και οι απαντήσεις σου:
α. ξεκούραση εννοεί κατά κύριο λόγο ξάπλα, όχι "να πλύνω και αυτό το φλυτζάνι, άντε μωρέ ας βάλω και ένα πλυντήριο, μήπως να ρίξω και ένα σίδερο μιας και είμαι σπίτι". δηλαδή, με λίγα λόγια κρεβάτι-καναπέ-τουαλέτα-κουζίνα (όχι για δουλειές!) και ξανά από την αρχή!
β. ξανακολλάει, αρκεί να ακολουθήσεις τα παραπάνω!
γ. τα utrogestan είναι ορμόνη, βοηθάνε να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα, σχεδόν όλες τα έχουμε πάρει κάποια στιγμή, εγώ πχ τα πήρα μετά από λήψη τροφοβλάστης, καλό κάνουν, κακό δεν κάνουν

καλή τύχη, καλή ξεκούραση, καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!
Ο χρήστης maria ampelokipi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-10, 13:02   #3
kellypig

Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!!!!!!! Με κατατοπισες!!!!!!!!Ευχαριστω και για τις ευχες σου!!!!Φιλακια!!!!!!
Παλιά 30-11-10, 23:00   #4
BLUBLU

Το avatar του χρήστη BLUBLU

BLUBLU ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τα παραπάνω. Για να ξανακολλήσει θέλει 20 μέρες περιπου.Εκτος αν προκειται για μεγάλη αποκολληση, οποτε θελει παραπάνω. Εγω την εβγαλα στο κρεβατι, οπως κ σε όλη την εγκυμοσυνη, αντε κ σε καρεκλιτσα. Ξεκουρασου τώρα γιατι μετα θα τρέχεις...
Παλιά 02-12-10, 19:23   #5
boy'smam

boy'smam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια καλησπερας!τι συμπτωματα εχει η αποκολληση?Εχω πονακια και συσπασεις απο δευτερα που αρχισα και τη προγεστερονη με ξεκουραση(οσο γινεται με τον μικρο μου ταλιμπαν)!Αιμα δεν εχω!Σηερα ενω ημου μια χαρα ξεθαρεψα και πηγα μεχρι τον φουρνο με το αμαξι και γυρισα μαγειρεψα,μαζεψα κτλ και πριν καμια ωρα με επιασε πονος παλι πιο δυνατος απο αλλες μερες!Αυριο θα παω στον γιατρο δεν απει αλλα!Εχω χ@#@τει πανω μου!Μπορει να να αποκολληση?
Ο χρήστης boy'smam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-10, 01:06   #6
BLUBLU

Το avatar του χρήστη BLUBLU

BLUBLU ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σπανια η αποκολληση δεν εχει αιμα! Οποτε αποκολληση δεν ειναι. Ο πονος είναι απο τις συσπάσεις που κάνει η μητρα καθως μεγαλώνει το κυημα. Αν ο πονος είναι οξυς τοτε πρέπει να ξεκουραστεις. Ασε το σπιτι κλπ δε θα παθουν τπτ, περιορισε οσο μπορεις τις κινησεις σου κ ακου το σωμα σου. Οι συσπάσεις, περα οτι μεγαλώνει η μητρα, μπορει να ειναι απο κουραση που ο οργανισμος στην παρουσα φάση δεν αντεχει.
Οποτε ξεκουρασου για να εισαι ησυχη!

Φιλάκια!
Παλιά 10-12-10, 12:35   #7
kellypig

Προεπιλογή

Καλημέρα!!!!Τι μου κάνετε? Εγω μια χαρά! Εκανα την Δευτερα αυχενικη και ολα ειναι τελεια!!! Μου ειπαν οτι η αποκολληση ειναι εν αποδρομη! Παντως εχτες ειδα παλι κατι καφε υγρακια και μια βλεννα....2 εβδομαδες περασαν και αυριο τελειωνει η αγωγη, ποτε θα σταματησει αυτο το πραμα????? Δε κουραζομαι, αλλα δεν καθομαι και συνεχεια στο κρεβατι, προσεχω πολυ ομως....! Μακαρι να το ξεπερασουμε και να παμε παρακατω!!!!!Φιλιααααα!!!!!!!!
Παλιά 10-12-10, 12:40   #8
maria- elpida

Το avatar του χρήστη maria- elpida

Περιοχή: Καλαματα
maria- elpida χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μπραβο κοριτσακι μου,
σιδερενια και παντα καλα να πηγαινεις...

Ο χρήστης maria- elpida δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-10, 12:57   #9
zitamar

zitamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kellypig Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!!!!Τι μου κάνετε? Εγω μια χαρά! Εκανα την Δευτερα αυχενικη και ολα ειναι τελεια!!! Μου ειπαν οτι η αποκολληση ειναι εν αποδρομη! Παντως εχτες ειδα παλι κατι καφε υγρακια και μια βλεννα....2 εβδομαδες περασαν και αυριο τελειωνει η αγωγη, ποτε θα σταματησει αυτο το πραμα????? Δε κουραζομαι, αλλα δεν καθομαι και συνεχεια στο κρεβατι, προσεχω πολυ ομως....! Μακαρι να το ξεπερασουμε και να παμε παρακατω!!!!!Φιλιααααα!!!!!!!!

εγω παντως που έβλεπα καφε υγρά αν θυμαμαι καλα μέχρι τέλος 3ου ισως και παραπάνω είμαι έγκυος σε αγορακια,απο ότι τουλάχιστον μου έχουν πει πολλες φορες τα αγοράκια μας φέρνουν καφε υγρα...
Ο χρήστης zitamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-10, 20:53   #10
marigoulio

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
marigoulio χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zitamar Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως που έβλεπα καφε υγρά αν θυμαμαι καλα μέχρι τέλος 3ου ισως και παραπάνω είμαι έγκυος σε αγορακια,απο ότι τουλάχιστον μου έχουν πει πολλες φορες τα αγοράκια μας φέρνουν καφε υγρα...
επαθα μερικη αποκοληση πριν 1 εβδομαδα!αρκετο αιμα!πηγα στο νοσοκομειο με τις πυτζαμες!κλαμα πολυ.γιατι ειδα και ενα κομματι σαν ιστο.η εξυπνη η νοσοκομα μου ειπε οτι μαλλον ειναι σακος και οτι το εχασα!μεχρι να με βαλει ο γιατρος στον υπερηχο και να ακουσω την καρδια κατατρομαξα!
Ο χρήστης marigoulio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-01-11, 13:19   #11
Mirandoula

Περιοχή: Faliro
Mirandoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ έπαθα αποκόληση στις 13η βδομάδα, τώρα είμαι στη 16η.Είδα αίμα και κατατρόμαξα.Ηγιατρός μου συνέστησε ξεκούραση για 3 μέρες και μετά πολλή προσοχή!Αχ, αυτός ο πλακούντας
Ο χρήστης Mirandoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-11, 17:11   #12
doritail

Περιοχή: thassos
doritail ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

pffffffffffffff!!! agxos!!! exw mia apokolhsh 3xiliosta sthn 6h evdomada!!! eimai se akinhsia edw kai 5 meres kai shmera eida liga kitrinokafe ugra!!! mporei na sunevh kati? deutera exw rantevou!!!
Ο χρήστης doritail δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-11, 17:56   #13
maria-il

Το avatar του χρήστη maria-il

maria-il χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο doritail Εμφάνιση μηνυμάτων
pffffffffffffff!!! agxos!!! exw mia apokolhsh 3xiliosta sthn 6h evdomada!!! eimai se akinhsia edw kai 5 meres kai shmera eida liga kitrinokafe ugra!!! mporei na sunevh kati? deutera exw rantevou!!!
Πρεπει να προσεχεις πολυ!!Ελπιζω οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο αλλα μεχρι το ραντεβου μεινε ξαπλα και μην κανεις τιποτα απολυτως!!
Ο χρήστης maria-il δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-11, 22:26   #14
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια!!!! καιγω θελω βοηθεια.. πηγα σημρα στη γιατρο πρωτο ραντεβου. ειχα κανει τεστ πριν μια βδομαδα. Λοιπον εκεινες τις μερες η αληθεια δεν εκατσα καθλου. ειχε παρτυ η κορη μου και εκανα χιλια δυο πραγματα. ταχα παιξει στην κουραση. και στο παρτυ χορεψα σαμπα και μακαρενα!χαχα
σημερα λοιπον μου ειπε η γιατρος πως μπαινω στην 6η βδομαδα, και οτι εχω μια μικρη αποκολληση. μουδωσε τα utrogestan νατα περνω 3 φορες την ημερα και θα με ξαναδει σε 10 μερες λεει. ειναι ανησυχητικο αυτο? μουπε και το κλασικο περι ξεκουρασης αλλα οχι οπως διαβαζω εδω.. νομιζα απλα ξεκουραση οχι να μη κουνιεμαι.. για πειτε μου γνωμες...

να πω πως ειναι το τριτο μωρακι μου. εχω αλλα 2. ειναι 4 και 6 χρονων. δεν ειχα κανενα προβλημα στα αλλα γιαυτο μου ειναι αγνωστη η αποκολληση.
Ο χρήστης supermama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-11, 09:18   #15
Αναστασια Μ

Αναστασια Μ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οταν εχεις αποκόλληση εχεις συνεχεια αιμα?

εγω ειχα την προηγουμενη Πεμπτη λιγο , πηγα στην γυναικολογο Παρασκευη ολα οκ
και μετα Κυριακη πηγα τουαλετα και ειχα παλι και την Τριτη παλι

ολες τις φορες ειναι οταν παω τουαλετα
στο εσωρουχο αιμα δεν εχω ,μονο καθε φορα που ειδα αιμα για λιγο ειχα καφε υγρα
Ο χρήστης Αναστασια Μ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-11, 09:21   #16
supermama

supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Αναστασια Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω πχ δεν ειδα καθολου αιμα ουτε λεκεδες.. τιποτα. μονο κατι πονακια χαμηλα..σαν τραβηγματα
Παλιά 11-03-11, 09:25   #17
ΑΝΝΑ4

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ4

Περιοχή: θεσσαλονικη
ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Thumbs up

Παράθεση:

εγω ειχα την προηγουμενη Πεμπτη λιγο , πηγα στην γυναικολογο Παρασκευη ολα οκ
και μετα Κυριακη πηγα τουαλετα και ειχα παλι και την Τριτη παλι

ολες τις φορες ειναι οταν παω τουαλετα
στο εσωρουχο αιμα δεν εχω ,μονο καθε φορα που ειδα αιμα για λιγο ειχα καφε υγρα
καλημερα Αναστασια,συνηθως το αιμα στην αρχη της εγκυμοσυνης ειναι αποκολληση,γι αυτο θελει ξεκουραση(ξαπλα) κ ηρεμια.βασικα οτι κ αν βλεπετε τηλ αμεσως στον γιατρο,αυτος ξερεις καλυτερα!!
μην φοβασαι ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε μια χαρα!!!

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ΑΝΝΑ4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-11, 09:34   #18
Αναστασια Μ

Προεπιλογή

Αννα πηρα την γιατρο μου και μου ειπε αν δω μεγαλη ποσοτητα αιμα να την παρω τηλεφωνο
αυτο μονο και ξεκουραση και θα με δει την Δευτερα!!!!!
Παλιά 11-03-11, 09:44   #19
ΑΝΝΑ4

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ4

Περιοχή: θεσσαλονικη
ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αννα πηρα την γιατρο μου και μου ειπε αν δω μεγαλη ποσοτητα αιμα να την παρω τηλεφωνο
αυτο μονο και ξεκουραση και θα με δει την Δευτερα!!!!!
ουπς Αναστασια εισαι εσυυυυυ???!!!καλα εσυ μια χαρα θα τα καταφερεις!!!!!!φιλακια πολλα!!!!τι καλα την δευτερα θα ξαναδεις το θαυματακι σας!!!
φαρμακα δεν σου εδωσε?

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ΑΝΝΑ4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-11, 09:48   #20
Αναστασια Μ

Προεπιλογή

οχι τιποτα μονο ξεκουραση μου ειπε
Παλιά 13-03-11, 22:27   #21
supermama

supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να κανω μια ερωτηση. τα παιρνω τα χαπια αυτα κολπικα γιατι μουπε η γιατρος και διαβασα μετα οτι μπορω και απτο στομα και κολπικα.αλλα κολπικα λεει εχει πιο αμεσα αποτελεσματα. αλλα επειδη εχω πολλα.. λερωμενα υγρα απτο φαρμακο μπορω να σινεχισω απτο στομα? τοχει κανει καμια? η οπως αρχιζεις ετσι συνεχιζεις? δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. λεω τωρα το βραδυ να παρω απτο στομα
Παλιά 16-03-11, 22:26   #22
baggi

Περιοχή: Λάρισα
baggi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ...ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ!!! ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!! 3 ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΕΣ ΦΡΙΚΤΕΣς ΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΚΚΟΛΗΣΗ. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗ ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΑΧΤΑΡΑ!!! ΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ , ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΜΟΥΔΙΑΣΕΙΣ ΜΕΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ...ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ..ΚΡΑΤΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ..ΚΑΝΕ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ.. ΤΑ ΟΥΤΡΟΓΚΕΣΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ...ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙΣ!!!ΞΑΝΑΚΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ..ΚΑΝΤΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΟΥ!!!!
ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΚΥΗΣΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ.........
Ο χρήστης baggi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-03-11, 22:31   #23
baggi

Περιοχή: Λάρισα
baggi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο supermama Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω μια ερωτηση. τα παιρνω τα χαπια αυτα κολπικα γιατι μουπε η γιατρος και διαβασα μετα οτι μπορω και απτο στομα και κολπικα.αλλα κολπικα λεει εχει πιο αμεσα αποτελεσματα. αλλα επειδη εχω πολλα.. λερωμενα υγρα απτο φαρμακο μπορω να σινεχισω απτο στομα? τοχει κανει καμια? η οπως αρχιζεις ετσι συνεχιζεις? δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. λεω τωρα το βραδυ να παρω απτο στομα
10 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΑ ΕΠΕΡΝΑ ΤΑ ΟΥΤΡΟΤΖΕΣΤΑΝ....ΜΕ 3 ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΕΣ ΦΡΙΚΤΕΣ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ..ΑΛΛΩΣΤΕ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΟΣΟ ΑΙΜΑ..ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΚΟΛΠΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ. Η ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 10 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Η ΙΔΙΑ. 2 ΤΟ ΠΡΩΙ 2 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ 2 ΤΟ ΒΡΑΔΥ.. ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΛΠΙΚΗ ΚΡΕΜΑ VASCLOR ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗΣ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
Ο χρήστης baggi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-12, 16:56   #24
tati20

tati20 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή kalispera..

kalispera se oles sas...
eimai kainouria akoma kai exw kapoies mikres alla tautoxrona sovares apories..eimai stin6i evdomada tis egimosinis mou kai ti kiriaki pou mas perasa anakalipsa kati kafe ugra ta opoia ti triti to prvi eginan aima...pigame sti ginaikologo to apogeuma kai mou eipe pws einai mia mikri apokolisi...mou sinestise ta utrogestan 3 tin imera kai ksekourasi...i douleia mou apaitei polles wres omws einai kathismeni se ena geafeio tis perissoteres...enw tis prwines wres dn exw sxedon kathoulou aima apo to mesimeri kai meta exw san ti prwti mera tis periodou diarkei gia peripou 3 wres oxi sinexomena kathe fora pou pigainw toualeta kai meta iremei...prepei na arxisw na anisixw/?to paidaki auto einai i zwi mas olokliri...an itan kati poli sovaro dn tha mou to elege?ti kardoula tou dn tin exoume akousei akoma..mas eipe ti triti..enw prepei na eimai iremi dn mporw giati sinexeia kanw maures skepseis...voithiste me ligo....euxaristw poli!!!
Ο χρήστης tati20 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-12, 18:01   #25
melpo

melpo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tati20 Εμφάνιση μηνυμάτων
kalispera se oles sas...
eimai kainouria akoma kai exw kapoies mikres alla tautoxrona sovares apories..eimai stin6i evdomada tis egimosinis mou kai ti kiriaki pou mas perasa anakalipsa kati kafe ugra ta opoia ti triti to prvi eginan aima...pigame sti ginaikologo to apogeuma kai mou eipe pws einai mia mikri apokolisi...mou sinestise ta utrogestan 3 tin imera kai ksekourasi...i douleia mou apaitei polles wres omws einai kathismeni se ena geafeio tis perissoteres...enw tis prwines wres dn exw sxedon kathoulou aima apo to mesimeri kai meta exw san ti prwti mera tis periodou diarkei gia peripou 3 wres oxi sinexomena kathe fora pou pigainw toualeta kai meta iremei...prepei na arxisw na anisixw/?to paidaki auto einai i zwi mas olokliri...an itan kati poli sovaro dn tha mou to elege?ti kardoula tou dn tin exoume akousei akoma..mas eipe ti triti..enw prepei na eimai iremi dn mporw giati sinexeia kanw maures skepseis...voithiste me ligo....euxaristw poli!!!
Oi 3 prwtoi mhnes einai pou einai krisimoi outws h allws , me toso aima sigoura einai kalutera na stamathseis ki apo th douleia kai na 3ekourasteis , 8a gineis mhtera(!) giati na riskareis to o,tidhpote. Skepsou egw exw apokollhsh kai eixa polu ligotero aima apo esena kai o giatros mou eipe mono ksapla. Bebaia h dikh mou douleia den einai ka8olou ka8istikh , parola auta nomizw oti einai kalutera na 3ekourasteis kai na apolauseis thn egkumosunh sou xwris agxos! H douleia mporei na perimenei!
Ο χρήστης melpo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-12, 21:22   #26
tati20

tati20 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

melpo se euxaristw poli gia tin apantisi sou...idi kanonisa na miwsw arketa to wrario mou apo 12 wres se 6 kai mono prwi gia meta tha eimai oli mera mexri tin epomeni ksapla...euxomai na ta kataferw....kai egw kai to mikro ''fasolaki''.outws i alliws parateirw panta oti otan tha eimai arketes wres ksaplomeni stamataei to aimai kai menoun mono stagones..to kalo mou eipe i giatros mou einai oti den exw ponous..twra pia einai to mono otan ksekinisa mou elegan oti ta ponakia itan fisiologika,meta itan kai ta leuka igr fisiologika meta mou elegan pos oso einai kafe na mi fovame otan egine aima mou eipan oti an erthei ki ponos tha einai to epakron tou anisixitikou gia tin wra exw xrono na to diorthoso kai auto gia to paidaki mou mono...se euxaristw poli
Ο χρήστης tati20 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-12, 21:37   #27
melpo

melpo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tati20 Εμφάνιση μηνυμάτων
melpo se euxaristw poli gia tin apantisi sou...idi kanonisa na miwsw arketa to wrario mou apo 12 wres se 6 kai mono prwi gia meta tha eimai oli mera mexri tin epomeni ksapla...euxomai na ta kataferw....kai egw kai to mikro ''fasolaki''.outws i alliws parateirw panta oti otan tha eimai arketes wres ksaplomeni stamataei to aimai kai menoun mono stagones..to kalo mou eipe i giatros mou einai oti den exw ponous..twra pia einai to mono otan ksekinisa mou elegan oti ta ponakia itan fisiologika,meta itan kai ta leuka igr fisiologika meta mou elegan pos oso einai kafe na mi fovame otan egine aima mou eipan oti an erthei ki ponos tha einai to epakron tou anisixitikou gia tin wra exw xrono na to diorthoso kai auto gia to paidaki mou mono...se euxaristw poli
Χεχε έπρεπε να είχες τον δικό μου γιατρό. Με αυτά που μου λες θα σε είχε ήδη δέσει στο κρεβάτι! Εγώ είχα μόνο έναν καφέ λεκέ στο εσώρουχο και μετά από περίπου ένα μήνα ξανά άλλο έναν λεκέ. Είδαμε μετά στον υπέρηχο κ την αποκόλληση που ήταν κοντά στο μωρό και αυτός πανικοβλήθηκε και μου απαγόρευσε δια ροπάλου τα πάντα. Ναι είναι λίγο ψείρας αλλά καλά είναι να προσέχεις πολύ, για πόνους ούτε να το συζητάς δε θα περιμένεις να φτάσεις σε αυτό το σημείο!
Αυτά χωρίς όμως να αγχώνεσαι! Να είσαι ήρεμη χαρούμενη κ ξεκούραστη κ όλα θα πάνε καλά.Απόλαυσε το όσο μπορείς!
Ο χρήστης melpo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-12, 22:04   #28
Andimo

Περιοχή: Cyprus
Andimo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

paidia ego exo ponous kai o giatros m eipe oti einai fisiologiki gt megalonei i mitra!!! na anisixiso???
Ο χρήστης Andimo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-12, 22:29   #29
theofano1

theofano1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα σας!εγω εχω γεννησει αλλα ειχα πολυ περιπετειωδη εγκυμοσυνη.Andimo και εμενα μου το ειχε πει ο γιατρος μου!αν σε εξετασε και στο ειπε θα πρεπει να τον εμπιστευτεις...ειναι βασικο εξαλλου να αισθανεσαι σιγουρια για το γιατρο σου.....εγω ανακαλυψα την εγκυμοσυνη με περιεργο τροπο....περιμενα να αδιαθετησω και καθε πρωι ειχα σταγονες μαυρο αιμα και τιποτα αλλο....εκανα τεστ και εμαθα τα μαντατα...πηρα και εγω καποια χαπια που δεν τα θυμαμαι τωρα αλλα εκανα τα σφαλμα και διαβασα τις παρενεργειες και επαθα παρακρουση.....τελικα η λυση ηταν ξεκουραση...εξαλλου ειναι και η τελευταια ευκαιρια για πολυ καιρο τελικα εγω επαθα αποκκοληση πλακουντα στο τελος...και τελικα γεννησα με καισαρικη γιατι το μωρο ηταν πολυ ψηλα
Ο χρήστης theofano1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-12, 21:35   #30
Andimo

Περιοχή: Cyprus
Andimo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

pos katalamvenoume tin apokolisi??
Ο χρήστης Andimo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-12, 15:04   #31
Νατασούλα

Το avatar του χρήστη Νατασούλα

Νατασούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χωρίς να είμαι ειδικός, την αποκόλληση την αντιλαμβανόμαστε όταν δούμε καφέ ή κόκκινο αίμα (έστω και κατά το σκούπισμα). Δεν γνωρίζω αν σε κάποιες περιπτώσεις συνεπάγεται και πόνος στην κοιλιά ή στη μέση.
Εγώ στην κορούλα μου και ενώ διένυα την 8η εβδομάδα της κύησης, είδα στο εσώρουχό μου καφέ σταγόνες. Αμέσως ενημέρωσα τον γιατρό και μου συνέστησε ξεκούραση, να παραμείνω ξάπλα και να παίρνω τα utrogestan. Και όταν ξάπλα, εννοώ κρεβάτι-μπάνιο-πίσω ξανά!!!! Σηκώθηκα μετά από 1.5 μήνα αλλά σε όλη την εγκυμοσύνη ξεκουραζόμουν αρκετά κατά τη διάρκεια της ημέρας (εντολή του γιατρού).
Tati20 με όλο το θάρρος, η γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να ξεκουράζεσαι περισσότερο. Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα, όπως και ο γιατρός σου που είναι και ειδικός αλλά εγώ θα έπαιρνα άδεια από τη δουλειά τουλάχιστον μέχρι να περνούσε αυτή η περίοδος και μετά βλέποντας και κάνοντας. Αλλά και πάλι, εσύ ξέρεις καλύτερα και βεβαίως εσύ αποφασίζεις!!!!!
Φιλικά.
Παλιά 31-05-14, 14:54   #32
mairiloug

mairiloug ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 9 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ UTROGESTAN ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.ΓΙΑ ΜΙΣ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΑΝ ...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΘΕΣ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΠΟΛΥ.ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ?
Ο χρήστης mairiloug δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-14, 18:19   #33
BabyCute

Περιοχή: Λονδίνο
BabyCute ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mairiloug Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 9 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ UTROGESTAN ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ.ΓΙΑ ΜΙΣ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΑΝ ...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΘΕΣ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΠΟΛΥ.ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ?
Μα που κατάλαβε οτι ειναι αποκόλληση πλακούντα; Ειναι πολυ νωρίς για αυτο
Είχες αιμα; Το είδε στον υπερυχο οτι ειχε αποκολληθεί;

By the way αυτο που σου έδωσε δεν εχει καμμια σχέση με αποκόλληση πλακούντα

Ο χρήστης BabyCute δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-14, 09:21   #34
liposan1987

liposan1987 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

kalimera se oles tis nin k mellouses manoules!eimai egkuos sto prwto mou mwro k dianuw thn 16.vdomada kuhshs me ena provlima pou dhmiourghthike sthn 14.vdomada.afou piga k ekana thn auxeniki diafaneia(paraskeuh htan)k htan ola teleia opws eipe o giatros mou ksafnika meta apo 3 meres(deutera dhl)arxisa en wra douleias na aisthanomai kapws ygrh katw k ti na dw koritsia?kanoniko aima,les k mou rthe periodos meta skoupizomoun k htan ligotero to aima,megalo sok.pairnw thl to giatro o opoios me eipe na paw kateftheian,eksetasame ton traxilo k eide oti ekane suspaseis h mitra mou gia auto k aimoragousa k etsi epatha thn ''meriki''apokolisi tou plakounta,eutyxws to mwro htan kala.mou edwse xapia ta utrogestan(an ta gnwrizete k eseis)k ksapla 10 meres k vlepoume.piga thn prohgoumenh vdomada k eide oti edes o plakountas alla thelei prosoxi k mou grapse k alli adeia k mou sunesthse k alli annarwsh.exei kammia pathei sto parelthon to idio k an nai,pigan telika ola kala???exw akousei oti einai sixno fainomeno alla den paueis na anhsyxeis k eidika an einai k prwto k den exeis idea k eisai teleios apeirh k fovismenh.
Ο χρήστης liposan1987 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-14, 10:45   #35
vasoulagal

vasoulagal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο liposan1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
kalimera se oles tis nin k mellouses manoules!eimai egkuos sto prwto mou mwro k dianuw thn 16.vdomada kuhshs me ena provlima pou dhmiourghthike sthn 14.vdomada.afou piga k ekana thn auxeniki diafaneia(paraskeuh htan)k htan ola teleia opws eipe o giatros mou ksafnika meta apo 3 meres(deutera dhl)arxisa en wra douleias na aisthanomai kapws ygrh katw k ti na dw koritsia?kanoniko aima,les k mou rthe periodos meta skoupizomoun k htan ligotero to aima,megalo sok.pairnw thl to giatro o opoios me eipe na paw kateftheian,eksetasame ton traxilo k eide oti ekane suspaseis h mitra mou gia auto k aimoragousa k etsi epatha thn ''meriki''apokolisi tou plakounta,eutyxws to mwro htan kala.mou edwse xapia ta utrogestan(an ta gnwrizete k eseis)k ksapla 10 meres k vlepoume.piga thn prohgoumenh vdomada k eide oti edes o plakountas alla thelei prosoxi k mou grapse k alli adeia k mou sunesthse k alli annarwsh.exei kammia pathei sto parelthon to idio k an nai,pigan telika ola kala???exw akousei oti einai sixno fainomeno alla den paueis na anhsyxeis k eidika an einai k prwto k den exeis idea k eisai teleios apeirh k fovismenh.
καλημερα!! με το καλο το μωρακι σου !! τι θεση εχει ο πλακουντας σου , ειναι χαμηλα η ψηλα? λοιπον ειναι οπως τα λες ειναι πολυ συχνο φενομενο και το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ξεκουραση και προσοχη και οολα θα πανε καλα μην σε ανυσηχει καθολου!!
Ο χρήστης vasoulagal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές