Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-07-11, 12:02   #1
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή τσιμπηματα απο ψυλλους

η μικρη τωρα το καλοκαιρι παιζει συχνα με αλλα πιτσιρικακια, στον κηπο και σε χωραφια διπλα απο το σπιτι μας (μενουμε στην εξοχη)

μαζευουν αδεσποτα γατια, σκυλια, οτι μπορει να φανταστει κανεις...

την μπανιαρω και την απολυμαινω καμια 10ρια φορες τη μερα, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να την μαντρωσω μεσα στο σπιτι..

το προβλημα ειναι, ειδα πριν κανα μηνα, κατι σημαδια που στην αρχη θεωρησαμε οτι ηταν κουνουπια... κατω απο τη μασχαλη της, στην κοιλια της και χτες ειδα ενα πισω απο το αυτι της..

η διαφορα απο το κουνουπι, ειναι οτι αργει να φυγει το σημαδι (εχει ακομα σημαδια εδω και ενα μηνα) δεν πρηζεται τοσο πολυ οσο το κουνουπι, ειναι πιο μικρο, πιο ερεθησμενο και εχει μικρη κοκκινη μυτουλα.. δεν την πονανε, αλλα τα εχει ξυσει, και εχουν ματωσει.... της εκοψα πολυ κοντα τα νυχια, της βαζω μπενταντιν και τα παρακολουθω..

εχω την εντυπωση οτι προκειται για τσιμπηματα απο ψυλλους.. ειδα φωτος στο ιντερνετ και μοιαζουν πολυ..

εχει κανεις εμπειρια? ειναι κατι επικινδυνο? να την παω στο γιατρο?
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 12:06   #2
fenaki

Περιοχή: Αθηνα
fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fistikaki Εμφάνιση μηνυμάτων
η μικρη τωρα το καλοκαιρι παιζει συχνα με αλλα πιτσιρικακια, στον κηπο και σε χωραφια διπλα απο το σπιτι μας (μενουμε στην εξοχη)

μαζευουν αδεσποτα γατια, σκυλια, οτι μπορει να φανταστει κανεις...

την μπανιαρω και την απολυμαινω καμια 10ρια φορες τη μερα, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να την μαντρωσω μεσα στο σπιτι..

το προβλημα ειναι, ειδα πριν κανα μηνα, κατι σημαδια που στην αρχη θεωρησαμε οτι ηταν κουνουπια... κατω απο τη μασχαλη της, στην κοιλια της και χτες ειδα ενα πισω απο το αυτι της..

η διαφορα απο το κουνουπι, ειναι οτι αργει να φυγει το σημαδι (εχει ακομα σημαδια εδω και ενα μηνα) δεν πρηζεται τοσο πολυ οσο το κουνουπι, ειναι πιο μικρο, πιο ερεθησμενο και εχει μικρη κοκκινη μυτουλα.. δεν την πονανε, αλλα τα εχει ξυσει, και εχουν ματωσει.... της εκοψα πολυ κοντα τα νυχια, της βαζω μπενταντιν και τα παρακολουθω..

εχω την εντυπωση οτι προκειται για τσιμπηματα απο ψυλλους.. ειδα φωτος στο ιντερνετ και μοιαζουν πολυ..

εχει κανεις εμπειρια? ειναι κατι επικινδυνο? να την παω στο γιατρο?
μεγεια σου....πλάκα κάνεις...φυσικά και ειναι επικύινδυνο στο στρατο καινε τα κρεβάτια και τα βαφουν μετα ......πρεπει να κάνεις απολυμαση σε ολο το σπιτι ρουχα σκεπάσματα στρωματα τα πάντα......ρωτα τον παιδιατρο για αλοιφες και τέτοια.........θα ταλαιπωρξηθείς πολυ αλλά βρε τωρα αμέσως πως θα κανεις απολυμαση πριν εξαλωθει σε ολο το σπιτι
Παλιά 04-07-11, 12:08   #3
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αυτο που γραφεις ισχυει για τσιμπουρια και κοριους
Παλιά 04-07-11, 12:09   #4
fenaki

fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η θεια του άντρα μου προσφατα εκανε 3 φορές απολυμαση διοτι μπηκε γατα στο υπογειο γεννησε τα γατακια εκει και δεν έχουν φυγει οι ψυλλοι ακομη......τρέχα και μην κάθεσαι....
Παλιά 04-07-11, 12:13   #5
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και το παιδι τι θα το κανω, θα το περασω απο κλιβανο?
για την μικρη ρωταω
Παλιά 04-07-11, 12:15   #6
lovely people

Περιοχή: θεσ/νικη
lovely people χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kαλημέρα fistikaki..Ανοιξα κ εγώ παρόμοιο θέμα και απάντηση καμία δεν πήρα. Εμένα η μικρή μου είχε τέτοια σπυράκια τον προηγούμενο μήνα σε κοιλιά και μπούτια..αλλα μιλάμε για πολύ πράγμα. Δεν φαινόταν να την φαγουρίζουν όμως. Η παιδίατρος μίλησε για τσίμπιμα απο ψαλίδα το οποίο προκάλεσε και ερεθισμό κ έξαρση στην περιοχή.Μου έδωσε κρεμούλα να της βάζω αλλα δεν θυμάμαι πως την λένε. Ακόμα δεν είμαι 100% σίγουρη τι ήταν αλλα ευτυχώς φύγαν ή καλύτερα σταμάτησαν να βγαίνουν. Τα σημάδια όμως παραμένουν. Ελπίζω με την θάλασσα να καούν!!! Πάντως θα παρακολουθώ το θέμα γιατί κάτι μου λέει οτι με το παιχνίδι στην φύση θα τα ξαναδούμε σύντομα
Παλιά 04-07-11, 12:21   #7
fenaki

fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
και το παιδι τι θα το κανω, θα το περασω απο κλιβανο?
για την μικρη ρωταω
πάρε τηλέφωνο τον/την παιδίατρο σου.....γιατρός δεν είμαι καλή μου....αυτό με το στρατο που σου λεω μου το ειχε πει ο άντρας μου γιατι ειχανε και βάζανε και κάτι αλοιφές και τα ρουχα τους οντως τα πήγανε όλοι σε κλιβανο....
τωρα εσυ πραξε αναλόγως......δεν στο ειπα απο κακία
Παλιά 04-07-11, 12:22   #8
kinkajoujou

Το avatar του χρήστη kinkajoujou

Περιοχή: Νέα Υόρκη
kinkajoujou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κι εμένα με έφαγαν οι ψύλλοι εδώ που ήρθα και τα πόδια μου είναι χάλια! είδα και στη μικρή κάτι τσιμπηματάκια, αλλά εκείνης έχουν φουσκαλίτσα σαν υγρό επάνω και δεν ξέρω αν είναι από αυτό. για να καταλάβεις αν είναι ψύλλοι, βάλε άσπρα σεντόνια στο κρεβάτι και αν δεις μικρά κόκκινα σημαδάκια σαν αίμα είναι όντως ψύλλοι και τους έχει φέρει στο σπίτι (καλώς τα δεχτήκατε!) είδες τι μαθαίνει κανείς στην αθάνατη ελληνική επαρχία;;; (συγγνώμη, περιφέρεια!)

εμείς βασικά ψεκάσαμε με ένα κοινό αεροξόλ και έκανα καθαριότητα σε όλο το δωμάτιο, σκούπισα και το στρώμα με την ηλεκτρική και έκτοτε μας άφησαν χρόνους τα συμπαθή κατά τα άλλα ζωΰφια...

Ο χρήστης kinkajoujou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 12:22   #9
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειναι πολλα μαζι στην ιδια περιοχη?

γιατι εμενα, ειναι ενα σε καθε σημειο... σε 3-4 σημεια, συνολικα.... αργουν πολυ να φυγουν, αλλα φευγουν σιγα σιγα..

στο ιντερνετ που διαβασα, λεει συχνη απολυμανση της περιοχης, μπενταντιν και σε εντονο προβλημα αντιβιωτικη κρεμα... δεν μπορω να πω οτι ειναι πολυ εντονο, μεγαλυτερη ζημια ειχε κανει με τα νυχια της που τα εξυνε..
Παλιά 04-07-11, 12:23   #10
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κανενα σημαδι στα σεντονια, ουτε στα ρουχα της..
Παλιά 04-07-11, 12:24   #11
malecon

Το avatar του χρήστη malecon

Περιοχή: Αθήνα
malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι σαν μια γραμμη απο τσιμπηματα
Ο χρήστης malecon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 12:26   #12
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

της δικιας μου ειναι καπως ετσι, βρηκα φωτο στο ιντερνετ

http://fleasbites.com/images/severe_...e_reaction.jpg
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-07-11, 12:29   #13
lovely people

Προεπιλογή

Παράθεση:

γιατι εμενα, ειναι ενα σε καθε σημειο... σε 3-4 σημεια, συνολικα.... αργουν πολυ να φυγουν, αλλα φευγουν σιγα σιγα..

στο ιντερνετ που διαβασα, λεει συχνη απολυμανση της περιοχης, μπενταντιν και σε εντονο προβλημα αντιβιωτικη κρεμα... δεν μπορω να πω οτι ειναι πολυ εντονο, μεγαλυτερη ζημια ειχε κανει με τα νυχια της που τα εξυνε..
Αν ρωτάς εμένα στην αρχή ξεκίνησαν διασπαρτα ένα εδώ ένα εκέι και μετα εξαπλώθηκαν πολλά στην γύρω περιοχή. Ειδικά στην κοιλιά τρόμαξα οταν τα είδα. Αλλα και οι δύο γιαγιάδες έχουν γκαζόν και σε πάρκα και παιδότοπους δεν την γλυτώνουμε. Αυτό που έκανα και σώθηκα είναι οτι πήρα ένα εντομοαποθητικό φυτικό και οταν πάμε για παιχνίδι την αλοίφω απο πάνω μέχρι κάτω. Είναι ακίνδυνο και ακόμα και να τύχει να το φάει δεν πειράζει.

Ούτε και εγώ είδα κάτι στο σπίτι....
Παλιά 04-07-11, 12:30   #14
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ποιο χρησιμοποιεις? εχω ενα του κορρε, και της βαζω για τα κουνουπια, αλλα μαλλον θα της βαζω και τη μερα εκει που παει και παιζει...
Παλιά 04-07-11, 12:41   #15
lovely people

Προεπιλογή

Παράθεση:
ποιο χρησιμοποιεις? εχω ενα του κορρε, και της βαζω για τα κουνουπια, αλλα μαλλον θα της βαζω και τη μερα εκει που παει και παιζει...
Αν δεν κάνω λάθος (γιατί μου το κανε spelling η μαμά μου που δεν ξέρει γρι Αγγλικά) είναι το Grigen.
Παλιά 04-07-11, 13:15   #16
eirini

Το avatar του χρήστη eirini

eirini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν,
Τώρα είδα το πρόβλημά σου κ επειδή το ίδιο θέμα έχει εδώ κ λίγες μέρες η κουμπάρα μου (μένει σε πολυκατοικία που μπαινοβγαίνουν αδέσποτα σκυλιά κ γέμισε με ψύλλους το χαλάκι της εξώπορτάς της, κ εν συνεχεία μπήκαν μέσα στο σπίτι...) μου είπε για μία κρέμα "after mip" και της είπαν επίσης κ για ξύδι! Ναι μεν βρωμάει αλλά δε σε τρώει....
Τώρα με τους ψύλλους, η αλήθεια είναι πως θέλει κόπο να απαλλαγείς! Ξέρω πως εκείνη έβαλε βραστό νερό στο χαλάκι κ άκουγε τους ψύλλους που σκάγανε...
Αλλά θα φωνάξει κ εταιρεία απολύμανσης!
Καλό κουράγιο!
Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 13:19   #17
my_Kelly

Το avatar του χρήστη my_Kelly

my_Kelly χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
της δικιας μου ειναι καπως ετσι, βρηκα φωτο στο ιντερνετ

http://fleasbites.com/images/severe_...e_reaction.jpg

εεεε τώρα που είδα τη φωτο ακριβώς έτσι είναι και τα τσιμπήματα της δικής μου... Βέβαια ενός χρόνου είναι η μικρή και δεν παίζει έξω. Μένουμε μεν σε επαρχία αλλά σε πολυκατοικία. Εγώ υπέθετα πως είναι από κουνούπια και απλά έβαζα fenistil. Από το ξύσιμο όμως έχει κάνει πληγές. Τι κάνουμε τώρα??????
Παλιά 04-07-11, 13:47   #18
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παιδια...
ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κανω απολυμανση στα γυρω χωραφια!!!!!!

το παιδι παιζει ΕΞΩ... στην εξοχη, στην υπαιθρο...... δε γινεται να βγω με το αροξολ να ψεκαζω τη φυση!!!!!
Παλιά 04-07-11, 14:11   #19
Τόνια

Τόνια ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Τόνια
Προεπιλογή

Παράθεση:
παιδια...
ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ

το παιδι παιζει ΕΞΩ... στην εξοχη, στην υπαιθρο...... δε γινεται να βγω με το αροξολ να ψεκαζω τη φυση!!!!!

να αλλάξεις σπίτι

(I love you!)
Ο χρήστης Τόνια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 14:14   #20
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εννοεις να μετακομισω στην αθηνα???

μπααααααααααααα. καλυτερα ψυλλοφαγωμενη η μικρη, να παιζει στα χωραφια χυμα... παρα κλεισμενη στο διαμερισμα... θα φαει τους τοιχους!

Παλιά 04-07-11, 14:19   #21
gavramid

Το avatar του χρήστη gavramid

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
gavramid χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
παιδια...
ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ

Kανε κουραγιο και παρε καμια αλοιφουλα να τα διωχνει-εχει πολλα στο φαρμακειο.Να παθει ακτι αποκλειεται και ο ψυλλος δεν καθεται πανω σε ανθρωπο.Τσιμπαει και φευγει.(μιλαω εκ πειρας ως παιδι της φυσης)Μονο προσπαθησε να μην τα ξυνει για να μην τα πληγιαζει.υποαρχουν κατι στικ που ειναι για τη φαγουρα μετα απο τσιμπιματα.

Ο χρήστης gavramid δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 14:23   #22
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gavramid Εμφάνιση μηνυμάτων
Να παθει ακτι αποκλειεται και ο ψυλλος δεν καθεται πανω σε ανθρωπο.Τσιμπαει και φευγει.
αυτο ξερω και γω, οτι σε αντιθεση με τα ζωα που εχουον τριχωμα, στους ανθρωπους δεν μενει ο ψυλλος..

ξερεις αν υπαρχει περιπτωση να παει σε μαλλια? γιατι η δικια μου εχει μαλλουρα.. της τα πιανω σφιχτα ψηλα βεβαια, αλλα στο παιχνιδι ξεμαλλιαζεται..
Παλιά 04-07-11, 15:49   #23
elion

Το avatar του χρήστη elion

elion χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είναι η εποχή τους, με το που πιάνει ζέστη... τσουπ εμφανίζονται!
για ενα περίεργο λόγο δεν πάνε σε όλους οι ψύλλοι, τους τραβάει το αίμα κάποιον ανθρώπων,και ούτε κατοικοεδρεύουν στο σώμα μας, τσιμπάνε και φεύγουν.Μια καλή λύση είναι ένα σπέυ που πουλάνε στα πετ σοπ για να ψεκάσεις το χώρο τουλάχιστον που κάθονται αδέσποτα γατιά και σκυλιά. Τώρα αν εντοπίσεις και μέσα στο σπίτι, σε υφάσματα καναπέ κλπ οπωσδήποτε εταιρεία απολύμανσης. Για τον κήπο σας, πουλάνε στα μαγαζιά με είδη γεωπονικής κάποιο απολυμαντικό.Για τα χωράφια δεν μπορείς να κάνεις και πολλά παρά μόνο υπομονή, εγώ πάντως που κάθε χρόνο με τσιμπάνε ψύλλοι δεν έχω πάθει τίποτα ούτε και κάποιος συγχωριανός μου. Πάντως οι ψύλλοι βρίσκονται και σε κοτέτσια και σε κοπάδια με ζώα, πχ πρόβατα μην ενοχοποιούμε μόνο σκύλους και γάτες, είναι μη σου λάχει. Ρώτα και τους γείτονες στο χωριό τι μέτρα πέρνουν γιατί και συ να προσέξεις αν δε το κάνουν οι άλλοι πάλι τα ίδια θα έχεις.
Ο χρήστης elion δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-11, 16:08   #24
fairytale

fairytale ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για το σπίτι σου ώστε να μη χρειαστεί να καταφύγεις σε ισχυρα φάρμακα αφού έχεις το παιδί, διάβασε εδώ:
http://angel.aenaon.info/blog/2010/0...opisi-psillon/

εγω πάντως για τη μικρη όταν βγαίνουμε έξω χρησιμοποιώ το Crilen της Frezyderm...για τα κουνούπια της το βάζω βέβαια αλλά ίσως να είναι γενικά για τα έντομα...πάντως ακόμα δεν την έχει τσιμπήσει τίποτα....σε αντίθεση με μένα!!!

Ο χρήστης fairytale δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-07-11, 21:44   #25
gavramid

Το avatar του χρήστη gavramid

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
gavramid χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτο ξερω και γω, οτι σε αντιθεση με τα ζωα που εχουον τριχωμα, στους ανθρωπους δεν μενει ο ψυλλος..

ξερεις αν υπαρχει περιπτωση να παει σε μαλλια? γιατι η δικια μου εχει μαλλουρα.. της τα πιανω σφιχτα ψηλα βεβαια, αλλα στο παιχνιδι ξεμαλλιαζεται..
Σορυ αργησα γιατι πηγα για δουλεια.Oυτε στα μαλλια καθονται.Κολλησαν προσφατα οι γατες μου και με ξεσκισαν στο τσιμπημα.Εμενα και τη μαμα μου κυριως!!!Αλλα σε μαλι δεν εκατσαν ποτε και εχουμε κι εμεις μαλουρα..
Χτυπανε και φευγουν...και εχει και πολυ φαγουρα φιλεναδα...καταλαβαινω την κορακλα σου που ξυνεται!!!!
Επισης καθονται και στο χωμα -ή στα λουλουδια..δεν εχω καταλαβει τι τους αρεσει πιο πολυ,γιαυτο τουλαχιστον στον δικο σου κηπο ριξε καποιο φαρμακακι.

Ο χρήστης gavramid δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-07-11, 15:28   #26
Catrin

Περιοχή: Athens
Catrin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πρόληψη ψύλλων:
Η παρεμπόδιση της εξάπλωσης των ψύλλων μέσω των συνήθων πρακτικών υγιεινής δεν είναι τόσο αδύνατη όπως πολλοί άνθρωποι θεωρούν.
Οι περισσότεροι ξέρουμε ότι το σκούπισμα με ηλεκτρική σκούπα του σπιτιού τακτικά θα βοηθήσει να απομακρύνει τους ψύλλους αλλά κυρίως εκείνους τους ρύπους (της ανθρώπινης τρίχας, της τρίχας κατοικίδιων ζώων, των ινών από τους τάπητες, των κουβερτών και των επίπλων, κ.λπ.) επάνω στους οποίους ο ψύλλος θα δημιουργήσει τα αόρατα κουκούλια των χρυσαλίδων του.
Ο λεπτομερής καθαρισμός ενός σπιτιού σε καθημερινή βάση (ειδικά περιοχές όπου κοιμούνται, τρώνε ή παίζουν τα κατοικίδια ζώα) θα μειώσει πολύ τα υλικά που απαιτούνται από τον ανώριμο ψύλλο για να συνεχίσει την ανάπτυξή του.

Καταστολή ψύλλων:
Σε κάθε περίπτωση ένας πολύ προσεκτικός ψεκασμός με ένα εντομοκτόνο κατάλληλο για το συγκεκριμένο έντομο και κυρίως με ένα σκεύασμα παρεμπόδισης της ανάπτυξής του, θα μειώσει σημαντικά τον πληθυσμό και σε συνδυασμό με τις προληπτικές μεθόδους που αναφέραμε παραπάνω θα λύσει το πρόβλημα.

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :
"τι κάνεις εκεί ανόητη?"
και η Φιλία της απαντά:
"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..
Ο χρήστης Catrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-08-11, 21:57   #27
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μικρή με το που πάταγα το πόδι μου στο χουριό με περίμεναν οι ψύλλοι στα καλντερίμια και με ρημάζανε! Νταξ σαν το κουνούπι είναι απλά σε γαζώνει 4-5 φορές...πιο κοντινά τα τσιμπήματα. Πέρυσι που μου έπιασε ο μικρός στο χωριό πήρα ενα σπρεί από το φαρμακείο για απολύμανση στο κρεβάτι γιατί εκεί πάνε και τρυπώνουν στα σεντόνια, νομίζω το λένε Pumex ή κάπως έτσι. Να του βάζεις και ενα σπρέι για τα κουνούπια και είσαι οκ. Θυμάμαι η γιαγιά μου αν το έπαιρνε χαμπάρι με ξυπνούσε το βράδυ, άνοιγε τα φώτα και έψαχνε τα σεντόνια να το βρεί, ένα μαυράκι είναι και συνήθως τρυπώνει στις ραφές.
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-08-11, 00:12   #28
kathrinkaterina

kathrinkaterina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια και απο εμενα! λοιπον κολλησαμε και εμεισ ψυλουσ! μενουμε και εμεισ σε επαρχεια και τα παιδια παιζουν σε αλανεσ σε αυλεσ και οπου μπορειτε να φανταστητε! παιζουν με τα χωματα κοιλιουνται κατω απ ολα τα καλα! εμασ ομωσ απο το πολυ ξυσε ξυσε μεσα σε 2 μερεσ μασ γυρισε σε σταφυλοκοκο! πηγαμε σε δερματολογο μασ εδωσε μια αλοιφη για απολυμανση μου ειπε οτι και να κανω τωρα αν κατεβουν κατω και παιξουν στα χωματα θα κολησουν παλι!!!! καναμε την αγωγη μασ εφυγε τελειωσ σε 3 μερεσ και τωρα μασ εδωσε και μια κρεμουλα προληπτικα!!! και οι 2 κρεμεσ ειναι με βαση την κορτιζωνη δεν τισ πουλαν στα φαρμακεια ετσι απλα στησ φτιαχνουν και τησ παιρνεισ !!!!
Ο χρήστης kathrinkaterina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-08-11, 10:17   #29
xanthi9

Το avatar του χρήστη xanthi9

xanthi9 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xanthi9 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην xanthi9
Προεπιλογή

καλημέρα το θέμα ψύλλοι με απασχολει εδω και 5 χρονια που εχω ερθει στην επαρχια, στην αρχη δεν καταλάβαινα τι ηταν αλλα τωρα μπορω να πω οτι εχω γίνει expert λοιπον αν σας έχουν τσιμπησει βαζουμε κρεμα fucicort και επειδη η φαγουρα ειναι έντονη το βραδυ παιρνουμε και αντισταμινικο αυτες ειναι οδηγιες παιδιατρου αλλα και δερματολογου που ισχυουν και για εμας αλλα και για τα παιδια, δεν τα ξυνουμε γιατι μένουν σημάδια αλλα και υπάρχει κινδυνος μόλυνσης γιαυτο και σε μικρα παιδια που τα ξυνουν δίνουν αντιμικροβιακο τζελ γιατι υπάρχει κίνδυνος σταφυλοκοκκου. Οσον αφορα τι μπορουμε να κάνουμε για τα μικρά μας , τους βάζουμε crilen πριν πάνε έξω για παιχνιδι και στο σπιτι εσωτερικα σφουγγαριζουμε με χλωρινη οχι την τζελ την αλλη που ειναι σαν νερό, καποια κοπελα εγραψε για το pubex το εχω παρει και αυτο ειναι για τα στρώματα αλλα ειναι αποπνικτικο δεν θα το εβαζα ποτε στο δωματιο των παιδιων και μη σου πω ουτε στο δικο μου. ενα αλλο που μπορουμε να βάλουμε ειναι Aeroxol mec το αοσμο γυρω απο ντουλαπες , σχισμες και γενικως σκοτεινα μερη (το προτιμουν) και εξωτερικα αυτο που δεν αφηνει τιποτα όρθιο ειναι το πετρελαιο , βεβαια υπαρχουν και αλλα φαρμακα που μπαινουν σε ψεκαστηρες και ειναι αποτελεσματικα αλλα δεν τα συνιστω .....αυτα

Ο χρήστης xanthi9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-08-11, 21:07   #30
MARELE

Περιοχή: ΖΑΚΥΝΘΟΣ
MARELE ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΨΥΛΛΟΙ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΣΕ ΕΞΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΒΛΕΠΑ ΨΥΛΛΟΥΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΦΩΛΙΑ ΕΒΑΛΑ ΑΣΠΡΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΕΑΝ ΓΕΜΙΖΕ ΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΑΠΟ ΜΙΛΟΥΝΙΑ ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΜΕΣΑ.ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΒΡΙΣΚ 1 ΕΩΣ 3 ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΦΕΡΝΑ ΑΠΟ ΕΞΩ. ΤΟΤΕ ΠΡΙΝ ΜΠΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΤΙΝΑΖΑΜΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΞΩ .ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΟΥ ΑΡΑΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΚΙΛΟ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΨΕΚΑΖΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΕΙΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΘΕΛΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕ 7 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΚΑΝΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥΣ.ΘΕΛΕΙ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΟ ΠΗΡΕ ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΙΣΙΩΣΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΥΤΖΑΜΑ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΓΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΑ ΕΛΑΙΟΠΑΝΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕ. ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΑΓΚΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΨΥΛΛΟΥΣ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ !!!ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.
Παλιά 16-11-11, 22:14   #31
myangel

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
myangel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://angel.aenaon.info/blog/2010/0...opisi-psillon/
ψέκαζα με τα αιθέρια και εξαφανίστηκαν... πολύ καλή λύση τα αιθέρια, για πολλά προβλήματα!
Ο χρήστης myangel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-11, 00:41   #32
patty_

patty_ ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lovely people Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος (γιατί μου το κανε spelling η μαμά μου που δεν ξέρει γρι Αγγλικά) είναι το Grigen.

Μάλλον εννοεί το crillen της Frezyderm
Ο χρήστης patty_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές