Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-06-11, 21:10   #1
sofanita

Περιοχή: Νομός Αττικής
sofanita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πρώτες μέρες εγκυμοσύνης

Καλησπέρα! Με 2 θετικά τεστ (έχουν περάσει 5 βδομάδες από την τελευταία μου περίοδο) πήγα σήμερα στη γυναικολόγο και απλά μου έγραψε τον προγεννητικό έλεγχο και θα πάω στις 17/6 για υπέρηχο. Έχω λίγα καφέ και ροζέ μερικές φορές υγρά και ανησυχώ...Η γιατρός μου είπε απλά να ξεκουραστώ. Δεν μου έδωσε προγεστερόνη ή κάτι τέτοιο...μήπως πρέπει να το ψάξω περισσότερο? Έχει καμιά εγκυούλα παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει?

Ανυπομονώ για απάντηση!!

Φιλιά
Ο χρήστης sofanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-06-11, 22:29   #2
greeklia

greeklia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Sofanita καλησπέρα και με το καλό!
και εγώ στην5 εβδομαδα βρίσκομαι, και ό γιατρός μου μου έκλεισε ραντεβου γαι 24/06
επειδή είχα μια παλινδρομη κυηση πριν απο τρεις μήνες ειμαι τρομερά αγχωμένη και τον ρωτησα μήπως πρέπει να με δει νωρίτερα,
η απαντηση του ήταν οτι και να πάω τώρα δεν θα δούμε κάτι συγκεκριμένο, και θα πρέπει πάλι να περιμένω να περάσουν λίγες εβδομάδες, ούτε και θα μπορει να καταλάβει αν κάτι δεν παει καλά.
βέβαια δεν έχω ροζ υγρά, αλλά τον ρώτησα τι να κάνω αν δω κάτι και μου είπε να μην αγχωθω (εκτος αν είναι κανονική αιμοραγια) και ότι είναι φυσιολογικό.
όπως και να έχει εσύ να ακούς τον γιατρό σου και να έχεις μια ήρεμη εγκυμοσύνη!!!
Ο χρήστης greeklia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-06-11, 00:40   #3
sofanita

sofanita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ!! Μαζί θα γεννάμε ε? Άντε με το καλό κι εσύ, να σκεφτόμαστε θετικά και όλα θα πάνε καλά. εμένα μου είπε να κάνω υπέρηχο στις 17. Θα σου πω αν μου δείξει κάτι!
Όσο μπορούμε να ξεκουραζόμαστε για να ριζώσει το σποράκι!

Τα λέμε...!
Παλιά 08-06-11, 08:07   #4
Νονντυ

Νονντυ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofanita Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Με 2 θετικά τεστ (έχουν περάσει 5 βδομάδες από την τελευταία μου περίοδο) πήγα σήμερα στη γυναικολόγο και απλά μου έγραψε τον προγεννητικό έλεγχο και θα πάω στις 17/6 για υπέρηχο. Έχω λίγα καφέ και ροζέ μερικές φορές υγρά και ανησυχώ...Η γιατρός μου είπε απλά να ξεκουραστώ. Δεν μου έδωσε προγεστερόνη ή κάτι τέτοιο...μήπως πρέπει να το ψάξω περισσότερο? Έχει καμιά εγκυούλα παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει?

Ανυπομονώ για απάντηση!!

Φιλιά
καλημερα δηλ μονο προγεννητικο σας εγραψε? δε σας εκανε υπερηχο?τουλαχιστον στο προγεννητικο σας ζητησε να κανετε ελεγχο για κυστικη ινωση?
Παλιά 08-06-11, 09:09   #5
zoun

zoun χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα φρεσκιες εγκυουλες !!!
μετα απο μια παλλινδρομη, ειμαι και παλι εγκυος !
ειμαι 4εβδ, χθες πηγα στο γιατρο καια θα ξαναπαω την επομενη εβδ να δουμε σακο γιατι ειναι νωρις τωρα μου ειπε.
να σας ρωτησω, 2 μερες πριν την καθυστερηση ειχα χοριακη 100. μετα απο 2 μερες ,πηγε στο 340 !!! σαν πολυ δεν ειναι ;;; να ανησυχω;;
Ο χρήστης zoun δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-06-11, 09:58   #6
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολες, κι εγω εχω μια παλλινδρομη πριν απο 4 μηνες,τωρασ ειμαι 6w4d κι ολα καλα προς το παρον..ανησυχια δεν χρειαζεται(να τα ακουω κι εγω αυτα),μονο πολλη ξεκουραση(εγω εχω λιωσει 2 βδομαδες τωρα,ουτε καν μαγειρευω)..για τα ροζ υγρα δεν ξερω να πω την αληθεια,εγω ειχα στην παλλινδρομη αλλα μετα απο 2 μερες εγιναν κοκκινα και τοτε εγινε το κακο,το ροζ δεν πειραζε απο ο,τι ειπε ο γιατρος...zoun εμενα η χοριακη μου ηταν στην αρχη 540 και μετα 3 μερες πηγε 2500,μια χαρα ειδαμε το σακο προχθες και τωρα θα παμε να δουμε εμβρυο.Οι χοριακες σου ειναι μια χαρα,το θεμα ειναι ανα δυο μερες να διπλασιαζονται,απο κει και περα και να δεκαπλασιαζονται δεν υπαρχει προβλημα..Καλη επιτυχια σε ολες!!
Παλιά 08-06-11, 12:04   #7
zoun

zoun χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

.zoun εμενα η χοριακη μου ηταν στην αρχη 540 και μετα 3 μερες πηγε 2500,μια χαρα ειδαμε το σακο προχθες και τωρα θα παμε να δουμε εμβρυο.Οι χοριακες σου ειναι μια χαρα,το θεμα ειναι ανα δυο μερες να διπλασιαζονται,απο κει και περα και να δεκαπλασιαζονται δεν υπαρχει προβλημα..Καλη επιτυχια σε ολες!![/QUOTE]

να σαι καλα κοριτσακι, ολα να πανε τελεια !!
Παλιά 08-06-11, 13:51   #8
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και σε σενα κοπελα μου..εγω σιγα σιγα ξεκιναω να το πιστευω!!!Κανε το ιδιο και θα φυγει ενα βαρος απο πανω σου,πιστεψε με!!!
Παλιά 08-06-11, 13:58   #9
zoun

zoun χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο redrose Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σε σενα κοπελα μου..εγω σιγα σιγα ξεκιναω να το πιστευω!!!Κανε το ιδιο και θα φυγει ενα βαρος απο πανω σου,πιστεψε με!!!

πως να το πιστεψω οταν προηγηθηκε παλλινδρομηση κι επεσα απ τα συννεφα στα ταρταρα μπρουμυτα κιολας !
αν δεν ακουσω καρδουλα αυτη τη φορα, δε θα ησυχασω λιγο ...
βεβαια με το αγχος δε βγαινει τιποτα. γι αρχη, σταματησα να διαβαζω δυσαρεστα και αγχωτικα θεματα. μονο κακο μου εκανε πριν...
Παλιά 08-06-11, 14:03   #10
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

zoun κι εγω ειχα παλλινδρομη και μαλιστα αφου ειχαμε ακουσει καρδουλα τοτε..ειναι δυσκολο,το ξερω,αλλα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη..Εγω την πρωτη φορα,ενω ολες οι κοπελες λεγανε για τις εγκμοσυνες τους με χαρα,ενιωθα αν θελεις απο την αρχη οτι κατι πηγαινε στραβα.Μπορει απλα να ειχα δικιο,μπορει ομως και να το προκαλεσα με την τοση απαισιοδοξια.Και στο κατω κατω,πες οτι τυχαινει κατι και δεν παει καλα ουτε αυτη τη φορα,θα τα μαζεψω και θα προχωρησω(δυσκολα,αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο).Αν ομως αυτη τη φορα πανε ολα καλα,ποσες εγκυμοσυνες θα ζησουμε?Γιατι να χω να σκεφτομαι οτι ολο το πρωτο τριμηνο ελεγα οτι κατι θα παει στραβα??Θα την χαρω και απλα θα κανω το σταυρο μου να βοηθησει η Παναγια και η Οσια Ειρηνη να πανε ολα καλα..
Παλιά 08-06-11, 15:48   #11
zoun

zoun χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο redrose Εμφάνιση μηνυμάτων
zoun κι εγω ειχα παλλινδρομη και μαλιστα αφου ειχαμε ακουσει καρδουλα τοτε..ειναι δυσκολο,το ξερω,αλλα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη..Εγω την πρωτη φορα,ενω ολες οι κοπελες λεγανε για τις εγκμοσυνες τους με χαρα,ενιωθα αν θελεις απο την αρχη οτι κατι πηγαινε στραβα.Μπορει απλα να ειχα δικιο,μπορει ομως και να το προκαλεσα με την τοση απαισιοδοξια.Και στο κατω κατω,πες οτι τυχαινει κατι και δεν παει καλα ουτε αυτη τη φορα,θα τα μαζεψω και θα προχωρησω(δυσκολα,αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο).Αν ομως αυτη τη φορα πανε ολα καλα,ποσες εγκυμοσυνες θα ζησουμε?Γιατι να χω να σκεφτομαι οτι ολο το πρωτο τριμηνο ελεγα οτι κατι θα παει στραβα??Θα την χαρω και απλα θα κανω το σταυρο μου να βοηθησει η Παναγια και η Οσια Ειρηνη να πανε ολα καλα..

πωπω.... τα ιδια σκεφτομουν κι εγω.
απο την ωρα που ειχα μαθει (στην παλλινδρομη)οτι ειμαι εγκυος,ειχα μια μαυριλα, μια υπερενταση κι ενα κακο προαισθημα -που επαληθευτηκε δυστυχως...
τωρα ομως δε θα τα σκεφτομαστε αυτα. παμε παρακατω μ ενα γλυκουλικο μωρακι σαν καραμελιτσα!
Παλιά 08-06-11, 18:18   #12
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αυτο ακριβως..παμε γι αλλα και τα καλυτερα ερχονται!!!
Παλιά 08-06-11, 18:55   #13
greeklia

greeklia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το καλό και καλές εγκυμοσύνες σε όλες!!!
άντε παρέα θα την βγάλουμε την εγκυμοσύνη!!!
εγώ κάνω υπομονή μέχρι το ραντεβού στον γιατρό...πολλές φορές μπαίνουν διαβολάκια μέσα μου και σκέφτομαι να πάω να κάνω έναν υπέρηχο ή μια χοριακή, αλλά μετά σκέφτομαι ότι το μόνο που με κρατάει σχετικά ήρεμη είναι το ότι δεν έχω μπει στην διαδικασία της εγκυμοσύνης και είμαι πιο χαλαρά...αφού ειδικά στη δουλειά, πολλές φορές το ξεχναω τελείως και μου κάνει καλό
redrose πότε πας για καρδούλα???
Παλιά 08-06-11, 19:46   #14
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

greeklia εχουμε ραντεβου την παρασκευη σε ενα καινουργιο γιατρο(να δω ποτε θα κατασταλαξω,πριν γεννησω ή μετα),αλλα θα μαι 6w6d οποτε δεν νομιζω να την ακουσουμε,μαλλον θα δουμε το κουκι μας(ετσι μας λεει ο μπαμπας μας).Εσυ ποτε εχεις ραντεβου?
Παλιά 08-06-11, 20:15   #15
greeklia

greeklia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ααα, εμείς αργούμε ακόμα...στις 24 θα είμαι ακριβώς 7 εβδομάδων και τότα θα κάνω τον πρώτο υπέρηχο
άντε με το καλό για την παρασκευή, ελπίζω να την ακούσετε, για την ακρίβεια ελπίζω να σας ξεκουφάνει!!!!!!!!!!
Παλιά 08-06-11, 20:28   #16
sofanita

sofanita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σήμερα έκανα χοριακή και βγήκε 186 δηλαδή 4-5 εβδομάδων όπως είπε ο μικροβιολόγος. Μου είπαν συγχαρητήρια....τώρα ανυπομονώ να κάνω υπέρηχο την άλλη βδομάδα και ελπίζω να φανεί το σποράκι! Καλή επιτυχία σε όλες, να σκεφτόμαστε θετικά πάντως. Αυτό που μου είπαν, επειδή βλέπω ότι πολλές λιγάκι τρελαινόμαστε με τις τιμές της χοριακής, να μην συγκρίνουμε η μια την άλλη γιατί το κάθε μικροβιολογικό διαφέρει στις τιμές και επίσης υπάρχει διαφορά από γυναίκα σε γυναίκα. Άρα καλύτερα να ακούμε το γιατρό μας (αρκεί να τον εμπιστευόμαστε βέβαια), να προσέχουμε και να είμαστε χαλαρά. Εμένα ο γιατρός δεν μου έδωσε utrogestan επειδή έχω λίγα καφέ υγρά. Μου είπε αν δω κόκκινα να επικοινωνήσω.

Φιλιά κορίτσια!
Παλιά 08-06-11, 20:34   #17
sofanita

sofanita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στον προγεννητικό έλεγχο μου έχει γράψει τα πάντα. Απλά μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς για υπέρηχο.
Παλιά 08-06-11, 20:37   #18
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια σε όλες! Τι ωραίο παρεάκι φτιάξατε οι φρεσκοεγγυμονούσες!
Αντε και στα δικά μας οι υπόλοιπες όταν το θελήσουμε
Κορίτσια έτσι γράφετε αναλυτικά, θα σας διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον για να ξέρω τι με περιμένει
Προς το παρόν απ'όσα λέτε καταλαβαίνω ότι από την αρχή θέλει ξεκούραση!
Καλή συνέχεια και θα σας διαβάζω
Παλιά 08-06-11, 20:43   #19
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αχ greeklia νομιζω οτι θα ναι νωρις για καρδουλα.Μακαρι να την ακουσουμε βεβαια αλλα δεν θελω να ενθουσιαζομαι γιατι ξερω οτι και να μην την ακουσουμε θα ναι φυσιολογικο...με το καλο και σε σενα,στην 7η βδομαδα θα δειτε σιγουρα και την κουκιδα σας!!
Παλιά 09-06-11, 19:34   #20
Αθηνά

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Αθηνά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή τιμη χοριακης

Καλησπέρα και απο εδώ (Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης), και ελπίζω να μείνω για οκτώ- εννέα μήνες ακόμα.
Μετά απο 3 θετικά τεστ 1ο τεστ 3 μερες πριν την περίοδο αχνο θετικο, το 2ο το μεσημέρι της ιδιας μερας digital clear blue "εγκυος 1-2" και το 3ο τεστ μια μερα πριν την αναμενόμενη περίοδο δηλ. στις 6/6 (περίοδο περίμενα 7/6), έκανα σήμερα χοριακή μετα απο προτροπη της γυναικολόγου μου για να δουμε πως παει το πράγμα και ποτε αν όλα πανε καλά να πάω για υπέρηχο.
τα αποτελέσματα λοιπον είναι 476
Τωρα δηλαδή εγω πρέπει να χαρώ? γιατι αγχώθηκα περισσότερο.
Διάβασα για κατι τιμες χοριακής 700, 600, 800!!!!
και σκέφτομαι μηπως ειναι μικρη η τιμη.
τελευταία περίοδο είχα 11/5.

Πείτε μου καμία γνώμη βρε κορίτσια γιατι πάω να σκάσω.
Παλιά 09-06-11, 20:34   #21
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι η χοριακη σου,καταρχας οι τιμες ποικιλουν απο μικροβιολογικο σε μικροβιολογικο,και δευτερον απο μια τιμη και πανω θεωρεισαι εγκυος αρα με 476 εισαι σιγουρα..το θεμα δεν ειναι η τιμη αλλα να διπλασιαζεται ανα 2 μερες.Εγω την πρωτη μερα καθυστερησης ειχα 540 αυτη τη φορα,την προηγουμενη φορα την τριτη μερα καθυστερησης ειχα 117(εκεινη δεν πηγε καλα βεβαια,αλλα σε αυτο δεν εφταιγε η τιμη της χοριακης)
Παλιά 10-06-11, 08:13   #22
Αθηνά

Αθηνά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα
redrose ευχαριστώ για την απάντηση,
σου εύχομαι μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και ... με έναν πόνο που λένε

Σήμερα πήρα τη γιατρό μου η οποία μου είπε οτι για δυο μέρες καθυστέρηση είναι πολύ καλή η τιμή της χοριακής.
Να την επαναλλάβω λέει σε 4 μέρες για να δούμε ποτε θα κάνουμε τον 1ο υπέρηχο.

Και επειδή δεν γίνεται να μην είμαι αγχωμένη η ερώτησή μου είναι η εξής:
Αφού είναι καλή γιατί να την επαναλλάβω? ε?

Α! μου φαίνεται οτι τα έχω "παίξει".
Και μου αρέσει που έλεγα οτι θελω να κάνω δευτερο παιδί για να το απολαύσω ε[ειδη στο γιό μου ήμουνα πολύ αγχωμένη, τρομάρα μου!!!
Δεν αλλάζει ο άνθρωπος παιδί μου, ισα ισα που οσο μεγαλώνω χειρότερη γίνομαι και απο πλευράς άγχους και ψυχαναγκασμού, φρίκη!
τον άντρα μου σκεύτομαι τι έχει να τραβήξει, χεχεχε
καλημέρα και πάλι
Παλιά 10-06-11, 11:26   #23
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλα βρε,εχεις και ενα παιδι και αγχωνεσαι ετσι??δλδ στο πρωτο τι εκανες??Σε εβαλε να την επαναλαβεις καταρχας για να σιγουρευτει οτι διπλασιαζεται και δευτερον για να υπολογισει ποτε θα φτασει σε ενα συγκεκριμενο νουμερο ωστε να φανει κατι στον υπερρηχο!!Ευχαριστω πολυ πολυ για τις ευχες σου,βασικα ανυπομονω να τελειωσει το πρωτο τριμηνο ωστε να νιωσω ελευθερη να χαρω!!
Παλιά 10-06-11, 12:28   #24
Αθηνά

Αθηνά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

redrose ποσο δίκιο έχεις!
Σου εύχομαι να κυλίσουν γρήγορα γρήγορα οι μήνες, αν και είναι μύθος οτι μολις περάσει το 1ο τρίμηνο ησυχάζεις, μετά έχεις αυχενικές, β' επιπέδου, άγχος για τον τοκετό, άγχος αν χρειαστεί αμνιοπαρακέντηση, κλπ....
Η αλήθεια είναι οτι μετά τον Β' Επιπέδου και αν έχουν πάει όλα καλά, επείδή ταυτόχρονα αρχίζεις να το νιώθεις κιόλας το μωρό, "το ακούς" που λένε, αισθάνεσαι καλύτερα, πιο σίγουρη, σαν να έχεις προσωπική επαφή καθημερινή μαζί του και να λέτε τα νέα σας , οποτε σου φεύγει ένα άγχος,
Αυτά λοιπον, κουράγιο σε όλες τις "φρέσκιες" εγκυμονούσες, θετική ενέργεια και... όλα καλά θα μας πάνε
Παλιά 10-06-11, 15:16   #25
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αθηνα ειπες αυτα ακριβως που σκεφτομουν!!!Νομιζω οτι τα αγχη δεν φευγουν ποτε,ουτε καν αν γεννησουμε,αλλα τι να κανουμε...εγω εχω το απογευμα ραντεβου στο γιατρο και τα χω παιξει!!!Τοσες μερες ημουνχαλαρη,σημερα ειμαι ολη μερα στην τσιτα..ευτυχως βεβαια την προηγουμενη φορα ειχαμε ενδειξεις οτι κατι δεν πηγαινε καλα,ειχα αιμα ενω αυτη τη φορα ολα καλα αλλα και παλι οσο να ναι εχω την εικονα απο τον τελευταιο υπερρηχο που μας ειπε ο γιατρος οτι δεν ακουγεται πλεον η καρδουλα του και δεν ξερω πως θα φυγει αυτη η σκεψη!!
Παλιά 10-06-11, 17:30   #26
Αθηνά

Αθηνά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

redrose εχεις απολυτο δικιο ,
τελικα το αγχος εγκαθίσταται μόνιμα απο τη στιγμή της σύλληψης!

μην αγχώνεσαι και μην βαζεις στο μυαλουδάκι σου αρνητικές σκέψεις.
ολα θα πανε καλά και η επιβεβαίωση θα έρθει το απογευμα, θα δεις!
Θα ειναι ενα πολυ ωραιο απογευμα που θα δείτε το μωράκι σας
καρδούλα έχετε ακούσει? αν οχι ελπίζω σημερα να ακόύσετε το μαγικό ήχο!

ευχομαι να πανε όλα τέλεια!

καλό απόγευμα λοιπόν
Παλιά 10-06-11, 19:49   #27
greeklia

greeklia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα!
Αθηνά η χοριακή σου φαίνεται μια χαρά, και όπως σου είπε και η redrose θα κάνεις την χοριακή σου ξανά για να σου πει ο γιατρός πότε θα πας για υπέρηχο!
redrose εύχομαι να πήγαν όλα καλά στον υπέρηχό σου σήμερα, περιμένουμε με αγωνία τα νέα του σπόρου σου
Παλιά 10-06-11, 23:19   #28
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ολα καλα,εχουμε ενα σπορακι 7,5 χιλιοστα περιπου μεσα σε εναν ομορφο σακο με 132 παλμους...παω για υπνο,ειμαι πτωμα!τα λεμε αυριο...καλη επιτυχια και στις υπολοιπες!!
Παλιά 11-06-11, 00:55   #29
sofanita

sofanita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το post το ξεκίνησα εγώ αλλά θα σας εγκαταλείψω με τις καλύτερες ευχές μου, με το καλό να γίνετε μανούλες....
εγώ θα πρέπει να ξαναπροσπαθήσω...

Καλό καλοκαίρι
Παλιά 11-06-11, 09:04   #30
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Sofanita μου τι εγινε?? πηγες στο γιατρο και σου το επιβεβαιωσε?τι να πω βρε κοριτσι μου,και σε μενα συνεβη,ειναι δυσκολο αλλα εγω μετα απο λιγο καιρο καταλαβα οτι ισως να ηταν και καλυτερα αν ειχε καποιο προβλημα το εμβρυακι μας..σου ευχομαι ο,τι καλυτερο!!
Παλιά 11-06-11, 09:58   #31
greeklia

greeklia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Sofanita λυπάμαι πολύ για τη εξέλιξη, προσπάθησε να μη σε πάρει από κάτω, όλες εδώ μέσα έχουμε παρόμοια εμπειρία...σου εύχομαι με το καλό την επόμενη φορά...
red rose, ελπίζω να ηρέμισες τώρα που το είδατε και το ακούσατε ε??
είδες που τελικά χτυπάει και η καρδούλα??
Παλιά 11-06-11, 10:21   #32
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

greeklia ηρεμησα πολυ να σου πω την αληθεια..την αλλη παρασκευη ξανα χουμε ραντεβου,στο πρωτο τριμηνο λεει θελει να με βλεπει καθε βδομαδα...
Παλιά 11-06-11, 10:33   #33
greeklia

greeklia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ, τι καλά
θα το βλέπεις τόσο συχνά το σποράκι σου!!!!!!!!!!
άρα από ότι καταλαβα είναι εντάξει αυτός ο γιατρός???
καταλήξαμε????
εγώ την έκανα την κουτουράδα μου και θα πάω να κάνω έναν υπέρηχο την τετάρτη για να δω που βρισκόμαστε...
τι να κάνω, δεν αντέχω 2 εβδομάδες....θα σκάσω!!!!!!!!!
Παλιά 11-06-11, 10:52   #34
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αν σε ηρεμει να το κανεις,γιατι οχι??Οντως πως θα περιμενεις 2 βδομαδες??Ναιιι,καταληξαμε επιτελους...πολυ καλος ο γιατρος,μου εξηγησε τα παντα,με ζυγισε(εχασα 2 κιλα),μου πηρε πιεση(ανεβηκε επιτελους γιουππιιιιιιιιιιιιι),μου ειπε αναλυτικα τι πρεπει να τρωω,το θεμα ειναι οτι θελει να τρωω τα ολ μπραν λεει πιυ εχουν πολλες φυτικες ινες κι οχι τα φιτνες που θελω εγω και πως θα το κανω,οπως και μαυρο ψωμι που το σιχαινομαιιιιι!!!!!!!Καναμε υπερρηχο,το κακο ειναι οτι δεν ειχε καλη εικονα απο τις ωοθηκες μου και δεν μπορεσε να δει το ωχρο σωματιο αλλα ειπε οκ αφου ετσι κι αλλιως παιρνω προγεστερονη..
Παλιά 11-06-11, 15:46   #35
sofanita

sofanita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απο χτες έχω λίγο αίμαι και πόνους χαμηλά στην κοιλιά. Επίσης η νέα χοριακή που έκανα χτες ήταν χαμηλότερη της προηγούμενης.. Ο γιατρός μου έδωσε utrogestan αν και οι πιθανότητες να πάει κάτι καλά είναι σχεδόν μηδενικές. Την Τρίτη θα κάνω κι άλλη χοριακή και μετά κολπικό υπέρηχο για να δούμε τι γίνεται. Έχω αποδεχτεί το γεγονός της αποβολής, χτες έκλαιγα όλη μέρα,σήμερα είμαι κάπως καλύτερα. Απλά με πιάνει το παράπονο και κλαίω όταν κάποιος μου μιλάει για αυτό!!! Τώρα το μόνο που με νοιάζει να αποβληθεί φυσικά ό,τι υπάρχει και να μην χρειαστώ απόξεση. Πιστεύω ότι είμαι πολύ νωρίς και δεν θα χρειαστώ...είναι κάτι που με τρομάζει!
Συγνώμη που σας ψιχοπλακώνω...εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα!
Παλιά 12-06-11, 17:48   #36
makbouf

makbouf ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΜΟΛΙΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΑ!
ΠΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ,ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ?
Ο χρήστης makbouf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-06-11, 19:55   #37
Αννα 30

Αννα 30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

sofanita mou kai ego mia apo ta idia. apo ti pempti to apogevma arxisan ponoi oxi entoni sti plati kai sinexistikan kai tin paraskevi. to apogevma tis paraskevis eixa ligo roz aima. Milisa me to giatro mou kai mou eipe oti mpori na einai apovali. Den ekana ali xoriki alla tin perasmeni triti pou eixa paei mou eipe oti itan poly mikros o sakos. Oti kai na ginei prepei na to antimetopisoume. Kai ego tha pao tin triti kai vlepoume.
Tha perimeno nea sou.
Efxomai se oles tis kopeles kali epitixia !!!!!!!!!
Ο χρήστης Αννα 30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-11, 23:03   #38
sofanita

sofanita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άννα μου λυπάμαι πολύ...σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι πολλά τα συναισθήματα, απογοήτευση, θλίψη...αλλά κάθε μέρα θα είμαστε και καλύτερα και όταν τελειώσει όλο αυτό θα το αφήσουμε πίσω μας και θα προχωρήσουμε παρακάτω. Φιλιά και...υπομονή!
Παλιά 13-06-11, 13:22   #39
redrose

redrose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αννα και sofanita λυπαμαι πολυ και για τις δυο,δυστυχως οι παλλινδρομες ειναι πολυ συχνες(εμας μας ειπαν οτι ειναι πιο συχνες συνηθως σε πρωτες εγκυμοσυνες),το εχω βιωσει κι εγω και αν οχι ολα τα κοριτσια στο τοπικ,τα περισσοτερα τουλαχιστον απο ο,τι καταλαβα..τα συναισθηματα στις περισσοτερες απο εμας ειναι σχεδον ιδια νομιζω,νιωθεις ξαφνικα οτι εφτασες τοσο κοντα και τωρα παει,φοβασαι για την επομενη φορα,απογοητευεσαι γιατι ειχες κανει ονειρα Θα ερθει ομως επομενη εγκυμοσυνη,σας το εγγυωμαι αυτο..σε μας ηρθε 1μισι μηνα μετα την αρση της απαγορευσης..και ακομα και τωρα σκεφτομαι οτι σε 2 μηνες θα γεννουσα κανονικα αλλα ακομα κι ετσι βιωνω καταστασεις για πρωτη φορα,παρα την προηγουμενη προσπαθεια..δεν ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα,αλλα αυτη τη φορα εχω ελπιδες(την προηγουμενη φορα κατι μου φταιγε απο την αρχη και δεν ηξερα τι,τλκ το καταλαβα την 8η βδομαδα).Ολες θα γινουμε μανουλες σιγα σιγα,και ο Θεουλης ξερει το ποτε,δυστυχως χαθηκε ενα εμβρυακι,αλλα η φυση διορθωνει τα λαθη της,ειναι σκληρο κι εμενα μου φαινοταν ετσι τοτε,αλλα οσο το σκεφτομαι τωρα ειδικα,αν συνεχιζε να αναπτυσσεται και γεννιοταν αρρωστο,τι θα γινοταν τοτε??Καλη συνεχεια,καλο κουραγιο και υπομονη μερικους μηνες μονο,θα περασουν χωρις να το καταλαβετε..
Παλιά 13-06-11, 14:31   #40
Αννα 30

Αννα 30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εχω περασει και χειροτερα οποτε αυτο δε θα με ριξει νομιζω θα με κανει ακομη πιο δυνατη. Δε δημιουργηθηκε εμβρυο μονο ο σακος και τιποτε αλλο. Σημερα πηγα στο γιατρο και το επιβεβαιωσαμε. δε θα κανω προς το παρων τιποτα θα περιμενουμε 2-3 μερες να δουμε αν φυγει απο μονο του.

Σιγουρα ειναι καλυτερα τωρα που ειναι νωρις παρα πιο μετα!!!
Καλη συνεχεια καριτσια!!!! θα σας διαβαζω να μαθαινω νεα σας Φιλια σε ολες
Ο χρήστης Αννα 30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές