Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-08-11, 09:05   #1
kourkoumpini

Το avatar του χρήστη kourkoumpini

Περιοχή: θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
kourkoumpini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Τι κανουμε τους θερμοσυσσωρευτες;

Αποκτησαμε ενα προβλημα. στο νεο σπιτι ειχαν θερμοσυσσωρευτες και περασαν αεριο. αλλα μας τους αφησαν αμανατι. πιεζουμε τους ιδιοκτητες να τους παρουν αυτοι, εφοσον ειναι δικοι τους και εχουν την υποχρωση να το κανουν αλλα δεν βλεπουμε την αναλογη προθυμια.
τι τους κανουμε λοιπον; ειναι 2 μεγαλα σωματα και δεν κουβαλιουνται ουτε σερναμενοι για να τους κατεβασουμε κατω και να φωναξουμε το δημο.
σκεφτηκαμε αν μπορει α αντρας μου να τους ανοιξει και να τους κατεβασουμε τμηματικα αλλα και αυτο δεν ξερουμε το κατα ποσοσ θα ειναι εφικτο.

σας ετυχε κατι τετοιο;
ξερετε μηπως κανεναν, καποιο συνεργειο ας πουμε που να τους παιρνει εστω και επι πληρωμη (ελπιζω μιρου ποσου αλλα αυτα σιγουρα θα τα βαλω στους ιδιοκτητες γιατι μας εκνευρισαν); θελουμε να στειλουμε συνεργειο καθαρισμου να καθαρισει και δεν γινεται. πρεπει τα σωματα να φυγουν. που μπορω να απευθυνθω ή τι μπορω να κανω;
Παλιά 03-08-11, 09:44   #2
maria ampelokipi

Το avatar του χρήστη maria ampelokipi

maria ampelokipi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οι θερμοσυσσωρευτές είναι γεμισμένοι με πυρότουβλα. Μπορείτε να τους ανοίξετε και να τα βγάλετε λίγα λίγα και να τα πάτε στον κάδο, επίσης το περίβλημα που είναι σιδερένιο το παίρνουν ανετότατα οι παλιατζήδες. Εμείς αυτό κάναμε, του αδειάσαμε από τα πυρότουβλα (ο κάθε συσσωρευτής είχε μέσα καμιά τριανταριά, τα πήγαμε λίγα λίγα στον κάδο) και μετά σταματήσαμε έναν παλιατζή και του δώσαμε το εξωτερικό κουτί, το πήρε μετά χαράς και δεν δώσαμε ούτε ευρώ.
Ο χρήστης maria ampelokipi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-11, 10:02   #3
kourkoumpini

Προεπιλογή

Σ' ευχαριστω παρα πολυ που απαντησες, γιατι πραγματικα δεν ξερουμε τι να κανουμε.

αρα ανοιγουν απο πανω και τα πυροτουβλα ειναι τεμαχισμενα. οποτε αν δεν τους παρουν οι ιδιοκτητες τουλαχιστον μπορουμε κατι να κανουμε. αυτο δεν ξεραμε καθολου. αν ανοιγουν και αν ειναι ενιαιο το τουβλο η σε κομματια. αφου ειναι κομματια κατεβαινουν στον καδο. αν ηταν ενιαιο τουβλο την ειχαμε πατησει κανονικα.

μας εκνευρισαν οι ιδιοκτητες πολυ αλλα αν δεν τους παρουν τουλαχιστον εχουμε εναλλακτικη. και παλι σε ευχαριστω
Παλιά 03-08-11, 11:10   #4
maria ampelokipi

Το avatar του χρήστη maria ampelokipi

maria ampelokipi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ξεβιδώνει κάπως το πάνω μέρος του θερμοσυσσωρευτή και μέσα έχει τα πυρότουβλα. Είναι αρκετά βαριά και αυτά, αλλά τουλάχιστον κάπως ρυθμίζεται το θέμα. Όσο για το περίβλημα, ακόμα και αν δεν περάσει παλιατζής, είναι ελαφρύ και μπορείτε σε συνεννόηση με τον δήμο να το κατεβάσετε στον κάδο. Τα πυρότουβλα είναι το θέμα.
Καλό κουράγιο και καλούς δικεφάλους!!!
Ο χρήστης maria ampelokipi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-11, 14:07   #5
kourkoumpini

Προεπιλογή

και ηθελα να σε ρωτησω πως βγαλατε το καπακι απο πανω. οκ, αφου ξεβιδωνει.

μα και εμας το περιβλημα δεν μας απασχολησε, τα τουβλα μας προβληματισαν παρα πολυ. γιατι δεν ξεραμε και αν εινια ενιαιο το κομματι, οποτε αυτο πως το σπας και πως το κατεβαζεις. ενω αμα εινια κομματια κουτσα στραβα σε 3 μερες απο λιγα λιγα θα τα κατεβασουμε. μας αφησαν αμανατι και μια μεταλλικη ντουλαπα μπαλκονιου. αστα να πανε.

και παλι σε ευχαριστω παρα πολυ που μας βοηθησες τοσο και μας κατατοπισες. καλα απο δικεφαλους θα σκισουμε οικογενειακως. χαχαχα
Παλιά 29-08-11, 17:51   #6
mixaliss

Το avatar του χρήστη mixaliss

mixaliss ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλό είναι ομως σαν νεοι γονείς να δίνουμε και τα σωστά παραδείγματα στα παιδιά μας σε οτι κάνουμε, θεωρώ οτι τα πυρότουβλα δεν θα πρέπει να τα πετάμε στους κάδους με τα σκουπίδια.. Αν δεν ξέρουμε που να τα πετάξουμε καλό είναι δίπλα στον κάδο και οχι μέσα , κάποιος θα βρεθεί που θα τα αξιοποήσει..

Οχι τα πάντα στους κάδους με τα σκουπίδια.

Φιλικά..
Ο χρήστης mixaliss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-12, 14:39   #7
ba99297

ba99297 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Θερμοσυσσωρευτές

Ξέρω ότι έχει περάσει καιρός από την αρχική σας ανάρτηση αναφορικά με τους θερμοσυσσωρευτές. Αν δεν έχουν απομακρυνεθί από το σπίτι μπορώ να έρθω και να τους πάρω με καρότσα. Μου χρειάζονται για μια ιδιακατασκευή που θέλω να κάνω
Σας ευχαριστώ
Ο χρήστης ba99297 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-13, 15:34   #8
giannakouti

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
giannakouti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ba99297, έχω 2 θερμοσυσσωρευτές που δεν τους χρειάζομαι πλέον, αν ενδιαφέρεσαι ακόμα!
Ο χρήστης giannakouti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-13, 01:11   #9
ba99297

ba99297 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Θερμοσυσσωρευτές

Γεια σας
Ναι με ενδιαφέρουν οι θερμοσυσσωρευτές αν είναι ακόμη διαθέσιμοι
Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο ba99297@googlemail.com
στείλτε μου το email ή το τηλέφωνό σας.Αν πάλι θέλετε μπορώ να σας στείλω εγώ το τηλέφωνό μου απλά δεν θέλω να το κάνω δημόσια, είναι καλύτερα να το στείλω στο email σας.
Σας ευχαριστώ πολύ
Βαγγέλης
Ο χρήστης ba99297 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές