Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-08-11, 12:03   #1
Α-Λ2008

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Α-Λ2008 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΛΥΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!
ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.
ΕΙΜΑΙ 25 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΧΤΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΘΥΡΟΕΙΔΟΥΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΟΖΟΥΣ.
ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ Τ4 ΚΑΙ Τ3.
ΕΧΩ ΑΓΧΟΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΘ' ΟΤΙ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ.
ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ? ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΓΩ Ή ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ?
ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ...
Ο χρήστης Α-Λ2008 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-08-11, 12:27   #2
ria26

Το avatar του χρήστη ria26

ria26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα και καλως ηρθες στο φορουμ!!!Εγω εχω θυροειδη και ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου!!!Εχω και εγω 3 οζους μικρους οι οποιοι δεν ειναι για επεμβαση.Οταν με το καλο μεινεις εγκυος ο θυροειδης σου θα πρεπει να ειναι ρυθμισμενος σωστα γιατι 1ον υπαρχει ενα μικρο ποσοστο αποβολων και 2ον ο θυροειδης αν δεν ειναι ρυθμισμενος σωστα μπορει να προκαλεσει στον εμβρυο νοητικη υστερηση.Μεχρι τον 5ο μηνα κανεις εξετασεις θυροειδη καθε 2μηνο και μετα καθε μηνα μηπως χρειαστει να αυξησεις την δοσολογια του χαπιου που περνεις!!!Ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα.
Ο χρήστης ria26 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-11, 12:32   #3
Elpidaz

Το avatar του χρήστη Elpidaz

Elpidaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα!

βασικά έχει σημασία το τί θα δείξει και το αίμα. Κατά πρώτη εκτίμηση δεν φαντάζομαι να έχεις πρόβλημα. Στα 23 μου βρήκα κι εγώ τους μικρούς όζους + TSH ανεβασμένη. Έκτοτε παίρνω καθημερινά χάπι. Αν ο ενδοκρινολόγος σου κρίνει οτι πρέπει να αρχίσεις θεραπεία είναι σημαντικό να την τηρήσεις κατά γράμμα. Αν το κάνεις δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα. Εγώ προσωπικά δυσκολεύτηκα λίγο όχι στο να συλλάβω αλλά στο να πάραμείνω έγγυος (μία βιοχημική, μία παλίνδρομη) αλλά, απ' ό,τι μου είπε η ενδοκρινολόγος μου τότε, δεν οφειλόταν στον θυροειδή μου. Μου είχε τονίσει την ίδια εποχή ότι αν μείνω έγγυος πρέπει να την ενημερώσω ΑΜΕΣΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.. Με παρακολουθούσε κάθε τρίμηνο στην εγκυμοσύνη μου και εννοείται δεν σταμάτησα την θεραπεία - πήρα χάπι ακόμα και την ημέρα που θα έκανα την καισαρική.

Εύχομαι τα καλύτερα!
Παλιά 23-08-11, 12:35   #4
Myrella

Myrella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Με καλυψε η ria26, εγω ειχα hashimoto που ειναι αυξημενα αντισωματα κατα του θυρεοειδη κ περισι μου το γυρισε σε υπαθυρεοειδισμο. Οταν ηταν αρυθμιστος ο θυροειδης μου ειχε πει κ η γυναικολογος κ η ενδοκρινολογος να προσεξω μην τυχον κ μεινω εγκυος. Οταν τον ρυθμισα, κανενα 2μηνο πηρε με χαπια, μου δωσανε το πρασινο φως!
Τωρα κανω εξετασεις καθε 5 βδομαδες κ απλα μεχρι στιγμης μου εχει αυξησει τη δοση του Τ4.
Μια χαρα, μην αγχωνεσαι, απλα να βρεις ενα καλο γιατρο κ να το παρακολουθεις. Το ζορι εχω ακουσει ειναι αφου γεννησεις που απορυθμιζεται παλι κ πρεπει να ξαναβρεις τις δοσεις απο την αρχη!
Παλιά 23-08-11, 12:42   #5
Elpidaz

Elpidaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Myrella Εμφάνιση μηνυμάτων
Με καλυψε η ria26, εγω ειχα hashimoto που ειναι αυξημενα αντισωματα κατα του θυρεοειδη κ περισι μου το γυρισε σε υπαθυρεοειδισμο. Οταν ηταν αρυθμιστος ο θυροειδης μου ειχε πει κ η γυναικολογος κ η ενδοκρινολογος να προσεξω μην τυχον κ μεινω εγκυος. Οταν τον ρυθμισα, κανενα 2μηνο πηρε με χαπια, μου δωσανε το πρασινο φως!
Τωρα κανω εξετασεις καθε 5 βδομαδες κ απλα μεχρι στιγμης μου εχει αυξησει τη δοση του Τ4.
Μια χαρα, μην αγχωνεσαι, απλα να βρεις ενα καλο γιατρο κ να το παρακολουθεις. Το ζορι εχω ακουσει ειναι αφου γεννησεις που απορυθμιζεται παλι κ πρεπει να ξαναβρεις τις δοσεις απο την αρχη!
Αυτό είναι σχετικό. Εξαρτάται κάθε φορά από την περίπτωση. Εμένα ας πούμε δεν χρειάστηκε ούτε την δόση να μου αυξήσει ούτε ξερυθμίστηκε!
Παλιά 23-08-11, 12:46   #6
ria26

ria26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

myrella εισαι ευχαριστημενη με το Τ4 το επαιρνα και εγω στην πρωτη εγκυμοσηνη και πιο μπροστα αλλα δεν εκανε καθολου δουλεια και εγω hashimoto υποθυροειδισμο εχω και τωρα παιρνω το euthyrox τον 100 απο την αρχη της εγκυμοσηνης και εχω παρει μονο μισο κιλο...
Παλιά 23-08-11, 12:48   #7
ria26

ria26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εσυ Elpidaz ποιο χαπι περνεις???
Παλιά 23-08-11, 12:54   #8
Α-Λ2008

Α-Λ2008 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙ΄ΑΥΤΟ!
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...
Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Ή ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ, ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ...
Παλιά 23-08-11, 12:56   #9
Α-Λ2008

Α-Λ2008 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΟΜΑΛΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!
Παλιά 23-08-11, 13:00   #10
Elpidaz

Elpidaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To Thyrohormone 0.1mg

έχω την αίσθηση πως ό,τι πάθηση αφορά ορμόνες και δη θυροειδούς σε αυτήν την περίπτωση η θεραπεία για κάθε ασθενή είναι μοναδική. π.χ. δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να πώ π.χ. από το thyrohormone έμεινα ευχαριστημένη. Αυτό που μπορώ όμως να πώ με σιγουριά είναι οτί έχω μείνει εντελώς ευχαριστημένη από την ενδοκρινολόγο που έχω τα τελευταία 12 χρόνια! γιατί χάρις σ αυτήν είμαι σούπερ και δεν αντιμετώπισα κανένα μα κανένα πρόβλημα. Συνεχίζω να επισημαίνω οτι είναι πολύ σημαντικό να ακολουθεί κανείς την θεραπεία του κατά γράμμα.
Παλιά 23-08-11, 13:02   #11
ria26

ria26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου και εσυ συντομα με ενα σπορακι στην κοιλια σου!!!Διαβασε και αυτο που βρηκα

Επικίνδυνες για εγκύους και έμβρυα οι δυσλειτουργίες του θυρεοειδούς

Ιδιαίτερα επικίνδυνες μπορούν να αποδειχθούν για τις εγκύους και τα κυοφορούμενα έμβρυα, οι δυσλειτουργίες του θυρεοειδούς, όπως ο υποθυρεοειδισμός και ο υπερθυρεοειδισμός, εάν δεν ρυθμιστούν.
Η αποκόλληση του πλακούντα, ο πρόωρος τοκετός, υπέρταση και θυρεοτοξική κρίση στην έγκυο, αναπτυξιακές και μαθησιακές δυσκολίες στο παιδί που θα γεννηθεί και καθυστέρηση στην ανάπτυξη του εμβρύου είναι μερικοί μόνο από τους κινδύνους που ενέχει η δυσλειτουργία του θυρεοειδούς.

Ο υποθυρεοειδισμός κατά την κύηση

Η συχνότητα του υποθυρεοειδισμού στην κύηση κυμαίνεται γύρω στο 2%. Τα συμπτώματα μπορεί να είναι παρόμοια με τις φυσικές και συναισθηματικές αλλαγές, που παρατηρούνται στην εγκυμοσύνη. Δηλαδή, περιλαμβάνουν αύξηση βάρους, αίσθημα κούρασης, εξάντληση, «πρήξιμο», δυσκοιλιότητα.

«Η αδυναμία να θεραπευθεί ο υποθυρεοειδισμός αποτελεί δυνητικά επικίνδυνη κατάσταση, καθώς το έμβρυο εκτίθεται σε αυξημένο κίνδυνο για αναπτυξιακές και μαθησιακές δυσκολίες και αυξάνεται ο κίνδυνος για πρόωρο τοκετό. Ο υποθυρεοειδισμός μπορεί να προκαλέσει αναιμία, αποκόλληση του πλακούντα ή χαμηλό σωματικό βάρος γέννησης του νεογνού», ανέφερε ο ενδοκρινολόγος επιμελητής Β στη Δ Μαιευτική & Γυναικολογική Κλινική του Α.Π.Θ Ανάργυρος Κούρτης.

Επίσης, ο υποθυρεοειδισμός μπορεί να προκληθεί είτε από αυτοάνοση διαταραχή του θυρεοειδή - την αποκαλούμενη θυρεοειδίτιδα Hashimoto - ή ακόμη και από θεραπεία του υπερθυρεοειδισμού. δηλαδή υπερβολική λήψη αντιθυρεοειδικών φαρμάκων. Μπορεί να εκδηλωθεί πριν ή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Συχνότερα εμφανίζεται αρκετούς μήνες ύστερα από τον τοκετό. Η διάγνωση μπορεί να γίνει με εξετάσεις αίματος και η θεραπεία επιτυγχάνεται εύκολα με τη χορήγηση λεβοθυροξίνης, η οποία αναπληρώνει ή συμπληρώνει την ορμόνη Τ4 που παράγεται υπό φυσιολογικές συνθήκες από το θυρεοειδή. Το χάπι αυτό μπορεί η γυναίκα να το παίρνει άφοβα σε όλη την εγκυμοσύνη ακόμη και στο θηλασμό.

Υπερθυρεοειδισμός κατά την εγκυμοσύνη

Ο υπερθυρεοειδισμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι σπάνιος. Ωστόσο, εάν δεν διαγνωσθεί και θεραπευθεί έγκαιρα, μπορεί να προκαλέσει διάφορα προβλήματα τόσο στη μητέρα όσο και στο έμβρυο. Ανάμεσα στα προβλήματα, συγκαταλέγονται οι αποβολές, η καθυστέρηση στην ανάπτυξη του εμβρύου, η εμβρυική ταχυκαρδία, ο πρόωρος τοκετός, η υπέρταση, καθώς και η θυρεοτοξική κρίση, όταν τα επίπεδα των θυρεοειδικών ορμονών αυξηθούν πολύ.

Η πιο συχνή αιτία μητρικού υπερθυρεοειδισμού κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι η αυτοάνοση νόσος Graves. Η συγκεκριμένη νόσος συναντάται σε 80-85% των περιπτώσεων. Η νόσος προσβάλλει σχεδόν 1 στις 1500 γυναίκες. Οι έγκυες γυναίκες που είχαν νόσο Graves πριν την εγκυμοσύνη μπορεί να παρουσιάσουν κατά την εγκυμοσύνη έξαρση στη νόσο. Εκτός από τη νόσο Graves υπάρχουν και άλλα πιο σπάνια αίτια υπερθυρεοειδισμού, όπως η θυρεοειδίτιδα, η τοξική βρογχοκήλη κλπ.

Η θυρεοειδίτιδα στις εγκύους

Υπολογίζεται ότι περίπου, μία στις είκοσι γυναίκες, θα εμφανίσει φλεγμονή στο θυρεοειδή αδένα μέσα στους πρώτους μήνες από τον τοκετό. Η κατάσταση αυτή αποκαλείται θυρεοειδίτιδα μετά τον τοκετΌ. Δεν προκαλεί πόνο ή διόγκωση του θυρεοειδή αδένα. Το αποτέλεσμα της φλεγμονής είναι οι διαταραχές στα επίπεδα των θυρεοειδικών ορμονών. Στα αρχικά στάδια, η απελευθέρωση από τον θυρεοειδή μεγάλων ποσοτήτων ορμονών στην κυκλοφορία θα προκαλέσει υπερθυρεοειδισμό, που θα διαρκέσει μερικές εβδομάδες. Στη συνέχεια, ο θυρεοειδής αδένας, λόγω της φλεγμονής, είναι δυνατόν να μην μπορεί να παράγει επαρκείς θυρεοειδικές ορμόνες, προκαλώντας παροδικό υποθυρεοειδισμό. Τα σημεία και συμπτώματα τόσο του υπερθυρεοειδισμού όσο και του υποθυρεοειδισμού μπορεί να μην αναγνωρισθούν από τη γυναίκα και μπορεί να αποδοθούν στην αϋπνία, στη νευρικότητα και στην κατάθλιψη της λοχείας.

Η θυρεοειδίτιδα μετά τον τοκετό υποχωρεί από μόνη της ύστερα από έναν έως τέσσερις μήνες. Τα αρχικά συμπτώματα μπορεί να ανακουφισθούν με τη λήψη προπανολόλης. Εξάλλου, αντιθυρεοειδικά φάρμακα, ραδιενεργό ιώδιο και χειρουργείο δεν προτείνονται. Για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων του υποθυρεοειδισμού ίσως χρειαστεί χορήγηση λεβοθυροξίνης για έναν έως έξι μήνες.
Παλιά 23-08-11, 13:02   #12
Elpidaz

Elpidaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Α-Λ2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙ΄ΑΥΤΟ!
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ...
Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Ή ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΚΑΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ, ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ...

και πάλι θα σου πώ οτι αν είναι ρυθμισμένος δεν θα έχεις πρόβλημα!! Δεν έχω δυσκολευτέι περισσότερο ή λιγότερο από κάθε υγιή γυναίκα. ούτε πήρα περισσότερα ή λιγότερα κιλά
Παλιά 23-08-11, 13:05   #13
ria26

ria26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω δυστηχως δεν εχω μεινει ευχαριστημενη με κανεναν απο τους γιατρους που εχω παει.Απλα τελευταια φορα πηγα στο 424 και βρηκα εναν σουπερ γιατρο ο οποιος μου αλλαξε το χαπι και εχω μεινει κατευχαριστημενη μαζι του!!!
Παλιά 23-08-11, 13:07   #14
Myrella

Myrella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ria26 Εμφάνιση μηνυμάτων
myrella εισαι ευχαριστημενη με το Τ4 το επαιρνα και εγω στην πρωτη εγκυμοσηνη και πιο μπροστα αλλα δεν εκανε καθολου δουλεια και εγω hashimoto υποθυροειδισμο εχω και τωρα παιρνω το euthyrox τον 100 απο την αρχη της εγκυμοσηνης και εχω παρει μονο μισο κιλο...
Βασικα εγραψα Τ4 γιατι ειναι πιο γνωστο ονομα, μου εχει δωσει το Medithyrox κ στην αρχη επαιρνα το 88, μετα πηγα 100 κ τωρα παιρνω 112.
Με τα κιλα ειναι αλλο θεμα δε νομιζω οτι φταιει ο θυροειδης, μαλλον η γουρουνια μου, εχω παρει 8!
Παλιά 23-08-11, 13:10   #15
Elpidaz

Elpidaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου και εσυ συντομα με ενα σπορακι στην κοιλια σου!!!Διαβασε και αυτο που βρηκα
και για αυτούς ακριβώς τους λόγους οι ενδοκρινολόγοι επισημαίνουν οτι πρέπει να ενημερωθούν ΑΜΕΣΑ σε περίπτωση εγκυμοσύνης.

Κορίτσι δεν είναι τόσο τραγικά όσο ακούγονται όλα αυτά γιατρούλι και δεν μασάμε, ναι?
Παλιά 23-08-11, 13:15   #16
ria26

ria26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εθειξα το θεμα με τα κιλα γιατι στην 1η εγκυμοσηνη πειρα 13 κιλα σχεδον 1,5 κιλο καθε μηνα με το Τ4 και τωρα με το euthyrox ειμαι στον 5ο και πειρα μονο μισο και τρωω κανονικα απλα μου φαινεται λιγο περιεργο
Παλιά 23-08-11, 13:21   #17
Myrella

Myrella χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
εθειξα το θεμα με τα κιλα γιατι στην 1η εγκυμοσηνη πειρα 13 κιλα σχεδον 1,5 κιλο καθε μηνα με το Τ4 και τωρα με το euthyrox ειμαι στον 5ο και πειρα μονο μισο και τρωω κανονικα απλα μου φαινεται λιγο περιεργο
Αντε τυχερουλα μη μιλας καθολου! μια χαρα σε βρισκω! θα εχεις σουπερ μεταβολισμο σ'αυτη την εγκυμοσυνη μαλλον.
Ρε λες να φταιει ο θυροειδης για τα κιλα που πηρα? αλλα οι εξετασεις ειναι καλες.... μαλλον οι σοκολατες κ τα παγωτα ειναι!
Παλιά 23-08-11, 13:21   #18
Α-Λ2008

Α-Λ2008 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΟΥ!
ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΑΤΕ ΠΟΛΥ!
ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ!
Παλιά 23-08-11, 13:24   #19
ria26

ria26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αχ χαιρομαι που πειρα μονο τοσα αλλα να μη το ματιασω και τα παρω ολα μαζι απο δς και περα.Δε με ενοχλουν τα κιλα απλα την πρωτη εγκυμοσηνη την ξεκινησα πολλα κιλα και δεν τα εχασα και πριν μεινω τωρα ξανα εγκυος προλαβα και εχσα 4 κιλα αλλα παλι ειμαι πολλααααααααααααααα................
Παλιά 23-08-11, 13:56   #20
Elpidaz

Elpidaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Α-Λ2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΟΥ!
ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΑΤΕ ΠΟΛΥ!
ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ!
Να σαι καλά κοπέλα μου. Και σε σένα τα καλύτερα!
Παλιά 23-08-11, 14:13   #21
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω θα πω πως αν εχεις καλο γιατρο να σε παρακολουθει σωστα,να ξερει ακριβως τι θεραπεια χρειαζεσαι δεν κινδυνευεις απο τιποτα,ειχα αδενωμα πριν την εγκυμοσυνη εκανα την επεμβαση και μετα απο 6 μηνες εμεινα εγκυος..τωρα εχω εναν πιτσιρικο 16,5 μηνων και πανεξυπνο,κανω αιματολογικες σχεδον καθε μηνα και υπερηχο καθε 6,μην στεναχωριεσαι ολα ρυθμιζονται ειναι ταλαιπωρια αλλα τι να κανεις υπαρχουν και χειροτερα..υπομονη και ευχομαι συντομα ενα παιδακι...
Παλιά 25-08-11, 00:16   #22
dosoula

Περιοχή: Κρήτη
dosoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην ομορφη παρεα σας στην οποια ανυπομωνω να μπω συντομα και εγω!!!Απλα εγω ευτυχως εχω θυλωδες καρκινωμα και ταλαιπωρουμε με εγχειρησεις και ιωδια καποια στιγμη θα θεραπευτω τελειως και δυστυχώς θα μου πάρει ενα χρονο χωρις τεκνοποιηση λογω ιωδιου και ετσι θα σας εχω για συμβουλες τοτε.Απλα ήθελα να πω μια καλησπέρα και καλη επιτυχία σε ολες σας!!!!!
Ο χρήστης dosoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-11, 11:17   #24
athanasia_ge

athanasia_ge ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημερα και καλως ηρθες στο φορουμ!!!Εγω εχω θυροειδη και ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου!!!Εχω και εγω 3 οζους μικρους οι οποιοι δεν ειναι για επεμβαση.Οταν με το καλο μεινεις εγκυος ο θυροειδης σου θα πρεπει να ειναι ρυθμισμενος σωστα γιατι 1ον υπαρχει ενα μικρο ποσοστο αποβολων και 2ον ο θυροειδης αν δεν ειναι ρυθμισμενος σωστα μπορει να προκαλεσει στον εμβρυο νοητικη υστερηση.Μεχρι τον 5ο μηνα κανεις εξετασεις θυροειδη καθε 2μηνο και μετα καθε μηνα μηπως χρειαστει να αυξησεις την δοσολογια του χαπιου που περνεις!!!Ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα.

KΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΡΥΘΜΙΣΗΣ!!!!Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ( ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ)ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΥΣΜΕΝΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ??ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ...ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..
Ο χρήστης athanasia_ge δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-10-11, 11:23   #25
athanasia_ge

Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ..Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:: ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΡΥΘΜΙΣΗΣ!!!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ : ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ????ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...
Παλιά 15-10-11, 17:38   #26
esta76

esta76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο athanasia_ge Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ..Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:: ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΡΥΘΜΙΣΗΣ!!!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ : ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ????ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

Γεια σου, Αθανασία. Ανακάλυψα ότι έχω αυξημένη TSH σε εξετάσεις που έκανα πριν μείνω έγκυος, για να δω τι γινόταν με τον θυρεοειδή, καθώς ήθελα να ξεκινήσω τη διαδικασία για μωράκι. Μέχρι τότε δεν είχε διαπιστωθεί κάτι, γιατί είχα ξανακάνει εξέταση και όλα ήταν καλά.
Ξεκίνησα να παίρνω το χάπι που μου έδωσε ο ενδοκρινολόγος.Μέσα σε ένα μήνα η τιμή κατέβηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα και ο γιατρός μου είπε πως αν έμενα έγκυος δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Ωστόσο τόνισε ότι αν μείνω έγκυος θα πρέπει να κάνω αμέσως εξέταση για να παρακολουθώ την κατάσταση.
Εμεινα έγκυος πάνω στον μήνα και να φανταστείς ότι μαζί με τη χοριακή-αφού είχε προηγηθεί και ένα θετικό τεστ- έκανα εξέταση για θυρεοειδή. Πράγματι η TSH είχε αυξηθεί λόγω εγκυμοσύνης εντός όμως φυσιολογικών ορίων και ο γιατρός μου άλλαξε το χάπι. Παρακολούθησα τον θυρεοειδή σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δεν εμφανίστηκε πρόβλημα ούτε στη διάρκεια ούτε και μετά.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως.Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά!
Ο χρήστης esta76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-11, 19:39   #27
boulitsa

Το avatar του χρήστη boulitsa

boulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας κ απο μενα!εκανα κ εγω εξεταση για θυροειδη κ η τιμη της TSH ειναι 5.5,,δηλαδη λιγο ανεβασμενη απο τα κανονικα ορια..το θεμα ειναι οτι ειμαι στην προσπαθεια για δευτερο παιδακι κ απο αυτα που εχω διαβασει ειναι οτι η τιμη πρεπει να βρισκεται στο 2 πριν την συλληψη..εντωμεταξυ ειχα μια παλινδρομη πριν μηνες κ η TSH ηταν 4.12 αλλα δεν ξερω αν εφταιγε αυτο γιατι δεν προλαβαμε κιολας να την ρυθμισουμε..ο παθολογος μου αρχισε χαπι τ4 των 50 μg κ μου ειπε να κανω κ υπερηχο αλλα σιγουρα θα παω σε ενδοκρινολογο που ειναι κ η ειδικοτητα του αλλωστε για να μου πει κ αυτος την γνωμη του..αλλα εχω αγχωθει πολυ...
Ο χρήστης boulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-11, 20:34   #28
esta76

esta76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο boulitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας κ απο μενα!εκανα κ εγω εξεταση για θυροειδη κ η τιμη της TSH ειναι 5.5,,δηλαδη λιγο ανεβασμενη απο τα κανονικα ορια..το θεμα ειναι οτι ειμαι στην προσπαθεια για δευτερο παιδακι κ απο αυτα που εχω διαβασει ειναι οτι η τιμη πρεπει να βρισκεται στο 2 πριν την συλληψη..εντωμεταξυ ειχα μια παλινδρομη πριν μηνες κ η TSH ηταν 4.12 αλλα δεν ξερω αν εφταιγε αυτο γιατι δεν προλαβαμε κιολας να την ρυθμισουμε..ο παθολογος μου αρχισε χαπι τ4 των 50 μg κ μου ειπε να κανω κ υπερηχο αλλα σιγουρα θα παω σε ενδοκρινολογο που ειναι κ η ειδικοτητα του αλλωστε για να μου πει κ αυτος την γνωμη του..αλλα εχω αγχωθει πολυ...

boulitsa εμένα η TSH ήταν 5,7 και κατέβηκε μέσα σε ένα μήνα στο 2,7 με euthyrox των 75mg. Μου χορήγησε ο ενδοκρινολόγος euthyrox των 100mg και έφτασε στο 1,8 οπότε και μου είπε ότι όλα θα είναι ok σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Μόλις έμεινα έγκυος έφτασε αμέσως στο 3,8(οριακά) και άρχισα να παίρνω euthyrox 125mg. Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν ξεπέρασε το 2,8. Δεν έκανα κάθε μήνα όμως εξετάσεις. Ο ενδοκρινολόγος συστήνει να γίνεται επανεξέταση γύρω στην 26η εβδομάδα. Μετά την γέννα ξαναπήρα το χάπι των 100mg και έχω TSH 2,1
Απλά θέλει παρακολούθηση.
Ο χρήστης esta76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-11, 10:34   #29
athanasia_ge

Προεπιλογή

ΠΡΟΣ ria26 kai esta76 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ..ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΠΟΣΟ ΗΤΑΝΕ Η TSH ΣΟΥ??ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ 8,2 ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΣΤΟ 0,1 ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ.ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΜΕ 2 Η TSH ΑΛΛΑ... ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΕΡΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ!!!!!!!ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ
Παλιά 10-08-13, 19:10   #30
Μαρινα..

Περιοχή: Αθηνα
Μαρινα.. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολες

θα ηθελα μια βοηθεια εχω αγχωθει κ δεν ξερω τι φταιει,ειμαι 26 χρονον εδω κ ενα χρονο προσπαθω με τον αντρα μου για ενα παιδακι αλλα ματεα παραλιλα αυτον τον χρονο ανακαλυψα πως εχω θυρεοειδη μου ειπαν πως δεν μπορω να μεινω εγκυος μεχρι να το ρυθμισω.περνω το χαπι σχεδον ενα χρονο τωρα υποτιθεται εχει ρυθμιστη τωρα αλλα το μικρο παλι δεν ερχεται κ απο τον γυναικολογο δεν ειμαι ιδιεταιρα ευχαριστημενη.τι φταιει???τι κανω λαθος??μηπως δεν φταιει ο θυρεοειδης που δεν μενω εγκυος??
Ο χρήστης Μαρινα.. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές