Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Υγιεινή Διατροφή

Υγιεινή Διατροφή Υγιεινή διατροφή, συζητήσεις για συστατικά τροφών, μεταλλαγμένα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-12-10, 20:02   #1
antonix

Περιοχή: Athens
antonix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ιπποφαές

Καλησπέρα, είμαι καινούρια εδώ και αναρωτιέμαι, ξέρει κανείς αν επιτρέπεται η κατανάλωση ιπποφαούς κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης? Ευχαριστώ...
Ο χρήστης antonix δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-10, 13:56   #2
πιγκουινακι

Το avatar του χρήστη πιγκουινακι

πιγκουινακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

λοιπον τωρα το εψαξα σε ρωσικα σαιτ -γιατι εκει το χρησιμοποιουν πολυ και απο χρονια- και διαβασα οτι μπορεις αφοβα να χρησιμοποιεις και οτι σου δινει πολλες βιταμινες καθως και σε προστατευει απο φλεγμονες του κολπου ,μητρας κτλ!επισης οταν με το καλο γεννησεις και θηλαζεις μπορεις να αλειφεις τις θηλες σου αν πονουν με λαδι ιπποφαους. α ,επισης το ιπποφαες δεν ειναι βοτανο αλλα τροφη !έτσι ειναι!

φυσικα τον τελευταιο και κυριο λογο για το αν πρεπει ή οχι να καταναλωνεις στην εγκυμοσυνη μια τροφη τον εχει ο γιατρος σου και οχι το ιντερνετ, οποτε ρωτα τον!
Παλιά 23-06-11, 00:22   #3
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

mamavasia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ιπποφαές

κορίτσια παίρνει κάποια ιπποφαές σε συμπλήρωμα διατροφής?

έχει δει αποτελέσματα?
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-11, 08:11   #4
Aggeloudia

Το avatar του χρήστη Aggeloudia

Aggeloudia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειναι το επόμενο που θέλω να πάρω.Πολύ ενέργεια εχω ακούσει απο κόσμο που το παίρνει.Πάντως κακό δεν κάνει.Όταν θα το παρω θα σου πώ.Αν κατάλαβα καλά είναι κάτι σαν την σπιρουλίνα αλλά οχι το ιδιο.
Ο χρήστης Aggeloudia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-11, 09:10   #5
vasiliki40

Περιοχή: Αθήνα
vasiliki40 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα!
Το είχα αγοράσει πριν ένα χρόνο αλλά μου άνοιγε τρομέρα την όρεξη και το σταμάτησα.
Με την σπιρουλίνα δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα ,βοήθησε και στο θέμα της τουαλέτας.
Ο χρήστης vasiliki40 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-11, 10:18   #6
drakonisi

Περιοχή: ΤΗΝΟΣ
drakonisi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamavasia Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια παίρνει κάποια ιπποφαές σε συμπλήρωμα διατροφής?

έχει δει αποτελέσματα?
Ναι,είναι καλό.Το έπερνα πρίν ένα χρόνο,μου έδωσε τόνωση και ενέργεια.
Ο χρήστης drakonisi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-11, 10:23   #7
linav

linav χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Eμένα ο άντρας μου καλλιεργεί ιπποφαές και μάλιστα έχει ανοιχτεί και επαγγελματικά, στην Καλαμάτα όπου έχουμε τις καλλιέργειες έκανε ένωση παραγωγών και επειδή θεωρείται εναλλακτική καλλιέργεια και προσοδοφόρα, έχει μεγάλη ζήτηση. Θεωρείται από τις super τροφές και εγώ πλέον το παίρνω συστηματικά και θα έλεγα ότι έχω δει μεγάλη βελτίωση στον οργανισμό μου.
Ο χρήστης linav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-11, 10:41   #8
MissPiggy

Το avatar του χρήστη MissPiggy

MissPiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα!
Και εμένα με εχει βοηθήσει πάρα πολύ!
Ενέργεια, μαλλια, νύχια... Είδα μεγάλη βοηθεια στον ορανισμό μου.
Όμως δεν πρέπει να το πέρνεις συνεχώς. Καλό ειναι να το παίρνει ως 6 μήνες και μετά διακοπή άλλους 6... και πάει λέγοντας.
Ο χρήστης MissPiggy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-11, 11:20   #9
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμεις τρωμε που και που, βοηθαει στα ξενυχτια με το μωρο
Δεν χρειαζεται ουτε να το καλλιεργεις ουτε να το αγορασεις, εχει θαμνους παντου στην Ελλαδα, ακομα και στο Χαλανδρι που μενουμε!!! Απλως προτιμουμε να το μαζεψουμε απο πιο απομερα μερη για να μην εχει φαει καυσαεριο.
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-11, 13:49   #10
linav

linav χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χαρά-Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμεις τρωμε που και που, βοηθαει στα ξενυχτια με το μωρο
Δεν χρειαζεται ουτε να το καλλιεργεις ουτε να το αγορασεις, εχει θαμνους παντου στην Ελλαδα, ακομα και στο Χαλανδρι που μενουμε!!! Απλως προτιμουμε να το μαζεψουμε απο πιο απομερα μερη για να μην εχει φαει καυσαεριο.
Χαρά-Μαρία αυτοί οι θάμνοι που λες ΔΕΝ είναι ιπποφαές, νομίζω λέγεται πυράκανθος και μοιάζει απλώς με το ιπποφαές. Το ιπποφαές το βρίσκεις μόνο κατόπιν παραγγελίας από συγκεκριμένα φυτώρια-καλλιέργειες, το γνωρίζω καλά αυτό λόγω του ότι ο άντρας μου έχει ασχοληθεί επαγγελματικά, όπως είπα και πιο πάνω.
Παλιά 06-10-11, 14:13   #11
mariakou

mariakou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο linav Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρά-Μαρία αυτοί οι θάμνοι που λες ΔΕΝ είναι ιπποφαές, νομίζω λέγεται πυράκανθος και μοιάζει απλώς με το ιπποφαές. Το ιπποφαές το βρίσκεις μόνο κατόπιν παραγγελίας από συγκεκριμένα φυτώρια-καλλιέργειες, το γνωρίζω καλά αυτό λόγω του ότι ο άντρας μου έχει ασχοληθεί επαγγελματικά, όπως είπα και πιο πάνω.
Δηλαδή βρε κορίτσια το ζητάς από το φαρμακείο ή στο γράφει γιατρός;
Ο χρήστης mariakou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-11, 15:05   #12
Χαρά-Μαρία

Προεπιλογή

Παράθεση:
γνωριζω και προσεχω.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-10-11, 18:42   #13
linav

linav χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Υπάρχουν θάμνοι ιπποφαές αλλά είναι άγριοι και δεν κάνουν για επεξεργασία. Ο Μεγ. Αλέξανδρος αγαπητή φίλη έτρωγε τους καρπούς στην άγρια μορφή τους -εγώ δεν μίλησα ειρωνικά όπως έκανες εσύ-απλώς ήθελα να τονίσω πως η όποια επεξεργασία τους, το λάδι, ο χυμός, τα φύλλα κτλ γίνεται από τις ήμερες καλλιέργειες και όχι από το οποιοδήποτε φυτό βρούμε φυτρωμένο στους δρόμους. Πληροφοριακά, το φυτό βγάζει τα περί 200 προϊόντα.
Παλιά 06-10-11, 21:47   #14
Χαρά-Μαρία

Προεπιλογή

Παράθεση:
Υπάρχουν θάμνοι ιπποφαές αλλά είναι άγριοι και δεν κάνουν για επεξεργασία. Ο Μεγ. Αλέξανδρος αγαπητή φίλη έτρωγε τους καρπούς στην άγρια μορφή τους -εγώ δεν μίλησα ειρωνικά όπως έκανες εσύ-απλώς ήθελα να τονίσω πως η όποια επεξεργασία τους, το λάδι, ο χυμός, τα φύλλα κτλ γίνεται από τις ήμερες καλλιέργειες και όχι από το οποιοδήποτε φυτό βρούμε φυτρωμένο στους δρόμους. Πληροφοριακά, το φυτό βγάζει τα περί 200 προϊόντα.
Σορρυ για το υφος εχεις δικιο.
Οσον αφορα σε οσα λες παραπανω, εμεις το τρωμε οπως ειναι (τον καρπο) οποτε δεν μας ενδιαφερει η επεξεργασια. Προφανως χρειαζεται να γινει απο καποιον ειδικο κατι τετοιο.
Δεν τρωγεται απευθειας ο καρπος?
Παλιά 06-10-11, 22:10   #15
mariakou

mariakou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

vre koritsia peite mou ki emena!to pairneis apo farmakeio?me ti dosologia?Einai se morfi xapiou?xazes erwtiseis alla de gnwrizv apo auta!Eimai omws toso kourasmeni pou thelw na to dokimasw
Παλιά 06-10-11, 22:12   #16
linav

linav χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Φυσικά και τρώγεται ο καρπός. Ο άντρας μου μια μέρα τυχαία διάβασε στην εφημερίδα ένα κείμενο-αφιέρωμα στο συγκεκριμένο φυτό και το έψαξε πάρα πολύ, έκανε επαφές με γεωπόνους και φυτώρια στην Ελλάδα όπου διοχετεύουν στην αγορά φυτά για όποιον ενδιαφέρεται να καλλιεργήσει και επειδή είχε μείνει άνεργος, αποφάσισε να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο αντικείμενο. Ανοιξε και ιστοσελίδα και πραγματικά έχει μεγάλη ζήτηση και ενδιαφέρον στους αγρότες και καλλιεργητές ανά την Ελλάδα. Θεωρείται πάντως πολύ ευεργετικό για τον οργανισμό και ο κόσμος τώρα τελευταία έχει αρχίσει να το μαθαίνει.
Παλιά 06-10-11, 22:30   #17
linav

linav χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το παίρνεις από το φαρμακείο, υπάρχει σε κάψουλες και παίρνεις 1 την ημέρα.
Παλιά 06-10-11, 22:56   #18
πιγκουινακι

Προεπιλογή

επισης κοριτσια σε καταστηματα με ρωσικα προιοντα -συνηθως καλλιθεα ,μενιδι,κεντρο για αθηνα-και σε πολλες πολεις της βορειας ελλαδας ,μπορειτε να βρειτε ιποοφαες σε μορφη λαδιου που και τρωγεται αλλα κυριως κανει εκπληκτικες μασκες για το προσωπο! το λεω γιατι εκει θα το βρειτε σημαντικα φθηνοτερα ,ενα μπουκαλακι καπου 50 μλ 5-8 ευρω αναλογως μαρκας!στη ρωσια το γνωριζουν και το χρησιμοποιουν ευρεως ,ζητηστε το αμπλιπιχοβοε μασλο
(οκ ειναι λιγο μπερδεμα αλλα με λιγη εξασκηση ολα θα πανε καλα...χα,χα)
κοριτσια αξιζει,αφηνει ενα δερμα ονειρο και κανει και για κατω απο τα ματια, οπου λογω βιταμινης καπα-αν δεν κανω λαθος- μειωνει τους μαυρους κυκλους!
Παλιά 06-10-11, 23:20   #19
KonstantinaDimitris

Περιοχή: Αθήνα
KonstantinaDimitris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάλι τοδοκίμασα.. Είναι όντως καταπληκτικό κ τρομερά ανερχόμενο προϊόν!! Απλά κοστίζει.. Επειδή τοχω ψάξει πάρα πολύ με την διατροφή , ανακάλυψα τον χυμο ρόδι( όχι αυτόν που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ που είναι φουλ στην ζάχαρη. Μου το σύστησαν τυχαία κ έχω πάθει την πλάκα μου από τηντόνωση που προσφέρει - συν πολλά άλλα βέβαια..νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι το site είναι www.ospriathomas.gr.
Ο χρήστης KonstantinaDimitris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-11, 09:48   #20
drakonisi

drakonisi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariakou Εμφάνιση μηνυμάτων
vre koritsia peite mou ki emena!to pairneis apo farmakeio?me ti dosologia?Einai se morfi xapiou?xazes erwtiseis alla de gnwrizv apo auta!Eimai omws toso kourasmeni pou thelw na to dokimasw
Θα πάς σε φαρμακείο η σε βιολογικάδικο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drakonisi : 07-10-11 στις 10:42
Παλιά 07-10-11, 10:10   #21
drakonisi

drakonisi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το βρήσκεις στο φαρμακείο σε άσπρο χάρτινο κουτάκι,είναι σε κάψουλα μαλακής μορφής αυτές οι διαφανές που βλέπεις μέσα τι έχει,περιέχει 50,και πέρνεις μια με δυο κάθε μέρα.η τιμή του,τότε που το έπερνα εγώ ήταν 23 με 24 ευρώ.
Παλιά 07-10-11, 16:38   #22
mariakou

mariakou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

O antras mou mperdeutike kai pire exinakeia kai gia tous 2 mas. exete parei pote? Einai se kapsoules, tou eipe o farmakopoios na pairnoume 1 tin imera. Eimaste ki oi duo xalia giati arrwstainoume apo ti mikri mas kai to thelame gia enisxusi tou organismou. Exei parei kaneis? Einai se gualini suskeuasia, exei mesa 60 ki kanei 26 eurw. Einai kaluyeto to ippofaes?Den kserw apo auta
Παλιά 07-10-11, 21:23   #23
mamavasia

mamavasia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

i exinakeia einai nomizo kathara gia enisxisi anosopoitikou

loipon simera agorasa to ippofaes kai telika nomizo oti einai poly kalo...o logos pou ithela na to paro itan epeidi to teleuraio dimino niotho mia eksantlisi kai kourasi xoris na exo kanei kati idiaitero apo douleies...Simera den ksero an itan tyxaio alla simera me to ippofaes den aisthanthika kourasi
Παλιά 09-10-11, 22:10   #24
drakonisi

drakonisi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
O antras mou mperdeutike kai pire exinakeia kai gia tous 2 mas. exete parei pote? Einai se kapsoules, tou eipe o farmakopoios na pairnoume 1 tin imera. Eimaste ki oi duo xalia giati arrwstainoume apo ti mikri mas kai to thelame gia enisxusi tou organismou. Exei parei kaneis? Einai se gualini suskeuasia, exei mesa 60 ki kanei 26 eurw. Einai kaluyeto to ippofaes?Den kserw apo auta
Έψαξα λίγο στο internet και βρήκα τα εξής για την Εχινάτσια:
H Eχινάτσια θεωρείται οτι ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα,καταπολεμά τα βακτήρια σαν φυσικό αντιβιοτικό.Πράγμα που εξηγεί την αποτελεσματικοτητά της σε γρίπη,κρυολόγημα και φλεγμονές.Να ξέρεις οτι χρειάζεται διακοπή στίς 5 με 6 εβδομάδες.
Το Ιπποφαές πάντος είναι γενικό κάνει για όλλα
Παλιά 09-10-11, 22:28   #25
mariakou

mariakou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο drakonisi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έψαξα λίγο στο internet και βρήκα τα εξής για την Εχινάτσια:
H Eχινάτσια θεωρείται οτι ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα,καταπολεμά τα βακτήρια σαν φυσικό αντιβιοτικό.Πράγμα που εξηγεί την αποτελεσματικοτητά της σε γρίπη,κρυολόγημα και φλεγμονές.Να ξέρεις οτι χρειάζεται διακοπή στίς 5 με 6 εβδομάδες.
Το Ιπποφαές πάντος είναι γενικό κάνει για όλλα

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μήπως τελικά το πήρα πολύ αβίαστα; Γιατί πρέπει να διακόψω στις 5-6 εβδομάδες; Ο φαρμακοποιός δεν μου το είπε αυτό. Εγώ ήμουν κουρασμένη και κρυωμένη, μπήκα σε ένα φαρμακείο, μου το σύστησαν και το πήρα. Μάλιστα είπα στο φαρμακοποιό να πάρω ιπποφαές κι εκείνος είπε καλύτερα εχινάκεια. Μήπως να ρωτάμε κανένα γιατρό για όλα αυτα;;;; Νιώθω ότι έκανα μ........ και έδωσα και 26 ευρουλάκια
Παλιά 09-10-11, 23:03   #26
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μήπως τελικά το πήρα πολύ αβίαστα; Γιατί πρέπει να διακόψω στις 5-6 εβδομάδες; Ο φαρμακοποιός δεν μου το είπε αυτό. Εγώ ήμουν κουρασμένη και κρυωμένη, μπήκα σε ένα φαρμακείο, μου το σύστησαν και το πήρα. Μάλιστα είπα στο φαρμακοποιό να πάρω ιπποφαές κι εκείνος είπε καλύτερα εχινάκεια. Μήπως να ρωτάμε κανένα γιατρό για όλα αυτα;;;; Νιώθω ότι έκανα μ........ και έδωσα και 26 ευρουλάκια
Παντως και εμενα που εδινα εχινακεια στο μεγαλο μου ειχε πει η φαρμακοποιος να μην την δινω συνεχια. Πχ να του δινων δευτερα με παρασκευ που παει στο σχολειο και να σταματαω στις διακοπες. Αλλιως δεν θα τον κραταγε για ολη την περιοδο γιατι θα συνηθιζε ο οεργανισμος του. Με την πρωτη διακοπη κρυωσε.. Φετος θα παμε σερι μηπω τουλαχιστον και κρυωσει αργοτερα και οχι το Νοεμβρη..
Παλιά 10-10-11, 14:36   #27
medi

medi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,

Ψάχνω πολύ το θέμα της διατροφής και πέρνω κάποια συμπληρώματα απο τα οποία πολύ καλά είναι το ιπποφαές το οποίο θα το πέρνω για πάντα,το θεωρώ κορυφαίο.....
Ο χρήστης medi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-11, 14:54   #28
evadimitr

evadimitr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια αν διαβασετε στο internet για το ιπποφαες θα δειτε οτι ειναι κορυφαιο. οσο για την τιμη ειναι ακριβο αν το παρεις απο το φαρμακειο σε καψουλες. μπορειτε ομως να το περνετε στην αρχικη του μορφη ειτε αποξυραμενο απο τα μαγαζια με υγιεινη διατροφης ειδη ειτε απο τη λαικη εκει που πουλανε διαφορα μπαχαρικα. ειναι οπως οι σταφιδες πιο μικρα αλλα μπορειτε να βρειτε και τα φυλλα για ροφημα και ειναι πιο υγιεινα και βεβαια ενα σακουλακι που σου παει 2 μηνες και βαλε γιατι περνεις μεχρι 4-5 καρπους τη μερα κανει 2 ευρω.
Ο χρήστης evadimitr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-11, 18:59   #29
mamavasia

mamavasia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σήμερα έιναι η πέμπτη μέρα που το παίρνω και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό...Δεν νοιώθω πλέον κούραση...δεν σέρνομαι, έχω όρεξη να κάνω πράγματα και δεν είμαι συνεχώς κουρασμένη όπως ένιωθα...τρέχω με τα παιδιά, κάνω δουλειές στο σπίτι και έρχεται το απόγευμα και ακόμα έχω αποθέματα να συνεχίσω..
Παλιά 11-10-11, 22:16   #30
drakonisi

drakonisi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δέν έκανες καθόλου μ......,καλός έκανε και στο έδωσε ο φαρμακοποιός λόγο κρυώματος.Όσο αφορά το γιατί πρέπει να το σταματάς στίς 5-6 εβδομάδες,έμαθα ότι η Εχινάτσια χάνει την αποτελεσματικοτητά της,με τη συνεχή χρήση.Αυτό,τίποτα άλλο.
Παλιά 11-10-11, 23:08   #31
πιγκουινακι

Προεπιλογή

ακριβως οπως ειπε η αποπανω κοπελια!η εχινακεα ειναι ο,τι καλυτερο για να σε προστατεψει απο ιωσεις ή να σε βοηθησει να τις ξεπερασεις γρηγορα αν δεν εχεις αφησει να αρρωστησεις για τα καλα!εκανες καλη αγορα κατα τη γνωμη μουοσο για το οτι πρεπει να κανεις διαλειμμα εε,,ουτε τα βοτανα και τα θεραπευτικα φυτα δεν ειναι καραμελες ..εχουν κι αυτα τη δοσολογια τους ,μη σε τρομαζει αυτο!
Παλιά 11-10-11, 23:13   #32
mariakou

mariakou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια με ηρεμήσατε! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Επομένως μετά από 5-6 εβδομάδες, σκέφτομαι να αρχίσω κι εγώ να παίρνω ιπποφαές (αφού δηλαδή σταματήσω την εχινάκεια). Εχω ακούσει τόσο θετικά σχόλια που θέλω κι εγώ να το δοκιμάσω.
Παλιά 12-10-11, 08:06   #33
Aggeloudia

Προεπιλογή

Επειδή το ψαχνω λίγο το θεμα ολων αυτών , αρχισα πριν απο μια βδομαδα να το παιρνω.Σε λίγο καιρό θα σας πως...!!!!Ειναι νωρις ακόμη.
Βρηκα κατάστημα με μπαχαρικά στην περιοχή μου και το εχει και σε σκονη.Εχει και την σέβια που εφαγα τον τοπο να την βρω...!!!!!!
Παλιά 12-10-11, 09:49   #34
πιγκουινακι

Προεπιλογή

στον πειραια δηλαδη?
αν επιτρεπεται ποσο παει το ιπποφαες σε σκονη?και ποσο η στεβια?η στεβια βεβαια ειναι παναλαφρη δεν παιρνεις οσο ζαχαρη...στο μαγαζι με τα βιολογικα ειναι πολυ ακριβη!
εγω ειδα στο ιντερνετ οτι σε καταστημα μπαχαρικων της ευρυπιδου πουλανε και σπιρουλινα χυμα σε πολυ καλη τιμη,θα παω να δω κι απο κοντα!
Παλιά 13-10-11, 09:18   #35
Aggeloudia

Προεπιλογή

Δεν ξερω ρε συ...Τα εμπιστεύεστε τα χυμα;Κατι μου κανουν...Δεν ειναι τοσο ασφαλή...
Παλιά 15-10-11, 13:37   #36
medi

medi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aggeloudia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω ρε συ...Τα εμπιστεύεστε τα χυμα;Κατι μου κανουν...Δεν ειναι τοσο ασφαλή...

εγώ πάντως όχι.....μόνο στην ιδέα..
Παλιά 15-10-11, 13:40   #37
medi

medi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aggeloudia Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ πάντως όχι....
Παλιά 14-12-11, 11:52   #38
linav

linav χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για όποια ενδιαφέρεται, μπορεί να κοιτάξει και εδώ:www.pelip.gr.
Παλιά 23-12-11, 11:03   #39
drakonisi

drakonisi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαρίακου τι έγινε τελικά με το κρύωμα,σου πέρασε?Έκανε δουλειά η εχινάτσια?
Παλιά 23-12-11, 23:00   #40
mariakou

mariakou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο drakonisi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρίακου τι έγινε τελικά με το κρύωμα,σου πέρασε?Έκανε δουλειά η εχινάτσια?
Θεωρώ ότι με βοηθησε αλλά μόλις σταμα΄τησα να την παίρνω αρρώστησα μετά από μερικές μέρες. Ισως να είναι και τυχαίο βέβαια, πάντως εγώ αρρώστησα.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές