Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Επικαιρότητα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-03-11, 16:00   #1
Lucy

Το avatar του χρήστη Lucy

Περιοχή: Αθήνα
Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βρέφος πέθανε λόγω της διατροφής που επέβαλαν οι χορτοφάγοι γονείς

http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...pubid=59412950

Ζευγάρι χορτοφάγων δικάζεται σήμερα στη βόρεια Γαλλία, με την κατηγορία ότι προκάλεσε το θάνατο της 11 μηνών κόρης του, λόγω της διατροφής που ακολουθούσε και την οποία επέβαλε και στο βρέφος.

Το μωρό, ονόματι Λουίζ, έχασε τη ζωή του στις 25 Μαρτίου του 2008 στο σπίτι τους και όπως διαπιστώθηκε από την έρευνα που ακολούθησε, είχε βάρος 5,7 κιλά έναντι οκτώ που κατά μέσο όρο ζυγίζουν τα βρέφη στην ηλικία αυτή. Η Λουίζ τρεφόταν αποκλειστικά από το γάλα της μητέρας που τότε ήταν 37 ετών.

Η νεκροψία έδειξε έλλειψη στις βιταμίνες Α και Β12, η οποία , σύμφωνα με τους ειδικούς αυξάνει την ευαισθησία στις λοιμώξεις και φέρεται «να οφείλεται σε διατροφική ανισορροπία». Σύμφωνα με τον αντεισαγγελέα της πόλης στην οποία διεξάγεται η δίκη, «το πρόβλημα της έλλειψης βιταμίνης Β12 μπορεί να έχει σχέση με τη διατροφή της μητέρας».

Οι γονείς υιοθέτησαν αυτή τη διατροφή από τη στιγμή που είδαν μια «εκπομπή στην τηλεόραση για τη μεταφορά των ζώων στα σφαγεία», εξηγεί ο δικηγόρος της μητέρας. Οι γονείς της Λουίζ έχουν και μια μεγαλύτερη κόρη, ηλικίας 13 ετών σήμερα, που δεν παρουσίαζε παρόμοιες ελλείψεις στον οργανισμό της εκείνη την εποχή.

Οι γονείς, ιδιαίτερα δύσπιστοι απέναντι στη συμβατική ιατρική, προτιμούσαν να φροντίζουν τα παιδιά τους με δικά τους μέσα και με συμβουλές που αντλούσαν από τα βιβλία. «Κατά την επίσκεψη στο γιατρό, όταν η Λουίζ ήταν εννέα μηνών, οι γονείς δεν ακολούθησαν τη συμβουλή του που τούς είπε ότι η μικρούλα πρέπει να νοσηλευθεί καθώς είχε προσβληθεί από βρογχίτιδα και έχανε βάρος», σύμφωνα με τον δικογόρο. «Προτιμούσαν συνταγές με κατάπλασμα από άργιλο ή φύλλα λάχανου, σύμφωνα με όσα διάβαζαν στα βιβλία», πρόσθεσε ο δικηγόρος.

Οι γονείς που παραμένουν χορτοφάγοι «έχουν πλήρη συνείδηση του λάθους τους», υπογράμμισε ο δικηγόρος του πατέρα. Η δικαστική απόφαση αναμένεται την Παρασκευή, ενώ, όπως έγινε γνωστό, οι γονείς του βρέφους κινδυνεύουν με ποινή κάθειρξης 30 ετών.
Ο χρήστης Lucy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 16:11   #2
protoula

Το avatar του χρήστη protoula

Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
protoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αρα προφανως το μωρο εκανε επιπλοκες στην υγεια του επειδη δεν το φροντισαν σωστα οταν ηταν αρρωστο κι επρεπε να μπει στο νοσοκομειο.
τι να πω....
παν μετρον αριστο σε ολους τους τομεις κοριτσια
Ο χρήστης protoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 16:16   #3
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο protoula Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα προφανως το μωρο εκανε επιπλοκες στην υγεια του επειδη δεν το φροντισαν σωστα οταν ηταν αρρωστο κι επρεπε να μπει στο νοσοκομειο.
τι να πω....
παν μετρον αριστο σε ολους τους τομεις κοριτσια
Και επίσης είχε ευαισθησία στις λοιμωξεις λόγω της έλλειψης των βιταμινών.

Παν μέτρον άριστο... Δεν πρέπει να καταφεύγουμε στα άκρα ούτε να παριστάνουμε τους ειδήμονες...
Παλιά 29-03-11, 16:27   #4
AZIA

Το avatar του χρήστη AZIA

Περιοχή: Ν. Θεσ/νικης....
AZIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οk, ας μην "καταδικασουμε" την αποφαση των γονιων για την προσωπικη τους διατροφη, εως το σημειο που αφορα ομως την διατροφη και κατα συνεπεια την ιδια την υγεια του βρεφους. Φανταζομαι οτι δεν επιλεγεις να ακολουθησεις την συγκεκριμενη διατροφη για οσο διαστημα το παιδι θεωρειται βρεφος και ισως και περισσοτερο και εχει αναγκη ολων των απαραιτητων στοιχειων και συστατικων που προσφερει διατροφικα, η φυσης Κανεις επισης απο εμας που ακολουθει τηνη κλασσιικη ιατρικη, δεν θελει να φορτωνει το παιδι του με χημικα και κανουμε οτι μπορουμε για κατι σοβαροτερο, δεν θα αρνηθουμε και την εκαστοτε θεραπεια με φαρμακα.
Αποψη μου παντα και χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις στο θεμα της χορτοφαγιας,

Ο χρήστης AZIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 16:28   #5
AZIA

AZIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Παν μέτρον άριστο... Δεν πρέπει να καταφεύγουμε στα άκρα ούτε να παριστάνουμε τους ειδήμονες...
Σωστο κι αυτο, συμφωνω.

Παλιά 29-03-11, 16:34   #6
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AZIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Οk, ας μην "καταδικασουμε" την αποφαση των γονιων για την προσωπικη τους διατροφη, εως το σημειο που αφορα ομως την διατροφη και κατα συνεπεια την ιδια την υγεια του βρεφους. Φανταζομαι οτι δεν επιλεγεις να ακολουθησεις την συγκεκριμενη διατροφη για οσο διαστημα το παιδι θεωρειται βρεφος και ισως και περισσοτερο και εχει αναγκη ολων των απαραιτητων στοιχειων και συστατικων που προσφερει διατροφικα, η φυσης Κανεις επισης απο εμας που ακολουθει τηνη κλασσιικη ιατρικη, δεν θελει να φορτωνει το παιδι του με χημικα και κανουμε οτι μπορουμε για κατι σοβαροτερο, δεν θα αρνηθουμε και την εκαστοτε θεραπεια με φαρμακα.
Αποψη μου παντα και χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις στο θεμα της χορτοφαγιας,
Με την προσωπική τους διατροφή ας κάνουν ό,τι θέλουν.
Όσο για τα φάρμακα, εννοείται ότι κανείς δεν θέλει το παιδί του να το φορτώνει με χημικά, αλλά το να αρνείσαι το οποιοδήποτε φάρμακο και την γνωμάτευση του γιατρού, απλώς επειδή έχεις διαβάσει για κατάπλασμα με λάχανο, δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω... έπαρση, αλλαζονεία, αφέλεια, ηλιθ..τητα?? Δεν ξέρω... Είναι εγκληματικό...
Το ίδιο έγκλημα διαπράττουν και όσοι αρνούνται θεραπεία για τα παιδιά τους στο όνομα της θρησκείας.
Παλιά 29-03-11, 16:43   #7
ALIS

Το avatar του χρήστη ALIS

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ALIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παντως ειναι τραγικο σαν γεγονος γιατι αν το σκεφτουμε αυτοι οι γονεις πιστευαν οτι προστατευαν το μωρο τους και του κανουν καλο.....
Ο χρήστης ALIS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 16:47   #8
AZIA

AZIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
αλλά το να αρνείσαι το οποιοδήποτε φάρμακο και την γνωμάτευση του γιατρού, απλώς επειδή έχεις διαβάσει για κατάπλασμα με λάχανο, δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω... έπαρση, αλλαζονεία, αφέλεια, ηλιθ..τητα?? Δεν ξέρω... Είναι εγκληματικό...
Το ίδιο έγκλημα διαπράττουν και όσοι αρνούνται θεραπεία για τα παιδιά τους στο όνομα της θρησκείας.
Θεωρω προσωπικα, ηλιθιοτητα, ουτε επαρση, ουτε αλλαζονεια, το να μην δεχομαστε και γνωμη καποιου αλλου, ειδικου εν προκειμενο και σε θεμα ιατρικα, που οι περισσοτεροι μας δεν γνωριζουμε και κυριως οταν φτανει σε σημειο να επιδεινωνεται η κατασταση της υγειας μας και ποσο μαλλον του παιδιου μας. Θα ελεγα επισης πως για εμενα, η γνωμη και 2ου γιατρου, σε σοβαρα θεματα, ειναι παντα επιβεβλημενη.

Τωρα αυτο, με το θεμα της θρησκειας με βρισκει αντιθετη η αληθεια ειναι , αλλα και απο την αλλη εχει να κανει με το θρησκευτικο αισθημα καποιων ανθρωπων. Οποτε διαχαζομαι...

Παλιά 29-03-11, 16:50   #9
AZIA

AZIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως ειναι τραγικο σαν γεγονος γιατι αν το σκεφτουμε αυτοι οι γονεις πιστευαν οτι προστατευαν το μωρο τους και του κανουν καλο.....
Σιγουρα, αυτο πιστευαν και επρατανα αναλογα, αλλα οταν βλεπεις οτι η κατασταση του παιδιου σου επιδεινωνεται, δεν προβληματιζεσαι, δεν αναθεωρεις, δεν κινητοποιεισαι?

Παλιά 29-03-11, 16:59   #10
ALIS

ALIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AZIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα, αυτο πιστευαν και επρατανα αναλογα, αλλα οταν βλεπεις οτι η κατασταση του παιδιου σου επιδεινωνεται, δεν προβληματιζεσαι, δεν αναθεωρεις, δεν κινητοποιεισαι?

Δεν το συζητω!!!εννοειται, για αυτο το θεωρω τραγικο!
Εγω ξερεις τι βλεπω γυρω μου? οτι πολλα παιδια ζουν απο τυχη και οχι απο την επιμελεια των γονιων τους...
Παλιά 29-03-11, 17:01   #11
tzini
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μαλιστα....

ας μην το σχολιασω γιατι θα μου την πεσει κ η γειτονοπουλα η πρωην χορτοφαγος με την κοτα!
Παλιά 29-03-11, 17:07   #12
ALIS

ALIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tzini Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα....

ας μην το σχολιασω γιατι θα μου την πεσει κ η γειτονοπουλα η πρωην χορτοφαγος με την κοτα!

καλε κανε την δουλεια σου και ασε τις κοτες!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-03-11, 17:10   #13
tzini

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ok!
Παλιά 29-03-11, 20:35   #14
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κριμα για το παιδακι! πολυ κριμα! οσο για τους γονεις τι να πω..δεν εχω λογια.. εγω καπου αλλου κολησα. αν διαβασα καλα το παιδακι ηταν 11 μηνων και τρεφοταν με το γαλα της μαμας ετσι? θηλαζε δηλ αποκλειστικα. το μονο που εχω να πω με ολη την καλη εννοια ειναι ενα μηνυμα προς τις μανουλες που θηλαζουν τα μωρακια τους να προσεχουν πολυ! ειναι το καλητερο γαλατακι αυτο της μανουλας αλλα με τον ορο να τρεφετε σωστα και η μανουλα. ετσι δεν ειναι? ας με διορθωσετε αν κανω λαθος. το λεω αυτο γιατι κατα καιρους διαβαζω διαφορα περι θηλασμου για πολυ καιρο και εχω την απορια περι διατροφης της μητερας.. δε θελω να χαλασω το θεμα εδω. εκει επικεντρωνομαι. οτι αντε θελανε να ειναι φυτοφαγοι η οτι αλλο αλλα και αυτη πια! αποτη στιγμη που θελησε να κανει καλο στο παιδακι της δε σκεφτηκε να ρωτησει περι διατροφης? μαλλον να ρωτησω τι σοι βιβλια διαβαζε? ακομα καικει σιγουρα θα λενε τι χρειαζετε η μητερα για μια σωστη διατροφη κατα τον θηλασμο..
Ο χρήστης supermama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 20:56   #15
βιλλυ

Το avatar του χρήστη βιλλυ

Περιοχή: αθηνα
βιλλυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο supermama Εμφάνιση μηνυμάτων
κριμα για το παιδακι! πολυ κριμα! οσο για τους γονεις τι να πω..δεν εχω λογια.. εγω καπου αλλου κολησα. αν διαβασα καλα το παιδακι ηταν 11 μηνων και τρεφοταν με το γαλα της μαμας ετσι? θηλαζε δηλ αποκλειστικα. το μονο που εχω να πω με ολη την καλη εννοια ειναι ενα μηνυμα προς τις μανουλες που θηλαζουν τα μωρακια τους να προσεχουν πολυ! ειναι το καλητερο γαλατακι αυτο της μανουλας αλλα με τον ορο να τρεφετε σωστα και η μανουλα. ετσι δεν ειναι? ας με διορθωσετε αν κανω λαθος. το λεω αυτο γιατι κατα καιρους διαβαζω διαφορα περι θηλασμου για πολυ καιρο και εχω την απορια περι διατροφης της μητερας.. δε θελω να χαλασω το θεμα εδω. εκει επικεντρωνομαι. οτι αντε θελανε να ειναι φυτοφαγοι η οτι αλλο αλλα και αυτη πια! αποτη στιγμη που θελησε να κανει καλο στο παιδακι της δε σκεφτηκε να ρωτησει περι διατροφης? μαλλον να ρωτησω τι σοι βιβλια διαβαζε? ακομα καικει σιγουρα θα λενε τι χρειαζετε η μητερα για μια σωστη διατροφη κατα τον θηλασμο..
Συμφωνω παααααααααααρα πολυ!!!!
Και επισης να προσθεσω οτι πρεπει να προσεχουν και παρα πολυ οι μανουλες που διαβαζω εδω μεσα οτι δεν ακολουθουν τις οδηγιες του παιδιατρου τους...Εχει επικρατησει σε μερικες κουβεντες εδω μεσα οτι ο παιδιατρος δεν ξερει τι κανει, δεν υποστηριζει τον θηλασμο και εχει συμφεροντα να κοψει το θηλασμο της μαμας για να δωσει "ξενο" γαλα....

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!
Πως να το κανουμε???????
Ο χρήστης βιλλυ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 21:31   #16
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αμαρτιες γονεων τπτ αλλο. Οσο το παιδι ειναι μικρο βασιζεται στις επιλογες μας για να επιβιωσει. Ετσι ειναι απο την φυση. Αν εμεις δεν μπορουμε να ανταπεξελθουμε αυτο θα ειναι το αποτελεσμα......
Παλιά 29-03-11, 21:47   #17
christiana000

christiana000 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο βιλλυ Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνο παααααααααααρα πολυ!!!!
Και επισης να προσθεσω οτι πρεπει να προσεχουν και παρα πολυ οι μανουλες που διαβαζω εδω μεσα οτι δεν ακολουθουν τις οδηγιες του παιδιατρου τους...Εχει επικρατησει σε μερικες κουβεντες εδω μεσα οτι ο παιδιατρος δεν ξερει τι κανει, δεν υποστηριζει τον θηλασμο και εχει συμφεροντα να κοψει το θηλασμο της μαμας για να δωσει "ξενο" γαλα....

Πως να το κανουμε???????
κοριτσια πιστευω πως δεν υπαρχει αμφιβολια απο καμια μαμα οτι ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για το μωρο.εγω εκει που διαφωνω ειναι στον αποκλειστικο θηλασμο στους 11 μηνες.θεωρω πως το μωρο πρεπει να τρωει και αλλες τροφες εκτος απο γαλα πραγμα που οι γονεις του δεν εκαναν.
Ο χρήστης christiana000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 21:54   #18
kinkajoujou

Το avatar του χρήστη kinkajoujou

Περιοχή: Νέα Υόρκη
kinkajoujou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

το κακό είναι ότι κι αυτοί οι γονείς, θέλοντας το καλύτερο για το παιδί τους, κάπου το είδαν ότι το να θηλάζει αποκλειστικά ένα μωρό 11 μηνών είναι ΟΚ, κάπου είδαν ότι το βάρος του ήταν φυσιολογικό, κάπου είδαν ότι το κατάπλασμα με λάχανα θα το βοηθήσει στην αρρώστια του. Πληροφορίες δυστυχώς υπάρχουν πολλές εκεί έξω, το θέμα είναι πώς τις αξιολογούμε και πώς σιγουρεύουμε ότι αυτός που τις μοιράζει τόσο απλόχερα ξέρει για τι πράγμα μιλάει...

Ο χρήστης kinkajoujou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 21:56   #19
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το βαρος του μωρου σε καμια περιπτωση δεν ηταν φυσιολογικο (νομιζω οτι διαβασα 5.7 κιλα?).
Εννοειται οτι ακομη και αν δεν θηλαζε το μωρο αλλα επινε αλλο γαλα, και μονο γαλα, υποσιτιζοταν!!!!
Ο χρήστης ZWH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 21:58   #20
corina

Περιοχή: Γλυφάδα
corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

παν μέτρον άριστον

τα κολλήματα και οι υπερβολές πληρώνονται......
έχουμε κάθε δικαίωμα να επιλέγουμε την διατροφή μας αλλά δεν μπορούμε να την επιβάλλουμε στα παιδιά μας ειδικά δε όταν ειδικοί έχουν αντίθετη άποψη........ και τα καημένα δεν μπορούν να αντιδράσουν........ακόμα κι αν οι προθέσεις μας είναι οι καλύτερες.....
τόσο μικρά μωρά είναι επόμανο να είναι ευαίσθητα....

πείτε μου πως θα αισθάνεται τώρα αυτή η μάνα........που από αμέλειά της πέθανε το παιδί της
Ο χρήστης corina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 21:59   #21
christiana000

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ZWH Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βαρος του μωρου σε καμια περιπτωση δεν ηταν φυσιολογικο (νομιζω οτι διαβασα 5.7 κιλα?).
Εννοειται οτι ακομη και αν δεν θηλαζε το μωρο αλλα επινε αλλο γαλα, και μονο γαλα, υποσιτιζοταν!!!!
αυτο ακριβως!!εδω εμενα η μικρη μου 8 μηνων 6,5 κιλα και θεωρειται και αδυνατη!!
Παλιά 29-03-11, 21:59   #22
βιλλυ

βιλλυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christiana000 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια πιστευω πως δεν υπαρχει αμφιβολια απο καμια μαμα οτι ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για το μωρο.εγω εκει που διαφωνω ειναι στον αποκλειστικο θηλασμο στους 11 μηνες.θεωρω πως το μωρο πρεπει να τρωει και αλλες τροφες εκτος απο γαλα πραγμα που οι γονεις του δεν εκαναν.

Ναι Χριστιανα μου, ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για το μωρο, δεν το ανεφερα γιατι το ειχε αναφερει η κοπελα στης οποιας το μυνημα εκανα παραθεση οτι συμφωνω....
Εννοειται οτι το μωρο στους 11 μηνες πρεπει να τρωει και αλλες τροφες και οχι να θηλαζει αποκλειστικα....Και οποιος δεν συμφωνει με αυτο, ειλικρινα απορω για την νοημοσυνη του....Και ΤΟΝΙΖΩ παραλληλα με τον μητρικο θηλασμο...Γιατι ευκολα παρεξηγειται καποιος εδω μεσα που ΤΟΛΜΑ να αμφισβητισει τον μητρικο θηλασμο....
Παλιά 29-03-11, 22:01   #23
kinkajoujou

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο corina Εμφάνιση μηνυμάτων
παν μέτρον άριστον

τα κολλήματα και οι υπερβολές πληρώνονται......
έχουμε κάθε δικαίωμα να επιλέγουμε την διατροφή μας αλλά δεν μπορούμε να την επιβάλλουμε στα παιδιά μας ειδικά δε όταν ειδικοί έχουν αντίθετη άποψη........ και τα καημένα δεν μπορούν να αντιδράσουν........ακόμα κι αν οι προθέσεις μας είναι οι καλύτερες.....
τόσο μικρά μωρά είναι επόμανο να είναι ευαίσθητα....

πείτε μου πως θα αισθάνεται τώρα αυτή η μάνα........που από αμέλειά της πέθανε το παιδί της
έχει πλήρη συνείδηση του λάθους της λέει το άρθρο... τι σημαίνει αυτό, μόνο εκείνη ξέρει

edit: από την άλλη, ο τίτλος του άρθρου είναι παραπλανητικός νομίζω, η κατάσταση ήταν πιο σύνθετη από την απλή χορτοφαγία, έπαιζε και ασθένεια στη μέση, έπαιζε και η διατροφή μόνο με γάλα (που σωστά παρατήρησε κάποια κοπέλα ότι και συμπλήρωμα να ήταν, πάλι πρόβλημα θα υπήρχε, δεν είναι θέμα θηλασμού δλδ), κοινώς, φασκελοκουκούλωστα που λένε

Παλιά 29-03-11, 22:09   #24
Active Member

Το avatar του χρήστη Active Member

Active Member χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...pubid=59412950

Ζευγάρι χορτοφάγων δικάζεται σήμερα στη βόρεια Γαλλία, με την κατηγορία ότι προκάλεσε το θάνατο της 11 μηνών κόρης του, λόγω της διατροφής που ακολουθούσε και την οποία επέβαλε και στο βρέφος.

Το μωρό, ονόματι Λουίζ, έχασε τη ζωή του στις 25 Μαρτίου του 2008 στο σπίτι τους και όπως διαπιστώθηκε από την έρευνα που ακολούθησε, είχε βάρος 5,7 κιλά έναντι οκτώ που κατά μέσο όρο ζυγίζουν τα βρέφη στην ηλικία αυτή. Η Λουίζ τρεφόταν αποκλειστικά από το γάλα της μητέρας που τότε ήταν 37 ετών.

Η νεκροψία έδειξε έλλειψη στις βιταμίνες Α και Β12, η οποία , σύμφωνα με τους ειδικούς αυξάνει την ευαισθησία στις λοιμώξεις και φέρεται «να οφείλεται σε διατροφική ανισορροπία». Σύμφωνα με τον αντεισαγγελέα της πόλης στην οποία διεξάγεται η δίκη, «το πρόβλημα της έλλειψης βιταμίνης Β12 μπορεί να έχει σχέση με τη διατροφή της μητέρας».

Οι γονείς υιοθέτησαν αυτή τη διατροφή από τη στιγμή που είδαν μια «εκπομπή στην τηλεόραση για τη μεταφορά των ζώων στα σφαγεία», εξηγεί ο δικηγόρος της μητέρας. Οι γονείς της Λουίζ έχουν και μια μεγαλύτερη κόρη, ηλικίας 13 ετών σήμερα, που δεν παρουσίαζε παρόμοιες ελλείψεις στον οργανισμό της εκείνη την εποχή.

Οι γονείς, ιδιαίτερα δύσπιστοι απέναντι στη συμβατική ιατρική, προτιμούσαν να φροντίζουν τα παιδιά τους με δικά τους μέσα και με συμβουλές που αντλούσαν από τα βιβλία. «Κατά την επίσκεψη στο γιατρό, όταν η Λουίζ ήταν εννέα μηνών, οι γονείς δεν ακολούθησαν τη συμβουλή του που τούς είπε ότι η μικρούλα πρέπει να νοσηλευθεί καθώς είχε προσβληθεί από βρογχίτιδα και έχανε βάρος», σύμφωνα με τον δικογόρο. «Προτιμούσαν συνταγές με κατάπλασμα από άργιλο ή φύλλα λάχανου, σύμφωνα με όσα διάβαζαν στα βιβλία», πρόσθεσε ο δικηγόρος.

Οι γονείς που παραμένουν χορτοφάγοι «έχουν πλήρη συνείδηση του λάθους τους», υπογράμμισε ο δικηγόρος του πατέρα. Η δικαστική απόφαση αναμένεται την Παρασκευή, ενώ, όπως έγινε γνωστό, οι γονείς του βρέφους κινδυνεύουν με ποινή κάθειρξης 30 ετών.
Εγω δε καταλαβα που παιζει ρολο η διατροφη των γονεων στο θανατο του παιδιου.

Επισης, το οτι το παιδι ηταν ελλειποβαρες δεν εχει καμια σχεση με το οτι θηλαζε αποκλειστικα.

οταν ενα παιδι εχει βροχιτιδα, χανει βαρος?

Γενικα, ολο το αρθρο μπαζει....κατι εχει γινει σιγουρα, αλλα αυτα που αναφερει ειναι ελλειπη- αν οχι ανακριβη.
Ο χρήστης Active Member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 22:11   #25
christiana000

Προεπιλογή

δεν παρεξηγηθηκα βιλλη αν ειναι δυνατον.anyway σιγουρα αυτοι οι γονεις παιδιατρο δεν ειχαν να τους συμβουλεψει?η τελος παντων δεν φοβηθηκαν βλεποντας το παιδακι τους αρρωστο και τοσο αδυναμο?
Παλιά 29-03-11, 22:17   #26
AthinaP

AthinaP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όπως και να τρέφονται οι γονείς, αν κάποιος τους πει ότι το παιδί τους χρειάζεται νοσηλεία, παίρνουν έστω μια δεύτερη γνώμη, δεν γυρίζουν σπίτι να κάνουν καταπλάσματα με λάχανα... Είναι περιεργη ιστορία, πράγματι.

Και στην Αμερική είχαν αναφερθεί παλιότερα κάνα-δυο παρόμοια περιστατικά με γονεις που έδιναν στα μωρά γάλα σόγιας, που μόνο στο όνομα ήταν γάλα και τα παιδιά υπέκυψαν.

Και όση δυσπιστία και να έχουν στους γιατρούς, το ότι το παιδί τους ήταν το μισό από τα άλλα παιδιά, δεν τους έβαζε σε σκέψεις, ότι κάτι μπορεί να μην έκαναν σωστά; Ή μήπως δεν έβγαιναν κιόλας παραέξω; Όλα είναι πιθανά...
Ο χρήστης AthinaP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 22:28   #27
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κριμα για το παιδακι αλλα αν και ειμαι φανατικη κρεατοφαγος το θεωρω υπερβολικο οτι πεθανε γιατι οι γονεις ηταν χορτοφαγοι. Εχουμε αρκετους φιλους ινδους που δεν τρωνε κρεας και τα παιδακια τους ειναι δοξα τω Θεω μια χαρα. Το οτι ειχε ελοιπει φροντιδα ειναι αλλο θεμα αλλα σε αυτο δεν εχει να κανει το ειδος διατροφη των γονιων..
Παλιά 29-03-11, 22:29   #28
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AthinaP Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως και να τρέφονται οι γονείς, αν κάποιος τους πει ότι το παιδί τους χρειάζεται νοσηλεία, παίρνουν έστω μια δεύτερη γνώμη, δεν γυρίζουν σπίτι να κάνουν καταπλάσματα με λάχανα... Είναι περιεργη ιστορία, πράγματι.

Και στην Αμερική είχαν αναφερθεί παλιότερα κάνα-δυο παρόμοια περιστατικά με γονεις που έδιναν στα μωρά γάλα σόγιας, που μόνο στο όνομα ήταν γάλα και τα παιδιά υπέκυψαν.

Και όση δυσπιστία και να έχουν στους γιατρούς, το ότι το παιδί τους ήταν το μισό από τα άλλα παιδιά, δεν τους έβαζε σε σκέψεις, ότι κάτι μπορεί να μην έκαναν σωστά; Ή μήπως δεν έβγαιναν κιόλας παραέξω; Όλα είναι πιθανά...
Σχετικα με το γαλα σογιας εδω κυκλοφορει και εμπλουτισμενο για τα μωρα / παιδια οπως και το γαλα αγελαδας.
Παλιά 29-03-11, 22:31   #29
Active Member

Προεπιλογή

εν τελει, σχετικα με τον τιτλο, η διατροφη που επεβαλαν οι γονεις στο 11 μηνων παιδι...ποια ηταν? Ο αποκλειστικος θηλασμος? Καλα καταλαβα?
Παλιά 29-03-11, 22:32   #30
Dimitra83

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω δε καταλαβα τι φταιει η χορτοφαγικη ζωη?
το μωρο 11 μηνων ηταν 5.5 κιλα και σαυτο δε φταιει η χορτοφαγικη ζωη αλλα στο το οτι μονο γαλα επινε και ειχε και αβιταμινωση η μανα χωρις να παιρνει βιταμινες.επισης μη σχολιασω και το οτι ηταν αρρωστο και αντι για φαρμακα του εδιναν βοτανια!
σχεδον χρονιαρικο παιδι με σκετο γαλα και 5.5 κιλα?τι λεμε τωρα!η ανευθυνοτητα τους φταιει για ολα.δηλαδη αν δεν ηταν χορτοφαγοι τι θα μπορουσε να ηταν διαφορετικο?και πιστευαν οτι εκαναν και καλο?οτι ειχε το βαρος ενος βρεφους 2 μηνων δε τους απασχολησε ας πουμε...τι να πω..
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 22:40   #31
Active Member

Προεπιλογή

Τι να πω ρε παιδια...εμενα ο ανηψιος μου ειναι 11 μηνων και τρεφεται αποκλειστικα με μητρικο γαλα. Και αν τον δεις, λες οτι το παιδι τρωει 3 πιτογυρα στη καθισια του. Ο γιος μου θηλαζε αποκλειστικα 8 μηνες.

Η γιαγια μου (10 παιδια) θηλαζε αποκλειστικα 1 χρονο ολα της τα παιδια και με μητρικο μεχρι 3 ετων το καθενα (δλδ, υπηρχαν παριοδοι που θηλαζε 3 παιδια ταυτοχρονα!)

Ειναι μεγαλη ανακριβεια οτι το παιδι δε μπορει να τραφει αποκλειστικα με μητρικο μεχρι το χρονο. Με φορμουλα....ισως να μη μπορει (και αυτο δε το ξερω με σιγουρια). Αλλα με μητρικο ειναι ο,τι καλυτερο.
Παλιά 29-03-11, 22:42   #32
Palladin

Το avatar του χρήστη Palladin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Palladin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kinkajoujou Εμφάνιση μηνυμάτων
edit: από την άλλη, ο τίτλος του άρθρου είναι παραπλανητικός νομίζω, η κατάσταση ήταν πιο σύνθετη από την απλή χορτοφαγία, έπαιζε και ασθένεια στη μέση, έπαιζε και η διατροφή μόνο με γάλα (που σωστά παρατήρησε κάποια κοπέλα ότι και συμπλήρωμα να ήταν, πάλι πρόβλημα θα υπήρχε, δεν είναι θέμα θηλασμού δλδ), κοινώς, φασκελοκουκούλωστα που λένε
Συμφωνώ, ο τίτλος του άρθρου είναι παραπλανητικός.
Το πρόβλημα, κατά την γνώμη μου, είναι ότι οι γονείς ήταν ανίκανοι να καταλάβουν ότι ένα βρέφος που είναι πάρα πολύ πίσω στην ανάπτυξή του, και επί πλέον χάνει βάρος, χρειάζεται άμεσα ιατρική παρακολούθηση και πιθανότατα νοσηλεία. Από εκεί και πέρα, οι διατροφικές συνήθειες των γονιών είναι εντελώς άσχετες

Ο χρήστης Palladin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 22:47   #33
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Συμφωνω παααααααααααρα πολυ!!!!
δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες με το αρθρο. μα καμια.
προφανως, αν το αρθρο ειναι αληθες, το παιδι να ηταν αρρωστο και να εχανε βαρος. 5,7 κιλα ειναι βαρος μωρου 2 μηνων. οχι 11. υπαρχουν μητερες που θηλαζουν αποκλειστικα μεχρι το ετος γιατι το παιδι ειναι σοβαρα αλλεργικο σε τροφες. εκει δλδ θα πουμε οτι το παιδι υποσιτιζεται; μα ειναι δυνατον; ενας απλος τροπος ειναι η παρακολουθηση της καμπυλης αναπτυξης, ακομα κ χωρις γιατρο δεν θελει πολυ μυαλο για να δεις πως παει το βαρος του παιδιου σου. αν δεις οτι το παιδι χανει βαρος, και πληρη διατροφη να εχει θα του κανεις εξετασεις , σωστα;αρα το ζητημα στην περιπτωση ειναι ΑΛΛΟ.

τωρα για το ζητημα των παιδιατρων, αντι να αποπροσανατολιζουμε την κουβεντα για να πουμε τη γνωμη μας, καλυτερα θα ηταν να το καναμε απευθειας στο θεμα που εχει σχεση με τους παιδιατρους και το μητρικο θηλασμο, οχι σε αλλα θεματα που ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν.

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 22:55   #34
kinkajoujou

Προεπιλογή

το μόνο που έχω να πω ως προς τη διάσταση του θηλασμού στο συγκεκριμένο θέμα, είναι το εξής: αναρωτιέμαι αν η επιλογή της μαμάς για τη χορτοφαγία στέρησε από το παιδί πολύτιμες βιταμίνες, που ίσως δεν έπαιρνε από άλλες πηγές ή συμπληρώματα. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να αποβεί μοιραίο, αλλά έχει τεκμηριωθεί αν ο συστηματικός αποκλεισμός κάποιου θρεπτικού συστατικού από τη μαμά μπορεί να οδηγήσει σε σημαντική έλλειψή του στο βρέφος; σε βαθμό που να του δημιουργήσει πρόβλημα;

Παλιά 29-03-11, 22:59   #35
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βρε κοριτσια κι εγω δεν πολυ πιστευω οτι η χορτοφαγια ειναι αιτια θανατου ενος βρεφους μαλλον κατι αλλο παιζει,ηπαρχουν παιδακια που ζουν σε πολυ χειροτερες συνθηκες και επιβιωνουν επισης παλαιοτερα δεν ηπηρχαν κρεμες κλπ οποτε ο θαλασμος ηταν αποκλειστικος ομως δεν ειδα να πεθαινει και καμια γιαγια μου απο αυτο,δεν ειχαν ουτε φαρμακα παλια και μια χαρα γιατρευοντουσαν και με διαφορα βοτανα αρα κατι αλλο ηταν
Ο χρήστης Μαρια2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 23:03   #36
βιλλυ

βιλλυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DaF Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες με το αρθρο. μα καμια.
προφανως, αν το αρθρο ειναι αληθες, το παιδι να ηταν αρρωστο και να εχανε βαρος. 5,7 κιλα ειναι βαρος μωρου 2 μηνων. οχι 11. υπαρχουν μητερες που θηλαζουν αποκλειστικα μεχρι το ετος γιατι το παιδι ειναι σοβαρα αλλεργικο σε τροφες. εκει δλδ θα πουμε οτι το παιδι υποσιτιζεται; μα ειναι δυνατον; ενας απλος τροπος ειναι η παρακολουθηση της καμπυλης αναπτυξης, ακομα κ χωρις γιατρο δεν θελει πολυ μυαλο για να δεις πως παει το βαρος του παιδιου σου. αν δεις οτι το παιδι χανει βαρος, και πληρη διατροφη να εχει θα του κανεις εξετασεις , σωστα;αρα το ζητημα στην περιπτωση ειναι ΑΛΛΟ.

τωρα για το ζητημα των παιδιατρων, αντι να αποπροσανατολιζουμε την κουβεντα για να πουμε τη γνωμη μας, καλυτερα θα ηταν να το καναμε απευθειας στο θεμα που εχει σχεση με τους παιδιατρους και το μητρικο θηλασμο, οχι σε αλλα θεματα που ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση εχουν.

Συγνωμη DAF μου, αλλα στο κειμενο λεει οτι οι γονεις, αντιθετα με την προτροπη του παιδιατρου, αρνηθηκαν να νοσιλευτει το μωρακι τους που επασχε απο βρογχιτιδα.....
Αυτο το λες ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ?
Το διαβασες το αρχικο μυνημα?

Ειναι γνωμη σου να θεωρεις πως ενα παιδακι ειναι σωστο να τρεφεται αποκλειστικα με γαλα οταν φτασει ενος ετους και ειναι γνωμη μου πως θα πρεπει να φαει και κατι στερεο,(κατα προτιμηση σπιτικο καλα μαγειρεμενο φαγακι, τραχανα, και κρεατακι , χορταρακια) να μαθει να μασαει και να μη γεμιζει η κοιλιτσα του μονο με υγρα....

Σεβαστη η γνωμη σου, δε το συζητω αλλα νομιζω πως και εγω εχω δικαιωμα της δικης μου γνωμης....
Παλιά 29-03-11, 23:04   #37
kinkajoujou

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε κοριτσια κι εγω δεν πολυ πιστευω οτι η χορτοφαγια ειναι αιτια θανατου ενος βρεφους μαλλον κατι αλλο παιζει,ηπαρχουν παιδακια που ζουν σε πολυ χειροτερες συνθηκες και επιβιωνουν επισης παλαιοτερα δεν ηπηρχαν κρεμες κλπ οποτε ο θαλασμος ηταν αποκλειστικος ομως δεν ειδα να πεθαινει και καμια γιαγια μου απο αυτο,δεν ειχαν ουτε φαρμακα παλια και μια χαρα γιατρευοντουσαν και με διαφορα βοτανα αρα κατι αλλο ηταν
εεεεεμ, κράτα μια επιφύλαξη για το τι είδους διατροφή έκαναν και για το αν γιατρεύονταν με τα βότανα

οφ τόπικ ελαφρώς: στις αρχές του 20ού αιώνα, η εφημερίδα ΕΣΤΙΑ έγραφε σε άρθρο της "άμαξα παρέσυρε και σκότωσε γέροντα 40 ετών στην οδό Σταδίου"

Παλιά 29-03-11, 23:12   #38
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=kinkajoujou;1966621]εεεεεμ, κράτα μια επιφύλαξη για το τι είδους διατροφή έκαναν και για το αν γιατρεύονταν με τα βότανα λες ε,παντως εγω μια χαρα τους βλεπω ολους,ακομα ζουν
Ο χρήστης Μαρια2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 23:13   #39
Palladin

Το avatar του χρήστη Palladin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Palladin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
«Κατά την επίσκεψη στο γιατρό, όταν η Λουίζ ήταν εννέα μηνών, οι γονείς δεν ακολούθησαν τη συμβουλή του που τούς είπε ότι η μικρούλα πρέπει να νοσηλευθεί καθώς είχε προσβληθεί από βρογχίτιδα και έχανε βάρος»,
Παράθεση:

Πως να το κανουμε???????
Τι σχέση έχουν οι οδηγίες των ελλήνων παιδιάτρων σχετικά με τα ωράρια στον θηλασμό με το βρέφος που έπασχε από βρογχίτιδα και έχανε βάρος;

Ο χρήστης Palladin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-11, 23:16   #40
kinkajoujou

Προεπιλογή

[QUOTE=Μαρια2010;1966635]
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kinkajoujou Εμφάνιση μηνυμάτων
εεεεεμ, κράτα μια επιφύλαξη για το τι είδους διατροφή έκαναν και για το αν γιατρεύονταν με τα βότανα λες ε,παντως εγω μια χαρα τους βλεπω ολους,ακομα ζουν
σόρρυ, δεν αναφερόμουν στους παππούδες σου, αλλά γενικότερα στους ανθρώπους παλαιότερων εποχών γενικά

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές