Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Επικαιρότητα > Κοινωνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-11-11, 13:32   #201
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mirantini Εμφάνιση μηνυμάτων
μα σε μενα και σ΄ολη την οικογένειά μου που έχουμε αποθήκες και θέση πάρκιν στην πυλωτή δεν μας χρεώθηκε τίποτα.... τι να πω βρε κορίτσια, ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι έχουν κάνει
Αν το ρεύμα στην αποθήκη και στο παρκινγκ είναι κοινόχρηστο δε θα σας έρθουν χαράτσι για αυτά...
Παλιά 25-11-11, 13:34   #202
mirantini

Το avatar του χρήστη mirantini

mirantini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΤΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το ρεύμα στην αποθήκη και στο παρκινγκ είναι κοινόχρηστο δε θα σας έρθουν χαράτσι για αυτά...
στο παρκιν ναι, εχεις δικιο είναι κοινοχρηστο.... στην αποθήκη όμως όχι.... ο καθένας έχει την αποθήκη του και αναφέρεται και στο συμβόλαιο
Ο χρήστης mirantini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-11, 15:09   #203
agtog

agtog ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μα σε μενα και σ΄ολη την οικογένειά μου που έχουμε αποθήκες και θέση πάρκιν στην πυλωτή δεν μας χρεώθηκε τίποτα.... τι να πω βρε κορίτσια, ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι έχουν κάνει
Σε ποιόν δήμο; Ο κάθε δήμος κάνει τα δικά του, δεν έχει σχέση με το χαράτσι, αλλά με τα τετραγωνικά που δίνονται από το δήμο στη ΔΕΗ για τα δημοτικά τέλη και το ΤΑΠ. Η θέση στάθμευσης είναι με αποκλειστική χρήση;

Γι' αυτό εκνευρίζομαι, γιατί δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το δήμο....
Ο χρήστης agtog δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-11, 15:52   #204
mirantini

Το avatar του χρήστη mirantini

mirantini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agtog Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ποιόν δήμο; Ο κάθε δήμος κάνει τα δικά του, δεν έχει σχέση με το χαράτσι, αλλά με τα τετραγωνικά που δίνονται από το δήμο στη ΔΕΗ για τα δημοτικά τέλη και το ΤΑΠ. Η θέση στάθμευσης είναι με αποκλειστική χρήση;
Γι' αυτό εκνευρίζομαι, γιατί δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με το δήμο....
Ναι, αποκλειστική χρηση
Ο χρήστης mirantini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-11-11, 16:44   #205
C@ndy

Το avatar του χρήστη C@ndy

C@ndy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι αποθηκες και τα γκαραζ ειναι βοηθητικοι χωροι. Ετσι τουλαχιστουν δηλωνονται στην εφορια. Δεν προσμετρωνται στα τετραγωνικα του σπιτιου. Ετσι τουλαχιστον ξερω και κανω εγω οπως και ολοι οι υπολοιποι γνωστοι μου. Τα τετραγωνικα του διαμερισματος τα γραφει το συμβολαιο σας. Οι ημιυπαιθριοι, τουλαχιστον φετος και εφοσον τακτοποιηθηκαν δεν χρειαζοταν να δηλωθουν διοτι ουτε αυτοι προσμετρωνται στους κυριους χωρους του σπιτιου. Εχω ακουσει οτι θα πρεπει ομως να δηλωθουν με την επομενη φορολογικη δηλωση, Για πυλωτες, μπαλκονια κλπ δεν εχω ξανακουσει ποτε να προσθετονται στα τετραγωνικα του σπιτιου.
Ο χρήστης C@ndy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-11, 17:21   #206
C@ndy

C@ndy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και να συμπληρωσω οτι αποθηκες και γκαραζ και πυλωτες παιρνουν ρευμα απο το κοινοχρηστο, οποτε γιατι να ειναι τα τετραγωνικα τους μεσα στα τετραγωνικα του σπιτιου. Αφου ερχεται αλλος λογαριασμος για τους κοινοχρηστους χωρους.
Παλιά 25-11-11, 17:30   #207
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μιλάμε για μονοκατοικία στη δική μου περίπτωση. Από τη στιγμή που στο λογαριασμό της ΔΕΗ αναφέρονται χ τετραγωνικά εγώ κοιτάζω στο συμβόλαιο και τα σχέδια να δω τι αναγράφεται και αν δω λάθος πηγαίνω στο δήμο ή στη ΔΕΗ?
Παλιά 25-11-11, 17:47   #208
C@ndy

C@ndy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Rav-T χωρις να ειμαι σιγουρη νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησεις απο το Δημο σου. Απο οτι εχουν πει, οι Δημοι στελνουν στη Δεη τα τετραγωνικα και γενικα τα στοιχεια. Μεχρι τωρα δλδ ο λογαριασμος της Δεη σου ερχοταν με τα σωστα τετραγωνικα και με το χαρατσι αλλαξαν τα τετραγωνικα κι εβαλαν παραπανω?
Παλιά 25-11-11, 17:55   #209
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όχι έρχεται με τα σωστά τετραγωνικά (βάσει συμβολαίου). Αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα το χαράτσι. Απλά τα τετραγωνικά του συμβολαίου περιλαμβάνουν και αποθηκευτικούς χώρους και απ όλα. Επομένως φορολογούνται και αυτά...
Παλιά 25-11-11, 18:01   #210
C@ndy

C@ndy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωχ! Κοιτα, χωρις να ειμαι ειδικος αλλα περνωντας το με την λογικη, αφου ειναι μονοκατοικια δεν θα μου φαινοταν λαθος να προσμετρωνται ολοι οι χωροι. Διοτι πλεον δεν μιλαμε για κοινοχρηστους χωρους οπως στις πολυκατοικιες. Αλλα και παλι ψαξτο, μην πληρωνεις κερατιατικα.
Ενα μπαχαλο ειναι ολο το θεμα. Ελπιζω να κριθει παρανομο και να καταργηθει γιατι καθε χρονο να πληρωνουμε τετοια ποσα δεν βγαινει με τιποτα.
Παλιά 25-11-11, 18:07   #211
C@ndy

C@ndy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
στο παρκιν ναι, εχεις δικιο είναι κοινοχρηστο.... στην αποθήκη όμως όχι.... ο καθένας έχει την αποθήκη του και αναφέρεται και στο συμβόλαιο
Και στη δικη μας πολυκατοικια που ο καθενας εχει αποθηκη δικια του και παρκιν δικο του στο υπογειο, δεν ηρθε κατι γιατι ολα αυτα θεωρουνται κοινοχρηστοι χωροι κι ερχονται στον λογαριασμο του κοινοχρηστου που δεν εχει χαρατσι.
Τρεχα γυρευε!
Παλιά 25-11-11, 20:18   #212
agtog

agtog ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο C@ndy Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στη δικη μας πολυκατοικια που ο καθενας εχει αποθηκη δικια του και παρκιν δικο του στο υπογειο, δεν ηρθε κατι γιατι ολα αυτα θεωρουνται κοινοχρηστοι χωροι κι ερχονται στον λογαριασμο του κοινοχρηστου που δεν εχει χαρατσι.
Τρεχα γυρευε!
Θα είναι μόνιμη η ερώτηση μου εδώ: Σε ποιόν δήμο ανήκεις; Ο δήμος αργυρούπολης προσμετρά τις αποκλειστικές χρήσεις στα τετραγωνικά του σπιτιού, σας το λέω με απόλυτη βεβαιότητα, είχα ένα χρόνο αλληλογραφία επίσημη με τον δήμο για το θέμα αυτό και καβγάδες με την υπεύθυνο, δηλ. παρόλο που η πυλωτή ηλεκτροδοτείται από το κοινόχρηστο ρολόι. Προφανώς ο δήμος έχει όφελος καθώς οι κοινόχρηστοι χώροι δεν πληρώνουν ΤΑΠ μέσω ΔΕΗ και επομένως ούτε "χαράτσι". Και μάλιστα με έβαλαν να υπογράψω και υπεύθυνη δήλωση ότι όλα τα δηλωθένα τετραγωνικά (με την πυλωτή) ηλεκτροδοτούνται από το δικό μου ρολόι. Έχω πάρει άπειρα τηλέφωνα σε υπηρεσίες για το θέμα αυτό. Δεν υπάρχει φεκ αλλά κάποια ερμηνεία από νομική υπηρεσία δεν θυμάμαι ποιου υπουργείου (μάλλον του οικονομικών, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος) που επιτρέπει στους δήμους να το κάνουν αυτό. Απλά όσοι δεν το κάνουν δεν το ξέρουν ευτυχώς, αν και θα έπρεπε να τους τρέξουμε για όλα αυτά. Η αποθήκη μας ηλεκτροδοτείται από το δικό μας ρολόι καθώς αποτελεί χωριστή οριζόντια ιδιοκτησία, επομένως δηλώνεται και στο Ε9.

Πάντως αν κάποιος πραγματικά ξέρει πώς μπορούμε ή αν μπορούμε να βγάλουμε τις αποκλειστικές χρήσεις πυλωτής από τα τετραγωνικά μας, ας βοηθήσει. Εννοώ όμως με συγκεκριμένες διατάξεις κτλ. γιατί το θέμα το έχουμε προχωρήσει αρκετά με το Δήμο Αργυρούπολης, δεν φτάνει να καβγαδίσω για το δίκιο μου. Όποιος έχει σπίτι στην Αργυρούπολη ας δει τα τετραγωνικά του, η αποκλειστική χρήση θα είναι περασμένη μέσα. Μια λύση θα ήταν να μαζευτούμε όλοι από Αργυρούπολη και να ζητήσουμε τα δίκαιά μας!
Παλιά 25-11-11, 20:53   #213
agtog

agtog ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

A! Και μια που το θυμήθηκα και αυτό, στην Αργυρούπολη με το έτσι θέλω ήθελαν να βάλουν όλους τους ημιυπαίθριους στα τετραγωνικά του σπιτιού σαν να τους είχαμε κλείσει! Ο εργολάβος όντως είχε κλείσει ένα δωμάτιο-ημιυπαίθριο, υπήρχε και όμως ημιυπαίθριος ημιυπαίθριος, με απείλησε με αυτοψία, φώναξα, επέμενε, ξαναφώναξα και μπήκε μόνο ο κλεισμένος. Δηλ. ΤΑΠ πλήρωσα δύο χρόνια και για τον ημιυπαίθριο, ενώ αυτοί προφανώς σε άλλους δήμους δεν υπήρχε τόσο σχολαστική επιμονή υπέρ των οικονομικών του Δήμου. Αφήστε που η δεύτερη υπάλληλος με απείλησε ότι θα με θυμόταν και μετά από 30 χρόνια να πήγαινα (τέτοιο καβγά που έκανα) (γι'αυτό καμιά φορά λέμε ότι η άρση της μονιμότητας για μερικούς μερικούς μπορεί να είναι και καλή)!
Παλιά 25-11-11, 21:20   #214
zunix

zunix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε εμάς, στο εξοχικό στο χωριό ο λογαριασμός της ΔΕΗ δεν είχε καθόλου χαράτσι . Τι να συμβαίνει άραγε; Να ρωτήσω ή να κάνω την πάπια ;
Παλιά 25-11-11, 21:28   #215
agtog

agtog ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zunix Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε εμάς, στο εξοχικό στο χωριό ο λογαριασμός της ΔΕΗ δεν είχε καθόλου χαράτσι . Τι να συμβαίνει άραγε; Να ρωτήσω ή να κάνω την πάπια ;
Ούτε και σε μας ήρθε ακόμη, αλλά δεν "ανησυχώ".... θα είναι φαντάζομαι στον επόμενο.
Παλιά 26-11-11, 14:10   #216
βασιλικη ο

Περιοχή: θεσσαλονικη
βασιλικη ο χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή 2 ανεργοι και χαρατσι της δεη

καλησπερα σε ολους.δεν ξερω αν υπαρχει αναλογο θεμα.αν ναι ζητω συγνωμη που ανοιγω κι αλλο.ειμαι ανεργη εδω και 2 χρονια(τον πρωτο χρονο με επιδοτηση).ο αντρας μου απολυθηκε και αυτος πριν μια βδομαδα απο την δουλεια του.και προχθες εκανε τα χαρτια του να μπει ταμειο ανεργιας.αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν μπορουμε (καθοτι δεν υπαρχει εισοδημα αυτη την στιγμη)να γλιτωσουμε το χαρατσι της δεη....γνωριζει καποιος τι ινετε σ'αυτες τις περιπτωσεις???ευχαριστω
Ο χρήστης βασιλικη ο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-11, 10:26   #217
mariaVdr

Το avatar του χρήστη mariaVdr

Περιοχή: Αθήνα
mariaVdr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο βασιλικη ο Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους.δεν ξερω αν υπαρχει αναλογο θεμα.αν ναι ζητω συγνωμη που ανοιγω κι αλλο.ειμαι ανεργη εδω και 2 χρονια(τον πρωτο χρονο με επιδοτηση).ο αντρας μου απολυθηκε και αυτος πριν μια βδομαδα απο την δουλεια του.και προχθες εκανε τα χαρτια του να μπει ταμειο ανεργιας.αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν μπορουμε (καθοτι δεν υπαρχει εισοδημα αυτη την στιγμη)να γλιτωσουμε το χαρατσι της δεη....γνωριζει καποιος τι ινετε σ'αυτες τις περιπτωσεις???ευχαριστω
Καλημέρα.Λογικά η πρώτη δόση θα σας έρθει κανονικά επειδή ο άντρας σου απολυθηκε μια εβδομάδα πριν και τυπικά είχε εισόδημα το 2011.Δεν νομίζω να το προλάβετε.Την επόμενη δοση όμως μπορείτε να την αποφυγετε.

Eρωτεύτηκα!!!
Ο χρήστης mariaVdr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-11, 10:30   #218
mariaVdr

Το avatar του χρήστη mariaVdr

mariaVdr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τρεχα γυρευε!
Και σε εμάς έτσι ακριβώς ήρθε.Ενώ δημοτικά τέλη πληρώνω και για την αποθήκη στα τέλη πλήρωσα τα τετραγωνικά του σπιτιού και μόνο.Ούτε θέση σταθμευσης ούτε αποθήκη.

Eρωτεύτηκα!!!
Ο χρήστης mariaVdr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-11, 11:55   #219
agtog

agtog ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariaVdr Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σε εμάς έτσι ακριβώς ήρθε.Ενώ δημοτικά τέλη πληρώνω και για την αποθήκη στα τέλη πλήρωσα τα τετραγωνικά του σπιτιού και μόνο.Ούτε θέση σταθμευσης ούτε αποθήκη.
Προφανώς ο δήμος σας τα έχει καταχωρήσει για δημοτικά τέλη όχι όμως και ΤΑΠ, δηλ. ήδη στους προηγούμενους λογαριασμούς σας δεν υπηρχε χρέωση για ΤΑΠ, δεν έκαναν κάποια αλλαγή τώρα ειδικά για το χαράτσι!
Παλιά 30-11-11, 15:12   #220
ada9

Περιοχή: athens
ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τρεχα γυρευε!
Eμάς γιατί ήρθε χαράτσι και στα κοινόχρηστα

Ο χρήστης ada9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-11, 15:47   #221
C@ndy

C@ndy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ada9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν ξερουν τι τους γινεται. Εστειλαν οτι να ναι και πρεπει εμεις να βγαλουμε ακρη.
Παλιά 30-11-11, 15:52   #222
agtog

agtog ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εννοείς στην πολυκατοικία σας ήρθε χαράτσι και στων κοινοχρήστων; Διαφορετικά να δεις αν χρεωνόταν ΤΑΠ και παλαιότερα, οπότε θα διαπιστώσεις αν υπάρχει λάθος στα δηλωθέντα τετραγωνικά από τον δήμο σας ή αν έγινε λάθος μόνο στο χαράτσι (δηλ. αν έλαβαν για το χαράτσι υπ' όψιν τους τα τετραγωνικά που είναι δηλωμένα για τα δημοτικά τέλη (και οι κοινόχρηστοι χώροι πληρώνουν δημοτικά τέλη, αλλά όχι ΤΑΠ)).
Παλιά 30-11-11, 19:37   #223
ΡΙΑ84

Το avatar του χρήστη ΡΙΑ84

Περιοχή: στο μυαλο των ζαχαροτων μου!!
ΡΙΑ84 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να σας ρωτησω και εγω κατι;;;
ο αντρας μου ειναι ανεργος ενα χρονο και 2 μηνες γραμενος στον οαεδ κανονικα,εγω δουλεψα 4 μηνες το καλοκαιρι και τωρα ειμαι ανεργη,εχουμε τρια μικρα και σημερα μας ηρθε κανονικα η ΔΕΗ μαζι με τον φορο.ειχαμε στειλει και μηνυμα για να εξερεθουμε αλλα......τιποτα!!!!
τι μπορουμε να κανουμε ξερετε;;;;
Παλιά 30-11-11, 23:04   #224
λιτσα ελεαννακι

Περιοχή: στον κοσμο τον δικο μου.....
λιτσα ελεαννακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μια κοπελα που προφανως εχει καποια σχεση με την δεη,δεν γνωριζω τι ακριβως,ειπε στην ανηψια μου να μην πληρωσουμε τιποτα μεχρι τις αρχες δεκεμβριου που ειναι το δικαστηριο γιατι ολα μπορει να αλλαξουν κ να χασουμε τα λεφτα.κατι αλλο που ανακαλυψα εστω κ αργα ειναι οτι:οταν οι κυριοι ελεγαν για παραταση πληρωμης της δοσης 40 η 80 μερες εννοουσαν απο την εκδοση του λογαριασμου.κ πως θα πληρωσω 315ε δοση στις 12-12 οταν ο λογαριασμος ηρθε μολις προχθες?μηπως μας εχουν ξεπατωσει λιγο?κ απο ποτε υπολογιζονται τα μπαλκονια?ειναι μονοκατοικια κ προσπαθω να καταλαβω πως απο 100τμ που εχουμε κ δηλωμενα στη δεη γραφει 154?πιανει κ το γκαραζ?
Ο χρήστης λιτσα ελεαννακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-11, 23:08   #225
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι, πιάνει και το γκαράζ...
Παλιά 30-11-11, 23:14   #226
girandola

Το avatar του χρήστη girandola

Περιοχή: ιονια νησια
girandola χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ερχομαι σε επαφη με αρκετο κοσμο καθε μερα λογω δουλειας και αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πολυ λιγοι θα πληρωσουν το χαρατσι. Αυτο που κανουν ειναι να πληρωνουν το αντιτιμο του λογαριασμου τους χωρις το φορο ειτε ειναι στη ΔΕΗ ειτε σε αλλον παροχο, περιμενοντας την αποφαση του δικαστηριου στην Ελλαδα, καπου στις αρχες Δεκεμβριου και την αποφαση του Ευρωπαικου Δικαστηριου που δεν ξερω ποτε θα γινει. Καταρχας οι περισσοτεροι λογαριασμοι ερχονται με λανθασμενα τετραγωνικα, πας να το διορθωσεις και σε στελνουν στους δημους που σου λενε "πληρωσε και οταν το Δεκεμβριο που θα βγουμε να μετρησουμε δουμε διαφορα θα κινησεις διαδικασιες τοτε". Μας κοροιδευουν! Ο κοσμος αγανακτησε και αν θελουν να κοψουν το ρευμα ας το κοψουν σε ολη την Ελλαδα!
Ο χρήστης girandola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-11, 23:23   #227
λιτσα ελεαννακι

Περιοχή: στον κοσμο τον δικο μου.....
λιτσα ελεαννακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ελεος βρε παιδια..να κανω μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις.μια φιλη μου εχει αλλαξει το ρευμα κ απο την δεη το εχει παει σε καποιον αλλο παροχο ιδιωτικο.το χαρατσι πως θα ερθει?ξεχωριστα απο την δεη μονο του η στην εφορια του ιδιωκτητη της?
Ο χρήστης λιτσα ελεαννακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-11, 23:27   #228
girandola

Το avatar του χρήστη girandola

Περιοχή: ιονια νησια
girandola χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο λιτσα ελεαννακι Εμφάνιση μηνυμάτων
ελεος βρε παιδια..να κανω μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις.μια φιλη μου εχει αλλαξει το ρευμα κ απο την δεη το εχει παει σε καποιον αλλο παροχο ιδιωτικο.το χαρατσι πως θα ερθει?ξεχωριστα απο την δεη μονο του η στην εφορια του ιδιωκτητη της?
Στο λογαριασμο, με τον αλλο παροχο, θα ερθει και το χαρατσι!
Ο χρήστης girandola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-11, 23:30   #229
ada9

Περιοχή: athens
ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agtog Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς στην πολυκατοικία σας ήρθε χαράτσι και στων κοινοχρήστων; Διαφορετικά να δεις αν χρεωνόταν ΤΑΠ και παλαιότερα, οπότε θα διαπιστώσεις αν υπάρχει λάθος στα δηλωθέντα τετραγωνικά από τον δήμο σας ή αν έγινε λάθος μόνο στο χαράτσι (δηλ. αν έλαβαν για το χαράτσι υπ' όψιν τους τα τετραγωνικά που είναι δηλωμένα για τα δημοτικά τέλη (και οι κοινόχρηστοι χώροι πληρώνουν δημοτικά τέλη, αλλά όχι ΤΑΠ)).
Αυτό ακριβώς!!!!!!!!
Ηρθε 158 για 45 τμ κλιμακοστάσιο κ μια κοινόχρηστη αποθήκη

Ο χρήστης ada9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-11, 23:47   #230
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό ακριβώς!!!!!!!!
ο λογαριασμός λέει ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΠΟΛΥΚΑΤΟΚΙΑΣ επάνω?
Ή είναι στο όνομα κάποιου?

Αν λέει κοινόχρηστο να πάτε να τους το τρίψετε στη μούρη.
Ο νόμος είναι σαφέστατος και δεν μπορούν να σας υποχρεώσουν να πληρώσετε και μετά βλέπουμε όπως στους υπόλοιπους.
Ο χρήστης Jarett δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-12-11, 00:11   #231
agtog

agtog ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό ακριβώς!!!!!!!!
Δες πάντως μήπως σας χρέωναν και πριν ΤΑΠ (λάθος του δήμου) ή αν πέρασαν τα τετραγωνικά των δημοτικών τελών στο χαράτσι, θα με ενδιέφερε να μάθω πώς τελικά το υπολογίζουν το χαράτσι. Αν δεν σε ενοχλεί πες μου σε παρακαλώ!
Παλιά 01-12-11, 10:11   #232
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΙΑ84 Εμφάνιση μηνυμάτων
να σας ρωτησω και εγω κατι;;;
ο αντρας μου ειναι ανεργος ενα χρονο και 2 μηνες γραμενος στον οαεδ κανονικα,εγω δουλεψα 4 μηνες το καλοκαιρι και τωρα ειμαι ανεργη,εχουμε τρια μικρα και σημερα μας ηρθε κανονικα η ΔΕΗ μαζι με τον φορο.ειχαμε στειλει και μηνυμα για να εξερεθουμε αλλα......τιποτα!!!!
τι μπορουμε να κανουμε ξερετε;;;;
Τι φορολογική δήλωση κάνατε πέρισυ; Πρέπει να είστε κάτω από 12.000 για να σας πιάσει το μειωμένο χαράτσι....και εγώ άνεργη φέτος αλλά πέρισυ που δούλευα είμουν υψηλόμισθη οπότε μου ήρθε κανονικά το χαράτσι.
Το αν θα το πληρώσω τώρα είναι άλλο θεμα!!!Δε νομίζω όμως!
Παλιά 01-12-11, 10:17   #233
BALLERINA

Το avatar του χρήστη BALLERINA

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
BALLERINA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο βασιλικη ο Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα,
Με τις καρτες ανεργιας που εχετε και οι 2 θα πατε στην εφορια που ανοικετε για να κανετε αιτηση ωστε να εξαιρεθειται απο το χαρατσι. Βασικη προυποθεση να μην υπαρχουν αλλα εισοδηματα στην οικογενεια (πχ ενοικιο απο χωραφια, σπιτια κτλ).
Παλιά 01-12-11, 10:57   #234
ΡΙΑ84

ΡΙΑ84 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΤΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι φορολογική δήλωση κάνατε πέρισυ; Πρέπει να είστε κάτω από 12.000 για να σας πιάσει το μειωμένο χαράτσι....και εγώ άνεργη φέτος αλλά πέρισυ που δούλευα είμουν υψηλόμισθη οπότε μου ήρθε κανονικά το χαράτσι.
Το αν θα το πληρώσω τώρα είναι άλλο θεμα!!!Δε νομίζω όμως!

περσι ειχαμε το αστρονομικο ποσο των 10,350 !!!
και τι κανω τωρα;;;;που πρεπει να παω;;;φοβαμαι μην μου κοψουν και το ρευμα και εχω τα παιδια στα σκοταδια!!!!
Παλιά 01-12-11, 21:50   #235
Μαργαρώ

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μαργαρώ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γειά σας κορίτσια!!! είμαστε και εμείς χαρατσόπληκτοι!!! ζούμε στο Αμύνταιο Φλώρινας και έχουμε μια μονοκατοικία με κύριους χώρους 157τμ και υπόγειο άλλα τόσα, λοιπόν το χαράτσι μας ήρθε υπολογισμένο στα 314τμ με αποτέλεσμα να βγαίνει ένα ποσό 1200 ευρώ!!! πήγαμε στο δήμο να ρωτήσουμε για το υπόγειο και μας είπαν πως ο δήμος είχε αποφασίσει (προφανώς για να εισπράτει παχουλά δημοτικά τέλη) στην αίτηση για την ηλεκτροδότηση στη ΔΕΗ να συνυπολογίζονται και τα τμ των υπόγειων χώρων...η ΔΕΗ λοιπόν μας υπολόγιζε το ΤΑΠ πάνω στα 314τμ και τώρα μας υπολόγισε και το χαράτσι...ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να γλιτώσω τουλάχιστον τα μισά; είμαι άνεργη εδώ και 1,5 χρόνο, ο άντρας μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και το σπίτι φαίνεται στο όνομά του. κάποιος μας είπε πως θα πρέπει να κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση στο δήμο πως τα τμ των κύριων χώρων μας είναι 157 και μετά να αναλάβει ο δήμος να το διορθώσει στη ΔΕΗ, αλλά φυσικά πρέπει να πληρώσουμε την πρώτη δόση που είναι 730 ευρώ...κάθε άποψη δεκτή! ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παλιά 05-12-11, 08:37   #236
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειδικό τέλος ακινήτων: Εντυπώσεις από τη συζήτηση της αίτησης ακύρωσης στο Συμβούλιο της Επικρατείας

Ενώπιον της Ολομέλειας του Συμβουλίου της Επικρατείας, συζητήθηκε σήμερα η αίτηση ακύρωσης του Συλλόγου “Έλληνες Φορολογούμενοι” και άλλων φορέων, κατά του ειδικού τέλους ακινήτων (ΠΟΛ 1211/10-10-2011 και άρθρο 53 του Ν. 4021/2011).

Κατά την άποψη πολλών έμπειρων νομικών επρόκειτο για την πιο σημαντική δίκη που εκδικάστηκε στο Συμβούλιο της Επικρατείας, από την ίδρυσή του. Και χαρακτηρίζεται έτσι για πολλούς λόγους: Λόγω του ότι αφορά σε μεγάλο αριθμό πολιτών. Λόγω του ότι η οικονομική υπόσταση της υπόθεσης είναι σημαντική. Λόγω του ότι η υπόθεση αφορά σε ζήτημα δημοσιονομικής πολιτικής σε μία πολύ δύσκολη οικονομική συγκυρία για τη χώρα. Λόγω της έντασης που έχει υπάρξει στην κοινωνία για το ζήτημα του ειδικού τέλους ακινήτων. Κυρίως όμως, λόγω του ότι, το διακύβευμα της σημερινής δίκης είναι το εάν το Συμβούλιο της Επικρατείας θα επιτρέψει (και θα νομιμοποιήσει) την εκτροπή από το Σύνταγμα και το άνοιγμα μίας “Κερκόπορτας” στη Δημοκρατία μας.

Η αίθουσα της Ολομέλειας είχε γεμίσει ασφυκτικά από νωρίς το πρωί. Δικηγόροι, δήμαρχοι διαφόρων δήμων της Αττικλης και άλλων περιοχών της Ελλάδας, αλλά και απλοί πολίτες κατέλαβαν τις 140 περίπου θέσεις του ακροατηρίου. Αργότερα καταλήφθηκαν και οι διάδρομοι μεταξύ των καθισμάτων, ενώ ένας μεγάλος αριθμός ατόμων, παρέμεναν όρθιοι στο πίσω μέρος της αίθουσας.
Έξω από το Αρσάκειο (το κτήριο στο οποίο στεγάζεται το ΣτΕ, στην οδό Ακαδημίας 47-49) από το πρωί είχαν παραταχθεί οι κάμερες των τηλεοπτικών καναλιών, ενώ γύρω στις 9:00 άρχισε να συγκεντρώνεται απλός κόσμος, αλλά και οργανωμένα μέλη διαφόρων κινημάτων. Υπολογίζεται ότι κάποια στιγμή, βρέθηκαν έξω από το κτήριο του ΣτΕ, έως και 2.000 άτομα. Οι καταστάσεις αυτές, ήταν βέβαια πρωτόγνωρες στην ιστορία του Θεσμού.

Λίγο μετά τις 9:30, οι 43 δικαστές κατέλαβαν τις θέσεις τους και ξεκίνησε η συζήτηση της υπόθεσης. Σύμφωνα με τη διαδικασία που ακολουθείται, αρχικά προβάλλουν τα επιχειρήματά τους οι αιτούντες την ακύρωση ενός νομοθετήματος (της υπουργικής απόφασης για το ειδικό τέλος ακινήτων στην προκειμένη περίπτωση) και στη συνέχεια προβάλλει τα δικά της επιχειρήματα η πλευρά του Δημοσίου. Κατά τη διάρκεια ή και μεταξύ των αγορεύσεων, οι δικαστές έχουν το δικαίωμα να παρεμβαίνουν με ερωτήσεις.

Από την πλευρά των αιτούντων την ακύρωση (ο Σύλλογός μας, Δικηγορικοί Σύλλογοι διαφόρων πόλεων, η ΑΔΕΔΥ, άλλοι φορείς και πολίτες) αναπτύχθηκαν τα επιχειρήματα αντισυνταγματικότητας της Υπουργικής Απόφασης, τα οποία είναι ήδη αρκετά γνωστά και τα οποία έχουν παρουσιασθεί και στο παρελθόν (δείτε Απόψεις γύρω από τη νομιμότητα επιβολής του νέου ειδικού "τέλους ακινήτων" και Το κείμενο της προσφυγής στο Συμβούλιο της Επικρατείας, κατά του "ειδικού τέλους ακινήτων"). Όμως, ακούστηκαν και άλλα επιχειρήματα τα οποία επίσης παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Μερικά απΆ αυτά είναι:

- Ο δικηγόρος κ. Στάθης Μπακάλης (μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής Νομικών Θεμάτων του Συλλόγου μας) ανέφερε ότι, το έτος 1986, το Γερμανικό Συνταγματικό Δικαστήριο της Καρλσρούης, εξέδωσε απόφαση σύμφωνα με την οποία δε μπορεί να φορολογηθεί ένα ακίνητο το οποίο δεν αποφέρει έσοδα. Παράλληλα, το Συνταγματικό Συμβούλιο της Γαλλίας, το 1998, αποφάσισε ότι δε μπορεί να φορολογηθεί ένα ακίνητο σε ποσοστό άνω του 50% των εσόδων που αυτό δημιουργεί.

Οι πληροφορίες αυτές προκάλεσαν το ενδιαφέρον του Προέδρου του ΣτΕ, κ. Παναγιώτη Πικραμμένου, ο οποίος ζήτησε να πληροφορηθεί ποιά είναι η συνολική φορολογική επιβάρυνση την οποία υφίσταταται ένα ακίνητο στην Ελλάδα. Ζήτησε δε, από τους δικηγόρους που αναφέρθηκαν στα σημεία αυτά, να του προσκομίσουν μαζί με το υπόμνημά τους, μία σχετική μελέτη επΆ αυτού, καθώς επίσης και αντίγραφα των παραπάνω αποφάσεων των συνταγματικών δικαστηρίων της Γερμανίας και της Γαλλίας.

- Ένα άλλο επιχείρημα που διατυπώθηκε είναι ότι ο νόμος αντιμετωπίζει διαφορετικά τις διάφορες κατηγορίες ανέργων, αφού υπάρχουν άνεργοι που είτε δεν είναι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ, είτε είναι ελεύθεροι επαγγελματίες οι οποίοι δεν έχουν εισοδήματα, αλλά δεν έχουν κλείσει ακόμη τα βιβλία τους.

- Οι συνήγοροι του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, μεταξύ των άλλων, υποστήριξαν ότι δε μπορεί η Κυβέρνηση να επικαλείται διαρκώς “επείγοντα ζητήματα εθνικού συμφέροντος”. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι, από την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος, με την επίκληση αυτού του λόγου έχουν ήδη ψηφισθεί 43 νομοθετήματα.

- Στη συνέχεια πήρε το λόγο ο κ. Προκόπης Παυλόπουλος, με την ιδιότητα του δικηγόρου και ως εκπρόσωπος του Προέδρου του Δ.Σ.Α. κ. Αδαμόπουλου. Ο τέως υπουργός και νυν βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας, ανέπτυξε διάφορα επιχειρήματα για την αντισυνταγματικότητα του νόμου, όπως άλλωστε είχε κάνει και στη Βουλή, πριν από ενάμιση περίπου μήνα. Μεταξύ των άλλων, σημείωσε και κάτι το οποίο μάλλον είχε διαφύγει της προσοχής όλων και το οποίο, κατά τον βουλευτή, αποδεικνύει ότι ακόμη και η Κυβέρνηση θεωρεί ότι το “ειδικό τέλος ακινήτων” είναι τελικά φόρος.
Όπως ανέφερε ο κ. Παυλόπουλος, στην εισαγωγική έκθεση του Προϋπολογισμού του 2012, το Υπουργείο Οικονομικών αναφέρει ότι “τα έσοδα από τους φόρους περιουσίας κατά το 2012...”, υπονοώντας βεβαίως τα έσοδα από το “ειδικό τέλος ακινήτων”!
Επίσης, ο κ. Παυλόπουλος (ορθά κατά την άποψή μας) ανέφερε ότι, η επιβολή του τέλους ακινήτων, καταλήγει να επιδρά αρνητικά στον τομέα της οικοδομής. Έτσι, με δεδομένη τη μεγάλη σημασία του τομέα αυτού στην οικονομία μας, η εφαρμογή του τέλους ακινήτων καταλήγει να έχει αρνητική επίδραση στην οικονομία, την οποία -υποτίθεται- επιχειρεί να προστατέψει.
Τέλος, σε σημείο της αγόρευσής του, ο κ. Παυλόπουλος έκανε ιδιαίτερη μνεία στην πτωτική τάση των τιμών των ακινήτων και σημείωσε ότι οι αντικειμενικές τιμές των ακινήτων είναι σήμερα σημαντικά υψηλότερες από τις εμπορικές.

- ¶λλος δικηγόρος, ανέφερε ένα απόσπασμα από την ομιλία του Ελευθερίου Βενιζέλου κατά την πρώτη πανηγυρική συνεδρίαση του Συμβουλίου της Επικρατείας, στις 17 Μαϊου 1927. Ο αγορητής επικεντρώθηκε στο παρακάτω απόσπασμα:
“Βέβαια δεν σας υπόσχομαι ότι η κυβέρνησις εκ προθέσεως θα διαπράξη παρανομίαν δια να σας δώση την ευκαιρίαν ν΄ ακυρώσητε την πράξιν της και την επαναφέρητε εις την τάξιν. ¶λλωστε αν η αρχή της σοφίας είνε ο φόβος του Κυρίου, η λειτουργία του συμβουλίου της επικρατείας είνε η αρχή ίσως περισσοτέρας προσοχής εκ μέρους των κυβερνώντων όπως αποφεύγουν παρανόμους πράξεις. Αλλ΄ όσην προσοχήν και αν δείξωμεν είνε ανθρώπινον να υποπέσωμεν και εις παρανόμους ενεργείας. Όταν δε έστω και άνευ προθέσεως διαπράξη η κυβέρνησις καμμίαν παρανομίαν και έλθη το συμβούλιον της επικρατείας να της πη ότι της ακυρώνει την πράξιν της ταύτην, σας βεβαιώ ότι θα έλθω προσωπικώς να συγχαρώ και να σφίξω το χέρι του προέδρου και των μελών του συμβουλίου της επικρατείας, διότι υπενθύμισαν εις την κυβέρνησιν ότι δεν έχει το δικαίωμα να παρανομή.”

Το απόσπασμα αυτό προκάλεσε αίσθηση στην αίθουσα της Ολομέλειας, αλλά και την παρέμβαση του Προέδρου του Δικαστηρίου κ. Πικραμμένου, ο οποίος δήλωσε ότι: “Το Συμβούλιο της Επικρατείας έχει επωμισθεί έναν ρόλο ο οποίος δε του ανήκει. Το Συμβούλιο δε μπορεί να επιλύσει συσσωρευμένα προβλήματα δεκαετιών. Εν τούτοις όμως, θα πράξει το καθήκον του”.

- Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η παρέμβαση δικηγόρου ο οποίος εκπροσωπούσε δύο ιδιώτες. Όπως δήλωσε ο συνήγορος, ένας από τους εντολείς του, κατά το 2010 είχε εισοδήματα από ακίνητα που έφθασαν στα 81.500 ευρώ, χωρίς να έχει άλλα εισοδήματα από κάποια άλλη πηγή.
Το άτομο αυτό κατέβαλε 25.500 ευρώ περίπου για φόρο εισοδήματος, 13.500 ευρώ ως προκαταβολή φόρου, 21.000 ευρώ ως ειδικό τέλος ακινήτων (ΕΕΤΗΔΕ), ενώ αναμένει περίπου 31.000 ευρώ ως φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας. Δηλαδή, όπως ανέλυσε ο συνήγορος, το άτομο αυτό εισέπραξε 81,5 χιλιάδες ως έσοδα και εξΆ αιτίας αυτών των εσόδων, αλλά και των ακινήτων που διαθέτει, υποχρεούται να πληρώσει 91 χιλιάδες σε φόρους!
Ένα επιφώνημα ακούστηκε στην αίθουσα όταν ο συνήγορος ανέλυσε τους αριθμούς. Και φάνηκε ότι το επιφώνημα αυτό ήταν περισσότερο ηχηρό από την πλευρά των δικαστών.

Κατά την άποψή μας, αλλά και με βάση τις αγορεύσεις που είχαν προηγηθεί, το παραπάνω παράδειγμα αποτέλεσε το σημείο δημιουργίας έντονων εντυπώσεων, αλλά και το σημείο καμπής αυτής της δίκης. Καθώς είχε ήδη διαφανεί το ενδιαφέρον των δικαστών -και ιδίως του Πρόεδρου- να αντιληφθούν το μέγεθος των επιβαρύνσεων που υφίστανται σήμερα τα ακίνητα στην Ελλάδα, το παράδειγμα του παραπάνω ατυχούς φορολογούμενου, κατέδειξε με σαφήνεια, ότι κάτι δε λειτουργεί σωστά στο όλο σύστημα φορολόγησης.

- Στη συνέχεια αναφέρθηκε το επιχείρημα ότι, είναι άδικο να υπάρχει η ίδια φορολόγηση μεταξύ δύο όμοιων ακινήτων από τα οποία το ένα έχει αποπληρωθεί πλήρως, ενώ το άλλο εξακολουθεί να βαρύνεται με χρέη προς την Τράπεζα.

Δύσκολη, πραγματικά δύσκολη ήταν η θέση των συνηγόρων του Δημοσίου, όταν ήρθε η σειρά τους να αναπτύξουν τα επιχειρήματά τους. Και αυτό, όχι μόνον επειδή αντιμετωπίζονταν εχθρικά από το ακροατήριο (ίσως μάλιστα και από αρκετούς δικαστές), αλλά κυρίως επειδή γνώριζαν ότι τα επιχειρήματά τους δεν ευσταθούσαν.
Το Δημόσιο (που εκπροσωπούνταν από τρεις συνηγόρους) προσπάθησε να αιτιολογήσει γιατί το τέλος είναι όντως τέλος και δεν είναι φόρος. Παράλληλα, εξήγησε ότι, ακόμη και εάν το τέλος είναι ...φόρος, αυτός είναι νόμιμος!
Στη συνέχεια, η συνήγορος του Δημοσίου προσπάθησε να αναφέρει ότι “δεν πλήττονται όλα τα ακίνητα, αλλά μόνον αυτά που ηλεκτροδοτούνται”, γα να διακοπεί από τον Πρόεδρο ο οποίος ρώτησε με εμφανή αγανάκτηση: “Και μέχρι πού μπορεί να πάει” (η φορολογία);

Όμως, το επιχείρημα του Δημοσίου που πραγματικά προκάλεσε ηχηρά γέλια από την πλευρά του ακροατηρίου ήταν όταν η συνήγορος ανέφερε ότι, “άλλωστε, φαίνεται ότι οι πολίτες δεν έχουν πρόβλημα με το τέλος, αφού στην πλειοψηφία τους το έχουν πληρώσει”! Η πρόταση αυτή, πέρα από τα γέλια στο ακροατήριο, προκάλεσε το μειδίαμα του Προέδρου, ο οποίος ανέφερε: “Ας τα αφήσουμε αυτά καλύτερα”!

Γενικά, όπως είχε συμβεί και κατά τη συζήτηση του τέλους επιτηδεύματος (4 Νοεμβρίου), τα επιχειρήματα του Δημοσίου (δείτε το σύνολο των απόψεων του Δημοσίου) δεν αντικρούουν ικανοποιητικά τις σε βάρος του αιτιάσεις.

Συμπερασματικά, η εντύπωση που σχηματίστηκε από τη σημερινή συζήτηση είναι ότι, πολύ δύσκολα θα μπορούσαν να γίνουν αποδεκτές οι απόψεις του Δημοσίου, αφού οι αιτιάσεις των αιτούντων την ακύρωση του νόμου είναι ιδιαίτερα ισχυρές.
Οι δικαστές και κυρίως ο Πρόεδρος του Δικαστηρίου, φάνηκε να συμμερίζονται τις απόψεις και τα επιχειρήματα των αιτούντων.

Ο Πρόεδρος όρισε την 19η Δεκεμβρίου, ως την τελευταία μέρα κατάθεσης των τελικών υπομνημάτων από τους διαδίκους.
Εκτίμησή μας είναι ότι η έκδοση της απόφασης του Δικαστηρίου θα πρέπει να αναμένεται εντός του Φεβρουαρίου. Σημειώνεται ότι η απόφαση που θα εκδοθεί θα είναι οριστική.

Πριν από τη σημερινή συζήτηση, πίστευα ότι η Δικαιοσύνη, ιδίως σε υποθέσεις τόσο μεγάλης σπουδαιότητας, είναι όντως αδέκαστη και ότι όντως αποτελεί έναν από τους λίγους εναπομείναντες “πυλώνες” της Δημοκρατίας μας.
Εξακολουθώ να το πιστεύω και μετά από τη σημερινή εμπειρία. Και μάλιστα, εξακολουθώ να το πιστεύω ισχυρότερα.
Εκτίμησή μου είναι ότι η δίκη αυτή δε μπορεί να χαθεί. Ακόμη και παρά την επίκληση των “επιτακτικών λόγων δημοσίου συμφέροντος” από την πλευρά του Υπουργού των Οικονομικών. Ακόμη και παρά το γεγονός ότι, την ίδια ώρα που διεξάγονταν η συζήτηση στο κτήριο του Αρσάκειου, μερικές εκατοντάδες μέτρα παραπέρα, στο κτήριο της Βουλής, ο Πρωθυπουργός κ. Παπαδήμος, εξηγούσε το πόσο σημαντικά είναι για τον Προϋπολογισμό τα χρήματα που εκτιμάται ότι θα εισπραχθούν από το ειδικό τέλος ακινήτων.

Στην ταραγμένη περίοδο που διανύουμε, το Συμβούλιο της Επικρατείας, καλείται να έχει λόγο στην υλοποίηση της δημοσιονομικής πολιτικής της χώρας. Εκτιμώ ότι θα πάει αρκετά παραπέρα. Και ότι τελικά, θα έχει λόγο όχι μόνον στην υλοποίηση, αλλά και στη χάραξή της.

Η αποδοχή των αιτήσεων ακύρωσης του νόμου για το ειδικό τέλος ακινήτων, θα μπορούσε να αποτελέσει μία καμπή στην ιστορία του τόπου, αφού με τον τρόπο αυτό, αφΆ ενός μεν θα επιβάλει στη δημόσια διοίκηση το αυτονόητο, δηλαδή να πάψει να νομοθετεί παράνομα και αφΆ ετέρου το απολύτως λογικό και φυσιολογικό, εν μέσω άλλωστε των “επιτακτικών δημοσιονομικών συνθηκών”: δηλαδή, να λειτουργήσει η δημόσια διοίκηση περισσότερο οικονομικά, περισσότερο αποδοτικά και να εξαντλήσει ο Υπουργός των Οικονομικών ΟΛΕΣ τις δυνητικές πηγές εσόδων και κυρίως τα έσοδα από την πάταξη, ή έστω τη μείωση της φοροδιαφυγής.

Σε μία εποχή που οι θεσμοί έχουν καταρρεύσει, το Συμβούλιο της Επικρατείας θα πρέπει να παρέμβει και να επιβάλει την απαγόρευση στον Υπουργό των Οικονομικών να κόβει “λευκές επιταγές” σε βάρος του κοινωνικού συνόλου. Το Συμβούλιο της Επικρατείας θα πρέπει να επιβάλει την αρχή της “μη υπέρβασης των φοροδοτικών ορίων” των πολιτών.
Νομίζουμε ότι θα κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση - και αυτό έδειξε σήμερα το ενδιαφέρον του Προέδρου για τα “όρια φορολόγησης” που μπορούν να επιβάλλονται στα ακίνητα. ¶λλωστε, πίσω από την αρχή της “μη υπέρβασης των φοροδοτικών ορίων” των πολιτών, βρίσκεται η συνταγματική υποχρέωση του Κράτους να σέβεται και να προστατεύει την προσωπικότητα και την αξιοπρέπειά τους.

Διαβάστε τις αγορεύσεις των συνηγόρων του Συλλόγου κ.κ. Χρήστου Κλειώση και Παναγιώτη Χασιώτη.

http://www.forologoumenos.gr/permalink/12699.html
Παλιά 05-12-11, 08:54   #237
agentP

Το avatar του χρήστη agentP

agentP χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όμως, το επιχείρημα του Δημοσίου που πραγματικά προκάλεσε ηχηρά γέλια από την πλευρά του ακροατηρίου ήταν όταν η συνήγορος ανέφερε ότι, “άλλωστε, φαίνεται ότι οι πολίτες δεν έχουν πρόβλημα με το τέλος, αφού στην πλειοψηφία τους το έχουν πληρώσει”!
!!!!! Πολύ ωραίο επιχείρημα. Έτσι μεθαύριο να βάλουν κι ένα τέλος στο νερό και ν' απειλήσουν να κόψουν το νερό σ' όποιον δεν το πληρώσει.

Harlow, πολύ ενδιαφέρουσα παράθεση.
Ο χρήστης agentP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-11, 09:16   #238
aggand

Περιοχή: Ν.Σμύρνη
aggand ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά να ρωτήσω και εγω κατι γιατί έχω μπερδευτει τελείως. Καλημέρα καταρχήν και καλή μας εβδομαδούλα. Η μητέρα μου παίρνει 380Ε συνταξη και το χαράτσι της ήρθε 360Ε. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να το πληρώσει. Πρέπει να πάει στην εφορία? Έχουμε ήδη στείλει το κ...μηνυμα. Ευχαριστω πολυ.
Παλιά 06-12-11, 22:59   #239
ΡΙΑ84

ΡΙΑ84 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΙΑ84 Εμφάνιση μηνυμάτων
περσι ειχαμε το αστρονομικο ποσο των 10,350 !!!
και τι κανω τωρα;;;;που πρεπει να παω;;;φοβαμαι μην μου κοψουν και το ρευμα και εχω τα παιδια στα σκοταδια!!!!
μια απαντηση κοριτσιαααααααα!!!!
Παλιά 07-12-11, 08:30   #240
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν έχουν βάλει εισοδηματικά κριτήρια ΔΥΣΤΥΧΩΣ.
Μπορείς να πας να κάνεις αίτηση σε αυτές τις καινούργιες επιτροπές που συστήνουν σε κάθε εφορία.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές