Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Οικογένεια > Γιαγιά και Παππούς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-08-11, 17:31   #41
Μαρια1978
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Ηλιουπολη
Μαρια1978 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yiotagr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τι λες πλακα κανεις???
Απο που κ ως που εχεις εσυ αποψη για το σοι της κοπελας????
Ναι οι δικοι της μπορει να ειναι πολυ καλυτερα απο τα πεθερικα της!!Αλλωστε αυτοι
την μεγαλωσαν!!!!Κ κανεις λαθος πολυ μεγαλο,εγω ειμαι μονη με τον αντρα μου(εξωτερικο) κ δεν
εχουμε παρακαλεσει ΚΑΝΕΝΑΝ ασχετα που μονο η μαμα μου ενδιαφερεται να ερθει
για βοηθεια....
Αλλο τα δικαιωματα που εχουν κ αλλο αν ξερουν κ οι δυο πλευρες να μεγαλωνουν
κ να καθοδηγουν σωστα τα εγγονιια τους!!
ΕΛΕΟς!!!
Συμφωνω, αν δεν ξερεις τα ατομα δεν εχει σχεση ο βαθμος συγγενειας. Αν ειναι μεθυσοι ή εχουν ανοια πχ???
ιδιως αν υπαρχουν θεματα ασφαλειας.
Εμενα πχ η πεθερα μου, τον αφησε 18 μηνων μονο του στο μπαλκονι 4ου οροφου που ελειπε καγκελο για να παρει τηλεφωνο μια φιλη της ενω εγω ειχα πει να το παιξω καλη νυφη και να μαγειρεψω-ηταν η μοναδικη φορα που της εχω αφησει το παιδι πανω απο 30''.
Ο χρήστης Μαρια1978 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 11:55   #42
pk33

Περιοχή: Αθήνα
pk33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μα τι λες πλακα κανεις???
Απο που κ ως που εχεις εσυ αποψη για το σοι της κοπελας????
Ναι οι δικοι της μπορει να ειναι πολυ καλυτερα απο τα πεθερικα της!!Αλλωστε αυτοι
την μεγαλωσαν!!!!Κ κανεις λαθος πολυ μεγαλο,εγω ειμαι μονη με τον αντρα μου(εξωτερικο) κ δεν
εχουμε παρακαλεσει ΚΑΝΕΝΑΝ ασχετα που μονο η μαμα μου ενδιαφερεται να ερθει
για βοηθεια....
Αλλο τα δικαιωματα που εχουν κ αλλο αν ξερουν κ οι δυο πλευρες να μεγαλωνουν
κ να καθοδηγουν σωστα τα εγγονιια τους!!
ΕΛΕΟς!!!

1. ούτε εσύ έχεις άποψη για το σόι τους
2. από τα γραφόμενα κατάλαβα ότι αυτή αποφασίζει, κάτι πολύ λάθος. Αν και ο άντρας είναι σύμφωνος για την απομάκρυνση από το σόι του, οκ no problem. Αν δεν ισχύει αυτό, τότε θα πρέπει να υπάρχουν ίσες αποστάσεις από όλους. Διακριτική μεταχείριση ΜΟΝΟ με τη σύμφωνη γνώμη και του συζύγου. Δεν αποφασίζουν μόνο οι γυναίκες. Τα παιδιά είναι και των αντρών.
3. Οι γονείς της την μεγάλωσαν, αλλά και οι γονείς του άντρα μεγάλωσαν τον άντρα. Τώρα το πως γίνεται να μην έχει επιρεαστεί ο αντρας από τη μάνα του αν αυτή είναι UFO, αμφιβάλω πολύ.
4. Ως άντρας κρατάω μεγάλες επιφυλάξεις για αυτά που γράφονται για τις πεθερές γιατί δυστυχώς η συντριπτική πλειψηφία των Ελληνίδων είναι a priori προκατειλημένες κατά των πεθερών (λες και αυτές δεν θα γίνουν πεθερές κάποια στιγμή)
5. ΟΛΕΣ όσες έχετε παιδιά είστε εν δυνάμει πεθερές. Πάρτε λοιπόν τον καθρέπτη και σκεφτείτε αν θα θέλατε να έχετε τον εαυτό σας για πεθερά

Επίσης ούτε εμείς έχουμε βοήθεια. Διακοπές πήγαμε και με τα 3 παιδιά. Σε όλο το καλοκαίρι 3 βράδυα μπορέσαμε να λείψουμε για 2 ώρες με τα μωρά να κοιμούνται. Συνεπώς με εκνευρίζει πάρα μα πάρα πολύ να ακούω γυναίκες να βρίζουν την πεθερά επειδή αφήσανε τα παιδιά εκεί ή επειδή προτιμούν να τα αφήνουν στη μάνα τους. Μην παίρνετε δεδομένη την πολυτέλεια που έχετε.
Ο χρήστης pk33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 12:04   #43
Dimitra83

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

pk33 συνεχως αναφερεις περι δικαιωματων των παππουδογιαγιαδων επανω στα παιδια.σε ρωτησα και αλλου αλλα δεν απαντησες.
και ξαναρωταω.ποια δικαιωματα εχει ενας παππους/μια γιαγια επανω στο εγγονι? πχ τι δικαιωμα εχει η μανα σου επανω στο παιδι σου?
αυτο δε μπορω να καταλαβω.και απο που και ως που δηλαδη να εχουν δικαιωμα...(δικαιωμα συνεπαγεται και απαιτησεις)
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 12:13   #44
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σόι του άντρα σου είναι τόσο σχετικοί με τα παιδιά σου όσο είναι και το δικό σου σόι.
Αν το αφήνεις στη μάνα σου, να δέχεσαι να το αφήνεις και στην πεθερά σου. Τα ίδια ακριβώς δικαιώματα έχουν και οι δύο ώς γιαγιάδες. Αν δεν είχες καμία να σου το κρατάει, θα παρακαλούσες ακόμη και τα ξαδέλφια του άντρα σου να τα κρατήοσυν για λίγο
Συγκεκριμένα:
Η μάνα μου είναι 62 και η πεθερά μου 78.
Λες να μπορούν να προσέξουν με τον ίδιο τρόπο ένα παιδί? (σε γενικές γραμμές).
Εμένα σκίζονται και οι 2 να μου κρατήσουν το παιδί.
Εκτός από τις ώρες που δουλεύουμε εγώ και ο σύζυγος δεν έχουμε αφήσει να μας κρατήσουν το παιδί μας ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Εμείς δηλαδή δεν θέλουμε να πάμε κάπου μόνοι μας ή διακοπές μόνοι μας?

Επειδή σε διαβάζω συνεχώς να λες "αν είχατε να σας το κρατήσουν"........... λοιπόν εγώ έχω και δεν το αφηνω (υπάρχει και άλλη άποψη βλέπεις).
Ο χρήστης Jarett δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 12:20   #45
Dimitra83

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω παλι...δεν εχω κανεναν στη γερμανια και βρηκα την υγεια μου!καλυτερα ετσι παρα να εχω αυτο το προβλημα και να κανουν μουτρα μια ο ενας μια ο αλλος.στις αδειες βεβαια συμβαινει αυτο.αλλα δε κανω σε κανεναν τη χαρη.παντου μαζι τα κουβαλαμε.εναμιση μηνα αδεια και 2 φορες τα ειχα αφησει στη μανα μου (ενω κοιμοταν.ηταν βραδυ) για 2 ωριτσες και μια φορα στην πεθερα μου(παλι για 1-2 ωρες και κοιμοταν)
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 12:20   #46
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
2. από τα γραφόμενα κατάλαβα ότι αυτή αποφασίζει, κάτι πολύ λάθος. Αν και ο άντρας είναι σύμφωνος για την απομάκρυνση από το σόι του, οκ no problem. Αν δεν ισχύει αυτό, τότε θα πρέπει να υπάρχουν ίσες αποστάσεις από όλους. Διακριτική μεταχείριση ΜΟΝΟ με τη σύμφωνη γνώμη και του συζύγου. Δεν αποφασίζουν μόνο οι γυναίκες. Τα παιδιά είναι και των αντρών.
3. Οι γονείς της την μεγάλωσαν, αλλά και οι γονείς του άντρα μεγάλωσαν τον άντρα. Τώρα το πως γίνεται να μην έχει επιρεαστεί ο αντρας από τη μάνα του αν αυτή είναι UFO, αμφιβάλω πολύ.
4. Ως άντρας κρατάω μεγάλες επιφυλάξεις για αυτά που γράφονται για τις πεθερές γιατί δυστυχώς η συντριπτική πλειψηφία των Ελληνίδων είναι a priori προκατειλημένες κατά των πεθερών (λες και αυτές δεν θα γίνουν πεθερές κάποια στιγμή)
5. ΟΛΕΣ όσες έχετε παιδιά είστε εν δυνάμει πεθερές. Πάρτε λοιπόν τον καθρέπτη και σκεφτείτε αν θα θέλατε να έχετε τον εαυτό σας για πεθερά

Επίσης ούτε εμείς έχουμε βοήθεια. Διακοπές πήγαμε και με τα 3 παιδιά. Σε όλο το καλοκαίρι 3 βράδυα μπορέσαμε να λείψουμε για 2 ώρες με τα μωρά να κοιμούνται. Συνεπώς με εκνευρίζει πάρα μα πάρα πολύ να ακούω γυναίκες να βρίζουν την πεθερά επειδή αφήσανε τα παιδιά εκεί ή επειδή προτιμούν να τα αφήνουν στη μάνα τους. Μην παίρνετε δεδομένη την πολυτέλεια που έχετε.
Δεν διάβασα κάπου να την έχει βρίσει την πεθερά της.... Επίσης, κάποιος που φωνάζει στα μπαλκόνια έτσι και απειλεί για το χαμόγελο του παιδιού, δεν είναι στα καλά του! Το αν πάλι κάποιος δεν είναι στα καλά του αυτό δεν σημαίνει πως και το παιδί του (δηλ. ο άντρας της) είναι και αυτός έτσι!
Υπάρχουν παππουδογιαγιάδες που ούτε καν καραμέλα δεν δίνουν χωρίς την έγκριση των γονιών, όχι τουρσί και να μαθαίνουν στα παιδάκια να βρίζουν για να καμαρώνουν.
Και δεν ισοπεδώνω κάτι με αυτά που γράφω..... απλά δεν είναι όλοι άξιοι μόνο και μόνο επειδή είναι γονείς ή παππούδες.
Θα ήθελα να επισημάνω πως η στάση της έως τώρα είναι αξιοπρεπής. Αυτοί είναι λόγοι για να μην μιλάς τελείως με τον άλλο.
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 12:23   #47
thampelina

thampelina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κατσε ρε δημητρα να ρωτησω κατι???οταν τα παιδια σου.μεγλοσουν και κανουν αυτοι παιδια..δεν θα τα θες να τα βλεπεις..????δενθες λιγονα ταχαρεισ???
εσυ μενεις πανω με τα παιδια χωρις βοηθεια οκ.
δεν θα ηθελες αν μπορουσεσ να βγεις ΜΙΑ φορα με τον ανδρουλη σου????
δεν ειπαμε να τα αφηνεις για βδομαδεσ...
εμενα πχ με κανει καλο,μια φορα τον χρονο να παω καπου για 1η 2 μερες με τον ανδρουλη μου να χαρουμε και μεις...ενοητε οτι μετα παμε και με τα παιδακια μας...
Ο χρήστης thampelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 12:25   #48
kourkoumpini

Το avatar του χρήστη kourkoumpini

Περιοχή: θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
kourkoumpini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω για τελειως διαφορετικους λογους δεν εχω εμπιστοσυνη σε καμια απο τις δυο. αι οι δυο ειναι ανυπακουες, η μανα μου ειναι πολυ τσαμπουκαλεμενη για να κανει ο,τι πω εγω, η δε πεθερα μου λεει καλα καλα αλλα κανει τα δικα της και επιπλεον δεν της εχω εμπιστοσυνη οτι θα το κρτησει αυτη που μπορει. θα το αφησει στον πεθερο μου (για να χαρει ο πεθερος μου) ο οποιος εχει παρα πολυ σοβαρα προβληματα και ειναι ανικανος λογω αυτων των προβληματων.

και ειμαστε εκτος θεματος
Παλιά 31-08-11, 12:28   #49
kourkoumpini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thampelina Εμφάνιση μηνυμάτων
κατσε ρε δημητρα να ρωτησω κατι???οταν τα παιδια σου.μεγλοσουν και κανουν αυτοι παιδια..δεν θα τα θες να τα βλεπεις..????δενθες λιγονα ταχαρεισ???
εσυ μενεις πανω με τα παιδια χωρις βοηθεια οκ.
δεν θα ηθελες αν μπορουσεσ να βγεις ΜΙΑ φορα με τον ανδρουλη σου????
δεν ειπαμε να τα αφηνεις για βδομαδεσ...
εμενα πχ με κανει καλο,μια φορα τον χρονο να παω καπου για 1η 2 μερες με τον ανδρουλη μου να χαρουμε και μεις...ενοητε οτι μετα παμε και με τα παιδακια μας...
υπαρχει διαφορα στη νοοτροπια μεταξυ των οικογενeiων. υπαρχουν οικογενeιες οι οπoιες μπορουν και θεloυν και τα αφηνουν λιγεw μερες οπως λες. τους βοηθουν και οι συνθηκες. ξερω τετοια οικoγeνεια και παρα πολυ καλα κανει.

υπαρχουν οικογενειες οι οποιες δεν τα αφηνουν και λογω νοοοτροπιας και λογω συνθηκων. εμεις ειμαστε ετσι. και παλι πολυ κανουμε και εμεις.

δεν εινια κακο ουτε να τα αφηνεις ουτε να μην τα αφηνεις. εινια οπως μπορεις, οπως βολευεσαι, οπως τυχαινει
Παλιά 31-08-11, 12:34   #50
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Harlow Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγκεκριμένα:
Η μάνα μου είναι 62 και η πεθερά μου 78.
Λες να μπορούν να προσέξουν με τον ίδιο τρόπο ένα παιδί? (σε γενικές γραμμές).
Εμένα σκίζονται και οι 2 να μου κρατήσουν το παιδί.
Εκτός από τις ώρες που δουλεύουμε εγώ και ο σύζυγος δεν έχουμε αφήσει να μας κρατήσουν το παιδί μας ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Εμείς δηλαδή δεν θέλουμε να πάμε κάπου μόνοι μας ή διακοπές μόνοι μας?

Επειδή σε διαβάζω συνεχώς να λες "αν είχατε να σας το κρατήσουν"........... λοιπόν εγώ έχω και δεν το αφηνω (υπάρχει και άλλη άποψη βλέπεις).
η μανα μου ειναι 65 η πεθερα μου 72,,,εμπιστευομαι περισσοτερο την πεθερα μου,,,ειναι θεμα χαρακτηρα και διαθεσιμοτητας,,συνεπειας κοκ και οχι ηλικιας
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 12:38   #51
PASOUMI

Το avatar του χρήστη PASOUMI

Περιοχή: ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ
PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και στη τελικη ποιος εχει ρωτησει τα ιδια τα παιδακια μας αν θελουν ή οχι να περνανε χρονο με τους παπουδογιαγιαδες?
Γιατι εγω βλεπω οτι οταν παω το μικρο και στις 2 γιαγιαδες (οι παππουδες μας τελειωσανε εμας) χαιρεται πολυ κ θα καθοταν με τις ωρες αν τον αφηνα. Δηλ δεν ειναι μονο θεμα του ζευγαριου να αποδεσμευεται καπου καπου αλλα και αναγκη των παιδιων να περνανε χρονο μαζι τους. Τις ακουω δηλ να τα μεγαλωνουν με τον "παλιο" τροπο κ να τους λενε τα τραγουδακια κ τα παιχνιδακια που κανουν οι παλιες και πολυ το χαιρομαι.Κατι παιρνουν και απ αυτους.Τωρα αν δεν γινονται τα πραγματα ακριβως οπως θελω στη φροντιδα τους και κανουν τα δικα τους, ε δεν θα σκασω κιολας!
Παλιά 31-08-11, 12:42   #52
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο γλυκος Εμφάνιση μηνυμάτων
η μανα μου ειναι 65 η πεθερα μου 72,,,εμπιστευομαι περισσοτερο την πεθερα μου,,,ειναι θεμα χαρακτηρα και διαθεσιμοτητας,,συνεπειας κοκ και οχι ηλικιας
Σε γενικές γραμμές αναφέρθηκα και πάντα σε συνάρτηση με το χαρακτήρα ενός παιδιού που καλείσαι να προσέξεις.

Όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος τόσο περισσότερο εξασθενούν τα αντανακλαστικά του.
'Αλλο, 60 ,άλλο 65, άλλο 72, άλλο 78.

Προχτές στις κούνιες, πήγε ένα μικράκι μπροστά στα μεγάλα που έκαναν κούνια και παραλίγο να το χτυπήσουν κατακέφαλα. Οι δίκοι του ήταν μακριά.
Καθόμουν δίπλα δίπλα με τη μάνα μου.
Πεταχτήκαμε και οι 2 πάνω και τρέξαμε.
Ποιά έφτασε γρηγορότερα στο παιδί πιστεύεις?
Παλιά 31-08-11, 12:47   #53
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:

συμφωνω μααζι σου σε ολα οσα λες,,,εμεις τα κοριτσια εχουμε εναν ομφαλιο λωρο πελωριο με της μαμαδες μας, κι ας μην το παραδεχομαστε, τα βαζουμε πιο ευκολα με τις πεθερες μας και δεν κοιταμε τα χαλια των παρεμβατικων μαμαδων μας,,,μιλαω για τον κανονα και οχι για τις εξαιρεσεις

προσωπικα καραγουσταρω την πεθερα μου γιατι ειναι διακριτικη και αποστασιοποιημενη,,,η μανα μου χωνεται εκει που δεν την σπερνουν

δεν το κραταει καμια το παιδι μου,,,μονη μας τον μεγαλωνουμε και για καμια βολτα θα τον παρουμε μαζι η θα τον κρατησει η νονα του, η θεια του, η κοπελα....

οι παπουδες δεν ειναι για να τον κρατανε,,,μπορουν καθε μερα να ερθουν να παιξουν μαζι του η να τον πανε μια βολτα,,,οχι ομως αναγκαστικα σαν δουλεια,,,μονο για παιχνιδι και ψυχικη επαφη,,,,οποτε, οταν και οσο θελουν,,,δεν χτυπανε καρτα λες και ειναι δουλεια τους

καποια μερα θα γινουμε κι εμεις πεθερες,,,για να δω τοτε τι θα λεμε!
Παλιά 31-08-11, 12:59   #54
lovely people

Περιοχή: θεσ/νικη
lovely people χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω και εγώ. Και μένω δίπλα απο τα πεθερικά μου. Σε γενικές γραμμες δεν έχω πρόβλημα αλλα το γεγονός οτι είναι το πρώτο εγγόνι τους έχει αποτρελάνει. Υπάρχει η άμεση απαίτηση (απο διάφορα που πετάνε) κάθε φορά που φεύγω ή επιστρέφω σπίτι μου να δίνω το παρόν. Πράγμα που δεν το κάνω. Θεωρούν οτι είμαστε μια οικογένεια ενω είμαστε 2. Αν περάσει μια μέρα και δεν δουν την μικρή αρχίζουν τα παράπονα. Επίσης δεν τολμάω να βγω στο μπαλκόνι (αυλή δεν έχω) μόλις μας ακούσουν έρχονται και εννοείται η μικρή ξεσηκώνεται γιατι που θα προτιμήσει να κάτσει στο 2Χ2 μπαλκόνι ή στην αυλή. Και εννοείται οτι την κρατάει κάποιες απο τις μέρες που δουλεύω. Εμένα δηλάδη μου μένουν 4 ώρες την μέρα να την δώ και αυτές πρέπει να τους τρώω στην μάπα??
Να μην αναφέρω για την γειτονια που κάθε φορά που φεύγω ή έρχομαι πρέπει να υπολογίσω και ένα τεταρτάκι εκει για να δουν την μασκοτ!
Χαίρομαι που παίρνει πολύ αγάλη η μικρή μου αλλα είπαμε με μέτρο
Τίποτα φιλενάδες μου...η λύση είναι μια...περιμένω με χαρά και ανυπομονησία να έρθει ο χειμώνα να κλειστούνε όλοι στα σπίτια τους και να βρούμε την ηρεμία μας.
Παλιά 31-08-11, 13:02   #55
lovely people

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο PASOUMI Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στη τελικη ποιος εχει ρωτησει τα ιδια τα παιδακια μας αν θελουν ή οχι να περνανε χρονο με τους παπουδογιαγιαδες?
Γιατι εγω βλεπω οτι οταν παω το μικρο και στις 2 γιαγιαδες (οι παππουδες μας τελειωσανε εμας) χαιρεται πολυ κ θα καθοταν με τις ωρες αν τον αφηνα. Δηλ δεν ειναι μονο θεμα του ζευγαριου να αποδεσμευεται καπου καπου αλλα και αναγκη των παιδιων να περνανε χρονο μαζι τους. Τις ακουω δηλ να τα μεγαλωνουν με τον "παλιο" τροπο κ να τους λενε τα τραγουδακια κ τα παιχνιδακια που κανουν οι παλιες και πολυ το χαιρομαι.Κατι παιρνουν και απ αυτους.Τωρα αν δεν γινονται τα πραγματα ακριβως οπως θελω στη φροντιδα τους και κανουν τα δικα τους, ε δεν θα σκασω κιολας!
Συμφωνώ και το θέλω και εγώ να έχουν σχέση με παπουδογιαγιάδες..και το ίδιο το παιδί μου το ζητάει. Το θέμα είναι που ξεκινάει η υπερβολή και ο τρόπος και συμπεριφορά. Γιατί εκεί είναι που φουντώνω..Ο πατέρας της λιγότερο απο αυτούς την βλέπει. Αυτό γιατι δεν το καταλαβαίνουν αν και το έχω πει άπειρες φορές...???
Παλιά 31-08-11, 13:05   #56
τον

τον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πεθερα και μανα 65 και οι δυο καλοστεκουμενες ..στο πρώτο χαμός ποιος θα το κρατήσει οταν βγαιναμε το πηγαίναμε εναλαξ και αυτό οχι συνέχεια ..προτιμούσα να την παίρνω μαζί μου ...΄τωρα που μεγάλωσαν και αυξηθηκαν τα εγγονια ηρέμησαν ......τους καταλαβαίνω απο μια μεριά τα θέλουν να περνα και αυτόν η ώρα ...πολλές φορές τα αφήνω κάποιες φορές χωρίς να υπάρχη ιδιέτερα λόγος ...μονο και μονο για παρέα τους
Ο χρήστης τον δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 13:06   #57
red rose

red rose ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για ποια πολυτελεια μιλας ακριβως???
κ μεις εξωτερικο ειμαστεκ δεν ειχαμε ποτε βοηθεια κ τα καναμε ολα μονοι μας!!!!
Βλεπεις δεν εισαι εσυ μονο ο ΗΡΩΑΣ κατα τα λεγομενα σου που πας διακοπες με ολη την
οικογενεια ουτε κανεις κατι εξωπραγματικο,ετσι πρεπει να ειναι...Αυτες ειναι οικογενειακες
στιγμες...Δευτερον δεν ξερεις τι εχει παιχτει κ απο τις δυο πλευρες νυφη-πεθερας..
Να σου πω για μενα οτι σκιζομουνα για αυτους στα πιο δυσκολα ομως δεν ηρθαν
να βοηθησουν,δεν ηθελαν να χαλασουν την ησυχια τους κ να κουραστουν...ετσι κ γω
ποτε δεν ξαναζητησα βοηθεια..κ οταν λεμε δυσκολα εννοω αποκολληση κ αιμοραγια στην
εγκυμοσυνη με ενα παιδι 1+χρ...καταλαβαινεις???Η μαμα μου δουλευε κ δεν μπορουσε να
φυγει απο τη δουλεια..Η μαμα μου μας στηριζει ερχεται απο ελλαδα 68χρ.για να παρουμε
μια ανασα κ η αλλη μια 10ετια + κατω απο τη μαμα μου φοβαται μην χασει τις φιλες της!!!
Βλεπεις ουτε προκατηλειμενη ειμαι ουτε τιποτα!!!Κ ναι θα γινουμε πεθερες,ευτυχως ομως
εχουμε παρει τοσο σωστες βασεις απο γονεις οπως το να σεβομαστε την προσωπικη ζωη
του αλλου,να μην ανακατευπμαστε,να μην ειμαστε η αιτια τσακωμων,να μην εχουμε για ολα
αποψη κ να την επιβαλλουμε!!!Μακαρι να γινουμε πεθερες,γιατι κ μενα κ η μαμα μου κ η
γιαγια μου ηταν κ ειναι υποδειγμα πεθερων!!!!!
Καταλαβες σου ξαναλεω?????
Ειναι ο καθενας τι βασεις εχει παρει απο το σπιτι του!!!!

Α κ κατι αλλο pk το οτι ειναι κ δικα σας παιδια να το σκεφτεστε κ αλλες φορες οχι μονο
οτι αφορα τους γονεις σας!/(μιλαω γενικα εσυ μπορει σε αυτο να εισαι υποδειγμα πατερα)!
Ο χρήστης red rose δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 13:07   #58
kourkoumpini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lovely people Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ και το θέλω και εγώ να έχουν σχέση με παπουδογιαγιάδες..και το ίδιο το παιδί μου το ζητάει. Το θέμα είναι που ξεκινάει η υπερβολή και ο τρόπος και συμπεριφορά. Γιατί εκεί είναι που φουντώνω..Ο πατέρας της λιγότερο απο αυτούς την βλέπει. Αυτό γιατι δεν το καταλαβαίνουν αν και το έχω πει άπειρες φορές...???
Α γεια σου. εννοειται οτι θα εχει σχεση με συγγενεις. αλλα πρεπει ΟΛΟΙ να καταλαβουν οτι ειμαστε 2 οικογενειες και οτι υπαρχουν και ορια. Τα ορια δυσκολα μπαινουν αν δεν μπορουν και οι παππουδογιαγιαδες να το καταλαβουν.

Προχθες λοιπον γιναμε χαλια με τη μανα μου γιατι θελει ντε και καλα να παιρνει το μικρο αγκαλια. το αποτελεσμα ειναι ο μικρος μετα να μην καθεται, να μην περπαταει, να μην κοιμαται παρα μονο στην αγκαλια ΜΟΥ. Ναι καλη μου γυναικα, να τον χαιρεσαι, να τον παιξεις, αλλα να φροντισεις ωστε να μην τρωω εγω μετα ολο αυτο το αγγουρι. τι φταιω;
Παλιά 31-08-11, 13:11   #59
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
ετσι ειναι,,,και καλο ειναι ο καθενας να δινει στο παιδι αυτο που μπορει,,,ετσι το παιδι θα ακουσει διαφορα,,και την μαμα αλλα και τον μπαμμπα και τη γιαγια που ειναι ενας αλλος ανθρωπος
εμεις οι μαμαδες δεν τα ξερουμε ολα ας δει και ας ακουσει το παιδακι μας και κατι διαφορετικο απο την γραμμη τη δικη μας,,,αυτο ειναι η ζωη

αλλο βαζω καποιους απαραβατους κανονες κι αλλο με το παραμικρο να την λεω στη γιαγια επειδη δεν ακολουθει κατα γραμμα τις οδηγιες μας,,,ειναι αλλος ανθρωπο δεν ειναι εμεις,,,θα το κανει με τον τροπο της,,,αν δεν μας κανει ας πληρωσουμε καποιον να το κανει,,,,το θεμα ειναι να μη χανουμε το μετρο και να αφηνουμε να πεσει και κατω κατι,,,οχι στα σοβαρα αλλα στα μη σοβαρα

τι ανθρωποι θα ειμασταν σημερα αν δεν μας ειχαν παραχαιδεψει, νταντεψει, κακομαθει οι παππούδες μας? δεν θελω ουτε να το φανταζομαι
Παλιά 31-08-11, 13:13   #60
PASOUMI

PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

lovely people μαζι σου σ αυτο.Το οτι πρεπει να μπαινουν καποια ορια. Στη μαμα μου δεν εχω θεμα γιατι γενικα ειναι "μοντερνα" γιαγια που εχει τη ζωη της οποτε δεν "ζει" για το εγγονακι της. Της το πηγαινω οποτε θελω εγω ή θα με παρει μια φορα την εβδομαδα να ερθει να το δει κ αυτο ειναι. Η αλλη γιαγια, ομως, που στην πραγματικοτητα αμα της τον διναμε και της λεγαμε θα ρθουμε σε...15 χρονια να τον παρουμε θα πετουσε τη σκουφια της, της ψιλοκοβω τον αερα αμα το παρακανει, με δικαιολογιες του στιλ "δεν προλαβαινω τωρα να τον φερω' "εχουμε κανονισει κατι αλλο" κλπ. Προς το παρον πιανει. Σε αυτο που με φερνει σε αμηχανια ειναι τα τηλεφωνα. Που τωρα που μιλαει πλεον ο μικρος μπορει να παρει κ 3-4 φορες να του μιλησει.Ε εκει ή της λεω δεν μπορει τωρα γιατι κατι κανει, η το σηκωνει ο μικρος το τηλ κ της μιλαει λιγο κ τελειωνει το θεμα κ το καταπινω....
Παλιά 31-08-11, 13:20   #61
kourkoumpini

Προεπιλογή

Παράθεση:
lovely people μαζι σου σ αυτο.Το οτι πρεπει να μπαινουν καποια ορια. Στη μαμα μου δεν εχω θεμα γιατι γενικα ειναι "μοντερνα" γιαγια που εχει τη ζωη της οποτε δεν "ζει" για το εγγονακι της. Της το πηγαινω οποτε θελω εγω ή θα με παρει μια φορα την εβδομαδα να ερθει να το δει κ αυτο ειναι. Η αλλη γιαγια, ομως, που στην πραγματικοτητα αμα της τον διναμε και της λεγαμε θα ρθουμε σε...15 χρονια να τον παρουμε θα πετουσε τη σκουφια της, της ψιλοκοβω τον αερα αμα το παρακανει, με δικαιολογιες του στιλ "δεν προλαβαινω τωρα να τον φερω' "εχουμε κανονισει κατι αλλο" κλπ. Προς το παρον πιανει. Σε αυτο που με φερνει σε αμηχανια ειναι τα τηλεφωνα. Που τωρα που μιλαει πλεον ο μικρος μπορει να παρει κ 3-4 φορες να του μιλησει.Ε εκει ή της λεω δεν μπορει τωρα γιατι κατι κανει, η το σηκωνει ο μικρος το τηλ κ της μιλαει λιγο κ τελειωνει το θεμα κ το καταπινω....
Αυτο με το τηλ εινια παγιο τελικα. δεν εχω κανεναν θεμα με το τηλ. ημασταν μακρια οποτε η μονη επικοινωνια ηταν μεσω τηλ, οποτε τον εβαζα εγω σε ανοιχτη να "μιλανε" και με τη μανα μου και με τα πεθερικα μου.
Παλιά 31-08-11, 13:28   #62
Χαρά-Μαρία

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

pk33 θεωρώ οτι στο συγκεκριμενο θεμα εχεις πολυ απολυτες αντιληψεις για ολα, οπως το πώς βλεπουν όλες οι γυναίκες, όλες τις πεθερες. Διαφωνώ στο οτι δεν μπορει σε ενα ζευγάρι ο ενας να ασκήσει βετο καποια στιγμη, εάν κρίνει πως αυτο ειναι απαραίτητο για την υγεια και ασφάλεια του παιδιου του. Ανεξαρτητα απο το αν ειναι αντρας ή γυναίκα. Και οχι, δεν εχουν ολοι δικαιωμα πανω σε ενα παιδι, εαν δεν το εγκρινουν και οι δυο γονεις του. Επισης, κι εμεις εχουμε βοηθεια αν θελουμε αλλα δεν τη θελουμε, αρκετα μπαρακια και βλακειες εχω γυρισει στα νιατα μου και βαριεμαι-ακομα πιο πολυ ο αντρας μου που ερχοταν και παλαιοτερα με το ζορι δεν ειναι του ξενυχτιου.

Στο θέμα μας τώρα, κορίτσι μου εμπλεξες αλλά οι συμβιώσεις αυτά εχουν. Γι αυτό και πριν λίγα χρόνια αρνηθήκαμε με τον άντρα μου να μας δώσουν χρήματα οι γονείς του, με αντάλλαγμα να μενουν από κατω. Για να μεινουμε μακρια κι αγαπημενοι-οπως ειμαστε. Στη θεση σου δεν θα ειχα αντιδρασει ουτε νιωσει διαφορετικα, αρκει και η εξιστορηση με ατακες που σου πετανε, τα ατομα εχουν προβλημα ανεξαρτητα απο ποιο σοι ειναι και δεν αξιζει να ασχοληθεις πολυ. Ασε που η εμπειρια μου, μου εχει δειξει οτι τετοια ατομα ακομα κι αν πας με τα νερα τους, καποια στιγμη παλι κατι θα βρουν-ποτε δεν βγαζεις ακρη. Για την υγεια σου, απλα κανε αυτο ακριβως που θελεις και μην σκεπτεσαι τη γνωμη τους.
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 13:31   #63
lovely people

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εμένα και οι δύο είναι νεότατες (51 και 54) και η μάνα μου δουλεύει που την κάνει ακόμα πιο ανεξάρτητη. Αλλά η υστερίας - της πεθεράς- υστερία. Και οκ δεν είναι οτι δεν συμμερίζομαι την χαρά τους αλλα θα πρέπει να μάθουν να κάνουν κ λίγο πίσω. Ένα διάστημα έκανε παράπονα στον άντρα μου οτι δεν βλέπουμε πολύ την μικρή και δεν μας τηνκατεβάζετε και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Την έπιασα και συζήτησα μαζί της οτι αυτό που κάνει και τα λόγια που λέει μας δημιούργεί πρόβλημα στην μεταξύ μας σχέση (εμένα και του άντρα μου ο οποίος βρισκόταν στην μέση και πάντα εκνευριζόταν που έπρεπε να κρατήσει ισσοροπίες και να εξηγεί τα αυτονόητα). Μου είπε οτι δεν θέλει σε καμία περίπτωση να κάνει οτι της έκανε η δική της πεθερά και μου ζήτησε συγνώμη. Οκ το εκτίμησα και εγώ και όλα καλά. Αλλα μπορώ να το κάνω συνέχεια..να τις δίχνω εννοώ τον τρόπο σκέψης μου για όλα που θεωρώ οτι είναι και κάνει λάθος?? Ε δεν γίνεται.....
Παλιά 31-08-11, 13:37   #64
pk33

pk33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Harlow Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά πλάκα κάνεις; Πόσο άλλο δηλαδη θέλεις να σου το κρατήσουν; Το ότι δεν χρειάζεται να πληρώνεις 700 το μήνα για νταντά δεν σου φτάνει; Εμείς ΔΕΝ το έχουμε ούτε καν αυτό!
Το κράτάνε δηλαδή 8 ώρες τη μέρα αλλά ούτε λεπτό παραπάνω!!! ουαου!!!!!
Αν είχα εγώ τη μάνα μου ή την πεθερά μου να μπορεί να μου τα κρατάει 8 ώρες το μήνα θα ήμουν υπέρ ευχαριστημένος!!!!

Γιατί δηλαδή θεωρείς δεδομένο το ότι σου κρατάνε το παιδί σου τις ώρες που δουλεύεις; Δεν σου φτάνει αυτό;
Παλιά 31-08-11, 13:40   #65
lovely people

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο γλυκος Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλο βαζω καποιους απαραβατους κανονες κι αλλο με το παραμικρο να την λεω στη γιαγια επειδη δεν ακολουθει κατα γραμμα τις οδηγιες μας,,,ειναι αλλος ανθρωπο δεν ειναι εμεις,,,θα το κανει με τον τροπο της,,,αν δεν μας κανει ας πληρωσουμε καποιον να το κανει,,,,το θεμα ειναι να μη χανουμε το μετρο και να αφηνουμε να πεσει και κατω κατι,,,οχι στα σοβαρα αλλα στα μη σοβαρα

τι ανθρωποι θα ειμασταν σημερα αν δεν μας ειχαν παραχαιδεψει, νταντεψει, κακομαθει οι παππούδες μας? δεν θελω ουτε να το φανταζομαι
Ούτε και εμένα με πειράζει στο μέτρο όμως που επιτρέπω. Δηλαδή δεν θα κατηγορήσω αν την ώρα που το προσέχουν πέσει και χτυπήσει-αλοίμονο και σε μένα έχει χτυπήσει άπειρες φορές. Αν δεν φάει όλο το φαί της και συμπληρώσει πχ με πατάτες τηγανιτές. Ακόμα και το γεγονός οτι την κοιμιζουν στον καναπέ με τηλεόραση..και αυτό το παραβλέπω ακόμα και αν μου χαλάει το πρόγραμμα στο σπίτι, γιατί θεωρώ οτι μου κάνουν χάρη που μου την κρατάνε όσο δουλεύω. Αλλα θέλω να ακούν τα οχι και τα μη μου στον τρόπο που την μεγαλώνω. Και γενικά να υπάρχει κοινή γραμμή. Αυτό που ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω είναι τα πατατάκια και παγωτά (αυτά τα ψεύτικα) που την ταίζει η πεθερά μου...Όσες φορές και να το πω το αποτέλεσμα το ίδιο....
Παλιά 31-08-11, 13:45   #66
pk33

pk33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Α κ κατι αλλο pk το οτι ειναι κ δικα σας παιδια να το σκεφτεστε κ αλλες φορες οχι μονο
οτι αφορα τους γονεις σας!/(μιλαω γενικα εσυ μπορει σε αυτο να εισαι υποδειγμα πατερα)!
Δεν κατάλαβα που το πάς. Για ποιές άλλες στιγμές αναφέρεσαι;
Αντε γιατί αν θέλεις να το πάμε στο προσωπικό πολύ ευχαριστως. Εσύ ξεκίνησες τον έντονο σχολιασμό για κάτι που έγραψα για κάποιον τρίτο.

Επίσης να ξέρεις ότι η πεθερά δύσκολα θα προσφερθεί γιατί ο άντρας αν δεν είναι μαμάκιας δεν έχει συνήθως τόσο στενή σχέση με τη μάνα του. Εμένα η μάνα μου έρχεται από θεσσαλονίκη ευχαρίστως, αλλά όταν της τη ζητήσουμε. Ναι δεν έχει προσφερθεί ποτέ μόνη της να έρθει, αλλά σιγά μην ντραπώ να της πω να έρθει όταν την έχουμε ανάγκη. Αλλά αυτό το κάνω εγώ και όχι η γυναίκα μου. Αν γυρίσει και μου πει κάτι η γυναίκα μου, η απάντηση είναι απλή: αν μπορεί ας έρθει η μάνα της.

Καλό θα ήταν κάποια στιγμή να διαβάζεις αυτά που γράφω και όχι αυτά που θέλεις να διαβάσεις
Παλιά 31-08-11, 13:55   #67
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το σόι του άντρα σου είναι τόσο σχετικοί με τα παιδιά σου όσο είναι και το δικό σου σόι.
Αν το αφήνεις στη μάνα σου, να δέχεσαι να το αφήνεις και στην πεθερά σου. Τα ίδια ακριβώς δικαιώματα έχουν και οι δύο ώς γιαγιάδες. Αν δεν είχες καμία να σου το κρατάει, θα παρακαλούσες ακόμη και τα ξαδέλφια του άντρα σου να τα κρατήοσυν για λίγο
να σαι καλα! σε ευχαριστω για την υποδειξη!! πως καταλαβες οτι δεν τα δινω επειδη δεν θελω? δεν εχω γραψει απολυτως τιποτα για αυτο! μακαρι να γινοταν να εχω εστω και λιγη βοηθεια και απο τα πεθερικα μου, τα οποια μενουν διπλα στο σπιτι ενω η μητερα μου οχι. η πεθερα μου ειναι με κομενο ποδι απο το γονατο και κατω.ετσι ενημερωτικα και κανει και αιμοκαθαρση. οποτε δεν χρειαζομαι συμβουλες....ευχαριστω αλλα επειδη αναρωτιεμαι πως εβγαλες τετοιο συμπερασμα αν μπορεις απαντησε μου!
Παλιά 31-08-11, 13:56   #68
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλά πλάκα κάνεις; Πόσο άλλο δηλαδη θέλεις να σου το κρατήσουν; Το ότι δεν χρειάζεται να πληρώνεις 700 το μήνα για νταντά δεν σου φτάνει; Εμείς ΔΕΝ το έχουμε ούτε καν αυτό!
Το κράτάνε δηλαδή 8 ώρες τη μέρα αλλά ούτε λεπτό παραπάνω!!! ουαου!!!!!
Αν είχα εγώ τη μάνα μου ή την πεθερά μου να μπορεί να μου τα κρατάει 8 ώρες το μήνα θα ήμουν υπέρ ευχαριστημένος!!!!

Γιατί δηλαδή θεωρείς δεδομένο το ότι σου κρατάνε το παιδί σου τις ώρες που δουλεύεις; Δεν σου φτάνει αυτό;
κούλαρε ρε άνθρωπε.........με το "πιστόλι στον κρόταφο" του καθεμιανού είσαι.
Επειδή εσύ δεν έχεις βοήθεια,δεν σημαίνει ότι πρέπει να στείνεις στον τοίχο τους άλλους που έχουν.

Στο κάτω κάτω εσύ επέλεξες να κάνεις παιδιά ξέροντας ότι δεν έχεις βοήθεια απο πουθενά.
Και τώρα χτυπάς το κεφάλι σου στο τοίχο και λες να'χα βοήθεια.

Εγώ όμως που έχω επιλογή να έχω βοήθεια, απλά δεν την χρησιμοποιώ τη βοήθεια..... κατάλαβες ποιά είναι η διαφορά μας?

Και ποιός σου είπε ότι αναγκάζονται?
Και ποιός σου είπε ότι εγώ τους ζήτησα να μου κρατάνε το παιδί μου?
Και ποιός σου είπε τι μου φτάνει και τι δεν μου φτάνει και τι σχέσεις έχω εγώ με τους γονείς και τα πεθερικά μου?
Και ποιός σου είπε ότι δεν έχω πληρώσει ή δεν πληρώνει ιδιωτικό παιδικό για το παιδί μου?
Που ξέρεις τι γίνεται σπίτι μου?

Συζήτησε σε γενικές γραμμές κάνουμε.
Παλιά 31-08-11, 13:56   #69
PASOUMI

PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ούτε και εμένα με πειράζει στο μέτρο όμως που επιτρέπω. Δηλαδή δεν θα κατηγορήσω αν την ώρα που το προσέχουν πέσει και χτυπήσει-αλοίμονο και σε μένα έχει χτυπήσει άπειρες φορές. Αν δεν φάει όλο το φαί της και συμπληρώσει πχ με πατάτες τηγανιτές. Ακόμα και το γεγονός οτι την κοιμιζουν στον καναπέ με τηλεόραση..και αυτό το παραβλέπω ακόμα και αν μου χαλάει το πρόγραμμα στο σπίτι, γιατί θεωρώ οτι μου κάνουν χάρη που μου την κρατάνε όσο δουλεύω. Αλλα θέλω να ακούν τα οχι και τα μη μου στον τρόπο που την μεγαλώνω. Και γενικά να υπάρχει κοινή γραμμή. Αυτό που ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω είναι τα πατατάκια και παγωτά (αυτά τα ψεύτικα) που την ταίζει η πεθερά μου...Όσες φορές και να το πω το αποτέλεσμα το ίδιο....
Αν δεν μπορεις να το αλλαξεις αυτο της διατροφης με τις γιαγιαδες, τουλαχιστον κανε τη μικρη να ξερει οτι τετοια μπινελικια θα τρωει μονο στη γιαγια κ αυτο οχι παντα και πουθενα αλλου. Να ξερει τουλαχιστον να μην στα ζηταει εσενα.
Καλα αυτο με την τηλεοραση κ σε μας εγινε. Εγω τον κοιμιζω διαβαζοντας του βιβλια. Ενα βραδυ κοιμηθηκε στη γιαγια, και το επομενο βραδυ κατ ευθειαν μου λεει.
"Θα ξαπλωσω εδω στο σαλονι να κοιμηθω με την τηλεοραση αποψε".Μου σηκωνεται η τριχα εμενα κ του λεω ορθα κοφτα κ χωρις πολλα πολλα "οχι" "Μα στη γιαγια ετσι κοιμηθηκαμε" μου απαντησε. "Δεν ξερω τι κανατε στη γιαγια" του λεω "αλλα εδω στο σπιτι μας υπαρχουν αυτοι οι κανονες και αυτους ακολουθουμε". Ε γκρινιαξε, μιρλιασε στο τελος το πηρε αποφαση.Και σε αλλα που τυχαινει να μου λεει "μα στη γιαγια το κανουμε ετσι" του τον κοβω το βηχα απ την πρωτη στιγμη κ τα ξεπερναμε. Μου φαινεται στο τελος θα της ζητησει ο ιδιος να τον υιοθετησει Προς το παρον παντως ετσι πορευομαστε.
Για να μην μιλησω για τα τραγικα γουστου ρουχαλακια που του περνει κ πρεπει να τα φοραμε αναγκαστικα
Παλιά 31-08-11, 14:02   #70
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Red face

Παράθεση:
να σαι καλα! ευχαριστω για την υποδειξη! πως εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν θελω να τα δωσω στην πεθερα μου? μακαρι να ειχα εστω και λιγη βοηθεια απο τα πεθερικα μου τα οποια μενουν και διπλα μας ενω οι γονεις μου οχι! η πεθερα μου κανει 17 χρονια αιμοκαθαρση και εχει κομενο ποδι απο το γονατο και κατω! ετσι ενημερωτικη γιατι δεν νομιζω οτι σου χρωσταω καμμια εξηγηση αλλα ειλικρινα θα ηθελα να μου απαντησεις πως εβγαλες τετοιο συμπερασμα απο τα λεγομενα μου? και οχι δεν θα παρακαλουσα κανενα ξαδερφοξαδερφη να μου τα κραταει γιατι στις μερες μας ειναι ολα μπερδεμενα και ακομη και οι παιδικες κακοποιησεις απο συγγενεις γινονται. υπαρχουν λιγοι ανθρωποι στους οποιους εχω εμπιστοσυνη μακαρι ξαναλεω να μπορουσα εστω και 1 φορα το χρονο να ειχα βοηθεια απο τα πεθερικα μου, αλλα αυτους και μονο αυτους οχι ολο το συγγενολοι!
Παλιά 31-08-11, 14:08   #71
red rose

red rose ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ε βεβαια η πεθερα δυσκολα θα προσφερθει να ερθει για βοηθεια
αλλα πολυ ευκολα ομως χωνη τη μυτη της κ δημιουργει προβλημα στο ζευγαρι..
Ασε μας μωρε....Αλλα συγχρητηρια θες με την απαντηση που θα εδινες στη γυναικα
σου,..!!!!Αυτο ελειπε να μην εχουμε το θαρρος στα πεθερικα η στον αντρα μας να ζητησουμε βοηθεια..
Μετα ας μην εχουνε το θαρρος να πουνε το οτιδηποτε κ εκεινοι για την οικογενεια μας!!

Α!!Κ κατι αλλο....οτι σπερνεις θεριζεις κιολας!!!
Οπως μας φεροντε θα φερομαστε !!!
Ο χρήστης red rose δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 14:26   #72
lovely people

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν δεν μπορεις να το αλλαξεις αυτο της διατροφης με τις γιαγιαδες, τουλαχιστον κανε τη μικρη να ξερει οτι τετοια μπινελικια θα τρωει μονο στη γιαγια κ αυτο οχι παντα και πουθενα αλλου. Να ξερει τουλαχιστον να μην στα ζηταει εσενα.
Καλα αυτο με την τηλεοραση κ σε μας εγινε. Εγω τον κοιμιζω διαβαζοντας του βιβλια. Ενα βραδυ κοιμηθηκε στη γιαγια, και το επομενο βραδυ κατ ευθειαν μου λεει.
"Θα ξαπλωσω εδω στο σαλονι να κοιμηθω με την τηλεοραση αποψε".Μου σηκωνεται η τριχα εμενα κ του λεω ορθα κοφτα κ χωρις πολλα πολλα "οχι" "Μα στη γιαγια ετσι κοιμηθηκαμε" μου απαντησε. "Δεν ξερω τι κανατε στη γιαγια" του λεω "αλλα εδω στο σπιτι μας υπαρχουν αυτοι οι κανονες και αυτους ακολουθουμε". Ε γκρινιαξε, μιρλιασε στο τελος το πηρε αποφαση.Και σε αλλα που τυχαινει να μου λεει "μα στη γιαγια το κανουμε ετσι" του τον κοβω το βηχα απ την πρωτη στιγμη κ τα ξεπερναμε. Μου φαινεται στο τελος θα της ζητησει ο ιδιος να τον υιοθετησει Προς το παρον παντως ετσι πορευομαστε.
Για να μην μιλησω για τα τραγικα γουστου ρουχαλακια που του περνει κ πρεπει να τα φοραμε αναγκαστικα
Eμένα όπως βλέπεις είναι μικρούλα ακόμα και δεν μπορώ να της επιβάλω την λογική. Καλά εννοείται οτι δεν την κοιμίζω στο σαλόνι με τβ όμως εκεί που κοιμόταν στην κούνια μόνη της (την ξάπλωνα κ έφευγα) τώρα κοιμάται στο κρεβάτι που της έχω στο δωμάτιο της και με εμένα ή τον μπαμπά της παρέα..και αντε πες μου πως το κόβω αυτό....????
Παλιά 31-08-11, 14:28   #73
kourkoumpini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Eμένα όπως βλέπεις είναι μικρούλα ακόμα και δεν μπορώ να της επιβάλω την λογική. Καλά εννοείται οτι δεν την κοιμίζω στο σαλόνι με τβ όμως εκεί που κοιμόταν στην κούνια μόνη της (την ξάπλωνα κ έφευγα) τώρα κοιμάται στο κρεβάτι που της έχω στο δωμάτιο της και με εμένα ή τον μπαμπά της παρέα..και αντε πες μου πως το κόβω αυτό....????
ελα μου ντε. παλι πρπει να γινω απειρως κακια για να ξαναμαθει τα μαθημενα και αυτονοητα, να κοιμαται μονος του στην κουνια του.
Παλιά 31-08-11, 14:35   #74
lovely people

Προεπιλογή

Δεν μπορώ άλλο τα κλάματα μωρέ Kourkoumpini..To ξανάκανα μία φορα όταν ήταν όμως πιο μικρούλα..Τώρα μιλάει και με φωνάζει κλαίγοντας "έλα μαμα μου.." και σπάω! Λέω να της αλλάξω κρεβάτι και να την αφήσω στο μεγάλο, απλά εκέι δεν κοιμάται μόνη της και μπορεί να κατέβει ανα πάσα ώρα κ στιγμή.
Παλιά 31-08-11, 14:48   #75
PASOUMI

PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ εχεις και συ τα δικια σου. Η αληθεια ειναι οτι σε "ευαισθητα" θεματα υπνου, φαγητου κλπ αμα αλλαξει το προγραμμα μια, παει μετα αντε να το ξαναγυρισεις...Ειδικα οταν σου κολλανε και αυτο το "μου" στο τελος οταν σου απευθυνονται, ειναι να λιωνεις!Και εκει που τα χες ολα στρωμενα να σου χαλασουν λογω...γιαγιας ειναι ενα θεμα!!
Αμα πας στο topic για τον υπνο των μωρων ισως παρεις καμια ιδεα τι να κανεις...
Παλιά 31-08-11, 15:01   #76
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ουτε κι εγω τον αφηνω...γιατι απλα ετσι γουσταρω...δικο μου το παιδι οτι θελω κανω...τοσο απλα...με τη "μη χεσω" που εχω μπλεξει...κοντευει να μου διαλυσει το γαμο.

Α και δικαιωματα πανω στο παιδι μου δεν εχει ΚΑΝΕΝΑΣ.

Και αμα γινω τετοια πεθερα ...παρακαλω ας με πατησει καποιος με νταλικα...
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-11, 15:06   #77
lovely people

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αχ εχεις και συ τα δικια σου. Η αληθεια ειναι οτι σε "ευαισθητα" θεματα υπνου, φαγητου κλπ αμα αλλαξει το προγραμμα μια, παει μετα αντε να το ξαναγυρισεις...Ειδικα οταν σου κολλανε και αυτο το "μου" στο τελος οταν σου απευθυνονται, ειναι να λιωνεις!Και εκει που τα χες ολα στρωμενα να σου χαλασουν λογω...γιαγιας ειναι ενα θεμα!!
Αμα πας στο topic για τον υπνο των μωρων ισως παρεις καμια ιδεα τι να κανεις...
Ποιό απο όλα? Μπορείς να το βάλεις εδώ αν σου είναι εύκολο??
Παλιά 31-08-11, 17:23   #78
Anastasia1981

Anastasia1981 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οι πεθερες που εχουν γιους θελουν να χωνουν τη μυτη τους παντου(οι περισσοτερες)παντα η νυφη δεν ειναι ποτε αρκετη για τον κανακαρη τους.
αυτες μαγειρευανε καλυτερα φαγητα και δεν εμενε νηστικο το πουλακι τους.τωρα με αυτην την τεμπελα τι θα τρωει το καμαρι τους θα ρεψει.
αυτες πλενανε και σιδερωνανε καλυτερα τα ρουχα του γιοκα τους.αυτη η αχαιρευτη η νυφη ουτε μια προπλυση δεν κανει στα βρακακια του.
και δεν τα σιδερωνει απο την αναποδη
αυτες ξερανε να μεγαλωνουν μωρα.αυτη η ανικανη η νυφη ουτε λιγο μελι δε του δεινει του μωρου να ηρεμισει λιγο.δε της το δεινει να το βολταρει σε ολη τη γειτονια να κανει το κομματι της με το νεο εκθεμα-εγγονι.ουτε της το αφηνει καμια 10 μερες για να κανει μετα 3 μηνες η δολια η μανα να το ξαναβαλει σε σειρα.
αφηστε που ο γιοκας της ειναι ο θεος απολλωνας σε ομορφια και θα μπορουσε να ειχε την καλυτερη, αλλα ας οψεται ο ερωτας που στραβωθηκε και πηρε αυτη την ασουλουπωτη κοντη/καμηλα χοντρη/κοκκαλιαρα αβυζη
τι περναει το καημενο το αγορακι της και δε το μαρτυραει μονο αυτη το ξερει !η μανουλα!

Ο χρήστης Anastasia1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 13:19   #79
pk33

pk33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αναστασία, αυτά πρέπει να τα κόψει ο κανακάρης. Και συγνώμη αλλά όταν μία γυναίκα παντρέυεται έναν πασά (και το ποιός είναι πασάς φαίνεται από την 1η μέρα, άλλο που λόγω έρωτα δεν τα βλέπετε οι γυναίκες αυτά), τότε πρέπει να ξέρει ότι παντρεύεται και την πεθερά της. Στην περίπτωση αυτή δεν φταίει ούτε ο κανακάρης ούτε η πεθερά, η γυναίκα που παντρεύεται φταίει γιατί ο κανακάρης δεν θα έπρεπε να παντρευτεί με τέτοια μυαλά δικά του και της μάνας του.

Όμως, αν ο κανακάρης είναι μιά χαρά άνθρωπος, τότε τίθεται το θέμα της a priori προκατάληψης της νύφης απέναντι στην πεθερά, κάτι που ξαναανέφερα αλλά μάλλον δεν συμφέρει στις γυναίκες να το ακούνε.

Επίσης, ας έχουν υπόψη οι γυναίκες που έχουν γιούς ότι και αυτές θα γίνουν κάποια στιγμή a priori κακές πεθερές γιατί κάποιες άλλς συνομήλικές τους θα έχουν μεγαλώσει τις κόρες τους έτσι ώστε να θεωρούν την πεθερά κακιά.

Επίσης, η μάνα της γυναίκας είναι πεθερά του άντρα, το ξεχνάμε αυτό;
Παλιά 01-09-11, 13:26   #80
Anastasia1981

Anastasia1981 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δηλαδη αποκλυεις την περιπτωση ο αντρας να ειναι μια χαρα να μην εχει ποτε προβλημα με τη γυναικα του αλλα η πεθερα οποτε πετυχαινει τη νυφη μονη να πεταει μπηχτες η να θαβει τη νυφη πισωπλατα σε ολη τη γειτονια.
ο γιος της να την εχει βρισει γιαυτη τη συμπεριφορα να κανει πολυ καιρο να της ξαναμιλησει και αυτη ενω στην αρχη ειναι καλα μετα απο λιγο καιρο ξανακανει τα ιδια.
εγω σε αυτη την περιπτωση ειμαι παντως!και οχι δεν φταιω ουτε εγω ουτε ο αντρας μου.φταιει μονο αυτη!

Ο χρήστης Anastasia1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές