Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προνήπιο και Νήπιο (απο 4 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-01-11, 20:06   #1
Ev

Περιοχή: Αθηνα
Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Νηπιαγωγειο

Ηθελα να ρωτησω .....
1) Ποτε γινονται οι εγγραφες για το νηπιαγωγειο για τα παιδακια που ξεκινανε το Σεπτεμβριο 2011?
2)Πως μπορω να μαθω σε ποιο νηπιαγωγειο (δημοσιο) ανήκουμε? Και ποιος/πως μπορει να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με αυτο?
3)Γνωριζετε καλα ιδιωτικα νηπιαγωγεια στη περιοχη Γαλατσίου?Για τη φωτεινη ηλιαχτιδα που πρόσφατα ανοιξε νηπιαγωγειο εχετε καμια πληροφορηση?

ευχαριστω
Ο χρήστης Ev δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-11, 21:47   #2
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ev Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηθελα να ρωτησω .....
1) Ποτε γινονται οι εγγραφες για το νηπιαγωγειο για τα παιδακια που ξεκινανε το Σεπτεμβριο 2011?
2)Πως μπορω να μαθω σε ποιο νηπιαγωγειο (δημοσιο) ανήκουμε? Και ποιος/πως μπορει να μου δωσει πληροφοριες σχετικα με αυτο?
3)Γνωριζετε καλα ιδιωτικα νηπιαγωγεια στη περιοχη Γαλατσίου?Για τη φωτεινη ηλιαχτιδα που πρόσφατα ανοιξε νηπιαγωγειο εχετε καμια πληροφορηση?

ευχαριστω
1) 1-15 ιουνίου 2011
2) θα πας να ρωτήσεις στο κοντινότερο δημόσιο νηπιαγωγείο λέγοντας τη διεύθυνσή σου και θα σε καθοδηγήσουν εκείνοι. Εναλλακτικά ρώτησε καποια αλλη μαμα που μενετε στην ίδια πολυκατοικία. ο δήμος δινει τις πληροφορίς ή το site του δημου.
3) οχι δεν γνωρίζω

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-11, 10:32   #3
ms1978

Περιοχή: Salamina
ms1978 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η ημερομηνία εγγραφών είναι από 1/6 έως 21/6.
Ο χρήστης ms1978 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-11, 18:55   #4
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ms1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ημερομηνία εγγραφών είναι από 1/6 έως 21/6.
Και χρειάζεται
1) Φωτοτυπία του βιβλιαρίου του παιδιού (η σελίδα με τα εμβόλια)
2) Βεβάιωση από παιδίατρο ότι είναι υγιές
3) Βεβαίωση από οδοντίατρο ότι δεν αντιμετωπίζει κάποιο π΄ροβλημα
4) Ένα λογαριασμό ΔΕΗ/ΟΤΕ που να φαίνεται η διέυθυνση σπιτιού
5) Αίτηση εγγραφής (δίνεται από το σχολέιο)
6) Σε κάποια σχολέια ζητείται και υπεύθυνη δήλωση ότι γνωρίζει ο γονέας το ωράριο του σχολείου και υπέυθυνη δήλωση για το ποιός θα παίρνει το παιδί από το σχολέιο (Στο δικό μου Ν/Γ τα ζητάμε, το πρώτο γιατι πολλοί γονείς βλέπουν το σχολέιο ως πάρκινγ όπου μπορούν να φέρνουν τα παιδιά ό,τι ώρα θέλουν και να τα παίρνουν επίσης όποτε θέλουν, και το δεύτερο γιατί δεν μπορείς ποτέ να ξέριες ποιός είναι αυτός που θέλει να πα΄ρει ένα παιδί!)
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-11, 22:17   #5
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
3) Βεβαίωση από οδοντίατρο ότι δεν αντιμετωπίζει κάποιο π΄ροβλημα
φωτοτυπίστε τη σελίδα από το βιβλιάριο υγείας του παιδιού και κρατήστε την πρωτότυπο γαι την α' δημοτικού

Παλιά 15-01-11, 08:11   #6
Ev

Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ismeni Εμφάνιση μηνυμάτων
φωτοτυπίστε τη σελίδα από το βιβλιάριο υγείας του παιδιού και κρατήστε την πρωτότυπο γαι την α' δημοτικού
αν την παω σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο....ισχυουν τα ιδια χαρτια και οι εγγραφες γινονται στις ιδιες ημερομηνιες?
Επισης τα ιδιωτικα νηπιαγωγεια ειναι ολα αναγνωρισμενα απο το κράτος...δηλαδη το ενδεικτικο το δεχονται στο δημοσιο δημοτικο ενω εχεις παει σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο?
Παλιά 15-01-11, 08:23   #7
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν την παω σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο....ισχυουν τα ιδια χαρτια και οι εγγραφες γινονται στις ιδιες ημερομηνιες?
Επισης τα ιδιωτικα νηπιαγωγεια ειναι ολα αναγνωρισμενα απο το κράτος...δηλαδη το ενδεικτικο το δεχονται στο δημοσιο δημοτικο ενω εχεις παει σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο?
εξαρταται απο το ιδιωτικό. εαν παραδειγμα είναι μεγαλο ιδιωτικό (δούκας, ζηριδης κλπ) ναι είναι αναγνωρισμένο. εαν είναι ιδιωτικός παιδικός σταθμός που εχει νηπιαγωγείο, πρεπει να το κοιταξεις.
καλο σιγουρα ειναι να πας νηπιαγωγειο εκει που θα παει δημοτικο. ωστε να ειανι με τα ιδια παιδιά-συμμαθητες.
ξερω...ειναι η ωρα (12.15 ή 3.45) σχολάσματος δυσκολη απο το δημόσιο νηπιαγωγείο. αλλα για το παιδί... πόσες αλλαγες να κανει;

Παλιά 15-01-11, 23:56   #8
Ev

Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βασικα αν το νηπιαγωγειο που υποπτευομαι οτι υπαγομαι ειναι αυτο που πηγαινα εγω...παναρχαιο και παμπαλαιο....δεν θα ηθελα να παει εκει!
Πως το κοιταω αν ειναι αναγνωρισμενο??Π.χ. η φωτεινη ηλιαχτιδα (δνε ξερω αν ειναι σωστο που ανεφερα συγκεκριμενο....απλα επειδη εχει συζητηθει στο φορουμ) ....το οποιο σκεφτομαι σοβαρα να τη παω και ειναι κοντα μας ...μηπως γνωριζετε αν ειναι εξουσιοδοτημενο και αναγνωρισμενο?
Παλιά 16-01-11, 09:21   #9
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή απλο...

Παράθεση:
βασικα αν το νηπιαγωγειο που υποπτευομαι οτι υπαγομαι ειναι αυτο που πηγαινα εγω...παναρχαιο και παμπαλαιο....δεν θα ηθελα να παει εκει!
Πως το κοιταω αν ειναι αναγνωρισμενο??Π.χ. η φωτεινη ηλιαχτιδα (δνε ξερω αν ειναι σωστο που ανεφερα συγκεκριμενο....απλα επειδη εχει συζητηθει στο φορουμ) ....το οποιο σκεφτομαι σοβαρα να τη παω και ειναι κοντα μας ...μηπως γνωριζετε αν ειναι εξουσιοδοτημενο και αναγνωρισμενο?
http://www.pasips.com/grindex.html
ισως εδω βρεις τα αναγνωριμένα νηπιαγωγεία.

http://www.ypepth.gr/el_ec_category298.htm
μπορέις να τηλεφωνήσεις στο υπουργείο παιδιείας ή να μπεις στο site του και να τα βρεις.

τηλεφώνησε στο δημόσιο νηπιαγωγείο, να ρωτήσεις αν ανοίκει η διεύθυνσή σου εκεί.

Παλιά 01-02-11, 13:17   #10
Ev

Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
1) 1-15 ιουνίου 2011
2) θα πας να ρωτήσεις στο κοντινότερο δημόσιο νηπιαγωγείο λέγοντας τη διεύθυνσή σου και θα σε καθοδηγήσουν εκείνοι. Εναλλακτικά ρώτησε καποια αλλη μαμα που μενετε στην ίδια πολυκατοικία. ο δήμος δινει τις πληροφορίς ή το site του δημου.
3) οχι δεν γνωρίζω

ελεος...πηγα να ρωτησω στο κοντινοτερο δημοσιο νηπιαγωγειο αν ανηκω εκει και μονο που δεν με πεταξαν εξω με τις κλωτσιες!!!!
Τι θελετε κυρια μου ....μου ειπαν....με εντονο τονο...οι εγγραφες γινονται τον Ιουνιο.....ελατε τοτε και οπου ανηκετε θα πατε!!! Αντε γεια ειπα κι εγω και δεν ασχοληθηκα!!!

ΕΛΕΟΣ!!! Σιγα μη παω το παιδι μου σε αυτη τη δασκαλα!!! Της λεω ενα τηλεφωνο μπορειτε να μου δωσετε για να ρωτησω....οχι δεν δινουμε τηλεφωνα παλι με εντονο τονο!!!!
Παλιά 01-02-11, 13:25   #11
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ελεος...πηγα να ρωτησω στο κοντινοτερο δημοσιο νηπιαγωγειο αν ανηκω εκει και μονο που δεν με πεταξαν εξω με τις κλωτσιες!!!!
Τι θελετε κυρια μου ....μου ειπαν....με εντονο τονο...οι εγγραφες γινονται τον Ιουνιο.....ελατε τοτε και οπου ανηκετε θα πατε!!! Αντε γεια ειπα κι εγω και δεν ασχοληθηκα!!!

ΕΛΕΟΣ!!! Σιγα μη παω το παιδι μου σε αυτη τη δασκαλα!!! Της λεω ενα τηλεφωνο μπορειτε να μου δωσετε για να ρωτησω....οχι δεν δινουμε τηλεφωνα παλι με εντονο τονο!!!!
μπορω να το ψαξω εγω, εαν θελεις. σε πιο δημο είσαι; στειλε μου πμ με τη διεύθυνσή σου.
κι εγω ετσι εψαχνα και βρηκα μεσα στο google το τηλέφωνο του κοντινότερου σχολειου, τηλεφώνησα και μου ειπανε.
εμενα βεβαια, ηταν πολυ εξυπηρετικές και ευγενικες.

Παλιά 01-02-11, 16:19   #12
Ev

Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μπορω να το ψαξω εγω, εαν θελεις. σε πιο δημο είσαι; στειλε μου πμ με τη διεύθυνσή σου.
κι εγω ετσι εψαχνα και βρηκα μεσα στο google το τηλέφωνο του κοντινότερου σχολειου, τηλεφώνησα και μου ειπανε.
εμενα βεβαια, ηταν πολυ εξυπηρετικές και ευγενικες.
ευχαριστω....βρηκα κατι τηλεφωνα....θα παρω αυριο να ρωτησω....... πολυ λυπαμαι ομως για ορισμενες συμπεριφορες που βγαζουν ατομα που εμεις εμπιστευομαστε τα παιδια μας!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-02-11, 15:31   #13
Ev

Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή φωτεινη ηλιαχτιδα νηπιαγωγειο

ξερει κανεις πληροφοριες για αυτο το νηπιαγωγειο? Παει κανεις εκει το παιδι του να μου πει προσωπικη εμπειρια και αν ειναι αναγνωρισμενο απο το κρατος γιατι δεν τοβλεπω στη λιστα?
Παρόλαυτα πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ναι με τη βεβαιωση πυο δινουν παει το παιδι μετα απο εκει δημοσιο δημοτικο κανονικα
Παλιά 04-05-11, 15:04   #14
Ev

Ev ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επαναφερω το θεμα και ζηταω γνωμες για το νηπειαγωγειο φωτεινης ηλιαχτιδας ....οχι το παιδικο σταθμο.....κι αν ειστε ευχαριστημενες......ειμαι στη τελικη ευθεια για να αποφασησω και θα ηθελα τη βοηθεια σας.........
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές