Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Γονείς > Ψυχολογία του γονέα

Ψυχολογία του γονέα Η ενότητα αυτή είναι ορατή μόνο στα συνεδεμένα μέλη του φόρουμ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-06-11, 16:19   #121
kokoraki

Περιοχή: Πειραιάς
kokoraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariamb Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν παντρευτώ έκανα πολλά πράγματα και γκρίνιαζα ότι η μέρα δεν μου φτάνει...παντρεύτηκα, εννοείται ότι δούλευα και δουλεύω...και πάλι γκρίνιαζα....έκανα παιδί και πάλι γκρινιάζω και τώρα περιμένω το δεύτερο...ενώ ταυτόχρονα με την δουλειά μου έχω και συνδικαλιστική δράση και πάλι ο χρόνος δεν μου φτάνει. Που θέλω να καταλήξω ότι ο χρόνος πάντα λειψος...και ταυτόχρονα αρκετός ώστε να προλαβαίνω όσα μπορώ θα είναι. Ασχολούμαι με το σπίτι ....σχεδόν ελάχιστα είναι η αλήθεια...αλλά προτεραιότητα έχει το παιδί...γιατί δεν θέλω σε 5 χρόνια να έχω ενοχές για τις στιγμές που έχασα σκουπίζοντας και όχι διαβάζοντας παραμύθια. Θέλω το παιδί μου να "θυμάται" την μητέρα του ως μια δυναμική γυναίκα, που είχε και τα δικά της ενδιαφέροντα και προτεραιότητα ήταν να κάνει τα παιδιά της ευτυχισμένα...και όχι ως μια μιανιακή νοικοκυρά. Άλλωστε όταν "συνταξιοδοτηθώ" ...δλδ αποφασίσω να αποσυρθώ από εργασία και λοιπά ενδιαφέροντα θα έχω άπλετο χρόνο να ασχοληθώ με λοιπές δημιουργικές δραστηριότητες, όπως σκούπισμα , καθάρισμα, σιδέρωμα...κτλ χωρίς να υπάρχει ίχνος ειρωνεία στην αναφορά μου...αφού πραγματικά θεωρώ πολύ δύσκολα τα παραπάνω για όσες τα κάνουν συστηματικά.
Δίκιο έχεις με το να λες ότι προτιμάς να διαβάζεις παραμύθι στο καμάρι σου από το να ασχολείσαι με δουλειές....Κι εγώ μαζί σου είμαι. Αλλά πώς γίνεται να ασχολείσαι με τις ανάγκες του παιδιού αλλά ταυτόχρονα να έχεις πάντα σπιτικό φαγητό για να φάει (κοιτάζουμε όλες φαντάζομαι να τρέφονται σωστά τα παιδιά μας) ΚΑΙ να έχει καθαρά ρούχα ΚΑΙ να μπορεί να μπουσουλάει/περπατάει σε σχετικά καθαρό χώρο (χωρίς την Άρτα και τα Γιάννενα κάτω στο πάτωμα) ΚΑΙ να αλλάζεις το παιδάκι σου σε καθαρή τουαλέτα (θέμα υγιεινής και όχι αισθητικής)???

Πραγματικά, κι εγώ χωρίς ίχνος ειρωνίας θέλω να το μάθω γιατί μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά ή δεν οργανώνω το χρόνο μου καλά. Κι εγώ ασχολούμαι με το παιδί οσο περισσότερο μπορώ αλλά όχι όσο θα ήθελα. Και αυτά που κάνω στο σπίτι μου δεν είναι για το θεαθήναι (ξέρεις, να καμαρώνω για το αψεγάδιαστο χώρο υποδοχής και τρίχες κατσαρές) αλλά πράγματα που είναι απαραίτητα για την καλή και υγιεινή διαβίωση της οικογένειας στο σπίτι. Αλλά κι αυτό ακόμα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κουραστικό και χρονοβόρο.

Together we stand, divided we fall
Ο χρήστης kokoraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-11, 16:34   #122
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

Περιοχή: PATRASSO
rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα πάντως, όσο και να μαζεύω, το πάτωμα (μην πω όλο το σπίτι) πάντα έχει την ...Άρτα και τα Γιάννενα, μη σου πω όλη την Ήπειρο. Και τη Στερεά Ελλάδα.
Πράγμα το οποίο kokoraki, μου θυμίζει το γνωστό "ή στραβός είναι ο γυαλός, ή στραβά αρμενίζουμε"....

Ο χρήστης rkt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-11, 17:11   #123
mirtoula4

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mirtoula4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πραγματικά, κι εγώ χωρίς ίχνος ειρωνίας θέλω να το μάθω γιατί μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά ή δεν οργανώνω το χρόνο μου καλά. Κι εγώ ασχολούμαι με το παιδί οσο περισσότερο μπορώ αλλά όχι όσο θα ήθελα. Και αυτά που κάνω στο σπίτι μου δεν είναι για το θεαθήναι (ξέρεις, να καμαρώνω για το αψεγάδιαστο χώρο υποδοχής και τρίχες κατσαρές) αλλά πράγματα που είναι απαραίτητα για την καλή και υγιεινή διαβίωση της οικογένειας στο σπίτι. Αλλά κι αυτό ακόμα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κουραστικό και χρονοβόρο.
[/QUOTE]

Ναι ρε κορίτσια κ γω αυτό θέλω να μάθω. Πώς γίνεται να αφιερώνεις χρόνο με το παιδί αν το σπίτι δεν είναι στα βασικά του καθαρο?Κ να ρωτήσω κ κάτι άλλο, ποια θεωρείται εσείς απαραίτητα να γίνονται στο σπίτι όταν δεν υπάρχει χρόνος για ΟΛΑ?
Ο χρήστης mirtoula4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-11, 18:10   #124
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαγειρεύω 6-7.30 το πρωί....πριν φύγω για δουλειά....τουαλέτα πέρασμα μια φορά την ημέρα, συνήθως μόλις γυρίσω από δουλειά ή αργά το βράδυ όταν κάνει και ο τελευταίος μπάνιο και με τα γνωστά πανάκια την τουλέτα όποτε υπάρξει θέμα, σιδέρωμα 1-2 φορές την εβδομάδα ...αυστηρά τα ρούχα που θα χρησιμοποιήσουμε για τις επόμενες 3-4 μέρες...ώστε να μην αγχώνομαι τι θα βάλουμε το πρωί...πάτωμα όποτε μπορέσω...αν και τώρα λόγω καλοκαιριού περνάμε πολύ χρόνο στην αυλή...οπού εκεί όσο και να σκουπίσω υπάρχουν δέντρα,χώματα κτλ...που δεν μπορώ να το αποφύγω..και γενική μια φορά την εβδομάδα...ε και αν υπάρχει και λίγη σκονίτσα δεν θα σκάσουμε...
Ο χρήστης mariamb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-11, 18:12   #125
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξέχασα επίσης να πω...ότι την Κυριακή αντί για ένα φαγητό...μαγειρεύω ταυτόχρονα πολλά φαγητά....πχ παστίτσιο, κανελόνια,μπιφτέκια κτλ..παραπλήσια δλδ..τα οποία μπαίνουν κατάψυξη για να γλυτώνω κάποιες μέρες μαγείρεμα.
Ο χρήστης mariamb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-11, 22:37   #126
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο supermama Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που με ανησυχει ειναι να κανει καλα εκει που ενωνει η πορτα με τον τοιχο.. αχχχ αντε να δουμε σημερα.θα συμαζευτω επιτελους?? !!!!χαχαχα
θα σχολιασω τον εαυτο μου γιατι ειμαι για κλαματα. βασικα ναι! αυτο που με ανυχουσε στις πορτες καλα εκανε καιμε ανησυχουσε. δεν τοκανε κανεκεινο το σημειο. τοκανα εγω!οσο για συμαζεμα???τζαμπα καθαρισα και το σαλονι χθες. οτιβγαλαμε αποτην κρεβατοκαμαρα ειναι στο σαλονι τωρα. η κρεβατοκαμαρα ειναι αδεια εκτος ντουλαπας και κρεβατι αλλα θελει καθαρισμα. να συμαζευτω?? αχαχαχαχα μπααα. αυριο μαλλον.θα ξεκινησω απτην κουζινα καιβλεπουμε. ναφανταστειτε ευτυχως που λειπουν οι γονεις μου (αυριο ερχοντε) και κατεβηκαμε με τα μικρα να κοιμηθουμε σπιτι τους γιατι ετσι και αλλιως ο αντρας μουδουλευει βραδυ!
Παλιά 09-06-11, 22:50   #127
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απλώς... δεν... και μόλις μετακομίσαμε κιόλας.... είπαμε... ΔΕΝ!
Παλιά 10-06-11, 06:25   #128
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Α, εγώ τα προλαβαίνω όλα.
Εχω το τέλειο σπίτι, παντού γυαλίζει, όλα είναι στην θέση τους, ρούχα ασιδέρωτα δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα, τα μπαλκόνια μου πεντακάθαρα, τζάμια αστραφτερά, το φαγητάκι μας καλομαγειρεμένο μεσημέρι βράδυ κλπ κλπ. Σας έφτιαξα τώρα?

Παλιά 10-06-11, 10:56   #129
ARNIKOL

Περιοχή: Καρδίτσα
ARNIKOL χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΧΑ-ΧΑ! Υπαναχώρησε ο σύζυγος...τελικά τα μούτρα είναι πολύ αποτελεσματικά στην περίπτωση μου! Θα έρθει αύριο η γυναίκα!
Δημήτρης - 3/4/2012
Ο χρήστης ARNIKOL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-11, 11:22   #130
SKEK

Το avatar του χρήστη SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και ο δικός μου ψες έφαγε τελεσίγραφο μέσω sms.Φαγώθηκε να κάνουμε 2ο και τώρα ψάχνει αφορμές κάθε απόγευμα που σχολάει να την κάνει με ελαφρά μπας και γλιτώσει καμμιά δουλειά.

Ψες ήταν έξω με κάτι φίλους και του μυνημάτισα συνέχισε και μια από τις επόμενες μέρες δεν θα μας βρεις εδώ. Θεωρώ ότι δεν το πήρε σοβαρά αλλά λίαν συντόμως θα καταλάβει ότι δεν αστειεύομαι.

Ξυπνάω από τις 5.50 καθε πρωί (ασχέτως με ζαλάδες αναγούλες, ναυτίες και άλλα συναφή), ετοιμάζομαι, συμμαζεύω γιατί δεν μπορώ το χάος μόλις σχολάσω, ξυπνάω παιδί & το ετοιμάζω και την πηγαίνω στο σχολείο. Ο πασάς στην ησυχία του. Με την ησυχία του θα μπανιαριστεί και θα πάει γραφείο.

Απόγευμα σχολάω 4.30, πέφρνω παιδί από παιδικό, μπαίνουμε σπίτι, μαγειρεύω, πάμε παιδική χαρά σχεδόν κάθε μέρα, επιστρέφουμε, την κάνω μπάνιο, ταίζω, κοιμίζω και αν καταφέρω κάποια στιγμή μετά το συμμάζεμα τρώω και γω αλλιώς περιμένω το πρόγευμα όταν ξυπνήσω.

Έχω φτάσει στα όρια της απόγνωσης με τη σκέψη ότι στο 2ο θα γίνεται χαμός. Θα χρειαστώ ψυχίατρο. Η μοναδική βοήθεια που έχω είναι μία κοπέλα που έρχεται και κάνει γενική μία φορά την εβδομάδα.
Παλιά 10-06-11, 11:30   #131
ARNIKOL

Περιοχή: Καρδίτσα
ARNIKOL χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σοφία έτσι κι εγώ στη 2η εγκυμοσύνη, μέσα στα νεύρα και στην κούραση και από πουθενά βοήθεια, ούτε γυναίκα τότε. Γυναίκα πήραμε πριν λίγους μήνες, δηλ είχε χρονίσει ο δεύτερος. Μόλις όμως κλάταρα, προέκυψε και ένα πρόβλημα υγείας και σύστησαν οι γιατροί ξεκούραση, τότε φιλοτιμήθηκε ο Βασίλης... όχι να βοηθήσει, όχι καλέ τέτοιο πράγμα, να πληρώσουμε για γυναίκα. Εντάξει, μου πήρε και στεγνωτήριο, να μη σιδερώνω... αυτό πού το πας;;;; Κουράγιο, τι να πω....να προσέχεις μόνο!
Δημήτρης - 3/4/2012
Ο χρήστης ARNIKOL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-11, 11:38   #132
SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ARNIKOL Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοφία έτσι κι εγώ στη 2η εγκυμοσύνη, μέσα στα νεύρα και στην κούραση και από πουθενά βοήθεια, ούτε γυναίκα τότε. Γυναίκα πήραμε πριν λίγους μήνες, δηλ είχε χρονίσει ο δεύτερος. Μόλις όμως κλάταρα, προέκυψε και ένα πρόβλημα υγείας και σύστησαν οι γιατροί ξεκούραση, τότε φιλοτιμήθηκε ο Βασίλης... όχι να βοηθήσει, όχι καλέ τέτοιο πράγμα, να πληρώσουμε για γυναίκα. Εντάξει, μου πήρε και στεγνωτήριο, να μη σιδερώνω... αυτό πού το πας;;;; Κουράγιο, τι να πω....να προσέχεις μόνο!
Κοίτα, προς το παρόν έχω το πλυντήριο πιάτων που είναι μεγάλη βοήθεια και τα ρούχα τα σιδερώνει η κοπέλα που έρχεται. Άντε να σιδερώσω μια φορά στο τόσο γιατί κάτι προέκυψε. Το θέμα είναι ότι στοιβάζονται μέχρι τη μέρα που έρχεται η κοπέλα και γκρινιάζει ο πασάς. Άσε που μέχρι και τα κουστούμια από το καθαριστήριο εγώ πρέπει να τα θυμηθώ και όλο το απόγευμα είμαι και με το κορίτσι αγκαλιά (κάτι που έβλεπα σε άλλες έγκυες και έτρεχα πάντα να τις βοηθήσω, ενώ τώρα ούτε το έταιρον ήμιση δεν πτοείται). Θυμάμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν με άφηνε ούτε στην τουαλέτα μόνη μου, έκανα μπάνιο και ήταν από δίπλα μπας και γλιστρίσω
Τώρα πετάει αετό....
Παλιά 10-06-11, 11:49   #133
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SKEK Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα, προς το παρόν έχω το πλυντήριο πιάτων που είναι μεγάλη βοήθεια και τα ρούχα τα σιδερώνει η κοπέλα που έρχεται. Άντε να σιδερώσω μια φορά στο τόσο γιατί κάτι προέκυψε. Το θέμα είναι ότι στοιβάζονται μέχρι τη μέρα που έρχεται η κοπέλα και γκρινιάζει ο πασάς. Άσε που μέχρι και τα κουστούμια από το καθαριστήριο εγώ πρέπει να τα θυμηθώ και όλο το απόγευμα είμαι και με το κορίτσι αγκαλιά (κάτι που έβλεπα σε άλλες έγκυες και έτρεχα πάντα να τις βοηθήσω, ενώ τώρα ούτε το έταιρον ήμιση δεν πτοείται). Θυμάμαι στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν με άφηνε ούτε στην τουαλέτα μόνη μου, έκανα μπάνιο και ήταν από δίπλα μπας και γλιστρίσω
Τώρα πετάει αετό....
ναι με το 2ο παιδι δεν δινουν καμμια σημασια. ο δικος μου συζυγος μεχρι που πηγε ο μικρος 6 μηνων δεν τον ειχε ακουμπησει!!! στην κορη μου εκανε σαν τρελλος και ειχα φοβερη βοηθεια. μεταλλαξη α και το κορυφαιο ειναι οτι θελει και τριτο....οποτε σχεδιαζει υποπτευομαι να το ακουμπησει μετα το χρονο! οποτε δεν θα υπαρξει 3ο
Παλιά 10-06-11, 12:02   #134
anti1980

Το avatar του χρήστη anti1980

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν λίγο διάβασα μέσω facebook αυτό…

http://networkedblogs.com/iXXdC

Πραγματικά, είναι οοοοολα όσα θα ήθελα να πω…

Ο χρήστης anti1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-11, 12:11   #135
SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοίτα, επειδή η ζωή που ζούμε βασίζεται κατά πολύ και στο μισθό που πέρνω που είναι ισάξιος και πολλές φορές με τα μπόνους πολύ καλύτερος από αυτόν του συζύγου, αν θέλει να έχουμε το μισθό αυτό 2 τινά μπορούν να συμβούν.

Είτε βοηθάει, είτε τα μαζεύει και κάθε τέλος του μήνα επικοινωνεί για να στείλει τη διαροφή. Δεν υπάρχει κάτι που να με κρατάει σ'αυτό αφού και το παιδί όλο μαζί μου είναι. Απλά ρωτάει κάποτε αν θα έρθει και ο μπαμπάς κάποια στιγμή να την πάρει από το σχολείο. Δε λέω ότι είναι τεμπέλης γιατί δουλεύει πολύ αλλά θέλει και την ησυχία του και το έξω του και τα ποδόσφαιρά του.
Παλιά 10-06-11, 12:13   #136
SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apricot Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι με το 2ο παιδι δεν δινουν καμμια σημασια. ο δικος μου συζυγος μεχρι που πηγε ο μικρος 6 μηνων δεν τον ειχε ακουμπησει!!! στην κορη μου εκανε σαν τρελλος και ειχα φοβερη βοηθεια. μεταλλαξη α και το κορυφαιο ειναι οτι θελει και τριτο....οποτε σχεδιαζει υποπτευομαι να το ακουμπησει μετα το χρονο! οποτε δεν θα υπαρξει 3ο
Γιατί ρε συ απρικοτ όμως? Εγώ από τώρα στεναχωριέμαι μήπως και δεν ασχολείται με το 2ο.

Άσε που ένα παιδάκι στο σταθμό είπε στην κόρη μου ότι δεν έχει μπαμπά αφού ποτέ δεν τον βλέπουν και πλάνταξε το καημένο στο κλάμα.
Παλιά 10-06-11, 13:15   #137
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

SKEK συγχαρητήρια! Με το καλό. Δεν το ήξερα. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Εγώ πάλι πιστεύω ότι με 2 παιδιά ε, δεν μπορείν θα συγκινηθεί να κάνει κάτι. Εμένα που του ήρθαν και τα 2 μαζί πάντως, δεν είχε επιλογή να μην ασχοληθεί. Οχι βέβαια ότι κάνει και τα φοβερά πράγματα, εγώ κάνω τα περισσότερα αλλά τουλάχιστον του τα σούρνω μερα-νύχτα και κουνιέται λίγο!!

Παλιά 10-06-11, 13:22   #138
SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!!
Παλιά 10-06-11, 17:22   #139
ΟΛΓΑ78

ΟΛΓΑ78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό που μου αρέσει πάντως, είναι ότι αντιμετωπίζετε τα πράγματα με χιούμορ!! SKEK και supermama σας εύχομαι ό,τι καλύτερο και καλή λευτεριά!!! Ομοιοπαθούσα!!!

Πάντως, είναι γεγονός ότι το τέλειο δεν υπάρχει. Ή θα είμαστε καλές μαμάδες - σύζυγοι κάνοντας τα άκρως βασικά και απαραίτητα ή το σπίτι θα λάμπει και εμείς θα έχουμε χάσει την ουσία των πραγμάτων -όσον αφορά την σχέση μας με το παιδί μας πάνω απ' όλα- γιατί το να είναι όλα στην πένα, απλά είναι ΟΥΤΟΠΙΑ!!
Ο χρήστης ΟΛΓΑ78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-11, 20:41   #140
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι ρε κορίτσια κ γω αυτό θέλω να μάθω. Πώς γίνεται να αφιερώνεις χρόνο με το παιδί αν το σπίτι δεν είναι στα βασικά του καθαρο?Κ να ρωτήσω κ κάτι άλλο, ποια θεωρείται εσείς απαραίτητα να γίνονται στο σπίτι όταν δεν υπάρχει χρόνος για ΟΛΑ?

Βάζεις προτεραιότητες. Όταν γυρναω στο σπίτι πτώμα και το σπίτι είναι χάλια και θέλω να αλλάξω να πάω τουαλέτα να φάω... αλλά το παιδί με περιμένει με ένα βιβλίο στο χέρι και μου λέει διάβασε μαμά εγώ επιλέγω να καθίσω πρώτα μισή ώρα μαζί του και πραγματικά ξεκουράζομαι, κοιτάω μόνο το παιδί/παιδιά - για να μην βλέπω τι πρέπει να γίνει, μιλάμε για την μέρα μας κλπ και μετά ξεκινάω...
Τα παιδιά μας δεν θα πάθουν τίποτα αν το σπίτι είναι ασυγύριστο ή αν σκουπίσουμε μια φορά λιγότερη, αλλά δεν θέλω να τους αφήνω με παράπονο γιατί δεν ξόδεψα ώρες μαζί τους
Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-11, 21:50   #141
peathgl

Περιοχή: στο ροζ συννεφάκι μου
peathgl χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΕΞΠΕΡ ΣΤΟ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΧΟΡΟΠΗΔΩΝΤΑΣ ΑΠΟΦΕΥΓΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ..ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΟΥΜΕ...ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΕΝΗΛΙΚΑΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΜΟ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΟΛΑ ΜΕ ΛΙΓΗ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ
Ο χρήστης peathgl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-11, 22:03   #142
gavramid

Το avatar του χρήστη gavramid

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
gavramid χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jannis Εμφάνιση μηνυμάτων

Βάζεις προτεραιότητες. Όταν γυρναω στο σπίτι πτώμα και το σπίτι είναι χάλια και θέλω να αλλάξω να πάω τουαλέτα να φάω... αλλά το παιδί με περιμένει με ένα βιβλίο στο χέρι και μου λέει διάβασε μαμά εγώ επιλέγω να καθίσω πρώτα μισή ώρα μαζί του και πραγματικά ξεκουράζομαι, κοιτάω μόνο το παιδί/παιδιά - για να μην βλέπω τι πρέπει να γίνει, μιλάμε για την μέρα μας κλπ και μετά ξεκινάω...
Τα παιδιά μας δεν θα πάθουν τίποτα αν το σπίτι είναι ασυγύριστο ή αν σκουπίσουμε μια φορά λιγότερη, αλλά δεν θέλω να τους αφήνω με παράπονο γιατί δεν ξόδεψα ώρες μαζί τους
Δεν προλαβα να τα διαβασω ολα γιατι σε λιγο θα σχπλασω απο τη δουλεια μου(ναι μιλαμε για τετοια ωραρια) αλλα συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!ΔΕΝ προλαβαινω σχεδον τιποτα.Προλαβαινω μονο να ειμαστε σχετικα καθαροι και ταχτοποιημενοι..σχετικα παλι το τονιζω και να εχουμε παντα φαγητο σπιτικο.
Με το σιδερο εχω παρει διαζυγιο(αν κατι θελει απαραιτητως σιδερομα γινεται επιτοπιο νταραβερι)
Η σκονη ειναι φιλη μας(βαρεθηκε να την κυνηγαω απο πισω ν φυγει αφου παντα επιστρεφει συντομα)Της δινω τον χρονο της βρε αδερφε
Μπαλκονια ΜΟΝΟ αν θελουμε να βγουμε εξω ν ακατσουμε..καλοκαιρακι δηλαδη
Τζαμια .....πρεπει να βρωμισουν καλα!!!!(γι αυτο αλωστε εχουμε και τις κουρτινες!!)
και πολλες αλλες τετοιες λεπτομερεις που μου δινουν χρονο να δω αντρα παιδι και λιγο τον εαυτο μου βρε αδερφε!!!
Στην αρχη ειχα μια λυσα με ολα μεχρι που ειχα καταντησει να ερχομαι στη δουλεια αλουστη και με φορμα αλλα οχι πια...ειμαστε και λιγο ανθρωποι που μας χρειαζονται και τα παιδακια μας!!!

Ο χρήστης gavramid δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-06-11, 06:37   #143
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο peathgl Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΕΝΗΛΙΚΑΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΜΟ.
Νομίζεις καλή μου, νομίζεις. Το ...3ο σου παιδί είναι τι ενήλικας μου τσαμπουνάς? Και πολλές φορές με περισσότερες απαιτήσεις..

Παλιά 11-06-11, 12:15   #144
PEPI1979

Το avatar του χρήστη PEPI1979

Περιοχή: Στην πιο γλυκιά αγκαλίτσα της μικρούλας μου...........
PEPI1979 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ακούω για ποιότητα ζωής αλλα δεν τηνέχω δει πουθενά ..Ολα τα κάνω εγω αφού δεν περισεύει για γυναίκα για τις δουλειές. Και νιώθω απέιρως μόνη μου ......σε όλα .
Ο χρήστης PEPI1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-06-11, 16:55   #145
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προχθες το βραδυ εκανα γενικη (πορτες-ξεσκονισμα- τρυψιμο -βεραντες ... ναι μεσα στα μεσανυχτα ). Ειχα σκουπισει μεσημερι και το βραδυ πηρα τα ψιλα με την χειρος (μην μας φερουν και την αστυνομια ) και σφουγγαρισα.
Καθησα λιγο και το χαζευα αχ τι ομορφο που ηταν.... ολα ελαμπαν.

Μπαινει ο Βασιλης μεσημερι που ημουνα στην δουλεια και ξεκιναει η ακαταστασια. Ερχομαι και βρισκω μια τσαντα στην μεση , τα παπουτσια εδω , οι καλτσες εκει και το σαλονι ... κρεβατοκαμαρα .
Φερνω και τον ΓΙαννη απο τον παιδικο και δινει το τελειωτικο χτυπημα... πακοτινια θριψαλα στο πατωμα.
Μου ρθε να βαλω τα κλαματα ...
Σημερα τα χω γραψει ολα. Τα χω παρει στο κρανιο λεμε

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-06-11, 19:05   #146
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αχ!!! απο την πεμπτη κανω γενικη στο σπιτι και τελειωσα πριν απο λιγο!!! τα εχω παιξει....τα παιδια λειπουν στην μητερα μου και θα τα παρω αυριο το πρωι.αυριο το μεσημερι δεν θα μπορω να σας περιγραψω την απογοητευση μου....
Παλιά 11-06-11, 19:10   #147
supermama

supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναμαι και γωωωω! τελος μετο βαψιμο. χθες καθαρισατα παντα. ο αντρας μου εκανε τα επιπλα καλα και ταβαλε στη θεση τους. πραγματικα ολα γυαλιζουν!μεχρι ποτε δεν υποσχομαι βεβαια.. σημερα εβαλα και πλυντηριο γιατι ειχαμεγεμισει τοσες μερες. λεω να σιδερωσω τωρα που δροσιζει να τελειωνω και μαυτο γιατι αυριο θαχω καιαλλο.
Παλιά 11-06-11, 19:25   #148
rkt

Το avatar του χρήστη rkt

rkt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το πρωί έκανα το σπίτι και γυάλιζε. Μετά πήγα να πάρω τις κόρες μου που ήταν στη γιαγιά για να παίξουν με την ξαδερφούλα τους που ήρθε από Αθήνα. Τελικά πήρα και αυτήν στο σπίτι, δεν ήθελα να χωρίσουν.
Το μπροστά μπαλκόνι, μετά την ζωγραφική με νερομπογιές, δεν βλέπετε. Το δωμάτιο τους, μετά το παιχνίδι, επίσης.
Τώρα είναι στο πίσω μπαλκόνι και τις έχει βάλει ο άντρας μου να ζωγραφίσουν με ....λάδια (εννοώ χρώματα ζωγραφικής επαγγελματικά καθότι ο σύζηξ είναι ολίγον καλλιτέχνης). Αυτά να σημειώσω ότι όπου πέσουν δεν βγαίνουν.
Καταλαβαίνετε τι θα γίνει. Λέω να τις πάω σε κάνα παιδότοπο να παίξουν, μπας και σώσω το σαλόνι.. Είδωμεν.

Παλιά 11-06-11, 19:31   #149
Νατασούλα

Το avatar του χρήστη Νατασούλα

Νατασούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν γεννήσω το κοριτσάκι μου, το σπίτι ήταν στην τρίχα και τα προλάβαινα όλα πολύ χαλαρά (δεν δούλευα και εξακολουθώ να μην δουλεύω).
Μετά τη γέννηση της κορούλας μου, το σπίτι δεν είναι ποτέ στην εντέλεια ακόμα και όταν ξέρουμε ότι θα έρθει κάποιος. Υπάρχουν παντού πεταμένα παιχνίδια. Ειδικά από τη στιγμή που περπάτησε και μετά (ζωή να έχει το πουλάκι μου) υπάρχει μια μόνιμη τσαπατσουλιά.
Κάνω ότι προλαβαίνω και κυρίως τα βασικά. Προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο παιδί μου, να παίζουμε, να χορεύουμε, να τραγουδάμε, να πηγαίνουμε βόλτες στα μαγαζιά και στις παιδικές χαρές (είμαστε και γυριστρούλες μαμά και κόρη χ, χι) και να περνάμε πολύ καλά!!!!!!!
Σκουπίζω και σφουγγαρίζω κάθε μέρα, κάνω και μια γρήγορα το μπάνιο, μαγειρεύω, απλώνω ρούχα, τα σιδερώνω!!!!!!! Τώρα βέβαια το καλοκαίρι οι δουλειές έχουν αυξηθεί, θέλουν και τα μπαλκόνια κάθε τρεις και λίγο πλύσιμο, όπως και ο κήπος, όπως θέλουν και τα λουλούδια του κήπου πότισμα κάθε 2 μέρες αλλά δεν τρελαίνομαι!!!!!! Χαλαράααααααααα......... Και βγαίνω βόλτες με το σύζυγο 1-2 φορές την εβδομάδα για καφέ ή φαγητό.
Και από βοήθεια; Μηδέν!!!!!!!!! Ούτε από γονείς (δεν θέλω εγώ - προτιμώ να τα κάνω μόνη μου), ούτε από τον σύζυγο (δουλεύει όλη μέρα και έρχεται στις 9-10 το βράδυ).
Παλιά 11-06-11, 21:31   #150
Μαράκι8

Μαράκι8 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΟΛΓΑ78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ώρα είναι 00:50 και λίγο πριν πάω για ύπνο, είπα να μοιραστώ αυτή την σκέψη μαζί σας. Γύρισα από την δουλειά στις 23:30, ο μικρός μου δεν είχε κοιμηθεί ακόμα, τον έσφιξα στην αγκαλιά μου-μου είχε λείψει τόσο πολύ... του είπα το παραμύθι του, έκατσα λίγο μαζί του, το σπίτι ένα χάος αλλά τώρα που κοιμήθηκε δεν μπορώ να το μαζέψω γιατί θα τον ξυπνήσω και δεν έκατσα ούτε 5 λεπτά μόνη με τον άντρα μου...δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, ακατάστατα ωράρια, αργίες και Κυριακές + σπαστά. Είμαι έγκυος στον 7ο μήνα -κοριτσάκι αυτή τη φορά- και σκέφτομαι παρόλο που η εγκυμοσύνη αυτή με χαροποιεί εννοείται, πώς θα μπορέσω να ανταπεξέλθω μόλις γεννηθεί η μπουμπού.... θα επανέλθω με περισσότερα, θα ήθελα να ξέρω πώς προλαβαίνετε εσείς, αν περνάτε ποιοτικό χρόνο με τα παιδιά σας, αν βλέπετε τον άντρα σας και αν είστε και από τις τυχερές που μπορούν πού και πού να βγουν και έξω να ξεσκάσουν...
Πολύ απλά... Δεν τα προλαβαίνω όλα.. Σ/Κ οι δουλειές του σπιτιού τα πληντύρια σιδερώματα κτλ.. Διάβασμα όταν ο μικρός κοιμάται ή είναι βόλτα με τον σύζυγο και τα απόγεύματα τα περνάω με τον μικρό παίζουμε πάμε βόλτα στο πάρκο και τέτοια.. ευτυχώς όμως είμαι από τις τυχερές που μπορώ να βγαίνω που κ που με τον σύζυγο οι δυο μας κ έτσι κάπως βολεβόμαστε όλοι! με το καλό κ το δεύτερο μωράκι σου!!!

Ο χρήστης Μαράκι8 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-11, 10:57   #151
danel

Το avatar του χρήστη danel

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
danel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pav33 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη, αλλά άντρες δεν έχετε; Δεν τους βάζετε στη δουλειά;
Εμείς έχουμε 3 παιδιά δουλεύουμε και οι δύο, φυσικά δεν τα προλαβαίνουμε όλα, αλλά ακριβώς αυτό ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ, όχι δεν τα προλαβαίνει η γυναίκα.

Είμαι άντρας αλλά εκνευρίζομαι τρομερά όταν ακούω γυναίκες να τονίζουν ότι δεν τα προλαβαίνουν...ο πασάς δηλαδή τι κάνει; Βλέπει ποδόσφαιρό; Μια χαρά μπορούμε να συδερώσουμε, να μπαλώσουμε, να μαγειρέψουμε να πλύνουμε τα παιδιά.
Αν δουλεύουν και οι δύο, ΔΕΝ ΕΧΕΙ δικαιλογία ο άντρας να μην κάνει δουλειές στο σπίτι.
Η μόνη δουλειά που δεν μπορεί να κάνει ο άντρας είναι ο θηλασμός. Όλα τα άλλα μπορούν εξίσου να τα κάνουν και οι δύο.

Βιάβασα για την κοπέλα που λέει ότι γύρισε στις 23.30 και βρήκε το σπίτι χάος...καλά και ο άντρας σου τι κάνει, δεν μπορεί να βάλει το μικρό για ύπνο και να τακτοποιήσει; Και αυτός δεν μένει σπίτι;
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτός θα πρέπει να τακτοποιήσει για να το βρεις εσύ εντάξει το σπίτι όταν γυρνάς αργά, και ξέρεις γιατί πρέπει να το κάνει; Μόνο και μόνο επειδή σε αγαπάει.

Να με συμπαθάτε αλλά δεν νομίζω ότι ο άντρας πρέπει να δείχνει την αγάπη του μόνο στο πήδημα, στα δώρα προς τη γυναίκα ή στις εξόδους. Οι μικρές καθημερινές λεπτομέρειες του στύλ: γυρνάει πρώτος ο άντρας, πλένει τα πιάτα, βάζει πλυντήριο, πλένει τα παιδιά, απλά και μόνο επειδή αγαπάει τα παιδιά του και τη γυναίκα του. Τι αγάπη είναι αυτή αν δεν ξεκουράζεις το σύντροφό σου;
Δεν αντέχω να διαβάσω παρακάτω απ' αυτό το μήνυμα γιατί με εκφράζει ΑΠΟΛΥΤΑ! Μα τί γυναίκες είστε εσείς;; Τόσο λοβοτομή σας έχει γίνει ώστε να θεωρείτε ότι όλα πιά είναι δικιές μας αρμοδιότητες; Αυτά συζητώ και με άλλες γυναίκες και θεωρούν ότι είμαι αδίκως "επαναστάτρια"! Τί να πω;;;
Ο χρήστης danel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-11, 17:43   #152
ΟΛΓΑ78

ΟΛΓΑ78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ απλά... Δεν τα προλαβαίνω όλα.. Σ/Κ οι δουλειές του σπιτιού τα πληντύρια σιδερώματα κτλ.. Διάβασμα όταν ο μικρός κοιμάται ή είναι βόλτα με τον σύζυγο και τα απόγεύματα τα περνάω με τον μικρό παίζουμε πάμε βόλτα στο πάρκο και τέτοια.. ευτυχώς όμως είμαι από τις τυχερές που μπορώ να βγαίνω που κ που με τον σύζυγο οι δυο μας κ έτσι κάπως βολεβόμαστε όλοι! με το καλό κ το δεύτερο μωράκι σου!!!
Σ΄ευχαριστώ πολύ!!! Είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα ότι δεν έχω ούτε ολόκληρο Σαββατοκύριακο, δουλεύω 6 ημέρες την εβδομάδα, μαθαίνω το πρόγραμμα πάντα τελευταία στιγμή, το ρεπό μου μπορεί να είναι Δευτέρα ή Τρίτη, οπότε όλες τις άλλες μέρες θα εργάζομαι

Σήμερα είχα ρεπό μετά από 5 συνεχόμενες Κυριακές που δούλευα, φυσικά και χτες στην δουλειά, οπότε τί να πρωτοπρολάβω όταν έχω 1 μέρα την εβδομάδα και φυσικά θέλω να δω και το παιδί μου, να το χορτάσω λίγο!
Παλιά 12-06-11, 17:50   #153
ΟΛΓΑ78

ΟΛΓΑ78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο danel Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντέχω να διαβάσω παρακάτω απ' αυτό το μήνυμα γιατί με εκφράζει ΑΠΟΛΥΤΑ! Μα τί γυναίκες είστε εσείς;; Τόσο λοβοτομή σας έχει γίνει ώστε να θεωρείτε ότι όλα πιά είναι δικιές μας αρμοδιότητες; Αυτά συζητώ και με άλλες γυναίκες και θεωρούν ότι είμαι αδίκως "επαναστάτρια"! Τί να πω;;;
Δεν είπε κανείς ότι οι άντρες μας δεν βοηθάνε και μιλώντας προσωπικά για μένα, ο δικός μου εργάζεται πρωί απόγευμα, είναι με τον μικρό όταν λείπω εγώ και κάνει τα άκρως απαραίτητα σε εκείνο το χρονικό διάστημα. Θα τον κάνει μπάνιο, θα του φτιάξει το γάλα, το απογευματινό, θα τακτοποιήσει ό,τι έχει μπει στη μέση, αλλά το κύριο που θέλω από αυτόν είναι να ασχολείται με το παιδί. Ούτε αυτός είναι Θεός να τα προλάβει όλα, τα βασικά τα κάνει -όσο τα προλαβαίνει και αυτά- και αυτό μου αρκεί.\

Τώρα όσο για άλλους που δεν βοηθούν καθόλου, ναι, συμφωνώ ότι δεν τάσσομαι υπέρ αυτών και δεν είναι σωστό να τα επωμίζεται όλα η γυναίκα -ακόμα κι όταν αυτή δεν εργάζεται-, κάποια πράγματα βασικά όλοι οι άντρες μπορούν να τα κάνουν.
Παλιά 12-06-11, 22:07   #154
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΟΛΓΑ78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπε κανείς ότι οι άντρες μας δεν βοηθάνε και μιλώντας προσωπικά για μένα, ο δικός μου εργάζεται πρωί απόγευμα, είναι με τον μικρό όταν λείπω εγώ και κάνει τα άκρως απαραίτητα σε εκείνο το χρονικό διάστημα. Θα τον κάνει μπάνιο, θα του φτιάξει το γάλα, το απογευματινό, θα τακτοποιήσει ό,τι έχει μπει στη μέση, αλλά το κύριο που θέλω από αυτόν είναι να ασχολείται με το παιδί. Ούτε αυτός είναι Θεός να τα προλάβει όλα, τα βασικά τα κάνει -όσο τα προλαβαίνει και αυτά- και αυτό μου αρκεί.\

Τώρα όσο για άλλους που δεν βοηθούν καθόλου, ναι, συμφωνώ ότι δεν τάσσομαι υπέρ αυτών και δεν είναι σωστό να τα επωμίζεται όλα η γυναίκα -ακόμα κι όταν αυτή δεν εργάζεται-, κάποια πράγματα βασικά όλοι οι άντρες μπορούν να τα κάνουν.
Και γιατί σου αρκεί να κάνει τα βασικά; Εσύ τα βασικά κάνεις; Εκείνου θα του αρκούσε να κάνεις κι εσύ τα βασικά;
Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-11, 22:16   #155
supermama

supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για τουςαντρες λετε??? Λοιπον ο δικος μου (αν και παντα εξαρτατε απο τα κεφια του) κανει τα παντα! στο σπιτι παντα με ρωταει αν θελω βοηθεια οταν πχ με βλεπει πολυ ωρα στην κουζινα.. οταν τρωμε παντα μεχρι να μαζεψω τα πιατα αυτος ταχτοποιει και τιναζει το τραπεζομαντηλο. γενικα τακανω εγω οποτε δε χρειαζετε.αν ομως θελω βοηθεια τοτε κανει τα παντα!απλωνει ρουχα σφουγγαριζει κτλ.. οταν πχ λειπω το καλοκαιρι κανα μηνα στη χαλκιδικη και γυρισω το μονο που εχει το σπιτι ειναι σκονη φυσικα κανα σκουπιδακι εε...και απλυτα. η πολλες φορες πλυμενα που θελουν σιδερο.
Παλιά 12-06-11, 22:50   #156
stafroditi2353

stafroditi2353 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο supermama Εμφάνιση μηνυμάτων
για τουςαντρες λετε??? Λοιπον ο δικος μου (αν και παντα εξαρτατε απο τα κεφια του) κανει τα παντα! στο σπιτι παντα με ρωταει αν θελω βοηθεια οταν πχ με βλεπει πολυ ωρα στην κουζινα.. οταν τρωμε παντα μεχρι να μαζεψω τα πιατα αυτος ταχτοποιει και τιναζει το τραπεζομαντηλο. γενικα τακανω εγω οποτε δε χρειαζετε.αν ομως θελω βοηθεια τοτε κανει τα παντα!απλωνει ρουχα σφουγγαριζει κτλ.. οταν πχ λειπω το καλοκαιρι κανα μηνα στη χαλκιδικη και γυρισω το μονο που εχει το σπιτι ειναι σκονη φυσικα κανα σκουπιδακι εε...και απλυτα. η πολλες φορες πλυμενα που θελουν σιδερο.
και ο δικος μου το ιδιο. με βοηθαει πολυ οπου και αν τον χρειαστω. αλλα μη νομιζετε οτι τα προλαβαινω ολα!!!δουλειες σαββατο, μαγειρεματα κυριακη για ολη σχεδον τη βδομαδα και τα καθημερινα το βραδυ που κοιμαται η μικρη.θελω το απογευμα να ασχολουμαι μονο μαζι της.
Ο χρήστης stafroditi2353 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-06-11, 07:29   #157
peathgl

Περιοχή: στο ροζ συννεφάκι μου
peathgl χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ καλή μου!Βοηθάει ο κακομοιρης και πολυ μαλιστα , εχω την τυχη να εχω εναν πολυ καλο συντροφο αν και νομιζω οτι οι περισσοτεροι ανδρες πια βοηθάνε.Το προβλημα ειναι οτι τα παιδια ειναι πιο γρηγορα και πιο εχουν και πιο πολλες αντοχες απο εμας.
Ο χρήστης peathgl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-11, 12:33   #158
danel

Το avatar του χρήστη danel

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
danel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το θέμα είναι για τους άντρες ότι τους έχετε ως "βοηθητικούς"! Η ένστασή μου είναι ότι όλα πρέπει να μοιράζονται ίσα, αναλόγως βέβαια με το ποιός εργάζεται περισσότερες ώρες ή έστω ποιός είναι πιό ξεκούραστος. Έ όχι να τους επιβραβεύουμε κιόλας επειδή μόλις μας βλέπουν να καταρρέουμε ρωτάνε αν θέλουμε βοήθεια!!
Ο χρήστης danel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-11, 12:52   #159
τον

τον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

φταιμε και εμεις .που θελουμε να τα κανουμε ολα πως εμεις θελουμε ...........πολε ς φορε ς δεν τον αφηνω νακανει κατι διοτι δεν το κανει οπως θελω εγω...........οχι τι δεν ξερει.....απλα βαριεται και θα το κανει τσαπατσουλικα .........τρελαινομε ..........και ετσι το κανω εγω τοοοσοοοοοοοοο χαζη ειμαι...........καποιες φορε τα καταφερνω και πειθω το εαυτο μου αναπομακρινθει απο το πεδιο μαχης αλλα δεν ειμαι παντοτε δυνατη....................
Ο χρήστης τον δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-11, 16:05   #160
ΟΛΓΑ78

ΟΛΓΑ78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί σου αρκεί να κάνει τα βασικά; Εσύ τα βασικά κάνεις; Εκείνου θα του αρκούσε να κάνεις κι εσύ τα βασικά;
Όταν είναι στο σπίτι, για παράδειγμα 3 ώρες με το παιδί, κάνοντας τα βασικά -τακτοποίηση, τάισμα, μπάνιο, προετοίμασία γάλακτος και βραδυνού φαγητού+να ασχοληθεί λίγο μαζί του όσον αφορά το παιχνίδι, ύστερα τί απαίτηση να έχω? Να ξεκρεμάει κουρτίνες, να πλένει τοίχους, να κάνει μπαλκόνια, να μαγειρεύει, να σφουγγαρίζει? Μα έχει και το παιδί ανάγκες και αυτό που με νοιάζει είναι πάνω απ΄όλα να ασχολείται μαζί του! Άσε που και με τα βασικά μόνο περνάει το 3ωρο και δεν το καταλαβαίνεις. Πάντως, κι εγώ -για να λέμε την αλήθεια- χρόνο μόνο για τα άκρως βασικά και απαραίτητα έχω, μη νομίζεις ότι κάθομαι και κρεμιέμαι από πολύφωτα ή κάνω δουλειές μέχρι τα ξημερώματα!! Γενικά ακόμα και τα βασικά σου απορροφούν τόσο χρόνο που αν ήταν να τα έχουμε όλα στην εντέλεια, θα έπρεπε να είμαστε στο πόδι 24 ώρες το 24ωρο!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές