Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-02-11, 16:28   #521
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συνδιασμος και ολα γινονται, τα ακρα μην τα πιανουμε. Εκει καταληγω εγω.
Παλιά 11-02-11, 16:37   #522
Silia2002

Silia2002 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini Εμφάνιση μηνυμάτων
marcopolo δεν αντιλέγω σε καμία περίπτωση. Είναι μια μορφή θεραπείας που δεν ταιριάζει σε όλους και δεν εχω και σκοπό να πείσω κανέναν. Απλά δεν θέλω να γράφονται και πράγματα που αποπροσανατολίζουν από την αλήθεια λόγω κακεντρέχειας, προκατάληψης ή ελλιπούς ενημέρωσης.

δεν αναφέρομαι στα ποστς της Silia2002 σε καμία περίπτωση αλλά γενικότερα μιλάω. Σέβομαι απόλυτα την μαρτυρία της και στον συγκεκριμένο γιατρό δεν θα πήγαινα ούτε εγω
εγω πηγα γιατι με ειχε πρηξει αυτη η συγγενεις μου... η αληθεια ειναι οτι εγω ειμαι δυσπιστη απεναντι σε εναλλακτικες θεραπειες, και θα τις εμπιστευομουνα μονο για κατι πιο απλο πχ δερματικα,καμια αλλεργια την ανοιξη κλπ
και για αυτο που ανεφερες για τα δανεικα ωαρια...σε αυτα συνηθως καταφευγουν οι πιο μεγαλης ηλικιας γυναικες...αντικειμενικα ,αυτες δεν εχουν το χρονικο περιθωριο να "το παλεψουν"με εναλλακτικες θεραπειες...και ειναι γεγονος οτι τοσα ζευγαρια που μεχρι πριν 30 χρονια θα ηταν "ατεκνα" εξαιτιας των "ορμονων και των κερατων"εγιναν γονεις ο,τι και λεμε...
Ο χρήστης Silia2002 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 11-02-11, 18:56   #523
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA Εμφάνιση μηνυμάτων
M'αυτή τη λογική ούτε η αναφορά στο τι έπαθε η κόρη του αφεντικού μια κοπέλας είχε νόημα, αλλά δεν είδα να αντιδράτε έτσι...
ela re dalia pes.........
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑΛ 2 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 11-02-11, 19:01   #524
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
.απλά όπου θεωρούν περιττά τα συμβατικά σου λένε όχι μην τα πάρεις, σε καμία όμως περίπτωση σε κάτι σοβαρό.
otan i omiopathitiki den dinoun farmaka simbatika ontos den xriazonte
omos ite fas ta omiopathitika pou sou dosoun ite oxi, kala tha ginis.....

opote tzampa ta pernis

toso apla
Παλιά 11-02-11, 19:05   #525
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MarcoPolo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα μια ελπιδα μηπως λειτουργουσε και μου εδινε μια εναλλακτικη λυση για να βγω απο τα βαρια φαρμακα αλλα δεν ημουν σπο την αρχη πεπεισμενη απλα δεχτηκα να μπω σε μια δοκιμη μιας και ακουσα τοσα πολλα.
auto fobame otan leo ''pernoyn kosmo sto lemo tous''....

diavazei o kosmos kai pisteyei oti tha gini kala.....

marco polo den katalabeno pos meta apo oti perases den brizis ti omiopathitiki.....
Παλιά 11-02-11, 19:09   #526
bebbakos

Περιοχή: Athens
bebbakos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑΛ 2 Εμφάνιση μηνυμάτων

marco polo den katalabeno pos meta apo oti perases den brizis ti omiopathitiki.....
ίσως γιατί δεν είναι όλοι σαν κι εσένα ??????????????
Λέω μήπως !!!!!
Ο χρήστης bebbakos δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 11-02-11, 20:58   #527
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γενικα σιχαινομαι τα ακρα γιαυτο το τονισα πριν. Στις κυστες που με βασανιζαν εκανε δουλεια, στο πιο σοβαρο προβλημα οχι. Αρα αυτο σημαινει οτι η ομοιοπαθητικη δεν ειναι για πασα νοσο και πασα......

Ο καθενας μεχρι εκει που μπορει, και την κλασσικη ιατρικη καποιες φορες δεν μπορει να την αντικαταστησει τιποτα. Αυτη ειναι η γνωμη μου αλλα σεβομαι οτι καποιους ανθρωπους τους βοηθησε σε ισως λιγοτερα σημαντικα θεματα υγειας. Αναλογα με το τι κουβαλαει ο καθενας πορευεται.
Παλιά 11-02-11, 21:04   #528
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενας απο τους λογους που δεν βριζω την ομοιοπαθητικη αλλα ουτε και την στηριζω ειναι γιατι τοτε θα επρεπε να βρισω και αρκετους κλασσικους γιατρους που μου εχουν κανει κακο στο παρελθον. Δεν υπαρχει αλαθητος σε κανεναν απο τους δυο κλαδους απλα τον δευτερο κλαδο της κλασσικης ιατρικης δυστυχως για μενα δεν μπορω να τον αποχωριστω γιατι τον εχω αναγκη.
Παλιά 11-02-11, 21:54   #529
mousmoulitsa

Το avatar του χρήστη mousmoulitsa

mousmoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γενικα σιχαινομαι τα ακρα γιαυτο το τονισα πριν. Στις κυστες που με βασανιζαν εκανε δουλεια, στο πιο σοβαρο προβλημα οχι. Αρα αυτο σημαινει οτι η ομοιοπαθητικη δεν ειναι για πασα νοσο και πασα......

Ο καθενας μεχρι εκει που μπορει, και την κλασσικη ιατρικη καποιες φορες δεν μπορει να την αντικαταστησει τιποτα. Αυτη ειναι η γνωμη μου αλλα σεβομαι οτι καποιους ανθρωπους τους βοηθησε σε ισως λιγοτερα σημαντικα θεματα υγειας. Αναλογα με το τι κουβαλαει ο καθενας πορευεται.
Εχω διαβάσει πολλές τοποθετησεις σου σε θέματα και πάντα με εκπλησει το εξαιρετικό ήθος σου και η ευγενια του λόγου σου. Σχεδόν πάντα συμφωνω απόλυτα μαζι σου,αλλα ακομα και αν καποιος διαφωνει δεν νομιζω οτι μπορει ευκολα να σε αντικρουσει.
Να χαιρεσαι το παιδακι σου και να εισαι παντα καλα.

Σορρυ για το εκτος θεματος παντα εχανα την ευκαιρια να το πω .
Ο χρήστης mousmoulitsa δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 11-02-11, 22:08   #530
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω γλυκο μου μουσμουλο αλλα με κανεις και κοκκινιζω!!!!! Ετσι εριξα και τον αντρα μου χα!!!χα!!! Δεν ειχε επιχειρηματα για να μην με παντρευτει!!!!!!!

Και εσυ να χαιρεσαι την οικογενεια σου και να εισαι παντα γερη!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 14-02-11, 14:01   #531
mesastoura

Περιοχή: metamorphosis attica
mesastoura ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to mesastoura
Προεπιλογή

Παράθεση:
...
omos ite fas ta omiopathitika pou sou dosoun ite oxi, kala tha ginis.....
...
H διαμάχη ανάμεσα στους ομοιοπαθητικούς και τους συμβατικούς γιατρούς, κάπου στην μέση.

Από το ίδιο λινκ παραθέτω διορθωτικά σε προηγούμενα που γράφτηκαν:
Παράθεση:
4. Ότι τα συμπτώματα της νόσου, κατά τη διάρκεια της διαδικασίας της θεραπείας, εξαφανίζονται με την αντίστροφη φορά της εμφάνισής τους.
Όχι δηλαδή πως ο οργανισμός αφήνει το σημαντικότερο για το τέλος.
Παλιά 14-02-11, 14:25   #532
Dawn

Το avatar του χρήστη Dawn

Περιοχή: Μακεδονία
Dawn χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κατέφυγα στην ομοιοπαθητική όταν η συμβατική ιατρική δεν είχε πλέον κάτι άλλο να μου προσφέρει γιατί δεν αντιμετώπιζε το πρόβλημα μου.

Για την ιστορία οι ωοθήκες μου δημιουργούσαν συνεχώς κύστες. Η λύση ήταν διακοπή περιόδου για 3-6 μήνες (το έκανα 3 φορές και κόντεψα να πάρω τα βουνά από τις παρενέργειες), ή συνεχώς αντισυλληπτικά. Μόλις τα έκοβα τσουπ κατευθείαν εμφανίζονταν άλλη. Και οι δυο τρόποι αντιμετώπισης με εμπόδιζαν να κάνω αυτό που ήθελα δηλαδή ένα παιδί. Από τα τόσα φάρμακα, τις διακοπές περιόδου, και τις εγχειρήσεις που φυσικά δεν κατάφερα να αποφύγω είχα μπει σε προκλημακτηριακή φάση.

Αφού λοιπόν η συμβατική ιατρική σήκωσε τα χέρια ψηλά και εγώ δεν ήθελα να τα σηκώσω στράφηκα στην εναλλακτική. Μάλιστα στο πρώτο ραντεβού σκεφτόμουν ότι πεταμένα λεφτά είναι αλλά τόσα χρόνια έχω πετάξει τόσα λεφτά, ας πετάξω λίγα ακόμη.

Τελικά κατάφερα να καταπολεμήσω μόνο με την ομοιοπαθητική μια τεράστια κύστη που εμφανίστηκε πάλι μόλις έκοψα τα αντισυλληπτικά και από εκεί και πέρα για 8 μήνες να μην κάνω καμιά καινούρια. Στο διάστημα αυτό καταφεραμε και βρήκαμε 3 ωάρια, από τα οποία το ένα έγινε (μέσω εξωσωματικής) το παιδάκι που κουβαλάω.

Άρα ας έχουμε το μυαλό και τα μάτια μας ανοιχτά.

Ο χρήστης Dawn δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 23-02-11, 10:39   #533
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ποστάρω απόσπασμα από ένα άρθρο του παιδιάτρου Στέλιου Παπαβέντζη για τις επιπτώσεις της ομοιοθεραπευτικής στα παιδιά και τους γονείς:

Διακρίνω τέσσερις πολύ βλαπτικές επιδράσεις της ομοιοπαθητικής:

1. Επιτίθεται ενάντια σε επιστημονικά τεκμηριωμένες θεραπείες της κλασσικής ιατρικής, όπως είναι η σωστή χρήση εμβολίων και αντιβιοτικών, ισοπεδώνοντας επιστημονικές προσπάθειες και τρομοκρατώντας τους γονείς.

2. Απομακρύνει τις οικογένειες που πιστεύουν σε αυτήν από την παιδιατρική φροντίδα. Πολλοί γονείς αποξενώνονται τελείως από την κλασσική παιδιατρική και τα παιδιά τους παύουν να παρακολουθούνται από παιδίατρο.

3. «Νοσοποιεί» το φυσιολογικό. Σχεδόν κάθε ανθρώπινη κατάσταση μπορεί να είναι νόσος που χρήσει θεραπείας με φάρμακο. Αντίθετα, η τεκμηριωμένη επιστήμη καθησυχάζει τους γονείς για το 90% των προβλημάτων υγείας σε πρωτοβάθμιο επίπεδο, τα οποία λύνονται χωρίς φάρμακα, με οδηγίες και συμβουλευτική, αποτελούν παραλλαγές του φυσιολογικού και περνούν από μόνα τους.

4. Αποενοχοποιεί την έννοια του φαρμάκου. Στην κλασσική ιατρική δεν υπάρχει φάρμακο που να μην έχει παρενέργεια, που να μην είναι δηλητήριο. Οι ομοιοπαθητικοί υποστηρίζουν ότι δίνουν ουσίες με επιθυμητές ενέργειες αλλά χωρίς καμία παρενέργεια. Αυτό στα μάτια των γονιών νομιμοποιεί τη χρήση των φαρμάκων «ελεύθερα», χωρίς δεύτερη σκέψη για υπέρ και κατά, για αρνητικές συνέπειες από τη χρήση και την κατάχρησή τους.

όλο το άρθρο βρίσκεται εδώ (και σκιαγραφεί τέλεια το στυλάκι της ομοιοπαθητικής μητέρας):
http://www.ygeia-blog.gr/somatikh-yg...pathitikh.html
Παλιά 23-02-11, 11:10   #534
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
3. «Νοσοποιεί» το φυσιολογικό. Σχεδόν κάθε ανθρώπινη κατάσταση μπορεί να είναι νόσος που χρήσει θεραπείας με φάρμακο. Αντίθετα, η τεκμηριωμένη επιστήμη καθησυχάζει τους γονείς για το 90% των προβλημάτων υγείας σε πρωτοβάθμιο επίπεδο, τα οποία λύνονται χωρίς φάρμακα, με οδηγίες και συμβουλευτική, αποτελούν παραλλαγές του φυσιολογικού και περνούν από μόνα τους.
Πόσες φορές το έχω πει το παραπάνω εδώ μέσα
Παλιά 23-02-11, 11:19   #535
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DALIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσες φορές το έχω πει το παραπάνω εδώ μέσα
όταν τα λέμε μείς κατηγορούμαστε ως αναρμόδιοι και πως θα έπρεπε να φοβόμαστε μυνήσεις....
Παλιά 23-02-11, 11:56   #536
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η ομοιοθεραπευτική αποτελεί κύνδινο για την υγεία γιατί παραμυθιάζει τους γονείς λέγοντας ότι θεραπεύει:

ουρολοιμώξεις....
πυελονεφρίτιδες...
μινιγγίτιδες....
άσθμα....

είναι φανερό ότι αν για τις πολύ σοβαρές παθήσεις που προαναφέρθηκαν χρειάζονται επιθετικές θεραπείες κλασσικής ιατρικής...
αν τα παιδιά για τόσο σοβαρές παθήσεις πάρουν ομοιοθεραπευτικά, αφήνονται ουσιαστικά χωρίς θεραπεία...
τα επακόλουθα είναι γνωστά: ανεπάρκειες οργάνων, νευρολογικά προβλήματα και φυσικά θάνατος....
πηγή:
http://www.integrativemedicine.gr/in...d=34&Itemid=50

ξέρω ότι οι υποστηριχτες τις ομοιοθεραπευτικής θα σπέσουν να καθησυχάσουν λέγοντας πως το σάιτ δεν είναι επίσημο ομοιοθεραπευτικό και πως κυκλοφορούν τσαρλατάνοι και στο χώρο τους και άλλα πολλά...
αλλά.... υπάρχει ένα μεγάλο αλλά: η πλύση εγκεφάλου που οι ομοιοπαθητικοί γονείς έχουν υποστεί τους αφερεί σταδιακά την ικανότητα κρίσης....

αρχικά αμφισβητούν τις θεραπείες για απλές ιωσούλες, μετά για ποιο σύνθετες (πχ ωτίτιδες), σειρά έχει η αμφισβήτηση των υποτιθέμενων ''επικύνδινων'' εμβολίων, ακολουθούν οι αλλεργίες και το άσθμα
και η κρίση ολο και χολένεται και το φίλτρο τους καταστρέφεται και ακόμα και όταν εμφανίζόνται μικροεπιπλοκές από τις προαναφερόμενες καταστάσεις αυτοί εκει: ΟΜΟΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ....
και μετά; μετά ξυπνούν με ένα πλατύ χαμόγελο ατρόμητοι και χαρούμενοι γιατί: ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ, όποιο πρόβλημα και αν εμφανιστεί (ασήμαντο μέτριο δύσκολο) θα το αντιμετωπίσουν '' από τη ρίζα ''...
Παλιά 23-02-11, 12:20   #537
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
όταν τα λέμε μείς κατηγορούμαστε ως αναρμόδιοι και πως θα έπρεπε να φοβόμαστε μυνήσεις....
Kαλά μη δίνεις σημασία ( ξέρω δύσκολο εγώ πέρασε αρκετός καιρός εδώ μέσα & αρκετές κάρτες μέχρι να το εφαρμόσω )...
ξέχασες επίσης ότι θα κατηγορηθείς για ελειπή μόρφωση, χαμηλό επίπεδο, αφού κάνεις το τραγικό λάθος και εμπιστεύεσαι γιατρούς...άσε μαριαλ γνωστά και χιλιοειπωμένα..
Το χειρότερο είναι οι παρωπίδες που υπάρχουν σε παρόμοια θέματα και ο δογματισμός ( πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει ).
Φυσικά τα επιχειρήματα πάντα ίδια και πανομοιότυπα, σαν παπαγαλία ένα πράγμα...

Να έβλεπες παλιότερα κοπέλα μέλος του φόρουμ συγκλονισμένη να λέει ότι ανεμβολίαστο παιδάκι πέθανε στα χέρια της από ανεμοβλογιά. τι της έσουραν.

υ.γ. από το φόρουμ θεωρώ ότι μόνο η yogioni ναι μεν αλλά δεν φοράει τις παρωπίδες

Παλιά 23-02-11, 15:51   #538
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ποστάρω απόσπασμα από ένα άρθρο του παιδιάτρου Στέλιου Παπαβέντζη για τις επιπτώσεις της ομοιοθεραπευτικής στα παιδιά και τους γονείς:

Διακρίνω τέσσερις πολύ βλαπτικές επιδράσεις της ομοιοπαθητικής:

1. Επιτίθεται ενάντια σε επιστημονικά τεκμηριωμένες θεραπείες της κλασσικής ιατρικής, όπως είναι η σωστή χρήση εμβολίων και αντιβιοτικών, ισοπεδώνοντας επιστημονικές προσπάθειες και τρομοκρατώντας τους γονείς.

2. Απομακρύνει τις οικογένειες που πιστεύουν σε αυτήν από την παιδιατρική φροντίδα. Πολλοί γονείς αποξενώνονται τελείως από την κλασσική παιδιατρική και τα παιδιά τους παύουν να παρακολουθούνται από παιδίατρο.

4. Αποενοχοποιεί την έννοια του φαρμάκου. Στην κλασσική ιατρική δεν υπάρχει φάρμακο που να μην έχει παρενέργεια, που να μην είναι δηλητήριο. Οι ομοιοπαθητικοί υποστηρίζουν ότι δίνουν ουσίες με επιθυμητές ενέργειες αλλά χωρίς καμία παρενέργεια. Αυτό στα μάτια των γονιών νομιμοποιεί τη χρήση των φαρμάκων «ελεύθερα», χωρίς δεύτερη σκέψη για υπέρ και κατά, για αρνητικές συνέπειες από τη χρήση και την κατάχρησή τους.

όλο το άρθρο βρίσκεται εδώ (και σκιαγραφεί τέλεια το στυλάκι της ομοιοπαθητικής μητέρας):
http://www.ygeia-blog.gr/somatikh-yg...pathitikh.html
Κοριτσάκι μου γλυκό το απόσπασμα από την συνέντευξη αυτή του Παπαβέντζη το πόσταρε και ο mesastoura αν πρόσεξες καλά...οπότε το θέμα με εμάς που κάνουμε ομοιοπαθητική είναι ότι δεχόμαστε και τις δύο πλευρές απλά κλίνουμε στη μία που θεωρούμε πιο σωστή. Εαν πρόσεξες τα γραφόμενα μου και στα παρόμοια ποστς το παιδάκι μου που έπαθε οστρακιά σαφώς και πήρε αντιβίωση 10 ημέρες...παράλληλα με την ομοιοπαθητική αγωγή. ΦΥΣΙΚΑ και ο ομοιοπαθητικός γιατρός θα σου πει να πάρεις συμβατικά φάρμακα απλά η διαφορά με έναν αλλοπαθητικό είναι ότι όταν δεν είναι πραγματικά απαραίτητο και ο οργανισμός μπορεί να ιαθεί μόνο με το ομοιοπαθητικό φάρμακο τότε να μην πάρει χημικό. Το ότι εσύ και πολλοί άλλοι δεν πιστεύουν στο ομοιοπαθητικό φάρμακο είναι σαφώς δικαίωμα σας αλλά δεν μπορείτε με άσχημες εκφράσεις να ακυρώνετε εμάς τους υπολοίπους καθώς και τους ίδιους τους ιατρούς που όπως έχουμε επανειλημμένως πει τελειώνουν τις ΙΔΙΕΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ σχολές, ανήκουν στους ίδιους ιατρικούς συλλόγους και εργάζονται σε ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ.

Δεν νομίζω ότι κανένας ομοιοπαθητικός τρομοκρατεί τους γονείς με τα εμβόλια κλτ....απλά σου λένε ξέρεις κάτι συμβαίνει αυτό και αυτό και πρέπεις πρέπει σαν γονιός να ενημερωθείς και να πράξεις όπως νομίζεις. Τουναντίον οι αλλοπαθητικοί γιατροί τρομοκρατούν τον κόσμο πως αν δεν εμβολιαστεί θα πέσει τύφος και θα εξαφανιστεί το ανθρώπινο γένος....Σε εμάς που είπαμε στον ομοιοπαθητικό γιατρό ότι θα κάνουμε κάποια εμβόλια ενω εκείνος μας είπε ότι αυτός ειναι κατά μας είπε οκ...ενω αντίστοιχα η παιδίατρος στην αρχή έπεσε να μας φάει! Είναι και το πως σε αντιμετωπίζουν οι μεν και οι δε....anyway...
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 23-02-11, 15:55   #539
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Διάβασε εδώ π.χ για την ωτίτιδα που λες...όπως βλέπεις οι περισσότεροι παιδίατροι χορηγούν αντιβιοτικά ενω δεν πρέπει....μην κακολογείς λοιπόν τον ομοιοπαθητικό που πιθανόν θα σου πει ότι δεν είναι αναγκαίο να πάρεις αντιβίωση για αυτό...
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1000
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 23-02-11, 16:29   #540
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Διάβασε εδώ π.χ για την ωτίτιδα που λες...όπως βλέπεις οι περισσότεροι παιδίατροι χορηγούν αντιβιοτικά ενω δεν πρέπει....μην κακολογείς λοιπόν τον ομοιοπαθητικό που πιθανόν θα σου πει ότι δεν είναι αναγκαίο να πάρεις αντιβίωση για αυτό...
έλα ρε γιογκινι τώρα στην ωτίτιδα κόλησες;

άλλωστε και εγώ είπα πως η απλη εκκριτική ωτίτιδα δεν χρειάζεται αντιβίωση παρά μόνο η πυώδεις
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-02-11, 16:43   #541
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

διαβάστε το άρθρο λέει όλα τα κακώς κείμενα της ομοιοπαθητικής εξαιρετικά όμορφα βιβλιογραφημένα:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%...B9%CE%BA%CE%AE

μεταφέρω αποσπασμα:

''H κριτική της κλασικής ιατρικής απέναντι στην ομοιοπαθητική υπήρξε σταθερή και σκληρή. Εστιάζει εν γένει στο γεγονός πως καμία από τις βασικές αρχές της δεν αποτελεί έναν αυστηρό επιστημονικό νόμο, ικανό να ελεγχθεί στα πλαίσια της επιστημονικής μεθοδολογίας που υπακούουν η κλασική ιατρική και άλλες επιστήμες ή στην απουσία ενός καλά ορισμένου μηχανισμού που να εξηγεί τη θεραπευτική δύναμη που της αναγνωρίζουν οι υποστηρικτές της. Επιπλέον, οι αρχές της δεν εμφανίζουν λογική συνάφεια μεταξύ τους. Για αυτούς τους λόγους, η ομοιοπαθητική χαρακτηρίζεται ενίοτε ως ψευδοεπιστήμη ή «παθολογική επιστήμη» ''
Παλιά 23-02-11, 16:47   #542
UFO

Το avatar του χρήστη UFO

UFO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΜΑΡΙΑΛ 2

δοκίμασες ποτέ τα ανθοϊαματα !????
μα την παναγία κανουν καλο
ο Dr Edward Bach ελεγε για να θεραπεύσεις μια ασθένειά πρέπει να θεραπεύεσεις το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ (που σε κυριεύει ) που την προκαλει !

εγω ακόμα την παλεύω
εσυ ;
Παλιά 23-02-11, 19:00   #543
Mara-76

Το avatar του χρήστη Mara-76

Περιοχή: Athina
Mara-76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kai giati να μην βρίσκεται η αλήθεια κάπουθ στη μεση? πχ για την αυπνια μου δεν πήρα ποτέ χαπες.. την αντιμετώπισα με βαλεριάνα και ενα ομοιπαθητικο με αλοεβερα κατι (οι γνωστριες διορθώστε με) οταν εχω πονοκεφαλο το αντιμετωπίζω με ανθοιαματα.. το ίδιο και τα νευρα μου...αλλά αν πάθω καρκίνο πχ.. ε οκ..δεν 8α παω να μασουλήσω αλόες....κατι συνδιαστικό δεν παιζει? η δεν κάνει να παιζει και το ενα αποκλειει το άλλο?
Παλιά 23-02-11, 19:16   #544
TARA

Περιοχή: Αθηνα
TARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mara-76 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι συνδιαστικό δεν παιζει? η δεν κάνει να παιζει και το ενα αποκλειει το άλλο?
Σαφως και δεν αποκλειει το ενα το αλλο. Μπορεις καλλιστα να κανεις συνδιαστικη θεραπεια σε καποιες περιπτωσεις.

Ο χρήστης TARA δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 23-02-11, 21:17   #545
ΜΑΡΙΑΛ 2
Μή ενεργός λογαριασμός

ΜΑΡΙΑΛ 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ντοκυμαντερ για την απάτη των ομοιοθεραπευτικών:
(το έκλεψα από άλλο τόπικ)
http://www.youtube.com/watch?v=kFKojcTknbU
http://www.youtube.com/watch?v=QIr3Lo9zlLs
Παλιά 23-02-11, 22:29   #546
mesastoura

Προεπιλογή

Γράψτο με μεγαλύτερα γράμματα, ίσως έτσι μας αλλάξεις τα "στραβά" μυαλά μας
Παλιά 24-02-11, 02:29   #547
eleanax

Το avatar του χρήστη eleanax

Περιοχή: Αθήνα
eleanax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mara-76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kai giati να μην βρίσκεται η αλήθεια κάπουθ στη μεση? πχ για την αυπνια μου δεν πήρα ποτέ χαπες.. την αντιμετώπισα με βαλεριάνα και ενα ομοιπαθητικο με αλοεβερα κατι (οι γνωστριες διορθώστε με) οταν εχω πονοκεφαλο το αντιμετωπίζω με ανθοιαματα.. το ίδιο και τα νευρα μου...αλλά αν πάθω καρκίνο πχ.. ε οκ..δεν 8α παω να μασουλήσω αλόες....κατι συνδιαστικό δεν παιζει? η δεν κάνει να παιζει και το ενα αποκλειει το άλλο?
άσχετο, τι είναι τα ανθοιάματα?
όντως βοηθούν στον πονοκέφαλο? απλό ή ημικρανία?
εγώ πλέον σταμάτησα να χαπακώνομαι, ότι και να κάνω η ημικρανία ακάθεκτη, αν δεν κάνει τον κύκλο της, παίρνω κανένα depon ή panadol πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, κάτι λέμε για placebo, έτσι κι εγώ
Παλιά 24-02-11, 02:33   #548
eleanax

eleanax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

είναι μία τοποθέτηση που την επικροτώ και συμφωνεί με τα δικά μου πιστεύω γιατί ακριβώς κι εγώ δεν είμαι των άκρων, ανοικτή να ακούσω απλά μου βγαίνει ο αντιρρησίας όταν οσμίζομαι φανατισμένες θέσεις και απόψεις, του στυλ αυτό είναι το καλύτερο, όλα τα άλλα είναι για τα σκουπίδια, από όλες τις πλευρές
Παλιά 24-02-11, 02:34   #549
eleanax

eleanax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soevan07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε συ eleanax
δεν κάνουμε άλλο απο το να λέμε τα ίδια και τα ίδια!!!

Δεν καταλαβαίνω τι "σοβαρότητα" πρέπει να έχουν οι απαντήσεις που περιμένεις!!

Και το επίσημο site της ομοιοπαθητικής έχει σοβαρές
απαντήσεις
αλλά επειδή είναι γραμμένες με απλοικό-καθημερινό τρόπο (για να τον καταλαβαίνουν όλοι)
δεν σου αρέσουν.....

Aντε λοιπόν να απαντήσω πάλι:

Γιατί θα πρέπει να διαλέξω μεταξύ της ομοιπαθητικής ή της συμβατικής ιατρικής??

O συνδυασμός και των δύο είναι ο καλύτερος.
Ξεκινάς με ομοιοπαθητικό για ενίσχυση άμυνας οργανισμού και εαν η κατάσταση δεν διορθώνεται
είτε απο λαμθασμένη επιλογή ομοιοπαθητικού φαρμάκου
είτε απο πολύ προχωρημένη κατάσταση καταφεύγεις στην κλασσική ιατρική.

Επειδή ξέρω πως είναι να αρρωσταίνει συνέχεια ένα μωρό, να δίνεις συνέχεια αντιβιώσεις και να λες δεν αντέχω άλλα φάρμακα, ρωτάω: Δεν γίνεται για τα απλά (γρίπη, βήχα, μυξούλες, αμυγδαλές κτλ) να παίρνουμε κάποια σκευάσματα της ομοιοπαθητικής, και για τα πιο σοβαρά ή αν αυτά δεν μπορούν να λυθούν με ομοιοπαθητικά, να καταφεύγουμε στα σύγχρονα φάρμακα?

Ακριβώς.

Το λέω από προσωπική εμπειρία γιατί η παιδίατρος μας (της κλασσικης ιατρικης) για τα απλά πάντα δίνει ορό, χαμομηλάκι, μέχρι και εχινάκεια τελευταία αλλά για κάτι πιο σοβαρό θα δώσει αντιβίωση και κορτιζόνη φυσικά.
Τι διαφορετικό κάνει λοιπόν από έναν ομοιοπαθητικό?

Αντι για εχινάκεια και χαμομηλάκι
σου δίνει ομοιοπαθητικό το οποίο είναι και αυτό φυσικό
αλλά πολύ πιο δραστικό απο το χαμομηλάκι!

Και αυτός αν δει ότι μια ασθένεια δεν περνάει με τα αθώα και φυσικά φάρμακα που χορηγεί
δεν θα συστήσει ένα πιο ισχυρό φάρμακο?

Εαν είναι σωστός γιατρός (ο ομοιοπαθητικός) ΝΑΙ!!
thank yoυ για την απάντηση, η συγκεκριμένη υπήρξε άκρως κατατοπιστική
Παλιά 24-02-11, 08:56   #550
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleanax Εμφάνιση μηνυμάτων
thank yoυ για την απάντηση, η συγκεκριμένη υπήρξε άκρως κατατοπιστική
Χαίρομαι που σε κατατόπισα.
Η επιλογή είναι δική σου!
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 24-02-11, 10:08   #551
natty26

Περιοχή: Χαλάνδρι
natty26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aria146. Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΑΡΙΑΛ 2

δοκίμασες ποτέ τα ανθοϊαματα !????
μα την παναγία κανουν καλο
ο Dr Edward Bach ελεγε για να θεραπεύσεις μια ασθένειά πρέπει να θεραπεύεσεις το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ (που σε κυριεύει ) που την προκαλει !

εγω ακόμα την παλεύω
εσυ ;
rescue power!! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!
like!like! ARIA !
Ο χρήστης natty26 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 24-02-11, 12:09   #552
natty26

Περιοχή: Χαλάνδρι
natty26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleanax Εμφάνιση μηνυμάτων
άσχετο, τι είναι τα ανθοιάματα?
όντως βοηθούν στον πονοκέφαλο? απλό ή ημικρανία?
εγώ πλέον σταμάτησα να χαπακώνομαι, ότι και να κάνω η ημικρανία ακάθεκτη, αν δεν κάνει τον κύκλο της, παίρνω κανένα depon ή panadol πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, κάτι λέμε για placebo, έτσι κι εγώ
Τα ανθοϊάματα Μπαχ (Bach Flower Remedies) είναι μιαεναλλακτική μέθοδος θεραπείας, την οποία ανακάλυψε ο Άγγλος γιατρός Έντουαρντ Μπαχ, στις αρχές του 20ου αιώνα. Παρασκευάζονται από 38 διαφορετικά λουλούδια της Αγγλίας και είναι τελείως ακίνδυνα, χωρίς καμία παρενέργεια ή αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα ή ουσίες.Έτσι μπορεί να τα πάρει καθένας (ακόμα και μωρά και ζώα), αρκεί να βρει ποια από τα 38 ταιριάζουν στην δική του περίπτωση.
Τα ιάματα Μπαχ ανήκουν στις ενεργειακές θεραπείες. Σύμφωνα με τους θεραπευτές και όσους τα χρησιμοποιούν, θεραπεύουν το νοητικό και συναισθηματικό μέρος του ατόμου και γι'αυτό κατόπιν μπορούν να θεραπεύσουν και το φυσικό σώμα, αφού οι αιτίες των περισσότερων ασθενειών βρίσκονται σ' εκείνα τα επίπεδα.
Ο χρήστης natty26 δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-02-11, 09:30   #553
mesastoura

Προεπιλογή

Παράθεση:
διαβάστε το άρθρο λέει όλα τα κακώς κείμενα της ομοιοπαθητικής εξαιρετικά όμορφα βιβλιογραφημένα:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%...B9%CE%BA%CE%AE

μεταφέρω αποσπασμα:

''H κριτική της κλασικής ιατρικής απέναντι στην ομοιοπαθητική υπήρξε σταθερή και σκληρή. Εστιάζει εν γένει στο γεγονός πως καμία από τις βασικές αρχές της δεν αποτελεί έναν αυστηρό επιστημονικό νόμο, ικανό να ελεγχθεί στα πλαίσια της επιστημονικής μεθοδολογίας που υπακούουν η κλασική ιατρική και άλλες επιστήμες ή στην απουσία ενός καλά ορισμένου μηχανισμού που να εξηγεί τη θεραπευτική δύναμη που της αναγνωρίζουν οι υποστηρικτές της. Επιπλέον, οι αρχές της δεν εμφανίζουν λογική συνάφεια μεταξύ τους. Για αυτούς τους λόγους, η ομοιοπαθητική χαρακτηρίζεται ενίοτε ως ψευδοεπιστήμη ή «παθολογική επιστήμη» ''
Για να μην αφήνουμε εκκρεμότητες, σαν απάντηση στο παραπάνω παραθέτω το εξής http://www.whale.to/a/wikipedia.html

Πολλά μπορείτε επίσης να διαβάσετε εδώ από τον μετρημένο Γ. Βυθούλκα (βραβεύτηκε, τυχαίο; ) από τα οποία το πρώτο λινκ σε άρθρο του 1995 μας βοηθάει να κατανοήσουμε γιατί υπάρχουν πολλές αντιδράσεις σαν τις δικές σου στην ομοιοπαθητική.
Παλιά 28-02-11, 09:40   #554
mariazil

Το avatar του χρήστη mariazil

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
mariazil χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χτες το βράδυ είδα σε επανάληψη στη ΝΕΤ αυτή την εκπομπή!
http://www.koutipandoras.gr/?p=4147
Δείτε προσεκτικά κι ύστερα συζητάμε για τα placebo και τις έρευνες κλπ, κλπ. Σημειωτέον, οι γιατροί που εμφανίζονται είναι όλοι γιατροί της κλασικής ιατρικής και όχι όποιοι κι όποιοι!
Να προλάβω επίσης όποιον θεωρήσει off topic το γεγονός ότι η εκπομπή ασχολείται με τα φάρμακα και όχι την επιστημονικότητα της κλασικής ιατρικής, λέγοντας ότι κατά τη γνώμη μου η επιστημονικότητα πλήττεται εξαιρετικά σοβαρά όταν η έρευνα και η βιβλιογραφία "πουλιούνται κι αγοράζονται"...
Ο χρήστης mariazil δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-03-11, 16:45   #555
BOBOLINOS

Το avatar του χρήστη BOBOLINOS

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
BOBOLINOS ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to BOBOLINOS
Προεπιλογή προς πάσα δύσπιστο και αντιρρησία.....

Σας παραθέτω αυτό το ποστ για τον κάθε δύσπιστο(το δανείστηκα από το άλλο τόπικ):

*_ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:_*

Παρακαλώ όλες τις μαμάδες και τους μπαμπάδες
που διαβάζουν αυτή την στιγμή αυτό το τόπικ

να μαζέψουν όλες τις AUGMENTIN αντιβιώσεις
που τυχόν έχουν στο σπίτι τους και να μου τις φέρουν!!

Δεκτές και άλλες αντιβιώσεις (Αmoxil, Klaricid, Ceclor)

ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!

Τις έχω ΑΜΕΣΑ-ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ ΑΝΑΓΚΗ......
.............................
......................
................
.............
.........
......
...

......πρέπει ΝΑ ΛΟΥΣΩ ΤΟΝ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ........
..............ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΩΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ !!!!!!!

(για να μην πω και τίποτα χειρότερο και φάω κάρτα!!!!!)

Σήμερα πήγαμε στην καινούργια μας παιδίατρο (και ομοιοπαθητικό)
η οποία κοίταξε εξονυχιστικά τα αυτάκια της μικρής

τα οποία όχι μόνο δεν έπαθαν ρίξη τυμπάνου
(όπως μας τρομοκρατούσε ο συμβατικός παιδίατρος οτι θα παθαίναμε
εαν δεν πάρουμε την αντιβίωση)

αλλά δεν είχε καμία μα καμία ένδειξη ωτίτιδας!!!!

*ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ *
*ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΨΟΥΛΑ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΥ!!!!!!*

Τέλος!!!!

Εγώ πλέον δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ
ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ για την ομοιοπαθητική!

Και ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΙΩΝΩ που τόσο καιρό
δίσταζα και καθυστερούσα να την αρχίσω
και έφαγε το καημένο το παιδί ΑΣΚΟΠΑ και ΑΔΙΚΑ τόσες αντιβιώσεις!!!

Τέλοσπάντων...

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!!
http://www.parents.gr/forum/showthre...7&goto=newpost
Ο χρήστης BOBOLINOS δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-03-11, 18:07   #556
marandnik

Το avatar του χρήστη marandnik

marandnik χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BOBOLINOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας παραθέτω αυτό το ποστ για τον κάθε δύσπιστο(το δανείστηκα από το άλλο τόπικ)
Bobolinos, το διάβασα επ' ευκαιρία το τόπικ στο οποίο αναφέρεσαι... Τις τελευταίες 5-6 σελίδες που δεν είχα διαβάσει τώρα τελευταία.

Μπορώ να σου πω ότι διαβάζοντας, εγώ προσωπικά πείστηκα ακριβώς για το αντίθετο... Και μάλιστα πίστευα ότι μ' αυτά που αναφέρονταν εκεί, κάποιος που θα το διάβαζε θα καταλάβαινε τα ίδια που κατάλαβα κι εγώ.

Δεν θέλω να πω παραπάνω, γιατί σέβομαι τις επιλογές σου και δεν θέλω να θείξω πράγματα που επέλεξες να πιστεύεις.

Απλά, τελικά κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις, όπως όλοι γνωρίζαμε άλλωστε.
Παλιά 04-03-11, 21:15   #557
BOBOLINOS

Το avatar του χρήστη BOBOLINOS

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
BOBOLINOS ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to BOBOLINOS
Προεπιλογή

marandnik συγνώμη κιόλας αλλά αφού διάβασες άπό τις βασικες σελίδες τι σ'έκανε να πειστείς για το αντίθετο αφού το μέλος μας εδώ αναφέρει για το θετικό αποτέλεσμα της αγωγής που έκανε για το αυτάκι του παιδιού του και μία εντελώς διαφορετική διάγνωση που της έδωσε ο 2 παιδίατρος.
Δεν θέλω να πείσω κανέναν για αυτό που ακολουθώ εγώ αλλά όταν έχεις αποτελέσματα από κάποιον που ήταν δύσπιστος στην αρχή και βλέπεις πως αλλάζει στάση και απόψη δε γίνεται να μην δεις πως υπάρχει όντως θεραπεία με άλλο τρόπο.
Και πάλι αναφέρω χωρίς να θέλω να 'ρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.
Ο χρήστης BOBOLINOS δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-03-11, 22:14   #558
neraides

Το avatar του χρήστη neraides

neraides χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εχω δοκιμασει την ομοιοπαθητικη σε μενα προσωπικα και θεωρω οτι ειναι παρα πολυ καλη εμενα με βοηθησε παντως και την ακολουθησα και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου!!!! αν δεν δοκιμασεις και μιλαω γενικα μην κρινεις....κι αν ποτε χρειαζοταν θα την εφαρμοζα και στο παιδι μου...
Ο χρήστης neraides δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-03-11, 22:33   #559
spyni

spyni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BOBOLINOS Εμφάνιση μηνυμάτων
marandnik συγνώμη κιόλας αλλά αφού διάβασες άπό τις βασικες σελίδες τι σ'έκανε να πειστείς για το αντίθετο αφού το μέλος μας εδώ αναφέρει για το θετικό αποτέλεσμα της αγωγής που έκανε για το αυτάκι του παιδιού του και μία εντελώς διαφορετική διάγνωση που της έδωσε ο 2 παιδίατρος.
Δεν θέλω να πείσω κανέναν για αυτό που ακολουθώ εγώ αλλά όταν έχεις αποτελέσματα από κάποιον που ήταν δύσπιστος στην αρχή και βλέπεις πως αλλάζει στάση και απόψη δε γίνεται να μην δεις πως υπάρχει όντως θεραπεία με άλλο τρόπο.
Και πάλι αναφέρω χωρίς να θέλω να 'ρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.
και εμεις μια απο τα ιδια...ο 5 μηνων γιος μας αν δεν επαιρνε αντιβιωση -συμφωνα με διαγνωση κλασικου γιατρου- θα ειχαμε τεραααστιο προβλημα, ανεφερε ο,τι θες για να μας τρομοκρατησει...εν μερει βεβαια τα καταφερε, διοτι το ιδιο απογευμα ειχαμε για πρωτη φορα παει σε ομοιοπ. ισα ισα για να γνωριστουμε, να ακουσουμε μια αλλη αποψη...εκεινη την ωρα ημασταν καλα....τελοσπαντων το παιδι ψηνοταν στην κυριολεξια, με ενα κατακοκκινο τυμπανο και φουλ υγρο...ειπαμε να το δοκιμασουμε-ενας θεος ξερει εκεινο το βραδυ αν κοιμηθηκα και ποσα χρονια εχασα απο την αγωνια μου-τελικα ο μικρος μας κερδισε την πρωτη του μαχη!!! και σε εμας με μια καψουλιτσα περασε...ουτε ο ιδιος-ο συμβατικος-γιατρος δεν το πιστευε....μετα απο δυο μερες βηχας πολυς...εισπνεομενο ειπε ξανα ο συμβατικος γιατρος...παλι με καψουλιτσα τη βγαλαμε και ο βηχας περασε εντελως διχως τιποτε αλλο.....μετα αρρωστησε η κορη μας.....αντε και εκει πυρετος, βηχας τρελος, περασε και αυτο με τις καψουλιτσες της....εμενα μου εφτασε αυτο!!!!ειδα αποτελεσμα και μου φτανει που τα παιδακια μου δεν πηραν αντιβιωση!!!και εγω ημουν καπως δυσπιστη στην αρχη...νομιζω για να πειστεις πρεπει να το βιωσεις..
Ο χρήστης spyni δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 12-03-11, 09:52   #560
alexanderchalkidis

alexanderchalkidis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Μια κριτική ματιά στην ομοιοπαθητική

Σήμερα μελέτησα το ζωντανό αυτό φόρουμ και βρίσκω παντού θέματα σχετικά με την ομοιοπαθητική. Αντί να απαντάω στο καθένα σκέφτηκα να παραθέσω εδώ τον προβληματισμό μου γιατί θεωρώ ότι λείπει μια κριτική και νηφάλια θεώρηση του θέματος. edit admin
Συν τοις άλλοις προτείνω απλό πείραμα για όποιον θέλει να δοκιμάσει και μόνος/η του. Εγώ το έκανα και είμαι 100% σίγουρος ότι τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα
είναι placebo. Αυτό δεν σημαίνει ότι η ομοιοπαθητική είναι άχρηστη, απλά ότι δεν πρέπει να την συγχέουμε με την ιατρική. Εντάσσεται καλύτερα στις ψυχολογικές μεθόδους βοήθειας όπως πχ η προσευχή ή ο εκκλησιασμός.
Ο χρήστης alexanderchalkidis δεν είναι συνδεδεμένος  
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές